Soviet Union 1936


1936 (Spring Season)
1936 (Fall Season)
1936 (Cup)

1936 (Spring Season)

NB: 3-2-1 point system.

Group A | Group B | Group V | Group G

Group A (First Level)
                                      
1.Dinamo Moskva             6   6  0  0  22- 5  18  Champions  [RUS]
2.Dinamo Kiev               6   4  0  2  18-11  14             [UKR]
3.Spartak Moskva            6   3  1  2  12- 7  13             [RUS]
4.CDKA Moskva               6   2  1  3  13-18  11             [RUS]
5.Lokomotiv Moskva          6   2  0  4   7-11  10             [RUS]
6.Dinamo Leningrad          6   1  1  4   5-12   9             [RUS]
7.Krasnaya Zarya Leningrad  6   1  1  4   8-21   9             [RUS]

Round 1
[May 22]
Dinamo L        3-1 Lokomotiv         
  [Alexei Baryshev 33, Viktor Fyodorov 43, Alexandr Fyodorov 70  
   Viktor Lavrov 5. Att: 12,000]
[May 23]
CDKA            6-2 Krasnaya Zarya 
  [Alexandr Shchavelev 17, 70, Yevgeniy Shelagin 30, Konstantin Ryazantsev 51, 85, 
   Dmitriy Karev (KZ) 60 og  Nikolai Yartsev 31, Vasiliy Ivanov 69. Att: 5,000]
[May 24]
Dinamo K        1-5 Dinamo M
  [Nikolai Makhinya 80  Vasiliy Pavlov 8, 15, Vasiliy Smirnov 23, 
   Mikhail Semichastny 73, Sergei Ilyin 77. Att: 30,000]

Round 2
[May 29]
Spartak         0-3 CDKA
  [Ivan Mitronov 9, Yevgeniy Shelagin 18, Konstantin Malinin 88 pen. Att: 10,000]
[May 31]
Dinamo M        2-0 Dinamo L
  [Sergei Ilyin 16, Mikhail Semichastny 78. Att: 40,000]
Krasnaya Zarya  2-7 Dinamo K
  [Nikolai Yartsev 55 pen, Vladimir Lemeshev 78  Makar Goncharenko 5, Nikolai Makhinya 46, 80, 
   Pavel Komarov 57, 77, Konstantin Shchegodskiy 83, Ivan Kuzmenko 87. Att: 15,000]

Round 3
[Jun 5]
Dinamo M        3-1 Lokomotiv
  [Vasiliy Smirnov 8 pen, 18, Ivan Andreyev (L) 40 og  Pyotr Terenkov 30. Att: 40,000]
Dinamo L        0-1 Krasnaya Zarya
  [Vladimir Lemeshev 8. Att: 25,000]
[Jun 6]
Dinamo K        1-3 Spartak
  [Vladimir Greber 90 pen  Georgiy Glazkov 26, Matvei Zaitsev 28, 
   Pyotr Nikiforov 62. Att: 40,000]

Round 4
[Jun 10]
Spartak         6-1 Dinamo L
  [Stanislav Leuta 1, Pyotr Nikiforov 19, 52, Georgiy Glazkov 25, Matvei Zaitsev 29, 
   Vladimir Stepanov 81  Viktor Fyodorov 73 pen. Att: 50,000]
[Jun 11]
CDKA            1-6 Dinamo K 
  [Yevgeniy Shelagin 12 - Konstantin Shchegodskiy 7, 51, Vladimir Greber 45 pen, 
   Makar Goncharenko 60, 89, Pavel Komarov 71. Att: 8,000]
Krasnaya Zarya  1-2 Lokomotiv
  [Ivan Andreyev (L) 61 og  Alexei Sokolov 13, Viktor Lavrov 85. Att: 10,000]

Round 5
[Jun 16]
Dinamo L        1-1 CDKA 
  [Pyotr Dementyev 5  Alexei Chulkov 66. Att: 20,000]
Dinamo M        5-1 Krasnaya Zarya 
  [Sergei Ilyin 30, Mikhail Semichastny 36, Mikhail Yakushin 50, Vasiliy Smirnov 60, 
   Vasiliy Pavlov 84  Pavel Artemyev 65. Att: 20,000]
[Jun 17]
Lokomotiv       0-2 Spartak
  [Georgiy Glazkov 55, 81. Att: 10,000]

Round 6
[Jul 3]
CDKA            0-3 Lokomotiv
  [Viktor Lavrov 34, Alexei Sokolov 38, Pyotr Terenkov 47. Att: 7,000]
[Jul 6]
Dinamo K        1-0 Dinamo L
  [Konstantin Shchegodskiy 36. Att: 30,000]
[Jul 11]
Dinamo M        1-0 Spartak
  [Vasiliy Pavlov 86. Att: 60,000]

Round 7
[Jul 12]
Lokomotiv       0-2 Dinamo K
  [Ivan Kuzmenko 75, Makar Goncharenko 79. Att: 8,000]
[Jul 17]
Dinamo M        6-2 CDKA
  [Vasiliy Smirnov 47, Sergei Ilyin 53, Vasiliy Pavlov 66, Mikhail Semichastny 79, 89, 90  
   Pyotr Petrov 10, Ivan Mitronov 26. Att: 38,000]
Krasnaya Zarya  1-1 Spartak
  [Stanislav Leuta (S) 79 og - Stanislav Leuta 82. Att: 10,000]

Final Table

1.Dinamo Moskva             6   6  0  0  22- 5  18  Champions [RUS]
2.Dinamo Kiev               6   4  0  2  18-11  14            [UKR]
3.Spartak Moskva            6   3  1  2  12- 7  13            [RUS]
4.CDKA Moskva               6   2  1  3  13-18  11            [RUS]
5.Lokomotiv Moskva          6   2  0  4   7-11  10            [RUS]
6.Dinamo Leningrad          6   1  1  4   5-12   9            [RUS]
7.Krasnaya Zarya Leningrad  6   1  1  4   8-21   9            [RUS]

Top scorers: 

1.Mikhail Semichastny (Dinamo M)     6 
2.Vasiliy Pavlov (Dinamo M)          5 
  Vasiliy Smirnov (Dinamo M)         5 
4.Georgiy Glazkov (Spartak)          4 
  Makar Goncharenko (Dinamo K)       4 
  Sergei Ilyin (Dinamo M)            4 
  Pavel Komarov (Dinamo K)           4 
  Konstantin Shchegodskiy (Dinamo K) 4 
9.Viktor Lavrov (Lokomotiv)          3 
  Nikolai Makhinya (Dinamo K)        3 
  Pyotr Nikiforov (Spartak)          3 
  Yevgeniy Shelagin (CDKA)           3 


Group B (Second Level)

1.Dinamo Tbilisi            6   5  1  0  19- 4  17  Promoted  [GEO]
--------------------------------------------------     
2.ZiS Moskva                6   3  1  2  10- 7  13            [RUS]
3.Stalinets Leningrad       6   2  3  1   9- 9  13            [RUS]
4.Stalinets Moskva          6   1  4  1   8- 9  12            [RUS]
5.Serp i Molot Moskva       6   1  2  3   7- 8  10            [RUS]
6.Spartak Leningrad         6   1  2  3   8-17  10            [RUS]
--------------------------------------------------
7.Dinamo Dnepropetrovsk     6   1  1  4   7-14   9  Relegated [UKR]
--------------------------------------------------
-.Dinamo Kharkov            3   0  1  2   3- 9   4  Withdrew  [UKR]

[May 22] 
Stalinets M     1-1 Serp i Molot 
  [Pyotr Tarasov 60  Pavel Kudryavtsev 65. Att: 5,000] 
[May 23] 
Dinamo Dn       5-1 Spartak L 
  [Viktor Krivosheyev 55, 87, Pyotr Laiko 57, Nikolai Kostin 62, 
   Pavel Kornilov 69  Vladimir Kuskov 83. Att: 15, 000] 

[May 27] 
Dinamo Dn       1-1 Stalinets L 
  [Viktor Krivosheyev 90  Alexei Larionov 13. Att: 17,000] 
[May 28] 
ZiS             1-2 Spartak L 
  [Anatoliy Yemelyanov 40  Alexandr Shirko 55, Roman Yanov 70. Att: 3,000] 
[May 30] 
Dinamo Tb       1-1 Stalinets M 
  [Mikhail Aslamazov 86  Fyodor Razoryonov 88. Att: 8,000] 

[Jun 1] 
Serp i Molot    1-1 Spartak L 
  [Grigoriy Fedotov 15  Andrei Murashov 20. Att: 5,000] 

[Jun 4] 
ZiS             2-0 Serp i Molot    
  [Alexei Shumov 15, Anatoliy Yemelyanov 75. Att: 3,000] 
[Jun 6] 
Dinamo Tb       5-0 Dinamo Dn 
  [Mikhail Aslamazov 48, Boris Paichadze 57, Mikhail Berdzenishvili 75, 81, 
   Vladimir Berdzenishvili 78. Att: 7,000] 
[Jun 10] 
Spartak L       1-1 Stalinets M 
  [Roman Yanov 30  Sergei Ivanov 4. Att: 3,000] 

[Jun 13] 
ZiS             1-2 Dinamo Tb 
  [Anatoliy Yemelyanov 50  Boris Paichadze 17, 65 pen. Att: 1,000] 
[Jun 14] 
Serp i Molot    4-0 Dinamo Dn 
  [Pavel Kudryavtsev 10, Grigoriy Fedotov 30, 65, Sergei Kuzin 55. Att: 2,000] 

[Jun 17] 
Stalinets L     1-3 Dinamo Tb 
  [Vladimir Lavrentyev 66  Nikolai Somov 26, Boris Paichadze 30, 
   Mikhail Berdzenishvili 40. Att: 8,000] 
[Jun 20] 
Dinamo Dn       1-2 ZiS 
  [Viktor Krivosheyev 60  Viktor Semyonov 55 pen, 75. Att: 10,000] 

[Jun 21] 
Spartak L       1-6 Dinamo Tb 
  [Alexandr Shirko 49  Boris Paichadze 4, 43, 70, Ilya Panin 60, 
   Mikhail Berdzenishvili 65, Mikhail Aslamazov 80. Att: 10,000] 

[Jul 2] 
Serp i Molot    0-2 Dinamo Tb 
  [Mikhail Aslamazov 50, Nikolai Somov 60. Att: 5,000] 
[Jul 3] 
Stalinets L     0-0 ZiS 
  [Att: 6,000] 
[Jul 4] 
Stalinets M     1-0 Dinamo Dn 
  [Pyotr Tarasov 70. Att: 8,000] 

[Jul 7] 
Stalinets L     3-2 Spartak L 
  [Alexandr Gnezdov 20, Boris Ivin 25, 35  Andrei Telegin 10, 
   Vladimir Kuskov 55. Att: 10,000] 
[Jul 10] 
Stalinets M     2-4 ZiS 
  [Yevgeniy Moskvin 55, Vladimir Anisimov 85  Viktor Semyonov 15, 30, 75, 
   Pyotr Ivanov 60. Att: 5,000] 

[Jul 11] 
Stalinets L     2-1 Serp i Molot    
  [Pavel Donin 45, 65  Grigoriy Fedotov 65. Att: 4,000] 

[Jul 15] 
Stalinets M     2-2 Stalinets L 
  [Pyotr Tarasov 25, Fyodor Razoryonov 57  Alexandr Gnezdov 24, 
   Mikhail Petrov 81. Att: 4,000] 

Final Table

1.Dinamo Tbilisi            6   5  1  0  19- 4  17  Promoted  [GEO]
--------------------------------------------------     
2.ZiS Moskva                6   3  1  2  10- 7  13            [RUS]
3.Stalinets Leningrad       6   2  3  1   9- 9  13            [RUS]
4.Stalinets Moskva          6   1  4  1   8- 9  12            [RUS]
5.Serp i Molot Moskva       6   1  2  3   7- 8  10            [RUS]
6.Spartak Leningrad         6   1  2  3   8-17  10            [RUS]
--------------------------------------------------
7.Dinamo Dnepropetrovsk     6   1  1  4   7-14   9  Relegated [UKR]
--------------------------------------------------
-.Dinamo Kharkov            3   0  1  2   3- 9   4  Withdrew  [UKR]

Top scorers: 

1.Boris Paichadze (Dinamo Tb)        7 
2.Viktor Semyonov (ZiS)              5 
3.Mikhail Aslamazov (Dinamo Tb)      4 
  Mikhail Berdzenishvili (Dinamo Tb) 4 
  Grigoriy Fedotov (Serp i Molot)    4 
  Viktor Krivosheyev (Dinamo Dn)     4  
7.Anatoliy Yemelyanov (ZiS)          3 


Group V (Third Level)

1.Dinamo Rostov-na-Donu     7   5  1  1  19-12  18  Promoted  [RUS]
2.Stroiteli Baku            7   4  1  2  18-10  16  Promoted  [AZE]
--------------------------------------------------
3.Dinamo Odessa             7   3  2  2  15- 9  15            [UKR]
4.Dinamo Kazan              7   3  2  2  14-15  15            [RUS]
5.Lokomotiv Tbilisi         7   2  3  2  14-11  14            [GEO]
6.Spartak Kharkov           7   1  3  3   8-16  12            [UKR]
7.Stakhanovets Stalino      7   2  1  4  14-24  12            [UKR]
--------------------------------------------------
8.Lokomotiv Kiev            7   1  1  5   7-12  10  Relegated [UKR]

Note: Ugolshchiki Gorlovka have relocated to Stalino and changed name to Stakhanovets.

[May 24] 
Dinamo Kaz      4-1 Ugolshchiki  
  [Karp Guzev 9, Alexandr Kozelkov 14, Iosif Medun 30, 
   Ivan Borisevich 60  Fyodor Manov 50. Att: 10,000] 
Dinamo R/D      1-0 Lokomotiv K 
  [Viktor Zheromskiy 6. Att: 5,000] 
Dinamo Od       0-1 Spartak Kh 
  [Anatoliy Lesnoi 4 pen. Att: 20,000] 
Lokomotiv Tb    0-1 Stroiteli 
  [Suren Petrosyan 7. Att: 8,000] 

[May 30] 
Dinamo R/D      4-3 Dinamo Od 
  [Valeriy Bekhtenev 9, Viktor Berezhnoi 23, Viktor Zheromskiy 27 pen, Mikhail Zakharov 40  
   Leonid Orekhov 47, Mikhail Malkhasov 80, Pyotr Kalashnikov 85. Att: 10,000] 
[May 31] 
Stroiteli       2-3 Lokomotiv K 
  [Arkadiy Amirjanov 15, Veniamin Sarkisov 45  Pyotr Sopin 16, 
   Fyodor Kuzmenko 26, Nikolai Balakin 33. Att: 4,000] 
[Jun 1] 
Lokomotiv Tb    6-1 Dinamo Kaz 
  [Nestor Chkhatarashvili 5, Georgiy Apridonidze 7, Shalva Chkhatarashvili 9, Georgiy Akhmeteli 15, 
   Gayoz Jejelava 57, Ivan Cherednichenko 69 pen  Iosif Medun 80 pen. Att: 5,000] 

[Jun 5] 
Lokomotiv Tb    2-2 Ugolshchiki 
  [Gayoz Jejelava 23, 67  Nikolai Kononenko 68, Boris Terentyev 76 pen. Att: 6,000] 
Lokomotiv K     0-1 Dinamo Od 
  [Leonid Orekhov 60. Att: 8,000] 
[Jun 6] 
Spartak Kh      1-2 Dinamo R/D 
  [Mikhail Sapelnikov 20  Valeriy Bekhtenev 35, Timofei Rudov 75. Att: 3,000] 

[Jun 11] 
Dinamo R/D      1-3 Dinamo Kaz 
  [Valeriy Bekhtenev 78 pen  Ivan Borisevich 75, Lev Bessarab 81, 84. Att: 7,000] 
[Jun 12] 
Stroiteli       6-0 Spartak Kh 
  [Veniamin Sarkisov 34, 41, Aram Stepanov 48, 75, Alexandr Oganov 60, 
   Arkadiy Amirjanov 73. Att: 10,000] 
Dinamo Od       1-1 Lokomotiv Tb 
  [Leonid Orekhov 47  Shalva Chkhatarashvili 85. Att: 30,000] 
Lokomotiv K     2-4 Ugolshchiki 
  [Nikolai Balakin 5, 14  Pavel Frantsev (L) 20 og, Nikolai Kononenko 21, 80, 
   Fyodor Manov 68. Att: 10,000] 

[Jun 16] 
Dinamo Od       3-1 Ugolshchiki 
  [Leonid Orekhov 25, Mikhail Malkhasov 87, Pyotr Kalashnikov 89  
   Fyodor Manov 8. Att: 5,000] 
[Jun 18] 
Stroiteli       1-1 Dinamo R/D 
  [Aram Stepanov 25  Iosif Kurabo 70. Att: 10,000] 
Spartak Kh      2-2 Lokomotiv Tb 
  [Ivan Serov 20, Naum Knyazhevskiy 60  Georgiy Akhmeteli 25, 
   Gayoz Jejelava 50. Att: 8,000] 
[Jun 22] 
Dinamo Kaz      2-1 Lokomotiv K 
  [Iosif Medun 10 pen, Alexandr Kozelkov 70  Nikolai Balakin 60. Att: 8,000] 

[Jun 30] 
Dinamo Kaz      2-2 Dinamo Od 
  [Iosif Medun 27, 80  Pyotr Kalashnikov 5, 17. Att: 8,000] 
[Jul 5] 
Lokomotiv K     0-1 Lokomotiv Tb 
  [Shalva Chkhatarashvili 70. Att: 10,000] 

[Jul 6] 
Dinamo Od       5-0 Stroiteli 
  [Mikhail Malkhasov 40, Makar Gichkin 70, Leonid Orekhov 73 pen, 
   Pyotr Kalashnikov 80, Isaak Fridman 87. Att: 10,000] 
Stakhanovets    2-6 Dinamo R/D 
  [Nikolai Kononenko 10, Nikolai Naumov 20  Valeriy Bekhtenev 15, 50, 
   Viktor Berezhnoi 25, Iosif Kurabo 65, 70, Mikhail Zakharov 80. Att: 15,000]    

[Jul 11] 
Stakhanovets    0-5 Stroiteli 
  [Arkadiy Amirjanov 30, Artyom Markarov 35, Alexandr Oganov 50, 
   Veniamin Sarkisov 55, Aram Stepanov 85. Att: 10,000] 
[Jul 12] 
Spartak Kh      1-1 Lokomotiv K 
  [Anatoliy Lesnoi 60 pen  Fyodor Kuzmenko 15. Att: 10,000] 
Lokomotiv Tb    2-4 Dinamo R/D 
  [Gayoz Jejelava 10 pen, 39 pen  Iosif Kurabo 12, Valeriy Bekhtenev 17, 
   Viktor Zheromskiy 25, Sergei Dombazov 65. Att: 20,000] 

[Jul 15] 
Stakhanovets    4-2 Spartak Kh 
  [Alexei Ponomaryov 25, Fyodor Manov 70, Boris Terentyev 75, Mikhail Pashchenko 80  
   Valentin Liventsev 10, Ivan Serov 20. Att: 4,000] 
[Jul 21] 
Dinamo Kaz      1-3 Stroiteli 
  [Iosif Medun 25 pen  Artyom Markarov 6, Arkadiy Amirjanov 40, 
   Aram Stepanov 85. Att: 5,000] 

[Jul 24] 
Dinamo Kaz      1-1 Spartak Kh 
  [Ivan Borisevich 30  Gennadiy Grubman 20. Att: 5,000] 

Final Table 

1.Dinamo Rostov-na-Donu     7   5  1  1  19-12  18  Promoted  [RUS]
2.Stroiteli Baku            7   4  1  2  18-10  16  Promoted  [AZE]
--------------------------------------------------
3.Dinamo Odessa             7   3  2  2  15- 9  15            [UKR]
4.Dinamo Kazan              7   3  2  2  14-15  15            [RUS]
5.Lokomotiv Tbilisi         7   2  3  2  14-11  14            [GEO]
6.Spartak Kharkov           7   1  3  3   8-16  12            [UKR]
7.Stakhanovets Stalino      7   2  1  4  14-24  12            [UKR]
--------------------------------------------------
8.Lokomotiv Kiev            7   1  1  5   7-12  10  Relegated [UKR]

Top scorers: 

1.Valeriy Bekhtenev (Dinamo R/D)     6 
  Gayoz Jejelava (Lokomotiv Tb)      6 
  Iosif Medun (Dinamo Kaz)           6 
4.Pyotr Kalashnikov (Dinamo Od)      5 
  Leonid Orekhov (Dinamo Od)         5 
  Aram Stepanov (Stroiteli)          5 
7.Arkadiy Amirjanov (Stroiteli)      4 
  Nikolai Balakin (Lokomotiv K)      4 
  Nikolai Kononenko (Stakhanovets)   4 
  Iosif Kurabo (Dinamo R/D)          4 
  Fyodor Manov (Stakhanovets)        4
  Veniamin Sarkisov (Stroiteli)      4 


Group G (Fourth Level)

1.Traktorny Zavod Kharkov   4   3  1  0   9- 3  11  [UKR]
2.Krylya Sovetov Moskva     4   2  1  1   5- 4   9  [RUS] 
3.Dinamo Pyatigorsk         4   2  0  2  11- 8   8  [RUS] 
4.Stal Dnepropetrovsk       4   2  0  2   3- 5   8  [UKR] 
5.GAZ Gorkiy                4   0  0  4   5-13   3  [RUS]

[Jun 8]
Traktorny Zavod 2-1 Stal 
  [Vasiliy Makarov, Alexandr Moskalyov  Vasiliy Gotselyuk. Att: 8,000] 
Krylya Sovetov  2-1 GAZ 
  [Matvei Yenushkov, Alexandr Ilyichov  Leonid Yefimov. Att: 5,000] 

[Jun 12] 
Stal            +/- GAZ 
[Jun 15] 
Traktorny Zavod 2-0 Dinamo Pt
  [N.Zadneprovskiy 25, 83. Att: 7,000] 

[Jun 24] 
Dinamo Pt       1-2 Krylya Sovetov 
  [Vasiliy Motlokhov 6  Mikhail Volkov 62, 66. Att: 8,000] 

[Jun 29] 
Stal            1-0 Krylya Sovetov 
  [Leonid Bely 20. Att: 7,000] 
[Jul 5] 
GAZ             1-4 Traktorny Zavod 
  [Gennadiy Salakov  Vasiliy Makarov, Iosif Bretel, Alexandr Moskalyov, 
   Mikhail Luchko. Att: 9,000] 

[Jul 9] 
Krylya Sovetov  1-1 Traktorny Zavod 
  [Mikhail Nikiforov  Iosif Bretel. Att: 4,000] 
[Jul 12] 
GAZ             3-7 Dinamo Pt 
  [Gennadiy Salakov, Viktor Drozdov, Aron Sorochkin  Vasiliy Motlokhov-2, 
   Tengiz Gavasheli, Ivan Pivovarov, Vasiliy Sidorov, Grigoriy Balaba-2. Att: 8,000] 

[Jul 18] 
Stal            1-3 Dinamo Pt 
  [Vasiliy Zabuga 20  Vasiliy Sidorov 6, Vasiliy Motlokhov 15, 
   Ivan Pivovarov 80. Att: 7,000] 

1.Traktorny Zavod Kharkov   4   3  1  0   9- 3  11  [UKR]
2.Krylya Sovetov Moskva     4   2  1  1   5- 4   9  [RUS] 
3.Dinamo Pyatigorsk         4   2  0  2  11- 8   8  [RUS] 
4.Stal Dnepropetrovsk       4   2  0  2   3- 5   8  [UKR] 
5.GAZ Gorkiy                4   0  0  4   5-13   3  [RUS]

Top scorer: Vasiliy Motlokhov (Dinamo Pt) - 4 goals. 


1936 (Fall Season)

NB: 3-2-1 point system.

Group A | Group B | Group V | Group G

Group A (First Level)

1.Spartak Moskva            7   4  2  1  19-10  17  Champions [RUS]
2.Dinamo Moskva             7   3  3  1  21-12  16            [RUS]
3.Dinamo Tbilisi            7   3  3  1  14- 9  16  [+]       [GEO]
4.Lokomotiv Moskva          7   4  0  3  18-14  15            [RUS]
5.Krasnaya Zarya Leningrad  7   3  0  4  13-18  13            [RUS]
6.Dinamo Kiev               7   1  3  3  16-19  12            [UKR]
7.Dinamo Leningrad          7   1  3  3   7-15  12            [RUS]
8.CDKA Moskva               7   2  0  5   9-20  11            [RUS]

Round 1
[Sep 5] 
Krasnaya Zarya  1-3 Dinamo M 
  [Nikolai Yartsev 37 pen  Sergei Ilyin 18, Vasiliy Smirnov 23, 87 pen. Att: 30,000]
Spartak         3-1 Lokomotiv 
  [Vladimir Stepanov 12, Georgiy Glazkov 40, 65 pen  Viktor Lavrov 20. Att: 30,000]
[Sep 7] 
Dinamo Tb       2-2 Dinamo K 
  [Nikolai Somov 17, Boris Paichadze 43  Konstantin Shchegodskiy 3, 
   Vladimir Greber 87 pen. Att: 10,000]
CDKA            2-0 Dinamo L 
  [Ivan Mitronov 52, Pyotr Petrov 56. Att: 7,000]

Round 2 
[Sep 11] 
Lokomotiv       4-0 Dinamo L 
  [Viktor Lavrov 2, 57, 80, Pyotr Terenkov 73. Att: 10,000]
[Sep 14] 
Krasnaya Zarya  3-2 CDKA 
  [Pyotr Grigoryev 25, Vasiliy Ivanov 79, Ivan Smirnov 85  
   Alexandr Zagretskiy 73, Konstantin Malinin 76. Att: 20,000]
Dinamo M        6-4 Dinamo K 
  [Vasiliy Pavlov 2, 63, Yevgeniy Yeliseyev 4, Mikhail Yakushin 49, Vasiliy Smirnov 60, Mikhail Semichastny 66 - 
   Nikolai Makhinya 1, Pavel Komarov 30, Konstantin Shchegodskiy 47, Viktor Shilovskiy 88. Att: 30,000]
[Sep 25] 
Spartak         0-1 Dinamo Tb 
  [Mikhail Berdzenishvili 33. Att: 15,000]

Round 3 
[Sep 30] 
Dinamo L        0-3 Spartak 
  [Pyotr Nikiforov 14, Andrei Starostin 79, Georgiy Glazkov 86. Att: 20,000]
[Oct 6]
Dinamo K        0-1 Krasnaya Zarya 
  [Georgiy Timofeyev (D) 62 og. Att: 15,000]
[Oct 8] 
Dinamo Tb       4-0 CDKA 
  [Boris Paichadze 3, 59, Mikhail Berdzenishvili 41 pen, Vladimir Berdzenishvili 62. Att: 25,000]
[Oct 12] 
Dinamo M        1-2 Lokomotiv 
  [Sergei Ilyin 15  Mikhail Kireyev 45, Pyotr Terenkov 86. Att: 30,000]

Round 4 
[Sep 19] 
Lokomotiv       1-3 CDKA 
  [Viktor Lavrov 47  Ivan Mitronov 17, Konstantin Ryazantsev 23, 
   Vladimir Shlychkov 74. Att: 10,000]
[Sep 29] 
Dinamo M        1-1 Dinamo Tb 
  [Mikhail Yakushin 38  Boris Paichadze 9. Att: 20,000]
[Oct 10] 
Spartak         4-1 Krasnaya Zarya 
  [Georgiy Glazkov 5, 35 pen, Boris Shchibrov 30, Vladimir Stepanov 74  
   Ivan Smirnov 45. Att: 20,000]
Dinamo L        2-2 Dinamo K 
  [Viktor Fyodorov 24, Nikolai Smolnikov 82  Makar Goncharenko 12, 
   Nikolai Makhinya 45. Att: 10,000]

Round 5 
[Oct 16] 
Lokomotiv       5-3 Krasnaya Zarya 
  [Boris Oreshkin (KZ) 60 og, Pyotr Terenkov 62, Mikhail Kireyev 70, 72, 89  
   Ivan Smirnov 10, Vasiliy Lotkov 20, 26. Att: 8,000]
[Oct 17] 
CDKA            0-6 Dinamo M 
  [Vasiliy Smirnov 2, 5, Sergei Ilyin 38, 44, Yevgeniy Yeliseyev 68, 
   Mikhail Yakushin 73. Att: 7,000]
[Oct 18] 
Dinamo Tb       2-2 Dinamo L 
  [Mikhail Berdzenishvili 40, 43 pen  Alexandr Fyodorov 68, Viktor Fyodorov 74. Att: 20,000]
Spartak         3-3 Dinamo K 
  [Andrei Starostin 57, Vladimir Stepanov 60, 62  Viktor Shilovskiy 11, 
   Vasiliy Pravoverov 15, Iosif Lifshits 20. Att: 30,000]

Round 6 
[Sep 24] 
Dinamo K        2-4 Lokomotiv 
  [Konstantin Shchegodskiy 12, Viktor Shilovskiy 78 pen  Mikhail Kireyev 7, 75, 
   Pyotr Terenkov 16 pen, Viktor Lavrov 47. Att: 20,000]
[Oct 24] 
Dinamo Tb       2-3 Krasnaya Zarya 
  [Boris Paichadze 20, Mikhail Berdzenishvili 40 pen  Nikolai Yartsev 3, 70, 
   Pyotr Grigoryev 5. Att: 15,000]
[Oct 26] 
Dinamo L        1-1 Dinamo M 
  [Pyotr Bykov 35  Mikhail Yakushin 69. Att: 12,000]
[Oct 30] 
CDKA            1-3 Spartak 
  [Nikolai Isayev 30  Vladimir Stepanov 25, Boris Shchibrov 44, 
   Georgiy Glazkov 74. Att: 10,000]

Round 7 
[Oct 6] 
Dinamo M        3-3 Spartak 
  [Sergei Ilyin 5, 23, Alexei Ponomaryov 72  Valentin Liventsev 38, 
   Vladimir Stepanov 48, Georgiy Glazkov 78 pen. Att: 40,000]
[Oct 24] 
Dinamo K        3-1 CDKA 
  [Nikolai Makhinya 9, 58, Viktor Shilovskiy 14  Nikolai Isayev 52. Att: 15,000]
[Oct 30] 
Krasnaya Zarya  1-2 Dinamo L 
  [Alexei Tsvilikh 46  Alexandr Kryazhkov 44, 54. Att: 20,000]
Dinamo Tb       2-1 Lokomotiv 
  [Mikhail Berdzenishvili 10, Boris Paichadze 67  Pyotr Terenkov 77. Att: 25,000]

Final Table

1.Spartak Moskva            7   4  2  1  19-10  17  Champions [RUS]
2.Dinamo Moskva             7   3  3  1  21-12  16            [RUS]
3.Dinamo Tbilisi            7   3  3  1  14- 9  16  [+]       [GEO]
4.Lokomotiv Moskva          7   4  0  3  18-14  15            [RUS]
5.Krasnaya Zarya Leningrad  7   3  0  4  13-18  13            [RUS]
6.Dinamo Kyiv               7   1  3  3  16-19  12            [UKR]
7.Dinamo Leningrad          7   1  3  3   7-15  12            [RUS]
8.CDKA Moskva               7   2  0  5   9-20  11            [RUS]

Top scorers: 

1.Georgiy Glazkov (Spartak)          7 
2.Mikhail Berdzenishvili (Dinamo Tb) 6 
  Sergei Ilyin (Dinamo M)            6 
  Viktor Lavrov (Lokomotiv)          6 
  Boris Paichadze (Dinamo Tb)        6 
  Vladimir Stepanov (Spartak)        6 
7.Mikhail Kireyev (Lokomotiv)        5 
  Vasiliy Smirnov (Dinamo M)         5 
  Pyotr Terenkov (Lokomotiv)         5 


Group B (Second Level)

1.Serp i Molot Moskva       7   6  0  1  25- 6  18  Promoted  [RUS]
--------------------------------------------------
2.Temp Baku                 7   5  1  1  16- 7  14  [+]       [AZE]
3.Stalinets Moskva          7   4  1  2  13-10  13            [RUS]
4.Torpedo Moskva            7   4  0  3  11- 7  11            [RUS]
5.Dinamo Rostov-na-Donu     7   3  0  4  13-18  10  [+]       [RUS]
6.Stalinets Leningrad       7   2  1  4   6-13   9            [RUS]
7.Spartak Leningrad         7   1  2  4   8-13   9            [RUS]
--------------------------------------------------
8.Serp i Molot Kharkov      7   0  1  6   6-24   8  Relegated [UKR]


Cross-Table                           1   2   3   4   5   6   7   8
 1. Serp i Molot Moskva              xxx 1-2 7-0 1-0 4-1 4-0 5-1 3-2
 2. Temp Baku                        2-1 xxx 2-0 3-1 4-2 0-2 1-1 4-0
 3. Stalinets Moskva                 0-7 0-2 xxx 2-1 6-0 0-0 1-0 4-0
 4. Torpedo Moskva                   0-1 1-3 1-2 xxx 1-0 2-1 1-0 5-0
 5. Dinamo Rostov-na-Donu            1-4 2-4 0-6 0-1 xxx 2-0 4-2 4-1
 6. Stalinets Leningrad              0-4 2-0 0-0 1-2 0-2 xxx 0-3 3-2
 7. Spartak Leningrad                1-5 1-1 0-1 0-1 2-4 3-0 xxx 1-1
 8. Serp i Molot Kharkov             2-3 0-4 0-4 0-5 1-4 2-3 1-1 xxx

Notes: ZiS Moskva changed name to Torpedo. 
       Stroiteli Baku changed name to Temp. 
       

Group V (Third Level)

1.Dinamo Kazan              7   5  1  1  18- 9  18  Promoted  [RUS]
--------------------------------------------------
2.Spartak Kharkov           7   4  2  1  15-11  17            [UKR]
3.Dinamo Dnepropetrovsk     7   4  0  3  14-14  15  [-]       [UKR]
4.Dinamo Odessa             7   3  1  3   9- 7  13            [UKR]
5.Lokomotiv Tbilisi         7   3  0  4  14-15  13            [GEO]
6.Stakhanovets Stalino      7   3  0  4  11-14  13            [UKR]
7.Dinamo Kharkov            7   1  3  3   6-14  12  [-]       [UKR]
--------------------------------------------------
8.Dinamo Pyatigorsk         7   1  1  5   8-11   7  Relegated [+] [RUS]

Cross-Table                           1   2   3   4   5   6   7   8
 1. Dinamo Kazan                     xxx 1-2 4-2 1-2 4-2 2-0 1-1 4-1
 2. Spartak Kharkov                  2-1 xxx 4-2 1-1 2-1 3-2 1-1 2-3
 3. Dinamo Dnepropetrovsk            2-4 2-4 xxx 3-2 2-0 5-3 0-1 +/-
 4. Dinamo Odessa                    2-1 1-1 2-3 xxx -/+ 2-1 3-0 +/-
 5. Lokomotiv Tbilisi                2-4 1-2 0-2 +/- xxx 1-3 6-1 4-3
 6. Ugolschiki Stalino               0-2 2-3 3-5 1-2 3-1 xxx 2-1 +/-
 7. Dinamo Kharkov                   1-1 1-1 1-0 0-3 1-6 1-2 xxx 1-1
 8. Dinamo Pyatigorsk                1-4 3-2 -/+ -/+ 3-4 -/+ 1-1 xxx


Group G (Fourth Level)

1.Traktorny Zavod Kharkov     5   3  1  1   9- 6  12  Promoted [UKR]
---------------------------------------------------- 
2.Stal Dnepropetrovsk         5   2  1  2  13-10  10           [UKR]
3.Lokomotiv Kiev              5   1  3  1   7- 6  10           [UKR]
4.Dinamo Gorkiy               5   2  1  2   5- 6  10           [RUS]
5.Traktorny Zavod Stalingrad  5   2  1  2   5- 9  10           [RUS]
6.ZiF Konstantinovka          5   1  1  3   3- 5   7           [UKR]

Cross-Table                           1   2   3   4   5   6 
 1. Traktorniy Zavod Kharkov         xxx 4-3 1-1 0-2 3-0 1-0
 2. Stal Dnepropetrovsk              3-4 xxx 2-4 3-0 3-0 2-2
 3. Lokomotiv Kiev                   1-1 4-2 xxx 0-0 2-2 0-1
 4. Dinamo Gorkiy                    2-0 0-3 0-0 xxx 1-3 2-0
 5. Traktorniy Zavod Stalingrad      0-3 0-3 2-2 3-1 xxx +/-
 6. ZiF Konstantinovka               0-1 2-2 1-0 0-2 -/+ xxx




Soviet Union Cup 1936

First Round 
[Jul 18]
Arsenal Kiev                 3-3  Krasnoye Znamya Yegoryevsk 
BOLSHEVIK Kiev               w/o  CDKA-2 Moskva 
Burevestnik Leningrad        2-6  DINAMO-2 Moskva 
Burevestnik Rostov-na-Donu   0-3  INFIZKULT Moskva 
DZERZHINETS Bezhitsa         2-1  Lokomotiv Voronezh 
DINAMO Batumi                7-1  MedKombinat Alaverdi 
  [?  R.Gusov] 
DINAMO Chelyabinsk           3-1  Spartak Omsk 
  [G.Falkovskiy 29, 79, Isakov 70 pen  L.Shishkin (D) 57 og] 
DINAMO Krasnodar             w/o  Krasny Oktyabr Stalingrad 
DINAMO Krivoi Rog            5-0  ZiI Mariupol  
Dinamo Minsk                 1-5  PROLETARSKAYA POBEDA Moskva 
  [?  Babashin-3, Artyomov, Sakharov] 
DINAMO Voronezh              w/o  Krasnoye Znamya Orekhovo-Zuyevo 
DINAMO-TRUDKOMMUNA Bolshevo  5-0  Lokomotiv Leningrad 
DZERZHINETS Bezhitsa         2-1  Lokomotiv Voronezh 
HPZ Kharkov                  3-1  Sniper Podolsk 
KRASNOYE ZNAMYA Noginsk      w/o  Gornyak Krivoi Rog 
Krylya Sovetov Zaporozhye    1-1  Lokomotiv Kharkov  
MORSKOI ZAVOD Sevastopol     1-0  Lokomotiv Dnepropetrovsk 
  [Kulikov] 
RECORD Moskva                3-2  Rodina Moskva  
SERP I MOLOT Kharkov         3-1  Dinamo-TrudKommuna Lyubertsy 
Spartak Ivanovo              1-6  LOKOMOTIV-2 Moskva 
  [Boris Shchibrov 29 - ?] 
STAL Konstantinovka          3-1  Burevestnik Moskva 
  [M.Lomov 10, A.Yakovlev 65, I.Gorobets 83 - ?] 
Zenit Izhevsk                1-11 DINAMO Sverdlovsk 
ZiD Dneprodzerzhinsk         0-1  PRAVDA Moskva                    [aet] 
ZiK Makeyevka                0-3  ELEKTROMASHZAVOD Kharkov 
ZIM Nikolayev                3-0  Spartak Kiev 
ZIP Dnepropetrovsk          10-0  Farforovy Zavod Baranovka   
ZIF Konstantinovka           3-1  Burevestnik Moskva 
[Jul 19] 
DKA Smolensk                 4-1  Energiya Moskva 
[Jul 21]
DINAMO Aktyubinsk            w/o  Dinamo Kuibyshev 
DZERZHINETS Kolomna          w/o  Spartak Kuibyshev 
TRUDOVAYA KOMMUNA Kungur     w/o  Spartak Kalinin  
[Jul 22] 
DZERZHINETS-STZ Stalingrad   4-0  DonGosTabFabrika Rostov-na-Donu 
  [Alexandr Ponomaryov 17, 60 pen, Alexandr Sapronov 75, Sergei Kolesnikov 76] 

First Round Replays 
[Jul 19] 
Arsenal Kiev                 0-3  KRASNOYE ZNAMYA Yegoryevsk 
[Jul 20] 
Krylya Sovetov Zaporozhye    1-1  Lokomotiv Kharkov                [aet] 

First Round Second Replay [Jul 26] 
Krylya Sovetov Zaporozhye    0-5  LOKOMOTIV Kharkov  

Second Round 
[Jul 24] 
Bolshevik Kiev                2-6  DINAMO Odessa 
DINAMO Gorkiy                 4-3  Record Moskva  
DINAMO Pyatigorsk             w/o  Pravda Moskva 
DINAMO Rostov-na-Donu         6-2  Proletarskaya Pobeda Moskva 
Dinamo Voronezh               0-2  SPARTAK Moskva 
  [Vladimir Stepanov 22, Georgiy Glazkov 76] 
DINAMO-TRUDKOMMUNA Bolshevo   6-1  Lokomotiv Kiev 
DZERZHINETS Bezhitsa          3-2  Krylya Sovetov Moskva 
  [N.Shilin 18, 50, A.Khomyakov ? - ?] 
Dzerzhinets Kolomna           0-9  SPARTAK Leningrad 
ELEKTROMASHZAVOD Kharkov      1-0  Stal Dnepropetrovsk 
  [A.Fyodorov 23] 
KRASNOYE ZNAMYA Noginsk       3-0  Ugolshchiki Stalino 
KRASNOYE ZNAMYA Yegoryevsk    w/o  Dinamo Kiev 
Morskoi Zavod Sevastopol      2-3  TRAKTORNY ZAVOD Kharkov 
  [A.Vyshnevskiy 33 pen, V.Shitikov 37  V.Makarov 20, ?, ?] 
STAKHANOVETS Kadiyevka        w/o  Dinamo Moskva 
Trudovaya Kommuna Kungur      0-7  LOKOMOTIV Moskva  
  [Viktor Lavrov-4, ?, ?, ?] 
ZIM Nikolayev                 1-0  KinAp Odessa  
[Jul 25]
DINAMO-2 Moskva               3-0  Vympel Kiev  
Serp i Molot Kharkov          1-1  Stalinets Moskva 
  [Fyodor Lukyanchenko 50  Sergei Ivanov 61] 
[Jul 26] 
Dinamo Aktyubinsk             0-4  CDKA Moskva 
  [Ivan Mitronov 52, ?, ?, ?] 
HPZ Kharkov                   0-2  ZIS Moskva 
  [Viktor Semyonov 67, K.Us (H) 75 og] 
Kolkhoz Chapayeva Zolotonosha 0-15 SERP I MOLOT Moskva 
  [Pavel Kudryavtsev 4, Grigoriy Fedotov 5, ?...] 
Lokomotiv-2 Moskva            1-7  STALINETS Leningrad 
  [?  K.Sazonov-2, Viktor Smagin, Alexei Larionov, Boris Ivin, 
   Alexandr Zyablikov, Alexandr Gnezdov] 
ZiP Dnepropetrovsk            0-5  DINAMO Kharkov 
[Jul 27] 
DINAMO Kazan                  w/o  Dinamo Chelyabinsk 
DINAMO Sverdlovsk             w/o  GAZ Gorkiy 
DKA Smolensk                  2-3  KRASNAYA ZARYA Leningrad 
  [P.Petrov 40, 78 - ?] 
INFIZKULT Moskva              w/o  Dinamo Baku 
[Jul 28] 
Dinamo Batumi                 0-2  DINAMO Tbilisi 
  [Mikhail Berdzenishvili-2] 
Dinamo Krasnodar              0-3  LOKOMOTIV Tbilisi 
Dinamo Krivoi Rog             2-5  STROITELI Baku 
DZERZHINETS-STZ Stalingrad    w/o  Dinamo Dnepropetrovsk 
[Jul 30] 
Stal Konstantinovka           2-3  SPARTAK Kharkov 
[Aug 2] 
Lokomotiv Kharkov             2-2  Dinamo Leningrad             [aet] 
  [Boris Gurkin 6, 111  Pyotr Dementyev 18, Boris Shelagin 118 pen] 

Second Round Replays 
[Jul 27] 
SERP I MOLOT Kharkov          2-1  Stalinets Moskva 
  [Georgiy Toporkov 52, Vladimir Prasolov 54 - ?] 
[Aug 4] 
Lokomotiv Kharkov             1-1  Dinamo Leningrad 
  [Zub 14 pen  Pyotr Dementyev 30] 

Second Round Second Replay [Aug 7] 
Lokomotiv Kharkov             0-1  DINAMO Leningrad 
  [Pyotr Dementyev 43] 

Third Round 
[Jul 30] 
Dinamo Gorkiy                 0-2  STALINETS Leningrad 
  [Viktor Smagin 68, Alexei Larionov 79] 
Dinamo-TrudKommuna Bolshevo   0-2  KRASNAYA ZARYA Leningrad 
  [Alexei Tsvilikh-2] 
SERP I MOLOT Kharkov          5-1  Traktorny Zavod Kharkov 
  [Fyodor Morgunov 15, 65, Alexandr Timchenko 60 pen, Vladimir Prasolov 75, 
   Georgiy Toporkov 78  Ivan Gruber 81 pen] 
SERP I MOLOT Moskva           3-2  Dinamo-2 Moskva 
  [Grigoriy Fedotov 77, 85, Sergei Kuzin 86 - ?] 
Stakhanovets Kadiyevka        0-2  ELEKTROMASHZAVOD Kharkov      
ZiM Nikolayev                 0-3  SPARTAK Leningrad 
[Aug 1] 
Dinamo Kharkov                0-1  LOKOMOTIV Moskva 
  [Viktor Lavrov 65 pen] 
[Aug 2] 
Dinamo Kazan                  1-2  ZIS Moskva 
  [Ivan Borisevich 85 - ?] 
Krasnoye Znamya Yegoryevsk    0-4  KRASNOYE ZNAMYA Noginsk       
[Aug 3] 
DINAMO Tbilisi                3-2  Stroiteli Baku               [aet] 
  [Mikhail Berdenishvili 17 pen, 67 pen, Mikhail Aslamazov 93  
   Aram Stepanov 9, Arkadiy Amirjanov 90] 
Dzerzhinets Bezhitsa          0-3  DZERZHINETS-STZ Stalingrad  
  [A.Voyevodin 40, Alexandr Ponomaryov 57, 80] 
[Aug 4] 
SPARTAK Moskva                4-0  Spartak Kharkov 
  [Pyotr Nikiforov, Georgiy Glazkov, Leonid Rumyantsev, 
   Stanislav Leuta] 
[Aug 6] 
Dinamo Sverdlovsk             0-6  DINAMO Rostov-na-Donu 
  [Sergei Dombazov, Viktor Berezhnoi, Valeriy Bekhtenev, 
   Iosif Kurabo, ?, ?] 
[Aug 8] 
CDKA Moskva                   1-2  DINAMO Pyatigorsk 
  [Konstantin Malinin 15 - Vasiliy Motlokhov 38 pen, Tengiz Gavasheli 57] 
[Aug 10] 
Lokomotiv Tbilisi             2-2  Dinamo Odessa 
  [Gayoz Jejelava 63, ? 68  Leonid Orekhov 16, Makar Gichkin 44] 
[Aug 11] 
InFizKult Moskva              1-4  DINAMO Leningrad 
  [?  Nikolai Svetlov-2, Pyotr Dementyev-2] 

Third Round Replay [Aug 12] 
Lokomotiv Tbilisi             3-4  DINAMO Odessa 
  [Georgiy Apridonidze 56, 81, Luasarb Loladze 60 - Mikhail Heison 35, 64, 
   Leonid Orekhov 47, 69] 

Fourth Round
[Aug 5]
LOKOMOTIV Moskva              3-0  Spartak Leningrad 
  [Viktor Lavrov, ?, ?]
[Aug 8] 
SERP I MOLOT Kharkov          3-1  ElektroMashZavod Kharkov 
  [Fyodor Morgunov 38, Vladimir Prasolov 42, ? 85  A.Naprasnikov 44]
Stalinets Leningrad           0-3  SPARTAK Moskva 
  [Pyotr Nikiforov 15, Andrei Starostin 43, 87]
[Aug 12] 
Dzerzhinets-STZ Stalingrad    1-3  DINAMO Tbilisi 
  [Alexandr Ponomaryov 8  Boris Paichadze 50, 87, Mikhail Berdzenishvili 64 pen]
[Aug 13] 
KRASNAYA ZARYA Leningrad      2-1  Dinamo Rostov-na-Donu 
  [Pyotr Artemyev 23, 72  Viktor Berezhnoi 6]
ZIS Moskva                    4-2  Dinamo Pyatigorsk 
  [Viktor Semyonov 21, Alexei Shumov 27, Pyotr Ivanov ?, 
   Anatoliy Yemelyanov ?  Vasiliy Motlokhov 43, 61] 
[Aug 17] 
DINAMO Leningrad              3-2  Serp i Molot Moskva 
  [Mikhail Butusov 31 pen, Pyotr Dementyev 61, 87  Alexei Zaitsev 9, 
   Grigoriy Fedotov 88]
[Aug 18] 
KRASNOYE ZNAMYA Noginsk       w/o  Dinamo Odessa 

Quarterfinals 
[Aug 14] 
LOKOMOTIV Moskva              2-1  Serp i Molot Kharkov 
  [Viktor Lavrov, ?  Fyodor Morgunov] 
[Aug 15] 
KRASNOYE ZNAMYA Noginsk       1-0  Dinamo Leningrad 
  [A.Kuganov 74] 
[Aug 16] 
Spartak Moskva                3-3  Dinamo Tbilisi 
  [Georgiy Glazkov 5 pen, 43, 45 pen  Mikhail Aslamazov 26, Boris Paichadze 76, 
   Mikhail Berdzenishvili 86 pen]
[Aug 19] 
KRASNAYA ZARYA Leningrad      1-0  ZiS Moskva 
  [Nikolai Yartsev 30] 

Quarterfinal Replay [Aug 20] 
Spartak Moskva                3-6  DINAMO Tbilisi 
  [Georgiy Glazkov 20 pen, Vladimir Stepanov 82, 85  Nikolai Somov 25, 
   Boris Paichadze 40, 102, Mikhail Aslamazov 68, 107, Ilya Panin 116]

Semifinals
[Aug 22] 
LOKOMOTIV Moskva              5-0  Krasnaya Zarya Leningrad 
  [Viktor Lavrov 20, 49 pen, 89, Alexei Sokolov 52, Alexandr Semyonov 71]
[Aug 25] 
DINAMO Tbilisi                5-1  Krasnoye Znamya Noginsk 
  [Mikhail Aslamazov 20, 74, Nikolai Somov 22, Ilya Panin 87, 
   Vladimir Jorbenadze 88  Zharkov 31] 

Final [Aug 28] 
LOKOMOTIV Moskva              2-0  Dinamo Tbilisi 
  [Alexei Sokolov 18, Viktor Lavrov 24] 




1937

list of champions

list of cup finals


About this document

Thanks to Alexandru G. Paloşanu, Sorin Arotăriţei and Eugene Berkovich for previous version

Prepared and maintained by Andrei Balitskiy and Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Andrei Balitskiy (AndySakh@yandex.ru) and Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 17 Jan 2012

(C) Copyright Andrei Balitskiy, Mike Dryomin and RSSSF 2000/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.