Tajikistan 2005


Final Table:

 1.Vahsh Qurghonteppa      18  15  2  1  41-12  47  Champions
 2.Regar-TadAZ Tursunzade  18  13  3  2  46- 9  42
 3.Parvoz Bobojon Gafurov  18  10  4  4  38-20  34
 4.CSKA Dushanbe           18   9  1  8  31-23  28
 5.FK Hujand               18   8  3  7  28-19  27
 6.HIMA Dushanbe           18   6  5  7  29-29  23  [+]
 7.SKA Pamir Dushanbe      18   5  4  9  30-36  19  [+]
 8.Ravshan Kulob           18   4  5  9  21-29  17
 9.FK Saroy-Kamar          18   3  2 13  18-55  11  [+]
--------------------------------------------------
10.FK Danghara             18   2  1 15  11-61   7  Relegated

NB: Aviator changed name to Parvoz ("Flight").
    Olimp-Ansol reverted to their old name, Ravshan.
    BDA Dushanbe and FK Uroteppa withdrew.

Round 1 [Mar 28]
Regar-TadAZ 3-1 HIMA
  [Shujoat Negmatov 42, Maruf Rustamov 65, Osim Boboyev 90+2 - Stanislav Jurayev 4]
CSKA        1-0 Parvoz
Vahsh       0-0 Ravshan
Saroy-Kamar 2-2 SKA Pamir
Danghara    1-5 Hujand

Round 2
[Apr 2]
HIMA        0-0 Parvoz
Danghara    0-2 CSKA
Hujand      1-1 Ravshan
Vahsh       5-0 Saroy-Kamar
[Apr 3]
SKA Pamir   2-4 Regar-TadAZ
  [Akramov 19, Ashurmamadov 25 pen - Hamidov 5, 77, Tabarov 14 pen, Rustamov 63]

Round 3
[Apr 23]
CSKA        1-3 Hujand      [Shuhrat Shamsiyev-2]
Parvoz      0-2 Vahsh
Ravshan     0-0 Regar-TadAZ
Saroy-Kamar 0-2 HIMA
[Apr 24]
SKA Pamir   3-1 Danghara

Round 4 [Apr 30]
Hujand      2-3 Vahsh
Regar-TadAZ 2-0 Parvoz
  [Abdullo Umarboyev 38, Nizom Rahimov 78]
CSKA        2-0 SKA Pamir
Danghara    1-0 Saroy-Kamar
Ravshan     2-1 HIMA

Roun 5
[May 21]
HIMA        11 Danghara
Saroy-Kamar 2-1 CSKA
Vahsh       3-0 SKA Pamir
Regar-TadAZ 21 Hujand
  [Shuhrat Jabbarov 3, Shujoat Negmatov 60 - Shuhrat Shamsiyev 85]
[Jun 22]
Parvoz      2-1 Ravshan

Round 6
[May 28]
CSKA        2-1 HIMA
Danghara    1-3 Vahsh
Saroy-Kamar 0-3 Regar-TadAZ
Hujand      1-1 Parvoz
[May 29]
SKA Pamir   4-4 Ravshan

Round 7 [Jun 4]
HIMA        00 Hujand
Ravshan     3-1 Saroy-Kamar
Regar-TadAZ 90 Danghara
Vahsh       1-0 CSKA
Parvoz      2-0 SKA Pamir

Round 8 [Jun 25]
Vahsh       4-1 HIMA
CSKA        00 Regar-TadAZ
Danghara    1-0 Ravshan
Saroy-Kamar 2-4 Parvoz
Hujand      1-0 SKA Pamir   [Shuhrat Shamsiyev 81]

Round 9 [Jul 2]
SKA Pamir   0-0 HIMA
Saroy-Kamar 2-1 Hujand
Ravshan     1-0 CSKA
Regar-TadAZ 10 Vahsh       [Suhrob Hamidov 20]
Danghara    0-5 Parvoz

Round 10 [Sep 11]
Vahsh       2-1 Regar-TadAZ [Ahtam Hamrokulov, Nazir Rizomov - Shujoat Negmatov(pen)]
Parvoz      3-0 Danghara
HIMA        3-2 SKA Pamir
Hujand      3-0 Saroy-Kamar
CSKA        2-1 Ravshan

Round 11
HIMA        3-4 Vahsh       [? - ?, Nazir Rizomov 90+5]
Regar-TadAZ 1-0 CSKA        [Ahliddin Turdiyev 35]
Ravshan     3-1 Danghara
Parvoz      6-1 Saroy-Kamar
SKA Pamir   1-0 Hujand

Round 12
Hujand      2-0 HIMA
Saroy-Kamar 1-1 Ravshan
Danghara    0-3 Regar-TadAZ
CSKA        1-3 Vahsh       [Pirmurod Burhonov - Ildus Huseynov-2, Ahtam Hamrokulov]
SKA Pamir   0-0 Parvoz

Round 13 [Oct 1]
HIMA        2-1 CSKA
Vahsh       2-0 Danghara    [Ilhom Ortikov, Nazir Rizomov]
Regar-TadAZ 3-0 Saroy-Kamar [Suhrob Hamidov-2, Alisher Hakberdiyev]
Parvoz      3-1 Hujand      [Numon Hakimov, Mansur Hakimov, Anvar Norkulov - ?]
Ravshan     0-3 SKA Pamir

Round 14
Danghara    1-4 HIMA
CSKA        4-1 Saroy-Kamar
SKA Pamir   0-1 Vahsh       [Ahtam Hamrokulov]
Hujand      1-0 Regar-TadAZ [Jomihon Muhiddinov 86]
Ravshan     3-4 Parvoz    

Round 15 [Oct 15]
Vahsh       2-0 Hujand      [Ahtam Hamrokulov 65, Nazir Rizomov 90]
Parvoz      1-4 Regar-TadAZ [Ibragim Rabimov - Suhrob Hamidov-2,
                             Hurshed Mahmudov, Maruf Rustamov]
SKA Pamir   3-5 CSKA
Saroy-Kamar 4-1 Danghara
HIMA        1-0 Ravshan

Round 16
[Oct 22]
Vahsh       1-1 Parvoz      [Asliddin Habibulloyev 90+2 pen - Muboriz Asadbekov 47]
Regar-TadAZ 2-0 Ravshan
HIMA        7-2 Saroy-Kamar
Danghara    1-4 SKA Pamir
[Nov 2]
Hujand      1-2 CSKA

Round 17
Parvoz      4-1 HIMA
CSKA        7-1 Danghara
Ravshan     0-2 Hujand
Saroy-Kamar 0-2 Vahsh       [Nazir Rizomov, Vali Sadulloyev]
Regar-TadAZ 7-0 SKA Pamir   [Suhrob Hamidov-3, Osim Boboyev-2,
                             Farhod Jabborov, Maruf Rustamov]

Round 18
HIMA        1-1 Regar-TadAZ [Aliyor Ashurmamadov - Shujoat Negmatov]
Parvoz      2-0 CSKA
Ravshan     1-3 Vahsh       [? - Nazir Rizomov-2, Ahtam Hamrokulov]
SKA Pamir   6-0 Saroy-Kamar
Hujand      3-0 Danghara    [Awarded]

Final Table:

 1.Vahsh Qurghonteppa      18  15  2  1  41-12  47  Champions
 2.Regar-TadAZ Tursunzade  18  13  3  2  46- 9  42
 3.Parvoz Bobojon Gafurov  18  10  4  4  38-20  34
 4.CSKA Dushanbe           18   9  1  8  31-23  28
 5.FK Hujand               18   8  3  7  28-19  27
 6.HIMA Dushanbe           18   6  5  7  29-29  23  [+]
 7.SKA Pamir Dushanbe      18   5  4  9  30-36  19  [+]
 8.Ravshan Kulob           18   4  5  9  21-29  17
 9.FK Saroy-Kamar          18   3  2 13  18-55  11  [+]
--------------------------------------------------
10.FK Danghara             18   2  1 15  11-61   7  Relegated

NB: Aviator changed name to Parvoz ("Flight").
    Olimp-Ansol reverted to their old name, Ravshan.
    BDA Dushanbe and FK Uroteppa withdrew.

Top scorers:

1.Ahtam Hamrokulov (Vahsh)      12
  Nazir Rizomov (Vahsh)         12
3.Suhrob Hamidov (Regar-TadAZ)  11



First Round
[May 10, 14]
VAHSH Qurghonteppa      5-0 2-0 Vahdat
Ravshan Kulob           1-0 0-2 HIMA Dushanbe            [aet]
FK FARHOR               1-1 2-2 FK Saroy-Kamar
PARVOZ B.Gafurov          w/o   Hulbuk Vose
[tba]
Regar-TadAZ Tursunzade   -   -  FK Danghara
Byes: FK Hujand, CSKA Dushanbe, SKA Pamir Dushanbe.

Quarterfinals [Jun 11, 18]
SKA Pamir Dushanbe      0-0 0-3 FK Hujand
  [2.Vyacheslav Popov, Sharif Ziyoyev, Anvar Shukurov]
Vahsh Qurghonteppa      2-1 1-0 HIMA Dushanbe
  [1.Kamol Ortikov, Nazir Rizomov - ?]
  [2.Ilhom Ortikov 87]
CSKA Dushanbe           0-0 2-1 Parvoz Bobojon Gafurov
  [2.Iskandar Gadoyev 43 pen, Daler Sharipov 68 - Numon Hakimov 90+3]
Regar-TadAZ Tursunzade 11-0 5-2 SKA Farhor [D2]
  [1.Shujoat Negmatov-5]

Semifinals [Sep 2, 7]
Regar-TadAZ Tursunzade  1-0 1-0 FK Hujand
  [1.Hurshed Mahmudov]
  [2.Shuhrat Jabborov 65]
Vahsh Qurghonteppa      1-0 1-2 CSKA Dushanbe
  [1.Isroil Idiyev(pen)]
  [2.Nazir Rizomov - ?]

Final [Oct 5]
Regar-TadAZ Tursunzade    1-1   Vahsh Qurghonteppa       [aet, 3-1 pen]
  [Hamidov 87 pen - Habibulloyev 24 pen]
[Shoot-out: Idiyev(saved) 0-0, Hamidov 1-0, K.Ortikov(saved) 1-0, Jabborov 2-0,
 Habibulloyev 2-1, Ismoilov 3-1, I.Ortikov(post) 3-1]
REG: Hojimurodov, Turdiyev, Tuhtayev, Rustamov, Choriyev, Rahimov (Ismoilov 46), Ergashev
(Barotov 46), Umarboyev, Mahmudov (Hakberdiyev 77), Jabborov, Nematov (Hamidov 61).
VAH: Habibulloyev, Zaurbekov, Oyev, Nuriddinov, Nematov, Saburov (Sadulloyev 46), Idiyev,
K.Ortikov, I.Ortikov, Rizomov, Hamrokulov (Huseynov 68).
Booked: Ergashev, Rustamov, Ismoilov - K.Ortikov.
Referee: Orif Jurayev (Shahrinav).
05.10.05. Dushanbe, Central Republican Stadium. Att: 10,000.


Second Level

First League

Top of standing:

 1.Oriyon Dushanbe            14  11  1  2  43-14  34  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.TajikTeleCom Qurghonteppa  12                   26
 3.SKA Farhor
 4.FK Vahdat

There are 8 clubs in the League.

Top scorers:

1.Fozil Sattorov (TajikTeleCom) 16
2.Samad Shohzuhurov (Oriyon)    13
3.Sayfullo Abdulloyev (Farhor)   8
  Dilshod Tabarov (Vahdat)       8





2004

2006

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Sources: Pavel Luzanov (luzanov at mail.ru), Asian Football Confederation

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mike.d@g23.relcom.ru)
Last updated: 1 May 2006

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2005/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.