Tanzania (Mainland) 2018/19


Ligi Kuu Tanzania Bara
Cup Tournaments
Ligi Daraja la Kwanza
Ligi Daraja la Pili
Ligi ya Mabingwa wa Mikoa

Premier League 2018/19 (Ligi Kuu Tanzania Bara)

Final Table:

 1.Simba SC            38  29  6  3  77-15  93  [C]  Champions
 2.Young Africans      38  27  5  6  56-27  86
 3.Azam FC             38  21 12  5  54-21  75
 4.KMC                 38  13 16  9  40-25  55  [P]
 5.Mtibwa Sugar        38  14  8 16  36-34  50
 6.Lipuli              38  12 13 13  32-40  49
 7.Mbeya City          38  13  9 16  38-39  48
 8.Coastal Union       38  11 15 12  32-42  48  [P]
 9.Ndanda              38  12 12 14  25-37  48
10.JKT Tanzania        38  11 14 13  29-35  47  [P]
11.Alliance Schools    38  12 11 15  34-43  47  [P]
12.Tanzania Prisons    38  11 13 14  30-31  46
13.Singida United      38  11 13 14  30-39  46
14.Biashara United     38  11 12 15  30-35  45  [P]
15.Ruvu Shooting       38  11 12 15  35-43  45
16.Mbao                38  11 12 15  27-41  45
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
17.Mwadui              38  12  8 18  47-52  44       Relegation Playoff
18.Kagera Sugar        38  10 14 14  33-43  44       Relegation Playoff
----------------------------------------------
19.Stand United        38  12  8 18  38-50  44       Relegated
20.African Lyon        38   4 11 23  23-54  23  [P]  Relegated

Round 1
[Aug 22]
Ruvu Shooting    0-1 Ndanda           
Coastal Union    1-1 Lipuli           
Kagera Sugar     2-1 Mwadui           
Singida United   0-1 Biashara United  
Alliance         0-1 Mbao             
Simba            1-0 Tanzania Prisons 
[Aug 23]
JKT Tanzania     0-0 KMC              
Stand United     1-0 African Lyon     
Young Africans   2-1 Mtibwa Sugar     
Azam             2-0 Mbeya City       

Round 2
[Aug 25]
Coastal Union    1-0 Biashara United  
Singida United   1-0 Mwadui           
[Aug 26]
Mtibwa Sugar     1-0 Tanzania Prisons 
Stand United     1-2 Mbao             
JKT Tanzania     1-1 Lipuli           
Ruvu Shooting    1-1 KMC              
[Aug 27]
Alliance         1-1 African Lyon     
Simba            2-0 Mbeya City       
Azam             3-0 Ndanda           
[Nov 25]
Kagera Sugar     1-2 Young Africans   

Round 3
[Aug 31]
Singida United   0-0 Mbao             
[Sep 1]
Mtibwa Sugar     2-1 Mbeya City       
Stand United     1-0 Biashara United  
Coastal Union    1-1 KMC              
Kagera Sugar     0-0 African Lyon     
Tanzania Prisons 2-0 Alliance         
[Sep 2]
JKT Tanzania     1-0 Ndanda           
[Nov 22]
Mwadui           1-2 Young Africans   
Azam             2-1 Ruvu Shooting    
[Nov 23]
Simba            0-0 Lipuli           

Round 4
[Sep 14]
Mwadui           1-1 Azam             
African Lyon     0-0 Coastal Union    
[Sep 15]
Lipuli           0-0 Mtibwa Sugar     
Ndanda           0-0 Simba            
Tanzania Prisons 2-2 Ruvu Shooting    
Mbao             0-1 JKT Tanzania     
KMC              0-1 Singida United   
Biashara United  0-0 Kagera Sugar     
[Sep 16]
Mbeya City       2-0 Alliance         
Young Africans   4-3 Stand United     

Round 5
[Sep 19]
Lipuli           1-0 Alliance         
Mwadui           1-1 JKT Tanzania     
Mbeya City       4-2 Ruvu Shooting    
Ndanda           2-1 Mtibwa Sugar     
Biashara United  0-0 Azam             
Young Africans   1-0 Coastal Union    
[Sep 20]
Tanzania Prisons 2-2 Kagera Sugar     
Mbao             1-0 Simba            
African Lyon     3-2 Singida United   
[Sep 21]
KMC              2-0 Stand United     

Round 6
[Sep 22]
Biashara United  0-0 JKT Tanzania     
Ruvu Shooting    0-1 Coastal Union    
[Sep 23]
Mbeya City       1-1 Kagera Sugar     
Mwadui           1-3 Simba            
Alliance         0-1 Azam             
Young Africans   2-0 Singida United   
[Sep 24]
Mbao             1-0 Tanzania Prisons 
Ndanda           1-3 Stand United     
African Lyon     0-2 Mtibwa Sugar     
[Sep 25]
KMC              0-0 Lipuli           

Round 7
[Sep 26]
Singida United   3-0 Mbeya City       
[Sep 27]
Mtibwa Sugar     1-0 Mwadui           
Ruvu Shooting    1-0 African Lyon     
Stand United     0-0 Tanzania Prisons 
[Sep 28]
Kagera Sugar     3-1 Ndanda           
Coastal Union    1-1 Mbao             
Azam             0-0 Lipuli           
[Sep 29]
Alliance         2-1 KMC              
[Nov 29]
Young Africans   3-0 JKT Tanzania     
[May 25]
Simba            1-1 Biashara United  

Round 8
[Sep 30]
Simba            0-0 Young Africans   
[Oct 1]
Stand United     0-2 Mbeya City       
Singida United   1-0 Lipuli           
Coastal Union    1-0 Mwadui           
Ruvu Shooting    1-0 Mbao             
Mtibwa Sugar     2-1 Biashara United  
JKT Tanzania     1-0 African Lyon     
[Oct 2]
Alliance         0-0 Ndanda           
Kagera Sugar     0-0 KMC              
Azam             1-0 Tanzania Prisons 

Round 9
[Oct 5]
Lipuli           1-1 Stand United     
[Oct 6]
Kagera Sugar     0-0 Ruvu Shooting    
Mtibwa Sugar     1-1 KMC              
Singida United   3-1 Ndanda           
Tanzania Prisons 1-2 Mbeya City       
Simba            2-1 African Lyon     
[Oct 7]
Biashara United  0-2 Mwadui           
JKT Tanzania     1-1 Alliance         [also (incorrectly) reported 0-0]
Young Africans   2-0 Mbao             
[Oct 8]
Azam             2-0 Coastal Union    

Round 10
[Oct 19]
Mwadui           0-0 Ruvu Shooting    
Ndanda           0-0 Mbeya City       
Azam             2-1 African Lyon     
[Oct 20]
Coastal Union    0-0 JKT Tanzania     
Tanzania Prisons 0-0 Singida United   
Young Africans   3-0 Alliance         
Biashara United  0-0 KMC              
[Oct 21]
Lipuli           0-1 Kagera Sugar     
Mbao             1-0 Mtibwa Sugar     
Simba            3-0 Stand United     

Round 11
[Oct 24]
JKT Tanzania     0-1 Azam             
Tanzania Prisons 0-0 African Lyon     
Coastal Union    1-1 Kagera Sugar     
Ruvu Shooting    3-0 Singida United   
Mbao             1-3 Lipuli           
Simba            5-1 Alliance         
[Oct 25]
Mbeya City       1-0 Mwadui           
Stand United     2-1 Mtibwa Sugar     
Ndanda           2-1 Biashara United  
KMC              0-1 Young Africans   

Round 12
[Oct 28]
Alliance         1-1 Coastal Union    
Singida United   0-1 Azam             
JKT Tanzania     1-0 Tanzania Prisons 
Mtibwa Sugar     1-0 Kagera Sugar     
Ruvu Shooting    0-5 Simba            
[Oct 29]
Stand United     0-1 Mwadui           
African Lyon     1-1 Biashara United  
[Oct 30]
Mbao             2-2 Mbeya City       
Young Africans   1-0 Lipuli           
[Oct 31]
KMC              3-0 Ndanda           

Round 13
[Nov 2]
Stand United     1-2 Coastal Union    
African Lyon     2-0 Lipuli           
[Nov 3]
JKT Tanzania     0-2 Simba            
Alliance         1-0 Singida United   
Mtibwa Sugar     4-0 Ruvu Shooting    
Biashara United  0-0 Mbao             
[Nov 4]
Kagera Sugar     0-1 Azam             
Mwadui           0-0 Tanzania Prisons 
Young Africans   1-1 Ndanda           
[Nov 5]
KMC              1-0 Mbeya City       

Round 14
[Nov 7]
Coastal Union    1-0 Ndanda           
Mwadui           1-0 Lipuli           
Alliance         1-0 Mtibwa Sugar     
Biashara United  0-0 Tanzania Prisons 
Kagera Sugar     1-1 Singida United   
Ruvu Shooting    2-1 Stand United     
[Nov 8]
Mbeya City       0-0 JKT Tanzania     
[Dec 7]
Azam             4-0 Mbao             
[Dec 19]
Simba            2-1 KMC              
[Dec 20]
African Lyon     0-1 Young Africans   

Round 15
[Dec 2]
Lipuli           abd Biashara United  [abandoned at 0-0 in 26' due to waterlogged pitch]
Mbeya City       4-1 African Lyon     
Kagera Sugar     1-0 Alliance         
Ndanda           0-0 Mbao             
JKT Tanzania     1-1 Ruvu Shooting    
[Dec 3]
Lipuli           2-1 Biashara United  [remaining 64']
Mwadui           1-1 KMC              
Tanzania Prisons 1-3 Young Africans   
[Dec 4]
Azam             3-1 Stand United     
[Mar 12]
Mtibwa Sugar     1-0 Singida United   
[Apr 17]
Coastal Union    1-2 Simba            

Round 16
[Dec 7]
Singida United   0-1 Stand United     
[Dec 8]
Mwadui           4-0 Alliance         
Ndanda           0-0 Tanzania Prisons 
[Dec 9]
Coastal Union    1-1 Mbeya City       
Young Africans   2-1 Biashara United  
[Dec 10]
Lipuli           2-1 Ruvu Shooting    
KMC              2-2 Azam             
[Dec 11]
Mbao             0-0 African Lyon     
[Jan 25]
JKT Tanzania     0-0 Mtibwa Sugar     
[Apr 20]
Kagera Sugar     2-1 Simba            

Round 17
[Dec 14]
JKT Tanzania     0-0 Singida United   
Stand United     1-1 Kagera Sugar     
[Dec 15]
KMC              5-1 Tanzania Prisons 
Mbeya City       0-2 Lipuli           
[Dec 16]
Alliance         2-0 Biashara United  
Ndanda           1-0 African Lyon     
Young Africans   3-2 Ruvu Shooting    
[Dec 17]
Mbao             2-1 Mwadui           
[Feb 22]
Azam             1-3 Simba            
[Feb 26]
Mtibwa Sugar     3-1 Coastal Union    

Round 18
[Dec 28]
KMC              1-1 Mbao             
Tanzania Prisons 0-0 Coastal Union    
Kagera Sugar     1-0 JKT Tanzania     
Stand United     1-1 Alliance         
[Dec 29]
Lipuli           0-0 Ndanda           
African Lyon     0-0 Mwadui           
Mtibwa Sugar     2-0 Azam             
Mbeya City       1-2 Young Africans   
Ruvu Shooting    1-0 Biashara United  
Simba            3-0 Singida United   

Round 19
[Jan 1]
KMC              2-0 African Lyon     
[Jan 2]
Alliance         3-0 Ruvu Shooting    
Biashara United  2-1 Mbeya City       
Lipuli           1-0 Tanzania Prisons 
Singida United   1-1 Coastal Union    
Stand United     1-0 JKT Tanzania     
Kagera Sugar     0-0 Mbao             
[Jan 3]
Mwadui           3-0 Ndanda           
[Apr 29]
Azam             0-1 Young Africans   
[May 16]
Simba            3-0 Mtibwa Sugar     

Round 20
[Jan 5]
Mbao             0-0 Alliance         
Lipuli           2-1 Coastal Union    
[Jan 6]
Biashara United  0-0 Singida United   
African Lyon     2-0 Stand United     
Mwadui           4-0 Kagera Sugar     
[Jan 7]
KMC              1-0 JKT Tanzania     
Ndanda           0-1 Ruvu Shooting    
[Apr 14]
Mbeya City       0-1 Azam             
[Apr 17]
Mtibwa Sugar     1-0 Young Africans   
[May 5]
Tanzania Prisons 0-1 Simba            

Round 21
[Jan 8]
Tanzania Prisons 2-0 Mtibwa Sugar     
[Jan 10]
African Lyon     0-2 Alliance         
[Jan 11]
KMC              1-0 Ruvu Shooting    
Mwadui           1-2 Singida United   
[Jan 12]
Lipuli           0-0 JKT Tanzania     
[Jan 13]
Biashara United  3-2 Coastal Union    
Mbao             2-1 Stand United     
[Apr 11]
Young Africans   3-2 Kagera Sugar     
[Apr 18]
Ndanda           1-0 Azam             
[May 3]
Mbeya City       1-2 Simba            

Round 22
[Jan 14]
Mbeya City       1-0 Mtibwa Sugar     
[Jan 15]
Alliance         1-1 Tanzania Prisons 
Young Africans   3-1 Mwadui           
[Jan 16]
Ruvu Shooting    0-0 Azam             
Ndanda           2-1 JKT Tanzania     
African Lyon     3-2 Kagera Sugar     
Mbao             1-0 Singida United   
Biashara United  1-0 Stand United     
[Jan 17]
KMC              5-2 Coastal Union    
[Feb 26]
Lipuli           1-3 Simba            

Round 23
[Jan 19]
Stand United     1-0 Young Africans   
Mtibwa Sugar     0-1 Lipuli           
Azam             1-0 Mwadui           
[Jan 20]
Alliance         2-1 Mbeya City       
Kagera Sugar     2-1 Biashara United  
JKT Tanzania     1-0 Mbao             
Ruvu Shooting    0-0 Tanzania Prisons 
Coastal Union    2-0 African Lyon     
[Apr 10]
Singida United   0-0 KMC              
[May 19]
Simba            2-0 Ndanda           

Round 24
[Jan 25]
Azam             2-1 Biashara United  
[Jan 31]
Mtibwa Sugar     0-0 Ndanda           
Singida United   1-0 African Lyon     
[Feb 1]
Kagera Sugar     0-2 Tanzania Prisons 
Stand United     0-0 KMC              
JKT Tanzania     3-0 Mwadui           
Ruvu Shooting    1-0 Mbeya City       
[Feb 2]
Alliance         2-0 Lipuli           
[Feb 3]
Coastal Union    1-1 Young Africans   
[Mar 31]
Simba            3-0 Mbao             

Round 25
[Feb 6]
JKT Tanzania     3-1 Biashara United  
Lipuli           1-0 KMC              
Stand United     2-0 Ndanda           
Kagera Sugar     0-1 Mbeya City       
Singida United   0-0 Young Africans   
Tanzania Prisons 2-1 Mbao             
Azam             1-1 Alliance         
[Feb 7]
Coastal Union    1-1 Ruvu Shooting    
Simba            3-0 Mwadui           
[Feb 8]
Mtibwa Sugar     1-1 African Lyon     

Round 26
[Feb 10]
JKT Tanzania     0-1 Young Africans   
KMC              1-1 Alliance         
[Feb 11]
Mwadui           1-0 Mtibwa Sugar     
African Lyon     0-0 Ruvu Shooting    
Mbao             0-1 Coastal Union    
Tanzania Prisons 1-0 Stand United     
Ndanda           2-0 Kagera Sugar     
Lipuli           1-1 Azam             
[Feb 27]
Mbeya City       1-0 Singida United   
[Apr 27]
Biashara United  0-2 Simba            

Round 27
[Feb 14]
Tanzania Prisons 1-0 Azam             
Mwadui           2-1 Coastal Union    
Biashara United  2-1 Mtibwa Sugar     
[Feb 15]
Mbeya City       1-1 Stand United     
Ndanda           1-0 Alliance         
Mbao             1-0 Ruvu Shooting    
KMC              0-0 Kagera Sugar     
[Feb 16]
Young Africans   0-1 Simba            
[Feb 17]
Lipuli           2-2 Singida United   
[Mar 5]
African Lyon     1-1 JKT Tanzania     

Round 28
[Feb 19]
African Lyon     0-3 Simba            
Mwadui           2-1 Biashara United  
Ruvu Shooting    0-0 Kagera Sugar     
Coastal Union    1-1 Azam             
[Feb 20]
Mbao             1-2 Young Africans   
Ndanda           2-0 Singida United   
Stand United     3-2 Lipuli           
Mbeya City       0-1 Tanzania Prisons 
KMC              1-0 Mtibwa Sugar     
[Feb 21]
Alliance         1-0 JKT Tanzania     

Round 29
[Mar 1]
African Lyon     1-3 Azam             
[Mar 2]
Ruvu Shooting    6-2 Mwadui           
JKT Tanzania     1-0 Coastal Union    
Alliance         0-1 Young Africans   
KMC              0-0 Biashara United  
[Mar 3]
Singida United   2-1 Tanzania Prisons 
Mbeya City       0-0 Ndanda           
Kagera Sugar     2-0 Lipuli           
Stand United     0-2 Simba            
Mtibwa Sugar     2-0 Mbao             

Round 30
[Mar 7]
Singida United   0-0 Ruvu Shooting    
[Mar 8]
Azam             6-1 JKT Tanzania     
[Mar 9]
Mtibwa Sugar     2-0 Stand United     
Kagera Sugar     0-1 Coastal Union    
Lipuli           1-0 Mbao             
African Lyon     1-2 Tanzania Prisons 
[Mar 10]
Mwadui           3-1 Mbeya City       
Young Africans   2-1 KMC              
[Mar 11]
Biashara United  2-0 Ndanda           
[Apr 23]
Alliance         0-2 Simba            

Round 31
[Mar 15]
Mwadui           1-2 Stand United     
Tanzania Prisons 2-0 JKT Tanzania     
Azam             4-0 Singida United   
[Mar 16]
Coastal Union    0-0 Alliance         
Kagera Sugar     2-1 Mtibwa Sugar     
Biashara United  1-0 African Lyon     
Mbeya City       2-0 Mbao             
Lipuli           1-0 Young Africans   
[Mar 17]
Ndanda           2-0 KMC              
[Mar 19]
Simba            2-0 Ruvu Shooting    

Round 32
[Apr 2]
Azam             2-0 Kagera Sugar     
Mbeya City       1-0 KMC              
[Apr 3]
Lipuli           2-0 African Lyon     
Mbao             0-1 Biashara United  
Tanzania Prisons 2-0 Mwadui           
Singida United   2-0 Alliance         
Coastal Union    1-0 Stand United     
Ruvu Shooting    1-1 Mtibwa Sugar     
[Apr 4]
Ndanda           1-1 Young Africans   
[Apr 30]
Simba            1-0 JKT Tanzania     

Round 33
[Apr 6]
Lipuli           2-2 Mwadui           
Mtibwa Sugar     1-0 Alliance         
JKT Tanzania     1-0 Mbeya City       
Singida United   2-1 Kagera Sugar     
Tanzania Prisons 0-0 Biashara United  
[Apr 7]
Ndanda           1-0 Coastal Union    
Stand United     1-0 Ruvu Shooting    
Mbao             0-0 Azam             
[Apr 8]
Young Africans   2-0 African Lyon     
[Apr 25]
KMC              1-2 Simba            

Round 34
[Apr 30]
Biashara United  3-0 Lipuli           
[May 2]
Young Africans   2-1 Tanzania Prisons 
[May 3]
Singida United   2-1 Mtibwa Sugar     
Alliance         2-2 Kagera Sugar     
Ruvu Shooting    3-1 JKT Tanzania     
[May 4]
Mbao             1-0 Ndanda           
[May 6]
KMC              2-0 Mwadui           
Stand United     1-1 Azam             
[May 8]
Simba            8-1 Coastal Union    
[May 18]
African Lyon     2-2 Mbeya City       

Round 35
[May 8]
Tanzania Prisons 0-0 Ndanda           
Mtibwa Sugar     2-2 JKT Tanzania     
[May 9]
African Lyon     2-3 Mbao             
Stand United     2-2 Singida United   
Alliance         3-1 Mwadui           
Ruvu Shooting    2-0 Lipuli           
Azam             0-0 KMC              
[May 10]
Biashara United  1-0 Young Africans   
Simba            0-1 Kagera Sugar     
[May 15]
Mbeya City       1-0 Coastal Union    

Round 36
[May 12]
Lipuli           0-3 Mbeya City       
Singida United   2-2 JKT Tanzania     
African Lyon     0-1 Ndanda           
Coastal Union    1-0 Mtibwa Sugar     
[May 13]
Simba            0-0 Azam             
Tanzania Prisons 0-1 KMC              
[May 14]
Ruvu Shooting    0-1 Young Africans   
Mwadui           3-3 Mbao             
[May 15]
Biashara United  1-2 Alliance         
[May 16]
Kagera Sugar     1-3 Stand United     

Round 37
[May 20]
Biashara United  2-1 Ruvu Shooting    
[May 21]
Mbao             0-2 KMC              
Singida United   0-2 Simba            
[May 22]
Ndanda           1-1 Lipuli           
Young Africans   1-0 Mbeya City       
Mwadui           3-0 African Lyon     
Azam             2-0 Mtibwa Sugar     
[May 23]
Coastal Union    1-0 Tanzania Prisons 
Alliance         3-2 Stand United     
[May 25]
JKT Tanzania     2-0 Kagera Sugar     

Round 38 [May 28]
Mtibwa Sugar     0-0 Simba            
Young Africans   0-2 Azam             
Coastal Union    0-0 Singida United   
Ndanda           1-3 Mwadui           
JKT Tanzania     2-0 Stand United     
Ruvu Shooting    1-0 Alliance         
Mbeya City       0-0 Biashara United  
Mbao             1-1 Kagera Sugar     
Tanzania Prisons 3-1 Lipuli           
African Lyon     0-2 KMC              

Final Table:

 1.Simba SC            38  29  6  3  77-15  93  [C]  Champions
 2.Young Africans      38  27  5  6  56-27  86
 3.Azam FC             38  21 12  5  54-21  75
 4.KMC                 38  13 16  9  40-25  55  [P]
 5.Mtibwa Sugar        38  14  8 16  36-34  50
 6.Lipuli              38  12 13 13  32-40  49
 7.Mbeya City          38  13  9 16  38-39  48
 8.Coastal Union       38  11 15 12  32-42  48  [P]
 9.Ndanda              38  12 12 14  25-37  48
10.JKT Tanzania        38  11 14 13  29-35  47  [P]
11.Alliance Schools    38  12 11 15  34-43  47  [P]
12.Tanzania Prisons    38  11 13 14  30-31  46
13.Singida United      38  11 13 14  30-39  46
14.Biashara United     38  11 12 15  30-35  45  [P]
15.Ruvu Shooting       38  11 12 15  35-43  45
16.Mbao                38  11 12 15  27-41  45
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
17.Mwadui              38  12  8 18  47-52  44       Relegation Playoff
18.Kagera Sugar        38  10 14 14  33-43  44       Relegation Playoff
----------------------------------------------
19.Stand United        38  12  8 18  38-50  44       Relegated
20.African Lyon        38   4 11 23  23-54  23  [P]  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [Jun 3]
Pamba            0-0 Kagera Sugar     
Geita Gold       0-0 Mwadui           

Second Legs [Jun 8]
Kagera Sugar     2-0 Pamba            
Mwadui           2-1 Geita Gold       

NB: all clubs remain at former level

Cup Tournaments

Azam Sports Federation Cup 2018/19

Quarterfinals 
[Mar 27]
KMC              2-0 African Lyon     
Lipuli           2-0 Singida United   
[Mar 29]
Kagera Sugar     0-1 Azam             
[Mar 30]
Alliance         1-1 Young Africans   [3-4 pen]

Semifinals
[May 3]
Azam             1-0 KMC              
[May 6]
Lipuli           2-0 Young Africans   

Final [Jun 1, Lindi]
Azam             1-0 Lipuli           
  [Obrey Chirwa 64]


Ligi Daraja la Kwanza

Kundi A | Kundi B

Kundi A

Final Table:

 1.Namungo FC (Lindi)                  22  14  7  1   +41   49  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.Mlale FC (Songea)                   22  10  9  3   +11   39  Promotion Playoff
 3.Mbeya Kwanza FC (Mbeya)             22  10  8  4   + 8   38  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Njombe Mji FC (Njombe)              22  10  5  7   - 2   35
 5.Mawenzi Market FC (Morogoro)        22   7 10  5   + 7   31
 6.Friends Rangers (Dar es Salaam)     22   7 10  5     0   31
 7.Reha FC (Dar-es-Salaam)             22   6  8  8   - 1   26
 8.Majimaji FC (Songea)                22   5 10  7   - 7   25
 9.Mufindi United FC (Iringa)          22   4 10  8   - 4   22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Ashanti United (Dar es Salaam)      22   4  8 10   -15   20  Relegation Playoff
11.Dar City (Dar-es-Salaam)            22   3  8 11   - 9   17  Relegation Playoff
--------------------------------------------------------------
12.Kiluvya United (Pwani)              22   2  7 13   -29   13  Relegated
 
Kundi B

Final Table:

 1.Polisi Tanzania FC (Morogoro)       22  14  5  3   +14   47  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.Pamba SC (Mwanza)                   22  13  3  6   +13   42  Promotion Playoff
 3.Geita Gold FC (Geita)               22  12  6  4   + 8   42  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Boma FC (Mbeya)                     22  10  5  7   + 7   35
 5.Mashujaa FC (Kgoma)                 22   9  3 10   - 2   30
 6.Arusha United FC (Arusha)           22   8  5  9   - 3   29
 7.Rhino Rangers FC (Tabora)           22   7  7  8     0   28
 8.Dodoma FC (Dodoma)                  22   7  7  8   - 4   28
 9.Green Warriors FC (Dar-es-S.)       22   7  5 10   - 2   26
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Transit Camp FC (Shinyanga)         22   7  3 12   -10   24  Relegation Playoff
11.Arusha United FC (Arusha)           22   5  8  9   - 3   23  Relegation Playoff
--------------------------------------------------------------
12.Mgambo Shooting (Tanga)             22   3  3 16   -18   12  Relegated
 
Promotion Playoff

First Legs
[May 15]
Geita Gold       3-0 Mlale            
[May 16]
Mbeya Kwanza     3-1 Pamba            

Second Legs [May 22]
Mlale            0-0 Geita Gold       
Pamba            2-0 Mbeya Kwanza     

NB: Geita Gold FC and Pamba SC qualified for promotion/relegation playoff

Relegation Playoff

First Legs
[May 10]
Arusha United    1-1 Ashanti United   
[May 11]
Dar City         0-0 Transit Camp     

Second Legs
[May 17]
Transit Camp     1-0 Dar City         
[date?]
Ashanti United    -  Arusha United    


Ligi Daraja la Pili

NB: third level

Tables (Mar 14):

Group A
 1.Ihefu                               11   9  1  1   +13   28  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.Tukuyu Stars                        12   7  2  3   + 8   23
 3.Kilimanjaro Heroes                  11   5  2  4   + 5   17
 4.The Mighty Elephant                 11   3  4  4   - 2   13
 5.Mtwivila                            11   3  3  5   - 5   12
 6.Kitayosce                           11   2  4  5   - 4   10
 7.Usalama                             11   1  2  8   -15    5
--------------------------------------------------------------
 -.Mvuvumwa                            withdrew                    
 
Group B
 1.GIPCO                               12   8  2  2   +11   26  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.Toto African                        12   7  1  4   + 2   22
 3.Kumoyange                           12   6  3  3   +12   21
 4.Area C.                             12   5  3  4   + 6   18
 5.Kasulu Red Star                     12   2  5  5   - 6   11
 6.Bulyanhulu                          12   2  4  6   - 5   10
 7.Milambo                             12   1  4  7   -20    7
--------------------------------------------------------------
 -.Madini                              withdrew          
 
Group C
 1.Sahare                              14  10  3  1   +12   33  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.Cosmopolitan                        14   8  4  2   + 9   28
 3.Maimaji Rangers                     14   6  3  5   + 2   21
 4.Forest                              14   6  3  5   + 2   21
 5.Villa Squad                         14   4  4  6   - 1   16
 6.Mkamba Rangers                      14   4  3  7   - 7   15
 7.African Sports                      14   3  4  7   - 6   13
--------------------------------------------------------------
 8.Changanyikeni                       14   2  2 10   -11    8      


Ligi ya Mabingwa wa Mikoa

NB: fourth level ("regional champions league")

First Stage

Final Tables:

Kundi A (Simiyu)
 1.Bariadi United (Simiyu)              6   4  2  0   + 5   14  Qualified
 2.Mbuni FC (Arusha)                    6   3  3  0   + 4   12  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ujenzi FC (Shinyanga)                6   3  2  1   + 6   11
 4.Copco Veteran (Mwanza)               6   2  1  3   - 1    7
 5.Buyuni FC (Dar-es-Salaam)            6   2  1  3   - 2    7
 6.Hawita FC (Mara)                     6   0  3  3   - 3    3
 7.Red Star (Manyara)                   6   1  0  5   - 9    3

Kundi B (Katavi)
 1.Mkurugenzi FC (Katavi)               6   4  1  1   + 7   13  Qualified
 2.Isanga Rangers (Mbeya)               6   3  2  1   + 2   11  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Umoja Shooting SC (Kagera)           6   3  1  2   + 2   10
 4.Tallinega FC (Kigoma)                6   2  3  1   - 1    9
 5.Mpui FC (Rukwa)                      6   1  2  3   - 2    5
 6.Sabasaba FC (Tabora)                 6   1  2  3   - 2    5
 7.Masumbwe FC (Geita)                  6   0  3  3   - 6    3

Kundi C (Songwe)
 1.Top Boys (Ruvuma)                    5   3  1  1   + 4   10  Qualified
 2.Diamond Trust Bank FC (Dar-es-S.)    5   3  1  1   + 1   10  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Deportivo Mang'ula (Moro)            5   2  2  1   + 3    8
 4.Makete United (Njombe)               5   2  0  3   - 2    6
 5.Nzihi FC (Iringa)                    5   2  0  3   - 3    6
 6.Mpira Pesa (Songwe)                  5   1  0  4   - 3    3
 -.Coastal Star (Pwani)                 withdrew

Kundi D (Dodoma)
 1.Mji Mpwapwa (Dodoma)                 6   5  0  1   + 6   15  Qualified
 2.Pan African (Dar-es-Salaam)          6   4  2  0   + 6   14  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.New Generation (K'Njaro)             6   4  0  2   + 1   12
 4.Tandahimba FC (Mtwara)               6   3  0  3   - 1    9
 5.Timberland FC (Lindi)                6   1  2  3   - 3    5
 6.Stand Misuna (Singida)               6   1  1  4   - 4    4
 7.Majengo United (Tanga)               6   0  1  5   - 5    1

Final Stage (all matches in Bariadi, Simiyu region)

Kundi A

[May 10]
Isanga Rangers   2-0 DTB              
Bariadi United   2-0 Top Boys         
[May 12]
DTB              2-1 Top Boys         
Isanga Rangers   2-1 Bariadi United   
[May 14]
Top Boys         drw Isanga Rangers   
Bariadi United   awd DTB              [apparently awarded 0-3 to DTB; originally 2-2]

Final Table:

 1.Isanga Rangers (Mbeya)               3   2  1  0   + 3    7  Qualified
 2.Diamond Trust Bank FC (Dar-es-S.)    3   2  0  1   + 2    6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Bariadi United (Simiyu)              3   1  0  2   - 2    3
 4.Top Boys (Ruvuma)                    3   0  1  2   - 3    1

Kundi B

[May 11]
Mbuni            2-2 Pan African      
[May 12]
Mji Mpwapwa      2-1 Mkurugenzi       
[May 13]
Mkurugenzi       1-0 Pan African      
Mji Mpwapwa      0-1 Mbuni            
[May 15]
Pan African      2-0 Mji Mpwapwa      
Mbuni            1-0 Mkurugenzi       

Final Table:

 1.Mbuni FC (Arusha)                    3   2  1  0   4- 2   7  Qualified
 2.Pan African (Dar-es-Salaam)          3   1  1  1   4- 3   4  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Mkurugenzi FC (Katavi)               3   1  0  2   2- 3   3
 4.Mji Mpwapwa (Dodoma)                 3   1  0  2   2- 4   3

Semifinals [May 17]
Isanga Rangers   0-2 Pan African      
Mbuni            2-3 DTB              

Third Place Match [May 19]
Isanga Rangers   0-2 Mbuni            

Final [May 19]
Pan African      drw DTB              [5-4 pen]

NB: Pan African, DTB FC and Mbuni FC promoted


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources included: https://www.facebook.com/pg/TPLBoard/posts/, https://twitter.com/Tanfootball

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Jun 2019

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.