Chad 2019/20


Championnat National Intégral 2020
Regional Leagues 2019/20


Championnat National Intégral 2020

NB: fourth edition; aka Linafoot; all matches in N'Djaména

Group Stage | Knockout Stage

Group Stage

Group A | Group B

Group A

Round 1 [Sep 27]
AS Coton Tchad          awd Foullah Edifice         [awarded 3-0; originally 1-3]
AS Mine de Faya         n/p AS Santos de Moussoro  
AS Mirim de Mongo       0-2 Gazelle FC              

Round 2 [Sep 29]
AS Mirim de Mongo       awd Foullah Edifice         [awarded 3-0; originally 0-2]
Gazelle FC              2-0 AS Santos de Moussoro
AS Mine de Faya         2-7 AS Coton Tchad          

Round 3 [Oct 1]
AS Coton Tchad          2-3 AS Mirim de Mongo       
AS Mine de Faya         0-1 Gazelle FC              
Foullah Edifice         awd AS Santos de Moussoro   [awarded 0-3; originally 5-1]

Round 4 [Oct 3]
AS Coton Tchad          2-3 Gazelle FC              
Foullah Edifice         awd AS Mine de Faya         [awarded 0-3; originally 2-0]
AS Santos de Moussoro   1-3 AS Mirim de Mongo       

Round 5 [Oct 5]
AS Coton Tchad          8-0 AS Santos de Moussoro   
Foullah Edifice         awd Gazelle FC              [awarded 0-3; originally 1-0]
AS Mirim de Mongo       2-0 AS Mine de Faya       

Final Table:

 1.Gazelle FC (N'Djaména)              5   5  0  0  11- 2  15  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.AS Mirim (Mongo)                    5   4  0  1  11- 5  12
 3.AS Coton Tchad (N'Djaména)          5   3  0  2  22- 8   9
 4.AS Mine (Faya)                      4   1  0  3   5-10   3
 5.AS Santos (Moussoro)                4   1  0  3   4-13   3
 6.Foullah Edifice FC (N'Djaména)      5   0  0  5   0-15   0
NB: Foullah Edifice had all matches awarded losses against them because their player
    Bakhit Djibrine had two licences at the same time

Group B

Round 1 [Sep 28]
Espoir de Bongor        2-0 Mairie de Binder
Renaissance (N'Djaména) 2-0 Or Noir
Djarabé                 1-1 Renaissance (Abéche)    

Round 2 [Sep 30]
Djarabé                 3-1 Mairie de Binder 
Renaissance (Abéche)    1-1 Or Noir                  
Renaissance (N'Djaména) 3-0 Espoir de Bongor

Round 3 [Oct 2]
Espoir de Bongor        1-3 Djarabé                 
Renaissance (N'Djaména) 3-1 Renaissance (Abéche)    
Mairie de Binder        2-1 Or Noir                  

Round 4 [Oct 4]
Espoir de Bongor        2-4 Renaissance (Abéche)    
Mairie de Binder        1-4 Renaissance (N'Djaména) 
Or Noir                 1-2 Djarabé                 

Table:

 1.Renaissance FC (N'Djaména)          4   4  0  0  12- 2  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Djarabé FC (Moundou)                4   3  1  0   9- 4  10
 3.Renaissance FC (Abéche)             4   1  2  1   7- 7   5
 4.Espoir (Bongor)                     4   1  0  3   5-10   3
 5.AS Mairie (Binder)                  4   1  0  3   4-10   3
 6.Or Noir FC (Doba)                   4   0  1  3   3- 7   1

Round 5 [Oct 6]
Espoir de Bongor         -  Or Noir                  
Mairie de Binder         -  Renaissance (Abéche)    
Djarabé                 lt  Renaissance (N'Djaména) 

Group Winners: Renaissance FC de N'Djaména
 
Knockout Stage

Final [Oct 8, Stade Idriss Mahamat Ouya, N'Djaména] 
Gazelle FC (N'Djaména)  1-1 Renaissance (N'Djaména) [8-7 pen]
  [Yannick Masra 9; Abbo Idriss 11]
 

Regional Leagues 2019/20

Zône 2 | Zône 7

Zône 1

Championnat Zônal

NB: played Aug 26-30, 2020 in Mongo

Winners: Mirim de Mongo

Zône 2 (Championnat d'Abéché)

Ligue Provinciale de Football du Ouaddaï

[Nov ?, 2019]
Abroum                  abd Aigle                   [abandoned at 1-2]

Ligue Provinciale de Football de Sila

NB: 8 participants

[Nov 16, 2019, Goz Beida]
AS Gazelle              0-2 AC Canard

Championnat Zônal

NB: played Aug 26-Sep 2, 2020 in Abéché

Lions Biltine           4-1 RFC Goz Beida
Renaissance (Abéche)    w/o Lions Biltine           [awarded 3-0, Lions did not have licenses]
[Sep 2, 2020]
Renaissance (Abéche)    0-0 RFC Goz Beida

Final Table:

 1.Renaissance FC (Abéche)             2   1  1  0   3- 0   4  Qualified
 2.Lions Biltine                       2   1  0  1   3- 3   3   
 3.RFC Goz Beida                       2   0  1  1   1- 4   1

Winners: Renaissance FC (Abéché) (Ligue Provinciale de Football du Ouaddaï)

Zône 3

Winners: AS Santos de Moussoro (Ligue Provinciale de Football du Barh-El Gazel)

Zône 4 (Zône de Pala)

Ligue provinciale de football du Mayo Kebbi Ouest

[Feb 7, 2020]
Mairie de Binder        1-1 Entente de Léré
[Feb 8, 2020]
Solution de Pala        0-1 Entente de Léré
[Feb 9, 2020]
Mairie de Binder        6-1 Solution de Pala
 
Final Table:

 1.AS Mairie de Binder                 2   1  1  0   7- 2   4
 2.Entente FC de Léré                  2   1  1  0   2- 1   4
 3.Solution FC de Pala                 2   0  0  2   1- 7   0
NB: AS Mairie de Binder qualified for zonal championships
 
Qualified: Espoir FC de Bongor and AS Mairie de Binder 

Zône 5 (Zône de Koumra)

Championnat Zônal

NB: played Aug 26-30, 2020 in Moundou, between the winners of the leagues of
    Mandoul (AS Bérkigui), Logone Oriental (Or Noir FC) and Logone Occidental (Djarabé FC)

[Aug 26, 2020]
Djarabé FC de Moundou   4-0 AS Bérkigui  

Final Table:

 1.Or Noir FC de Doba                  2   1  1  0          4  Qualified
 2.Djarabé FC de Moundou               2   1  0  1          3  Qualified
 3.AS Bérkigui                         2   0  1  1          1

Zône 6 (Zône de Bet)

Winners: AS Mine de Faya (Ligue Provinciale de Football du Bourkou)

Zône 7 (Ligue Provinciale de Football de N'Djaména)

Reported Final Table (Mar 19, 2020):

 1.Foullah Edifice FC                 18  12  4  2  47-11  40  Qualified
 2.AS CotonTchad                      18  11  4  3  29-16  37  Qualified
 3.Renaissance FC                     18  10  6  2  47-17  36  Qualified
 4.Gazelle FC                         18  10  3  5  28-14  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Elect-Sport FC                     18   9  5  4  37-20  32
 6.Tourbillon FC                      18   7  5  6  26-27  26
 7.Aiglons FC                         18   5  4  9  19-21  19
 8.AS Farcha                          18   4  1 13  16-49  13
-------------------------------------------------------------
 9.AS PSI                             18   2  3 13  12-53   9  Relegated
10.AS DGSSIE                          18   2  1 15  12-40   7  Relegated
 -.Postel 2000                        withdrew
NB: total goal difference +5

NB: promoted side Postel 2000 withdrew before playing a match, leaving 
    the same 10 clubs in the competition as last season 

Round 1
[Nov 30]
Tourbillon FC           2-1 AS PSI
AS Farcha               n/p Postel 2000
Foullah Edifice         5-0 Aiglons FC  
[Dec 1]
Gazelle FC              1-1 Elect Sport   
AS CotonTchad           bt  AS DGSSIE
Renaissance FC          bye
 
Round 2
[Dec 4]
Elect Sport             2-1 AS DGSSIE
AS Farcha               bt  AS PSI
Tourbillon FC           bt  Aiglons FC
[Dec 5]
Renaissance FC          n/p Postel 2000
AS CotonTchad           drw Foullah Edifice
Gazelle FC              bye
 
Round 3
[Dec 7]
Gazelle FC              0-3 AS CotonTchad
[Dec 8]
Elect Sport             2-2 Renaissance FC
Foullah Edifice        10-0 AS Farcha
 
Moved Match [Dec 11]
AS Farcha               lt  Elect Sport        
 
Round 4
[Dec 12]
Aiglons FC              3-1 AS CotonTchad
Foullah Edifice         4-2 Gazelle FC
[Dec 14]
AS PSI                  0-3 Elect Sport
  
Round 5
[Dec 18]
Renaissance FC          5-2 AS Farcha
Gazelle FC              3-0 Tourbillon
[Dec 19]
AS DGSSIE               1-4 Aiglon FC   
AS CotonTchad           bt  AS PSI                 

[Dec 21]
Gazelle FC              1-0 AS Farcha 
 
Round 6
[Dec 28]
Aiglons FC               -  Elect-Sport
[Dec 29]
AS PSI                  0-2 Gazelle FC 

Round 7
[Jan 4]
Gazelle FC              0-1 Aiglons     
Foullah Edifice         1-1 Elect Sport             [?]

Round 8
[Jan 8]
Elect-Sport             1-1 AS CotonTchad
Renaissance FC          1-1 Foullah Edifice
Aiglons FC              3-0 AS Farcha
[Jan 9]
Gazelle FC              0-2 AS DGSSIE
 
Round 9
[Jan 9]
Aiglons                 0-0 AS PSI
[Jan 12]
Gazelle FC              3-0 Renaissance FC

Halfway Table:

 1.Foullah Edifice FC                  9   6  3  0  32- 6  21
 2.Elect-Sport FC                      9   5  4  0  15- 7  19
 3.Renaissance FC                      9   5  3  1  24-10  18
 4.AS CotonTchad                       9   5  2  2  21-11  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Aiglons FC                          9   4  1  4  13-12  13
 6.Gazelle FC                          9   4  1  4  12-11  13
 7.Tourbillon FC                       9   4  1  4   9-13  13
 8.AS DGSSIE                           9   2  0  7   9-22   6
-------------------------------------------------------------
 9.AS Farcha                           9   2  0  7   9-24   6
10.AS PSI                              9   0  1  8   4-32   1
 -.Postel 2000                        withdrew
 
Round 12
Renaissance FC          1-1 Gazelle FC              

Round 14
Elect-Sport             1-3 Foullah Edifice
Aiglons                 0-0 AS DGSSIE
Gazelle FC              2-0 Tourbillon
AS PSI                  0-1 AS CotonTchad
AS Farcha               0-4 Renaissance FC          
 
Reported Final Table (Mar 19, 2020):

 1.Foullah Edifice FC                 18  12  4  2  47-11  40  Qualified
 2.AS CotonTchad                      18  11  4  3  29-16  37  Qualified
 3.Renaissance FC                     18  10  6  2  47-17  36  Qualified
 4.Gazelle FC                         18  10  3  5  28-14  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Elect-Sport FC                     18   9  5  4  37-20  32
 6.Tourbillon FC                      18   7  5  6  26-27  26
 7.Aiglons FC                         18   5  4  9  19-21  19
 8.AS Farcha                          18   4  1 13  16-49  13
-------------------------------------------------------------
 9.AS PSI                             18   2  3 13  12-53   9  Relegated
10.AS DGSSIE                          18   2  1 15  12-40   7  Relegated
 -.Postel 2000                        withdrew
NB: total goal difference +5

NB: promoted side Postel 2000 withdrew before playing a match, leaving 
    the same 10 clubs in the competition as last season 

2019

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources: https://www.facebook.com/Zambrauta/, TP Elect-Sport, Al Wihda, https://ndjamenahebdo.net/, Sos.football.tchad, https://www.facebook.com/sporttchadien/, https://www.facebook.com/TCHAD-Championa-National-730570533711502/?ref=py_c, https://en.wikipedia.org/wiki/2020_LINAFOOT_(Chad)

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 2 Dec 2020

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.