French Polynesia 2012/13


Division 1
Division 2
Coupe Tahiti Nui

Note that the point system in French Polynesia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division 1

Regular Phase (Tahiti) | Championship Playoff | Relegation Playoff
 
Regular Phase (Tahiti)

NB: aka Ligue Mana

Final Table:

 1.AS Dragon           10   9  0  1  47-12  39  [2]  Qualified
 2.AS Tefana           10   8  1  1  41-11  37  [2]  Qualified
 3.AS Tamarii Faa'a    10   7  2  1  34-15  33       Qualified
 4.AS Manu Ura         10   5  4  1  20-14  29       Qualified
 5.AS Roniu            10   4  2  4  13-17  28  [4]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 6.AS Vénus            10   4  1  5  21-21  25  [2]
 7.AS Pirae            10   2  2  6  15-28  20  [2]
 8.AS Olympic Mahina   10   3  0  7  12-29  19
 9.AS Vaiete           10   3  0  7  18-41  19
10.AS Central Sport    10   2  1  7  11-24  17
11.AS Tamarii Punaruu  10   1  1  8  14-34  16  [2]

NB: between square brackets bonus points earned by fulfilling certain obligations
    concerning trainers and referees

Round 1
[Oct 20]
Central Sport   1-5 Tefana          
Dragon          2-0 Manu Ura        
[Oct 21]
Vénus           3-0 Pirae           
Olympic Mahina  2-1 Vaiete 
Roniu           0-2 Tamarii Faa'a   
Punaruu         bye

Round 2
[Oct 26]
Tefana          1-0 Roniu           
Tamarii Faa'a   2-2 Manu Ura        
[Oct 27]
Vaiete          1-2 Vénus           
Dragon          6-1 Olympic Mahina  
[Nov 20]
Punaruu         1-2 Central Sport   
Pirae           bye

Round 3
[Oct 30]
Tefana          2-1 Vénus           
Punaruu         2-1 Olympic Mahina  
Dragon          9-1 Vaiete          
Tamarii Faa'a   2-2 Pirae           
[Dec 4]
Manu Ura        4-1 Central Sport   
Roniu           bye

Round 4
[Nov 3]
Tefana          4-0 Olympic Mahina  
Punaruu         3-4 Manu Ura        
Pirae           1-7 Dragon          
[Nov 3]
Roniu           1-1 Central Sport   
Vénus           3-4 Tamarii Faa'a   
Vaiete          bye

Round 5
[Nov 7]
Tefana         13-0 Vaiete          
Tamarii Faa'a   5-1 Dragon          
[Nov 10]
Punaruu         1-3 Pirae           
Roniu           1-0 Olympic Mahina  
Central Sport   4-3 Vénus           
Manu Ura        bye

Round 6
[Nov 16]
Punaruu         2-6 Tamarii Faa'a   
Dragon          2-0 Central Sport   
[Nov 18]
Pirae           0-0 Manu Ura        
Roniu           4-0 Vaiete          
Vénus           2-1 Olympic Mahina  
Tefana          bye

Round 7
[Nov 23]
Manu Ura        3-1 Roniu            
[Nov 24]
Vaiete          2-4 Tamarii Faa'a   
Pirae           2-6 Tefana          
[Nov 25]
Olympic Mahina  2-1 Central Sport   
Vénus           3-0 Punaruu         
Dragon          bye

Round 8
[Nov 30]
Manu Ura        0-0 Tefana          
Pirae           1-3 Vaiete          
[Dec 2]
Olympic Mahina  1-8 Tamarii Faa'a   
Roniu           1-1 Punaruu         
Vénus           2-5 Dragon          
Central Sport   bye

Round 9
[Dec 6]
Vaiete          2-0 Central Sport   
[Dec 7]
Manu Ura        1-1 Vénus           
Punaruu         0-3 Dragon          
[Dec 8]
Tefana          2-0 Tamarii Faa'a   
[Dec 9]
Roniu           2-1 Pirae           
Olympic Mahina  bye

Round 10
[Dec 14]
Manu Ura        2-1 Olympic Mahina  
Roniu           3-1 Vénus           
[Dec 15]
Pirae           3-1 Central Sport   
Vaiete          5-2 Punaruu         
[Dec 16]
Dragon          5-2 Tefana          
Tamarii Faa'a   bye

Round 11 [Dec 19]
Pirae           2-3 Olympic Mahina  
Roniu           0-7 Dragon          
Tamarii Faa'a   1-0 Central Sport   
Tefana          6-2 Punaruu         
Vaiete          3-4 Manu Ura        
Vénus           bye

Final Table:

 1.AS Dragon           10   9  0  1  47-12  39  [2]  Qualified
 2.AS Tefana           10   8  1  1  41-11  37  [2]  Qualified
 3.AS Tamarii Faa'a    10   7  2  1  34-15  33       Qualified
 4.AS Manu Ura         10   5  4  1  20-14  29       Qualified
 5.AS Roniu            10   4  2  4  13-17  28  [4]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 6.AS Vénus            10   4  1  5  21-21  25  [2]  Relegation Playoff
 7.AS Pirae            10   2  2  6  15-28  20  [2]  Relegation Playoff
 8.AS Olympic Mahina   10   3  0  7  12-29  19       Relegation Playoff
 9.AS Vaiete           10   3  0  7  18-41  19       Relegation Playoff
10.AS Central Sport    10   2  1  7  11-24  17       Relegation Playoff
11.AS Tamarii Punaruu  10   1  1  8  14-34  16  [2]  Relegation Playoff

NB: between square brackets bonus points earned by fulfilling certain obligations
    concerning trainers and referees

Championship Playoff

NB: aka Super Ligue Mana

NB: between top-5 Tahiti and winners Mooréa (AS Tamarii Temanava)

Final Table:

 1.AS Dragon           10   7  1  2  30- 8  34  [2]  Champions
 2.AS Tamarii Faa'a    10   7  1  2  15- 9  32
 3.AS Tefana           10   6  2  2  16- 4  30
 4.AS Manu Ura         10   5  1  4  20-13  26
 5.AS Roniu            10   1  1  8   6-26  13  [-1]
 6.AS Tamarii Temanava 10   0  2  8   4-31  12

NB: AS Dragon 2 bonus points for winning regular phase Tahiti

Round 1
[Jan 11]
Tefana          0-1 Manu Ura
Tamarii Faa'a   1-0 Roniu
[Jan 12]
Temanava        0-5 Dragon

Round 2
[Jan 17]
Manu Ura        2-1 Temanava        
[Jan 19]
Dragon          1-2 Tamarii Faa'a   
[Jan 22]
Tefana          4-0 Roniu           

Round 3
[Jan 25]
Manu Ura        0-2 Tamarii Faa'a   
[Jan 26]
Temanava        1-1 Tefana          
[Jan 27]
Roniu           0-5 Dragon

Round 4 [Jan 31]
Dragon          5-2 Manu Ura        
Tamarii Faa'a   1-3 Tefana          
Roniu           0-0 Temanava        

Round 5 
[Feb 14]
Manu Ura        4-1 Roniu           
[Feb 15]
Tefana          0-0 Dragon          
Tamarii Faa'a   3-1 Temanava        

Round 6 [Feb 24]
Manu Ura        0-1 Tefana
Dragon          3-0 Temanava
Roniu           0-1 Tamarii Faa'a   

Round 7
[Mar 1]
Tamarii Faa'a   0-4 Dragon           
[Mar 2]
Temanava        0-6 Manu Ura
[Mar 3]
Roniu           awd Tefana          [awarded 0-3, forfait Roniu]

Round 9 [Mar 6]
Temanava        1-4 Roniu
Manu Ura        2-3 Dragon
Tefana          0-1 Tamarii Faa'a   

Round 8 [Mar 12]
Dragon          4-1 Roniu
Tefana          3-0 Temanava
Tamarii Faa'a   0-0 Manu Ura        

Round 10
[Mar 15]
Dragon          0-1 Tefana
[Mar 16]
Temanava        0-4 Tamarii Faa'a   
[Mar 17]
Roniu           0-3 Manu Ura

Final Table:

 1.AS Dragon           10   7  1  2  30- 8  34  [2]  Champions
 2.AS Tamarii Faa'a    10   7  1  2  15- 9  32
 3.AS Tefana           10   6  2  2  16- 4  30
 4.AS Manu Ura         10   5  1  4  20-13  26
 5.AS Roniu            10   1  1  8   6-26  13  [-1]
 6.AS Tamarii Temanava 10   0  2  8   4-31  12

NB: AS Dragon 2 bonus points for winning regular phase Tahiti

Promotion/Relegation Playoff

NB: aka Super Ligue Vini; between bottom-6 of Ligue Mana and all 8 Ligue Vini clubs

Table:


 1.AS Pirae             9   8  1  0  47-11  34
 2.AS Vairao            9   5  3  1  25- 9  27
 3.AS Excelsior         9   5  2  2  23-11  26
 4.AS Tamarii Punaruu   8   5  1  2  37-13  24
 5.AS Vénus             8   5  1  2  21- 9  24
----------------------------------------------
 6.AS Central Sport     9   4  2  3  33-10  23
 7.AS Vaiete            9   4  1  4  38-25  22
 8.AS Olympic Mahina    7   4  2  1  14- 8  21
 9.AS Aorai             8   3  1  4  28-13  18
10.AS Taravao AC        9   2  3  4  23-22  18  [TAC]  [24-23?]
11.AS Arue              9   2  3  4  12-18  18
12.AS Jeunes Tahitiens  9   1  4  4  11-18  16  [JT]
13.AS Papenoo           9   0  0  9   6-73   9
14.AS Toanui            8   0  0  8   5-83   7  [-1]

NB: top-5 qualify for Ligue Mana 2013/14

Round 1
[Jan 17]
Punaruu         8-1 Papenoo        
Toanui          1-7 Excelsior       
[Jan 19]
Pirae           3-1 Vaiete          
[Jan 20]
TAC             3-2 Aorai            
Vairao          5-2 Arue            
[Mar 31]
JT              1-3 Central         
Vénus           1-2 Olympic Mahina  

Round 2
[Jan 24]
Excelsior       1-1 JT              
Arue            1-0 Aorai            
[Jan 25]
Vaiete          3-2 Punaruu         
[Jan 27]
Central        12-0 Papenoo        
Pirae           1-1 Vénus           
Vairao          4-0 Toanui          
Olympic Mahina  5-1 TAC             

Round 3
[Feb 7]
Arue            1-1 Central         
[Feb 8]
Excelsior       1-0 TAC             
[Feb 10]
Aorai           1-1 Olympic Mahina  
Vaiete          3-3 JT              
Vénus           1-0 Vairao          
[Feb 24]
Punaruu        14-0 Toanui          
Papenoo        1-10 Pirae           

Round 4
[Feb 14]
Arue            3-3 Punaruu
JT              2-0 Papenoo
[dates?]
Vairao          1-1 Olympic Mahina  
Central         1-1 TAC             [2-2?]
Pirae           4-3 Aorai           
Vaiete         14-3 Toanui          
[Feb 24]
Vénus           2-0 Excelsior

Round 5
[Feb 28]
JT              1-4 Punaruu 
Arue            0-3 Excelsior
[Mar 1]
Central         9-0 Toanui
[Mar 3]
Olympic Mahina  0-2 Pirae
[Mar 21]
Papenoo        1-10 Vaiete
[Mar 29]
TAC             2-2 Vairao
[tba]
Aorai            -  Vénus

Round 6
[Mar 7]
Excelsior       2-3 Pirae
Punaruu         2-1 Aorai
[Mar 10]
Toanui          awd Arue            [awarded 0-3, forfait Toanui]
TAC             1-1 JT
Vairao          3-1 Central
Vaiete          2-4 Olympic Mahina  
Vénus           9-0 Papenoo

Round 7
[Mar 14]
Punaruu         2-3 Pirae
[Mar 15]
Central         5-1 Vaiete
[Mar 17]
Vairao          1-0 JT
Olympic Mahina  1-0 Arue
TAC             2-3 Vénus
Toanui         1-16 Aorai
Papenoo         1-3 Excelsior

Round 8
[Mar 21]
Arue            1-1 JT              
Punaruu         abd Olympic Mahina  
[Mar 24]
Aorai           1-0 Central         
Excelsior       2-2 Vairao          
Pirae          16-0 Toanui          
TAC            12-2 Papenoo         
Vénus           0-3 Vaiete          

Round 9 
[Apr 11]
Pirae           5-1 TAC             
[Apr 14]
Central         1-2 Punaruu         
Toanui          ppd Olympic Mahina  
Papenoo         0-7 Vairao          
JT              1-4 Aorai           
Vaiete          1-4 Excelsior       
Vénus           4-1 Arue            

Round 10
[Apr 18]
Arue             -  Pirae           
JT               -  Vénus           
Excelsior        -  Central         
[Apr 21]
Aorai            -  Vaiete          
Toanui           -  TAC             
Vairao           -  Punaruu         
Olympic Mahina   -  Papenoo         

Table:

 1.AS Pirae             9   8  1  0  47-11  34
 2.AS Vairao            9   5  3  1  25- 9  27
 3.AS Excelsior         9   5  2  2  23-11  26
 4.AS Tamarii Punaruu   8   5  1  2  37-13  24
 5.AS Vénus             8   5  1  2  21- 9  24
----------------------------------------------
 6.AS Central Sport     9   4  2  3  33-10  23
 7.AS Vaiete            9   4  1  4  38-25  22
 8.AS Olympic Mahina    7   4  2  1  14- 8  21
 9.AS Aorai             8   3  1  4  28-13  18
10.AS Taravao AC        9   2  3  4  23-22  18  [TAC]  [24-23?]
11.AS Arue              9   2  3  4  12-18  18
12.AS Jeunes Tahitiens  9   1  4  4  11-18  16  [JT]
13.AS Papenoo           9   0  0  9   6-73   9
14.AS Toanui            8   0  0  8   5-83   7  [-1]

NB: top-5 qualify for Ligue Mana 2013/14

NB: after round 12, Pirae, Vénus and Olympic Mahina had qualified for
    Ligue Mana 2013/14; after the final round, also Excelsior and Vairao
    qualified.

Division 2

NB: aka Ligue Vini

Final Table:

 1.AS Taravao AC        7   5  1  1  27- 8  23  [TAC]
 2.AS Excelsior         7   5  0  2  19- 8  22
 3.AS Vairao            7   4  1  2  23-11  20
 4.AS Aorai             7   4  1  2  17-13  20
 5.AS Arue              7   3  1  3  23-14  17
 6.AS Jeunes Tahitiens  7   3  1  3  16-17  17  [JT]
 7.AS Papenoo           7   1  1  5   8-16  11
 8.AS Toanui            7   0  0  7   6-52   6  [-1]

Round 1
[Sep 13]
Excelsior       0-1 JT              
Aorai           3-2 Arue            
[Sep 16]
Papenoo         0-4 Vairao          
TAC            13-1 Toanui          

Round 2 [Sep 23]
JT              1-5 Vairao          
TAC             2-0 Aorai           
Toanui          1-7 Excelsior       
Arue            1-1 Papenoo         

Round 3 [Sep 30]
Arue            2-1 TAC             
Toanui          1-7 Vairao          
Papenoo         1-4 Excelsior       
JT              1-1 Aorai           

Round 4
[Oct 18]
Aorai           8-2 Toanui          
Excelsior       2-1 Arue            
[Oct 21]
Vairao          1-1 TAC             
Papenoo         1-3 JT              

Round 5
[Nov 1]
Aorai           0-3 Excelsior       
[Nov 4]
Toanui          1-4 JT              
TAC             2-1 Papenoo         
Vairao          4-2 Arue         

Round 6 [Nov 18]
Vairao          0-3 Excelsior       
JT              3-4 TAC             
Papenoo         1-2 Aorai           
Arue           10-0 Toanui          

Round 7
[Dec 9]
Excelsior       0-4 TAC             
JT              3-5 Arue         
Vairao          2-3 Aorai           
[Dec 16]
Toanui          awd Papenoo         [awarded 0-3, forfeit Toanui]

Final Table:

 1.AS Taravao AC        7   5  1  1  27- 8  23  [TAC]
 2.AS Excelsior         7   5  0  2  19- 8  22
 3.AS Vairao            7   4  1  2  23-11  20
 4.AS Aorai             7   4  1  2  17-13  20
 5.AS Arue              7   3  1  3  23-14  17
 6.AS Jeunes Tahitiens  7   3  1  3  16-17  17  [JT]
 7.AS Papenoo           7   1  1  5   8-16  11
 8.AS Toanui            7   0  0  7   6-52   6  [-1]

NB: all clubs enter promotion playoff (aka Super Ligue Vini)



Coupe Tahiti Nui

Preliminary Round [Feb 3]
JT              0-8 Temanava 
Papenoo         0-1 Tiare Tahiti
Tapuhute        1-1 TAC             [5-4 pen] 
Tearaa          0-2 Excelsior 

1/8 Finals
[Feb 3]
Central         6-0 Olympic Mahina  
[Feb 5]
Vénus           awd Pirae           [awarded to Vénus; originally 1-2,
Manu Ura        3-1 Vaiete           Pirae fielded suspended player]
[Feb 10]
Temanava        3-1 Roniu
Punaruu         bt  Tapuhute        
[Feb 12]
Dragon          2-0 Excelsior 
Tiare Tahiti    0-0 Tamarii Faa'a   [6-5 pen]
Tefana          bye (as holders)

Quarterfinals
[Feb 19]
Manu Ura        1-1 Temanava        [5-3 pen; annulled due to unclear regulations]
Vénus           0-5 Tefana          
[Feb 21]
Dragon          bt  Punaruu
Tiare Tahiti    1-0 Central         
[Feb 27]
Manu Ura        4-3 Temanava        [replay]

Semifinals [Mar 9, both at Stade Pater, Papeete]
Dragon          3-0 Tiare Tahiti
  [André Teikihakaupoko 25, Jonathan Cabale 41pen, Raimana Li Fung Kuee 56]
Manu Ura        0-1 Tefana
  [Stanley Atani 13]

Final [Mar 19]
Dragon          1-0 Tefana
  [André Teikihakaupoko 90+4]


2011/12

2013/14

list of champions

list of cup winners

list of coupe des champions winners

foundation dates tubuai clubs

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Oct 2013

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.