Tanzania (Mainland) 2019/20


Ligi Kuu Tanzania Bara
Cup Tournaments
Ligi Daraja la Kwanza
Ligi Daraja la Pili

Premier League 2019/20 (Ligi Kuu Tanzania Bara)

Final Table:

 1.Simba SC            38  27  7  4  78-21  88  [C]  Champions
 2.Young Africans      38  19 15  4  45-28  72
 3.Azam FC             38  20 10  8  52-26  70
 4.Namungo             38  17 13  8  46-37  64  [P]
 5.Polisi Tanzania     38  15 10 13  37-35  55  [P]
 6.JKT Tanzania        38  13 15 10  34-32  54
 7.Coastal Union       38  14 11 13  33-30  53
 8.Kagera Sugar        38  15  7 16  44-41  52
 9.Biashara United     38  12 14 12  29-27  50
10.Tanzania Prisons    38  10 19  9  35-30  49
11.Mwadui              38  12 11 15  39-45  47
12.Ruvu Shooting       38  12 11 15  34-42  47
13.KMC                 38  13  7 18  35-47  46
14.Mtibwa Sugar        38  11 12 15  30-34  45
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Mbeya City          38  12  9 17  33-42  45       Relegation Playoff
16.Mbao                38  12  9 17  33-43  45       Relegation Playoff
----------------------------------------------
17.Alliance Schools    38  11 12 15  36-48  45       Relegated
18.Lipuli              38  12  8 18  43-51  44       Relegated
19.Ndanda              38   9 14 15  28-35  41       Relegated
20.Singida United      38   4  6 28  23-73  18       Relegated

Round 1
[Aug 24]
Namungo          2-1 Ndanda           
Mbao             1-1 Alliance         
Mbeya City       0-0 Tanzania Prisons 
Polisi Tanzania  1-0 Coastal Union    
Biashara United  0-2 Kagera Sugar     
[Aug 25]
Lipuli           3-1 Mtibwa Sugar     
Mwadui           1-0 Singida United   
[Aug 27]
KMC              0-1 Azam             
[Aug 28]
Young Africans   0-1 Ruvu Shooting    
[Aug 29]
JKT Tanzania     1-3 Simba            

Round 2
[Sep 13]
Simba            2-1 Mtibwa Sugar     
Coastal Union    2-0 KMC              
[Sep 14]
Mbao             1-0 Biashara United  
JKT Tanzania     0-1 Lipuli           
Namungo          2-0 Singida United   
[Sep 15]
Tanzania Prisons 2-1 Ruvu Shooting    
Ndanda           0-0 Mwadui           
Alliance         1-2 Kagera Sugar     
[Dec 24]
Mbeya City       0-0 Young Africans   
[Dec 29]
Polisi Tanzania  0-1 Azam             

Round 3
[Sep 20]
Alliance         1-1 Biashara United  
[Sep 21]
Namungo          0-0 Mwadui           
JKT Tanzania     0-0 Mtibwa Sugar     
Ndanda           1-1 Singida United   
Mbeya City       1-1 Ruvu Shooting    
Mbao             0-1 Kagera Sugar     
[Dec 25]
Polisi Tanzania  2-1 KMC              
Simba            4-0 Lipuli           
[Dec 26]
Coastal Union    1-0 Azam             
[Dec 27]
Tanzania Prisons 0-1 Young Africans   

Round 4
[Sep 25]
Singida United   0-0 Mbao             
Mwadui           1-1 Alliance         
Ruvu Shooting    1-1 Coastal Union    
Mtibwa Sugar     1-3 Tanzania Prisons 
Biashara United  0-1 JKT Tanzania     
KMC              1-0 Namungo          
[Sep 26]
Kagera Sugar     0-3 Simba            
Lipuli           2-2 Mbeya City       
[Oct 2]
Azam             2-0 Ndanda           
[Oct 3]
Young Africans   3-3 Polisi Tanzania  

Round 5
[Sep 28]
Singida United   0-1 Alliance         
Mwadui           1-1 Mbao             
Ruvu Shooting    1-0 Polisi Tanzania  
[Sep 29]
Lipuli           2-2 Tanzania Prisons 
Mtibwa Sugar     1-1 Mbeya City       
Kagera Sugar     0-1 JKT Tanzania     
Biashara United  0-2 Simba            
KMC              1-1 Ndanda           
[Oct 5]
Azam             2-1 Namungo          
[Oct 6]
Young Africans   1-0 Coastal Union    

Round 6
[Oct 19]
Tanzania Prisons 1-1 Kagera Sugar     
Mbao             1-1 Ruvu Shooting    
Namungo          1-0 Lipuli           
Ndanda           0-1 Mtibwa Sugar     
[Oct 20]
Mbeya City       0-2 Biashara United  
Coastal Union    2-1 Mwadui           
Polisi Tanzania  2-1 Singida United   
[Nov 29]
Alliance         1-2 Young Africans   
[Dec 1]
Azam             2-2 JKT Tanzania     
[Dec 28]
KMC              0-2 Simba            

Round 7
[Oct 22]
Mbao             0-1 Young Africans   
JKT Tanzania     0-0 KMC              
[Oct 23]
Coastal Union    0-0 Singida United   
Polisi Tanzania  1-0 Mwadui           
Tanzania Prisons 0-0 Biashara United  
Alliance         1-0 Ruvu Shooting    
Namungo          1-0 Mtibwa Sugar     
Ndanda           1-1 Lipuli           
Simba            1-0 Azam             
[Oct 24]
Mbeya City       1-4 Kagera Sugar     

Round 8
[Oct 26]
Mtibwa Sugar     2-0 Polisi Tanzania  
[Oct 27]
Singida United   0-1 Simba            
Ruvu Shooting    1-0 Azam             
Mwadui           2-2 JKT Tanzania     
Lipuli           0-1 Coastal Union    
Biashara United  1-0 Namungo          
[Oct 28]
Mbao             1-2 Mbeya City       
Alliance         1-1 Tanzania Prisons 
[Nov 29]
Kagera Sugar     0-0 Ndanda           
[Dec 2]
Young Africans   1-1 KMC              

Round 9
[Oct 30]
Mwadui           1-0 Simba            
Ruvu Shooting    1-0 KMC              
Lipuli           2-1 Polisi Tanzania  
Mtibwa Sugar     2-1 Coastal Union    
Kagera Sugar     2-0 Namungo          
Singida United   1-2 JKT Tanzania     
[Oct 31]
Alliance         0-0 Mbeya City       
Mbao             1-1 Tanzania Prisons 
[Dec 2]
Biashara United  1-0 Ndanda           
[Jan 18]
Azam             1-0 Young Africans   

Round 10
[Nov 2]
Mtibwa Sugar     0-0 Singida United   
Lipuli           2-0 Mwadui           
[Nov 3]
Simba            4-0 Mbeya City       
Coastal Union    1-2 Mbao             
Ndanda           2-0 Ruvu Shooting    
JKT Tanzania     0-1 Tanzania Prisons 
Polisi Tanzania  1-0 Alliance         
[Nov 4]
KMC              2-1 Biashara United  
Azam             0-0 Kagera Sugar     
[Mar 15]
Namungo          1-1 Young Africans   

Round 11
[Nov 6]
Mtibwa Sugar     1-0 Mwadui           
Namungo          2-1 Ruvu Shooting    
Coastal Union    0-1 Alliance         
Polisi Tanzania  0-1 Mbao             
JKT Tanzania     1-0 Mbeya City       
Lipuli           5-1 Singida United   
[Nov 7]
Simba            0-0 Tanzania Prisons 
[Nov 8]
Ndanda           0-1 Young Africans   
KMC              1-2 Kagera Sugar     
Azam             2-1 Biashara United  

Round 12
[Nov 22]
Young Africans   3-2 JKT Tanzania     
Alliance         2-1 KMC              
Namungo          1-3 Coastal Union    
Kagera Sugar     2-1 Lipuli           
Ndanda           0-2 Polisi Tanzania  
Tanzania Prisons 1-1 Mwadui           
[Nov 23]
Ruvu Shooting    0-3 Simba            
Mbao             0-1 Azam             
Mbeya City       0-1 Singida United   
Biashara United  0-0 Mtibwa Sugar     

Round 13
[Nov 25]
Tanzania Prisons 1-0 Singida United   
Namungo          1-0 Polisi Tanzania  
Ndanda           0-1 Coastal Union    
[Nov 26]
Kagera Sugar     1-3 Mtibwa Sugar     
JKT Tanzania     2-1 Ruvu Shooting    
Biashara United  1-0 Lipuli           
Alliance         0-5 Azam             
Mbeya City       1-2 Mwadui           
Mbao             2-0 KMC              
[Jan 4]
Simba            2-2 Young Africans   

Round 14
[Dec 29]
JKT Tanzania     0-1 Namungo          
[Dec 30]
Young Africans   1-0 Biashara United  
Mtibwa Sugar     0-1 Alliance         
Lipuli           3-0 Mbao             
Coastal Union    2-0 Mbeya City       
Ruvu Shooting    2-1 Kagera Sugar     
[Dec 31]
Mwadui           1-1 KMC              
Simba            2-0 Ndanda           
[Jan 1]
Singida United   1-2 Azam             
[Jan 29]
Polisi Tanzania  1-0 Tanzania Prisons 

Round 15
[Jan 3]
Mtibwa Sugar     1-0 Mbao             
JKT Tanzania     1-0 Ndanda           
Lipuli           2-0 Alliance         
Coastal Union    1-0 Tanzania Prisons 
Polisi Tanzania  0-0 Mbeya City       
Ruvu Shooting    0-0 Biashara United  
[Jan 5]
Singida United   0-2 KMC              
[Jan 15]
Young Africans   0-3 Kagera Sugar     
[Jan 22]
Mwadui           0-1 Azam             
[Jan 29]
Simba            3-2 Namungo          

Round 16
[Jan 8]
Mbeya City       2-3 Namungo          
Alliance         0-1 JKT Tanzania     
Polisi Tanzania  1-1 Biashara United  
Coastal Union    1-0 Kagera Sugar     
Mwadui           1-1 Ruvu Shooting    
KMC              1-1 Lipuli           
[Jan 9]
Tanzania Prisons 0-0 Ndanda           
[Jan 16]
Mbao             1-2 Simba            
[Jan 22]
Singida United   1-3 Young Africans   
[Jan 30]
Azam             1-1 Mtibwa Sugar     

Round 17
[Jan 11]
Mbeya City       1-0 Ndanda           
Singida United   1-0 Ruvu Shooting    
Coastal Union    1-1 Biashara United  
Polisi Tanzania  2-1 Kagera Sugar     
Mbao             2-2 JKT Tanzania     
[Jan 12]
Tanzania Prisons 2-3 Namungo          
[Jan 15]
Azam             2-0 Lipuli           
[Jan 17]
KMC              2-0 Mtibwa Sugar     
[Jan 19]
Alliance         1-4 Simba            
[Jun 13]
Mwadui           0-1 Young Africans   

Round 18
[Feb 1]
Simba            2-0 Coastal Union    
Namungo          3-0 Mbao             
Ndanda           1-0 Alliance         
Kagera Sugar     3-0 Singida United   
Biashara United  2-1 Mwadui           
Ruvu Shooting    3-1 Lipuli           
[Feb 2]
JKT Tanzania     0-1 Polisi Tanzania  
Tanzania Prisons 1-0 KMC              
Young Africans   1-0 Mtibwa Sugar     
Mbeya City       1-1 Azam             

Round 19
[Feb 4]
JKT Tanzania     1-1 Coastal Union    
Simba            2-1 Polisi Tanzania  
[Feb 5]
Azam             1-1 Tanzania Prisons 
Kagera Sugar     2-1 Mwadui           
Ndanda           3-0 Mbao             
Mbeya City       0-1 KMC              
Ruvu Shooting    1-0 Mtibwa Sugar     
Biashara United  2-1 Singida United   
Namungo          1-1 Alliance         
Young Africans   2-1 Lipuli           

Round 20
[Feb 7]
Simba            0-1 JKT Tanzania     
[Feb 8]
Alliance         1-1 Mbao             
Tanzania Prisons 0-1 Mbeya City       
Ndanda           0-0 Namungo          
Coastal Union    2-0 Polisi Tanzania  
Kagera Sugar     0-0 Biashara United  
Singida United   2-2 Mwadui           
Mtibwa Sugar     0-1 Lipuli           
Ruvu Shooting    0-1 Young Africans   
Azam             3-1 KMC              

Round 21
[Feb 11]
Mtibwa Sugar     0-3 Simba            
Azam             1-0 Polisi Tanzania  
Singida United   0-1 Namungo          
Lipuli           1-1 JKT Tanzania     
Mwadui           0-2 Ndanda           
Kagera Sugar     1-2 Alliance         
Ruvu Shooting    awd Tanzania Prisons [awarded 0-3; Ruvu failed to provide
Biashara United  1-0 Mbao              ambulance]
Young Africans   1-1 Mbeya City       
[Feb 12]
KMC              0-0 Coastal Union    

Round 22 [Feb 15]
KMC              2-3 Polisi Tanzania  
Lipuli           0-1 Simba            
Mwadui           1-1 Namungo          
Mtibwa Sugar     0-1 JKT Tanzania     
Biashara United  1-0 Alliance         
Singida United   0-1 Ndanda           
Ruvu Shooting    1-0 Mbeya City       
Kagera Sugar     2-0 Mbao             
Azam             1-2 Coastal Union    
Young Africans   0-0 Tanzania Prisons 

Round 23
[Feb 18]
Polisi Tanzania  1-1 Young Africans   
Mbao             3-1 Singida United   
Mbeya City       2-1 Lipuli           
Coastal Union    1-2 Ruvu Shooting    
JKT Tanzania     0-0 Biashara United  
Namungo          2-1 KMC              
Simba            1-0 Kagera Sugar     
[Feb 19]
Tanzania Prisons 0-0 Mtibwa Sugar     
Ndanda           1-1 Azam             
Alliance         4-1 Mwadui           

Round 24
[Feb 22]
Mbeya City       1-0 Mtibwa Sugar     
Polisi Tanzania  3-1 Ruvu Shooting    
Namungo          1-0 Azam             
Ndanda           2-1 KMC              
Mbao             1-2 Mwadui           
JKT Tanzania     1-0 Kagera Sugar     
Simba            3-1 Biashara United  
[Feb 23]
Alliance         1-1 Singida United   
Tanzania Prisons 2-0 Lipuli           
Coastal Union    0-0 Young Africans   

Round 25
[Feb 29]
Mwadui           2-0 Coastal Union    
Singida United   0-1 Polisi Tanzania  
Kagera Sugar     1-1 Tanzania Prisons 
Ruvu Shooting    2-0 Mbao             
Lipuli           1-2 Namungo          
Biashara United  1-0 Mbeya City       
Mtibwa Sugar     2-0 Ndanda           
JKT Tanzania     0-1 Azam             
Young Africans   2-0 Alliance         
[Mar 1]
Simba            2-0 KMC              

Round 26
[Mar 3]
Young Africans   2-0 Mbao             
[Mar 4]
KMC              abd JKT Tanzania     [abandoned at 0-0 in 11' due to waterlogged pitch]
Biashara United  1-0 Tanzania Prisons 
Ruvu Shooting    1-0 Alliance         
Mtibwa Sugar     1-1 Namungo          
Kagera Sugar     2-3 Mbeya City       
Singida United   0-1 Coastal Union    
Azam             2-3 Simba            
[Mar 5]
KMC              1-0 JKT Tanzania     [remaining 79']
Mwadui           2-1 Polisi Tanzania  
Lipuli           3-3 Ndanda           

Round 27
[Mar 7]
Singida United   1-2 Tanzania Prisons 
Ruvu Shooting    1-1 JKT Tanzania     
Polisi Tanzania  0-0 Namungo          
Coastal Union    0-0 Ndanda           
Mtibwa Sugar     3-1 Kagera Sugar     
Mwadui           1-0 Mbeya City       
KMC              2-0 Mbao             
Azam             1-0 Alliance         
[Mar 8]
Lipuli           1-0 Biashara United  
Young Africans   1-0 Simba            

Round 28
[Mar 10]
Azam             2-1 Ruvu Shooting    
JKT Tanzania     1-0 Mwadui           
Coastal Union    2-0 Lipuli           
Namungo          1-1 Biashara United  
Mbeya City       1-0 Mbao             
Ndanda           2-1 Kagera Sugar     
Polisi Tanzania  abd Mtibwa Sugar     [abandoned at 0-0 due to rain]
[Mar 11]
Polisi Tanzania  0-0 Mtibwa Sugar     [remaining time]
Simba            8-0 Singida United   
Tanzania Prisons 1-0 Alliance         
[Mar 12]
KMC              1-0 Young Africans   

Round 29
[Mar 14]
Lipuli           0-1 Kagera Sugar     
Polisi Tanzania  1-0 Ndanda           
Mwadui           2-1 Tanzania Prisons 
Singida United   2-1 Mbeya City       
Mtibwa Sugar     1-1 Biashara United  
[Mar 15]
KMC              2-1 Alliance         
[Jun 13]
Coastal Union    2-2 Namungo          
[Jun 14]
Simba            1-1 Ruvu Shooting    
Azam             2-0 Mbao             
[Jun 17]
JKT Tanzania     1-1 Young Africans   

Round 30
[Mar 17]
Tanzania Prisons 0-0 Mbao             
[Jun 20]
Polisi Tanzania  1-1 Lipuli           
Coastal Union    0-0 Mtibwa Sugar     
Namungo          2-0 Kagera Sugar     
JKT Tanzania     2-0 Singida United   
Mbeya City       0-1 Alliance         
Ndanda           1-0 Biashara United  
Simba            3-0 Mwadui           
KMC              2-1 Ruvu Shooting    
[Jun 21]
Young Africans   0-0 Azam             

Round 31
[Jun 23]
Ruvu Shooting    0-0 Ndanda           
Singida United   1-3 Mtibwa Sugar     
Mbao             1-0 Coastal Union    
Tanzania Prisons 2-2 JKT Tanzania     
Mwadui           3-0 Lipuli           
[Jun 24]
Biashara United  4-0 KMC              
Mbeya City       0-2 Simba            
Kagera Sugar     1-0 Azam             
Alliance         1-1 Polisi Tanzania  
Young Africans   2-2 Namungo          

Round 32
[Jun 27]
Singida United   2-3 Lipuli           
Mwadui           1-0 Mtibwa Sugar     
Kagera Sugar     1-1 KMC              
Biashara United  1-1 Azam             
Young Africans   3-2 Ndanda           
Alliance         1-0 Coastal Union    
Ruvu Shooting    1-1 Namungo          
Mbeya City       2-0 JKT Tanzania     
[Jun 28]
Tanzania Prisons 0-0 Simba            
Mbao             1-0 Polisi Tanzania  

Round 33
[Jul 4]
Namungo          1-0 JKT Tanzania     
Kagera Sugar     1-1 Ruvu Shooting    
KMC              3-2 Mwadui           
Mbao             2-0 Lipuli           
Tanzania Prisons 0-0 Polisi Tanzania  
[Jul 5]
Alliance         1-1 Mtibwa Sugar     
Ndanda           0-0 Simba            
Biashara United  0-0 Young Africans   
Azam             7-0 Singida United   
[Jul 6]
Mbeya City       3-1 Coastal Union    

Round 34
[Jul 8]
Namungo          0-0 Simba            
Kagera Sugar     0-1 Young Africans   
Ndanda           0-0 JKT Tanzania     
Biashara United  0-0 Ruvu Shooting    
KMC              2-0 Singida United   
Mbao             1-0 Mtibwa Sugar     
Azam             1-0 Mwadui           
[Jul 9]
Tanzania Prisons 1-2 Coastal Union    
Alliance         2-0 Lipuli           
[Jul 10]
Mbeya City       2-1 Polisi Tanzania  

Round 35
[Jul 14]
Ruvu Shooting    3-2 Mwadui           
Biashara United  0-1 Polisi Tanzania  
Lipuli           2-0 KMC              
[Jul 15]
Namungo          1-0 Mbeya City       
Mtibwa Sugar     1-0 Azam             
Ndanda           2-1 Tanzania Prisons 
JKT Tanzania     1-1 Alliance         
Kagera Sugar     1-0 Coastal Union    
Young Africans   3-1 Singida United   
[Jul 16]
Simba            2-3 Mbao             

Round 36
[Jul 18]
Namungo          1-1 Tanzania Prisons 
Ndanda           0-1 Mbeya City       
Ruvu Shooting    0-2 Singida United   
Biashara United  1-1 Coastal Union    
Kagera Sugar     1-2 Polisi Tanzania  
Mtibwa Sugar     0-1 KMC              
Young Africans   1-1 Mwadui           
[Jul 19]
Simba            5-1 Alliance         
Lipuli           1-1 Azam             
JKT Tanzania     1-1 Mbao             

Round 37
[Jul 22]
Singida United   1-2 Kagera Sugar     
Mwadui           1-0 Biashara United  
Mtibwa Sugar     1-1 Young Africans   
KMC              0-1 Tanzania Prisons 
Mbao             3-0 Namungo          
[Jul 23]
Alliance         2-2 Ndanda           
Polisi Tanzania  1-1 JKT Tanzania     
Coastal Union    0-0 Simba            
Lipuli           1-0 Ruvu Shooting    
Azam             1-0 Mbeya City       

Round 38 [Jul 26]
Coastal Union    0-1 JKT Tanzania     
Polisi Tanzania  1-2 Simba            
Tanzania Prisons 2-2 Azam             
Mwadui           2-1 Kagera Sugar     
Mbao             2-0 Ndanda           
KMC              0-3 Mbeya City       
Mtibwa Sugar     2-1 Ruvu Shooting    
Singida United   0-2 Biashara United  
Alliance         3-2 Namungo          
Lipuli           0-1 Young Africans   

Final Table:

 1.Simba SC            38  27  7  4  78-21  88  [C]  Champions
 2.Young Africans      38  19 15  4  45-28  72
 3.Azam FC             38  20 10  8  52-26  70
 4.Namungo             38  17 13  8  46-37  64  [P]
 5.Polisi Tanzania     38  15 10 13  37-35  55  [P]
 6.JKT Tanzania        38  13 15 10  34-32  54
 7.Coastal Union       38  14 11 13  33-30  53
 8.Kagera Sugar        38  15  7 16  44-41  52
 9.Biashara United     38  12 14 12  29-27  50
10.Tanzania Prisons    38  10 19  9  35-30  49
11.Mwadui              38  12 11 15  39-45  47
12.Ruvu Shooting       38  12 11 15  34-42  47
13.KMC                 38  13  7 18  35-47  46
14.Mtibwa Sugar        38  11 12 15  30-34  45
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Mbeya City          38  12  9 17  33-42  45       Relegation Playoff
16.Mbao                38  12  9 17  33-43  45       Relegation Playoff
----------------------------------------------
17.Alliance Schools    38  11 12 15  36-48  45       Relegated
18.Lipuli              38  12  8 18  43-51  44       Relegated
19.Ndanda              38   9 14 15  28-35  41       Relegated
20.Singida United      38   4  6 28  23-73  18       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [Jul 29]
Ihefu            2-0 Mbao             
Geita Gold       1-1 Mbeya City       

Second Legs [Aug 1]
Mbao             4-2 Ihefu            
Mbeya City       1-0 Geita Gold       

NB: Ihefu SC (Mbeya) promoted, Mbao FC (Mwanza) relegated

Cup Tournaments

Azam Sports Federation Cup 2019/20

NB: no extra time played; a draw after 90 minutes is followed directly by
    a penalty shoot-out

Preliminary Round [Nov 9]
Airport FC (Kigoma)              1-1 Masumbwe Warriors (Geita)        [5-4 pen]
Stand Geita FC                   3-2 Eleven Star FC (Kagera)
Home Boys FC (Mara)              0-2 Nyamongo FC (Mara)
Ziba FC (Tabora)                 2-1 Kahama Ambassadors (Shinyanga)
Simiyu Found (Simiyu)            0-2 Polisi Rangers (Mwanza)
Blue Swallows FC (Singida)       2-0 Sabasaba FC (Tabora)
Red Stars (Manyara)              0-2 Royal SC (Arusha)
Sinza FC (Dodoma)                3-4 Misuna Stand FC (Singida)
La Familia FC (Kilimanjaro)      1-0 Galapo Parish FC (M'nyara)
Nzihi FC (Iringa)                0-0 Pam FC (Morogoro)                [3-2 pen]
Stand Warriors (Lindi)           1-0 Mkanaledi FC (Mwanza)
Magereza FC (Dar-es-Salaam)      0-2 Panama FC (Dar-es-Salaam)
Mwambao FC (Pwani)               0-1 Kiluvya United (Dar-es-Salaam)
Migombani FC (Songwe)            3-0 Mpira Pesa FC (Songwe)
New Life FC (Katavi)             3-2 THB FC (Rukwa)
 
Round 1
[Nov 16]
Tallinega FC (Kigoma)            1-1 Stand Geita FC    
Nyamongo FC (Mara)               1-0 Copco Veteran (Mwanza)
Ujenzi FC (Shinyanga)            1-1 Ziba FC (Tabora)  
Police Rangers (Mwanza)          5-2 Bariadi United (Simiyu)
Mji Mwapwa (Dodoma)              0-0 Blue Swallows (Singida)          [5-4 pen]
Royal SC (Arusha)                1-1 La Familia FC (Kilimanjaro)      [6-7 pen] 
Kilombero SA (Morogoro)          0-0 Misuna FC (Singida)              [5-4 pen]
Nzihi FC (Iringa)                1-1 Makete United (Njombe)           [3-1 pen]
Tandahimba FC (Mtwara)           2-1 Stand Warriors (Lindi)
Panama FC (Dar-es-Salaam)        6-4 Timberland FC (Lindi)
Top Boys (Ruvuma)                3-1 Makambako (Njombe)
Migombani FC (Songwe)            2-1 Magogo FC (Rukwa)
Mkurugenzi FC (Katavi)           0-1 New Life FC (Katavi)
Kengold (Mbeya)                  0-0 Isanga Rangers (Mbeya)           [3-1 pen]
         
Round 2 [Nov 30]
Mbundi (Arusha)                  2-1 Villa Squad (Dar-es-Salaam)
African Sports (Tanga)           0-0 DTB FC (Dar-es-Salam)            [5-4 pen]
Panama FC (Dar-es-Salaam)        2-1 Eagle Star FC (Dar-es-Salaam)
Mpwapwa United (Dodoma)          3-0 Kilombero SA (Morogoro)
Fountain Gate (Dodoma)           1-1 Mkamba Rangers (Moro)            [2-4 pen]
Bulyanhulu FC (Shinyanga)        0-0 Toto Agfricans (Mwanza)          [3-4 pen] 
New Life (Katavi)                1-2 Tukuyu Stars (Mbeya)
Migombani (Songwe)               3-1 Kengold (Mbeya)

Round 3
[Dec 20]
Polisi Tanzania (Kilimanjaro)    7-1 Top Boys (Ruvuma)
Toto Africans (Mwanza)           1-1 Gipco FC (Geita)                 [2-4 pen]
Pan African (Dar-es-Salaam)      2-1 Geita Gold SC
Panama FC (Dar-es-Salaam)        2-0 Area C United FC (Dodoma)
[Dec 21]
Migombani FC (Songwe)            1-1 Mbeya City                       [2-3 pen]
Mwadui FC (Shinyanga)            4-0 Mkamba Rangers (Morogoro)
Tukuyu Stars (Mbeya)             4-3 Singida United
Alliance FC (Mwamba)             3-1 Transit Camp FC (Dar-es-Salaam)
Ndanda FC (Mtwara)               2-1 Cosmopolitans (Dar-es-Salaam)
Milambo FC (Tabora)              0-1 Ruvu Shooting Stars (Pwani)        
Mawenzi Market (Morogoro)        1-1 Mtwivila City Stars FC (Iringa)  [5-6 pen]  
Ihefu SC (Mbeya)                 awd Kasulu Red Star (Kigoma)         [awarded 3-0, forfeit Kasulu Red Star] 
Mighty Elephant (Ruvuma)         3-1 Mashujaa FC (Kigoma)
Jeshi Warriors (Tanga)           3-5 Dodoma FC
Gwambina FC (Misungwi)           3-0 Mbeya Kwanza
Kagera Sugar                     4-1 Rufiji United (Pwani)
Lipuli FC                        4-0 Dar City (Dar-es-Salaam)
[Dec 22]
Simba SC (Dar-es-Salaam)         6-0 Arusha United
Mbuni FC (Arusha)                0-1 KCM FC (Dar-es-Salaam)
Mbao FC (Mwanza)                 0-1 Stand United (Shinyanga)
Nyamongo FC (Mara)               1-2 Biashara United (Mara)
Mpwapwa Unitee (Dodoma)          0-1 Kitayosa FC (Moshi) 
Tallinega FC (Kigoma)            0-1 Friends Rangers (Dar-es-Salaam)
Majimaji FC (Ruvuma)             1-0 Pamba SC (Mwanza)
Tanzania Prisons (Mbeya)         4-0 Mlale FC (Ruvuma)
Mtibwa Sugar (Morogoro)          2-0 Rhino Rangers (Tabora)
Coastal Union (Tanga)            0-0 African Sports (Tanga)           [5-6 pen]
Namungo FC (Lindi)               1-0 Green Warriors (Dar-es-Salaam)
JKT Tanzania (Dar-es-Salaam)     2-1 Boma FC (Mbeya)
Young Africans SC (Dar-es-S.)    4-0 Iringa United
Njombe (Mji)                     0-1 Sahare All Stars (Tanga)
[Dec 23]
Azam FC (Dar-es-Salaam)          1-1 African Lyon FC (Dar-es-Salaam)  [4-1 pen] 
 
Round 4 
[Jan 21]
Polisi Tanzania (Kilimanjaro)    1-1 Mbeya City                       [1-3 pen]
[Jan 24]
KMC FC (Dar-es-Salaam)           5-0 Pan African (Dar-es-Salaam)
Panama FC (Dar-es-Salaam)        1-1 Mtwivila City Stars FC (Iringa)  [3-0 pen]
[Jan 25]
Gwambina FC (Misungwi)           1-1 Ruvu Shooting Stars (Pwani)      [7-6 pen]
African Sports (Tanga)           0-1 Alliance FC (Mwamba)             
Ndanda FC (Mtwara)               1-0 Dodoma FC
Ihefu SC (Mbeya)                 1-0 Gipco FC (Geita)
JKT Tanzania (Dar-es-S.)         2-0 Tukuyu Stars (Mbeya)
Simba SC (Dar-es-Salaam)         2-1 Mwadui FC (Shinyanga)     
Mtibwa Sugar (Morogoro)          1-1 Sahare All Stars (Tanga)         [2-3 pen]
Kagera Sugar                     2-0 Mighty Elephant (Songea)
[Jan 26]
Young Africans SC (Dar-es-S.)    2-0 Tanzania Prisons (Mbeya)
Majimaji FC (Ruvuma)             1-1 Stand United (Shinyanga)         [4-5 pen]
Namungo FC (Lindi)               2-1 Biashara United (Mara)
Lipuli FC                        2-2 Kitayosa FC (Moshi)              [4-5 pen]
[Jan 27] 
Azam FC (Dar-es-Salaam)          3-1 Friends Rangers (Dar-es-Salaam)

1/8 Finals
[Feb 25]
Mbeya City                       1-2 Namungo FC (Lindi)               
Panama FC (Dar-es-Salaam)        2-5 Sahare All Stars (Tanga)         
Stand United (Shinyanga)         1-1 Simba SC (Dar-es-Salaam)         [2-3 pen]
Ndanda FC (Mtwara)               3-1 Kitayosa FC (Moshi)              
[Feb 26]
Ihefu SC (Mbeya)                 0-0 Azam FC (Dar-es-Salaam)          [4-5 pen]
JKT Tanzania (Dar-es-S.)         1-1 Alliance FC (Mwamba)             [3-5 pen]
Kagera Sugar                     1-1 KMC FC (Dar-es-Salaam)           [2-0 pen]
Young Africans SC (Dar-es-S.)    1-0 Gwambina FC (Misungwi)           

Quarterfinals
[Jun 30]
Namungo FC (Lindi)               2-0 Alliance FC (Mwamba)             
Young Africans SC (Dar-es-S.)    2-1 Kagera Sugar                     
[Jul 1]
Sahare All Stars (Tanga)         1-1 Ndanda FC (Mtwara)               [4-3 pen]
Simba SC (Dar-es-Salaam)         2-0 Azam FC (Dar-es-Salaam)          

Semifinals
[Jul 11]
Sahare All Stars (Tanga)         0-1 Namungo FC (Lindi)               
[Jul 12]
Simba SC (Dar-es-Salaam)         4-1 Young Africans SC (Dar-es-S.)    

Final [Aug 2, Nelson Mandela Stadium, Sumbawanga]
Simba SC (Dar-es-Salaam)         2-1 Namungo FC (Lindi)               


Ligi Daraja la Kwanza

Kundi A | Kundi B

Kundi A

Final Table:

 1.Dodoma Jiji FC      22  16  3  3  38-12  51       Promoted
----------------------------------------------
 2.Ihefu SC            22  16  3  3  33-11  51  [P]  Promotion Playoff
 3.Majimaji FC         22  13  4  5  26-17  43       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Mbeya Kwanza FC     22  11  4  7  39-20  37
 5.Njombe Mji FC       22   9  5  8  22-17  32
 6.African Lyon        22   9  4  9  28-27  31  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Boma FC             22   8  6  8  25-26  30       Relegation Playoff
 8.Friends Rangers FC  22   7  3 12  17-29  24       Relegation Playoff
----------------------------------------------
 9.Iringa United FC    22   7  3 12  22-35  24 [*1]  Relegated
10.Cosmopolitan FC     22   4  7 11  16-24  19  [P]  Relegated
11.Pan African FC      22   4  5 13  26-47  17 [*2]  Relegated
12.Mlale FC            22   2  5 15  15-42  11       Relegated
 
[*1] Mufindi United FC (Iringa) were renamed Iringa United FC
[*2] Pan African FC, who were promoted from the 4th to the 3rd level at the
     end of the 2018/19 season, obtained the franchise of Ashanti United

Kundi B

Final Table:

 1.Gwambina FC         22  14  5  3  32-15  47 [*3]  Promoted
----------------------------------------------
 2.Geita Gold FC       22   9  7  6  30-22  34       Promotion Playoff
 3.Transit Camp FC     22   8  9  5  25-21  33       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.GIPCO FC            22   9  6  7  23-19  33  [P] 
 5.Arusha FC           22   9  4  9  23-25  31
 6.Rhino Rangers FC    22   8  6  8  23-23  30
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Pamba SC            22   8  5  9  23-26  29       Relegation Playoff
 8.Mawenzi Market FC   22   7  6  9  29-30  27       Relegation Playoff
----------------------------------------------
 9.Mashujaa FC         22   6  9  7  23-24  27       Relegated
10.Stand United        22   6  6 10  22-29  24  [R]  Relegated
11.Sahare All Stars    22   6  5 11  16-29  23  [P]  Relegated
12.Green Warriors FC   22   5  6 11  24-30  21       Relegated

[*3] Arusha United FC were relocated to Misungwi and renamed Gwambina FC

Final

[Jul 18]
Dodoma Jiji      1-0 Gwambina         

NB: Dodoma Jiji FC second level champions; both finalists promoted

Promotion Playoff

First Legs [Jul 17]
Majimaji         1-2 Geita Gold       
Transit Camp     3-0 Ihefu            

Second Legs [Jul 22]
Geita Gold       2-1 Majimaji         
Ihefu            3-0 Transit Camp     [4-2 pen]

NB: Geita Gold FC and Ihefu SC qualified for promotion/relegation playoff

Relegation Playoff

First Legs [Jul 17]
Mawenzi Market   2-1 Boma             
Friends Rangers  1-1 Pamba            

Second Legs [Jul 21]
Boma             4-2 Mawenzi Market   
Pamba            1-0 Friends Rangers  

NB: Boma and Pamba remain at 2nd level;
    Mawenzi Market and Friends Rangers to promotion/relegation playoff 2nd/3rd level

Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd Level

First Legs [Jul 25]
Mbuni            2-1 Mawenzi Market   
African Sports   2-0 Friends Rangers  

Second Legs [Jul 30]
Mawenzi Market   1-0 Mbuni            
Friends Rangers  1-0 African Sports   

NB: Friends Rangers relegated, African Sports promoted

Ligi Daraja la Pili

NB: third level

Group Stage

Final Tables:

Kundi A
 1.Mbuni FC (Arusha)   14   9  2  3  25-12  29       Qualified
 2.African Sports FC   14   9  2  3  22- 9  29       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Eagle FC            14   6  6  2  18- 8  24
 4.Rufiji United FC    14   6  4  4  24-19  22
----------------------------------------------
 5.Dar City FC         14   6  4  4  19-15  22       Relegated
 6.Villa Squad FC      13   4  2  7  14-20  14       Relegated
 7.Mpwapwa United FC   13   2  2  9   9-18   8       Relegated
 8.Mkamba Rangers FC   14   2  0 12  10-40   6       Relegated
NB: remaining match not played due to irrelevance

Kundi B
 1.Kitayosce FC        10   7  2  1  21- 6  23       Qualified
 2.Usalama FC          10   5  3  2  14- 8  18       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Milambo FC          10   4  3  3  13-15  15
 4.Kasulu Redstars FC  10   3  1  6  11-20  10
----------------------------------------------
 5.Toto Africans FC    10   1  5  4   9-13   8       Relegated
 6.Mgambo Shooting FC  10   2  2  6  11-17   8       Relegated
 -.Bulyanhulu          excluded; all results annulled;
   playing record:     10   0  5  5   - 8    5       Relegated

Kundi C
 1.Diamond Trust Bank  12   7  3  2  23-10  24       Qualified
 2.Fountain Gate FC    12   6  5  1  20-11  23       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tukuyu Stars        12   5  4  3  18- 9  19
 4.Area C. FC          12   4  5  3  16-11  17
----------------------------------------------
 5.Majimaji Rangers FC 12   3  5  4  17-22  14       Relegated
 6.Mtwivila City FC    12   2  3  7   8-30   9       Relegated
 7.The Mighty Elephant 12   2  1  9  12-21   7       Relegated

Top Six Playoff (all matches in Ruangwa, Lindi)

Round 1 [Jul 4]
Fountain Gate    1-1 Kitayosce        
DTB              0-0 Mbuni            

Round 2 [Jul 6]
African Sports   2-2 DTB              
Usalama          0-1 Fountain Gate    

Round 3 [Jul 8]
Kitayosce        4-1 Usalama          
Mbuni            3-3 African Sports   

Kundi A
 1.Kitayosce FC         2   1  1  0   5- 2   4       Semifinals
 2.Fountain Gate FC     2   1  1  0   2- 1   4       Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Usalama FC (Manyara) 2   0  0  2   1- 5   0

Kundi B
 1.African Sports FC    2   0  2  0   5- 5   2       Semifinals
 2.Mbuni FC (Arusha)    2   0  2  0   3- 3   2       Semifinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Diamond Trust Bank   2   0  2  0   2- 2   2

Semifinals [Jul 10]
Kitayosce        0-0 Mbuni            [4-3 pen]
African Sports   0-0 Fountain Gate    [1-3 pen]

Third Place Match [Jul 12]
African Sports   0-1 Mbuni            

NB: both Mbuni FC (Arusha) and African Sports FC (Tanga) to promotion/relegation playoff 2nd/3rd level

Final [Jul 12]
Kitayosce        0-1 Fountain Gate    

NB: both Fountain Gate FC (Dodoma) and Kitayosce FC (Tabora) promoted

2018/19

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 6 Aug 2020

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.