Trinidad and Tobago 2014/15


Professional League
Cup Tournaments
National Super League
Regional Tournaments
Community Tournaments

Professional League

Final Table:

 1.Central FC                      24  17  4  3  63-19  55  Champions
 2.W Connection                    24  15  4  5  47-20  49
 3.Defence Force                   24  12  3  9  46-31  39
 4.North East Stars FC             24   9  7  8  25-25  34
 5.Point Fortin Civic Centre       24  10  3 11  45-43  33
 6.San Juan Jabloteh               24   8  7  9  33-41  31
 7.Police FC                       24   8  6 10  35-46  30
 8.Caledonia AIA                   24   7  6 11  31-43  27
 9.St. Ann's Rangers               24   1  2 21  21-78   5

Round 1
[Sep 26]
St. Ann's Rangers 0-7 Central           
Police            0-0 San Juan Jabloteh 
[Sep 27]
Point Fortin      1-2 Caledonia AIA     
North East Stars  0-1 Defence Force     
W Connection      bye

Round 2
[Oct 3]
San Juan Jabloteh 1-0 St. Ann's Rangers 
Defence Force     4-2 Police            
[Oct 4]
Point Fortin      1-3 North East Stars  
[Oct 28]
Central           1-1 W Connection      
Caledonia AIA     bye

Round 3 [Oct 21]
W Connection      0-1 North East Stars  
San Juan Jabloteh 2-2 Point Fortin      
Central           3-1 Caledonia AIA     
St. Ann's Rangers 2-3 Police            
Defence Force     bye

Round 4
[Nov 4]
W Connection      4-0 St. Ann's Rangers 
Defence Force     1-3 Caledonia AIA     
San Juan Jabloteh 1-0 North East Stars  
[Nov 9]
Central           2-3 Police            
Point Fortin      bye

Round 5 [Nov 25]
W Connection      3-0 Point Fortin      
St. Ann's Rangers 1-1 Caledonia AIA     
Police            0-0 North East Stars  
Central           2-1 Defence Force     
San Juan Jabloteh bye

Round 6 [Dec 9]
San Juan Jabloteh 0-4 Central           
St. Ann's Rangers 1-4 Point Fortin      
Defence Force     1-2 W Connection      
Caledonia AIA     1-1 Police            
North East Stars  bye

Round 7
[Dec 16]
Caledonia AIA     4-1 San Juan Jabloteh 
Defence Force     1-1 Point Fortin      
[Dec 18]
W Connection      6-1 Police            
Central           1-1 North East Stars  
St. Ann's Rangers bye

Round 8
[Jan 10]
North East Stars  1-0 St. Ann's Rangers 
Defence Force     2-1 San Juan Jabloteh 
[Jan 11]
Central           3-1 Point Fortin      
W Connection      3-0 Caledonia AIA     
Police            bye

Round 9 [Jan 13]
North East Stars  2-1 Caledonia AIA     
Defence Force     3-2 St. Ann's Rangers 
San Juan Jabloteh 1-1 W Connection      
Point Fortin      2-0 Police            
Central           bye

Round 10
[Jan 16]
Central           4-1 St. Ann's Rangers 
Caledonia AIA     2-6 Point Fortin      
[Jan 17]
Defence Force     1-0 North East Stars  
San Juan Jabloteh 2-2 Police            
W Connection      bye

Round 11
[Jan 23]
North East Stars  1-0 Point Fortin      
W Connection      0-1 Central           
[Jan 25]
St. Ann's Rangers 0-5 San Juan Jabloteh 
Police            1-1 Defence Force     
Caledonia AIA     bye

Round 12
[Jan 27]
Point Fortin      1-2 San Juan Jabloteh 
Police            2-1 St. Ann's Rangers 
North East Stars  0-1 W Connection      
[Jan 28]
Caledonia AIA     0-1 Central           
Defence Force     bye

Round 13
[Jan 30]
North East Stars  2-1 San Juan Jabloteh 
Caledonia AIA     1-2 Defence Force     
[Jan 31]
St. Ann's Rangers 0-4 W Connection      
[Feb 1]
Police            0-5 Central           
Point Fortin      bye

Round 14 [Feb 3]
Point Fortin      2-1 W Connection      
Caledonia AIA     4-1 St. Ann's Rangers 
Defence Force     1-0 Central           
North East Stars  3-1 Police            
San Juan Jabloteh bye

Round 15
[Feb 6]
Police            3-0 Caledonia AIA     
Point Fortin      4-1 St. Ann's Rangers 
Central           2-3 San Juan Jabloteh 
[Feb 10]
W Connection      2-1 Defence Force     
North East Stars  bye

Round 16 [Feb 20]
North East Stars  0-3 Central           
Police            1-2 W Connection      
Point Fortin      2-1 Defence Force     
San Juan Jabloteh 1-1 Caledonia AIA     
St. Ann's Rangers bye

Round 17 [Feb 24]
Point Fortin      0-1 Central           
Caledonia AIA     1-1 W Connection      
St. Ann's Rangers 1-2 North East Stars  
San Juan Jabloteh 2-1 Defence Force     
Police            bye

Round 18
[Feb 27]
Caledonia AIA     1-0 North East Stars  
St. Ann's Rangers 0-7 Defence Force     
Police            1-3 Point Fortin      
[Feb 28]
W Connection      1-0 San Juan Jabloteh 
Central           bye

Round 19 [Mar 3]
St. Ann's Rangers 1-6 Central           
Police            3-1 San Juan Jabloteh 
Caledonia AIA     1-3 Point Fortin      
North East Stars  3-2 Defence Force     
W Connection      bye

Round 20 [Mar 6]
San Juan Jabloteh 2-1 St. Ann's Rangers 
Point Fortin      1-1 North East Stars  
Central           0-0 W Connection      
Defence Force     0-1 Police            
Caledonia AIA     bye

Round 21
[Mar 10]
Central           2-0 Caledonia AIA     
W Connection      2-0 North East Stars  
[Mar 11]
St. Ann's Rangers 3-4 Police            
San Juan Jabloteh 1-5 Point Fortin      
Defence Force     bye

Round 22 [Mar 17]
Central           4-1 Police            
St. Ann's Rangers 0-4 W Connection      
Defence Force     4-0 Caledonia AIA     
San Juan Jabloteh 1-1 North East Stars  
Point Fortin      bye

Round 23 
[Mar 20]
Police            1-1 North East Stars  
W Connection      2-0 Point Fortin      
[Mar 21]
Central           1-1 Defence Force     
St. Ann's Rangers 1-2 Caledonia AIA     
San Juan Jabloteh bye

Round 24 [Apr 7]
San Juan Jabloteh 0-3 Central           
St. Ann's Rangers 1-2 Point Fortin      
Defence Force     4-1 W Connection      
Caledonia AIA     1-0 Police            
North East Stars  bye

Round 25
[Apr 12]
Point Fortin      2-4 Defence Force     
Caledonia AIA     2-2 San Juan Jabloteh 
[Apr 28]
W Connection      2-1 Police            
Central           2-1 North East Stars  
St. Ann's Rangers bye

Round 26
[Apr 24]
Central           5-2 Point Fortin      
W Connection      2-1 Caledonia AIA     
North East Stars  1-1 St. Ann's Rangers 
[Apr 26]
Defence Force     1-0 San Juan Jabloteh 
Police            bye

Round 27
[May 1]
Defence Force     1-2 St. Ann's Rangers 
San Juan Jabloteh 3-2 W Connection      
[May 2]
North East Stars  1-1 Caledonia AIA     
[May 5]
Point Fortin      0-3 Police            
Central           bye

Final Table:

 1.Central FC                      24  17  4  3  63-19  55  Champions
 2.W Connection                    24  15  4  5  47-20  49
 3.Defence Force                   24  12  3  9  46-31  39
 4.North East Stars FC             24   9  7  8  25-25  34
 5.Point Fortin Civic Centre       24  10  3 11  45-43  33
 6.San Juan Jabloteh               24   8  7  9  33-41  31
 7.Police FC                       24   8  6 10  35-46  30
 8.Caledonia AIA                   24   7  6 11  31-43  27
 9.St. Ann's Rangers               24   1  2 21  21-78   5


Cup Tournaments

TTFA Trophy

Qualifying Round 1
[Oct 22]
Goal City         5-0 Siparia Spurs
Petrotrin P. Seco 4-1 1976 FC Phoenix
Bethel United     1-0 Las Lomas United
Guaya United      0-0 FC Santa Rosa     [4-3 pen]
Real Maracas      3-0 Malabar FC        [by default]
[Oct 29]
Defence Force     3-3 WASA              [4-2 pen]
La Horquetta SA   lt  Stokely Vale      
Club Sando        bye
 
Qualifying Round 2 (between losers round 1)
[Nov ?]
Malabar FC        2-6 FC Santa Rosa
WASA              bt  1976 FC Phoenix
Club Sando        bt  La Horquetta SA   
Siparia Spurs     bt  Las Lomas United

Preliminary Round [Jan 28]
Siparia Spurs     2-2 Maple FC          [2-3 pen]
House of Dread    1-3 Guaya United
Queens Park CC    1-7 Defence Force (PL)
Cedar Hill United 0-3 Defence Force (SL]
W Connection      1-0 Real Maracas 
 
Round 1 [Feb 22]
Biche United      1-4 San Juan Jabloteh
Pt Fortin Civic   0-0 Petrotrin P. Seco [4-3 pen]
WASA              0-3 W Connection
Maple FC          1-2 SKHY FC
Goal City         1-2 Bethel United
Guaya United      2-0 St Ann's Rangers
Police            4-0 Youth Stars
Enterprise LS     0-2 North East Stars
Roxborough Lakers 1-1 Cunupia FC        [5-4 pen]
Central FC        7-0 Rio Claro United
Black Rock FC     awd Moruga            [awarded to Black Rock, Moruga dns]
Tamana FC         awd St Francois N'ls  [awarded to St Francois Nationals, Tamana defaulted]
FC Santa Rosa     2-4 Club Sando
Stokely Vale      awd Penal All Stars   [awarded to Stokely Vale, Penal All Stars dns]
Def. Force (PL)   2-0 Defence Force (SL)
Caledonia AIA     2-0 Prison FC  

Round 2
[Mar 1]
Police FC         2-2 Guaya United      [3-1 pen]
Bethel United     1-1 San Juan Jabloteh [3-5 pen]
Black Rock FC    1-17 Defence Force
North East Stars  1-0 Caledonia AIA
Club Sando        4-4 Pt. Fortin Civic  [5-4 pen]
Central FC        7-0 SKHY FC
[Mar 2]
Stokely Vale FC   0-4 W Connection
Roxborough Lakers 1-1 St Francois N'ls  [3-5 pen]
 
Quarterfinals [Mar 8]
W Connection      0-0 St Francois N'ls  [5-3 pen]
Defence Force     2-3 North East Stars
San Juan Jabloteh 3-2 Club Sando
Police FC         0-2 Central FC     

Semifinals [Mar 15]
North East Stars  2-1 San Juan Jabloteh 
Central FC        2-2 W Connection      [1-3 pen]

Final [Mar 29, Ato Boldon Stadium]
W Connection      0-0 North East Stars  [aet, 4-5 pen]


First Citizen's Cup 2014

Qualifying Round [Oct 14]
Defence Force     1-1 San Juan Jabloteh [2-3 pen]
 
Quarterfinals
[Oct 17]
W Connection      0-2 San Juan Jabloteh
Central           1-1 Point Fortin      [3-2 pen]
[Oct 18]
Police            2-1 St. Ann's Rangers 
Caledonia AIA     1-1 North East Stars  [1-4 pen] 
 
Semifinals [Oct 24]
Central           0-0 Police            [3-1 pen]
North East Stars  0-0 San Juan Jabloteh [4-3 pen]
 
Final [Oct 31]
Central FC        1-0 North East Stars
  [Leston Paul 65]
 

Toyota Classic 2014

Preliminary Round
[Nov 22]
San Juan Jabloteh            4-0 1976 Phoenix FC
Petrotrin Palo Seco          0-6 Defence Force (PL)
Caledonia AIA                3-0 Defence Force (SL) 
WASA FC                      1-1 W Connection                 [4-3 pen]
[Nov 23]
Police FC                    2-1 Guaya United
St Ann's Rangers             0-3 Point Fortin Civic
[Nov 28] 
Central FC                   2-0 La Horquetta
Club Sando                   1-0 North East Stars
 
Quarterfinals
[Nov 29]
Defence Force (PL)           1-1 Police FC                    [3-4 pen]
WASA FC                      2-1 Caledonia AIA
[Dec 1]
Central FC                   0-0 Point Fortin Civic           [2-4 pen]
San Juan Jabloteh            1-0 Club Sando
 
Semifinals [Dec 6]
San Juan Jabloteh            2-2 Police FC                    [4-3 pen]
WASA                         0-4 Point Fortin Civic
 
Final [Dec 12]
San Juan Jabloteh            1-1 Point Fortin Civic           [4-2 pen]


Pro Bowl 2015

Quarterfinals [May 8]
Caledonia AIA                1-0 Point Fortin Civic
W Connection                 4-0 North East Stars
Police                       2-1 San Juan Jabloteh
Defence Force                0-1 Central
 
Semifinals [May 15]
Caledonia AIA                3-3 W Connection                 [5-4 pen]
Central                      1-0 Police
 
Final [May 29]
Central                      4-1 Caledonia AIA

National Super League 2014/15

First Phase

Reported Table (Nov 2):

 1.Club Sando                      13  11  1  1  51-16  34
 2.WASA FC                         12   9  2  1  30- 8  29
 3.Petrotrin Palo Seco             13   8  2  3  30-19  26
 4.Guaya United (Guayaguayare)     13   6  3  4  24-19  21
 5.La Horquetta SA                 13   6  3  4  30-26  21
 6.Siparia Spurs                   13   6  3  4  28-25  21
 7.1976 FC Phoenix (Tobago)        13   5  3  5  23-19  18
 8.Stokely Vale FC (Tobago)        13   5  3  5  23-19  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Defence Force FC                13   4  6  3  24-25  18
10.Las Lomas United                13   5  3  5  14-20  18
11.Malabar FC                      13   4  3  6  16-27  15
12.Real Maracas                    13   2  5  6  19-27  11
13.FC Santa Rosa                   13   2  4  7  16-25  10
14.Bethel United (Tobago)          13   1  3  9  13-31   6
15.Goal City (Tobago)              13   1  1 11  15-44   4
 
NB: one more win than loss; odd number of draws; total goal difference +6;
    error with Stokely Vale who surely must have a different record from Phoenix

NB: Joe Public withdrew before start season

Big Eight

 1.Club Sando   
 2.Petrotrin Palo Seco                                
 3.Guaya United (Guayaguayare)     
 4.WASA FC                         
 5.La Horquetta SA                 
 6.Defence Force FC                
 7.1976 FC Phoenix (Tobago)        
 8.Siparia Spurs                   

Champions: Club Sando; they have been accepted as entrants to the 2015/16 Professional League

Relegation Playoff

 9.Stokely Vale FC (Tobago)        
10.Las Lomas United                
11.Malabar FC                      
12.Real Maracas                    
----------------------------------------------------------
13.FC Santa Rosa                   
14.Bethel United (Tobago)          
15.Goal City (Tobago)              



Regional Tournaments 2014/15

Champions of Champions

NB: promotion playoff (to Super League) between the winners of the regional leagues

Final Table:

 1.Marabella Family Crisis Centre   5   3  1  1  14- 8  10  Promoted  [Southern FA]
 2.Police FC (St. James)            5   3  1  1   8- 9  10  Promoted  [Northern FA] 
 3.Matura Reunited (Matura)         5   2  2  1  13- 7   8  Promoted  [Eastern Counties FA]
----------------------------------------------------------
 4.Cunupia FC (Cunupia)             5   1  3  1   6- 6   6  [Central FA]
 5.Sidey's FC (Speyside)            5   1  1  3   6- 9   4  [Tobago FA]
 6.Malta Carib Alcons (St. Joseph)  5   1  0  4   5-13   3  [Eastern FA]

Round 1
[Mar 29]
Marabella FCC     1-2 Cunupia           
Police            3-2 Matura Reunited   
[Apr 20]
Sidey's FC        3-0 Malta Carib Alc.  
 
Round 2
[Apr 1]
Cunupia           1-1 Matura Reunited   
Police            2-1 Malta Carib Alc.  
[Apr 15] 
Marabella FCC     3-1 Sidey's FC        

Round 3
[Apr 4]
Matura Reunited   5-1 Malta Carib Alc.  
Police            1-5 Marabella FCC     
[Apr 22]
Cunupia           2-2 Sidey's FC        
 
Round 4 [Apr 8]
Malta Carib Alc.  1-0 Cunupia           
Matura Reunited   2-2 Marabella FCC      
Sidey's FC        0-1 Police            
 
Round 5
[Apr 12]
Malta Carib Alc.  2-3 Marabella FCC     
Cunupia           1-1 Police            
[Apr 17]
Matura Reunited   awd Sidey's FC        [awarded 3-0, Sidey's dns]
 
Final Table:

 1.Marabella Family Crisis Centre   5   3  1  1  14- 8  10  Promoted  [Southern FA]
 2.Police FC (St. James)            5   3  1  1   8- 9  10  Promoted  [Northern FA] 
 3.Matura Reunited (Matura)         5   2  2  1  13- 7   8  Promoted  [Eastern Counties FA]
----------------------------------------------------------
 4.Cunupia FC (Cunupia)             5   1  3  1   6- 6   6  [Central FA]
 5.Sidey's FC (Speyside)            5   1  1  3   6- 9   4  [Tobago FA]
 6.Malta Carib Alcons (St. Joseph)  5   1  0  4   5-13   3  [Eastern FA]

Central FA

Premier Division

Table (Nov):

 1.Cunupia FC                      12  11  0  1  46- 8  33
 2.Edinburgh 500 FC                11   8  0  3  32-17  24
 3.Enterprise Youths (Chaguanas)   10   7  1  2  18-14  22
 4.Perseverance United             10   5  2  3  22-10  17
 5.Chaguanas FC                    10   3  1  6  17-22  10
 6.Enterprise Life Sports          10   3  1  6  13-19  10
 7.Harlem Strikers                 10   2  3  5  12-21   9
 8.Arawak Combined                 11   2  1  8  16-38   7
 9.Leeds FC                        10   1  1  8   9-36   4
 
Top Final Table:

 1.Cunupia FC                                               Champions
 2.Edinburgh 500 FC               
 3.Enterprise Youths (Chaguanas)  
 4.Perseverance United          

Hugo Francis Cup

Preliminary Round [date ?]
Arawak Combined   0-3 Leeds FC  
 
Quarterfinals
[Oct 2]
Edinburgh 500 FC  2-1 Enterprise Youths
Cunupia FC        1-0 Chaguanas FC
[Oct 4]
Enterprise LS     0-3 Harlem Strikers
[Oct 5]
Perseverance U.   0-0 Leeds FC          [5-3 pen]
 
Semifinals [Oct 7]
Edinburgh 500 FC  3-0 Harlem Strikers
Cunupia FC        1-0 Perseverance United
 
Final [Oct 11]
Edinburgh 500 FC  1-4 Cunupia FC
 
Central FA League Cup

Preliminary Round [Nov 11]
Enterprise Youths 2-0 Leeds FC
 
Quarterfinals
[Nov 13]
Perseverance U.   0-3 Chaguanas
Enterprise LS     3-0 Arawak Combined   [by default] 
[Nov 15]
Cunupia FC        3-0 Harlem Strikers
[Nov 16]
Edinburgh 500 FC  2-3 Enterprise Youths
 
Semifinals [Dec 3]
Chaguanas         2-1 Cunupia FC
Enterprise LS     1-0 Enterprise Youths
 
Final [Dec 8] 
Chaguanas         2-1 Enterprise Life Sport

Eastern FA

Premier Division 2014/15

Reported Table (Jan ?):

 1.Malta Carib Alcons               8   6  0  2  16- 9  18
 2.T&T Prisons                     10   4  4  2  20- 8  16
 3.SKHY FC                          8   5  0  3  15- 8  15
 4.WASA FC                          7   4  2  1  15- 7  14
 5.House of Dread                   9   3  4  2  14-13  13
 6.FC Maloney                       8   4  1  3  17-25  13
 7.Boss FC                          9   4  0  5  15-19  12
 8.Valtrin United                   9   2  3  4  14-17   9
 9.BM Spurs                         8   2  3  3  14-12   9
10.Carib FC                         7   2  1  4  13-14   7
11.Tunapuna Titans                  9   2  0  9  14-34   6

NB: total goal difference +1

Top Final Table:
 1.Malta Carib Alcons              20  14  1  5  37-23  43    

First Division 2014/15

Reported Table (Jan ?):

 1.Barataria                        6   4  2  0  12- 2  14
 2.Elements                         7   3  3  1  16- 7  12
 3.Air Guard                        6   3  3  0  14- 5  12
 4.Eastern Alliance                 4   3  0  1  12- 1   9
 5.Supreme XI                       5   1  2  2   4- 8   5
 6.Crompton SC                      5   0  0  5   0-22   0

NB: table arithmetically absurd 

FA Trophy

Round 1
[Oct 18]
TT Prisons        2-1 BM Spurs
House of Dread    2-1 Valtrin United
FC Maloney        3-0 Vorstelijke FC    [by default]
[Oct 19]
Elements FC       3-0 Tunapuna Titans
Carib FC          1-1 Eastern Alliance  [4-3 pen]
Boss FC           lt  Barataria Ball Players
SKHY FC           bt  M. Carib Alcons   
WASA              bye
 
Quarterfinals
[Nov 3?]
SKHY FC           4-0 Barataria Ball Players
TT Prisons        4-1 WASA
House of Dread    2-1 Elements FC
[Nov 6]
FC Maloney        lt  Carib FC          

Semifinals [Dec 13,14]
SKHY FC           3-2 TT Prisons
House of Dread    2-0 Carib FC
 
Final
SKHY FC           bt  House of Dread  

Eastern Counties FU

League

Final Table:

 1.Matura Reunited                 12  10  1  1  40- 6  31
 2.Rio Claro United                12   8  0  4  22-11  24
 3.Damarie Hill United             12   7  3  2  26-16  24
 4.Biche FC                        12   5  3  4  20-13  18
 5.Tamana United                   12   4  0  8  10-25  12
 6.North East Stars                12   3  1  8  17-29  10
 7.Damarie Hill FC                 12   1  0 11   3-38   3

Knock.out Tournament

Final [Mar 5]
Biche FC          0-0 Rio Claro United  [3-1 pen]

Northern FA

Premier Division 2014/15

Reported Table (Sep 22):

 1.Police                           6   6  0  0  17- 7  18
 2.Petit Valley                     6   4  1  1  12- 6  13
 3.QPCC                             6   3  1  2  10- 5  10
 4.St Francois                      6   2  3  1  11- 9   9
 5.CMFA                             5   2  2  1  11- 8   8
 6.FC1                              6   2  1  3  12-11   7
 7.Maple                            5   1  3  2  10-12   6
 8.Football Factory                 6   2  0  4  11-14   6
 9.New Millenium                    5   1  0  4   7-15   3
10.RSSR                             6   0  1  5   7-20   1
NB: total goal difference +1

Champions: Police (Port-of-Spain)

FA Trophy 2014

Quarterfinals
Maple             2-1 Morvant Elements
Carenage United   1-1 Police            [9-8 pen]
Queen's Park CC   5-2 Paragon
RSSR              0-3 St Francois Nationals
 
Semifinals
[Sep 17]
Maple             2-0 Carenage United 
[Sep 18]
Queen’s Park CC   1-1 St Francois       [4-2 pen]
 
Third Place Match [Oct 2]
Carenage United    -  St Francois Nationals
 
Final [Oct 2]
Maple             2-1 Queen’s Park CC

Superstar Cup 2015 

[Feb 26]
Paragon           1-1 Maple             [2-1 pen]
 
Southern FA

Petrotrin Super League 2014/15

Reported Tables (Nov 21):

Group A
 1.Marabella Family CC             10   7  2  1  40-14  23  Big Six
 2.Moruga FC                        8   6  1  1  19- 7  19  Big Six
 3.University of Trinidad/Tobago    8   4  1  3  29-12  13  Big Six
 4.Cedar Hill                       7   2  1  4  13-16   7
 5.Diamond United                   5   1  1  3  10-13   4
 6.Corinthians                      8   0  0  8   6-44   0
NB: total goal difference +11

Group B
 1.Barrackpore United              11   9  1  1  31- 8  28  Big Six
 2.Point Fortin Civic FC           11   7  1  3  33-12  22  Big Six
 3.Giants                          10   5  3  1  15-19  18  Big Six
 4.Penal All Stars                 11   5  2  4  41-24  17
 5.Club Sando                       9   2  1  6  15-22   7
 6.CFE                              9   1  3  5   7-28   6
 7.Pluck Road                       8   0  1  7   4-26   1
NB: 2 more wins than losses; total goal difference +7

Big Six

Final Table:

 1.Marabella Family CC              5   3  2  0  15- 5  11  Champions
 2.Barrackpore United               5   3  2  0   9- 4  11
 3.Moruga FC                        5   3  1  1  13- 7  10
 4.Giants                           5   2  0  3  11-14   6
 5.Point Fortin Civic FC            5   1  0  4   6-13   3
 6.University of Trinidad/Tobago    5   0  1  4   3-14   1

League Cup 2014

Round 1 [Sep ?]

First Legs 
Centre for Excellence        2-0 Cedar Hill United
Barrackpore United           awd Union United FC              [Union forfeited]
Giants                       2-1 Point Fortin Civic
Penal All Stars              6-1 Pluck Road
Diamond United               2-1 UTT
Moruga FC                    3-1 Marabella Family CC 
 
Second Legs
Cedar Hill United            awd Centre for Excellence        [Cedar Hill forfeited]
Union United FC              awd Barrackpore United           [Union forfeited]
Point Fortin Civic           2-1 Giants                       [6-5 pen]
Pluck Road                   0-9 Penal All Stars
UTT                          bt  Diamond United  
Marabella Family CC          0-1 Moruga FC
 
Round 2

First Legs
[Sep 17]
Moruga FC                    0-0 Centre for Excellence
[Sep 22]
Barrackpore United           2-0 Point Fortin Civic
[dates ?]
Corinthians                  2-5 Penal All Stars
Club Sando                   0-3 UTT
 
Second Legs [Oct 1?]
Point Fortin Civic           1-1 Barrackpore United
Moruga FC                    4-0 Centre for Excellence   
Penal All Stars              7-0 Corinthians
UTT                          6-0 Club Sando
 
Semifinals

First Legs
[Nov ?]
Penal All Stars              1-3 Barrackpore United           
[Dec 1]
UTT                          2-2 Moruga FC
 
Second Legs
[Dec 3?]
Barrackpore United           4-0 Penal All Stars              
[Dec 8]
Moruga FC                    3-3 UTT                          [4-3 pen]

Final [Dec 18]
Barrackpore United           2-1 Moruga FC
 
Executive Cup 2014

Final [Dec 11]
Moruga FC                    2-1 Penal All Stars
 

Tobago FA

Premier Division

Final Table:

 1.Sidey's FC                      14  10  2  2  33-14  32  Champions
 2.Youth Stars United              14   9  1  4  29-18  28
 3.Georgia FC                      14   7  4  3  30-14  25
 4.Roxborough Lakers               14   7  4  3  28-14  25
 5.Black Rock FC                   14   4  4  6  19-25  16
 6.Bethel United                   14   4  1  9  16-33  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Lambeau United FC               14   3  3  8  18-36  12  Relegation Playoff
----------------------------------------------------------
 8.Mason Hall USSS                 14   0  5  9  10-29   5  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Dec 17]
Earlbrokes        0-2 Lambeau United

Second Leg [Dec 19]
Lambeau United    1-3 Earlbrokes        

NB: Earlbrokes promoted (on away goals), Lambeau United relegated

Championship Division (Second Level)

Final Table:

 1.Golden Lane FC                  14  12  1  1  53-17  37  Promoted
----------------------------------------------------------
 2.Earlbrokes SC                   14   7  2  5  31-22  23  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Moriah Youths                   14   6  4  4  41-28  22
 4.Hills United                    14   6  3  5  38-42  21
 5.Leeds United                    14   6  2  6  25-27  20
 6.Mt. Grace United                14   5  2  7  27-32  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Signal Hill United              14   3  4  7  23-34  13  Relegation Playoff
----------------------------------------------------------
 8.HV Milan                        14   1  2 11  16-52   5  Relegated
 
Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd Level

First Leg [Dec 17]
Goodwood United   4-1 Signal Hill United

Second Leg [Dec 19]
Signal Hill Utd   2-1 Goodwood United   

NB: Goodwood United promoted, Signal Hill United relegated

Division One (Third level)

Final Table:

 1.Carnbee/Mt Pleasant             14  12  2  0  40-11  36  Promoted
----------------------------------------------------------
 2.Goodwood United FC              14  10  1  3  39-18  31  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Calder Hall FC                  13   7  2  4  38-19  23
 4.Buccoo Ball Park                14   5  3  6  22-28  18
 5.Charlotteville Unifiers         13   4  4  5  19-21  16
 6.Belle Garden                    14   4  3  7  29-34  15
 7.St. Clair's Coaching School     14   3  1 10  28-46  10
 8.Federal Northside               14   1  2 11  14-52   5
 
NB: match between Calder Hall and Charlotteville not played and annulled

TFA Trophy 2014

Round 1
[Oct 12]
Belle Garden                 2-1 Mason Hall USS
Earlbrokes                   3-2 Calder Hall
Mt Grace                     2-0 Georgia 
Carnbee/Mt Pleasant          4-3 Hills United  
[Oct 14]
Golden Lane                  2-1 Charlotteville Unifiers
Roxborough Lakers            6-1 Leeds United
Youth Stars United           3-0 St Clair Coaching School
Goodwood United              1-0 Buccoo Ball Park 
 
Round 2
[Oct 21]
Bethel United                4-2 Belle Garden         
Black Rock                   1-0 Mt Grace            
Signal Hill United           4-1 Earlbrokes          
Federal Northside            0-3 Carnbee/Mt Pleasant
[Oct 24]
HV Milan                     0-3 Golden Lane
Lambeau United               2-1 Goodwood
Moriah Youths                1-1 Roxborough Lakers            [3-5 pen]
Sidey's FC                   1-2 Youth Stars United

Quarterfinals [Oct 21]
Carnbee/Mt Pleasant          1-1 Black Rock                   [3-4 pen]
Youth Stars United           1-1 Golden Lane                  [4-3 pen]
Bethel United                2-0 Signal Hall United
Roxborough Lakers            3-1 Lambeau United
 
Semifinals [Oct 27]
Bethel United                0-0 Black Rock                   [1-3 pen]
Youth Stars United           2-1 Roxborough Lakers
 
Third Place Match [Nov 2]
Roxborough Lakers            1-0 Bethel United
 
Final [Nov 2]
Black Rock                   0-2 Youth Stars United           

Premier Division Knockout

Final [Nov 30]
Georgia FC                   2-0 Roxborough Lakers


Community Tournaments 2014

Barrackpore League
 
League (278 goals scored)

Third Place Match [late Dec]
JJD's Connection             2-1 Manahambre FC
 
Final [late Dec]
Strange Village SC           0-0 Diamond Rangers              [5-3 pen]
 
Knock-out Competition (68 goals scored)    
 
Final [date ?]
Diamond Rangers              4-1 JD's Connection 

Fyzabad League

League
 1.Boca Juniors  [champions]
 2.Gallows United
 3.New Comers
 
Fyzabad Community Cup

Final 
Boca Juniors                 1-1 New Comers                   [5-3 pen]  

League Knockout Final [Nov 30]
Boca Juniors                 4-1 ASAP FC
 


2013/14

2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 1 Dec 2016

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2014/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.