Chad 2014/15


Championnat National

Première Division (Ligue de N'Djamena)
Première Division (Ligue d'Abéché)
Première Division (Ligue du Logone Occidental)
Première Division (Ligue de Moundou)


Championnat National 2015

Participants (12):
  Nord (3)
    AS Mirim Mongo (champions Mongo) 
    Renaissance FC (champions Abéché) 
    AS Wadi Fira (champions Biltine)   
  Sud (4)
    FC Kebbi (champions Bongor)              
    Ascot Moundou (champions Moundou)
    AS Lycot Doba (champions Doba) 
    champions Sarh
  N'Djaména (5)
    Foullah Edifice
    AS CotonTchad (Ascot)
    Gazelle
    Elect Sport
    Renaissance

Start: Feb 7
 
Known results:
Renaissance FC (N'Dj. ) 3-0 AS Wadi Fira
Gazelle FC              2-1 Ascot (N'Djaména)
Elect-Sport             1-0 champions Sarh
Renaissance FC (N'Dj. ) 2-0 Renaissance FC (Abéché)
Ascot (N'Djaména)       3-2 Ascot (Moundou)
Renaissance FC (N'Dj. ) 2-1 AS Mirim Mongo 
Foullah Edifice         0-0 Ascot (Moundou)

Round 6
[Mar 19]
Renaissance FC (N'Dj. ) 3-1 Lycot
 
Round 7
[Mar 22]
Ascot (N'Djaména)       1-1 Renaissance FC (N'Dj. ) 
 
Round 8
[Apr 4]
Renaissance FC (N'Dj. ) 3-0 Foullah Edifice
 
Round 9
[Apr 15]
Renaissance FC (N'Dj. ) 4-1 Kebbi
 
Round 10
[Apr 25]
Renaissance FC (N'Dj. ) 2-0 Ascot (N'Djaména)       
 
Round 11
[May 12]
Renaissance FC (N'Dj. ) 0-1 Elect-Sport
 
Round 12
[May 18]
Renaissance FC (N'Dj. ) 4-1 Wadi Fira

Top of Table:

 1.Renaissance FC (N'Djaména)        12  10  1  1    -    31   

NB: apparently interrupted for financial reasons and to be resumed Aug 5, 2015

Top Final Ranking:

 1.Ascot (N'Djaména) 
 2.Renaissance FC (N'Djaména) 

Première Division (Ligue de N'Djamena)


Round 12
[May 3]
CotonTchad              2-1 USM
Gazelle                 1-1 DGSSIE
Foullah Édifice         0-1 Renaissance 
 
Champions: Foullah Édifice

Coupe de la Ligue de N'Djaména

1/8 Finals [May ?]
Elect Sport             1-0 AS CotonTchad
AS DGSSIE               2-1 EET N° 12
Reine du Guerra         1-2 USM
RFC Junior              3-1 Postel 2000
Santana Sport           1-2 Ecole de Football N’gaba              
Foullah Édifice         drw Gazelle                 [3-4 pen]       
Renaisssance FC         3-0 AS Farcha
 
Final
Renaissance FC           -  Elect Sport
 

Première Division (Ligue d'Abéché)

Round 1
[Feb 23]
Elect Sport             2-1 Foyer des Jeunes      

[Apr 2]
Etoile du Tchad          -  UNABA
 
[Apr 8]
Etoile du Tchad         5-1 Renaissance d'Abéché

Première Division (Ligue du Logone Occidental)

Coupe de la Ligue du Logone Occidental

Final [Aug 2]
ASLAD                   1-0 Denys FC    


Première Division (Ligue de Moundou)

League winners: AS Cotontchad

Coupe Communal de Football 2014 (3rd edition)

10 participating clubs in 3 pools
 
ASLAD                            [qualified]                         
AS Jeunesse
Zénith FC (Div. 2)               [qualified]
Panthère de Maikane (Div. 2)
AS Commune                       [qualified] 
AS Fanfare
Super Start
AS Cotontchad                    [qualified]
Denys FC
AS Santé
 
Group Stage
[Aug 14]
ASLAD                   3-1 FC Zénith
[Aug 29]
ASLAD                    -  AS Jeunesse

Semifinals
[Sep 12]
AS Commune              1-0 ASLAD         
[Sep 13]
AS Cotontchad           4-0 Zénith FC 
 
Final
AS Cotontchad            -  AS Commune
 
Final 2013
AS Cotontchad           bt  Zénith FC


2013

list of champions

list of cup winners


About this document

Source: http://tchadsport.centerblog.net/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 31 Mar 2016

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2014/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.