French Polynesia 2015/16


Division 1
Division 2
Mooréa

Cup Tournaments

Note that the point system in French Polynesia is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division 1

Regular Phase | Championship Playoff

Regular Phase

Final Table:

 1.AS Tefana           21  19  2  0 103-20  84  [4]  Qualified
 2.AS Central Sport    21  11  1  9  48-51  65 [10]  Qualified
 3.AS Vénus            21   9  6  6  45-42  62  [8]  [3 2 0 1 8-3 9]  Qualified
 4.AS Pirae            21  10  1 10  58-62  62 [10]  [3 1 0 2 3-8 6]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS Manu Ura         21  11  3  7  48-48  59  [2]
 6.AS Dragon           21   4  7 10  41-53  46  [6]
 7.AS Taiarapu FC      21   3  4 14  39-68  44 [10]  [*]
---------------------------------------------------
 8.AS Aorai            21   3  4 14  23-61  36  [2]  Relegated

[*] AS Roniu and AS Vairao merged into AS Taiarapu FC

NB: between square brackets bonus points earned by fulfilling certain obligations
    concerning trainers and referees

Round 1
[Sep 11]
Vénus           5-0 Pirae           
Dragon          0-2 Central         
Tefana          4-0 Aorai           
[Sep 13]
Taiarapu        1-3 Manu Ura        

Round 2
[Sep 19]
Dragon          0-1 Aorai           
Central         0-8 Tefana          
Pirae           4-3 Manu Ura        
[Sep 30]
Taiarapu        1-2 Vénus           

Round 3
[Sep 25]
Tefana          3-0 Vénus           
[Sep 26]
Aorai           1-2 Pirae           
Central         2-1 Taiarapu        
Dragon          4-1 Manu Ura        

Round 4
[Oct 9]
Tefana          5-1 Manu Ura        
Central         abd Pirae           [abandoned at 2-2 in 45' due to floodlight failure]
[Oct 11]
Taiarapu        3-1 Aorai           
[Oct 31]
Central         4-0 Pirae           [replay]
Dragon          1-3 Vénus           

Round 5 [Oct 16]
Tefana          8-2 Taiarapu        
Vénus           3-1 Central         
Aorai           1-2 Manu Ura        
Pirae           3-6 Dragon          

Round 6
[Oct 23]
Vénus           2-2 Manu Ura        
[Oct 24]
Aorai           0-3 Central         
Dragon          1-3 Tefana          
Pirae           5-1 Taiarapu        

Round 7
[Nov 7]
Aorai           2-2 Vénus           
Central         0-1 Manu Ura        
[Nov 8]
Taiarapu        1-2 Dragon          
[Nov 20]
Pirae           2-6 Tefana          

Round 8
[Nov 27]
Aorai           0-7 Tefana          
[Nov 29]
Taiarapu        0-1 Manu Ura        
[Nov 30]
Vénus           1-3 Pirae           
Central         4-2 Dragon          

Round 9
[Dec 4]
Tefana          5-1 Central         
[Dec 5]
Aorai           3-3 Dragon          
Pirae           1-2 Manu Ura        
[Dec 6]
Taiarapu        2-3 Vénus           

Round 10
[Dec 11]
Vénus           1-6 Tefana          
[Dec 12]
Manu Ura        1-1 Dragon          
Pirae           4-2 Aorai           
[Dec 13]
Taiarapu        5-3 Central         

Round 11
[Dec 18]
Tefana          6-0 Manu Ura        
Vénus           7-3 Dragon          
[Dec 19]
Aorai           1-1 Taiarapu        
Pirae           5-1 Central         

Round 12
[Jan 9]
Central         3-3 Vénus           
Manu Ura        2-3 Aorai           
Dragon          3-3 Pirae           
[Jan 10]
Taiarapu        2-2 Tefana          

Round 13
[Jan 15]
Vénus           2-1 Manu Ura        
Tefana          3-3 Dragon          
[Jan 16]
Central         3-1 Aorai           
[Jan 17]
Taiarapu        2-3 Pirae           

Round 14 [Jan 22]
Tefana          4-0 Pirae           
Manu Ura        3-2 Central         
Vénus           2-1 Aorai           
Dragon          3-1 Taiarapu        

Round 15 [Jan 26]
Manu Ura        4-2 Taiarapu        
Tefana          7-0 Aorai           
Pirae           0-2 Vénus           
Dragon          0-2 Central         

Round 16
[Jan 29]
Tefana          2-0 Central         
Manu Ura        5-3 Pirae           
Dragon          0-2 Aorai           
[Jan 31]
Taiarapu        1-1 Vénus           

Round 17
[Feb 12]
Tefana          4-0 Vénus           
Manu Ura        2-2 Dragon          
[Feb 13]
Aorai           1-6 Pirae           
Central         6-2 Taiarapu        

Round 18
[Feb 19]
Manu Ura        2-3 Tefana          
[Feb 20]
Central         3-2 Pirae           
Dragon          0-0 Vénus           
[Mar 20]
Taiarapu        3-0 Aorai           

Round 19
[Feb 29]
Manu Ura        2-0 Aorai           
Tefana          7-2 Taiarapu        
[Mar 1]
Central         2-1 Vénus           
Pirae           3-2 Dragon          

Round 20 [Mar 5]
Manu Ura        5-4 Vénus           
Aorai           2-4 Central         
Pirae           7-2 Taiarapu        
Dragon          1-4 Tefana          

Round 21
[Mar 11]
Vénus           1-1 Aorai           
Manu Ura        5-2 Central         
Tefana          6-2 Pirae           
[Mar 13]
Taiarapu        4-4 Dragon          

Final Table:

 1.AS Tefana           21  19  2  0 103-20  84  [4]  Qualified
 2.AS Central Sport    21  11  1  9  48-51  65 [10]  Qualified
 3.AS Vénus            21   9  6  6  45-42  62  [8]  [3 2 0 1 8-3 9]  Qualified
 4.AS Pirae            21  10  1 10  58-62  62 [10]  [3 1 0 2 3-8 6]  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS Manu Ura         21  11  3  7  48-48  59  [2]
 6.AS Dragon           21   4  7 10  41-53  46  [6]
 7.AS Taiarapu FC      21   3  4 14  39-68  44 [10]  [*]
---------------------------------------------------
 8.AS Aorai            21   3  4 14  23-61  36  [2]  Relegated

[*] AS Roniu and AS Vairao merged into AS Taiarapu FC

NB: between square brackets bonus points earned by fulfilling certain obligations
    concerning trainers and referees

Championship Playoff

Semifinals [Mar 28, stade Pater, Papeete]
Tefana          6-1 Pirae           
Central         4-0 Vénus           

Final [Apr 1, stade Pater, Papeete]
Tefana          1-1 Central         [aet, 5-4 pen]
  [Sylvain Graglia 58; Matatia Paama 90+4]

Division 2

Final Table:

 1.AS Tefana B         24  16  6  2  85-27  78
 2.AS Arue             24  14  4  6  57-25  76  [ 6]  Promoted
----------------------------------------------
 3.AS Olympic Mahina   24  14  5  5  62-34  75  [ 4]  Promoted
 4.AS Jeunes Tahitiens 24  12  9  3  66-24  71  [ 4]  (-2)
 5.AS Taravao AC       24  12  7  5  83-35  69  [ 4]  (-2)
 6.AS Papenoo          24   7  3 14  40-63  50  [ 2]
 7.AS Tamarii Punaruu  24   5  0 19  31-119 49  [10]
 8.AS Taiarapu FC B    24   6  1 17  30-92  43
 9.AS Excelsior        24   2  5 17  28-63  37  [ 2]  [R]

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets;
    Tefana B not eligible for promotion


Mooréa

First Stage

Final Table:

 1.AS Tamarii Temanava 12   7  4  1  23-11  41  [4]  [2 1 1 0 2-1 6]
 2.AS Tiare Tahiti     12   7  4  1  34-11  41  [4]  [2 0 1 1 1-2 3]
 3.AS Tiare Hinano     12   8  2  2  35-13  39  [1]
 4.AS Mira             12   5  1  6  22-17  32  [4]
 5.AS Tiare Anani      12   4  2  6  21-28  28  [2]
 6.AS Tamarii Tapuhute 12   4  1  7  22-27  25  [1]  (-1)
 7.AS Tearaa           12   0  0 12   9-59  14  [2]

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Round 1
[Sep 12]
Temanava        2-1 Tearaa          
[Sep 13]
Tapuhute        2-2 Tiare Tahiti    
Tiare Hinano    2-1 Mira            
Tiare Anani     bye

Round 2
[Sep 19]
Tearaa          0-5 Tapuhute        
[Sep 20]
Tiare Anani     1-1 Tiare Tahiti    
Temanava        1-1 Mira            
Tiare Hinano    bye

Round 3
[Sep 26]
Tiare Hinano    6-2 Tiare Anani     
[Sep 27]
Mira            0-1 Tiare Tahiti    
Temanava        3-1 Tapuhute        
Tearaa          bye

Round 4
[Oct 3]
Tapuhute        0-3 Tiare Hinano    
[Dec 19]
Tiare Tahiti    6-1 Tearaa          
Mira            4-2 Tiare Anani     
Temanava        bye

Round 5
[Oct 10]
Tiare Hinano    1-1 Temanava        
[Oct 11]
Tearaa          2-4 Tiare Anani     
Mira            2-1 Tapuhute        
Tiare Tahiti    bye

Round 6
[Oct 17]
Tiare Hinano    0-0 Tiare Tahiti    
[Oct 18]
Tiare Anani     2-2 Temanava        
Mira            1-0 Tearaa          
Tapuhute        bye

Round 7
[Oct 24]
Tapuhute        2-1 Tiare Anani     
[Oct 24]
Tiare Hinano    2-0 Tearaa          
Tiare Tahiti    1-2 Temanava        
Mira            bye

Round 8
[Oct 31]
Mira            0-2 Tiare Hinano    
[Nov 1]
Tearaa          0-6 Temanava        
[Jan 16]
Tiare Tahiti    6-0 Tapuhute        
Tiare Anani     bye

Round 9
[Nov 7]
Tiare Tahiti    5-1 Tiare Anani     
[Nov 8]
Tapuhute        4-1 Tearaa          
Mira            2-3 Temanava        
Tiare Hinano    bye

Round 10
[Nov 14]
Tiare Tahiti    1-0 Mira            
[Nov 15]
Tiare Anani     0-1 Tiare Hinano    
Tapuhute        2-0 Temanava        
Tearaa          bye

Round 11
[Nov 21]
Tapuhute        2-3 Tiare Hinano    
[Nov 22]
Tearaa          2-6 Tiare Tahiti    
Tiare Anani     2-1 Mira            
Temanava        bye

Round 12
[Nov 28]
Tiare Anani     4-1 Tearaa          
[Nov 29]
Temanava        1-0 Tiare Hinano    
Tapuhute        2-4 Mira            
Tiare Tahiti    bye

Round 13
[Dec 5]
Tearaa          0-6 Mira            
[Dec 6]
Tiare Tahiti    5-2 Tiare Hinano    
Temanava        2-0 Tiare Anani     
Tapuhute        bye

Round 14
[Dec 12]
Tearaa         1-13 Tiare Hinano    
[Dec 13]
Tiare Anani     2-1 Tapuhute        
Temanava        0-0 Tiare Tahiti    
Mira            bye

Final Table:

 1.AS Tamarii Temanava 12   7  4  1  23-11  41  [4]  [2 1 1 0 2-1 6]
 2.AS Tiare Tahiti     12   7  4  1  34-11  41  [4]  [2 0 1 1 1-2 3]
 3.AS Tiare Hinano     12   8  2  2  35-13  39  [1]
 4.AS Mira             12   5  1  6  22-17  32  [4]
 5.AS Tiare Anani      12   4  2  6  21-28  28  [2]
 6.AS Tamarii Tapuhute 12   4  1  7  22-27  25  [1]  (-1)
 7.AS Tearaa           12   0  0 12   9-59  14  [2]

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Second Stage

Final Table:

 1.AS Tiare Tahiti     12   9  0  3  35-19  43  [4]
 2.AS Tamarii Temanava 12   7  2  3  32-13  41  [6]
 3.AS Tiare Hinano     12   8  2  2  35-14  39  [1]
 4.AS Mira             12   5  4  3  36-16  35  [4]
 5.AS Tiare Anani      12   4  2  6  19-17  27  [3]  (-2)
 6.AS Tearaa           12   2  1  9  10-62  20  [2]  (-1)
 7.AS Tamarii Tapuhute 12   1  1 10   7-33  17  [1]

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Round 1
[Jan 23]
Tiare Hinano    4-1 Temanava        
[Jan 24]
Tiare Anani     6-0 Tearaa          
Mira            2-0 Tapuhute        
Tiare Tahiti    bye

Round 2
[Feb 14]
Tearaa         1-11 Tiare Tahiti    
Tiare Anani     2-1 Mira            
[May 19]
Tapuhute        0-5 Tiare Hinano    
Temanava        bye

Round 3 [Mar 25]
Temanava        3-0 Tiare Anani     
Tiare Tahiti    3-2 Tiare Hinano    
Mira           15-0 Tearaa          
Tapuhute        bye

Round 
[Apr 3]
Temanava        6-0 Tapuhute        
[Apr 9]
Mira            4-3 Tiare Tahiti    
[Apr 10]
Tiare Hinano    2-1 Tiare Anani     
Tearaa          bye

Round 5
[Mar 4]
Temanava        8-0 Tearaa          
[Mar 5]
Mira            0-0 Tiare Hinano    
[Mar 6]
Tiare Tahiti    2-0 Tapuhute        
Tiare Anani     bye

Round 6
[Mar 12]
Tiare Tahiti    1-0 Temanava        
[Mar 13]
Tiare Hinano    8-2 Tearaa          
Tiare Anani     3-0 Tapuhute        
Mira            bye

Round 7
[Mar 19]
Tiare Tahiti    4-0 Tiare Anani     
[Mar 20]
Tearaa          1-1 Tapuhute        
Mira            1-1 Temanava        
Tiare Hinano    bye

Round 8
[Apr 16]
Tapuhute        0-3 Mira            
[Apr 17]
Tearaa          0-3 Tiare Anani     
Temanava        0-2 Tiare Hinano    
Tiare Tahiti    bye

Round 9
[Apr 23]
Mira            2-2 Tiare Anani     
[May 5]
Tiare Hinano    2-0 Tapuhute        
Tearaa          0-2 Tiare Tahiti    
Temanava        bye

Round 10
[Apr 30]
Tiare Hinano    4-1 Tiare Tahiti    
[May 1]
Tiare Anani     0-0 Temanava        
Tearaa          0-3 Mira            
Tapuhute        bye

Round 11 [May 8]
Tiare Tahiti    2-1 Mira            
Tapuhute        2-3 Temanava        
Tiare Anani     1-2 Tiare Hinano    
Tearaa          bye

Round 12
[May 14]
Tapuhute        2-3 Tiare Tahiti    
[May 15]
Tiare Hinano    3-3 Mira            
Tearaa          1-3 Temanava        
Tiare Anani     bye

Round 13 [May 22]
Tapuhute        1-0 Tiare Anani     
Tearaa          2-1 Tiare Hinano    
Temanava        4-1 Tiare Tahiti    
Mira            bye

Round 14
[May 27]
Tapuhute        1-3 Tearaa          
[May 28]
Temanava        3-1 Mira            
[May 29]
Tiare Anani     1-2 Tiare Tahiti    
Tiare Hinano    bye

Final Table:

 1.AS Tiare Tahiti     12   9  0  3  35-19  43  [4]
 2.AS Tamarii Temanava 12   7  2  3  32-13  41  [6]
 3.AS Tiare Hinano     12   8  2  2  35-14  39  [1]
 4.AS Mira             12   5  4  3  36-16  35  [4]
 5.AS Tiare Anani      12   4  2  6  19-17  27  [3]  (-2)
 6.AS Tearaa           12   2  1  9  10-62  20  [2]  (-1)
 7.AS Tamarii Tapuhute 12   1  1 10   7-33  17  [1]

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Aggregate Table

 1.AS Tiare Tahiti     24  16  4  4  69-30  84  [ 8]  Champions
 2.AS Tamarii Temanava 24  14  6  4  55-24  82  [10]
 3.AS Tiare Hinano     24  16  4  4  70-27  78  [ 2]
 4.AS Mira             24  10  5  9  58-33  67  [ 8]
 5.AS Tiare Anani      24   8  4 12  40-45  55  [ 5]  (-2)
 6.AS Tamarii Tapuhute 24   5  2 17  29-60  42  [ 2]  (-1)
 7.AS Tearaa           24   2  1 21  19-121 34  [ 4]  (-1)

NB: bonus points between square brackets; deducted points between round brackets

Cup Tournaments

 
Coupe Tahiti Nui | Coupe Mooréa
Coupe des Champions (Tahiti Nui) | Coupe des Champions (Mooréa) Coupe Tahiti Nui Round 1 (only for Division 2 and Mooréa teams) [Sep 5] Papenoo 2-4 Tiare Anani Js. Tahitiens 1-2 Tamarii Temanava Excelsior 4-2 Tamarii Punaruu [Sep 6] Mira 4-1 Taravao AC Tiare Tahiti 2-1 Arue Round 2 [Oct 3] Central 0-1 Dragon Aorai 1-5 Vénus Excelsior 1-2 Olympic Mahina [Oct 4] Taiarapu 1-3 Tefana Temanava 1-1 Mira [3-4 pen] Tiare Anani 0-0 Tiare Tahiti [3-5 pen] Manu Ura bye Pirae bye Quarterfinals [Nov 11] Olympic Mahina 0-3 Dragon Vénus 4-2 Tefana Tiare Tahiti 3-3 Mira [aet, 4-2 pen] [Nov 17] Manu Ura 3-2 Pirae Semifinals [Feb 5] Vénus 4-0 Manu Ura [Feb 7] Tiare Tahiti 1-1 Dragon [aet, 2-4 pen] Final [Mar 18] Vénus 2-3 Dragon [Roonui Tehau 38, Mauarii Tehina 75; Manariitehauroo Porlier 42, 67, 89] Coupe des Champions (Tahiti) 2016 [Sep 9] Tefana 1-2 Dragon Coupe Mooréa Round 1 [Jan 30] Mira 2-1 Temanava [Jan 31] Tiare Anani 2-2 Tiare Tahiti [1-2 pen] Tiare Hinano 12-0 Tearaa Tapuhute bye Semifinals First Legs [Jun 4] Tapuhute 4-4 Mira Tiare Hinano 1-1 Tiare Tahiti Second Legs [Jun 12] Tiare Tahiti 2-0 Tiare Hinano Mira 3-1 Tapuhute Final [Jun 19] Mira 1-0 Tiare Tahiti [Tami Pahio; half-time 0-0] NB: the final line-up of Tiare Tahiti included Manariitehauroo Porlier, scorer of a hattrick for Dragon in the final of the Coupe Tahiti Nui Coupe des Champions (Mooréa) 2016 NB: between the champions (Tiare Tahiti) and the winners of the first stage of the league season (Temanava). [Jun 26] Tiare Tahiti 2-2 Temanava [aet, 4-3 pen]

2014/15

2016/17

list of champions

list of cup winners

list of coupe des champions winners

foundation dates

french overseas territories cup


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 15 Sep 2016

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.