Saint Vincent and the Grenadines 2016


SVGFF Club Championship
Regional Leagues

SVGFF Club Championship 2016

Premier Division | First Division

Premier Division 2016

Round 1
[Jan 10]
Greggs                           3-2 SV United
Hope International               4-2 Sion Hill
[Jan 13]
Toni Store                       1-2 Camdonia
Parkside                         1-1 System 3
[Jan 16]
Prospect United                  2-0 Doves
[Feb 9]
Bequia                            -  Pastures
Je Belle                          -  Avenues

Round 2
[Jan 16]
Hope International               3-1 Greggs
[Jan 17]
Toni Store                       2-3 Bequia United
Je Belle                         1-0 SV United
BESCO Pastures                   3-2 Parkside Rollerz
System 3                         3-3 Sion Hill
[Jan 20]
Prospect United                  1-2 Camdonia Chelsea
Avenues United                   3-1 Dove

Round 3
[Jan 22]
SV United                        0-0 Toni Store
Sion Hill                        2-2 Parkside Rollerz
[Jan 23]
Je Belle                         2-1 Camdonia Chelsea
Dove                             1-2 System 3
[Jan 24]
Avenues                          2-1 Prospect United
BESCO Pastures                   1-2 Hope International
Greggs                           3-4 Bequia United

Round 4
Greggs                           2-1 Parkside Rollerz
Sion Hill                        3-1 Dove
[Jan 29]
SV United                         -  Prospect United
Toni Store                        -  Hope International
[Jan 30]
Bequia United                     -  Je Belle
[Jan 31]
Avenues                           -  Camdonia Chelsea
System 3                         2-1 BESCO Pastures

Round 5
[Feb 3]
Dove                             1-3 Camdonia Chelsea
Hope International               2-0 Je Belle
[Feb 5]
BESCO Pastures                    -  Sion Hill
Bequia United                     -  Prospect United
SV United                         -  Avenues
Toni Store                        -  Parkside Rollerz
System 3                          -  Greggs

Round 6
[Feb 6]
System 3                          -  Dove
[Feb 7]
Hope International                -  Prospect United
[Feb 10]
Camdonia Chelsea                  -  SV United
[Feb 13]
Greggs                            -  Sion Hill

Round 7
[Feb 7]
Dove                              -  BESCO Pastures
[Feb 10]
System 3                          -  Toni Store
[Feb 12]
Avenues                           -  Bequia United
Je Belle                          -  Parkside Rollerz

Round 8
[Mar 5]
Je Belle                         4-2 Parkside Rollerz
Toni Store                       0-5 Sion Hill
[Mar 9]
Hope International                -  Camdonia Chelsea
Avenues United                    -  Bequia United
[Mar 10]
SV United                         -  Dove
Greggs                            -  BESCO Pastures
Prospect United                   -  System 3

Round 9
[Mar 11]
Hope International                -  Parkside Rollerz
Toni Store                        -  Je Belle
Greggs                            -  Dove
System 3                          -  Bequia United

[Mar 16]
Prospect United                   -  BESCO Pastures
Avenues United                    -  Camdonia Chelsea
[Mar 18]
Sion Hill                         -  SV United

Reported Table (Apr ?):

 1.Bequia United             10   7  1  2  26-17  22
 2.Hope International        10   7  1  2  20-11  22
 3.System 3 Sports Academy    9   6  2  1  24-13  20
 4.Camdonia Chelsea          10   6  1  3  19-15  19
 5.Sion Hill                 10   5  3  2  29-17  18
 6.Avenues United            10   4  5  1  21-16  17
 7.Je Belle                  10   5  2  3  20-15  17
 8.BESCO Pastures            10   5  1  4  28-19  16
 9.SV United                  9   4  2  3  17-12  14
10.Greggs                    11   4  2  5  21-26  14
----------------------------------------------------
11.Toni's Store Jugglers     10   2  1  7  14-31   7
12.Prospect United           10   2  0  8  11-23   6
13.Parkside Rollerz          10   0  3  7  14-23   3  Relegated
14.Dove                       9   0  0  9   6-32   0  Relegated

[Apr 22]
Bequia                           2-1 Sion Hill 
[Apr 24]
System 3                         2-1 Hope International
Campdonia-Chelsea                 -  Greggs

Final Table:

 1.System 3 Sports Academy   13  10  2  1         32  Champions
 2.Bequia United             13   9  1  3         28
 3.Hope International        13   8  2  3         28
 4.Camdonia Chelsea          13   8  1  4         25
 .
----------------------------------------------------
11.Toni's Store Jugglers                              Relegated
12.Prospect United                                    Relegated
13.Parkside Rollerz                                   Relegated
14.Dove FC                                            Relegated

NB: top level reduced to 12 clubs for 2016/17

First Division 2016

Participants:

Zone A
 1.Greggs
 2.Owia
 3.SVG Police Coast Guard
 4.Computec Cane End
 5.DESCO
 6.Pride & Joy
 7.Brownstown
 
Zone B
 1.Roxdale
 2.Camdonia
 3.System 3
 4.Volcanoes
 5.Roseans
 6.Green Hill
 
Zone C
 1.North Leeward
 2.Hill View
 3.Parkside
 4.Sharpes
 5.K&R
 6.Largo Height
 
Zone D
 1.Hope
 2.Glenside
 3.Richmond Hill
 4.Toni Store
 5.Hillside
 6.Dove
 7.Pastures

Third Place Match [Feb 23, Victoria Park]
Predators FC                     3-0 1998 Hillside Rollers

Final [Mar 13]
Volcanoes                        3-2 Richland Park Pride and Joy
  [Cruz Young, Casnell Duncan, Arthur LaBorde; Kelroy Frederick, Nalroy Peters]

NB: both finalists promoted

Regional Leagues 2016

Arnos Vale Football League

Qualified for quarterfinals:
From Group A: Hope International “B”, Fair Hall United, Largo Height and COMPUTEC VINCY Masters
From Group B: Strike Force, Richmond Hill United, Parkside Rollers and Toney's FC “B”.
 
Quarterfinals
[Nov 14]
Hope International B             1-1 Toney's FC B                     [4-2 pen]
[Nov 15]
Richmond Hill United             2-1 Fair Hall United
[Nov 16]
Parkside Rollers                 0-2 Largo Height
[Nov 20] 
COMPUTEC VINCY Masters           2-5 Strike Force       
 
Semifinals                                          
[Nov 21]
Largo Height                     2-1 Hope International B
[Nov 23]
Richmond Hill United             0-4 Strike Force       
 
Third Place Match [Nov 26]
Hope International B             7-1 Richmond Hill United
 
Final [Nov 27, Arnos Vale Two Playing Field]
Largo Height                     4-0 Rudy Electrical Strike Force      
   [Nyron Bennett (2), Emery Bailey, Nicholas Ollivierre] 

Barrouaillie Football League

Semfinals [Nov 12]
Sharpes FC                       1-0 Youngsters FC
Keartons United                  0-0 North Leeward Predators          [4-1 pen]
 
Final [Nov 22]
Sharpes FC (Chateaubelair)       drw Keartons United                  [2-4 pen]

NB: Youngsters FC were defending champions

Biabou Football League

Semifinals
Street Ballers                   1-1 Sparta FC                        [3-1 pen]
SV United                        1-0 Biabou Stingers

Third Place Match
Biabou Stingers                  5-2 Sparta FC
 
Final [May 29]
Street Ballers                   2-2 SV United                        [5-3 pen]
  [Brad Richards 1-0, Dimitri Carrington 2-2; Kemron Osment 1-1, Shorn Browne 1-2]

Hairoun Beer Biabou Knock-out Football Championship

Final [May 22]
SV United                        2-3 Walvaroo City

Hairoun Stubbs Football Championship

Third Place Match
Hairoun Groove Street Ballers    bt  Volcanoes FC
 
Final [Nov 13]
Star Blocks (Brighton)           2-1 Calliaqua FC
 
Defending champions: Diamond
 
Hairoun Knockout Championship

Semifinals
[Nov 14]
Sharpes FC                       1-0 PYOLA (Layou)
[Nov 15]
North Leeward Predators          1-1 St Vincent/Grenadines Police     [2-4 pen]
 
Final [Nov 19]
Sharpes FC (Chateaubelair)       0-0 St Vincent/Grenadines Police     [2-4 pen]  
   
National Lotteries Authority North East Football Championship

Final [Nov 15, Chili Playing Field, Georgetown]
Greggs FC                        0-0 LP Boys                          [3-2 pen]

North Leeward

Final [Jan 24, Petit Bordel playing field]
Sharpes FC                       1-1 Outstanding Gauge                [5-4 pen]
  [Akeem Williams 27pen; Mark Hamlet 77]

2013/14

2017

list of champions

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 7 Apr 2017

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.