Saint Helena 2014


SHFA League
Knock-out Competition
District Competition
First Stage

NB: 10 participants playing a single round robin after which the top-5
    qualify for the championship playoff (1st Division) and the bottom-5
    play off for the championship of the 2nd Division, carrying over points
    from the first stage.

Final Table:

 1.Rovers                 9   8  1  0  41- 7  25  Division 1
 2.Harts                  9   7  2  0  38- 8  23  Division 1
 3.Basil Read             9   7  0  2  32-15  21  Division 1
 4.Raiders                9   4  3  2  24-11  15  Division 1
 5.Axis                   9   3  2  4  12-17  11  Division 1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Wirebirds              9   2  4  3  25-21  10  Division 2
 7.Fugees                 9   2  2  5  11-20   8  Division 2
 8.Bellboys               9   1  3  5   9-31   6  Division 2
 9.Chop Shop Boys         9   1  1  7  14-37   4  Division 2
10.Crystal Rangers        9   0  2  7  14-53   2  Division 2

[May 3]
Chop Shop Boys       3-3 Bellboys
Rovers               3-0 Fugees
[May 11]
Raiders              0-0 Wirebirds
Crystal Rangers      1-6 Basil Read

[May 17]
Harts                4-1 Axis
Raiders              1-3 Basil Read
[May 18]
Chop Shop Boys       0-5 Rovers
Fugees               3-3 Wirebirds

[May 24]
Raiders              3-0 Axis
Bellboys             2-1 Crystal Rangers
[May 25]
Fugees               0-2 Harts
Chop Shop Boys       1-5 Basil Read

[May 31]
Rovers               3-2 Wirebirds
Basil Read           5-1 Fugees
[Jun 1]
Crystal Rangers      1-9 Harts
Bellboys             0-0 Axis

[Jun 7]
Wirebirds            6-4 Chop Shop Boys       
Axis                 7-1 Crystal Rangers
[Jun 8]
Harts                2-2 Raiders
Rovers               4-1 Bellboys

[Jun 14]
Wirebirds            0-0 Axis
Harts                5-0 Bellboys
[Jun 15]
Basil Read           2-5 Rovers
Crystal Rangers      2-4 Fugees  

[Jun 21]
Bellboys             1-8 Raiders
Rovers               1-1 Harts
[Jun 22]
Wirebirds            1-2 Basil Read
Chop Shop Boys       0-1 Axis

[Jun 28]
Crystal Rangers      0-5 Chop Shop Boys
Raiders              1-0 Fugees
[Jun 29]
Axis                 0-5 Rovers
Basil Read           4-1 Bellboys

[Jul 5]
Wirebirds            5-0 Bellboys
Crystal Rangers      2-2 Raiders              
 
[Aug 2]
Crystal Rangers     0-12 Rovers
Basil Read           4-1 Axis                 
[Aug 3]
Harts                3-2 Wirebirds            
Bellboys             1-1 Fugees               
Chop Shop Boys       0-6 Raiders              
 
[Aug 23]
Fugees               2-1 Chop Shop Boys       
Basil Read           1-3 Harts                
[Aug 24]
Raiders              1-3 Rovers
Crystal Rangers      6-6 Wirebirds            
 
[Aug 30]
Harts                9-0 Chop Shop Boys       
Axis                 2-0 Fugees               

Final Table:

 1.Rovers                 9   8  1  0  41- 7  25  Division 1
 2.Harts                  9   7  2  0  38- 8  23  Division 1
 3.Basil Read             9   7  0  2  32-15  21  Division 1
 4.Raiders                9   4  3  2  24-11  15  Division 1
 5.Axis                   9   3  2  4  12-17  11  Division 1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Wirebirds              9   2  4  3  25-21  10  Division 2
 7.Fugees                 9   2  2  5  11-20   8  Division 2
 8.Bellboys               9   1  3  5   9-31   6  Division 2
 9.Chop Shop Boys         9   1  1  7  14-37   4  Division 2
10.Crystal Rangers        9   0  2  7  14-53   2  Division 2


Division 1

Final Table:

 1.Rovers                13  12  1  0  58- 9  37  Champions
 2.Harts                 13  10  2  1  54-13  32
 3.Basil Read            13   7  1  5  36-26  22
 4.Raiders               13   5  4  4  32-22  19
 5.Axis                  13   3  4  6  17-38  13

[Aug 31]
Rovers               1-0 Basil Read           
[Sep 6]
Rovers               9-0 Axis                 
[Sep 7]
Raiders              1-3 Harts                
[Sep 13]
Axis                 2-2 Raiders              
[Sep 14]
Basil Read           1-4 Harts                
[Sep 20]
Harts                1-2 Rovers               
[Sep 21]
Basil Read           1-4 Raiders              
[Oct 4]
Raiders              1-5 Rovers               
[Oct 5]
Harts                8-1 Axis                 
[Nov 2]
Basil Read           2-2 Axis                 

Final Table:

 1.Rovers                13  12  1  0  58- 9  37  Champions
 2.Harts                 13  10  2  1  54-13  32
 3.Basil Read            13   7  1  5  36-26  22
 4.Raiders               13   5  4  4  32-22  19
 5.Axis                  13   3  4  6  17-38  13

Division 2

Final Table:

 6.Wirebirds             13   6  4  3  59-27  22  Division 2 Champions
 7.Fugees                13   4  3  6  25-31  15
 8.Chop Shop Boys        13   3  1  9  30-53  10
 9.Bellboys              13   2  3  8  15-52   9
10.Crystal Rangers       13   0  3 10  21-76   3

[Aug 31]
Crystal Rangers      1-2 Bellboys             
[Sep 6]
Bellboys             0-5 Fugees               
[Sep 7]
Chop Shop Boys       2-7 Wirebirds            
[Sep 13]
Wirebirds            5-1 Fugees               
[Sep 14]
Crystal Rangers      2-5 Chop Shop Boys       
[Sep 20]
Fugees               3-3 Crystal Rangers      
[Sep 21]
Wirebirds            9-2 Bellboys             
[Sep 28]
Chop Shop Boys       6-2 Bellboys             
[Oct 4]
Wirebirds           13-1 Crystal Rangers      
[Oct 5]
Fugees               5-3 Chop Shop Boys       

Final Table:

 6.Wirebirds             13   6  4  3  59-27  22  Division 2 Champions
 7.Fugees                13   4  3  6  25-31  15
 8.Chop Shop Boys        13   3  1  9  30-53  10
 9.Bellboys              13   2  3  8  15-52   9
10.Crystal Rangers       13   0  3 10  21-76   3

Topscorers
25  Jason George (Wirebirds)
17  Kevin Hudson (Harts)
15  Michael Williams (Harts)
14  Doni Lukhanyo (Basil Read)
    Rico Benjamin (Rovers)
12  Ross O'Dean (Rovers)

Knock-out Competition


Round 1 [Oct 11]
Crystal Rangers      1-3 Chop Shop Boys       
Basil Read           4-7 Harts                

Quarterfinals
[Oct 12]
Rovers               4-0 Raiders              
Fugees               2-2 Axis                 [aet, 4-2 pen]
[Oct 19]
Bellboys             1-5 Wirebirds            
Harts                2-1 Chop Shop Boys       

Semifinals [Oct 26]
Fugees               1-4 Rovers
Harts                2-1 Wirebirds

Final [Nov 8]
Rovers               2-0 Harts
  [Rico Benjamin (2, 1 pen); HT 0-0]

District Competition

Round 1 [Dec 27]
Longwood             bt  Jamestown
St Paul's            drw Half Tree Hollow 
 
Round 2 [Dec 29]
St Paul's            bt  Jamestown
Longwood             bt  Half Tree Hollow 

Round 3 [Jan 1, 2015]
Longwood             2-0 St Paul's
Jamestown            0-3 Half Tree Hollow 
 
Final Table:

 1.Longwood               3   3  0  0    -     9
 2.Half Tree Hollow       3   1  1  1    -     4  [better GD]  
 3.St Paul's              3   1  1  1    -     4                      
 4.Jamestown              3   0  0  3    -     0  


2013

2015

list of champions

list of cup winners


About this document

Source: St Helena Independent

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 4 Jun 2015

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.