Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Castilla y León)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one.


Palmares
 
 1995 Zamora CF                1-2  3-1 UD Salamanca B
 1996 Zamora CF                2-2  0-0 Burgos CF
 1997 Burgos CF                2-0  5-0 Zamora CF
 1998 Cultural Leonesa         4-0  0-1 CF Palencia
 1999 Burgos CF                3-0  1-0 Gimnástica Segoviana
 2000 Arandina CF              single inscribed
 2001 Arandina CF              single inscribed
 2002 Atlético Tordesillas     league
 2003 La Bañeza FC             2-1  3-1 CF Palencia
 2004 CD Guijuelo              2-1  3-2 La Bañeza FC
 2005 Promesas Ponferrada      1-0  2-0 La Bañeza FC
 2006 CD Guijuelo              league
 2007 CD Guijuelo              1-0  2-1 Arandina CF
 2008 CD Laguna (Laguna Duero) league
 2009 Burgos CF                2-1      CD Huracán Z (Trobajo del Camino)
 2010 Villaralbo CF            single inscribed
 2011 Arandina CF              single inscribed
 2012 Gimnástica Segoviana     3-1      Arandina CF
 2013 Burgos CF                2-0 0-1  Arandina CF 
 2014 Arandina CF              1-0 3-0  Cultural Leonesa
 2015 Arandina CF              league
 2016 Ciudad Rodrigo CF        league
 2017 Arandina CF              league
 2018 Burgos CF                2-1 1-1  Real Ávila CF
 2019 Arandina CF              league
 2020 Arandina CF               1-0 3-0  Real Burgos CF


Number of Wins:

 8 Arandina CF (Aranda de Duero)

 5 Burgos CF
  
 3 CD Guijuelo

 2 Zamora CF

 1 La Bañeza FC
   Cultural Leonesa
   Gimnástica Segoviana
   Atlético Tordesillas
   CD Laguna (Laguna de Duero)
   Ciudad Rodrigo CF
   Promesas Ponferrada
   Villaralbo CF


1994


1995

Final
xx-xx-1994	Zamora CF - UD Salamanca B	1-1
xx-xx-1994	UD Salamanca B - Zamora CF	1-3

1996


Semifinals 

xx-xx-1995	CF Palencia - Burgos CF		  * (CF Palencia ret)
xx-xx-1995	At. Burgalés - Zamora CF	 0-1
Final

xx-xx-1995	Burgos CF - Zamora CF		2-2
xx-xx-1995	Zamora CF - Burgos CF		0-0

1997


Final 

xx-xx-1996	Burgos CF - Zamora CF		2-0
xx-xx-1996	Zamora CF - Burgos CF		0-5

1998

Final
xx-xx-1997	CF Palencia - Cultural leonesa	1-0
xx-xx-1997	Cultural Leonesa - CF Palencia	4-0

1999

Semifinals
xx-xx-1998	Zamora CF - Burgos CF		  1-1
xx-xx-1998	CD Cuéllar - Gimnástica Segoviana 1-4

xx-xx-1998	Burgos CF - Zamora CF		  2-1
xx-xx-1998	Gimnástica Segoviana - CD Cuéllar 3-3
Final

xx-xx-1998	Burgos CF - Gimnástica Segoviana  3-0
xx-xx-1998	Gimnástica Segoviana - Burgos CF  0-1

2000

Final
Arandina CF, ganador, por ser el único club que se inscribe en el Torneo.
Arandina CF, winner, for being the only club that registers in the Tournament.

2001

Arandina CF, ganador, por ser el único club que se inscribe en el Torneo.
Arandina CF, winner, for being the only club that registers in the Tournament. 

2002

Final Triangular
xx-xx-2001	CD Béjar Industrial - La Bañeza FC		0-2
xx-xx-2001	La Bañeza FC - Atlético Tordesillas		1-3
xx-xx-2001	Atlético Tordesillas - CD Béjar Industrial	2-0
Clasification 
                        Ptos J G E P GF GC
1. Atlético Tordesillas 4 2 2 0 0 5 1 winner 2. La Bañeza FC 2 2 1 0 1 3 3 3. CD Béjar Industrial 0 2 0 0 2 0 4

2003


Semifinals 

xx-xx-2002	CF Palencia - Atlético Tordesillas		1-1
xx-xx-2002	CD Guijuelo - La Bañeza FC			1-3

xx-xx-2002	Atlético Tordesillas - CF Palencia		0-1
xx-xx-2002	La Bañeza FC - CD Guijuelo			2-3
Final
xx-xx-2002	CF Palencia - La Bañeza FC			1-2
xx-xx-2002	La Bañeza FC - CF Palencia			3-1

2004

 
Final
xx-xx-2003	La Bañeza FC - CD Guijuelo			1-2
xx-xx-2003	CD Guijuelo - La Bañeza FC			4-0

2005

 
Final
xx-xx-2004	Promesas Ponferrada - La Bañeza FC		1-0
xx-xx-2004	La Beñeza FC - Promesas Ponferrada		0-2

2006

xx-xx-2005	La Bañeza FC - CD Mirandés			2-0
xx-xx-2006	CD Guijuelo - La Bañeza FC			3-2
xx-xx-2006	CD Mirandés - CD Guijuelo			0-0			

2007

Group 1
xx-xx-1006	Huracán Z - CD Guijuelo				1-2
xx-xx-2006	CD Guijuelo - La Bañeza FC			1-0
xx-xx-2006	La Bañeza FC - Huracán Z			1-1
 
Group 2

xx-xx-2006	Arandina CF - CD Mirandés			1-0
xx-xx-2006	CD Mirandés - CD Laguna				2-0
xx-xx-2006	CD Laguna - Arandina CF				0-2

Final

xx-xx-2006	CD Guijuelo - Arandina CF			1-0
xx-xx-2006	Arandina CF - CD Guijuelo			1-2

2008

Semifinals
xx-xx-2007	UD Santa Marta - CD Guijuelo			2-4
xx-xx-2007	Huracán Z - Cultural Leonesa			0-1

xx-xx-2007	CD Guijuelo - UD Santa Marta			2-0
xx-xx-2007	Cultural Leonesa - Huracán Z			2-0
Final Triangular
xx-xx-2007	CD Laguna - Cultural Leonesa			2-0
xx-xx-2007	CD Guijuelo - CD Laguna				0-0
xx-xx-2007	Cultural Leonesa - CD Guijuelo			2-3
Clasification 
                        Ptos J G E P GF GC
1. CD Laguna 3 2 1 1 0 2 0 winner 2. CD Guijuelo 3 2 1 1 0 3 2 3. Cultural Leonesa 0 2 0 0 2 2 5

2009

Previa
xx-xx-2008	Atlético Astorga - CF Palencia			1-4

Semifinals (single math)

xx-xx-2008	Burgos CF - CD Guijuelo				1-0
xx-xx-2009	CF Palencia - Huracán Z				0-1
Final

xx-xx-2008	Burgos CF - Huracán Z				2-1

2010

Villaralbo CF, ganador, por ser el único club que se inscribe en el Torneo.
Villaralbo CF, winner, for being the only club that registers in the Tournament.

2011

Arandina CF, ganador, por ser el único club que se inscribe en el Torneo.
Arandina CF, winner, for being the only club that registers in the Tournament.


2012

Final triangular

xx-xx-2011	Arandina CF - Zamora CF				2-0
xx-xx-2011	Zamora CF - Gimnástica Segoviana		2-3
xx-xx-2011	Gimnástica Segoviana - Arandina CF		3-1
Clasification
                        Ptos J G E P GF GC
1. Gimnástica Segoviana 4 2 2 0 0 6 3 winner 2. Arandina CF 2 2 1 0 1 3 3 3. Zamora CF 0 2 0 0 2 2 5

2013


Semifinals 

19-09-2012	Arandina CF - CD Cristo Atlético		2-0
19-09-2012	Burgos CF - CF Palencia				1-1
26-09-2012	CD Cristo Atlético - Arandina CF		2-2
25-09-2012	CF Palencia - Burgos CF				0-2
FInal
04-10-2012	Arandina CF - Burgos CF				0-2
17-10-2012	Burgos CF - Arandina CF			        0-1

2014

Semifinals 

25-09-2013	Cultural Leonesa - CD Guijuelo			2-2
25-09-2013	Zamora CF - Arandina CF				1-2
01-10-2013	CD Guijuelo - Cultural Leonesa			0-2
01-10-2013	Arandina CF - Zamora CF				2-2
Final
16-10-2013	Cultural Leonesa - Arandina CF			0-1
23-10-2013	Arandina CF - Cultural Leonesa			3-0

2015

Final Triangular
17-09-2014	Arandina CF - Burgos CF				2-1
02-10-2014	Burgos CF - CD Palencia				1-0
15-10-2014	CD Palencia - Arandina CF			1-1
Clasification 
                        Ptos J G E P GF GC
1. Arandina CF 3 2 1 1 0 3 2 winner 2. Burgos CF 2 2 1 0 1 2 2 3. CD Palencia 1 2 0 1 1 1 2

2016

Final Triangular
17-09-2015	Ciudad Rodrigo CF - Villaralbo CF		5-1
24-09-2015	Zamora CF - Ciudad Rodrigo CF			0-1
01-10-2015	Villaralbo CF - Zamora CF			1-0
Clasification
                        Ptos J G E P GF GC
1. Ciudad Rodrigo CF 4 2 2 0 0 6 1 winner 2. Villaralbo CF 2 2 1 0 0 2 6 3. Zamora CF 0 2 0 0 2 0 2

2017


Final Triangular
21-09-2016	Villaralbo CF - Arandina CF			0-4
28-09-2016	Arandina CF - Atlético Astorga			4-1
05-10-2016	Atlético Astorga - Villaralbo CF		3-2
Clasification 
                        Ptos J G E P GF GC
1. Arandina CF 4 2 2 0 0 8 1 winner 2. Atlético Astorga 2 2 1 0 1 4 6 3. Villaralbo CF 0 2 0 0 2 2 7

2018


Semifinals 
13-09-2017	Arandina CF - Burgos CF				1-1
14-09-2017	Real Burgos - Real Ávila CF	 		 * ret. Real Burgos
21-09-2017	Burgos CF - Arandina CF				2-1
21-09-2017	Real Ávila CF - Real Burgos 	 		 * ret. Real Burgos
Final

19-10-2017	Burgos CF - Real Ávila CF			2-1
25-10-2017	Real Ávila CF - Burgos CF			1-1

2019

Final Triangular
19-09-2018	Burgos CF - CD Bupolsa				2-0
26-09-2018	Arandina CF - Burgos CF				1-1
23-10-2018	CD Bupolsa - Arandina CF			1-4
Clasification 
                        Ptos J G E P GF GC
1. Arandina CF 3 2 1 1 0 5 2 winner 2. Burgos CF 3 2 1 1 0 3 1 3. CD Bupolsa 0 2 0 0 2 1 6

2020

Final *Only sign up, two teams
28-08-2019	Real Burgos CF - Arandina CF			0-1
26-09-2018	Arandina CF - Real Burgos CF			3-0
 

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 5 Feb 2020

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.