Sri Lanka 2016/17


Dialog Champions League 2016/17

Dialog Champions League 2016/17

Group Stage | Championship Playoff (Super 8)

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.SL Army SC                      8   7  1  0  24- 4  22  Qualified
 2.Solid SC (Anuradhapura)         8   4  3  1  17- 6  15  Qualified
 3.Colombo FC                      8   5  0  3  17- 9  15  [C]  Qualified
 4.Blue Star SC (Kalutara)         8   4  1  3  11-13  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Negombo Youth SC                8   4  0  4  26-13  12
 6.Crystal Palace SC (Gampola)     8   3  1  4  17-19  10
 7.Upcountry Lions (Nawalapitiya)  8   2  3  3   8-16   9
---------------------------------------------------------
 8.Matara City SC                  8   2  1  5   8-17   7  Relegated
 9.Civil Security SC               8   0  0  8   2-33   0  [*]  Relegated

[*] Nandimithra SC were renamed Civil Security SC

Group B
 1.Renown SC                       8   7  0  1  26- 7  21  Qualified
 2.New Young's SC (Wennapuwa)      8   5  1  2  15-11  16  Qualified
 3.SL Navy SC                      8   4  2  2  12-10  14  Qualified
 4.SL Air Force SC                 8   4  1  3  12- 7  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Super Sun SC (Beruwela)         8   4  0  4  12-11  12
 6.Saunders SC (Pettah)            8   3  1  4  12-12  10
 7.SL Police SC                    8   2  2  4  10-17   8
---------------------------------------------------------
 8.Java Lane SC (Slave Island)     8   1  3  4  10-13   6  Relegated
 9.Thihariya Youth SC              8   0  2  6   4-25   2  Relegated

Round 1
[Jun 24]
Saunders                  1-2 Renown                    
[Jun 25]
SL Police                 1-3 New Young's               
Super Sun                 0-3 SL Navy                   
Thihariya Youth           1-1 Java Lane                 
[Jun 26]
Blue Star                 1-0 Colombo                   
Civil Security            0-2 Upcountry Lions           
Crystal Palace            4-1 Matara City               
Negombo Youth             0-2 Solid                     
SL Army                   bye SL Air Force              

Round 2
[Jul 2]
SL Air Force              2-0 Saunders                  
Colombo                   4-0 Negombo Youth             
Renown                    3-1 Super Sun                 
[Jul 3]
SL Army                   6-0 Blue Star                 
Java Lane                 2-3 SL Police                 
New Young's               3-1 SL Navy                   
Solid                     6-0 Civil Security            
Upcountry Lions           2-2 Crystal Palace            
Matara City               bye Thihariya Youth           

Round 3
[Jul 9]
SL Air Force              3-0 Thihariya Youth           
Matara City               1-3 SL Army                   
Saunders                  awd Super Sun                 [awarded 0-3; originally 3-2]
[Jul 10]
Civil Security            0-3 Colombo                   
SL Navy                   1-1 Java Lane                 
Negombo Youth             2-3 Blue Star                 
New Young's               0-3 Renown                    
Solid                     3-0 Crystal Palace            
Upcountry Lions           bye SL Police                 

Round 4
[Jul 13]
SL Air Force              0-1 Super Sun                 
Blue Star                 2-0 Civil Security            
Colombo                   3-2 Crystal Palace            
Matara City               0-1 Upcountry Lions           
New Young's               2-1 Saunders                  
Renown                    1-0 Java Lane                 
[Jul 14]
Thihariya Youth           2-2 SL Police                 
[Jul 27]
SL Army                   2-1 Negombo Youth             
Solid                     bye SL Navy                   

Round 5
[Jul 16]
Civil Security            0-7 Negombo Youth             
Super Sun                 2-3 New Young's               
[Jul 17]
Upcountry Lions           0-2 SL Army                   
Matara City               1-1 Solid                     
SL Navy                   1-0 Thihariya Youth           
SL Police                 1-1 SL Air Force              
Saunders                  4-2 Java Lane                 
[Jul 21]
Crystal Palace            2-1 Blue Star                 
Colombo                   bye Renown                    

Round 6
[Jul 23]
SL Air Force              2-1 New Young's               
SL Army                   6-0 Civil Security            
Java Lane                 1-2 Super Sun                 
Matara City               0-4 Colombo                   
SL Police                 0-2 SL Navy                   
Thihariya Youth           1-9 Renown                    
Upcountry Lions           1-1 Solid                     
[Jul 24]
Crystal Palace            0-4 Negombo Youth             
Blue Star                 bye Saunders                  

Round 7
[Jul 30]
Crystal Palace            5-2 Civil Security            
Java Lane                 1-1 New Young's               
Renown                    6-2 SL Police                 
[Jul 31]
Colombo                   1-0 Upcountry Lions           
SL Navy                   1-4 SL Air Force              
Thihariya Youth           0-4 Saunders                  
[Aug 3]
Solid                     0-0 SL Army                   
[Aug 6]
Blue Star                 0-1 Matara City               
Negombo Youth             bye Super Sun                 

Round 8
[Aug 3]
Negombo Youth             4-2 Matara City               
Super Sun                 3-0 Thihariya Youth           
Upcountry Lions           2-2 Blue Star                 
[Aug 6]
SL Police                 0-1 Saunders                  
Java Lane                 2-0 SL Air Force              
SL Navy                   2-1 Renown                    
[Aug 7]
SL Army                   3-2 Crystal Palace            
Solid                     4-2 Colombo                   
Civil Security            bye New Young's               

Round 9
[Aug 6]
New Young's               2-0 Thihariya Youth           
Negombo Youth             8-0 Upcountry Lions           
[Aug 9]
Civil Security            0-2 Matara City               
[Aug 10]
Super Sun                 0-1 SL Police                 
[Aug 13]
Colombo                   0-2 SL Army                   
Renown                    1-0 SL Air Force              
[Aug 14]
Blue Star                 2-0 Solid                     
Saunders                  1-1 SL Navy                   
Crystal Palace            bye Java Lane                 

Final Tables:

Group A
 1.SL Army SC                      8   7  1  0  24- 4  22  Qualified
 2.Solid SC (Anuradhapura)         8   4  3  1  17- 6  15  Qualified
 3.Colombo FC                      8   5  0  3  17- 9  15  [C]  Qualified
 4.Blue Star SC (Kalutara)         8   4  1  3  11-13  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Negombo Youth SC                8   4  0  4  26-13  12
 6.Crystal Palace SC (Gampola)     8   3  1  4  17-19  10
 7.Upcountry Lions (Nawalapitiya)  8   2  3  3   8-16   9
---------------------------------------------------------
 8.Matara City SC                  8   2  1  5   8-17   7  Relegated
 9.Civil Security SC               8   0  0  8   2-33   0  [*]  Relegated

[*] Nandimithra SC were renamed Civil Security SC

Group B
 1.Renown SC                       8   7  0  1  26- 7  21  Qualified
 2.New Young's SC (Wennapuwa)      8   5  1  2  15-11  16  Qualified
 3.SL Navy SC                      8   4  2  2  12-10  14  Qualified
 4.SL Air Force SC                 8   4  1  3  12- 7  13  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Super Sun SC (Beruwela)         8   4  0  4  12-11  12
 6.Saunders SC (Pettah)            8   3  1  4  12-12  10
 7.SL Police SC                    8   2  2  4  10-17   8
---------------------------------------------------------
 8.Java Lane SC (Slave Island)     8   1  3  4  10-13   6  Relegated
 9.Thihariya Youth SC              8   0  2  6   4-25   2  Relegated


Championship Playoff (Super 8)

Final Table:

 1.Colombo FC                      7   5  1  1  13- 5  16  [C]  Champions
 2.Renown SC                       7   5  0  2  14- 7  15
 3.Blue Star SC (Kalutara)         7   4  2  1  11- 9  14
 4.SL Army SC                      7   4  1  2  25-12  13
 5.New Young's SC (Wennapuwa)      7   2  2  3   7-10   8
 6.SL Air Force SC                 7   1  2  4   6- 8   5
 7.SL Navy SC                      7   1  1  5   8-19   4
 8.Solid SC (Anuradhapura)         7   1  1  5   6-20   4

Round 1
[Sep 3]
SL Air Force              2-2 SL Army                   
Blue Star                 2-0 Renown                    
[Sep 4]  
Colombo                   0-0 New Young's               
SL Navy                   0-5 Solid                     

NB: competition interrupted for four months

Round 2
[Jan 6]
Blue Star                 0-0 SL Air Force              
[Jan 7]
Colombo                   3-0 Solid                     
[Jan 8]
Renown                    2-1 New Young's          
[Jan 9]     
SL Army                   3-2 SL Navy                   

Round 3
[Jan 13]
Blue Star                 2-2 SL Navy                   
[Jan 15]
Renown                    awd SL Army                   [awarded 3-0; originally 0-3,
[Jan 16]                                                 Army fielded suspended player]
New Young's               1-1 Solid                     
[Jan 17]
SL Air Force              1-2 Colombo                   

Round 4
[Jan 20]
Colombo                   2-1 SL Army                   
[Jan 21]
Solid                     0-4 Renown                    
[Jan 22]
New Young's               0-1 Blue Star                 
[Jan 23]
SL Navy                   1-0 SL Air Force              

Round 5
[Feb 11]
Renown                    2-0 SL Air Force              
[Feb 12]
Solid                     0-2 Blue Star                 
[Feb 13]
SL Army                   5-0 New Young's               
[Feb 14]
Colombo                   3-1 SL Navy                   

Round 6
[Feb 17]
Solid                     0-7 SL Army                   
[Feb 18]
SL Navy                   1-2 Renown                    
[Feb 19]
Blue Star                 abd Colombo                   [abandoned at 1-0 at half-time due
[Feb 22]                                                 to torrential rain]
Blue Star                 1-0 Colombo                   [second half]
[Mar 1]                                                 
New Young's               1-0 SL Air Force              

Round 7
[Feb 25]
New Young's               4-1 SL Navy                   
[Feb 26]
SL Air Force              awd Solid                     [awarded 3-0; abandoned at 2-0 in 32'
[Mar 4]                                                  as Solid had only 6 players left (having
SL Army                   7-3 Blue Star                  started the match with 7)]
Renown                    1-3 Colombo                   

Final Table:

 1.Colombo FC                      7   5  1  1  13- 5  16  [C]  Champions
 2.Renown SC                       7   5  0  2  14- 7  15
 3.Blue Star SC (Kalutara)         7   4  2  1  11- 9  14
 4.SL Army SC                      7   4  1  2  25-12  13
 5.New Young's SC (Wennapuwa)      7   2  2  3   7-10   8
 6.SL Air Force SC                 7   1  2  4   6- 8   5
 7.SL Navy SC                      7   1  1  5   8-19   4
 8.Solid SC (Anuradhapura)         7   1  1  5   6-20   4


2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 9 Mar 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.