Soviet Union 1951


1951 (Championship)
1951 (Cup)

1951 (Championship)

Class A | Class B

Class A (First Level)
 
 1.CDSA Moskva               28  18  7  3  53-19  43  Champions  [RUS] 
 2.Dinamo Tbilisi            28  15  6  7  59-36  36             [GEO] 
 3.Shakhtyor Stalino         28  12 10  6  44-30  34             [UKR] 
 4.Krylya Sovetov Kuibyshev  28  11 12  5  34-25  34             [RUS] 
 5.Dinamo Moskva             28  13  6  9  62-41  32             [RUS] 
 6.Spartak Moskva            28  13  5 10  50-35  31             [RUS] 
 7.Zenit Leningrad           28  10  8 10  36-40  28             [RUS] 
 8.Dinamo Kiev               28   9  9 10  43-39  27             [UKR] 
 9.Dinamo Leningrad          28  11  5 12  46-53  27             [RUS] 
10.VVS Moskva                28  11  4 13  44-56  26             [RUS] 
11.Daugava Riga              28   9  7 12  44-44  25             [LVA] 
12.Torpedo Moskva            28   8  8 12  37-48  24             [RUS] 
----------------------------------------------------
13.VMS Moskva                28   7  9 12  30-50  23  Relegated [+] [RUS] 
14.Spartak Tbilisi           28   7  2 19  32-56  16  Relegated     [GEO]        
15.Torpedo Gorkiy            28   4  6 18  20-62  14  Relegated [+] [RUS] 

Note: CDKA Moskva changed name to CDSA. 

Round 1 
[Apr 6] 
VMS             0-0 Zenit     [in Tbilisi] 
  [Att: 20,000]
[Apr 7] 
Torpedo G       1-6 Dinamo L  [in Tbilisi] 
  [Alexei Suryaninov 33 pen  Boris Chuchelov 7, ?, Gennadiy Bondarenko ?, ?, ?, 
   Alexei Kolobov ?. Att: 10,000]
[Apr 8] 
Krylya Sovetov  0-0 Spartak M 
  [Att: 25,000]
Shakhtyor       0-1 CDSA 
  [Alexei Vodyagin 84. Att: 30,000] 
Dinamo Tb       0-2 Dinamo M 
  [Sergei Solovyov 36, 52. Att: 40,000] 
[Apr 10] 
Spartak Tb      1-1 Torpedo M 
  [Nukuri Sikharulidze 38  Nikolai Yefimov 33. Att: 15,000] 
[Apr 11] 
Dinamo K        2-4 Daugava 
  [Georgiy Ponomaryov 5, 22  Janis Uzulis 6, 55, 69, Alfons Jegers 15. Att: 40,000] 

Round 2 
[Apr 14] 
Spartak Tb      3-2 Dinamo M 
  [Zaur Kaloyev 37, 73, Anatoliy Norakidze 71  Alexandr Sokolov 50, 
   Konstantin Beskov 65. Att: 30,000]
[Apr 15] 
Dinamo Tb       7-1 Torpedo M 
  [Boris Paichadze 6, Konstantin Gagnidze 10, 15, 74, 81, Avtandil Gogoberidze 48, 
   Nikolai Todria 68  Vladimir Nechayev 60. Att: 35,000] 
Krylya Sovetov  1-1 Zenit 
  [Alexandr Gulevskiy 12  Alexandr Ivanov 24. Att: 25,000] 
Shakhtyor       0-1 Spartak M 
  [Yuriy Sedov 1. Att: 30,000] 
Dinamo K        1-1 CDSA 
  [Zoltan Sengetovskiy 14  Alexei Grinin 70. Att: 70,000] 
[May 17] 
Dinamo L        2-4 VVS 
  [Boris Chuchelov 72, Damir Nikolin 74  Alexei Anisimov 25, 
   Viktor Shuvalov 32, 50, Sergei Korshunov 54. Att: 40,000] 
[Jun 25] 
Torpedo G       0-0 VMS 
  [Att: 25,000] 

Round 3 
[Apr 13] 
VMS             0-1 Dinamo L  [in Tbilisi] 
  [Alexei Kolobov 58. Att: 8,000] 
[Apr 18] 
Spartak Tb      1-3 VVS 
  [Nukuri Sikharulidze 52  Sergei Korshunov 35, Alexei Anisimov 47, 
   Viktor Shuvalov 64. Att: 35,000] 
[Apr 19] 
Dinamo Tb       5-0 Torpedo G 
  [Nikolai Todria 43, 61, Avtandil Paichadze 55, 71, Avtandil Gogoberidze 87. Att: 20,000] 
[Apr 22] 
Shakhtyor       1-4 Dinamo M 
  [Ivan Kostenchak 61 pen  Sergei Solovyov 1, 81, Sergei Salnikov 48, 
   Vasiliy Trofimov 56. Att: 20,000] 
Krylya Sovetov  2-1 CDSA 
  [Alexandr Gulevskiy 25, 43  Boris Koverznev 78. Att: 25,000] 
[Apr 24] 
Daugava         4-1 Zenit 
  [Nikolai Gartvig (Z) 38 og, Yuriy Chernetsov 40, Alfons Jegers 48, 
   Boris Kurnev 68  Alexandr Ivanov 63. Att: 20,000] 
[May 15] 
Torpedo M       3-5 Dinamo K 
  [Nikolai Yefimov 44, 50, 86  Fyodor Dashkov 10, 53, Pavel Vinkovatov 24, 77, 
   Mikhail Mikhalina 29. Att: 20,000] 

Round 4 
[Apr 20] 
Daugava         1-1 Dinamo L 
  [Pyotr Katrovskiy 83  Vasiliy Lotkov 22. Att: 15,000] 
[Apr 22] 
Dinamo K        1-0 Spartak M 
  [Zoltan Sengetovskiy 70. Att: 60,000] 
[Apr 23] 
Dinamo Tb       3-3 VVS 
  [Konstantin Gagnidze 23, 31, Nikolai Todria 47  Vsevolod Bobrov 8, 
   Sergei Korshunov 29, Alexei Anisimov 65. Att: 40,000] 
[Apr 24] 
Spartak Tb      0-2 Torpedo G 
  [Jesus Varela, Vladimir Lazarev. Att: 17,000] 
[Apr 26] 
Krylya Sovetov  2-1 Torpedo M 
  [Viktor Voroshilov ?, Vasiliy Vasilyev ?  Yuriy Zolotov 16. Att: 25,000] 
[May 17] 
CDSA            4-0 VMS 
  [Vladimir Dyomin 28, Viktor Chaichuk 32, Boris Koverznev 43, 60. Att: 30,000] 
[Jun 25] 
Zenit           1-1 Dinamo M 
  [Viktor Zhilin 66  Vasiliy Trofimov 60. Att: 80,000] 

Round 5 
[Apr 29] 
Shakhtyor       2-0 VVS 
  [Alexandr Ponomaryov 55, Dmitriy Ivanov 80. Att: 28,000] 
[May 2] 
Spartak M       0-1 CDSA 
  [Vladimir Dyomin 81. Att: 70,000] 
Dinamo K        2-2 Krylya Sovetov 
  [Fyodor Dashkov 10, Dezideriy Tovt 44  Viktor Voroshilov 12, 
   Nikolai Pozdnyakov 84. Att: 70,000] 
Torpedo G       1-1 Torpedo M 
  [Jesus Varela 76  Pavel Solomatin 75. Att: 22,000] 
Zenit           4-2 Dinamo L 
  [Anatoliy Korotkov 20, Friedrich Maryutin 25, Ivan Komarov 48, 90  
   Boris Chuchelov 46, Alexei Kolobov 62. Att: 100,000] 
Daugava         0-1 Dinamo Tb 
  [Mikhail Jojua 73. Att: 20,000] 
[May 4] 
VMS             2-1 Spartak Tb 
  [Mikhail Didevich 8, 60  Anatoliy Norakidze 13. Att: 10,000] 

Round 6 
[May 5] 
Dinamo M        5-1 VVS 
  [Vasiliy Trofimov 52, Konstantin Beskov 55, 80, Sergei Solovyov 83, 
   Alexandr Tenyagin 86  Viktor Shuvalov 10. Att: 65,000] 
[May 6] 
Torpedo G       0-0 Shakhtyor 
  [Att: 23,000] 
Torpedo M       1-0 Spartak M 
  [Vladimir Gabichvadze 58. Att: 40,000] 
[May 8] 
Zenit           1-2 Dinamo Tb 
  [Viktor Zhilin 88  Konstantin Gagnidze 23, Revaz Makharadze 62. Att: 100,000] 
CDSA            1-1 Daugava 
  [Vladimir Dyomin ?  Yuriy Chernetsov 13. Att: 45,000] 
[May 9] 
Dinamo L        3-0 Spartak Tb 
  [Boris Chuchelov 20, Gennadiy Bondarenko 31, Damir Nikolin 75. Att: 40,000] 
VMS             1-2 Krylya Sovetov 
  [Vladimir Pochtovik 63 pen  Vasiliy Vasilyev 10, Viktor Voroshilov 48 pen. Att: 19,000] 

Round 7 
[May 10] 
Torpedo G       1-1 Dinamo K 
  [Vitaliy Golubev (D) 30 og  Fyodor Dashkov 78. Att: 23,000] 
[May 11] 
Torpedo M       0-0 Shakhtyor 
  [Att: 15,000] 
[May 12] 
Spartak M       2-1 Daugava 
  [Igor Netto 21, Alexei Paramonov 68  Alfons Jegers 8. Att: 30,000] 
[May 13] 
VVS             1-1 CDSA 
  [Sergei Korshunov 81  Valentin Nikolayev 63. Att: 60,000] 
Dinamo L        1-3 Dinamo Tb 
  [Damir Nikolin 31  Mikhail Jojua 6, 75, Georgiy Antadze 15. Att: 85,000] 
[May 14] 
Dinamo M        1-1 Krylya Sovetov 
  [Konstantin Beskov 90  Dmitriy Sinyakov 27. Att: 60,000] 
Zenit           1-0 Spartak Tb 
  [Anatoliy Korotkov 67. Att: 25,000] 

Round 8 
[Apr 1] 
Dinamo Tb       6-0 Spartak Tb 
  [Teimuraz Gugunava (S) 3 og, Avtandil Gogoberidze 35, 48, 87 pen, Yuriy Katanov (S) 47 og, 
   Yuriy Vardimiadi 60. Att: 35,000] 
[Apr 27] 
Dinamo K        2-2 Dinamo M 
  [Pavel Vinkovatov 51, Zoltan Sengetovskiy 54  Vladimir Savdunin 22, 
   Sergei Salnikov 90. Att: 50,000] 
[Apr 28] 
Daugava         2-3 VMS 
  [Boris Kurnev ?, ?  Mikhail Didevich 17, Vladimir Suchkov 30, 
   Ramiz Karichev (D) 23 og. Att: 20,000] 
[May 16] 
Torpedo G       1-3 Spartak M 
  [Jesus Varela 14  Nikolai Parshin 7, 68, Nikita Simonyan 82. Att: 25,000] 
[May 22] 
Torpedo M       2-0 VVS 
  [Vladimir Nechayev 76, Antonin Sochnev 88] 
[Jun 2] 
Shakhtyor       3-3 Zenit 
  [Vladimir Gavrilenko 49 pen, Leonid Savinov 58, Dmitriy Ivanov 65  
   Alexandr Ivanov 4, Friedrich Maryutin 56, 80] 
[Jun 26] 
Krylya Sovetov  3-0 Dinamo L 
  [Alexandr Gulevskiy 35, Viktor Voroshilov 51, Vasiliy Vasilyev ?. Att: 20,000] 

Round 9 
[May 19] 
Krylya Sovetov  0-1 Shakhtyor 
  [Alexandr Ponomaryov 84. Att: 20,000] 
Daugava         3-1 Spartak Tb 
  [Boris Kurnev 13, Janis Uzulis 20, Alfons Jegers ?  
   Irakliy Kokhadze 53. Att: 25,000] 
[May 20] 
Spartak M       1-3 Dinamo M 
  [Nikolai Parshin 50  Vasiliy Trofimov 23, Sergei Solovyov 69, 
   Sergei Salnikov 70. Att: 70,000] 
[May 21] 
VMS             0-0 Dinamo Tb 
  [Att: 25,000] 
[May 22] 
Dinamo K        3-0 Dinamo L 
  [Pavel Vinkovatov 49, 52, 75. Att: 50,000] 
[Jun 24] 
CDSA            3-1 Torpedo M 
  [Vladimir Dyomin 22, Alexei Grinin 67, Vyacheslav Solovyov 82  
   Yuriy Chaiko 61. Att: 65,000] 
[Jun 29] 
VVS             2-4 Zenit 
  [Viktor Shuvalov 24, Yevgeniy Kotov 60  Viktor Zhilin 20, 46, 
   Anatoliy Korotkov 38, Ivan Komarov 70. Att: 13,000] 

Round 10 
[May 24] 
Torpedo G       2-1 Daugava 
  [Vladimir Lazarev 11, Jesus Varela 41  Pyotr Katrovskiy 45. Att: 25,000] 
[May 25] 
VMS             0-1 Shakhtyor 
  [Viktor Fomin 73. Att: 15,000] 
[May 27] 
Dinamo M        0-1 Torpedo M 
  [Vladimir Gabichvadze 3. Att: 60,000] 
Dinamo Tb       3-1 Spartak M 
  [Georgiy Antadze 23, Avtandil Gogoberidze 38, Yuriy Vardimiadi 75  
   Nikita Simonyan 90. Att: 40,000] 
Dinamo K        0-0 Zenit 
  [Att: 70,000] 
Krylya Sovetov  3-1 VVS 
  [Alexandr Gulevskiy 38, Nikolai Zaitsev 63, Boris Smyslov 77  
   Alexei Anisimov 28. Att: 25,000] 
[May 28] 
Spartak Tb      1-2 CDSA 
  [Anatoliy Norakidze ?  Valentin Nikolayev ?, Boris Koverznev 88. Att: 35,000] 

Round 11 
[May 29] 
Shakhtyor       2-0 Dinamo L 
  [Alexandr Alpatov 41, Alexandr Ponomaryov 55. Att: 35,000] 
[May 31] 
Dinamo M        5-2 Daugava 
  [Vitaliy Zub 7, Ivan Konov 22, Sergei Salnikov 44, Sergei Solovyov 66, 
   Konstantin Beskov 72  Pyotr Katrovskiy 18, Boris Tsybin 79. Att: 45,000] 
[Jun 1] 
Dinamo Tb       2-0 CDSA 
  [Andrei Zazroyev 23, Konstantin Gagnidze 45. Att: 35,000] 
VMS             2-0 Torpedo M 
  [Mikhail Didevich, Yevgeniy Gorbunov] 
Krylya Sovetov  2-0 Torpedo G 
  [Boris Smyslov 16, ?. Att: 25,000] 
[Jun 2] 
Spartak Tb      0-4 Spartak M 
  [Nikolai Parshin 16, ?, Alexei Paramonov 32, Nikita Simonyan ?. Att: 15,000] 
VVS             3-1 Dinamo K 
  [Vsevolod Bobrov 13, Ernest Yust (D) 28 og, Sergei Korshunov 37  
   Fyodor Dashkov 18. Att: 40,000] 

Round 12 
[Jun 4] 
Dinamo M        2-1 Dinamo L 
  [Konstantin Beskov 8 pen, 83  Gennadiy Bondarenko 55. Att: 45,000] 
[Jun 6] 
Daugava         5-0 Shakhtyor 
  [Alfons Jegers-2, Pyotr Katrovskiy, Yuriy Chernetsov, 
   Nikolai Samarin (S) og. Att: 20,000] 
CDSA            2-0 Torpedo G 
  [Alexei Grinin 84 pen, Alexandr Petrov 86. Att: 30,000] 
[Jun 7] 
VMS             2-2 Dinamo K 
  [Mikhail Didevich 37, Yevgeniy Gorbunov 50  Pavel Vinkovatov 20, 
   Fyodor Dashkov 75. Att: 15,000] 
Zenit           2-1 Torpedo M 
  [Viktor Zhilin 18, 53  Vladimir Nechayev 48. Att: 55,000] 
Dinamo Tb       1-1 Krylya Sovetov 
  [Georgiy Antadze 59  Vasiliy Vasilyev 4. Att: 40,000] 
[Jun 25] 
Spartak M       3-1 VVS 
  [Anatoliy Ilyin 40, Nikolai Dementyev 48, Alexei Paramonov 55  
   Vasiliy Volkov 18. Att: 50,000] 

Round 13 
[May 23] 
CDSA            2-0 Zenit 
  [Alexei Grinin 7, Boris Koverznev 68. Att: 60,000] 
[Jun 10] 
Dinamo M        1-1 Torpedo G 
  [Vitaliy Zub 70  Vladimir Lazarev 65. Att: 40,000] 
Dinamo L        0-0 Torpedo M 
  [Att: 40,000] 
[Jun 11] 
Spartak M       5-3 VMS 
  [Alexei Paramonov 15, 25, ?, Nikolai Parshin ?, Viktor Terentyev 85  
   Pavel Khudoyash 4, Vladimir Suchkov ?, Yevgeniy Bologov ?. Att: 45,000] 
Dinamo K        1-3 Shakhtyor 
  [Dezideriy Tovt 46  Alexandr Ponomaryov 47, 72, Vladimir Gavrilenko 81 pen. Att: 60,000] 
Spartak Tb      1-0 Krylya Sovetov 
  [Zaur Kaloyev 63. Att: 25,000] 
[Jun 12] 
Daugava         1-3 VVS 
  [Pyotr Katrovskiy 18  Vsevolod Bobrov 6, Sergei Korshunov 59, 
   Alexei Anisimov ?. Att: 20,000] 

Round 14 
[Jun 15] 
Dinamo M        0-2 CDSA 
  [Alexandr Petrov 57, Vyacheslav Solovyov 59. Att: 75,000] 
Dinamo L        0-2 Spartak M 
  [Nikita Simonyan 30, Viktor Terentyev 84. Att: 45,000] 
[Jun 16] 
Zenit           2-0 Torpedo G 
  [Friedrich Maryutin 85, Anatoliy Korotkov 87. Att: 45,000] 
Daugava         4-1 Torpedo M 
  [Yuriy Chernetsov 49, 75, Pyotr Katrovskiy 72, Boris Tsybin ?  
   Yuriy Chaiko 19. Att: 20,000] 
Shakhtyor       4-0 Dinamo Tb 
  [Leonid Savinov 30, Alexandr Ponomaryov 43, 89, Viktor Fomin 61. Att: 30,000] 
[Jun 17] 
Dinamo K        3-2 Spartak Tb 
  [Fyodor Dashkov 51, Nikolai Gavrilyuk 56, Dezideriy Tovt 60  
   Merab Gamkrelidze 25, Archil Berdzenishvili 86. Att: 40,000] 
VMS             2-1 VVS 
  [Nikolai Ovchinnikov (VVS) ? og, Vladimir Suchkov 48  Sergei Korshunov 47. Att: 25,000] 

Round 15 
[Apr 12] 
VVS             3-1 Torpedo G     [in Tbilisi] 
  [Vsevolod Bobrov 49, 86, Sergei Korshunov 87  Viktor Gorbunov 76. Att: 10,000]
[Jun 20] 
CDSA            5-2 Dinamo L 
  [Alexei Zaitsevskiy 19, Valentin Nikolayev 41, Vyacheslav Solovyov 53, 70, 
   Alexei Grinin 84 pen  Sergei Severov 45 pen, Damir Nikolin 46. Att: 40,000] 
Zenit           2-1 Spartak M 
  [Viktor Zhilin 70, 85  Alexandr Rystsov 44. Att: 80,000] 
Dinamo M        5-1 VMS 
  [Vasiliy Trofimov 1, 53, Sergei Salnikov 38, Vladimir Savdunin 42, 
   Vladimir Pochtovik (V) 82 og  Mikhail Didevich 6. Att: 30,000] 
[Jun 21] 
Dinamo K        1-1 Dinamo Tb 
  [Pavel Vinkovatov 23 pen  Archil Kiladze 88. Att: 60,000] 
[Jun 22] 
Shakhtyor       1-0 Spartak Tb 
  [Viktor Fomin 14. Att: 25,000] 
Krylya Sovetov  0-0 Daugava 
  [Att: 20,000] 

Round 16 
[Jul 2] 
Dinamo Tb       1-0 VMS 
  [Andrei Zazroyev 24. Att: 35,000] 
[Jul 4] 
VVS             3-0 Dinamo M 
  [Alexei Anisimov 43, 55, 59. Att: 30,000] 
Zenit           0-1 Shakhtyor 
  [Oleg Zhukov 63. Att: 60,000] 
[Jul 5] 
CDSA            1-1 Krylya Sovetov 
  [Alexei Grinin 39 pen  Fyodor Novikov 21. Att: 70,000] 
[Jul 6] 
Spartak M       0-0 Dinamo K 
  [Att: 45,000] 
[Jul 25] 
Torpedo M       0-2 Spartak Tb 
  [Mikhail Basilashvili 60, Zaur Kaloyev 65. Att: 15,000] 
[Sep 23] 
Dinamo L        1-3 Daugava 
  [Alexei Kolobov 88  Hugo Prieditis 7, Alfons Jegers 30, 60. Att: 50,000] 

Round 17 
[Jul 3] 
Dinamo L        1-0 Torpedo G 
  [Gennadiy Bondarenko 90. Att: 20,000] 
[Jul 7]
Dinamo Tb       3-0 Daugava 
  [Konstantin Gagnidze 26, Georgiy Antadze 77, Mikhail Jojua 88. Att: 40,000] 
[Jul 8] 
Dinamo M        3-4 Shakhtyor 
  [Ivan Konov 8, 75 pen, 83  Oleg Zhukov 11, 37, Dmitriy Ivanov 14 pen, 
   Alexandr Ponomaryov 25. Att: 45,000] 
[Jul 10] 
CDSA            1-0 Spartak M 
  [Valentin Nikolayev 34. Att: 70,000] 
[Jul 11] 
Dinamo K        4-4 Torpedo M 
  [Fyodor Dashkov 17, 60, 72, Mikhail Koman 53  Nikolai Yefimov 35, 
   Antonin Sochnev 40, 88, Vladimir Nazarov 44. Att: 60,000] 
[Jul 13] 
VVS             0-6 Spartak Tb 
  [Zaur Kaloyev-3, Eduard Dalakyan, Merab Gamkrelidze, 
   Anatoliy Norakidze. Att: 15,000] 
[Aug 14] 
Zenit           0-0 VMS 
  [Att: 70,000] 

Round 18 
[Jul 9] 
VVS             1-0 Krylya Sovetov 
  [Viktor Shuvalov 27. Att: 10,000] 
[Jul 12] 
Dinamo M        2-0 Dinamo Tb 
  [Konstantin Beskov 18, 60 pen. Att: 70,000] 
Shakhtyor       3-1 Daugava 
  [Dmitriy Ivanov 49, Leonid Savinov 65, Oleg Zhukov 66  
   Boris Tsybin 42. Att: 30,000] 
[Jul 14] 
Zenit           1-3 CDSA 
  [Alexandr Ivanov 21  Boris Koverznev 54, Alexei Grinin 58, 
   Vladimir Dyomin 82. Att: 90,000] 
[Aug 2] 
Spartak Tb      2-3 Dinamo L 
  [Zaur Kaloyev 25, Anatoliy Norakidze ?  Vasiliy Fomin 36, 
   Alexei Kolobov ?, 87] 
[Aug 26] 
Dinamo K        4-0 VMS 
  [Mikhail Koman 7, Fyodor Dashkov 28, 33, 60. Att: 60,000] 
[Sep 9] 
Spartak M       2-0 Torpedo G 
  [Nikolai Parshin ?, Alexandr Obotov 82. Att: 30,000] 

Round 19 
[Jul 15] 
Shakhtyor       0-0 Torpedo M 
  [Att: 35,000] 
[Jul 17] 
Dinamo M        3-1 Spartak Tb 
  [Konstantin Beskov 18, Vasiliy Trofimov 23, Vitaliy Zub 39  
   Nukuri Sikharulidze 82. Att: 15,000] 
Zenit           0-1 Krylya Sovetov 
  [Alexandr Gulevskiy 77. Att: 40,000] 
[Jul 18] 
Dinamo L        0-2 CDSA 
  [Vladimir Dyomin 53, Boris Koverznev 57. Att: 40,000] 
Dinamo K        1-2 VVS 
  [Mikhail Koman 65  Spartak Jejelava 20, Viktor Fyodorov 67. Att: 50,000] 
Daugava         2-3 Spartak M 
  [Yuriy Chernetsov 31, Alfons Jegers 76  Alexandr Rystsov 18, 
   Anatoliy Ilyin 36, Nikita Simonyan 90. Att: 10,000] 
[Aug 7] 
VMS             2-1 Torpedo G 
  [Dmitriy Chikhradze 1, 27  Alexandr Denisov 2. Att: 3,000] 

Round 20 
[Jul 7] 
Spartak Tb      0-0 VMS 
  [Att: 30,000] 
[Jul 20] 
Torpedo M       1-3 Dinamo Tb 
  [Vladimir Nazarov 30  Avtandil Chkuaseli 14, Yuriy Vardimiadi 66, 
   Nikolai Todria 86. Att: 35,000] 
[Jul 22] 
Spartak M       3-1 Dinamo L 
  [Alexei Paramonov 39, Igor Netto 46, Nikolai Dementyev 70  
   Boris Chuchelov ?. Att: 18,000] 
Daugava         0-2 Krylya Sovetov 
  [Vasiliy Vasilyev ?, Viktor Karpov 28. Att: 25,000] 
[Jul 23] 
CDSA            1-1 Shakhtyor 
  [Nikolai Degtyaryov (S) 84 og  Viktor Kolesnikov 31. Att: 50,000] 
[Aug 10] 
Zenit           3-1 VVS 
  [Viktor Zhilin 41, 83, Friedrich Maryutin 53  Viktor Shuvalov 61. Att: 50,000] 
[Sep 18] 
Torpedo G       1-6 Dinamo M 
  [Nikolai Matveyev 61  Alexandr Sokolov 20, Sergei Salnikov 35, 66, 
   Ivan Konov 43, Vasiliy Kartsev 51, Konstantin Beskov 72 pen. Att: 25,000] 

Round 21 
[Jun 28] 
Torpedo M       1-1 Daugava 
  [Boris Zapryagayev 71  Boris Kurnev 81 pen. Att: 20,000] 
[Jun 30] 
Dinamo L        5-4 Shakhtyor 
  [Boris Chuchelov 4, 50, Vladimir Solovyov 15, Gennadiy Bondarenko 22, Vasiliy Fomin 35  
   Leonid Savinov 55, 65, Alexandr Ponomaryov 84, Dmitriy Ivanov 88. Att: 20,000]
[Jul 21] 
Torpedo G       1-2 Spartak Tb 
  [Vladimir Lazarev 24  Nukuri Sikharulidze 10, Anatoliy Norakidze 11. Att: 25,000] 
[Jul 24] 
VVS             1-0 Dinamo Tb 
  [Sergei Korshunov 87 pen. Att: 5,000] 
[Jul 27] 
VMS             1-0 CDSA 
  [Dmitriy Chikhradze 4. Att: 30,000] 
[Aug 26] 
Dinamo M        1-2 Spartak M 
  [Ivan Konov 86  Nikita Simonyan 24, 28. Att: 70,000] 
[Sep 23] 
Krylya Sovetov  1-0 Dinamo K 
  [Viktor Voroshilov 34. Att: 15,000] 

Round 22 
[Jun 28] 
Torpedo G       0-5 CDSA 
  [Alexei Grinin-2, Nikolai Senyukov, Viktor Ponomaryov, 
   Vyacheslav Solovyov. Att: 25,000] 
[Jul 14] 
VMS             1-6 Spartak M 
  [Yevgeniy Gorbunov ?  Nikita Simonyan 1, ?, Nikolai Dementyev 6, 
   Anatoliy Ilyin ?, 12, Alexandr Rystsov 62. Att: 25,000] 
[Jul 28] 
VVS             0-0 Shakhtyor 
  [Att: 40,000] 
[Jul 29] 
Dinamo Tb       2-2 Dinamo L 
  [Avtandil Gogoberidze 30, 60 pen  Vasiiy Fomin 18, Alexei Kolobov 76. Att: 25,000] 
Torpedo M       4-1 Krylya Sovetov 
  [Nikolai Yefimov 4, Vladimir Gabichvadze ?, Antonin Sochnev 80, 84  
   Viktor Voroshilov ?] 
[Jul 30] 
Spartak Tb      1-2 Zenit 
  [Zaur Kaloyev 24  Friedrich Maryutin 13, Alexandr Ivanov 20. Att: 20,000] 
[Aug 22] 
Daugava         0-2 Dinamo K 
  [Pavel Vinkovatov 16, Mikhail Koman 38. Att: 25,000] 

Round 23 
[Jun 30] 
Dinamo M        1-0 Dinamo K 
  [Vasiliy Trofimov 51. Att: 40,000] 
[Jul 1] 
Spartak M       0-0 Krylya Sovetov 
  [Att: 50,000] 
[Jul 4] 
Spartak Tb      3-1 Daugava 
  [Eduard Dalakyan 17, Zaur Kaloyev 77, Nukuri Sikharulidze 82  
   Pyotr Katrovskiy ?. Att: 35,000] 
[Aug 3] 
Dinamo Tb       4-2 Zenit 
  [Avtandil Gogoberidze 5, 33 pen, 57, Archil Kiladze 76  Ivan Komarov 7, 
   Friedrich Maryutin 48. Att: 30,000] 
[Aug 4] 
Torpedo M       1-1 CDSA 
  [Vladimir Nazarov 59  Vladimir Yelizarov 72. Att: 50,000] 
[Aug 26] 
Shakhtyor       8-0 Torpedo G 
  [Alexandr Ponomaryov 21, ?, 85, Viktor Fomin 25, Dmitriy Ivanov ?, ?, 
   Viktor Kolesnikov ?, Leonid Savinov ?. Att: 25,000] 
[Sep 16] 
VVS             3-2 VMS 
  [Sergei Korshunov 20, ?, Spartak Jejelava ?  Viktor Rogov 55, 
   Yevgeniy Gorbunov 62. Att: 15,000] 

Round 24 
[Aug 5] 
Spartak M       1-1 Shakhtyor 
  [Nikolai Dementyev 71  Alexandr Ponomaryov 5. Att: 60,000] 
[Aug 6] 
VVS             0-2 Daugava 
  [Boris Kurnev 10, Hugo Prieditis 86. Att: 1,500] 
[Aug 8] 
Torpedo M       1-2 Dinamo L 
  [Vladimir Nazarov 53  Alexei Kolobov 18, Vladimir Tsvetkov 75. Att: 5,000] 
[Aug 10] 
CDSA            3-1 Dinamo Tb 
  [Archil Kiladze (D) 36 og, Valentin Nikolayev 65, Vyacheslav Solovyov ?  
   Avtandil Gogoberidze 18. Att: 70,000] 
[Aug 12] 
Krylya Sovetov  1-0 Spartak Tb 
  [Alexandr Gulevskiy ?. Att: 25,000] 
[Aug 21] 
Dinamo M        3-0 Zenit 
  [Konstantin Beskov 4, Ivan Konov 30, Sergei Salnikov 65. Att: 30,000] 
[Aug 30] 
Dinamo K        2-0 Torpedo G 
  [Boris Safronov (T) 31 og, Mikhail Koman 80. Att: 50,000] 

Round 25 
[Jun 26] 
Shakhtyor       0-1 Dinamo K 
  [Pavel Vinkovatov 72. Att: 25,000] 
[Jul 25] 
Torpedo G       1-1 Zenit 
  [Nikolai Matveyev 13  Alexandr Ivanov 75. Att: 20,000] 
[Aug 29] 
CDSA            3-0 Spartak Tb 
  [Vyacheslav Solovyov-3. Att: 35,000] 
[Aug 30] 
VVS             2-1 Torpedo M 
  [Viktor Shuvalov 75, 86  Vladimir Nechayev 85. Att: 30,000] 
Krylya Sovetov  2-2 VMS 
  [Nikolai Zaitsev ?, Viktor Voroshilov 42  Yevgeniy Bologov 11, 
   Viktor Rogov 50. Att: 25,000] 
[Aug 31] 
Dinamo L        3-2 Dinamo M 
  [Boris Chuchelov 40, Pyotr Ivanov 45 pen, Alexei Kolobov 48  
   Sergei Solovyov 17, Konstantin Beskov 89 pen. Att: 60,000] 
Spartak M       4-2 Dinamo Tb 
  [Alexandr Obotov 26, Nikita Simonyan 38, Viktor Terentyev 45, 56  
   Avtandil Chkuaseli 53, Avtandil Gogoberidze 84. Att: 70,000] 

Round 26 
[Sep 3] 
Torpedo M       3-1 Zenit 
  [Vladimir Nechayev 13, Vladimir Gabichvadze 25, Nikolai Yefimov 59  
   Nikolai Smirnov 78. Att: 5,000] 
[Sep 4] 
Spartak M       2-3 Spartak Tb 
  [Nikolai Dementyev 1, Anatoliy Ilyin 30  Eduard Dalakyan 35, 
   Zaur Kaloyev 46, Anatoliy Norakidze 86. Att: 12,000] 
VMS             2-4 Dinamo M 
  [Anatoliy Klysh 19, Yevgeniy Gorbunov 72  Vasiliy Trofimov 10, 13, 
   Sergei Salnikov 42, Vasiliy Kartsev 87. Att: 15,000] 
Dinamo L        2-0 Dinamo K 
  [Boris Chuchelov 10, Nikolai Golyakov (DK) 85 og. Att: 15,000] 
Daugava         1-0 Torpedo G 
  [Hugo Prieditis 67. Att: 20,000] 
Krylya Sovetov  2-3 Dinamo Tb 
  [Viktor Voroshilov 19, Alexandr Gulevskiy 82  Yuriy Vardimiadi 10, 
   Avtandil Chkuaseli 68, Avtandil Gogoberidze 74. Att: 25,000] 
[Sep 5] 
CDSA            3-1 VVS 
  [Alexandr Petrov 3, Valentin Nikolayev 26, Alexei Grinin 87  
   Sergei Korshunov 37. Att: 40,000] 

Round 27 
[Jun 21] 
Torpedo G       3-1 VVS 
  [Yuriy Shebilov 16, Boris Safronov 67, Vladimir Lazarev 73  
   Spartak Jejelava 54. Att: 27,000] 
[Jun 28] 
Spartak Tb      0-2 Dinamo Tb 
  [Andrei Zazroyev 10, Avtandil Gogoberidze 40. Att: 30,000] 
[Sep 7] 
Zenit           1-0 Dinamo K 
  [Viktor Zhilin 15. Att: 25,000] 
[Sep 8] 
Torpedo M       2-0 Dinamo M 
  [Vladimir Nechayev 4, 69. Att: 30,000] 
Dinamo L        2-0 VMS 
  [Gennadiy Bondarenko 40, 57. Att: 21,000] 
[Sep 9] 
Daugava         0-0 CDSA 
  [Att: 25,000] 
Shakhtyor       0-0 Krylya Sovetov 

Round 28 
[Sep 12] 
Torpedo M       1-2 VMS 
  [Vladimir Nechayev ?  Yevgeniy Gorbunov 27, Lev Tarasov (T) ? og. Att: 12,000] 
VVS             1-2 Dinamo L 
  [Vasiliy Volkov 77  Vladimir Tsvetkov 75, Gennadiy Bondarenko 84. Att: 35,000] 
Dinamo Tb       2-1 Dinamo K 
  [Yuriy Vardimiadi 47, Avtandil Gogoberidze 63  Mikhail Koman 55. Att: 40,000] 
[Sep 13] 
Spartak M       1-2 Zenit 
  [Anatoliy Ilyin 9  Friedrich Maryutin 38, Vladimir Vinogradov 83. Att: 35,000] 
Daugava         2-2 Dinamo M 
  [Hugo Prieditis 11, 86  Konstantin Beskov 3, 90. Att: 22,000] 
[Sep 14] 
Spartak Tb      1-2 Shakhtyor 
  [Anatoliy Norakidze 30  Viktor Fomin 40, Dmitriy Ivanov 46. Att: 30,000] 
Torpedo G       0-1 Krylya Sovetov 
  [Boris Khrenov (T) 77 og. Att: 15,000] 

Round 29 
[Jul 16] 
Torpedo G       2-1 Dinamo Tb 
  [Konstantin Titkin 60, Viktor Gorbunov 63  Givi Javakhadze 40. Att: 25,000] 
[Jul 19] 
Shakhtyor       1-1 VMS 
  [Alexandr Ponomaryov 80  Viktor Rogov 65. Att: 25,000] 
[Aug 26] 
Zenit           0-1 Daugava 
  [Pyotr Katrovskiy 76. Att: 70,000] 
[Sep 17] 
Spartak M       1-2 Torpedo M 
  [Alexandr Rystsov 36  Antonin Sochnev 28, Yuriy Zolotov 34. Att: 55,000] 
[Sep 18] 
Dinamo L        2-2 Krylya Sovetov 
  [Alexei Kolobov 35, 44  Fyodor Novikov 10, Boris Smyslov 21. Att: 50,000] 
Spartak Tb      0-3 Dinamo K 
  [Fyodor Dashkov 4, Dezideriy Tovt 11, Mikhail Koman 24. Att: 12,000] 
[Sep 23] 
CDSA            2-1 Dinamo M 
  [Alexei Vodyagin 19, Vladimir Dyomin 88  Vasiliy Kartsev 82. Att: 60,000] 

Round 30 
[Jul 7] 
Torpedo M       2-1 Torpedo G 
  [Yuriy Chaiko 45, Boris Zapryagayev 83  Vladimir Nenastin 39 pen. Att: 10,000] 
[Jul 8] 
Dinamo L        1-1 Zenit 
  [Alexei Kolobov 45  Viktor Zhilin 72. Att: 3,000] 
[Aug 1] 
VVS             2-2 Spartak M 
  [Sergei Korshunov 42, Nikolai Khodtsev 83  Alexandr Rystsov 9, 
   Alexei Paramonov 60. Att: 40,000] 
[Aug 2] 
VMS             1-1 Daugava 
  [Yevgeniy Gorbunov 30  Edmont Tantyba ?. Att: 5,000] 
[Sep 17] 
Dinamo Tb       1-1 Shakhtyor 
  [Yuriy Vardimiadi 5  Alexandr Ponomaryov 10. Att: 35,000] 
[Sep 27] 
CDSA            2-0 Dinamo K 
  [Valentin Nikolayev 22, Vyacheslav Solovyov 70. Att: 35,000] 
Krylya Sovetov  1-1 Dinamo M 
  [Viktor Voroshilov 79  Ivan Konov 62. Att: 25,000] 


Final Table:  
 
 1.CDSA Moskva               28  18  7  3  53-19  43  Champions  [RUS] 
 2.Dinamo Tbilisi            28  15  6  7  59-36  36             [GEO] 
 3.Shakhtyor Stalino         28  12 10  6  44-30  34             [UKR] 
 4.Krylya Sovetov Kuibyshev  28  11 12  5  34-25  34             [RUS] 
 5.Dinamo Moskva             28  13  6  9  62-41  32             [RUS] 
 6.Spartak Moskva            28  13  5 10  50-35  31             [RUS] 
 7.Zenit Leningrad           28  10  8 10  36-40  28             [RUS] 
 8.Dinamo Kiev               28   9  9 10  43-39  27             [UKR] 
 9.Dinamo Leningrad          28  11  5 12  46-53  27             [RUS] 
10.VVS Moskva                28  11  4 13  44-56  26             [RUS] 
11.Daugava Riga              28   9  7 12  44-44  25             [LVA] 
12.Torpedo Moskva            28   8  8 12  37-48  24             [RUS] 
----------------------------------------------------
13.VMS Moskva                28   7  9 12  30-50  23  Relegated [+] [RUS] 
14.Spartak Tbilisi           28   7  2 19  32-56  16  Relegated     [GEO]        
15.Torpedo Gorkiy            28   4  6 18  20-62  14  Relegated [+] [RUS] 

Note: CDKA Moskva changed name to CDSA. 

Top scorers: 

1.Avtandil Gogoberidze (Dinamo Tb)  16 
2.Konstantin Beskov (Dinamo M)      15 
  Alexandr Ponomaryov (Shakhtyor)   15 
4.Fyodor Dashkov (Dinamo K)         14 
5.Alexei Kolobov (Dinamo L)         13 
  Sergei Korshunov (VVS)            13 
7.Zaur Kaloyev (Spartak Tb)         12 
  Viktor Zhilin (Zenit)             12 
9.Gennadiy Bondarenko (Dinamo L)    10 
  Alexei Grinin (CDSA)              10 
  Nikita Simonyan (Spartak M)       10 
  Vyacheslav Solovyov (CDSA)        10 
  Vasiliy Trofimov (Dinamo M)       10 
  Pavel Vinkovatov (Dinamo K)       10 
  Viktor Voroshilov (Kr Sovetov)    10 


Class B (Second Level)

 1.MVO Kalinin                  34  19 11  4  62-26  49  Promoted  [+] [RUS] 
 2.Dinamo Minsk                 34  21  7  6  57-30  49  Promoted  [-] [BLR] 
 3.Lokomotiv Moskva             34  19 10  5  72-38  48  Promoted  [-] [RUS] 
-------------------------------------------------------
 4.Neftyanik Baku               34  17 11  6  56-27  45  [-]        [AZE]  
 5.Torpedo Stalingrad           34  16 11  7  66-38  43  [-]        [RUS] 
 6.Lokomotiv Kharkov            34  17  9  8  60-38  43  [-]        [UKR] 
 7.Spartak Vilnius              34  15  9 10  47-40  39             [LTU] 
 8.Dinamo Yerevan               34  14 10 10  40-22  38  [-]        [ARM] 
 9.Spartak Uzhgorod             34  14  9 11  51-41  37  [+]        [UKR] 
10.Burevestnik Kishinev         34  12 10 12  47-37  34             [MDA] 
11.Krasnoye Znamya Ivanovo      34  13  7 14  49-49  33             [RUS] 
12.Krasnaya Zvezda Petrozavodsk 34  10  9 15  28-39  29             [RUS] 
13.DO Tashkent                  34  10  7 17  30-48  27             [UZB] 
14.Kalev Tallinn                34   9  7 18  31-48  25             [EST] 
15.Dinamo Stalinabad            34  10  5 19  33-74  25             [TJK] 
16.Trudoviye Rezervy Frunze     34   7  7 20  36-67  21             [KGZ] 
17.Dinamo Alma-Ata              34   6  8 20  30-59  20             [KAZ] 
18.Spartak Ashkhabad            34   2  3 29  17-91   7             [TKM] 

Notes: Lokomotiv Petrozavodsk changed name to Krasnaya Zvezda. 
       Bolshevik Stalinabad changed name to Dinamo. 


Cross-Table: 
                     1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  15  16  17  18    
 1.MVO              xxx 1-0 1-2 0-0 2-2 4-0 3-0 0-0 1-2 2-2 4-2 0-0 1-0 2-0 3-0 3-0 3-2 2-0  
 2.Dinamo Mn        1-0 xxx 2-0 2-2 2-1 1-1 1-2 1-0 2-0 1-0 1-0 2-1 4-2 3-1 4-1 3-1 4-1 3-1  
 3.Lokomotiv M      1-1 2-2 xxx 1-1 3-3 0-3 0-0 2-2 1-5 1-1 2-1 1-1 3-0 3-0 3-1 7-0 3-1 2-0  
 4.Neftyanik        1-1 4-2 2-1 xxx 1-1 0-1 4-0 0-0 2-1 3-0 3-1 1-2 4-0 1-0 1-1 4-0 3-0 4-0  
 5.Torpedo Stgd     3-0 4-0 0-3 1-2 xxx 2-1 1-0 0-1 0-0 2-1 1-1 5-1 4-0 6-0 7-1 1-0 3-0 2-0   
 6.Lokomotiv Kh     1-1 0-1 3-4 2-1 2-2 xxx 3-0 3-1 0-2 4-0 2-1 0-0 2-2 0-0 1-0 6-1 3-1 4-1  
 7.Spartak Vil      0-0 1-2 0-3 0-0 1-1 2-0 xxx 0-0 2-1 0-3 3-0 1-1 1-0 3-1 6-0 1-0 5-1 3-1  
 8.Dinamo Yer       0-1 1-0 3-1 2-0 0-1 0-1 0-1 xxx 0-0 2-0 2-0 1-0 4-0 0-1 5-0 1-1 1-0 4-0  
 9.Spartak Uzhg     0-2 0-1 0-5 1-1 1-1 2-3 3-0 1-0 xxx 0-0 2-3 1-0 3-0 2-1 1-1 3-0 1-1 6-0 
10.Burevestnik      0-5 2-0 0-0 0-1 4-1 3-0 2-2 1-1 2-0 xxx 0-0 3-1 1-0 1-1 0-1 2-0 5-0 4-0   
11.Kr Znamya        0-1 0-1 2-4 1-1 2-3 1-1 3-1 2-2 1-3 2-1 xxx 2-1 2-0 5-2 3-1 3-0 2-0 0-0   
12.Kr Zvezda        0-0 0-0 2-2 0-1 1-0 1-2 1-1 0-0 1-2 1-0 3-1 xxx 0-1 0-2 2-1 1-3 2-0 1-3   
13.DO Tashkent      2-3 0-0 0-2 2-1 1-1 3-1 0-2 2-0 0-2 1-1 1-2 2-0 xxx 5-1 0-1 2-0 2-1 0-0   
14.Kalev            1-4 0-0 0-1 0-1 2-0 0-2 0-0 0-1 0-0 2-1 2-0 0-1 0-0 xxx 0-1 1-1 0-1 5-0   
15.Dinamo Stbd      1-4 0-4 0-1 1-3 2-3 0-0 2-4 0-2 5-1 0-3 1-1 1-0 1-0 2-0 xxx 1-0 1-1 1-0   
16.Trud Rezervy     1-4 1-1 1-5 3-0 1-1 0-0 1-2 1-1 4-2 1-1 0-1 0-1 0-1 0-3 4-1 xxx 1-0 7-0  
17.Dinamo A-A       1-1 0-4 0-2 0-0 1-1 0-3 2-0 1-0 1-1 2-1 0-1 0-1 0-0 0-2 5-0 1-2 xxx 5-0 
18.Spartak Ashkh    1-2 0-2 0-1 0-3 1-2 1-5 0-3 1-3 0-2 0-2 0-3 0-1 0-1 1-3 2-3 3-1 1-1 xxx 



Soviet Union Cup 1951

First Round 
[Aug 12] 
Inkaras Kaunas                   0-3  LOKOMOTIV Moskva              [aet] 
  [Viktor Stroke, Boris Pirogov, Suetin] 
METALLURG Zaporozhye             1-0  Dinamo Minsk 
  [V.Oleinik 87] 
SPARTAK Moskva                   3-1  DO Novosibirsk 
  [Nikita Simonyan 8, Viktor Terentyev 75, Alexei Paramonov 88  
   A.Afanasyev 20] 
[Aug 15] 
Dinamo Frunze                    2-4  DO Tashkent                   [aet] 
  [Malyarenko, Karabajak  Kravchenko-3, Adamovich] 
[Aug 16] 
VVS-2 Moskva                     2-6  SPARTAK Uzhgorod              [aet]   
  [Bobrov-2 (1 pen)  Vanzel-2, Grubchak, Kesler, Nad, P.Kotov (V) og] 
[Aug 22] 
DINAMO Stalinabad                4-0  DO Stalinabad 
  [N.Shakirov, F.Rukavishnikov, Y.Kuzmin, B.Gachegov] 

Second Round  
[Aug 9] 
SHAKHTYOR Stalino                3-2  Spartak Ashkhabad      [in Moskva] 
  [Viktor Kolesnikov, Dmitriy Ivanov, Viktor Fomin  
   I.Pavlidi, Borkin] 
[Aug 11] 
DO Riga                          1-0  Dinamo Alma-Ata 
  [Kapustin 88] 
[Aug 12] 
InFizKult Leningrad              0-1  TORPEDO Moskva                [aet] 
  [Vladimir Nechayev 98] 
Krasnoye Znamya Kishinev         0-1  MVO Kalinin 
  [Alexandr Shcherbakov] 
[Aug 13] 
Dinamo-2 Alma-Ata                2-4  DINAMO Leningrad 
  [Volozhenko, Gilev  German Zonin, Vasiliy Lotkov, 
   Vladimir Solovyov, Vladimir Tsvetkov] 
[Aug 14] 
DINAMO Yerevan                   2-1  Stroitel Leninakan            [aet] 
  [G.Karmiryan, Amazasp Mkhoyan  A.Boyajan] 
[Aug 15] 
DO Minsk                         1-2  VVS Moskva 
  [M.Vorobyov 20 pen  Karo Shirinyan 4, 7] 
Lokomotiv Petrozavodsk           0-11 DINAMO Tbilisi 
  [Avtandil Gogoberidze-3, Andrei Zazroyev-2, Boris Paichadze-2, 
   Avtandil Chkuaseli-2, Konstantin Gagnidze, Georgiy Antadze] 
ZiB Baku                         0-4  LOKOMOTIV Kharkov 
  [Mikhail Solovyov-2, Anatoliy Gorokhov, Georgiy Borzenko] 
[Aug 16] 
KBF Tallinn                      3-0  Krasnaya Zvezda Petrozavodsk  
  [Y.Pevtsov 14, 47, 55] 
[Aug 19] 
METALLURG Zaporozhye             4-0  Lokomotiv Moskva 
  [Fedortsev-2 (1 pen), O.Kiknadze, V.Oleinik] 
SPARTAK Moskva                   5-1  Spartak Uzhgorod 
  [Viktor Terentyev-2, Nikita Simonyan, Sergei Rudnev, 
   Nikolai Dementyev - Fyodor Vanzel] 
[Aug 21] 
Lokomotiv Mary                   0-4  DO Tashkent          [in Ashkhabad] 
  [Adamovich-2, Kravchenko-2] 
[Aug 30] 
KRYLYA SOVETOV Tashkent          3-1  Dinamo Stalinabad 
  [A.Nikitin, V.Makarov, I.Malin  K.Shakirov] 
TRUD Tbilisi                     w/o  Trudoviye Rezervy Frunze 

Third Round  
[Aug 12] 
Neftyanik Baku                   0-2  DAUGAVA Riga 
  [Pyotr Katrovskiy-2] 
[Aug 14] 
KRASNOYE ZNAMYA Ivanovo          3-1  Burevestnik Kishinev 
  [N.Voronin, V.Fedichkin, Y.Zabrodin  N.Voronkov] 
[Aug 16] 
TORPEDO Gorkiy                   3-2  Spartak Tbilisi               [aet] 
  [Vladimir Nenastin ?, Vladimir Lazarev ?, Viktor Gorbunov 100 pen  
   Zaur Kaloyev 17, 89] 
[Aug 18] 
CDSA Moskva                      5-0  VMS Moskva 
  [Valentin Nikolayev-3, Alexei Grinin, Vyacheslav Solovyov] 
[Aug 19] 
Dinamo Leningrad                 0-1  MVO Kalinin 
  [Alexandr Shcherbakov 33] 
DINAMO Yerevan                   2-1  DO Riga 
  [Arutyun Kegeyan, Ilya Mkrtchan  V.Kapustin] 
Kalev Tallinn                    0-1  SPARTAK Vilnius 
  [Martinas Dauksa 80] 
KRYLYA SOVETOV Kuibyshev         2-0  Torpedo Moskva 
  [Fyodor Novikov 7, Alexandr Gulevskiy ?] 
[Aug 20] 
VVS Moskva                       5-1  Dinamo Tbilisi 
  [Vasiliy Volkov 7, Sergei Korshunov 11, 25, Viktor Panyukov (D) 40 og, 
   Viktor Fyodorov 88  Konstantin Gagnidze 63] 
[Aug 21] 
Lokomotiv Kharkov                1-3  SHAKHTYOR Stalino 
  [Anatoliy Gorokhov  Leonid Savinov, Dmitriy Ivanov, Alexandr Ponomaryov] 
[Aug 22] 
TRUD Tbilisi                     4-0  KBF Tallinn 
  [Sh.Matrineshvili-2, O.Kuchaidze, M.Gabaladze] 
[Sep 20] 
Torpedo Stalingrad               0-2  ZENIT Leningrad 
  [Ivan Komarov 52, 83] 
[Sep 22] 
SPARTAK Moskva                   8-2  DO Tashkent 
  [Nikita Simonyan-3, Viktor Terentyev-2, Alexandr Obotov, 
   Alexei Paramonov, Alexandr Rystsov  Sedov (S) og, Klimanov] 
[Sep 26] 
METALLURG Zaporozhye             9-2  Krylya Sovetov Tashkent 
  [P.Ponomaryov-5, B.Zozulya, V.Oleinik, S.Vasilyev, G.Sushko  
   Nikitin, Ahunjanov] 

Fourth Round  
[Aug 19] 
DAUGAVA Riga                     3-2  Krasnoye Znamya Ivanovo 
  [Alfons Jegers, Hugo Prieditis, V.Fedin  M.Krainov, V.Strakhov] 
[Aug 22] 
CDSA Moskva                      4-3  Torpedo Gorkiy 
  [Vladimir Yelizarov 14, Vladimir Dyomin 24, Alexei Grinin ?, ? pen  
   Jesus Varela 46, Vladimir Nenastin ?, Yuriy Shebilov 80] 
[Aug 25] 
KRYLYA SOVETOV Kuibyshev         2-0  Spartak Vilnius         [in Moskva] 
  [Boris Smyslov, Viktor Voroshilov] 
[Aug 27] 
MVO Kalinin                      2-1  Dinamo Yerevan          [in Moskva] 
  [Alexandr Shcherbakov 9, Nikolai Yakovlev 60  Armenak Durgaryan 44] 
[Sep 20] 
VVS Moskva                       3-1  Trud Tbilisi                  [aet] 
  [Vasiliy Volkov 84, Sergei Korshunov 114, 118  V.Shakhnazarov 8] 
[Sep 29] 
Shakhtyor Stalino                1-1  Zenit Leningrad         [in Moskva] 
  [Vladimir Gavrilenko 28  Friedrich Maryutin 55] 
[Sep 30] 
SPARTAK Moskva                   1-0  Dinamo Kiev 
  [Alexei Paramonov 66] 
[Oct 1] 
DINAMO Moskva                    5-1  Metallurg Zaporozhye 
  [Ivan Konov 27, 58, Sergei Salnikov 39, 59, Vasiliy Trofimov 62  
   Zozulya 65] 

Fourth Round Replay [Sep 30, Moskva] 
SHAKHTYOR Stalino                3-1  Zenit Leningrad 
  [Viktor Kolesnikov 20, 42, Viktor Fomin 21  Ivan Komarov 32] 

Quarterfinals 
[Oct 2] 
CDSA Moskva                      1-1  Krylya Sovetov Kuibyshev 
  [Vladimir Yelizarov ?  Viktor Voroshilov 50 pen] 
[Oct 3] 
SHAKHTYOR Stalino                2-1  Daugava Riga            [in Moskva] 
  [Alexandr Ponomaryov, Dmitriy Ivanov  Pyotr Katrovskiy] 
[Oct 4] 
VVS Moskva                       3-2  Spartak Moskva                [aet] 
  [Sergei Korshunov 2, 101, Vasiliy Volkov 103  Alexei Paramonov 30, 
   Igor Netto 107] 
[Oct 5] 
Dinamo Moskva                    1-4  MVO Kalinin 
  [Alexandr Sokolov 83  Anatoliy Akimov 28, 87, Vladimir Dobrikov 64, 
   Alexandr Shcherbakov 85] 

Quarterfinal Replay [Oct 3] 
CDSA Moskva                      4-1  Krylya Sovetov Kuibyshev 
  [Alexei Grinin-2, Boris Koverznev, Vladimir Dyomin  Viktor Voroshilov] 

Semifinals  
[Oct 8] 
CDSA Moskva                      1-0  VVS Moskva 
  [Yevgeniy Rogov (V) 15 og] 
[Oct 9] 
MVO Kalinin                      1-0  Shakhtyor Stalino       [in Moskva] 
  [Vladimir Dobrikov 42] 

Final [Oct 14] 
CDSA Moskva                      2-1  MVO Kalinin                   [annuled] 
  [Vyacheslav Solovyov 37, Boris Koverznev 41  Nikolai Yakovlev 43] 

Final Replay [Oct 17] 
CDSA Moskva                      2-1  MVO Kalinin                   [aet] 
  [Vyacheslav Solovyov 72, Alexei Grinin 115  Viktor Chistokhvalov (C) 25 og] 






1950

1952

list of champions

list of cup finals


About this document

Thanks to Alexandru G. Paloşanu and Sorin Arotăriţei for previous version

Prepared and maintained by Andrei Balitskiy and Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Andrei Balitskiy (AndySakh@yandex.ru) and Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 17 Jan 2012

(C) Copyright Andrei Balitskiy, Mike Dryomin and RSSSF 2000/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.