Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Euskadi-País Vasco)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one.


Palmares
 
 1994 Amurrio Club

 1995 CD Aurrerá Vitoria
 1996 SD Lemona
 1997 SD Lemona
 1998 CD Elgoibar
 1999 Real Unión club de Irún
 2000 SD Lemona
 2001 Amurrio Club
 2002 SD Beasaín
 2003 CD Aurrerá Vitoria
 2004 Amurrio Club                league
 2005 CD Aurrerá Vitoria            * only CD Aurrerá, inscribed

 2006 SD Indautxu                 0-0  4-1 CD Aurrerá Vitoria
 2007 Amurrio Club                2-1  0-0 SD Lemona
 2008 SD Amorebieta               1-0  3-1 Zarautz KE
 2009 SD Leioa                    league
 2010 Barakaldo CF                league
 2011 SD Lemona                   3-1  2-2 Zalla UC
 2012 SD Lemona                   league
 2013 Zalla UC                    3-2  5-1 CD Aurrerá Vitoria
 2014 SD Balmaseda                league
 2015 Real Unión club de Irún     1-1  2-0 Gernika Club
 2016 Deportivo Alavés B          1-0  0-0 CD Berio FT
 2017 Deportivo Alavés B          2-0  6-2 Zalla UC
 2018 Deportivo Alavés B          1-0  4-1 CD Getxo
 2019 Real Unión club de Irún     2-0  2-2 SD Zamudio
 2020 SCD Durango                 league


Number of Wins:

 5 SD Lemona

 4 Amurrio Club

 3 CD Aurrerá Vitoria
   Deportivo Alavés B
   Real Unión club de Irún
  
 1 Zalla UC
   SD Amorebieta
   Barakaldo CF
   SD Leioa
   SD Indautxu
   SD Balmaseda
   SD Beasaín
   CD Elgoibar
   SCD Durango


1994

Amurrio Club, qualified for National Phase.

1995

CD Aurrerá Vitoria, qualified for National Phase.

1996

SD Lemona, qualified for National Phase.

1997

SD Lemona, qualified for National Phase.

1998

CD Elgóibar, qualified for National Phase.

1999

Real Unión club de Irún, qualified for National Phase.

2000

SD 
Lemona, qualified for National Phase.

2001

Amurrio Club, qualified for National Phase.

2002

SD Beasaín, qualified for National Phase.

2003

CD Aurrerá Vitoria, qualified for National Phase.

2004

Basque Country

24-09-2003 Sestao River Club (3) – Amurrio Club (2B) 0-0
01-10-2003 SD Gernika (3) – Sestao River Club (3) 0-0
08-10-2003 Amurrio Club (2B) – SD Gernika (3) 0-0
15-10-2003 SD Gernika (3) – Amurrio Club (2B) 2-1
22-10-2003 Sestao River Club (3) – SD Gernika (3) 1-0
29-10-2003 Amurrio Club (2B) – Sestao River Club (3) 2-1

Final Table
                     Ptos J G E P  GF GC
1. Amurrio Club (2B)    5 4 1 2 1   3  3 winner
2. Sestao River Club    5 4 1 2 1   2  2
3. SD Gernika           5 4 1 2 1   2  2

Amurrio Club, qualified for National Phase.


2005

CD Aurrerá de Vitoria, qualified for National Phase because only CD Aurrerá de Vitoria inscribed for Basque Country in this phase.

2006

Semifinals (05-10-2005, 12-10-2005)
Deportivo Alavés B - CD Aurrerá de Vitoria     0-2  0-2
Amurrio Club - SD Indautxu                     0-1  1-2

Final (19-10-2005, 26-10-2005)
CD Aurrerá de Vitoria - SD Indautxu            0-0  1-4

SD Indautxu, qualified for National Phase.


2007

Final (18-10-2006, 01-11-12006)
Amurrio Club - SD Lemona                2-1 0-0

Amurrio Club, qualified for National Phase.


2008

Final  (29-08-2007, 05-09-2007)
Zarautz KE - SD Amorebieta		0-1  1-3
SD Amorebieta, qualified for National Phase.

2009

Single Group
01-10-2008	SD Leioa - Gerkika Club		2-0
15-10-2008	Amurrio Club - SD Leioa		1-3
29-10-2008	Gernika Club - Amurrio CLub	2-0
                 Ptos J G E P GF GC
1. SD Leioa	    6 2 2 0 0  5  1  winner
2. Gernika Club	    3 2 1 0 1  2  2
3. Amurrio Club     0 2 0 0 2  1  5   
SD Leioa, qualified for National Phase.

2010

Single Group
30-09-2009	Club Portugalete - Barakaldo CF	0-2
07-10-2009	SD Leioa - Club Portugalete	1-2
31-10-2009	Barakaldo CF - SD Leioa		2-1
                 Ptos J G E P GF GC
1. Barakado CF	    6 2 2 0 0  4  1  winner
2. Club Portugalete 3 2 1 0 1  2  3
3. SD Leioa         0 2 0 0 2  2  4   
Barakaldo CF, qualified for National Phase.

2011


Semifinals (29-09-2010, 05,06-10-2010)
Barakaldo CF - SD Lemona		1-2  1-1
Zalla UC - CD Aurrerá de Vitoria	1-1  4-1
Final (13-10-2010, 20-10-2010)
SD Lemona - Zalla UC			3-1  2-2
SD Lemona, qualified for National Phase.

2012

Single Group
21-09-2011	Arenas Club Getxo - Zalla UC	2-2
05-10-2011	SD Lemona - Arenas club Getxo	1-0
12-10-2011	Zalla UC - SD Lemona		1-1
                     Ptos J G E P GF GC
1. SD Lemona	        4 2 1 1 0  2  1  winner
2. Zalla UC             2 2 0 2 0  3  3
3. Arenas club de Getxo 1 2 0 1 1  2  3  

SD Lemona, qualified for National Phase.

2013


Final (03-10-2012, 17-10-2012)
CD Aurrerá de Vitoria - Zalla UC	2-3  1-5
Zalla UC, qualified for National Phase.

2014

Single Group
18-09-2013	Deportivo Alavés B - Zalla UC		2-2
02-10-2013	SD Balmaseda - Deportivo Alaves B	2-1
16-10-2013	Zalla UC - SD Balmaseda			1-3
                     Ptos J G E P GF GC
1. SD Balmaseda	        6 2 2 0 0  5  2  winner
2. Deportivo Alavés B   1 2 0 1 1  3  4
3. Zalla UC             1 2 0 1 1  3  5  

SD Balmaseda, qualified for National Phase.

2015

First Round (16,17-09-2014, 01-10-2014)
Zalla UC - Gernika Club			1-2  0-0
SD Balmaseda - Real Unión club de Irún  0-3  2-0
Deportivo Alavés B - CD Aurrerá Vitoria 1-1  1-2
Semifinals (08-10-2014, 15-10-2014)
CD Berio FT - Gernika Club		2-1  0-0
Real Unión club de Irín - CD Aurrerá	3-0  1-0
Final (22-10-2014, 29-10-2014)
Gernika Club - Real Unión club de Irún	1-1  0-2
Real Unión club de Irún, qualified for National Phase.

2016

First Round (08,09-09-2015, 22,23-09-2015)
CD Berio FT - Zalla UC			1-0  1-2
Zamudio SD - SD Amorebieta		1-2  2-2
SD Balmaseda - Deportivo Alavés B	1-0  0-2
CD Aurrera de Vitoria *exempt Frist Round
Semifinals (30-09-2015, 06,07-10-2015)
CD Aurrerá de Vitoria - CD Berio FT	1-1  1-2
SD Amorebieta - Deportivo Alavés B	1-2  1-0
Final (14-10-2015, 21-10-2015)
CD Berio FT - Deportivo Alavés B	0-1  0-0
Deportivo Alavés B, qualified for National Phase.

2017


Semifinals (14-09-2016, 28-09-2016)
Zalla UC - Amurrio Club			1-1  1-0
Tolosa CF - Deportivo Alavés B		3-2  1-3
Final (05-10-2016, 2016-206)
Zalla UC - Deportivo Alavés B		0-2  2-6
Deportivo Alavés B, qualified for National Phase.

2018

Group 1
13-09-2017	Real Sociedad C - Amurrrio Club		0-1
20-09-2017	Getxo CD - Real Sociedad C		2-2
27-09-2017	Amurrio Club - Getxo CD			2-3
                     Ptos J G E P GF GC
1. Getxo CD             4 2 1 1 0  5  4  finalist
2. Amurrio Club         3 2 1 0 1  3  3
3. Real Sociedad C      1 2 0 1 0  2  3  

Group 2
13-09-2017	Gernika Club - SD Amorebieta		0-1
20-09-2017	Deportivo Alavés B - Gernika Club	2-2
27-09-2017	SD Amorebieta - Deportivo Alavés B	1-2
                     Ptos J G E P GF GC
1. Deportivo Alavés B   4 2 1 1 0  4  3  finalist
2. SD Amorebieta        3 2 1 0 1  2  2
3. Gernika Club         1 2 0 1 0  2  3  
Final
18-10-2017	Getxo CD - Deportivo Alavés B		0-1
25-10-2017	Deportivo Alavés - Getxo CD		4-1
Deportivo Alavés B,  qualified for national Phase.

2019

Group 1
19-09-2018	Real Unión - Arenas club		0-0
26-09-2018	Club Portugalete - Real Unión Club	2-5
03-10-2018	Arenas Club - Club Portugalete		1-0
                     Ptos J G E P GF GC
1. Real Unión Club      4 2 1 1 0  5  2  finalist
2. Arenas Club       	3 2 1 1 0  1  0
3. Club Portugalete     1 2 0 0 2  2  6  

Group 2
19-09-2018	Real Sociedad C	- SD Zamudio		0-4
26-09-2018	SD Zamudio - Real Sociedad C		0-2
Final
17-10-2018	Real Unión Club	- SD Zamudio		2-0
24-10-2018	SD Zamudio - Real Unión CLub		2-2
Real Unión CLub,  qualified for national Phase.

2020

League
19-09-2018	Real Unión Club - Urduliz FT		6-0
26-09-2018	SCD Durango - Real Unión Club		2-1
03-10-2018	Urduliz FT - SCD Durango		0-2
                     Ptos J G E P GF GC
1. SCD Durango		6 2 2 0 0  4  1  winner
2. Real Unión Club      3 2 1 0 1  7  2
3. Urduliz FT    	1 2 0 0 2  0  8  

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 5 Feb 2020

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.