Czech Republic 2000/01

Final Table:

 1.AC Sparta Praha              30 21  5  4  71-31 68  Champions
 2.SK Slavia Praha              30 14 10  6  46-32 52  [2 1 1 0 7-3 4]  CL Qualifying
 3.SK Sigma Olomouc             30 14 10  6  47-33 52  [2 0 1 1 3-7 1]  UEFA Cup
 4.FC Marila Pribram            30 14  9  7  40-26 51  [*]  UEFA Cup
 5.FK Viktoria Zizkov           30 12 10  8  45-40 46  UEFA Cup (Cup Winner)
 6.FC Slovan WSK Liberec        30 12  9  9  39-31 45  UEFA Cup
 7.FK Drnovice                  30 11  8 11  35-36 41
 8.FC Bohemians Praha           30 10 10 10  33-34 40  [4 2 1 1 6-4 7]
 9.FK Teplice                   30 12  4 14  45-39 40  [4 2 0 2 8-6 6]
10.FK Chmel Blsany              30 10 10 10  35-35 40  [4 1 1 2 4-8 4]  Intertoto
11.1.FC Synot                   30  9 10 11  37-35 37  Intertoto [*]
12.FK Jablonec nad Nisou '97    30  8  8 14  26-40 32
14.FC Stavo Artikel Brno        30  7  9 14  24-35 30  [2 1 0 1 2-2 3]
13.FC Baník Ostrava             30  7  9 14  28-45 30  [2 1 0 1 2-2 3]
-----------------------------------------------------
15.SK Ceské Budejovice          30  6  8 16  32-56 26  Relegated
16.FC Viktoria Plzen            30  4  9 17  30-65 21  Relegated

[*] Dukla Pribram (the former Dukla Praha) have been renamed Marila Pribram
    1.FC Synot play in Staré Mesto

Round 1 
[Jul 28]
Teplice      0-0 Olomouc
[Jul 29]
Synot        1-1 Slavia
  [Blaha 6; Nemcicky 3]
[Jul 30]
Sparta       3-0 Pribram
  [J. Novotny 45, Z. Svoboda 79, Obajdin 88]
Liberec      4-2 Zizkov 
  [Liuni 19, 77, 79, Nezmar 68; Pikl 38, Chihuri 45]
Ostrava      2-1 Brno 
  [Slachta 8, Samec 66; Siegl P. 29]
Drnovice     1-3 Blsany 
  [Tuma 42; Pazdera 2, Devaty 8, Velkoborsky 38]
Bohemians    1-1 Jablonec
  [Matuszny 48; Barteska 69]  
Plzen        2-2 C.Budejovice
  [Svejdik 44, Kraus 78; Vozabal 83, Obsitnik 90] 

Round 2
[Aug 4]
Brno         1-2 Sparta
  [Sustr 86; Obajdin 22, Sionko 64]
[Aug 5]
Slavia       2-1 Plzen
  [Luk. Dosek 66, Sedlacek 90; Kastak 7]
Blsany       0-0 Olomouc
[Aug 6]
Zizkov       1-2 Ostrava 
  [Mikulik 40; Palenik 6, Nemeth 76]
Jablonec     1-3 Liberec 
  [Skuhravy 12; Michalik 5, Liuni 73, 90]
Pribram      0-1 Teplice  
  [Tesarik 78]
C.Budejovice 0-1 Bohemians 
  [Mares 69]
Drnovice     0-2 Synot 
  [Kowalik 10, 79]

Round 3
[Aug 11] 
Liberec      2-0 C.Budejovice 
  [Stajner 31, 60]
[Aug 12] 
Synot        1-0 Blsany 
  [Soldan 57]
Ostrava      1-1 Jablonec
  [Baros 7; Lukas 55] 
Teplice      1-1 Brno 
  [Holomek 60; P. Siegl 55]
Olomouc      3-2 Pribram 
  [Zdrahal 34, Hapal 74, Kobylik 90; Kulic 60, Otepka 78]
Sparta       1-0 Zizkov 
  [Obajdin 17]
[Aug 13] 
Plzen        2-1 Drnovice 
  [Kraus 8, 86; Tuma 90]
Bohemians    1-1 Slavia
  [Cincala 45; T. Dosek 36]

Round 4 
[Aug 18] 
Synot        5-0 Plzen 
  [Nemcicky 44, Kowalik 46, 53, 68, Malar 70]
Brno         0-2 Olomouc 
  [Vlcek 42, Kobylik 90]
Slavia       1-0 Liberec 
  [Zelenka 67]
[Aug 19] 
Jablonec     0-3 Sparta 
  [Obajdin 18, J. Novotny 46, Kincl 83] 
[Aug 20]
Blsany       1-1 Pribram 
  [Sykora 60; Kucera 28]
Zizkov       2-1 Teplice 
  [Smarda 63, Chihuri 71; Kolomaznik 35]
C.Budejovice 1-0 Ostrava 
  [Jukl 2]
Drnovice     2-1 Bohemians  
  [Tuma 34, Ujlaky 90; Janacek 85]

Round 5
[Aug 25]
Ostrava      1-3 Slavia
  [Licka 9; Ulich 33, 65, Dostalek 63]
[Aug 27]
Plzen        1-1 Blsany
  [Pechoucek 17; Gedeon 64]
Bohemians    1-1 Synot
  [Hartig 43; Malar 19]
Teplice      2-1 Jablonec
  [Fousek 48, M. Rada 70; Weber 15]
Olomouc      4-1 Zizkov
  [Hapal 26, 35, Urbanek 41, Vlcek 90; Straceny 90]
Pribram      3-0 Brno
  [Zustak 27, R. Novak 35, Kucera 78]
Sparta       5-1 C.Budejovice
  [J. Novotny 3, 78, Jarosik 9, P. Novotny 42, Bolf 69; J. Pospisil 68]
[Aug 28]
Liberec      2-0 Drnovice
  [Stajner 44, Liuni 80]

Round 6 
[Sep 9,10]
Synot        2-2 Liberec 
  [Kowalik 44, 60; Liuni 42, Neumann 80]
Drnovice     3-0 Ostrava  
  [Cupak 17, Tuma 30, Cervenka 59]
Zizkov       2-1 Pribram  
  [Chihuri 33, M. Pospisil 64; R. Novak 75]
Plzen        1-1 Bohemians
  [Mraz 53; Cincala 67]
Jablonec     2-1 Olomouc 
  [Vodehnal 45, Holub 60; Konig 68]
[Oct 18]
C.Budejovice 2-2 Teplice 
  [Vacha 70, Fujdiar 86; Fousek 45, Semenik 56]
[Dec 1]
Slavia       1-3 Sparta  
  [Kuka 22; Hasek 37, Jarosik 78, Kolousek 83]
[Dec 3]
Blsany       0-1 Brno 
  [Polak 65]

Round 7 
[Sep 16,17]
Bohemians    4-0 Blsany
  [Cincala 49, Navrat 64, Kulig 76pen, M. Petrous 85pen] 
Sparta       3-0 Drnovice
  [Formanek 11, Kincl 19, 71]
Liberec      2-0 Plzen
  [Michalik 4, 58]
Ostrava      0-0 Synot
Pribram      1-0 Jablonec
  [R. Novak 60] 
[Nov 29]
Brno         1-2 Zizkov
  [Pacanda 70; Straceny 17, Janousek 89]
[Nov 30]
Olomouc      2-1 C.Budejovice
  [Hapal 65, Vlcek 72; Jukl 90pen] 
[Mar 7]
Teplice      2-0 Slavia
  [Verbir 25, Dolezal 89]

Round 8
[Sep 22]
Drnovice     3-1 Teplice 
  [Tuma 45, Cervenka 46, Holenak 90; Vagner 53]
[Sep 23]
Bohemians    0-0 Liberec
[Sep 24]
Blsany       0-1 Zizkov  
  [Chihuri 70]
Plzen        1-1 Ostrava  
  [I. Svoboda 52; Licka 88pen]
[Nov 1]
Jablonec     2-1 Brno 
  [Holub 12, 79pen; Krap 22]
C.Budejovice 0-0 Pribram 
[Nov 22]
Synot        2-1 Sparta
  [J. Novotny 81og, Malar 88; Jarosik 90]
[Dec 11]
Slavia       2-2 Olomouc 
  [Kuka 74, Svancara 84; Kobylik 9, Vlcek 20]

Round 9
[Sep 29]
Olomouc      2-0 Drnovice
  [Mucha 13, Kobylik 53]
[Oct 1]
Brno         3-0 C.Budejovice 
  [Krivanek 30, Pacanda 60, Polak 64]
Ostrava      1-1 Bohemians
  [Kisa 90; Matuzsny 85]
Sparta       5-1 Plzen 
  [Jarosik 12, 34, Mynar 19, Sionko 32, 73; Kozisek 30]
Teplice      2-1 Synot 
  [Semenik 29, Verbir 70pen; Kowalik 41]
Pribram      2-1 Slavia 
  [R. Novak 70, 78; Kuka 39]
Zizkov       2-2 Jablonec
  [Sebesta 6, Straceny 33; Barteska 38, Chaloupka 45]
[Oct 2]
Liberec      2-0 Blsany 
  [Michalik 3, Jun 59]

Round 10
[Oct 13]
C.Budejovice 2-2 Zizkov
  [Vacha 13, Klinka 27; Sebesta 45, Janousek 66]
[Oct 14]
Bohemians    4-2 Sparta
  [Kisel 20, Balaz 28, 89, Bolf 60og; Mynar 25, Obajdin 43]
Slavia       2-1 Brno
  [T. Dosek 40, Ulich 64; Krsko 68]
[Oct 15]
Plzen        0-2 Teplice 
  [Frydek 32, Fousek 74]
Blsany       4-0 Jablonec
  [Selinka 16, Devaty 39, 48, Vachousek 61]  
Synot        3-1 Olomouc  
  [Kowalik 59, Malar 74, Blaha 82; Hapal 6]
Liberec      3-0 Ostrava  
  [Nezmar 59, 81, Kozuch 83]
Drnovice     0-1 Pribram  
  [Kulic 40]

Round 11 
[Oct 20]
Zizkov       1-2 Slavia  
  [Chihuri 23; Kuka 17, Ulich 37]
[Oct 21]
Sparta       4-1 Liberec  
  [Rosicky 8, 87, Kincl 21, Bolf 90; Stajner 43]
[Oct 22]
Ostrava      1-1 Blsany  
  [Nemeth 50; Vachousek 32]
Teplice      3-0 Bohemians 
  [Vorisek 39, Verbir 59, Kolomaznik 80] 
Olomouc      4-0 Plzen
  [Hapal 15, Kucera 19, Urbanek 52, Vlcek 55]
Pribram      4-1 Synot
  [Kulic 43, 48, Jarolim 51, Zustak 89; Lysacek 69]
Brno         0-0 Drnovice
Jablonec     1-1 C.Budejovice
  [Cizek 40; Pejsa 73]

Round 12
[Oct 27]
Bohemians    2-2 Olomouc
  [Hartig 26, Dolezal 90; Vlcek 43, Hapal 87]
[Oct 28]
Ostrava      1-5 Sparta
  [Baros 90; Labant 38, Jarosik 43, Obajdin 49, J. Novotny 84, Siegl 90]
[Oct 29]
Blsany       3-1 C.Budejovice
  [Selicha 3, P. Penicka 78og, Velkoborsky 86; Janda 88]
Plzen        1-1 Pribram
  [Svoboda 12; Kucera 13]
Synot        2-1 Brno
  [Kowalik 63, Malar 73; Lib. Dosek 49]
Drnovice     2-2 Zizkov
  [Tuma 30, Holenak 38; Kadlec 1og, Pikl 76]
Slavia       0-0 Jablonec
[Oct 30]
Liberec      0-3 Teplice 
  [Kolomaznik 63, 76, Fousek 88]

Round 13
[Nov 3]
Sparta       1-0 Blsany
  [Rosicky 56]
[Nov 4]
C.Budejovice 3-2 Slavia
  [Janda 8, 39, Vacha 14; Luk. Dosek 26, Svancara 53]
[Nov 5]
Teplice      4-0 Ostrava
  [Kukol 7, Kolomaznik 66, 90, Semenik 79]
Olomouc      1-1 Liberec
  [Mucha 77; Kozuch 6]
Pribram      3-0 Bohemians
  [Zapotocny 10, 16, Kulic 41]
Brno         1-0 Plzen
  [Lib. Dosek 83]
Zizkov       3-1 Synot
  [Chihuri 8, 80, Janousek 37; Malar 90]
Jablonec     0-0 Drnovice

Round 14
[Nov 10]
Ostrava      1-1 Olomouc
  [Baros 39; Kovar 65pen] 
[Nov 11]
Sparta       2-1 Teplice
  [Kolousek 30, 81; Semenik 78]
[Nov 12]
Synot        1-1 Jablonec
  [Zapletal 50; Barteska 80]
Blsany       2-1 Slavia
  [Vachousek 84, Zakostelsky 90; Kuka 60]
Bohemians    2-0 Brno
  [Palinek 62og, Matuszny 89]
Plzen        0-0 Zizkov
Drnovice     2-0 C.Budejovice
  [Tuma 45, Cupak 82]
[Nov 13]
Liberec      1-3 Pribram
  [Stajner 52pen; R. Novak 28, Kucera 66, Seman 81]
 
Round 15
[Nov 17]
Olomouc      0-1 Sparta
  [Kincl 80]
[Nov 18]
Slavia       0-0 Drnovice
[Nov 19]
Teplice      3-1 Blsany
  [Verbir 60, Kolomaznik 71, 79; Gedeon 58]
Brno         3-1 Liberec
  [Lib. Dosek 47,Krsko 58, Penicka 64; Stajner 84]
Pribram      1-3 Ostrava
  [Rychlik 8; Nemeth 10, Lukes 23, Caha 54]
Jablonec     2-0 Plzen
  [Holub 18, Vodehnal 75] 
C.Budejovice 1-1 Synot
  [Klinka 6; Kowalik 80]
Zizkov       2-1 Bohemians
  [Chihuri 14, Sabou 45; Kulig 12]

Round 16
[Nov 24]
Brno         1-0 Ostrava
  [Palinek 86]
[Nov 25]
Olomouc      3-1 Teplice
  [Kucera 16, 69, Zdrahal 17; Rada 22]
[Nov 26]
Blsany       0-0 Drnovice
Pribram      1-1 Sparta
  [Kulic 14; Obajdin 20]
C.Budejovice 4-3 Plzen
  [Janda 23, 51, Klinka 31, 56; Plesko 52, Zapomel 77, Kraus 90]
Jablonec     1-0 Bohemians
  [Masek 88]
Zizkov       2-0 Liberec
  [Janousek 32, Straceny 63pen]
[Nov 27]
Slavia       0-0 Synot

Round 17
[Feb 16]
Teplice      1-2 Pribram
  [Kolomaznik 84; Kulic 45, Otepka 49]
[Feb 18]
Bohemians    4-3 C.Budejovice
  [M. Petrous 52, Janacek 64, Mares 66, Melecky 90; Klinka 9, Jukl 22, Janda 90]
Synot        1-2 Drnovice
  [Malar 39; Tuma 50, Zemanek 79]
Olomouc      3-0 Blsany
  [Hapal 11, Vlcek 31, P. Siegl 43pen] 
Ostrava      2-2 Zizkov
  [Bolf 39, Lukes 80; M. Pospisil 29, Holota 89]
Liberec      3-1 Jablonec
  [Stajner 35, Holenak 56, Nezmar 69; Seman 40]
[Feb 19]
Sparta       1-0 Brno
  [Kincl 27]
Plzen        1-3 Slavia
  [Vomacka 66; Kuka 4, Luk. Dosek 40, Suskavcevic 70]

Round 18
[Mar 2]
Liberec      1-1 Slavia
  [Johana 90; Kuka 30]
[Mar 3]
Teplice      1-2 Zizkov 
  [Semenik 58; Scasny 12, M. Pospisil 40]
[Mar 4]
Olomouc      3-0 Brno 
  [Vlcek 17, Hapal 46, 71]
Ostrava      2-0 C.Budejovice 
  [Dvornik 52, Lukes 69]
Bohemians    0-3 Drnovice 
  [Cupak 12, Tuma 18, 86]
Plzen        1-0 Synot 
  [Plesko 10pen]
Pribram      3-0 Blsany 
  [H. Siegl 53, 62, 89pen]
[Mar 5]
Sparta       2-0 Jablonec 
  [Holub 13, Kincl 42]

Round 19
[Mar 9]
C.Budejovice 1-4 Sparta 
  [Klinka 21; Obajdin 8, 82,Jarosik 53, Holub 60]
[Mar 11]
Zizkov       2-2 Olomouc 
  [Pikl 45, Sabou 71; Hapal 36, Vlcek 84]
Blsany       2-1 Plzen 
  [Velkoborsky 62, Zakostelecky 82; Horak 36]
Brno         0-0 Pribram 
Jablonec     1-0 Teplice  
  [Homola 37]
Drnovice     2-1 Liberec  
  [Zemanek 56, Cupak 82; Nezmar 36]
[Mar 12]
Slavia       0-0 Ostrava 
[Mar 14]
Synot        0-0 Bohemians 

Round 20
[Mar 16]
Sparta       4-4 Slavia 
  [Jarosik 8, Kincl 40, Obajdin 60, Holub 82; Kuka 51, 58, 74, Kuchar 89]
[Mar 17]
Ostrava      2-0 Drnovice 
  [Nemeth 13, Bolf 43]
[Mar 18]
Olomouc      1-0 Jablonec 
  [P. Siegl 70]
Teplice      4-1 C.Budejovice 
  [Fousek 40pen, Vachousek 60, Semenik 90, 90; Vacha 20]
Brno         0-0 Blsany 
Pribram      2-1 Zizkov
  [H. Siegl 2, Kucera 74; Sabou 36] 
Bohemians    3-1 Plzen 
  [Hartig 4, Melecky 49, Dvorak 74; Kastak 54]
[Mar 19]
Liberec      2-1 Synot 
  [Nemcicky 75og, Kozuch 90; Kopacka 84pen]

Round 21
[Mar 31]
Slavia       3-0 Teplice 
  [Kuchar 21pen, Kuka 82, Dostalek 83]
Jablonec     2-1 Pribram 
  [Homola 55, Masek 78; Cizek 86]
C.Budejovice 3-1 Olomouc 
  [I. Svoboda 34, 89, Klinka 37; Hapal 13]
Blsany       0-0 Bohemians
[Apr 1]
Zizkov       1-1 Brno 
  [M. Pospisil 17; Zboncak 11]
Plzen        1-0 Liberec 
  [Sedivec 6]
Synot        2-1 Ostrava 
  [Polach 27, 30; Palenik 90]
[Apr 2]
Drnovice     1-1 Sparta 
  [Cupak 31; Holub 11]

Round 22 [originally scheduled as round 18]
[Apr 3]
Slavia       1-0 Bohemians
  [Skala 90]
Pribram      0-0 Olomouc
[Apr 4]
Blsany       2-2 Synot
  [Hogen 47, Gedeon 89pen; Kowalik 15, Soldan 35]
C.Budejovice 0-0 Liberec
Jablonec     2-1 Ostrava
  [Cizek 37, Masek 75; Bolf 67]
Brno         2-0 Teplice
  [Pacanda 3, Jirikovsky 62]
[Apr 5]
Drnovice     3-1 Plzen
  [Tuma 32, 77, Zemanek 47; Zapomel 70]
Zizkov       2-1 Sparta
  [Pikl 45, M. Pospisil 72; Liuni 85pen] 

Round 23
[Apr 6]
Olomouc      1-5 Slavia
  [Kobylik 57; Sedlacek 44, Dostalek 63, Zelenka 69, Kuka 71, T.Dosek 90]
[Apr 7]
Brno         1-0 Jablonec 
  [Pacanda 43pen] 
[Apr 8]
Zizkov       1-0 Blsany 
  [Pikl 33]
Pribram      1-0 C.Budejovice 
  [Otepka 16]
Teplice      0-1 Drnovice 
  [Schindler 13]
Liberec      3-0 Bohemians
  [Baffour 31, Pilny 45, Nezmar 86]
Ostrava      3-0 Plzen 
  [Baros 13, Vesely 45, Prohaszka 88]
[Apr 9]
Sparta       2-0 Synot 
  [Lazzaro 71, Obajdin 74]

Round 24
[Apr 13]
Slavia       0-0 Pribram
[Apr 15]
Blsany       1-0 Liberec 
  [Drobny 47]
Bohemians    2-0 Ostrava 
  [Janacek 77, 78]
Synot        0-1 Teplice 
  [Verbir 50]
Drnovice     1-2 Olomouc 
  [Tuma 57; Rozehnal 16, Kobylik 36]
C.Budejovice 2-1 Brno 
  [I. Svoboda 31, Vacha 63; Zboncak 16]
Jablonec     0-0 Zizkov 
[Apr 16]
Plzen        2-3 Sparta 
  [D. Novak 10, Smisek 41; Holub 18, 75, Jun 82]

Round 25
[Apr 20]
Pribram      1-1 Drnovice 
  [Macha 61; Gibala 87]
[Apr 21]
Sparta       1-0 Bohemians
  [Jun 50]
Zizkov       2-0 C.Budejovice
  [Pikl 15, M. Pospisil 84]  
Brno         0-2 Slavia 
  [Zelenka 78, Svancara 88]
Ostrava      0-1 Liberec  
  [Nezmar 2]
Jablonec     0-2 Blsany 
  [Zakostelsky 8, Gedeon 78pen] 
Olomouc      3-2 Synot 
  [Hapal 6, 54, Kovar 34pen; Soldan 2pen, Vesely 83]
Teplice      5-1 Plzen  
  [Vachousek 6, Frydek 45, Semenik 71, Kolomaznik 73, Dolezal 90; Zapomel 76]

Round 26
[Apr 27]
Synot        0-1 Pribram 
  [H. Siegl 38]
[Apr 28]
Slavia       1-0 Zizkov 
  [Kuchar 17]
[Apr 29]
Liberec      1-1 Sparta 
  [Baffour 18; Papousek 90]
C.Budejovice 2-1 Jablonec 
  [Vacha 50, 66; Jirousek 89]
Drnovice     2-2 Brno 
  [Formanek 27, Tuma 67; M. Penicka 43, Polak 62]
Blsany       3-0 Ostrava 
  [Gedeon 33pen, 56, Hogen 68]
Plzen        1-1 Olomouc 
  [Sedivec 17; Kovar 89pen] 
[Apr 30]
Bohemians    2-1 Teplice 
  [Hartig 67, Dvorak 88; Vagner 90]

Round 27
[May 6]
Teplice      0-0 Liberec 
Zizkov       3-1 Drnovice 
  [Chihuri 16, 41, Holota 90; Sninsky 76]
Jablonec     1-2 Slavia 
  [Masek 79; Kuchar 14, Kuka 61]
Brno         0-2 Synot
  [Nemcicky 55, Mil 70] 
Pribram      3-1 Plzen 
  [Jarolim 43, Otepka 48pen, H. Siegl 63; Kral 21]
Olomouc      1-0 Bohemians 
  [Kucera 74]
Sparta       4-1 Ostrava 
  [Jun 41, 72, Holub 30, Kincl 53; Baros 83]
[May 7]
C.Budejovice 1-1 Blsany
  [Vacha 68; Sourada 26]

Round 28
[May 11]
Liberec      2-0 Olomouc 
  [Stajner 26, 48]
[May 13]
Blsany       2-2 Sparta 
  [Hogen 15, 35pen; Jun 40, Papousek 52]
Ostrava      2-0 Teplice 
  [Baros 58, Cervenka 90]
Bohemians    1-0 Pribram 
  [Sirl 40]
Plzen        1-1 Brno 
  [Sedivec 38; Krap 25]
Synot        1-1 Zizkov 
  [Blaha 54; Sabou 72]
Drnovice     2-1 Jablonec 
  [Sninsky 50, Tuma 88; Cizek 75]
[May 14]
Slavia       1-0 C.Budejovice 
  [Sedlacek 4]

Round 29 [May 18]
Slavia       2-3 Blsany 
  [Zelenka 17, Kuka 81pen; Sourada 31, 35, Devaty 82]
C.Budejovice 0-1 Drnovice 
  [Sninsky 45]
Jablonec     1-0 Synot 
  [Seman 44]
Zizkov       3-3 Plzen 
  [Prasil 59, Sebesta 77, 90; Montezine 47, Smisek 49, Svejnoha 80]
Brno         0-0 Bohemians
Pribram      1-1 Liberec 
  [Riegel 51; Divecky 88]
Olomouc      0-0 Ostrava 
Teplice      2-3 Sparta
  [Semenik 74, Mynar 80og; Holub 6, Lengyel 49, Liuni 82]

Round 30 [May 25]
Blsany      3-1 Teplice 
  [Gedeon 10pen, Sourada 45, 50; Verbir 48]
Sparta      0-1 Olomouc 
  [Mucha 88]
Ostrava     0-1 Pribram 
  [Kulic 28]
Liberec     0-0 Brno 
Bohemians   1-0 Zizkov 
  [Hartig 75]
Plzen       2-1 Jablonec 
  [Horak 45, Smisek 85; Vodehnal 11]
Synot       2-0 C.Budejovice
  [Soldan 15, 49] 
Drnovice    1-2 Slavia 
  [Randa 71; Ulich 27, Zelenka 78]

Final Table:

 1.AC Sparta Praha              30 21  5  4  71-31 68  Champions
 2.SK Slavia Praha              30 14 10  6  46-32 52  [2 1 1 0 7-3 4]  CL Qualifying
 3.SK Sigma Olomouc             30 14 10  6  47-33 52  [2 0 1 1 3-7 1]  UEFA Cup
 4.FC Marila Pribram            30 14  9  7  40-26 51  [*]  UEFA Cup
 5.FK Viktoria Zizkov           30 12 10  8  45-40 46  UEFA Cup (Cup Winner)
 6.FC Slovan WSK Liberec        30 12  9  9  39-31 45  UEFA Cup
 7.FK Drnovice                  30 11  8 11  35-36 41
 8.FC Bohemians Praha           30 10 10 10  33-34 40  [4 2 1 1 6-4 7]
 9.FK Teplice                   30 12  4 14  45-39 40  [4 2 0 2 8-6 6]
10.FK Chmel Blsany              30 10 10 10  35-35 40  [4 1 1 2 4-8 4]  Intertoto
11.1.FC Synot                   30  9 10 11  37-35 37  Intertoto [*]
12.FK Jablonec nad Nisou '97    30  8  8 14  26-40 32
14.FC Stavo Artikel Brno        30  7  9 14  24-35 30  [2 1 0 1 2-2 3]
13.FC Baník Ostrava             30  7  9 14  28-45 30  [2 1 0 1 2-2 3]
-----------------------------------------------------
15.SK Ceské Budejovice          30  6  8 16  32-56 26  Relegated
16.FC Viktoria Plzen            30  4  9 17  30-65 21  Relegated

[*] Dukla Pribram (the former Dukla Praha) have been renamed Marila Pribram
    1.FC Synot play in Staré Mesto

Promoted: SK Hradec Kralové and Slezský FC Opava

Topscorers:

15 Vitezslav Tuma (Drnovice) 
14 Pavel Hapal (Olomouc)
   Pavel Kuka (Slavia) 
12 Radim Holub (Sparta)
   Jiri Kowalik (Synot) 
11 Josef Obajdin (Sparta)
10 Lazzaro Liuni (Liberec)
   Michal Kolomaznik (Teplice)
   Kennedy Chihuri (Zizkov)
 9 Jiri Stajner (Liberec)
   Stanislav Vlcek (Olomouc)
   Marek Kincl (Sparta)
   Robert Semenik (Teplice)


Czech Republic Cup 2000/01

1/8 Finals
[Mar 20]
Chomutov (II)           0-3 Sparta Praha
[Mar 24]
Blsany                  2-1 Bohemians Praha
[Mar 25]
Viktoria Zizkov         3-1 Liberec 
Opava (II)              0-0 Teplice              [aet, 2-3 pen] 
Brno                    0-2 Jablonec 
Ostrava                 3-0 Pribram 
Slavia Praha            5-3 Synot 
Ceske Budejovice        2-2 Drnovice             [aet, 4-2 pen]

Quarterfinals 
[Apr 10]
Jablonec                1-1 Slavia Praha         [aet, 1-3 pen] 
[Apr 11]
Viktoria Zizkov         3-2 Teplice              [aet] 
Blsany                  3-2 Ceske Budejovice 
[Apr 12]
Sparta Praha            3-1 Ostrava 

Semifinals 
[May 1]
Slavia Praha            1-3 Viktoria Zizkov 
  [Ludek Zelenka 51; Ales Pikl 19, Kenedy Chihuri 21, Michal Pospisil 90]
[May 2]
Sparta Praha            2-0 Chmel Blsany 
  [Josef Obajdin 39, Radim Holub 70]

Final [May 28]
Sparta Praha            1-2 Viktoria Zizkov      [asdet]
  [Jiri Jarosik 32; Ludek Straceny 14, 98]



Second Level

Final Table:

 1.SK Hradec Králové            30 19  9  2  55-28 66  Promoted 
 2.Slezský FC Opava             30 17  9  4  57-20 60  Promoted
 3.Baník Ratískovice            30 14  9  7  43-26 51 
 4.SC Xaverov Horní Pocernice   30 14  8  8  51-30 50 
 5.FK Svit Zlín                 30 13 10  7  40-23 49 
 6.FC PSJ Jihlava               30 13  8  9  38-31 47 
 7.FK AS Pardubice              30 11 11  8  39-38 44  [*]
 8.FC MUS Most 1996             30  9 11 10  27-27 38
 9.FC Vítkovice                 30  9 10 11  37-43 37 
10.FC Chomutov                  30 10  6 14  46-50 36 
11.FK Mladá Boleslav            30  9  9 12  34-42 36 
12.FK Holice 1932               30 10  5 15  38-45 35  [*]
13.SK Spolana Neratovice        30 10  5 15  39-50 35 
14.SK LeRK Prostejov            30  7 11 12  31-47 32 
15.FC Karviná                   30  6  4 20  24-62 22  Relegated
16.SK Zelezárny Trinec          30  5  3 22  33-70 18  Relegated

[*] Atlantic Lazne Bohdanec and Slovan Pardubice merged into Atlantic Slovan Pardubice.
    FK Holice 1932 have been renamed HFK Olomouc

Cross-Table:

Mladá Boleslav    *** 1-2 1-2 2-1 0-0 1-2 1-1 1-1 1-2 1-0 5-3 0-0 2-2 2-1 2-3 1-0
FC Chomutv        1-1 *** 1-0 1-2 4-1 5-1 1-1 3-1 2-2 5-0 1-2 0-2 1-3 4-1 1-1 0-0
SK Hradec Král.   4-0 3-1 *** 2-0 2-0 2-1 2-1 2-1 2-1 1-1 2-1 1-1 0-0 2-1 3-2 2-1
FC Karviná        2-0 3-0 1-3 *** 1-2 2-1 1-0 0-5 0-6 1-2 1-4 2-4 0-1 2-2 1-5 1-0
PSJ Jihlava       0-1 4-1 1-1 3-0 *** 1-1 0-1 2-0 0-0 2-1 2-0 5-1 4-1 1-0 1-0 2-2
FK Holice 1932    0-1 0-1 2-3 1-0 2-0 *** 1-0 2-1 1-1 2-0 4-0 1-1 1-1 2-3 2-0 0-2
FC Mus Most       2-1 2-2 0-0 2-0 0-0 1-0 *** 1-2 1-1 0-1 1-1 2-2 2-1 1-2 2-1 0-1
SK Sp.Neratovice  3-1 2-3 2-4 2-0 1-0 3-0 2-0 *** 2-5 0-2 0-0 1-2 0-2 3-0 2-0 0-0
Sleszký Opava     1-0 4-0 1-1 0-0 3-0 2-1 2-0 6-0 *** 1-1 2-0 1-0 2-0 3-1 2-0 0-0
SK LeRK Prostejov 2-2 4-3 0-2 0-0 0-2 3-3 1-1 2-0 0-1 *** 1-1 2-1 1-1 2-0 2-2 0-0
FK AS Pardubice   2-2 2-0 1-2 1-0 3-1 2-1 1-0 1-1 0-1 3-1 *** 2-2 1-0 1-0 2-2 1-0
SC Xaverov H.P.   2-0 1-2 2-2 3-1 0-1 1-2 0-1 5-0 2-1 1-0 0-0 *** 4-0 3-0 2-0 0-1
Baník Ratískovice 0-0 1-0 2-0 4-1 0-0 3-0 0-1 3-1 1-1 4-0 2-0 1-1 *** 3-1 0-0 2-0
SK Zelezárny Tr.  2-3 2-1 0-3 4-0 0-2 1-3 0-3 0-1 1-4 3-0 2-2 0-3 0-2 *** 1-1 1-3
FC Vítkovice      0-1 1-0 0-0 2-1 1-1 1-0 0-0 2-1 2-1 1-1 1-1 1-4 0-3 5-1 *** 3-0
SK Svit Zlín      1-0 2-0 2-2 0-0 4-0 3-1 0-0 1-1 1-0 3-1 1-1 0-1 2-0 5-3 5-0 ***

Third Level

CFL (Czech footbal league) 

 1.FK Mogul Kolin               34 21  7  6  64-29 70  Promoted
 2.Strizkov                     34 19  4 11  69-43 61 
 3.Admira/Slavoj                34 15 10  9  56-38 55 
 4.SK Hradec Králové B          34 16  7 11  50-37 55 
 5.Karlovy Vary-Dvory           34 16  6 12  46-51 54 
 6.SK Kladno                    34 15  9 10  42-33 54 
 7.ZD Milín                     34 15  7 12  58-50 52 
 8.FK Teplice B                 34 13 11 10  53-48 50 
 9.Tatran Prachatice            34 14  5 15  41-40 47 
10.AC Sparta Praha B            34 11 11 12  48-44 44 
11.SK Semily                    34 11 11 12  48-54 44 
12.SK Sparta Krc                34 11 11 12  58-59 44 
13.AFK Sokol Semice             34 11  9 14  51-56 42 
14.SK Slovan Varnsdorf          34 11  7 16  44-62 40 
15.SK Slavia Praha B            34 11  7 16  45-55 40 
16.AFK Chrudim                  34 12  3 19  47-60 39 
17.Jiskra Trebon                34  8  8 18  35-58 32 
18.SKO Slavoj Vysehrad          34  8  3 23  37-75 27 

MSFL (Moravian-Silesian football league) 

 1.SK Sigma Olomouc B           30 22  3  5  72-29 69  Promoted
 2.Kunovice                     30 19  5  6  59-26 62 
 3.SSK Tatran Postorná          30 17  4  9  48-33 55 
 4.FC VMG Kyjov                 30 13  8  9  43-34 47 
 5.FC Stavo Artikel Brno B      30 12  8 10  45-36 44 
 6.Dolní Benesov                30 11 10  9  43-42 43 
 7.FC Baník Ostrava B           30 11 10  9  45-34 43 
 8.FK Bystrice p.Hostýnem       30 11 10  9  50-43 43 
 9.Biocel Vratimov              30 11  9 10  34-38 42 
10.SK Unex Unicov               30 12  5 13  42-58 41 
11.Roubina Dolní Kounice        30 11  8 11  44-42 41 
12.FK Frydek-Mistek             30 10  3 17  35-55 33 
13.1.FC Synot B                 30  9  5 16  48-56 32  [*]
14.SK Hranice                   30  7  7 16  37-53 28 
15.Nový Jicín                   30  7  4 19  33-55 25 
16.FC Elseremo Brumov           30  6  3 21  33-77 21 

[*] play in Uherské Hradiste




1999/00.

2001/02.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to Jan Schoenmakers and and Zbynek Pawlas (pawlas@karlin.mff.cuni.cz)

Prepared and maintained by Jiri Novotny for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jiri Novotny (novotny@ftknw.upol.cz)
Last updated: 4 Sep 2004

(C) Copyright Jiri Novotny and RSSSF 2000/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.