Surinam 2002/03


Final Table:

 1. FCS Nacional         24 16  4  4 61-21 52
 2. Robinhood            24 16  2  6 58-35 50
 3. House of Billiards   24 12  7  5 56-32 43
 4. Voorwaarts           24 12  3  9 40-33 39
 5. Leo Victor           24 10  6  8 45-42 36
 6. Transvaal            24 11  4  9 44-41 35 [-2] *
 7. Walking Boyz Company 24 10  5  9 32-36 35
 8. Royal'95             24 10  3 11 35-44 33
 9. Inter Moengotapoe    24  8  6 10 33-35 30
10. Ricanaumofo          24  8  4 12 35-40 28
11. DEGO                 24  9  2 13 33-40 26 [-3] Promotion/relegation **
12. Kamal Dewaker        24  4  3 17 32-63 15 Play-off
13. SNL                  24  4  3 17 26-68 15 Play-off
 -. Jai Hind Nickerie    withdrew             ***

*   Transvaal fielded an ineligible player in the match of round 5
    against Inter Moengotapoe
**  DEGO initially did not show up for the match of round 1
    against Robinhood
*** Jai Hind Nickerie withdrew from the competition after round 
    18, due to a lack of players and a lack of funds; all their
    results were annulled; their record before withdrawal:
    Jai Hind Nickerie    17  2  1 14 16-73  7
    Jai Hind Nickerie will be relegated and will participate in the
    second division (Eerste Klasse) 2003/04 after payment of a fine

Round 1
Inter Moengotapoe - Nacional          0-0
Royal'95          - Jai Hind Nickerie 5-0
SNL               - HOB               1-1
Transvaal         - Voorwaarts        2-1
WBC               - Kamal Dewaker     3-1
[played later]
Ricanaumofo       - Leo Victor        2-2
Robinhood         - DEGO              4-0

Round 2
HOB               - Voorwaarts        4-1
Inter Moengotapoe - Ricanaumofo       3-1
Jai Hind Nickerie - WBC               2-4
Kamal Dewaker     - Robinhood         2-4
Leo Victor        - SNL               3-1
Royal'95          - Nacional          1-4
Transvaal         - DEGO              3-0

Round 3
Inter Moengotapoe - SNL               1-1
Leo Victor        - HOB               1-0
Nacional          - WBC               3-0
Robin Hood        - Jai Hind Nickerie 2-0
Royal'95          - Ricanaumofo       3-3
Transvaal         - Kamal Dewaker     2-0
Voorwaarts        - DEGO              4-2

Round 4
Nacional          - Jai Hind Nickerie 4-1
Ricanaumofo       - Kamal Dewaker     3-1
Robinhood         - Leo Victor        4-0
Royal'95          - Voorwaarts        1-0
SNL               - DEGO              2-1
Transvaal         - HOB               1-1
WBC               - Inter Moengotapoe 1-1

Round 5
HOB               - Kamal Dewaker     3-0
Jai Hind Nickerie - SNL               1-0
Leo Victor        - DEGO              3-4
Nacional          - Ricanaumofo       2-0
Robinhood         - Royal'95          1-1
Transvaal         - Inter Moengotapoe 4-1 [replay after original 0-0 annulled]
Voorwaarts        - WBC               2-1

Round 6
DEGO              - WBC               0-0
HOB               - Ricanaumofo       2-1
Jai Hind Nickerie - Inter Moengotapoe 0-0
Nacional          - Leo Victor        1-1
Royal'95          - Kamal Dewaker     4-2
[played later]
Robinhood         - Transvaal         2-0
SNL               - Voorwaarts        1-2

Round 7
HOB               - Jai Hind Nickerie 12-1
Inter Moengotapoe - DEGO              2-0
Kamal Dewaker     - Leo Victor        4-1
Royal'95          - Transvaal         3-2
Voorwaarts        - Ricanaumofo       1-0
WBC               - Robinhood         2-1
[played later]
SNL               - Nacional          2-2

Round 8
DEGO              - Nacional          0-1
HOB               - WBC               2-1
Kamal Dewaker     - Jai Hind Nickerie 8-1
Leo Victor        - Royal'95          3-0
Ricanaumofo       - Transvaal         1-5
SNL               - Robinhood         0-4
Voorwaarts        - Inter Moengotapoe 2-0

Round 9
Inter Moengotapoe - HOB               0-1
Kamal Dewaker     - DEGO              0-1
Leo Victor        - Voorwaarts        1-2
Nacional          - Robinhood         0-3
Royal'95          - SNL               3-0
Transvaal         - Jai Hind Nickerie 5-1
WBC               - Ricanaumofo       2-2

Round 10
DEGO              - Royal'95          0-1
Inter Moengotapoe - Kamal Dewaker     2-1
Leo Victor        - Jai Hind Nickerie 10-2
Nacional          - HOB               0-1
Robinhood         - Voorwaarts        2-1
SNL               - Ricanaumofo       3-2
Transvaal         - WBC               3-0

Round 11
HOB               - DEGO              5-0
Jai Hind Nickerie - Ricanaumofo       2-1
Kamal Dewaker     - SNL               1-0
Leo Victor        - Transvaal         1-1
Nacional          - Voorwaarts        4-1
Robinhood         - Inter Moengotapoe 5-2
WBC               - Royal'95          3-1

Round 12
Inter Moengotapoe - Leo Victor        0-1
Nacional          - Transvaal         1-2
Ricanaumofo       - Robinhood         1-0
Royal'95          - HOB               4-1
SNL               - WBC               0-4
Voorwaarts        - Kamal Dewaker     1-0
[played later]
DEGO              - Jai Hind Nickerie 4-0

Round 13
DEGO              - Ricanaumofo       3-0
Kamal Dewaker     - Nacional          0-0
Robinhood         - HOB               1-5
Royal'95          - Inter Moengotapoe 0-2
Transvaal         - SNL               4-1
Voorwaarts        - Jai Hind Nickerie 4-1
WBC               - Leo Victor        3-2

Round 14
DEGO              - Robinhood         2-0
Jai Hind Nickerie - Royal'95          postponed
Kamal Dewaker     - WBC               1-2
Leo Victor        - Ricanaumofo       2-1
Nacional          - Inter Moengotapoe 4-1
Voorwaarts        - Transvaal         4-0
[played later]
HOB               - SNL               9-2

Round 15
DEGO              - Transvaal         0-2
Nacional          - Royal'95          3-1
Ricanaumofo       - Inter Moengotapoe 0-1
Robinhood         - Kamal Dewaker     5-2
SNL               - Leo Victor        2-4
Voorwaarts        - HOB               0-0
WBC               - Jai Hind Nickerie 1-0

Round 16
DEGO              - Voorwaarts        1-1
HOB               - Leo Victor        2-2
Jai Hind Nickerie - Robinhood         2-3
Kamal Dewaker     - Transvaal         1-1
SNL               - Inter Moengotapoe 0-5
WBC               - Nacional          1-3
[played later]
Ricanaumofo       - Royal'95          1-0

Round 17
DEGO              - SNL               4-1
HOB               - Transvaal         1-1
Inter Moengotapoe - WBC               0-1
Jai Hind Nickerie - Nacional          1-6
Kamal Dewaker     - Ricanaumofo       2-3
Leo Victor        - Robinhood         1-2
Voorwaarts        - Royal'95          2-0

Round 18
DEGO              - Leo Victor        2-3
Inter Moengotapoe - Transvaal         2-1
Kamal Dewaker     - HOB               2-5
Ricanaumofo       - Nacional          0-1
Robinhood         - Royal'95          3-1 
SNL               - Jai Hind Nickerie 4-1
WBC               - Voorwaarts        1-1

Round 19
Kamal Dewaker     - Royal'95          1-3
Leo Victor        - Nacional          0-1
Ricanaumofo       - HOB               3-3
Transvaal         - Robinhood         4-1
Voorwaarts        - SNL               2-0
WBC               - DEGO              0-3
Inter Moengotapoe bye

Round 20
DEGO              - Inter Moengotapoe 2-1
Leo Victor        - Kamal Dewaker     4-3
Nacional          - SNL               6-0
Ricanaumofo       - Voorwaarts        2-0
Robinhood         - WBC               4-1
Transvaal         - Royal'95          5-1
HOB bye

Round 21
Inter Moengotapoe - Voorwaarts        3-2
Nacional          - DEGO              2-1
Robinhood         - SNL               2-1
Royal'95          - Leo Victor        1-1
Transvaal         - Ricanaumofo       1-3
WBC               - HOB               1-4
Kamal Dewaker bye

Round 22
DEGO              - Kamal Dewaker     0-2
HOB               - Inter Moengotapoe 1-1
Ricanaumofo       - WBC               0-1
Robinhood         - Nacional          4-2
SNL               - Royal'95          0-2
Voorwaarts        - Leo Victor        3-0
Transvaal bye

Round 23
HOB               - Nacional          1-4
Kamal Dewaker     - Inter Moengotapoe 2-2
Ricanaumofo       - SNL               4-0
Royal'95          - DEGO              1-4
Voorwaarts        - Robinhood         5-2
WBC               - Transvaal         2-0
Leo Victor bye

Round 24
DEGO              - HOB               3-1
Inter Moengotapoe - Robinhood         0-0
Royal'95          - WBC               1-0
SNL               - Kamal Dewaker     3-1
Transvaal         - Leo Victor        0-5
Voorwaarts        - Nacional          1-4
Ricanaumofo bye

Round 25
HOB               - Royal'95          2-0
Kamal Dewaker     - Voorwaarts        3-2
Leo Victor        - Inter Moengotapoe 3-2
Robinhood         - Ricanaumofo       2-1
Transvaal         - Nacional          0-4
WBC               - SNL               1-0
DEGO bye

Round 26
HOB               - Robinhood         1-2
Inter Moengotapoe - Royal'95          1-2
Leo Victor        - WBC               1-1
Nacional          - Kamal Dewaker     9-0
Ricanaumofo       - DEGO              1-0
SNL               - Transvaal         5-0
Voorwaarts bye

Final Table:

 1. FCS Nacional         24 16  4  4 61-21 52
 2. Robinhood            24 16  2  6 58-35 50
 3. House of Billiards   24 12  7  5 56-32 43
 4. Voorwaarts           24 12  3  9 40-33 39
 5. Leo Victor           24 10  6  8 45-42 36
 6. Transvaal            24 11  4  9 44-41 35 [-2] *
 7. Walking Boyz Company 24 10  5  9 32-36 35
 8. Royal'95             24 10  3 11 35-44 33
 9. Inter Moengotapoe    24  8  6 10 33-35 30
10. Ricanaumofo          24  8  4 12 35-40 28
11. DEGO                 24  9  2 13 33-40 26 [-3] Promotion/relegation **
12. Kamal Dewaker        24  4  3 17 32-63 15 Play-off
13. SNL                  24  4  3 17 26-68 15 Play-off
 -. Jai Hind Nickerie    withdrew             ***

*   Transvaal fielded an ineligible player in the match of round 5
    against Inter Moengotapoe
**  DEGO initially did not show up for the match of round 1
    against Robinhood
*** Jai Hind Nickerie withdrew from the competition after round 
    18, due to a lack of players and a lack of funds; all their
    results were annulled; their record before withdrawal:
    Jai Hind Nickerie    17  2  1 14 16-73  7
    Jai Hind Nickerie will be relegated and will participate in the
    second division (Eerste Klasse) 2003/04 after payment of a fine

Play-off

Kamal Dewaker - SNL 2-1

Kamal Dewaker to promotion/relegation play-off, SNL relegated

Topscorers:

1.Mario Maasie (Leo Victor)          18
  Gordon Kinsaini (Robinhood)        18
3.Carlos Loswijk (FCS Nacional)      17
4.Iwan Ave (FCS Nacional)            16
  Etienne Linger (Kamal Dewaker)     16


Nacompetitie

NB: Arsenal, Peto, Ferano and Amardeep gained admission to these by
    virtue of playing the finals of the inter-district competitions
    (third level); in addition to joining the play-off below, they
    were promoted to the 2nd level

Poule A

Round 1
Super Red Eagles - Arsenal          1-2
DEGO             - Adjoema          [Adjoema did not show]
Round 2
Adjoema          - Super Red Eagles [abandoned at 0-0]
Ferano           - DEGO             1-1
Round 3
Arsenal          - DEGO             0-5
Adjoema          - Ferano           1-1
Round 4
Ferano           - Arsenal          5-1
DEGO             - Super Red Eagles 2-2
Round 5
Adjoema          - Arsenal          [Adjoema did not show]
Super Red Eagles - Ferano           4-1

1. DEGO             3-5
-----------------------
2. Super Red Eagles 3-4
3. Ferano           3-4
-----------------------
4. Arsenal          3-3

Super Red Eagles - Ferano 1-0

Adjoema disqualified after not showing up for the match of round 5.
Adjoema also did not show up for the match of round 1 and refused to
finish the match of round 2 after fights in the match of round 2, 
which initially led to a penalty of 6 points. 

DEGO remains in hoofdklasse

Poule B

Round 1
Kamal Dewaker - Road          1-3
Lavoco        - Peto          1-2
Round 2
Road          - Lavoco        0-2
[played later]
Amardeep      - Peto          1-1
Round 3
Road          - Peto          1-0
[played later]
Kamal Dewaker - Amardeep      1-3
Round 4
Lavoco        - Kamal Dewaker 4-2
[played later]
Road          - Amardeep      7-2
Round 5
Kamal Dewaker - Peto          1-1
Amardeep      - Lavoco        4-2

1. Road          4-9
--------------------
2. Amardeep      4-7
--------------------
3. Lavoco        4-6
4. Peto          4-5
5. Kamal Dewaker 4-1

Road promoted (will play as Cosmos in 2003/04)
Kamal Dewaker relegated

Decision match

Super Red Eagles - Amardeep 3-1

Super Red Eagles promoted



Surinam Cup (SVB/Thrill beker) 2003

First round
Young Rhythm      - Boskamp           1-2
DEGO              - Inter Kaya        4-2
Kamal Dewaker     - Fortuna'75        4-1
HOB               - Voorwaarts        2-1
Cruzeiro          - Randjiet Boys     3-1
Ricanaumofo       - Adjoema           2-1
Lavoco            - Corona Boys       2-0
Robinhood         - Royal'95          1-0
Nacional          - SNL               5-0
Transvaal         - WBC               3-3 (Transvaal won after penalties: 8-7)
Jai Hind'92       - KD'92             1-1 (Jai Hind'92 won after penalties: 5-3)
Leo Victor        - Road                  (Leo Victor won)
Inter Moengotapoe - SV Moengotapoe        (Inter Moengotapoe won)
Bye: Paraguay

Second round
Robinhood         - Super Red Eagles  7-3
Cruzeiro          - Leo Victor        1-9
Boskamp           - Kamal Dewaker     3-1
Nacional          - Paraguay          3-1
Inter Moengotapoe - Jai Hind'92       3-1
Ricanaumofo       - Transvaal         3-3 (Ricanaumofo won after penalties: 6-5)
DEGO              - HOB                   (HOB won)
Bye: Lavoco

Quarter-finals
Robinhood         - Boskamp           8-1
Leo Victor        - HOB               3-1
Nacional          - Inter Moengotapoe 4-1
Ricanaumofo       - Lavoco            1-1 (Lavoco won after penalties: 4-5)

Semi-finals
Robinhood         - Nacional          2-2 (Robinhood won after penalties: 4-3)
Lavoco            - Leo Victor        1-4

Final
Leo Victor        - Robinhood         3-2


Presidents Cup 2003
Leo Victor        - FCS Nacional      4-2


Second Level 2002/03


Eerste Klasse

Table (at Aug 10):

 1. Young Rhythm         25 16  5  4 61-29 53
 2. Super Red Eagles     25 13  8  4 55-33 47
 3. Lavoco               25 12  9  4 56-24 45
 4. Road                 23 13  5  5 48-26 44
 5. sv Moengo Tapoe      21 10  5  6 40-30 35
 6. Randjiet Boys        25 10  5 10 33-34 35
 7. Fortuna '75          25 11  2 12 44-51 35
 8. Adjoema              25 10  7  8 32-32 34  [-3]
 9. Boskamp              26 10  4 12 47-49 34
10. Corona Boys          25  7  6 12 24-37 27
11. Jaihind '92          25  7  5 13 30-47 26
12. Cruzeiro             26  8  2 16 38-67 26
13. Inter Kaja           24  5  7 12 34-44 22
14. Klaas Tigers         24  4  2 18 27-66 14

NB: Young Rhythm promoted automatically;
    Super Red Eagles, Lavoco, Road and Adjoema eventually
      qualified for promotion play-offs (Road and Super Red
      Eagles also obtained promotion);
    Jaihind '92 will enter 2003/04 as Takdier Boys;
    sv Moengo Tapoe relegated, apparently as punishment, 
      also relegated: Cruzeiro, Inter Kaja and Klaas Tigers

Known Results:

Round 1 [Nov 19]
Super Red Eagles 2-2 Road

Round 2 [Nov 30]
Young Rhythm     2-1 Super Red Eagles

Round 3 [Dec 10]
Super Red Eagles 3-2 Fortuna '75

Round 4 [Dec 17]
Super Red Eagles 0-1 Klaas Tiger

Round 5 [Dec 21]
Lavoco           1-1 Super Red Eagles

Round 6 [Jan 12]
Corona Boys      1-1 Super Red Eagles

Round 7 [Jan 25]
Jaihind '92      2-1 Super Red Eagles

Round 8 [Feb 4]
Super Red Eagles 4-1 Cruzeiro

Round 9 [Feb 8]
Super Red Eagles 2-2 Boskamp

Table after 9 rounds:

 1. Boskamp               9  5  2  2 26-12 17
 2. Young Rhythm          9  5  2  2 25-14 17
 3. Adjoema               9  5  2  2 12- 7 17
 4. sv Moengo Tapoe       9  5  1  3 17-14 16
 5. Road                  9  4  3  2 19-16 15
 6. Lavoco                9  3  5  1 12- 7 14
 7. Corona Boys           9  4  2  3  9- 9 14
 8. Jaihind '92           9  3  2  4  7-13 11
 9. Super Red Eagles      9  2  4  3 15-14 10
10. Inter Kaja            9  2  4  3 15-17 10
11. Cruzeiro              9  3  1  5 14-19 10
12. Randjiet Boys         9  3  0  6  8-13  9
13. Fortuna '75           9  3  0  6 11-24  9
14. Klaas Tiger           9  2  0  7  8-25  6

Known results since:

Round 10 [Feb 15]
Adjoema          1-0 Super Red Eagles 

Round 11 [Feb 23]
sv Moengo Tapoe  2-2 Super Red Eagles 

Round 12 [Feb 27]
Inter Kaja       0-4 Super Red Eagles 

Round 13 [Mar 11]
Super Red Eagles 1-1 Randjiet Boys

Table at Mar 12:

 1. Road                 13  8  3  2 25-17 27
 2. Young Rhythm         13  7  4  2 33-18 25
 3. Lavoco               12  6  4  2 23-13 22
 4. Fortuna '75          13  7  1  5 22-26 22
 5. Boskamp              13  6  3  4 29-18 21
 6. Adjoema              13  6  3  4 14-11 21
 7. Randjiet Boys        13  6  1  6 18-16 19
 8. sv Moengo Tapoe      13  5  3  5 22-22 18
 9. Super Red Eagles     13  3  6  4 22-18 15
10. Corona Boys          13  4  3  6 13-18 15
11. Inter Kaja           12  3  4  5 17-23 13
12. Jaihind '92          13  3  2  8 14-20 11
13. Cruzeiro             13  3  2  8 19-31 11
14. Klaas Tiger          13  3  1  9 16-36 10

NB: apparently Lavoco and Fortuna '75 (and possibly others) had matches
    awarded
 
Round 14 [Mar 25]
Road              -  Super Red Eagles 

Round 15 [Mar 29]
Super Red Eagles  -  Lavoco

[Apr 15]
Jaihind '92      2-0 Klaas Tigers
[Apr 19]
Cruzeiro         0-5 Corona Boys 
Randjiet Boys    2-2 Inter Kaja 
s.v.Moengo Tapoe 3-2 Fortuna 75 
Young Rhythm     4-0 Boskamp
[Apr 22] 
Road             2-3 Super Red Eagles 

[Apr 24] 
Inter Kaja       3-1 Jaihind '92
[Apr 26] 
Cruzeiro         3-2 Klaas Tigers 
Fortuna 75       2-5 Boskamp 2 5  
s.v.Moengo Tapoe 5-0 Corona Boys
Super Red Eagles 2-2 Lavoco 
Young Rhythm     1-2 Adjoema
[Apr 27]
Road             0-0 Randjiet Boys 

[Apr 29] 
Super Red Eagles 3-2 Young Rhythm
[Apr 30]
Jaihind '92      1-2 Cruzeiro 
[May 3] 
Klaas Tigers     0-1 s.v.Moengo Tapoe 
Lavoco           0-0 Randjiet Boys
[May 4] 
Adjoema          1-2 Fortuna 75
Corona Boys      1-1 Boskamp
[May 6]
Inter Kaja       0-2 Road   

[May 10]
Adjoema          1-1 Corona Boys 
Boskamp          2-1 Klaas Tigers 
Fortuna 75       1-2 Super Red Eagles 
Jaihind '92      1-1 s.v.Moengo Tapoe
Young Rhythm     5-3 Randjiet Boy
[May 11] 
Road             1-1 Lavoco 
[May 13] 
Inter Kaja       1-2 Cruzeiro

[May 15]
Klaas Tigers     1-4 Super Red Eagles 
[May 17]
Cruzeiro         4-1 Boskamp 
Fortuna 75       3-1 Road 
Randjiet Boys    1-0 Corona Boys 
s.v.Moengo Tapoe 3-1 Inter Kaja 

[May 24]
Adjoema          1-1 Jaihind '92
[May 25] 
Super Red Eagles 1-0 Corona Boys
[May 27] 
Road             1-2 Young Rhythm

[May 29] 
Jaihind '92      3-2 Boskamp
[May 31]
Inter Kaja       1-1 Lavoco 
[Jun 1] 
Klaas Tigers     1-5 Adjoema 
s.v.Moengo Tapoe 4-2 Cruzeiro 

[Jun 3] 
Randjiet Boys    0-1 Fortuna 75
[Jun 4] 
Super Red Eagles 5-2 Jaihind '92

[Jun 7] 
Boskamp          2-1 s.v.Moengo Tapoe 
Klaas Tigers     5-2 Randjiet Boys
Lavoco           2-0 Fortuna 75
[Jun 8] 
Adjoema          4-1 Cruzeiro 
Corona Boys      0-2 Road 

[Jun 12] 
Klaas Tigers     0-7 Road
[Jun 14] 
Boskamp          2-1 Inter Kaja 
Corona Boys      1-0 Lavoco
Young Rhythm     3-0 Fortuna 75
[Jun 15]
Adjoema          0-0 s.v.Moengo Tapoe 
Cruzeiro         0-4 Super Red Eagles 
[Jun 17] 
Randjiet Boys    1-1 Jaihind '92

[Jun 19] 
Klaas Tigers     0-2 Young Rhythm 
[Jun 21] 
Boskamp          2-3 Super Red Eagles 
Inter Kaja       4-1 Adjoema 
[Jun 22]
Jaihind '92     1-10 Lavoco

[Jun 24] 
Young Rhythm     2-1 Inter Kaja 
[Jun 26]
Randjiet Boys    2-0 Boskamp
[Jun 28]
Super Red Eagles 1-1 Adjoema 
[Jun 29] 
Lavoco           4-2 Cruzeiro 

[Jul 3] 
Young Rhythm     1-0 Jaihind '92 
[Jul 5] 
Cruzeiro         0-3 Road 
Fortuna 75       6-1 Corona Boys
Lavoco           7-0 Adjoema

[Jul 12]
Boskamp          0-1 Adjoema
Cruzeiro         0-1 Randjiet Boys
Inter Kaja       2-2 Fortuna 75
Lavoco           0-1 Young Rhythm 

[Jul 19] 
Corona Boys      1-1 Young Rhythm
[Jul 20] 
Lavoco           1-1 Klaas Tigers 
[Jul 22]
Super Red Eagles 2-1 Inter Kaja

[Jul 24] 
Road             4-0 Boskamp 
[Jul 26] 
Corona Boys      1-0 Klaas Tigers
Fortuna 75       1-2 Jaihind '92 
Young Rhythm     4-0 Cruzeiro 
[Jul 27]
Adjoema          1-2 Randjiet Boys 

[Jul 31] 
Randjiet Boys    1-3 Super Red Eagles
[Aug 2] 
Boskamp          1-4 Lavoco 
Cruzeiro         3-2 Fortuna 75
Jaihind '92      1-0 Corona Boys 

Table (at Aug 10):

 1. Young Rhythm         25 16  5  4 61-29 53
 2. Super Red Eagles     25 13  8  4 55-33 47
 3. Lavoco               25 12  9  4 56-24 45
 4. Road                 23 13  5  5 48-26 44
 5. sv Moengo Tapoe      21 10  5  6 40-30 35
 6. Randjiet Boys        25 10  5 10 33-34 35
 7. Fortuna '75          25 11  2 12 44-51 35
 8. Adjoema              25 10  7  8 32-32 34  [-3]
 9. Boskamp              26 10  4 12 47-49 34
10. Corona Boys          25  7  6 12 24-37 27
11. Jaihind '92          25  7  5 13 30-47 26
12. Cruzeiro             26  8  2 16 38-67 26
13. Inter Kaja           24  5  7 12 34-44 22
14. Klaas Tigers         24  4  2 18 27-66 14

NB: Young Rhythm promoted automatically;
    Super Red Eagles, Lavoco, Road and Adjoema eventually
      qualified for promotion play-offs (Road and Super Red
      Eagles also obtained promotion);
    Jaihind '92 will enter 2003/04 as Takdier Boys;
    sv Moengo Tapoe relegated, apparently as punishment, 
      also relegated: Cruzeiro, Inter Kaja and Klaas Tigers


Third Level 2002/03

Suroto/Toyota Inter-distriktentoernooi 2003

Participants:
Arsenal (Champions Coronie Sport Bond)
Atlantic (Champions Nickerie Voetbal Bond)
Balate (Champions Albina Sport Bond)
Bintang Merah (Runners-up Wageningen Sport Bond)
BSV (Champions Brokopondo Sport Bond)
Columbia (Champions Saramacca Sport Bond)
Flamingo (Runners-up Coronie Sport Bond)
Indo (Runners-up Sport Bond Commewijne)
Meo (Runners-up Para Sport Bond)
Nishaan (Runners-up Saramacca Sport Bond)
OSV (Champions Para Sport Bond)
Papatam (Runners-up Albina Sport Bond)
Peto (Champions Moengo Sport Bond)
RoBruns (Runners-up Moengo Sport Bond)
SVG (Runners-up Brokopondo Sport Bond)
Vios (Champions Sport Bond Commewijne)
Vitesse (Champions Wageningen Sport Bond)
Zeedijk (Runners-up Nickerie Voetbal Bond)

Poule A

Round 1
Atlantic - Bintang Merah 1-0
Arsenal  - Nishaan       [draw]
Round 2
Atlantic - Arsenal       3-1
Nishaan  - Bintang Merah 3-0
Round 3
Atlantic - Nishaan       1-0
Arsenal  - Bintang Merah 6-2

1. Atlantic      3-9
2. Arsenal       3-4
--------------------
3. Nishaan       3-4
4. Bintang Merah 3-0

Poule B

Round 1
Flamingo - Vitesse  [Flamingo won]
Columbia - Zeedijk  [Columbia won]
Round 2
Columbia - Vitesse  1-1
Flamingo - Zeedijk  3-0
Round 3
Vitesse  - Zeedijk  0-0
Flamingo - Columbia ?-?

1. Flamingo 2-6
2. Columbia 2-4
---------------
3. Vitesse  3-2
4. Zeedijk  3-1

Poule C

Round 1
RoBruns - Vios    3-2
Balate  - BSV     [Balate won]
Round 2
Vios    - OSV     3-4
RoBruns - Balate  [RoBruns won]
Round 3
OSV     - BSV     4-1
Vios    - Balate  2-1
Round 4
OSV     - RoBruns ?-?
BSV     - Vios    ?-?
Round 5
BSV     - RoBruns 7-1
OSV     - Balate  2-0

1. OSV     3-9
2. RoBruns 3-6
3. BSV     3-3
--------------
4. Vios    3-3
5. Balate  4-3

Poule D

Round 1
Peto    - Meo     [draw]
SVG     - Papatam [SVG won]
Round 2
Indo    - Peto    0-2
Meo     - SVG     [Meo won]
Round 3
Papatam - Meo     4-0
SVG     - Indo    4-1
Round 4
Peto    - Papatam ?-?
Meo     - Indo    ?-?
Round 5
Peto    - SVG     4-0
Papatam - Indo    4-2

1. Peto    3-7 qualified
2. Papatam 3-6 qualified
3. SVG     4-6
4. Meo     3-4 qualified
5. Indo    3-0

Final round

Poule E

Round 1
Peto    - Meo     3-0
OSV     - Papatam 1-0
Round 2
RoBruns - Peto    1-3
Meo     - OSV     0-4
Round 3
Peto    - OSV     3-2
Papatam - RoBruns [draw]
Round 4
OSV     - RoBruns [OSV won]
Papatam - Meo     [Meo won]
Round 5
Peto    - Papatam 0-0
RoBruns - Meo     0-0

1. Peto    4-10
---------------
2. OSV     4- 9
3. Meo     4- 4
4. Papatam 4- 2
5. RoBruns 4- 2

Poule F

Round 1
BSV      - Columbia 0-1
Atlantic - Flamingo 1-3
Round 2
Flamingo - Arsenal  0-2
Columbia - Atlantic 1-2
Round 3
Arsenal  - Columbia 4-0
Atlantic - BSV      0-0
Round 4
Flamingo - Columbia 5-0
Arsenal  - BSV      1-1
Round 5
Flamingo - BSV      ?-?
Arsenal  - Atlantic 5-0

1. Arsenal  4-10
----------------
2. Flamingo 3- 6
3. Atlantic 4- 4
4. Columbia 4- 3
5. BSV      3- 2

Final

Peto - Arsenal 2-1

Peto and Arsenal promoted to Eerste Klasse (2nd level); they also
gained admittance to the promotion/relegation play-off for the
Hoofdklasse (1st level) but were unsuccessful there


28th SVB Penalty/Surishopper Randdistrictentoernooi 2003

Participants:
Amardeep (Champions Sport Organisatie Leidingen en Omgeving)
Arsenal (Champions Domburg Sport Bond)
Baru Star (Runners-up Domburg Sport Bond)
Boma Star (Runners-up Lelydorp Sport Bond)
Collins (Runners-up Sport- en Vormingscentrum Blauwgrond)
Coronie Boys (Champions Voetbal Bond Paramaribo Centraal)
Dewa Boys (Runners-up Meerzorg Sport Bond)
Ferano (Champions Nieuwe Generatie Voetbal Bond)
Guanini (Runners-up Voetbal Bond Paramaribo Centraal)
Jai Gandhi (Champions Lelydorp Sport Bond)
Jai Hanuman (Runners-up Livorno Sport Organisatie)
Jai Hind Kwatta (Runners-up Kwatta Sport Bond)
KD'92 (Champions Livorno Sport Organisatie)
Nissaan (Champions Meerzorg Sport Bond)
Pechaan (Runners-up Sport Organisatie Leidingen en Omgeving)
PVV (Runners-up Nieuwe Generatie Voetbal Bond)
Quincy Boys (Champions Wanica Sport Organisatie)
Real Spartaan (Champions Kwatta Sport Bond)
De Rest (Runners-up Sport- en Vormingscentrum Blauwgrond)
Santigron (Runners-up Wanica Sport Organisatie)

Poule A

Round 1
Real Spartaan - PVV           1-0
Guanini       - Amardeep      1-2
Round 2
Amardeep      - Real Spartaan 3-3
PVV           - Guanini       2-0
Round 3
Amardeep      - PVV           3-0
Real Spartaan - Guanini       3-2

1. Amardeep      3-7
2. Real Spartaan 3-7
--------------------
3. PVV           3-3
4. Guanini       3-0

Poule B

Round 1
Baru Star - Collins   2-5
Nissaan   - Boma Star 3-3
Round 2
Collins   - Nissaan   3-3
Boma Star - Baru Star 4-1
Round 3
Collins   - Boma Star 1-1
Nissaan   - Baru Star 5-2

1. Nissaan   3-5
2. Collins   3-5
3. Boma Star 3-5
----------------
4. Baru Star 3-0

Boma Star - Nissaan 0-7
Collins   - Nissaan 2-0

Nissaan and Collins qualified for semi-finals

Poule C

Round 1
Jai Hind Kwatta - Quincy Boys     2-1
KD'92           - Pechaan         6-2
Round 2
Jai Hind Kwatta - Pechaan         2-1
KD'92           - Quincy Boys     3-1
Round 3
Pechaan         - Quincy Boys     4-2
KD'92           - Jai Hind Kwatta 1-1

1. KD'92           3-7
2. Jai Hind Kwatta 3-7
----------------------
3. Pechaan         3-3
4. Quincy Boys     3-0

Poule D

Round 1
Dewa Boys    - Ferano       0-2
Coronie Boys - De Rest      4-0
Round 2
Ferano       - Coronie Boys 1-1
Dewa Boys    - De Rest      2-1
Round 3
Ferano       - De Rest      2-2
Coronie Boys - Dewa Boys    [draw]

1. Coronie Boys 3-5
2. Ferano       3-5
-------------------
3. Dewa Boys    3-4
4. De Rest      3-1

Poule E

Round 1
Arsenal     - Santigron   0-3
Jai Hanuman - Jai Gandhi  1-5
Round 2
Jai Gandhi  - Arsenal     6-0
Santigron   - Jai Hanuman 0-0
Rund 3
Jai Gandhi  - Santigron   3-1
Jai Hanuman - Arsenal     4-2

1. Jai Gandhi  3-9
------------------
2. Santigron   3-4
3. Jai Hanuman 3-4
------------------
4. Arsenal     3-0

Santigron - Jai Hanuman 5-1
Santigron qualified for semi-finals

Semi-finals

Poule F

Round 1
Amardeep      - Nissaan       5-2
Collins       - Real Spartaan 1-0
Round 2
Amardeep      - Jai Gandhi    3-2
Collins       - Nissaan       2-1
Round 3
Collins       - Jai Gandhi    6-0
Nissaan       - Real Spartaan 3-2
Round 4
Jai Gandhi    - Real Spartaan 6-4
Amardeep      - Collins       3-3
Round 5
Nissaan       - Jai Gandhi    1-6
Real Spartaan - Amardeep      2-8

1. Amardeep      4-10
2. Collins       4-10
---------------------
3. Jai Gandhi    4- 6
4. Nissaan       4- 3
5. Real Spartaan 4- 0

Poule G

Round 1
KD'92        - Ferano          [Ferano won]
Coronie Boys - Jai Hind Kwatta 1-3
Round 2
Coronie Boys - Santigron       2-1
KD'92        - Jai Hind Kwatta 2-1
Round 3
KD'92        - Santigron       1-1
Ferano       - Jai Hind Kwatta 4-0
Round 4
Santigron    - Jai Hind Kwatta 2-0
Ferano       - Coronie Boys    5-0
Round 5
Coronie Boys - KD'92           1-3
Santigron    - Ferano          0-2

1. Ferano          4-12
2. KD'92           4- 7
-----------------------
3. Santigron       4- 4
4. Coronie Boys    4- 3
5. Jai Hind Kwatta 4- 3

Final

Round 1
Ferano   - Collins  3-1
KD'92    - Amardeep 0-2
Round 2
Collins  - KD'92    1-2
Amardeep - Ferano   1-2
Round 3
Ferano   - KD'92    4-1
Collins  - Amardeep 3-1 [replay after original 3-1 annulled]

1. Ferano   3-9
-----------------
2. Amardeep 3-3
3. KD'92    3-3
---------------
4. Collins  3-1 [-2] *

* Collins fielded an ineligible player in the original match of round 3 
  against Amardeep

Amardeep - KD'92 6-2

Ferano and Amardeep promoted to Eerste Klasse (2nd level); they also
gained admittance to the promotion/relegation play-off for the
Hoofdklasse (1st level) but were unsuccessful there

2001/02.

2003/04.

list of champions.

list of (super) cup finals.


About this document

Partial source: http://www.eteamz.com/superredeagles/

With thanks to John van Enckevort (JohnVenckevort@hotmail.com) for list of topscorers

Prepared and maintained by Hans van Haren, Hans Schöggl and Peter Mayhead for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans van Haren (van.haren@hccnet.nl), Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at) and Peter Mayhead (svrobinhood@yahoo.com).
Last updated: 16 Nov 2003

(C) Copyright Hans van Haren, Hans Schöggl, Peter Mayhead and RSSSF 2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.