French Polynesia 2014/15


Division 1
Division 2
Mooréa
Festival des Iles

Cup Tournaments

Note that the point system in French Polynesia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division 1

Regular Phase (Tahiti) | Championship Playoff | Promotion/Relegation Playoff

Regular Phase (Tahiti)

Final Table:

 1.AS Tefana            9   9  0  0  49- 3  40  [4]                   Championship Playoff
 2.AS Pirae             9   5  2  2  57-19  30  [4]                   Championship Playoff
 3.AS Dragon            9   4  3  2  36-17  28  [4]                   Championship Playoff
 4.AS Manu Ura          9   5  3  1  30-10  27       [1 1 0 0 3-0 4]  Championship Playoff
 5.AS Central Sport     9   4  2  3  23-20  27  [4]  [1 0 0 1 0-3 1]  Championship Playoff
 6.AS Roniu             9   4  1  4  21-28  24  [2]  [1 1 0 0 4-1 4]  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AS Vénus             9   4  3  2  28-20  24       [1 0 0 1 1-4 1]  Relegation Playoff
 8.AS Excelsior         9   1  1  7  12-56  15  [2]                   Relegation Playoff
 9.Tahiti Nui U-17      9   1  0  8  13-37  12       [1 1 0 0 8-3 4]  Relegation Playoff
10.AS Tamarii Faa'a     9   0  1  8  10-69  12  [2]  [1 0 0 1 3-8 1]  Relegation Playoff

NB: between square brackets bonus points earned by fulfilling certain obligations
    concerning trainers and referees

Round 1
[Sep 12]
Tahiti U-17     0-4 Roniu           
Manu Ura        1-1 Dragon          
[Sep 13]
Tamarii Faa'a   0-8 Tefana          
Excelsior      1-11 Pirae           
Central         3-7 Vénus           

Round 2
[Sep 19]
Tefana          2-0 Manu Ura        
Tahiti U-17     1-4 Excelsior       
Tamarii Faa'a  0-16 Pirae           
[Sep 20]
Vénus           1-1 Dragon          
Roniu           1-1 Central         

Round 3
[Sep 26]
Tahiti U-17     0-3 Central         
[Sep 27]
Excelsior       1-1 Tamarii Faa'a   
Vénus           0-3 Tefana          
Dragon          5-0 Roniu           
[Oct 11]
Pirae           2-2 Manu Ura        

Round 4
[Oct 3]
Manu Ura        4-0 Tahiti U-17     
Tefana         13-0 Excelsior       
[Oct 4]
Roniu           4-1 Vénus           
Tamarii Faa'a   0-4 Central         
Pirae           5-3 Dragon          

Round 5
[Oct 17]
Tefana          4-1 Central         
Tahiti U-17     2-8 Pirae           
Excelsior       1-9 Dragon          
[Oct 18]
Roniu           6-2 Tamarii Faa'a   
Vénus           2-2 Manu Ura        

Round 6
[Oct 24]
Tefana          4-0 Tahiti U-17     
Manu Ura        5-1 Excelsior       
Central         1-1 Dragon          
[Oct 25]
Roniu           0-7 Pirae           
Vénus           5-2 Tamarii Faa'a   

Round 7
[Oct 31]
Tefana          6-1 Dragon          
Tahiti U-17     8-3 Tamarii Faa'a   
Central         5-4 Pirae           
[Nov 2]
Roniu           1-3 Manu Ura        
Vénus           6-1 Excelsior       

Round 8
[Oct 11]
Roniu           0-6 Tefana          
[Nov 14]
Dragon          4-1 Tahiti U-17     
Manu Ura       10-1 Tamarii Faa'a   
[Nov 15]
Excelsior       0-5 Central         
Pirae           3-3 Vénus           

Round 9
[Nov 21]
Tahiti U-17     1-3 Vénus           
Manu Ura        3-0 Central         
[Nov 23]
Dragon         11-1 Tamarii Faa'a   
Pirae           1-3 Tefana          
Excelsior       3-5 Roniu           

Final Table:

 1.AS Tefana            9   9  0  0  49- 3  40  [4]                   Championship Playoff
 2.AS Pirae             9   5  2  2  57-19  30  [4]                   Championship Playoff
 3.AS Dragon            9   4  3  2  36-17  28  [4]                   Championship Playoff
 4.AS Manu Ura          9   5  3  1  30-10  27       [1 1 0 0 3-0 4]  Championship Playoff
 5.AS Central Sport     9   4  2  3  23-20  27  [4]  [1 0 0 1 0-3 1]  Championship Playoff
 6.AS Roniu             9   4  1  4  21-28  24  [2]  [1 1 0 0 4-1 4]  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AS Vénus             9   4  3  2  28-20  24       [1 0 0 1 1-4 1]  Relegation Playoff
 8.AS Excelsior         9   1  1  7  12-56  15  [2]                   Relegation Playoff
 9.Tahiti Nui U-17      9   1  0  8  13-37  12       [1 1 0 0 8-3 4]  Relegation Playoff
10.AS Tamarii Faa'a     9   0  1  8  10-69  12  [2]  [1 0 0 1 3-8 1]  Relegation Playoff

NB: between square brackets bonus points earned by fulfilling certain obligations
    concerning trainers and referees

Championship Playoff

Final Table:

 1.AS Tefana           10   8  1  1  43-14  39  [2]  [2]  [2 1 1 0 4-3 6]  Champions
 2.AS Pirae            10   8  1  1  45-12  39       [4]  [2 0 1 1 3-4 3]
 3.AS Central Sport    10   5  0  5  23-28  29       [4]
 4.AS Dragon           10   2  1  7  24-38  21       [4]
 5.AS Manu Ura         10   3  1  6  14-25  20       [0]
 6.AS Roniu            10   1  2  7  14-46  17       [2]

NB: AS Tefana 2 bonus points as winners regular stage; 
    additional bonus points on fulfilment of certain criteria

Round 1
[Dec 5]
Dragon          3-6 Tefana          
Manu Ura        1-0 Central         
[Dec 6]
Roniu           1-7 Pirae           

Round 2 [Dec 13]
Pirae           5-0 Manu Ura        
Dragon          7-2 Roniu           
Central         1-6 Tefana          

Round 3 [Dec 20]
Dragon          1-0 Manu Ura        
Roniu           1-9 Tefana          
Pirae           8-4 Central         

Round 4 [Jan 17]
Pirae           4-0 Dragon          
Central         1-2 Roniu           
Tefana          5-1 Manu Ura        

Round 5
[Jan 23]
Tefana          2-1 Pirae           
Central         abd Dragon          [abandoned at 4-0 on 57' due to heavy rain]
[Jan 24]
Roniu           2-2 Manu Ura        
[date?]
Central         4-2 Dragon          [remaining 33']

Round 6
[Feb 6]
Tefana          3-1 Dragon          
Central         2-1 Manu Ura        
[Feb 7]
Pirae           6-0 Roniu           

Round 7
[Feb 27]
Tefana          2-3 Central         
Manu Ura        1-4 Pirae           
[Feb 28]
Roniu           4-4 Dragon          

Round 8 [Mar 6]
Tefana          4-0 Roniu           
Manu Ura        3-1 Dragon          
Central         0-2 Pirae           

Round 9
[Mar 13]
Manu Ura        1-4 Tefana          
Dragon          2-6 Pirae           
[Mar 14]
Roniu           1-2 Central         

Round 10 [Mar 21]
Manu Ura        4-1 Roniu           
Dragon          3-6 Central         
Pirae           2-2 Tefana          

Final Table:

 1.AS Tefana           10   8  1  1  43-14  39  [2]  [2]  [2 1 1 0 4-3 6]  Champions
 2.AS Pirae            10   8  1  1  45-12  39       [4]  [2 0 1 1 3-4 3]
 3.AS Central Sport    10   5  0  5  23-28  29       [4]
 4.AS Dragon           10   2  1  7  24-38  21       [4]
 5.AS Manu Ura         10   3  1  6  14-25  20       [0]
 6.AS Roniu            10   1  2  7  14-46  17       [2]

NB: AS Tefana 2 bonus points as winners regular stage; 
    additional bonus points on fulfilment of certain criteria

Promotion/Relegation Playoff

Final Table:

 1.AS Vénus            10   7  2  1  39-11  37  [4]
 2.AS Aorai            10   6  3  1  21-12  35  [4]  Promoted
----------------------------------------------
 3.AS Olympic Mahina   10   6  2  2  29-15  34  [4]
 4.AS Tefana B         10   7  3  0  32-15  33       (-1)
 5.AS Arue             10   3  4  3  18-17  29  [6]
 6.AS Excelsior        10   4  1  5  19-33  27  [4]  Relegated
 7.AS Jeunes Tahitiens 10   2  3  5  13-18  25  [6]  [JT]
 8.AS Tamarii Punaruu  10   2  3  5  17-22  25  [6]
 9.AS Vairao           10   3  1  6  19-23  24  [4]
10.AS Taravao AC       10   0  5  5  23-34  17  [2]  [TAC]
11.AS Papenoo          10   0  3  7  12-42  17  [4]

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets;
    Tahiti Nui U-17 and AS Tamarii Faa'a did not enter;
    Tefana B are not eligible for promotion

Round 1
[Nov 28]
Excelsior      0-11 Vénus           
Tefana B        0-0 Arue            
[Nov 29]
JT              3-1 TAC             
[Nov 30]
Aorai           3-1 Punaruu         
Ol. Mahina      2-1 Vairao          
Papenoo         bye

Round 2
[Dec 5]
Arue            1-1 JT              
[Dec 6]
TAC             3-3 Punaruu         
Papenoo         1-6 Excelsior       
[Dec 7]
Vénus           2-0 Ol. Mahina      
Vairao          0-1 Aorai           
Tefana B        bye

Round 3
[Dec 11]
Punaruu         4-1 Papenoo         
[Dec 12]
Arue            0-3 Ol. Mahina      
[Dec 13]
Tefana B        2-1 Vénus           
[Dec 14]
Aorai           2-2 TAC             
Vairao          3-2 JT              
Excelsior       bye

Round 4
[Jan 29]
Punaruu         0-2 JT              
[Jan 30]
Excelsior       2-2 Arue            
[Jan 31]
TAC             2-4 Ol. Mahina      
Papenoo         1-1 Aorai           
[Feb 1]
Vairao          3-5 Tefana B        
Vénus           bye

Round 5
[Jan 15]
Punaruu         3-1 Vairao          
[Jan 16]
Tefana B        3-0 Excelsior       
[Jan 17]
Vénus           2-2 JT              
[Jan 18]
Aorai           5-2 Arue            
[Feb 14]
TAC             3-3 Papenoo         
Ol. Mahina      bye

Round 6
[Jan 23]
Arue            4-1 Punaruu         
TAC             1-1 Vairao          
[Jan 24]
Vénus           2-2 Aorai           
Papenoo         1-3 Tefana B        
[Jan 25]
Ol. Mahina      6-2 Excelsior       
JT              bye

Round 7
[Feb 5]
Punaruu         0-2 Vénus           
[Feb 6]
Tefana B        2-2 Ol. Mahina      
Arue            1-1 TAC             
[Feb 7]
JT              0-1 Excelsior       
[Feb 8]
Vairao          5-2 Papenoo         
Aorai           bye

Round 8
[Feb 27]
Excelsior       2-4 Vairao          
Tefana B        8-3 TAC             
Vénus           8-1 Papenoo         
[Feb 28]
JT              0-1 Aorai           
[Mar 1]
Ol. Mahina      2-2 Punaruu         
Arue            bye

Round 9
[Mar 4]
TAC             4-5 Vénus           
[Mar 6]
Arue            2-1 Vairao          
[Mar 7]
JT              1-4 Tefana B        
Papenoo         1-5 Ol. Mahina      
Aorai           2-0 Excelsior       
Punaruu         bye

Round 10 [Mar 15]
Excelsior       2-1 Punaruu         
Tefana B        3-2 Aorai           
Ol. Mahina      4-1 JT              
Vairao          0-3 Vénus           
Papenoo         0-6 Arue            
TAC             bye

Round 11 [Mar 22]
Aorai           2-1 Ol. Mahina      
Punaruu         2-2 Tefana B        
Excelsior       4-3 TAC             
Vénus           3-0 Arue            
JT              1-1 Papenoo         
Vairao          bye

Final Table:

 1.AS Vénus            10   7  2  1  39-11  37  [4]
 2.AS Aorai            10   6  3  1  21-12  35  [4]  Promoted
----------------------------------------------
 3.AS Olympic Mahina   10   6  2  2  29-15  34  [4]
 4.AS Tefana B         10   7  3  0  32-15  33       (-1)
 5.AS Arue             10   3  4  3  18-17  29  [6]
 6.AS Excelsior        10   4  1  5  19-33  27  [4]  Relegated
 7.AS Jeunes Tahitiens 10   2  3  5  13-18  25  [6]  [JT]
 8.AS Tamarii Punaruu  10   2  3  5  17-22  25  [6]
 9.AS Vairao           10   3  1  6  19-23  24  [4]
10.AS Taravao AC       10   0  5  5  23-34  17  [2]  [TAC]
11.AS Papenoo          10   0  3  7  12-42  17  [4]

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets;
    Tahiti Nui U-17 and AS Tamarii Faa'a did not enter;
    Tefana B are not eligible for promotion


Division 2

Final Table:

 1.AS Tefana B          8   7  0  1  30-13  29  Promotion Playoff
 2.AS Aorai             8   6  0  2  21-11  26  Promotion Playoff
 3.AS Vairao            8   4  2  2  19-12  22  Promotion Playoff
 4.AS Arue              8   4  1  3  11-11  21  Promotion Playoff
 5.AS Olympic Mahina    8   4  0  4  13-13  20  Promotion Playoff
 6.AS Jeunes Tahitiens  8   2  2  4  12-13  16  [JT]  Promotion Playoff
 7.AS Papenoo           8   2  2  4  12-15  16  Promotion Playoff
 8.AS Taravao AC        8   1  2  5  10-28  13  [TAC]  Promotion Playoff
 9.AS Tamarii Punaruu   8   0  3  5  11-23   3  Promotion Playoff

NB: distribution of bonus points or point deductions not known;
    all clubs enter Promotion Playoff

Round 1
[Sep 11]
Punaruu         1-5 Tefana B        
[Sep 12]
Arue            0-3 Aorai           
[Sep 13]
TAC             0-4 Vairao          
JT              1-2 Ol. Mahina      
Papenoo         bye

Round 2
[Sep 20]
Papenoo         1-3 Tefana B        
Aorai           2-1 Punaruu         
[Sep 21]
Ol. Mahina      0-1 TAC             
Vairao          2-1 Arue            
JT              bye

Round 3
[Sep 27]
JT              1-2 Tefana B        
Papenoo         2-0 Punaruu         
[Sep 18]
Ol. Mahina      0-1 Arue            
Vairao          3-0 Aorai           
TAC             bye

Round 4
[Oct 1]
Punaruu         2-2 Vairao          
[Oct 3]
Tefana B        7-0 TAC             
[Oct 4]
Papenoo         1-2 JT              
[Oct 5]
Ol. Mahina      1-3 Aorai           
Arue            bye

Round 5
[Oct 17]
Arue            1-2 Tefana B        
[Oct 18]
TAC             1-3 Papenoo         
JT              2-2 Punaruu         
[Oct 19]
Vairao          1-2 Ol. Mahina      
Aorai           bye

Round 6 [Oct 22]
Punaruu         1-4 Ol. Mahina      
Tefana B        4-2 Aorai           
JT              2-2 TAC             
Arue            2-2 Papenoo         
Vairao          bye

Round 7 [Oct 26]
Arue            2-1 JT              
Aorai           3-0 Papenoo         
TAC             4-4 Punaruu         
Vairao          5-3 Tefana B        
Ol. Mahina      bye

Round 8
[Oct 31]
Tefana B        4-2 Ol. Mahina      
[Nov 1]
TAC             1-2 Arue            
JT              1-2 Aorai           
[Nov 2]
Papenoo         2-2 Vairao          
Punaruu         bye

Round 9 [Nov 16]
Vairao          0-2 JT              
Arue            2-0 Punaruu         
Aorai           6-1 TAC             
Ol. Mahina      2-1 Papenoo         
Tefana B        bye

Final Table:

 1.AS Tefana B          8   7  0  1  30-13  29  Promotion Playoff
 2.AS Aorai             8   6  0  2  21-11  26  Promotion Playoff
 3.AS Vairao            8   4  2  2  19-12  22  Promotion Playoff
 4.AS Arue              8   4  1  3  11-11  21  Promotion Playoff
 5.AS Olympic Mahina    8   4  0  4  13-13  20  Promotion Playoff
 6.AS Jeunes Tahitiens  8   2  2  4  12-13  16  [JT]  Promotion Playoff
 7.AS Papenoo           8   2  2  4  12-15  16  Promotion Playoff
 8.AS Taravao AC        8   1  2  5  10-28  13  [TAC]  Promotion Playoff
 9.AS Tamarii Punaruu   8   0  3  5  11-23   3  Promotion Playoff

NB: distribution of bonus points or point deductions not known;
    all clubs enter Promotion Playoff


Mooréa

First Stage

Final Table:

 1.AS Tamarii Temanava 12   8  3  1  27-12  39
 2.AS Mira             12   6  4  2  20-10  34
 3.AS Tiare Tahiti     12   5  5  2  20-13  32
 4.AS Tiare Anani      12   4  3  5  14-16  27
 5.AS Tamarii Tapuhute 12   4  2  6  16-19  26
 6.AS Tiare Hinano     12   3  1  8  21-35  22
 7.AS Tearaa           12   2  2  8  18-31  20

NB: distribution of bonus points or point deductions not known

Round 1
[Sep 13]
Temanava        2-1 Tapuhute        
[Sep 14]
Tiare Tahiti    1-1 Mira            
Tiare Hinano    2-3 Tiare Anani     
Tearaa          bye

Round 2
[Sep 20]
Tiare Tahiti    3-2 Tearaa          
[Sep 21]
Tiare Anani     1-0 Mira            
Tiare Hinano    1-2 Tapuhute        
Temanava        bye

Round 3
[Sep 27]
Mira            4-1 Tiare Hinano    
[Sep 28]
Tapuhute        2-1 Tiare Tahiti    
Temanava        1-0 Tearaa          
Tiare Anani     bye

Round 4
[Oct 4]
Tiare Tahiti    3-2 Tiare Hinano    
[Oct 5]
Tiare Anani     0-3 Temanava        
Mira            1-1 Tearaa          
Tapuhute        bye

Round 5
[Oct 11]
Tapuhute        1-2 Tearaa          
[Oct 12]
Tiare Anani     2-2 Tiare Tahiti    
Temanava        0-2 Mira            
Tiare Hinano    bye

Round 6
[Oct 18]
Tiare Anani     0-0 Tapuhute        
[Oct 19]
Tearaa          1-2 Tiare Hinano    
Temanava        0-0 Tiare Tahiti    
Mira            bye

Round 7
[Oct 25]
Tapuhute        1-3 Mira            
[Oct 26]
Tiare Hinano    3-5 Temanava        
Tiare Anani     5-2 Tearaa          
Tiare Tahiti    bye

Round 8
[Nov 1]
Tiare Anani     0-2 Tiare Hinano    
[Nov 2]
Tapuhute        0-5 Temanava        
Mira            3-0 Tiare Tahiti    
Tearaa          bye

Round 9
[Nov 7]
Tapuhute        4-2 Tiare Hinano    
[Nov 8]
Tearaa          1-4 Tiare Tahiti    
[Nov 9]
Tiare Anani     0-1 Mira            
Temanava        bye

Round 10
[Nov 15]
Tearaa          2-3 Temanava        
[Nov 16]
Tiare Tahiti    0-0 Tapuhute        
Tiare Hinano    1-1 Mira            
Tiare Anani     bye

Round 11
[Nov 22]
Tearaa          2-1 Mira            
[Dec 20]
Tiare Hinano    0-5 Tiare Tahiti    
Temanava        1-0 Tiare Anani     
Tapuhute        bye

Round 12
[Nov 29]
Tiare Tahiti    1-0 Tiare Anani     
[Nov 30]
Mira            2-2 Temanava        
Tearaa          1-5 Tapuhute        
Tiare Hinano    bye

Round 13
[Nov 22]
Tapuhute        0-1 Tiare Anani     
[Dec 6]
Tiare Tahiti    0-0 Temanava        
[Dec 7]
Tiare Hinano    3-2 Tearaa          
Mira            bye

Round 14
[Dec 7]
Mira            1-0 Tapuhute        
[Dec 13]
Tearaa          2-2 Tiare Anani     
Temanava        5-2 Tiare Hinano    
Tiare Tahiti    bye

Final Table:

 1.AS Tamarii Temanava 12   8  3  1  27-12  39
 2.AS Mira             12   6  4  2  20-10  34
 3.AS Tiare Tahiti     12   5  5  2  20-13  32
 4.AS Tiare Anani      12   4  3  5  14-16  27
 5.AS Tamarii Tapuhute 12   4  2  6  16-19  26
 6.AS Tiare Hinano     12   3  1  8  21-35  22
 7.AS Tearaa           12   2  2  8  18-31  20

NB: distribution of bonus points or point deductions not known

Second Stage

Final Table:

 1.AS Mira             12   8  2  2  36-14  38
 2.AS Tiare Hinano     12   7  3  2  24-10  36
 3.AS Tamarii Temanava 12   7  3  2  24-13  36
 4.AS Tiare Tahiti     12   6  2  4  18-15  32
 5.AS Tiare Anani      12   4  5  3  32-12  29
 6.AS Tamarii Tapuhute 12   1  1 10  11-37  16
 7.AS Tearaa           12   1  0 11  18-62  15

NB: distribution of bonus points or point deductions not known

Round 1
[Jan 31]
Tapuhute        0-5 Tiare Anani     
[Feb 1]
Tearaa          1-6 Tiare Hinano    
Tiare Tahiti    0-1 Temanava        
Mira            bye

Round 2
[Feb 7]
Tapuhute        4-2 Tearaa          
[Feb 8]
Tiare Anani     1-2 Tiare Tahiti    
Temanava        0-1 Mira            
Tiare Hinano    bye

Round 3
[Feb 14]
Tiare Tahiti    1-0 Tearaa          
[Feb 15]
Tiare Anani     2-2 Mira            
Tiare Hinano    1-0 Tapuhute        
Temanava        bye

Round 4
[Feb 21]
Mira            5-4 Tiare Tahiti    
[Feb 22]
Tiare Anani     1-1 Tiare Hinano    
[Mar 18]
Temanava        3-1 Tapuhute        
Tearaa          bye

Round 5
[Feb 28]
Mira            1-0 Tiare Hinano    
[Mar 1]
Tiare Tahiti    0-0 Tapuhute        
Tearaa          0-5 Temanava        
Tiare Anani     bye

Round 6
[Mar 7]
Tiare Hinano    1-1 Temanava        
[Mar 8]
Tiare Anani     5-1 Tearaa          
Tapuhute        0-2 Mira            
Tiare Tahiti    bye

Round 7
[Mar 14]
Tiare Hinano    2-1 Tiare Tahiti    
[Mar 15]
Tiare Anani     1-1 Temanava        
[Mar 28]
Mira            7-0 Tearaa          
Tapuhute        bye

Round 8
[Mar 27]
Temanava        1-1 Tiare Tahiti    
[Mar 28]
Tiare Anani     7-0 Tapuhute        
[Apr 5]
Tiare Hinano    6-1 Tearaa          
Mira            bye

Round 9
[Apr 11]
Tiare Tahiti    1-0 Tiare Anani     
[Apr 12]
Mira            6-0 Temanava        
Tearaa          5-3 Tapuhute        
Tiare Hinano    bye

Round 10
[Apr 18]
Tapuhute        0-3 Tiare Hinano    
[Apr 19]
Tearaa          2-3 Tiare Tahiti    
Mira            1-1 Tiare Anani     
Temanava        bye

Round 11
[Apr 25]
Tiare Hinano    1-1 Tiare Anani     
[Apr 26]
Tapuhute        0-3 Temanava        
Tiare Tahiti    1-0 Mira            
Tearaa          bye

Round 12
[May 2]
Temanava        5-1 Tearaa          
[May 3]
Tapuhute        2-4 Tiare Tahiti    
Tiare Hinano    1-0 Mira            
Tiare Anani     bye

Round 13
[May 9]
Tearaa          1-8 Tiare Anani     
[May 10]
Mira            2-1 Tapuhute        
Temanava        3-1 Tiare Hinano    
Tiare Tahiti    bye

Round 14 [May 16]
Tearaa          4-9 Mira            
Tiare Tahiti    0-1 Tiare Hinano    
Temanava        1-0 Tiare Anani     
Tapuhute        bye

Final Table:

 1.AS Mira             12   8  2  2  36-14  38
 2.AS Tiare Hinano     12   7  3  2  24-10  36
 3.AS Tamarii Temanava 12   7  3  2  24-13  36
 4.AS Tiare Tahiti     12   6  2  4  18-15  32
 5.AS Tiare Anani      12   4  5  3  32-12  29
 6.AS Tamarii Tapuhute 12   1  1 10  11-37  16
 7.AS Tearaa           12   1  0 11  18-62  15

NB: distribution of bonus points or point deductions not known

Aggregate Table

 1.AS Tamarii Temanava 24  15  6  3  51-25  75
 2.AS Mira             24  14  6  4  56-24  72  Champions
 3.AS Tiare Tahiti     24  11  7  6  38-28  64
 4.AS Tiare Hinano     24  10  4 10  45-45  58
 5.AS Tiare Anani      24   8  8  8  46-28  56
 6.AS Tamarii Tapuhute 24   5  3 16  27-56  42
 7.AS Tearaa           24   3  2 19  36-93  35

NB: distribution of bonus points or point deductions not known

Festival des Iles 2015

NB: aka Challenge Alphonse Greig; annual multi-sports event, first held 2008.

Seventh edition; played Mar 30-Apr 4 with 20 clubs from 18 islands participating


Cup Tournaments

 
Coupe Tahiti Nui
Coupe Mooréa | Coupe des Champions (Mooréa) Coupe Tahiti Nui Quarterfinals [Feb 13] Arue 0-1 Excelsior [Feb 120 Dragon 2-4 Tefana [Feb 22] Roniu 0-4 Pirae Temanava 2-3 Central Semifinals [Mar 10] Excelsior 0-4 Tefana Central 0-3 Pirae Final [Mar 17] Pirae 3-1 Tefana Coupe Mooréa Final [May 31] Mira 6-0 Tiare Anani Coupe des Champions (Mooréa) 2015 NB: between the champions (Mira) and the winners of the first stage of the league season (Temanava). [Jun 7] Mira 3-3 Temanava [aet, 3-2 pen]

2013/14

2015/16

list of champions

list of cup winners

list of coupe des champions winners

foundation dates

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 15 Sep 2016

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.