Saint Vincent and the Grenadines 2019/20


Premier Division 2019/20
First Division 2019/20
Second Division 2019/20

Premier Division 2019/20

Final Table:

 1.Hope International        22  16  2  4  61-30  50       Champions
 2.System 3 Sports Academy   22  14  3  5  67-34  45
 3.North Leeward Predators   22  13  4  5  50-24  43
 4.JeBelle FC                22  13  4  5  46-26  43
 5.BESCO Pastures            22  11  2  9  43-41  35  [C]
 6.Sion Hill                 22   8  5  9  41-40  29
 7.Avenues United            22   7  6  9  36-41  27
 8.Awesome FC                22   7  5 10  22-47  26  [P]
----------------------------------------------------
 9.SV United                 22   7  3 12  33-38  24       Relegated
10.Greiggs FC                22   5  4 13  45-58  19  [P]  Relegated
11.Camdonia Chelsea          22   5  2 15  30-59  17       Relegated
12.Bequia United             22   5  2 15  30-66  17       Relegated

Round 1 [Nov 24]
Awesome                 0-5 North Leeward Predators 
Bequia United           0-0 JeBelle                 
BESCO Pastures          2-3 Avenues United          
Camdonia Chelsea        1-2 Sion Hill               
Hope International      2-1 System 3                
SV United               1-0 Greiggs                 
 
Round 2
[Dec 3]
Greiggs                 2-2 Awesome                 
JeBelle                 3-2 Sion Hill               
[Dec 4]
BESCO Pastures          4-3 Camdonia Chelsea        
Avenues United          3-4 North Leeward Predators 
[Dec 6]
SV United               3-4 System 3                
Bequia United           0-2 Hope International      

Round 3 [Dec 8]
Avenues United          0-0 JeBelle                 
Camdonia Chelsea        3-2 Greiggs                 
Hope International      2-1 Awesome                 
North Leeward Predators 5-0 SV United               
Sion Hill               2-3 Bequia United           
System 3                4-1 BESCO Pastures          

Round 4
[Dec 13]
Awesome                 0-8 Sion Hill               
[Dec 15] 
Bequia United           3-1 Avenues United          
Camdonia Chelsea        1-4 System 3                
Greiggs                 awd Hope International      [awarded 0-3, Greiggs defaulted]
SV United               0-2 JeBelle                 
[Jan 14]
North Leeward Predators 3-1 BESCO Pastures          

Round 5
[Dec 18]
System 3                4-1 Greiggs                 
North Leeward Predators 2-3 Camdonia Chelsea        
[Dec 19]
Avenues United          1-3 Awesome                 
SV United               3-1 Bequia United           
[Jan 21]
Hope International      3-0 Sion Hill               
[Feb 12]
BESCO Pastures           -  JeBelle                 

Round 6
[Jan 3]
Greiggs                 2-2 Sion Hill
Hope International      1-1 Avenues United 
[Jan 5]
Awesome                 1-0 SV United 
BESCO Pastures          7-0 Bequia United
Camdonia Chelsea        0-3 JeBelle 
[Jan 8]
North Leeward Predators 0-0 System 3

Round 7
[Jan 10]
Sion Hill               4-1 SV United 
BESCO Pastures          2-1 Hope International      
[Jan 12]
Camdonia Chelsea        0-1 Awesome
Greiggs                 3-2 Avenues United
North Leeward Predators 0-1 JeBelle  
System 3                3-0 Bequia United

Round 8
[Jan 16]
Greiggs                 2-2 JeBelle                 
SV United               1-1 Avenues United          
[Jan 17]
Awesome                 0-5 System 3                
Bequia United           2-3 North Leeward Predators 
[Jan 19]
Camdonia Chelsea        1-3 Hope International      
Sion Hill               1-1 BESCO Pastures          

Round 9
[Jan 24]
BESCO Pastures          2-0 Awesome                 
Hope International       -  SV United               
[Jan 26]
Camdonia Chelsea         -  Bequia United           
Greiggs                  -  North Leeward Predators 
Sion Hill               0-1 Avenues United          
System 3                 -  JeBelle                 

Round 10
[Jan 29]
SV United                -  BESCO Pastures          
System 3                 -  Sion Hill               
[Feb 1]
JeBelle                 2-0 Awesome                 
Bequia United            -  Greiggs                 
[Feb 2]
Camdonia Chelsea         -  Avenues United          
Hope International       -  North Leeward Predators 

Round 11
[Feb 4]
Greiggs                  -  BESCO Pastures          
North Leeward Predators  -  Sion Hill               
[Feb 5]
Camdonia Chelsea         -  SV United               
[Feb 6]
System 3                 -  Avenues United          
Hope International       -  JeBelle                 
[Feb 28]
Awesome                 4-1 Bequia United           

Round 12 [Feb 9]
Camdonia Chelsea         -  BESCO Pastures          
Bequia United            -  Hope International      
Avenues United           -  North Leeward Predators 
SV United                -  System 3                
Greiggs                 2-3 Awesome                 
JeBelle                 0-2 Sion Hill               

Round 13
[Feb 13]
Sion Hill               2-0 Camdonia Chelsea        
System 3                2-3 Hope International      
[Feb 16]
Avenues United          1-3 BESCO Pastures          
North Leeward Predators 2-0 Awesome                 
JeBelle                 4-0 Bequia United           
[Aug 7]
Greiggs                 2-4 SV United               

Round 14
[Feb 21]
Hope International      4-1 Greiggs                 
Avenues United          3-0 Bequia United           
[Feb 22]
BESCO Pastures          0-3 North Leeward Predators 
System 3                4-1 Camdonia Chelsea        
[Feb 23]
JeBelle                 1-0 SV United               
Sion Hill               1-1 Awesome                 

Round 15
[Feb 28]
BESCO Pastures          4-0 System 3                
[Feb 29]
Avenues United          0-1 JeBelle                 
Camdonia Chelsea        4-1 Greiggs                 
[Mar 1]
Bequia United           1-2 Sion Hill               
Hope International      0-0 Awesome                 
North Leeward Predators 0-0 SV United               

Round 16
[Mar 6]
Greiggs                 3-3 System 3                
Sion Hill               1-3 Hope International      
[Mar 8]
Bequia United           2-3 SV United               
Camdonia Chelsea        0-2 North Leeward Predators 
Awesome                 1-1 Avenues United          
JeBelle                 5-2 BESCO Pastures          

Round 17
[Mar 11]
System 3                4-0 Awesome                 
Avenues United          1-3 SV United               
[Aug 11]
Camdonia Chelsea        1-7 Hope International      
Sion Hill               0-1 BESCO Pastures          
[Aug 12]
JeBelle                 4-2 Greiggs                 
[Sep 2]
North Leeward Predators 3-0 Bequia United           

Round 18
[Aug 14]
SV United               0-1 Awesome                 
  [Sylvester Frederick 88]
Avenues United          1-5 Hope International      
  [Erel Hector 41; Brad Richards 3, Royan Buts 10, Enrique Millington 31, 77,
   Kevin Samuel 32]   
[Aug 15]
Bequia United           2-0 BESCO Pastures          
  [Chris Pollard 4, Kaicy Penniston 90]
JeBelle                 3-0 Camdonia Chelsea        
  [Trezine Da Souza 45, Krishon Gonsalves 77, Rosmesh James 90]
[Aug 16]
Sion Hill               3-2 Greiggs                 
  [Jesse Edwards 18, Dorian Dallaway 48, Emmanuel Ogbonnaya 70; Osaie Delpesche 16,
   Zidane Sam 85] 
North Leeward Predators 4-5 System 3                [half-time: 4-0]
  [Bennitton Stapleton 6, 28, Cleon Westfield 21, Alroy Solomon 44;
   Desborn Lavia 50, Roshwan Johnny 55, Jerron Dopwell 63, Jante James 79,
   Shane Isaacs 90]

Round 19
[Aug 18]
Avenues United          5-3 Camdonia Chelsea        
SV United               0-1 BESCO Pastures          
[Aug 19]
North Leeward Predators 4-3 Hope International      
JeBelle                 5-0 Awesome                 
[Aug 21]
System 3                3-1 Sion Hill               
Bequia United           abd Greiggs                 [abandoned at 3-1 in 31' due to bad
[Aug 23]                                             weather]
Bequia United           3-5 Greiggs                 [remaining 59']
 
Round 20
[Aug 23]
Camdonia Chelsea        2-1 SV United               
[Aug 25]
System 3                2-1 Avenues United          
JeBelle                 2-5 Hope International      
[Aug 26]
Greiggs                 5-0 BESCO Pastures          
Sion Hill               0-4 North Leeward Predators 
[Aug 28]
Awesome                 1-2 Bequia United           

Round 21
[Aug 28]
JeBelle                 3-2 System 3                
[Aug 29]
North Leeward Predators 0-1 Greiggs                 
Avenues United          3-3 Sion Hill               
[Aug 30]
Camdonia Chelsea        3-2 Bequia United           
[Sep 1]
BESCO Pastures          1-2 Awesome                 
[Sep 2]
SV United               3-1 Hope International      

Round 22
[Sep 4]
Avenues United          1-0 Greiggs                 
Camdonia Chelsea        1-1 Awesome                 
[Sep 5]
System 3                9-1 Bequia United           
SV United               2-3 Sion Hill               
[Sep 6]
JeBelle                 0-1 North Leeward Predators 
Hope International      3-2 BESCO Pastures          

Final Table:

 1.Hope International        22  16  2  4  61-30  50       Champions
 2.System 3 Sports Academy   22  14  3  5  67-34  45
 3.North Leeward Predators   22  13  4  5  50-24  43
 4.JeBelle FC                22  13  4  5  46-26  43
 5.BESCO Pastures            22  11  2  9  43-41  35  [C]
 6.Sion Hill                 22   8  5  9  41-40  29
 7.Avenues United            22   7  6  9  36-41  27
 8.Awesome FC                22   7  5 10  22-47  26  [P]
----------------------------------------------------
 9.SV United                 22   7  3 12  33-38  24       Relegated
10.Greiggs FC                22   5  4 13  45-58  19  [P]  Relegated
11.Camdonia Chelsea          22   5  2 15  30-59  17       Relegated
12.Bequia United             22   5  2 15  30-66  17       Relegated


First Division 2019/20

[Dec 10]
Largo Height            2-1 Pride and Joy
Layou                   2-0 Hill View
 
[Aug 7]
K&R Strikers            1-4 Volcanoes               

[Aug 8] 
QCESCO Titans           0-7 Largo Height 
  [Emery Bailey 20, 23, 46, 63, Jahiem Kirby 43, 51, Nyron Bennett 90] 
Owia United             3-0 Hill View 
Toni Store Jugglers     3-3 Sparta FC 
[Aug 9] 
K&R Strikers            3-2 SVG Police 
Layou FC                3-2 Pride & Joy 
  [Dennis Prescott 7, 68, 70pen; Orlando Trimmingham 35pen, 80pen]
Volcanoes               1-1 Glenside Ball Blazers

Final Table:

 1.Layou FC                  11   9  2  0  30- 6  29       Promoted
 2.Largo Height              11   8  3  0  26- 4  27  [R]  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Volcanoes                 11   7  4  0  35- 7  25
 4.Pride & Joy               11   7  1  3  32-19  22  [R]
 5.Owia United FC            11   5  2  4  26-14  17
 6.Sparta FC                 11   3  4  4  19-15  13
 7.QCESCO Titans             11   3  3  5  13-20  12
 8.Glenside Ball Blazers SC  11   2  5  4  18-21  11
----------------------------------------------------
 9.SVG Police                11   3  2  6  11-26  11       Relegated
10.K&R Strikers              11   2  3  6  12-31   9       Relegated
11.Toni Store Jugglers       11   0  4  7  12-36   4       Relegated
12.Hill View                 11   0  1 10   6-41   1       Relegated


Second Division 2019/20

[Dec 1]
1998 Hillside Rollers   2-2 Green Hill
DESCO                   0-0 Roxdale
Parkside Rollers        3-2 Strike Force
Richmond Hill           4-1 Sharpes F.C
Sharpes O9              awd Roseans                 [awarded 3-0, Roseans defaulted]
United Strikers         awd Brownstown              [awarded 3-0, Brownstown defaulted]

[Dec 10]
Strike Force            3-1 1998 Hillside Rollers

[Jan 4]
Brownstown              2-1 Roxdale
Parkside Rollers        2-2 DESCO
Richmond Hill           7-0 United Strikers
Sharpes 09              2-2 Green Hill
[Jan 5]
1998 Hillside Rollers   3-3 Sharpes F.C
Strike Force            5-1 Roseans

[Jan 7]
DESCO                   3-1 Green Hill
Parkside Rollers        2-0 United Strikers
[Jan 8]
1998 Hillside Rollers   1-1 Sharpes 09
Brownstown              2-4 Roseans

[Jan 11]
1998 Hillside Rollers    -  Richmond Hill
Green Hill               -  United Strikers
Parkside Rollers         -  Sharpes F.C
Roseans                  -  Roxdale
Sharpes 09               -  Brownstown
Strike Force             -  DESCO

[Jan 14]
DESCO                    -  United Strikers
Parkside Rollers         -  Roxdale   
[Jan 15]
Green Hill               -  Richmond Hill
Strike Force             -  Sharpes 09

[Feb 1]
1998 Hillside Rollers    -  Roxdale
DESCO                    -  Richmond Hill
Parkside Rollers        4-0 Brownstown
  [Javid Gibson, Lenford Chance, Denzil Daniel, Kentish Matthews]
Strike Force             -  Sharpes F.C
United Strikers          -  Sharpes 09

[Feb 2]
Roseans                  -  Green Hill

Table (Feb 6):

 1.Parkside Rollers          11   8  3  0  29-10  27  Promoted
 2.Richmond Hill             11   8  1  2  37-11  25  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Strike Force              11   6  4  1  34-17  22
 4.Sharpes 09 FC             11   4  5  2  28-16  17
 5.United Strikers           11   5  2  4  14-21  17
 6.Green Hill                11   3  5  3  17-22  14
 7.Roseans                   11   4  1  6  16-23  13
 8.Roxdale                   11   2  5  4  18-19  11
----------------------------------------------------
 9.Sharpes FC                11   3  2  6  15-21  11
10.DESCO FC                  10   1  4  5  11-22   7
11.1998 Hillside             10   1  4  5  14-28   7
12.Brownstown                11   1  2  8   7-30   5


2018/19

list of champions

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 17 Sep 2020

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.