Surinam 2015/16


First Level (Hoofdklasse)
Cup Tournaments
Second Level (Eerste Klasse)

First Level (Hoofdklasse)

Final Table:

 1.Inter Moengotapoe          18  12  4  2  42-21  40  [C]  Champions
 2.Transvaal                  18   9  5  4  33-24  32
 3.Leo Victor                 17   8  3  6  22-16  27
 4.Nishan 42                  18   7  5  6  38-31  26  [P]
 5.WBC                        18   8  2  8  40-37  26
 6.Botopasi                   18   7  3  8  33-38  24
 7.Robinhood                  18   6  3  9  27-31  21  [P]
 8.Takdier Boys               18   5  5  8  24-30  20  Relegated
 9.SV Notch                   17   6  3  8  23-30  18  [-3]
-----------------------------------------------------
10.Excelsior                  18   3  3 12  23-47  12  Relegated

NB: Notch 3 points deducted for failure to prepare their pitch for their match on Apr 2
    against Leo Victor (round 13); match apparently not refixtured due to irrelevance;
    Excelsior and Takdier Boys apparently were refused a license for both the first and
    the second level 2016/17

Round 1
[Nov 13]
Leo Victor        0-0 Transvaal         
[Nov 14]
Notch             1-2 Inter Moengotapoe 
Botopasi          2-0 Robinhood         
Takdier Boys      0-2 Nishan 42         
[Nov 15]
WBC               1-1 Excelsior         

Round 2
[Nov 20]
Leo Victor        0-1 Robinhood         
[Nov 21]
Excelsior         2-3 Notch             
WBC               4-3 Nishan 42         
[Nov 22]
Transvaal         3-1 Botopasi          
Inter Moengotapoe 2-2 Takdier Boys      

Round 3
[Nov 27]
Robinhood         4-2 WBC               
[Nov 28]
Nishan 42         2-2 Botopasi          
Inter Moengotapoe 2-1 Transvaal         
Takdier Boys      2-2 Excelsior         
[Nov 29]
Leo Victor        1-3 Notch             

Round 4
[Dec 4]
Transvaal         1-3 Nishan 42         
[Dec 5]
Excelsior         1-4 Botopasi          
Takdier Boys      2-1 WBC               
Leo Victor        1-2 Inter Moengotapoe 
[Dec 6]
Notch             2-0 Robinhood         

Round 5
[Dec 11]
Transvaal         0-1 Takdier Boys      
[Dec 12]
Botopasi          2-2 Notch             
Nishan 42         0-1 Leo Victor        
Robinhood         2-1 Excelsior         
[Dec 23]
WBC               1-3 Inter Moengotapoe 

Round 6
[Dec 19]
Excelsior         0-2 Transvaal         
Takdier Boys      0-2 Leo Victor        
Botopasi          2-3 Inter Moengotapoe 
Notch             2-4 WBC               
[Dec 20]
Robinhood         2-2 Nishan 42         

Round 7
[Jan 15]
Leo Victor        0-0 Botopasi          
[Jan 16]
Inter Moengotapoe 2-1 Robinhood         
Excelsior         0-7 Nishan 42         
[Jan 17]
Notch             1-1 Takdier Boys      
Transvaal         3-1 WBC               

Round 8
[Jan 22]
Robinhood         1-4 Transvaal         
[Jan 23]
Inter Moengotapoe 1-1 Excelsior         
Nishan 42         3-0 Notch             
Takdier Boys      1-2 Botopasi          
[Jan 24]
WBC               3-0 Leo Victor        

Round 9
[Jan 29]
Leo Victor        0-2 Excelsior         
[Jan 30]
Notch             1-2 Transvaal         
Nishan 42         0-4 Inter Moengotapoe 
Botopasi          4-2 WBC               
[Jan 31]
Robinhood         1-1 Takdier Boys      

Halfway Table:

 1.Inter Moengotapoe           9   7  2  0  21-10  23  [C]
 2.Transvaal                   9   5  1  3  16-10  16
 3.Botopasi                    9   4  3  2  19-14  15
 4.Nishan 42                   9   4  2  3  22-14  14  [P]
 5.SV Notch                    9   3  2  4  15-17  11
 6.Robinhood                   9   3  2  4  12-16  11  [P]
 7.WBC                         9   3  1  5  19-22  10
 8.Takdier Boys                9   2  4  3  10-13  10
 9.Leo Victor                  9   2  2  5   5-11   8
-----------------------------------------------------
10.Excelsior                   9   1  3  5  10-22   6

Round 10
[Feb 5]
Transvaal         1-1 Leo Victor        
[Feb 6]
Excelsior         1-4 WBC               
Nishan 42         1-3 Takdier Boys      
[Feb 7]
Robinhood         1-0 Botopasi          
[Feb 8]
Inter Moengotapoe 0-1 Notch             

Round 11
[Feb 12]
Robinhood         1-3 Leo Victor        
[Feb 13]
Notch             2-0 Excelsior         
Nishan 42         1-0 WBC               
Botopasi          1-2 Transvaal         
Takdier Boys      2-2 Inter Moengotapoe 

Round 12
[Mar 5]
Excelsior         1-2 Takdier Boys      
Botopasi          2-1 Nishan 42         
Transvaal         2-1 Inter Moengotapoe 
[Mar 6]
WBC               3-2 Robinhood         
[Apr 2]
Notch             n/p Leo Victor        [pitch not prepared by hosts; Notch 3 points deducted;
                                         the match was not refixtured due to irrelevance]
Round 13
[Mar 11]
WBC               2-0 Takdier Boys      
[Mar 12]
Inter Moengotapoe 1-0 Leo Victor        
Botopasi          4-1 Excelsior         
Nishan 42         3-3 Transvaal         
[Mar 13]
Robinhood         3-0 Notch             

Round 14
[Apr 8]
Excelsior         4-3 Robinhood         
[Apr 9]
Takdier Boys      2-3 Transvaal         
Inter Moengotapoe 4-2 WBC               
[Apr 10]
Leo Victor        5-1 Nishan 42         
Notch             2-1 Botopasi          

Round 15
[Apr 15]
Leo Victor        2-0 Takdier Boys      
[Apr 16]
Inter Moengotapoe 7-0 Botopasi          
Nishan 42         1-1 Robinhood         
Transvaal         2-3 Excelsior         
[Apr 17]
WBC               2-1 Notch             

Round 16
[Apr 23]
Nishan 42         2-0 Excelsior         
Botopasi          1-2 Leo Victor        
Takdier Boys      2-0 Notch             
Robinhood         0-1 Inter Moengotapoe 
[Apr 24]
WBC               2-2 Transvaal         

Round 17
[May 6]
Leo Victor        2-0 WBC               
[May 7]
Excelsior         3-4 Inter Moengotapoe 
Notch             2-5 Nishan 42         
Botopasi          3-2 Takdier Boys      
[May 8]
Transvaal         2-1 Robinhood         

Round 18
[May 13]
WBC               6-2 Botopasi          
[May 14]
Excelsior         0-2 Leo Victor        
Inter Moengotapoe 1-1 Nishan 42         
Takdier Boys      1-3 Robinhood         
Transvaal         0-0 Notch             

Final Table:

 1.Inter Moengotapoe          18  12  4  2  42-21  40  [C]  Champions
 2.Transvaal                  18   9  5  4  33-24  32
 3.Leo Victor                 17   8  3  6  22-16  27
 4.Nishan 42                  18   7  5  6  38-31  26  [P]
 5.WBC                        18   8  2  8  40-37  26
 6.Botopasi                   18   7  3  8  33-38  24
 7.Robinhood                  18   6  3  9  27-31  21  [P]
 8.Takdier Boys               18   5  5  8  24-30  20  Relegated
 9.SV Notch                   17   6  3  8  23-30  18  [-3]
-----------------------------------------------------
10.Excelsior                  18   3  3 12  23-47  12  Relegated

NB: Notch 3 points deducted for failure to prepare their pitch for their match on Apr 2
    against Leo Victor (round 13); match apparently not refixtured due to irrelevance;
    Excelsior and Takdier Boys apparently were refused a license for both the first and
    the second level 2016/17

Topscorers:
18 Romeo Kastiel (Inter Moengotapoe)
14 Migamba Antomoi (Botopasi) 
10 Giovanni Drenthe (WBC) 
 9 Jerry Boldewijn (Nishan 42) 

Cup Tournaments

SVB Cup 2015/16

SVB Cup 2015/16

Round 2
[Feb 20]
Caravan           1-2 ACoconut          
Deva Boys         8-0 Inter Boskamp     
[Feb 21]
SNL               0-1 Transvaal         
[Apr 3]
WBC               3-3 West United       [4-1 pen; no extra time]
Jong Rambaan      0-1 Robinhood         
[Apr 4]
Voorwaarts        2-2 Excelsior         [4-5 pen; no extra time]
[Apr 6]
Inter Moengotapoe 3-1 Notch             
Leo Victor        4-4 Botopasi          [4-5 pen; no extra time]

Quarterfinals
[Apr 27]
Excelsior         6-1 Deva Boys         
ACoconut          2-3 WBC               
[Apr 30]
Botopasi          2-4 Robinhood         
Inter Moengotapoe 3-0 Transvaal         

Semifinals [May 18]
Excelsior         2-5 WBC               
Inter Moengotapoe 0-0 Robinhood         [3-4 pen; no extra time]

Final [May 21]
Robinhood         1-1 WBC               [aet, 4-3 pen]
  [Ivanildo Rozenblad 107; Gillian Maatrijk 92]


Eerste Klasse

Final Table:

 1.Deva Boys                  22  17  0  5  62-30  51  Playoff
-----------------------------------------------------
 2.Voorwaarts                 22  16  3  3  44-14  51  Playoff
 3.Jong Rambaan               22  16  2  4  54-31  50       Elected to Topklasse
 4.SNL                        22  12  2  8  38-23  38  [R]  Elected to Topklasse
 5.Caravan                    22   9  7  6  44-30  34
 6.West United (Coronie)      21  10  3  8  29-29  33
 7.ACoconut                   21   8  3 10  33-40  27
 8.Papatam (Albina)           21   8  2 11  39-40  23  [-3]
 9.Santos (Nickerie)          22   6  4 12  43-49  22  [P]
10.Boma Star                  21   5  2 14  21-45  17  [R]
11.Amardeep                   22   5  1 16  15-56  16  [P]
12.PVV                        22   3  1 18  20-55  10       Elected to Topklasse

NB: Papatam 3 points deducted for no show round 21;
    remaining matches apparently not played due to irrelevance

Round 1
[Nov 12]
Deva Boys         3-1 Jong Rambaan      
[Nov 14]
Amardeep          0-3 West United       
ACoconut          0-3 SNL 	          
PVV               0-2 Caravan           
Santos            3-1 Papatam           
[Nov 15]
Boma Star         0-2 Voorwaarts        

Round 2
[Nov 19]
SNL 	          3-4 Deva Boys         
[Nov 21]
Caravan           3-0 Santos            
Jong Rambaan      5-1 ACoconut          
Amardeep          1-3 Voorwaarts        
West United       0-1 Boma Star         
[Nov 22]
Papatam           2-1 PVV               

Round 3
[Nov 28]
ACoconut          2-3 Deva Boys         
Boma Star         0-2 Amardeep          
Jong Rambaan      2-1 SNL 	          
West United       0-1 Voorwaarts        
PVV               3-1 Santos            
[Nov 29]
Papatam           2-1 Caravan           

Round 4
[Dec 3]
Deva Boys         1-0 Boma Star         
[Dec 5]
Amardeep          1-0 PVV               
Caravan           0-0 West United       
Santos            2-3 ACoconut          
Voorwaarts        3-1 Jong Rambaan      
[Dec 6]
SNL 	          2-1 Papatam           

Round 5
[Dec 10]
PVV               1-2 SNL 	          
[Dec 12]
Caravan           3-0 Amardeep          
Boma Star         1-1 Jong Rambaan      
ACoconut          1-3 Voorwaarts        
West United       4-2 Santos            
[Dec 13]
Papatam           2-3 Deva Boys         

Round 6
[Dec 17]
SNL 	          1-0 Voorwaarts        
[Dec 19]
Deva Boys         3-0 Caravan           
Santos            0-0 Amardeep          
Boma Star         0-1 ACoconut          
Jong Rambaan      6-1 PVV               
Papatam           1-2 West United       

Round 7
[Jan 14]
SNL 	          3-0 Boma Star         
[Jan 16]
ACoconut          0-0 West United       
Amardeep          0-1 Papatam           
Deva Boys         5-4 Santos            
Jong Rambaan      1-0 Caravan           
Voorwaarts        2-0 PVV               

Round 8
[Jan 21]
PVV               1-2 Boma Star         
[Jan 23]
Amardeep          0-1 SNL 	          
Papatam           0-1 ACoconut          
Santos            2-3 Jong Rambaan      
West United       2-1 Deva Boys         
[Jan 24]
Caravan           1-1 Voorwaarts        

Round 9
[Jan 27]
Deva Boys         1-0 PVV               
[Jan 30]
ACoconut          2-1 Amardeep          [also reported 2-0]
SNL 	          0-1 West United       
Boma Star         2-2 Caravan           
Voorwaarts        3-1 Santos            
[Jan 31]
Jong Rambaan      3-2 Papatam           

Round 10
[Feb 6]
Santos            1-1 SNL 	          
Amardeep          2-1 Jong Rambaan      
West United       0-1 PVV               
Caravan           3-1 ACoconut          
Voorwaarts        1-2 Deva Boys         
[Feb 7]
Boma Star         2-3 Papatam           

Round 11
[Feb 11]
Deva Boys         5-1 Amardeep          
[Feb 13]
Santos            4-2 Boma Star         
Jong Rambaan      4-1 West United       
PVV               1-1 ACoconut          
[Feb 14]
Papatam           1-2 Voorwaarts        
SNL 	          1-2 Caravan           

Halfway Table:

 1.Deva Boys                  11  10  0  1  31-16  30
-----------------------------------------------------
 2.Voorwaarts                 11   8  1  2  21- 9  25
 3.Jong Rambaan               11   7  1  3  28-17  22
 4.SNL                        11   6  1  4  18-12  19  [R]
 5.Caravan                    11   5  3  3  17-11  18
 6.West United (Coronie)      11   5  2  4  13-11  17
 7.ACoconut                   11   4  2  5  13-21  14
 8.Papatam (Albina)           11   4  0  7  16-20  12
 9.Amardeep                   11   3  1  7   8-19  10  [P]
10.Santos (Nickerie)          11   2  2  7  20-28   8  [P]
11.Boma Star                  11   2  2  7  10-20   8  [R]
12.PVV                        11   2  1  8   9-20   7

Round 12
[Feb 27]
Jong Rambaan      0-2 Deva Boys         
West United       1-2 Amardeep          
SNL 	          6-1 ACoconut          
Papatam           2-2 Santos            
Voorwaarts        4-1 Boma Star         
[Feb 28]
Caravan           6-2 PVV               

Round 13
[Mar 3]
Deva Boys         1-2 SNL 	          
[Mar 5]
Boma Star         0-1 West United       
ACoconut          1-2 Jong Rambaan      
Santos            3-4 Caravan           
Voorwaarts        4-0 Amardeep          
[Mar 6]
PVV               2-6 Papatam           

Round 14
[Mar 10]
SNL 	          0-1 Jong Rambaan      
[Mar 12]
Amardeep          0-4 Boma Star         
Deva Boys         3-4 ACoconut          
Santos            4-2 PVV               
Voorwaarts        3-0 West United       
[Mar 13]
Caravan           1-2 Papatam           

Round 15
[Apr 7]
PVV               0-1 Amardeep          
[Apr 9]
Boma Star         0-1 Deva Boys         
Jong Rambaan      2-1 Voorwaarts        
West United       2-2 Caravan           
ACoconut          0-2 Santos            
[Apr 10]
Papatam           2-1 SNL               

Round 16
[Apr 14]
SNL 	          1-0 PVV               
[Apr 16]
Jong Rambaan      5-1 Boma Star         
Santos            0-2 West United       
Amardeep          1-6 Caravan           
Voorwaarts        3-0 ACoconut          
[Apr 17]
Deva Boys         2-1 Papatam           

Round 17
[Apr 28]
PVV               1-3 Jong Rambaan      
[Apr 30]
West United       4-3 Papatam           [abandoned at 4-3 in 81' due to fighting;
Caravan           3-2 Deva Boys          result apparently stood]
[May 29]
ACoconut          7-0 Boma Star         
Amardeep          1-4 Santos            
[Jun 1]
Voorwaarts        1-0 SNL               

Round 18
[May 5]
PVV               0-1 Voorwaarts        
[May 7]
Santos            1-2 Deva Boys         
Papatam           4-1 Amardeep          [abandoned at 4-1 in 55'; Amardeep had 7 players 
[May 8]                                  left; result apparently stood]
Caravan           2-3 Jong Rambaan      
[May 9]
Boma Star         0-2 SNL               
[tba]
West United        -  ACoconut          

Round 19
[May 12]
SNL               3-1 Amardeep          
[May 14]
Boma Star         2-1 PVV               
Deva Boys         3-0 West United       
Jong Rambaan      2-2 Santos            
[May 17]
Voorwaarts        1-1 Caravan           
[Jun 5]
ACoconut          4-1 Papatam           

Round 20
[May 20]
PVV               0-8 Deva Boys         
[May 21]
Caravan           1-2 Boma Star         
Santos            0-1 Voorwaarts        
Papatam           1-2 Jong Rambaan      
[Jun 5]
West United       1-0 SNL               
[Jun 25]
Amardeep          0-2 ACoconut          

Round 21
[Jun 10]
Deva Boys         0-3 Voorwaarts        
[Jun 11]
SNL               4-2 Santos            
Jong Rambaan      2-0 Amardeep          
ACoconut          0-0 Caravan           
[Jun 12]
PVV               1-2 West United       
Papatam           n/p Boma Star         [Papatam dns, 3 points deducted]

Round 22
[Jun 18]
Voorwaarts        1-1 Papatam           
Amardeep          0-7 Deva Boys         
ACoconut          1-2 PVV               
Caravan           1-1 SNL               
West United       3-4 Jong Rambaan      
[Jun 26]
Boma Star         1-3 Santos            

Final Table:

 1.Deva Boys                  22  17  0  5  62-30  51  Playoff
-----------------------------------------------------
 2.Voorwaarts                 22  16  3  3  44-14  51  Playoff
 3.Jong Rambaan               22  16  2  4  54-31  50       Elected to Topklasse
 4.SNL                        22  12  2  8  38-23  38  [R]  Elected to Topklasse
 5.Caravan                    22   9  7  6  44-30  34
 6.West United (Coronie)      21  10  3  8  29-29  33
 7.ACoconut                   21   8  3 10  33-40  27
 8.Papatam (Albina)           21   8  2 11  39-40  23  [-3]
 9.Santos (Nickerie)          22   6  4 12  43-49  22  [P]
10.Boma Star                  21   5  2 14  21-45  17  [R]
11.Amardeep                   22   5  1 16  15-56  16  [P]
12.PVV                        22   3  1 18  20-55  10       Elected to Topklasse

NB: Papatam 3 points deducted for no show round 21;
    remaining matches apparently not played due to irrelevance

Playoff

[Jun 25, Andre Kamperveen stadion, Paramaribo]
Deva Boys         1-3 Voorwaarts        [aet]
  [Geovanni Tiendari 90; Moreno Asoman 3, Robin Haynes 106pen, Jerome Strijder 110]

NB: Voorwaarts promoted;
    later also Jong Rambaan, SNL and PVV were promoted to the newly formed Topklasse 2016/17;
    Deva Boys and Amardeep apparently refused license for 2016/17

Promoted from regional level: Flora (NGVB), Slee Jr. (NGVB), Tahiti (Brokopondo), TOK (Moengo)


2014/15.

2016/17.

list of champions.

list of district tournaments champions.

list of (super) cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com).
Last updated: 8 Dec 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.