Saint Lucia 2014


Second Division
Inter-district Tournament
Blackheart/Kashif and Shanghai Knockout Football Tournament 2014
Regional Tournaments

Second Division

Round 1
[Jan 11]
Orion                      2-0 No Fear
Rising Stars               1-0 Young Generation
[Jan 12]
Allez                      7-2 Ciceron Seagulls
Togetherness Youth         bye

Tables:

Group A 
 1.Allez (Anse La Raye)                        1   1  0  0   7- 2   3
 2.Orion (Gros Islet)                          1   1  0  0   2- 0   3
 3.No Fear (Canaries)                          1   0  0  1   0- 2   0
 4.Ciceron Seagulls (South Castries)           1   0  0  1   2- 7   0

Group B 
 1.Rising Stars (Desruisseaux)                 1   1  0  0   1- 0   3
 2.Togetherness Youth (Mabouya Valley)         0   0  0  0   0- 0   0
 3.Young Generation (Víeux Fort North)         1   0  0  1   0- 1   0

Round 2
[Jan 18]
No Fear                     -  Allez
Young Generation            -  Togetherness Youth
[Jan 19]
Orion                      3-2 Ciceron Seagulls
Rising Stars               bye

Round 3
[Jan 25]
Allez                      2-3 Orion
Togetherness Youth          -  Rising Stars
[Jan 26]
No Fear                     -  Ciceron Seagulls
Young Generation           bye

NB: Orion won group A and are promoted to the First Division


Inter-district Tournament 2014


NB: districts play under following fantasy names:

Anse la Raye AC Milan
Castries Barcelona
Choiseul Bayern Munich
Dennery Chelsea
Desruisseaux Paris St.-Germain
Gros Islet Manchester City
Mabouya Manchester United
Micoud Olympiakos
Mon Repos Borussia Dortmund
Soufrière Zenit St.-Petersburg
Vieux Fort North Arsenal
Vieux Fort South Athlético
 
Qualifying Round [Apr 6, Micoud Playing Field]
Desruisseaux               0-0 Choiseul                   [4-1 pen]       
Dennery                    2-0 Mon Repos
Vieux Fort North           2-1 Vieux Fort South
Macouya                    2-0 Micoud         
 
Quarterfinals
[Apr 13, Soufriere Playing Field]
Central Castries           2-2 Anse La Raye               [4-3 pen]
Soufriere                  1-1 Gros Islet                 [0-3 pen]
[Apr 27, Dennery Playing Field]
Dennery                    2-1 Desruisseaux 
Mabouya Valley             1-1 Vieux Fort North           [4-5 pen]

Semifinals [May 16, Micoud Playing Field]
Central Castries           lt  Vieux Fort North
Gros Islet                 bt  Dennery 
 
Third Place Match [May 18, Micoud Playing Field]
Central Castries           1-1 Dennery                    [4-2 pen] 
  [Anthony Christopher 42; Winnel Felix 23]
 
Final [May 18, Micoud Playing Field]
Vieux Fort North           2-1 Gros Islet
  [Deterville Emmanuel 8, Sheldon Emmanuel 69pen; Everton Lambert 51]

Blackheart/Kashif and Shanghai Knockout Football Tournament 2014

NB: 12th edition

Northern Zone

Qualifying Round

First Leg [Aug 20]
Anse-la-Raye               2-0 La Clery
 
Second Leg[Aug 28]
La Clery                    -  Anse-la-Raye   
 
NB: winners meet Southern Zone winners (Mon Repos) for place in main tournament

Southern Zone

Qualifying Round

First Leg [Aug 20]
Mon Repos                  1-0 Choiseul
 
Second Leg [Aug 27]
Choiseul                   1-1 Mon Repos
 
NB: winners meet Northern Zone winners for place in main tournament

Regional Tournaments 2013/14

Castries

Castries Football Council’s Soccerama 2014

[Mar 9]
Valley Soccer Club         1-0 NYAH
FC Pioneers                2-0 Lancers
Lancers                    0-2 NYAH
Valley Soccer Club         2-0 Lancers
FC Pioneers                0-0 Valley Soccer Club         [3-2 pen]
FC Pioneers                0-1 NYAH

Final Table:

 1.Valley Soccer Club                          3   2  0  1   3- 0   6
 2.NYAH                                        3   2  0  1   3- 1   6
 3.FC Pioneers                                 3   2  0  1   2- 1   6
 4.Lancers                                     3   0  0  3   0- 6   0

Dennery

Lazarus Funeral Home Football Knockout Competition 2014

Round 1
[Mar 8]
Vieux-Fort Legacy          1-1 Vieux-Fort North           [4-5 pen]
[Mar 9]
DYCO (Dennery)             0-1 Aux Lyons United                           
Young Stars                1-0 Rovers United
[Mar 15]
Rock Strikers              1-1 Chesters                   [4-2 pen]
Wisdom 18 Plus             1-1 Survivals (Grande Ravine)  [4-2 pen]     
 
Round 2
[Mar 22]
Vieux Fort North            -  Atlantic Ballers (Micoud)
[Mar 23]
Rock Strikers               -  Wisdom 18 Plus
Aux Lyons United            -  Young Stars     

Third Place Match [Apr 5]
Aux Lyons United           1-1 Rock Strikers              [Rock on pen]

Final [Apr 5]
Wisdom 18 Plus             0-1 Atlantic Ballers (Micoud)
  [Nathan Justin]

Roseau Valley

Roseau Valley 2014 Promotional Tournament

Group Stage (Marigot Playing Field)

[May 10]
Myseco Roseau              5-3 Dominators
[May 11]
Sarrot Scorpion            1-0 Coolie Town
[May 17]
Coolie Town                1-2 J'Connection
[May 18]
RV Juniors                 1-0 Myseco Roseau


2013

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 4 Sep 2014

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.