Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Extremadura)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one.


Palmares
 
 1994 UP Plasencia

 1995 Jerez CF
 1996 CP Cacereño
 1997 CD Don Benito
 1998 CP Cacereño
 1999 Sporting Villanueva      3-3  1-0  UP Plasencia
 2000 Jerez CF
 2001 Jerez CF                 4-0  1-2  UP Plasencia
 2002 Jerez CF
 2003 CD Don Benito
 2004 CD Don Benito            0-1  1-0  Jerez CF              [CD Don Benito 3-2 pen]
 2005 UD Mérida                1-1  2-0  Jérez CF
 2006 CD Don Benito            3-1  2-2  CF Extremadura
 2007 CD Don Benito            3-1  0-1  CD Díter Zafra
 2008 CD Don Benito            1-0  2-0  CD Díter Zafra
 2009 UD Badajoz                    1-0  CF Villanovense
 2010 Jerez CF                      0-0  CP Cacereño           [Jerez CF 4-3 pen]
 2011 Jerez CF                      1-0  CD Don Benito
 2012 Jerez CF                      3-0  SP Herrera
 2013 EF Emérita Augusta            2-1  UD Fuente Cantos
 2014 Atlético San José             2-1  Jerez CF
 2015 Arroyo CP                     3-1  UP Plasencia
 2016 CD Badajoz                    2-1  CD Don Benito
 2017 CD Badajoz                    5-0  CP Cacereño
 2018 UP Plasencia                  4-1  Olivenza FC
 2019 CP Cacereño                   0-0  Mérida AD            [CP Cacereño on pen.]
 2020 Arroyo CP                     2-1  CF Trujillo


Number of Wins:

 7 Jerez CF (Jerez de los Caballeros)

 6 CD Don Benito

 3 CP Cacereño

 2 UP Plasencia
   CD Badajoz

 1 Sporting Villanueva
   UD Mérida
   UD Badajoz
   EF Emérita Augusta
   Atlético San José
   Arroyo CP


1994

UP Plasencia


1995

Jerez CF


1996

CP Cacereño

1997

CD Don Benito

1998

CP Cacereño

1999

Final
Sporting Villanueva - UP Plasencia			3-3  1-0

2000

Jerez CF - UP Plasencia					4-0  1-2

2001

Final
Jerez CF - UP Plasencia					4-0  1-2

2002

Jerez CF                 			        

2003

CD Don Benito

2004

Semifinals (18-09-2003, 02-10-2003)
UD Mérida – Jerez CF                                   0-0  1-2
CP Arroyo - CD Don Benito                              1-0  0-3


Final (23-10-2003, 29-10-2003)
CD Don Benito - Jerez CF                               0-1  1-0  [CD Don Benito 3-2 pen]  

2005

Preliminary Round (08-09-2004, 16-09-2004)
CF Extremadura B  – CD Díter Zafra                     2-4  1-2
Villanovense CF – UD Mérida                            1-2  2-2
Sporting Villanueva Promesas – Jerez CF                1-1  0-1


Semifinal  (29-09-2004, 06-10-2004)
CD Díter Zafra – Jerez CF                              0-1  0-0

Final (14-10-2004, 27-10-2004)
UD Mérida – Jerez CF                                   1-1  2-0

2006

Preliminary Round (15-09-2005, 22-09-2005)
CD Santa Marta  - CD Díter Zafra                       0-1  1-3
CP Valdivia - CD Don Benito                            0-1  2-2

Semifinals (29-09-2005, 06-10-2005)
CF Extremadura B - CD Díter Zafra                      3-3  2-0
CD Don Benito - CF Villanovense                        1-0  1-2

Final (20-10-2005, 17-10-2005)
CF Extremadura B  - CD Don Benito                      1-3  2-2

2007

Semifinals (21-09-2006, 05-10-2006)
CD Díter Zafra - CF Extremadura B                      4-3  3-2
CP Valdivia - CD Don Benito                            1-1  0-2

Final (19-10-2006, 26-10-2006)
CD Díter Zafra - CD Don Benito                         1-3  1-0

2008

Final
Díter Zafra - Don Benito 			      0–1 0–2

2009

Qualifying round

Talavera CF - UD Badajoz                             0-2
CD Santa Marta - Jerez CF                            1-1  [Jerez CF pen]
Extremadura CF - CD Díter Zafra                      0-3
Ciudad de Trujillo - CD Badajoz                      1-2
Ciudad de Plasencia CF - CP Cacereño                 3-1
Gimnástico Don Benito - Villanovense CF              0-1

Quarterfinals

Villanovense CF - Ciudad de Plasencia CF             5-0
Jerez CF - CD Badajoz                                1-1  [Badajoz 3-4 pen]
UD Badajoz - CD Díter Zafra                          1-0

Semifinal
CD Badajoz - UD Badajoz                              1-3

Final
Villanovense CF - UD Badajoz                         0-1


2010

First round
CF Navalmoral - Villanovense CF			    2-1
UD Fuente de Cantos - Jerez CF			    1-3
CD Coria - CP Cacereño				    2-4
CD La Albuera - Imperio de Mérida CP		    0-4
CD Torviscal - CD Don Benito			    4-1

Second round2
CD Torviscal - Jerez CF				    0-4
CD Montehermoso - CP Cacereño			    1-4
CF Navalmoral - Imperio de Mérida CP                0-4

Semifinal
CP Cacereño - Imperio de Mérida CP		    3-3  [CP Cacereño 6-5 pen]

Final
CP Cacereño - Jerez CF				    0-0  [Jerez CF 3-4 pen]

2011

First round
CD Díter Zafra - Villanovense CF		   2-2  [Díter Zafra 4-3 pen]
UP Plasencia - Ciudad Plasencia CF		   3-2
AD Zurbarán - CD Don Benito			   2-3
CD Burguillos - Jerez CF			   2-4
CD Coria - Arroyo CP				   3-6
Racing Valverdeño - AD Cerro Reyes		   4-1

Second round
UP Plasencia - Arroyo CP			   0-4
Racing Valverdeño - Jerez CF			   0-2

Semifinals
CD Díter Zafra - CD Don Benito			   1-1  [Don Benito 3-4 pen]
Jerez CF - Arroyo CP				   0-0  [Jerez CF 7-6 pen]

Final
CD Don Benito - Jerez CF			   0-1

2012

First round
CP Alburquerque - CA Pueblonuevo		   0-3
SP Herrera - CD Don Benito			   2-1
AD Llerenense - Jerez CF	                   0-4


Semifinal
SP Herrera - Pueblonuevo			   1-1  [SP Herrera 5-4 pen]

Final (Romero Cuerda, Villanueva de la Serena, 08-09-2011)
SP Herrera - Jerez CF				   0-3

2013

First round
CP Montehermoso - UP Plasencia			  1-3
CP Olivenza - Racing Valverdeño			  1-0
EF Emérita Augusta - CD Díter Zafra		  1-1  [Emérita 5-4 pen]
Jerez CF - UD Fuente Cantos			  1-1  [Fuente Cantos 4-5 pen]

Second round
EF Emérita Augusta - UP Plasencia			  1-0
CP Olivenza - CD Talarrubias			  3-0

Third round
CD Olivenza - UD Fuente Cantos			  2-2  [Fuente Cantos pen]

Final (Villafranca de los Barros, 25-10-2012)
EF Emérita Augusta - UD Fuente Cantos		  2-1

2014

First Round (11-09-2013)
Jerez CF - CD Díter Zafra			 5-1
Atlético San José - Villanovense CF		 1-0
Semifinal
Jerez CF - CP Cacereño				 1-0
Final (El Vivero, Badajoz, 16-10-2013)
Atlético San José - Jerez CF			 2-1

2015

First Round (27-08-2014)
Moralo CP - UP Plasencia			0-1
CP Valdivia - CP Cacereño			0-1
Jerez CF - CD Díter Zafra			3-3  [Jerez CF pen]
CP Sanvicenteño - Arroyo CP			1-2
Second Round (03-09-2014)
UP Plasencia - Atlético San José		1-1  1-1  [At. San José pen]
Semifinal (10-09-2014)
Atlético San José - Arroyo CP			0-7
Final (08-10-2014)
UP Plasencia - Arroyo CP			1-3

2016

First Round (01,02-08-2015)
Deportivo Pacense - CD Badajoz			0-3
Atlético San José - CF Extremadura		1-2
CD Valdelacalzada - Atlético Pueblonuevo	0-1
CP Amanecer - CP Cacereño			0-3
CP Valdivia - CD Don Benito			2-3
CD Calamonte - Arroyo CP			1-1  [Arroyo on pen]
UD Fuente de Cantos - Jerez CF			2-3
CD Santa Amalia - Moralo CP			1-1  [Moralo on pen]
Second Round (08,09-08-2015)
Jerez CF - CF Extremadura			1-1  [Jerez On pen]
Atlético Pueblonuevo - CD Badajoz		2-2  [Badajoz on pen]
Arroyo CP - CP Cacereño				2-0
CD Don Benito - Moralo CP			3-2
Semifinals (16,19-08-2015)
CD Badajoz - Jerez CF				4-0
CD Don Benito - Arroyo CP			3-2
Final (19-09-2015)
CD Badajoz - CD Don Benito			2-1

2017

First Round (30,31-07-2016)
UD Fuente de Cantos - CD Díter Zafra		0-0 [Fuente de Cantos 5-3 pen]
UC La Estrella - Jerez CF			0-4
CD Santa Amalia - CP Valdivia			3-2
CP Amanecer - Arroyo CP				1-0
Olivenza FC - CD Badajoz			0-1
UD Montijo - Atlético Pueblonuevo		2-0
UP Plasencia - CD Coria				2-2 [Plasencia 4-2 pen]
Extremadura UD B - CD Calamonte			1-0
Moralo CP - CP Cacereño				0-2
Second Round (06,07-08-2016)
UD Montijo - CD Badajoz				1-3
CP Amanecer - Extremadura UD B			2-2 [Amanecer 10-9 pen]
CD Santa Amalia - CD Don Benito			0-1
UD Fuente de Cantos - Jerez CF			1-2
UP Plasencia - CP Cacereño			0-1
Third Round (14-08-2016)
CP Amanecer - CP Cacereño			1-1 [Cacereño 3-5 pen]
CD Don Benito - CD Badajoz			2-2 [Badajoz 4-5 pen]
Semifinal (21-08-2016)
Jerez CF - CD Badajoz				1-3
Final (Vicente Sanz, Don Benito 08-09-2016)
CD Badajoz - CP Cacereño			5-0

2018

First Round (30-07-2017)
EMD Acauchal - Extremadura UD B			0-1
Second Round (05,06-08-2017)
Atlético Pueblonuevo - UD Montijo		2-1
CD Diocesano - Arroyo CP			0-2
Olivenza CF - Jerez CF				2-0
CF Trujillo - Moralo CP				2-1
UP Plasencia - CD Coria				1-1 [Plasencia 4-3 pen]
CD Santa Amalia - CP Valdivia			1-2
Extremadura UD B - CP Amanecer			2-1
Quarter Final (11,13-08-2017)
CD Azuaga - Arroyo CP				4-1
CF Trujillo - UP Plasencia			1-2
CP Valdivia - Atlético Pueblonuevo		1-1 [Pueblonuevo on pen]
Olivenza FC - Extremadura UD B			2-1
Semifinals (20-08-2017)
CD Azuaga - Olivenza CF				1-2
Atlético Pueblonuevo - UP Plasencia		0-1
Final (Miajadas, Cáceres, 07-09-2017)
UP Plasencia - Olivenza FC			4-1

2019

First Round (29-07-2018)
Arroyo CP - CD Diocesano			2-0
Second Round (01-08-2018)
Racing Valverdeño - Olivenza FC			0-1
UD Montijo - Mérida AD				0-2
CP Valdivia - CD Castuera			0-1
AD Llenerense - Jerez CF			0-3
Uxtremadura UD B - EMD Aceuchal			3-0
Arroyo CP - CP Cacereño				0-3
CD Valdelacalzada - Atlético Pueblonuevo	3-2
Moralo CP - UP Plasencia			3-0
Quarter Final (12-08-2018)
CP Cacereño - Olivenza FC			6-1
CD Castuera -  Mérida AD			1-4
CD Valdelacalzada - Extremadura UD B		0-1
Jerez CF - Moralo CP				0-3
Semifinals (16,19-08-2018)
Moralo CP - CP Cacereño				0-0 [CP Cacereño 1-3 on pen]
Mérida AD - Extremadura UD B			2-0
Final (Mérida, Badajoz, 11-10-2018)
Mérida AD - CP Cacereño				0-0 [CP Cacereño on pen.]

2020

First Round (27-07-2019)
Olivenza CF - Jerez CF				1-1 [Olivenza CF on pen.]
Second Round (04-08-2019)
Arroyo CP - CP Cacereño				1-0
RCP Valverdeño - Olivenza FC			2-2 [RCP valverdeño on pen.]
CF Trujillo - CD Diocesano			2-2 [CF Trujillo on pen.]
UD Fuente de Cantos - AD Llenerense		1-3
EMD Aceuchal - Extremadura UD B			2-0
CD Miajadas - CP Valdivia			1-1
UD MOntijo - CD Calamonte			0-2
Quarter Final (11-08-2019)
CF Trujillo - EMD Aceuchal			0-0 [CF Trujillo on pen.]
Arroyo CP - CD Calamonte			1-1 [Arroyo CP on pen]
RCP Valverdeño - AD Llenerenze			3-0
CD Miajadas - Moralo CP				0-0 [CD Miajadas on pen.]
Semifinals (18-08-2019)
RCP Valverdeño - Arroyo CP			0-1
CD Miajadas - CF Trujillo			0-2
Final (Villafranca de los Barros, 04-09-2019)
CF Trujillo - Arroyo CP				1-2

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 5 Feb 2020

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.