Czech Republic 2011/12


1. Gambrinus liga
Cup
II. Liga

1. Gambrinus liga

Final Table:

 1.FC Slovan Liberec          30  20  6  4  68-29  66  Champions
 2.AC Sparta Praha            30  20  4  6  51-25  64
 3.FC Viktoria Plzeň          30  19  6  5  66-33  63
 4.FK Mladá Boleslav          30  15  5 10  49-34  50
 5.FK Teplice                 30  12 10  8  36-30  46
 6.FK Dukla Praha             30  11  9 10  42-35  42
 7.1. FC Slovácko             30  12  5 13  29-32  41
 8.FK Jablonec 97             30  11  7 12  54-43  40
 9.1.FK Příbram               30  11  6 13  44-56  39
10.SK Dynamo České Budějovice 30   9  8 13  30-51  35
11.SK Sigma Olomouc           30  11 10  9  42-38  34  [-9]
12.SK Slavia Praha            30   8 10 12  28-34  34
13.FC Hradec Králové          30   8  7 15  22-38  31
14.FC Baník Ostrava           30   7  7 16  31-48  28
-----------------------------------------------------
15.FC Bohemians 1905 Praha    30   6  6 18  20-54  24  Relegated
16.Viktoria Žižkov            30   5  4 21  23-55  19  Relegated

NB: Sigma 9 points deducted for alleged bribery in 2009/10 season

Round 1
[Jul 29]
Dukla Praha       0-0 Sigma Olomouc
Bohemians 1905    2-0 Slavia Praha
  [J.Moravec 25, M.Skoda 27]
[Jul 30]
Baník Ostrava     3-4 Teplice
  [M.Ferenci 6, J.Husbauer 11, D.Kraut 27pen; V.Stozicky 9, 38,
   S.Vachousek 43, P.Lukas 51]
Slovácko          2-3 Příbram
  [F.Hlupik 68, L.Dosek 90pen; Z.Koukal 63, T.Wagner 72, J.Krejci 80]
Viktoria Plzeň    2-2 Slovan Liberec
  [F.Rajtoral 16, D.Bystron 33; M.Breznanik 26, J.Stajner 47]
[Jul 31]
České Budějovice  2-4 Sparta Praha
  [Z.Ondrasek 55, R.Otepka 82; K.Vacek 41, 67, T.Zapotocny 52, L.Kweuke 79]
Hradec Králové    1-0 Viktoria Žižkov
  [V.Stepan 31]
[Aug 1]
Jablonec          0-0 Mladá Boleslav

Round 2
[Aug 5]
Dukla Praha       4-2 České Budějovice
  [J.Svatonsky 23, J.Pazler 61, T.Berger 77, M.Markovic 84;
   Z.Ondrasek 4, R.Otepka 79pen]
Teplice           0-3 Hradec Králové
  [R.Hochmeister 16, P.Dvorak 20, J.Podebradsky 87]
[Aug 6]
Slovan Liberec    2-1 Slavia Praha
  [T.Gebre Selassie 3, M.Rabusic 38; Z.Pospech 68pen]
Příbram           2-1 Viktoria Žižkov
  [T.Wagner 48, D.Tarczal 60; D.Bartl 23]
Sigma Olomouc     3-0 Baník Ostrava
  [D.Rossi da Silva 10pen, 44, T.Horava 83]
[Aug 7]
Bohemians 1905    2-1 Viktoria Plzeň
  [M.Nespor 27, V.Balek 79; P.Jiracek 39]
Mladá Boleslav    1-0 Slovácko
  [M.Kerbr 90+og]
Sparta Praha      2-1 Jablonec
  [L.Kweuke 11, M.Matejovsky 30; D.Lafata 34]

Round 3
[Aug 12]
Viktoria Plzeň    2-0 Teplice
  [M.Duris 59, V.Pilar 84]
Viktoria Žižkov   1-0 Dukla Praha
  [I.Nestorovski 36]
[Aug 13]
Baník Ostrava     1-4 Mladá Boleslav
  [L.Zejdler 87; M.Kulic 23, K.Bulut 77, J.Chramosta 90+, P.Wojnar 90+]
[Aug 14]
České Budějovice  1-2 Sigma Olomouc
  [Z.Ondrasek 65; M.Heinz 74, 83]
Slovácko          0-2 Sparta Praha
  [K.Vacek 40, P.Grajciar 90+]
Hradec Králové    0-3 Slovan Liberec
  [L.Vacha 67, M.Breznanik 83, 85]
Slavia Praha      3-1 Příbram
  [A.Hlousek 9, L.Jarolim 78, S.Vlcek 87; M.Slapak 14]
[Aug 15]
Jablonec          5-0 Bohemians 1905
  [J.Kopic 18, P.Zabojnik 26, J.Kovarik 80, M.Jarolim 84, D.Lafata 90+]

Round 4
[Aug 19]
Jablonec          4-0 Baník Ostrava
  [D.Lafata 33, 57, 89, V.Benes 41]
[Aug 20]
Dukla Praha       2-4 Viktoria Plzeň
  [M.Hanousek 57, 88; P.Jiracek 23, V.Pilar 44, 80, M.Duris 72]
Příbram           2-3 Slovan Liberec
  [P.Ricka 45, T.Wagner 69; M.Rabusic 63, 83, L.Vacha 66]
[Aug 21]
Bohemians 1905    2-1 České Budějovice
  [D.Bartek 28, 50; M.Klesa 47]
Mladá Boleslav    2-0 Viktoria Žižkov
  [J.Chramosta 23, 42]
Sparta Praha      1-0 Hradec Králové
  [J.Mares 17]
Sigma Olomouc     1-1 Slovácko
  [J.Petr 54; D.Pavelka 76]
[Aug 22]
Teplice           0-0 Slavia Praha

Round 5
[Aug 26]
Slavia Praha      1-1 Mladá Boleslav
[Aug 27]
Baník Ostrava     0-1 Bohemians 1905
Slovácko          1-0 Dukla Praha
Slovan Liberec    0-2 Teplice
[Aug 28]
České Budějovice  1-5 Jablonec
Viktoria Žižkov   2-2 Sigma Olomouc
Hradec Králové    0-1 Příbram
[Aug 29]
Viktoria Plzeň    0-2 Sparta Praha

Round 6
[Sep 9]
Dukla Praha       4-0 Hradec Králové
Sigma Olomouc     2-3 Viktoria Plzeň
[Sep 10]
Bohemians 1905    1-1 Slovácko
Mladá Boleslav    1-4 Slovan Liberec
[Sep 11]
Jablonec          4-0 Slavia Praha
České Budějovice  0-0 Baník Ostrava
Teplice           2-1 Příbram
[Sep 12]
Sparta Praha      4-1 Viktoria Žižkov

Round 7
[Sep 16]
Slavia Praha      0-0 Dukla Praha
[Sep 17]
Slovan Liberec    1-1 Sigma Olomouc
Viktoria Plzeň    4-2 Jablonec
Slovácko          2-0 České Budějovice
[Sep 18]
Hradec Králové    2-0 Bohemians 1905
Viktoria Žižkov   0-1 Teplice
Příbram           2-0 Mladá Boleslav
[Sep 19]
Baník Ostrava     0-2 Sparta Praha

Round 8
[Sep 23]
Dukla Praha       2-1 Příbram
České Budějovice  0-0 Viktoria Plzeň
[Sep 24]
Sigma Olomouc     1-0 Teplice
Baník Ostrava     0-1 Slovácko
[Sep 25]
Bohemians 1905    1-1 Slovan Liberec
Jablonec          3-1 Viktoria Žižkov
Mladá Boleslav    1-1 Hradec Králové
[Sep 26]
Sparta Praha      3-0 Slavia Praha

Round 9
[Oct 1]
Viktoria Žižkov   0-1 Bohemians 1905
Slovan Liberec    1-2 Dukla Praha
Příbram           0-3 Sparta Praha
[Oct 2]
Viktoria Plzeň    1-1 Baník Ostrava
Hradec Králové    0-0 České Budějovice
Slavia Praha      1-0 Sigma Olomouc
Teplice           1-3 Mladá Boleslav
[Oct 3]
Slovácko          1-0 Jablonec

Round 10
[Oct 14]
Slovácko          1-3 Viktoria Plzeň
[Oct 15]
Baník Ostrava     1-0 Hradec Králové
Sparta Praha      0-3 Slovan Liberec
[Oct 16]
Sigma Olomouc     1-1 Mladá Boleslav
Bohemians 1905    0-0 Dukla Praha
Jablonec          5-1 Příbram
České Budějovice  1-1 Teplice
[Oct 17]
Viktoria Žižkov   1-0 Slavia Praha

Round 11
[Oct 21]
Příbram           4-1 Sigma Olomouc
[Oct 22]
Slovan Liberec    3-2 Baník Ostrava
Dukla Praha       1-3 Jablonec
[Oct 23]
Mladá Boleslav    2-0 Bohemians 1905
Viktoria Plzeň    4-1 Viktoria Žižkov
Hradec Králové    0-1 Slovácko
Slavia Praha      2-0 České Budějovice
[Oct 24]
Teplice           0-1 Sparta Praha

Round 12
[Oct 28]
Viktoria Plzeň    5-0 Hradec Králové
Bohemians 1905    1-1 Sigma Olomouc
[Oct 29]
Sparta Praha      0-3 Mladá Boleslav
Baník Ostrava     1-1 Dukla Praha
[Oct 30]
Slovácko          1-3 Slavia Praha
České Budějovice  4-1 Příbram
Viktoria Žižkov   1-4 Slovan Liberec
[Oct 31]
Jablonec          0-1 Teplice

Round 13
[Nov 4]
Hradec Králové    0-0 Jablonec
[Nov 5]
Slovan Liberec    4-0 České Budějovice
Příbram           3-0 Bohemians 1905
Sigma Olomouc     0-1 Sparta Praha
[Nov 6]
Teplice           2-1 Slovácko
Mladá Boleslav    3-1 Dukla Praha
Slavia Praha      2-1 Viktoria Plzeň
[Nov 7]
Viktoria Žižkov   0-3 Baník Ostrava

Round 14
[Nov 18]
Jablonec          2-0 Sigma Olomouc
[Nov 19]
Dukla Praha       0-0 Teplice
Slovácko          1-2 Slovan Liberec
Viktoria Plzeň    3-2 Mladá Boleslav
[Nov 20]
České Budějovice  1-0 Viktoria Žižkov
Baník Ostrava     0-2 Příbram
Hradec Králové    1-1 Slavia Praha
[Nov 21]
Bohemians 1905    0-4 Sparta Praha

Round 15
[Nov 25]
Sparta Praha      0-0 Dukla Praha
[Nov 26]
Slovan Liberec    2-2 Jablonec
[Nov 27]
Příbram           2-1 Viktoria Plzeň
Teplice           2-0 Bohemians 1905
Mladá Boleslav    3-1 České Budějovice
Sigma Olomouc     0-2 Hradec Králové
Viktoria Žižkov   0-1 Slovácko
[Nov 28]
Slavia Praha      0-0 Baník Ostrava

Round 16
[Dec 2]
Viktoria Plzeň    4-1 Bohemians 1905
[Dec 3]
Baník Ostrava     0-0 Sigma Olomouc
Slavia Praha      1-3 Slovan Liberec
Jablonec          2-4 Sparta Praha
[Dec 4]
Hradec Králové    3-2 Teplice
Viktoria Žižkov   1-2 Příbram
České Budějovice  3-2 Dukla Praha
[Dec 5]
Slovácko          1-0 Mladá Boleslav

Round 17
[Feb 17]
Dukla Praha       3-0 Viktoria Žižkov    
[Feb 18]
Příbram           0-0 Slavia Praha      
Slovan Liberec    3-1 Hradec Králové    
Sparta Praha      1-0 Slovácko          
[Feb 19]
Bohemians 1905    1-2 Jablonec          
Mladá Boleslav    2-1 Baník Ostrava     
Teplice           3-4 Viktoria Plzeň    
[Feb 20]
Sigma Olomouc     0-0 České Budějovice  

Round 18
[Feb 24]
Hradec Králové    1-0 Sparta Praha      
[Feb 25]
Slovácko          0-1 Sigma Olomouc     
Baník Ostrava     2-2 Jablonec          
Slovan Liberec    2-0 Příbram           
[Feb 26]
České Budějovice  3-1 Bohemians 1905    
Viktoria Plzeň    1-1 Dukla Praha       
Viktoria Žižkov   1-2 Mladá Boleslav    
[Feb 27]
Slavia Praha      0-0 Teplice           

Round 19
[Mar 2]
Dukla Praha       2-0 Slovácko          
Teplice           1-0 Slovan Liberec    
[Mar 3]
Příbram           0-0 Hradec Králové    
Sparta Praha      1-3 Viktoria Plzeň    
[Mar 4]
Jablonec          1-1 České Budějovice  
Mladá Boleslav    3-2 Slavia Praha      
Sigma Olomouc     2-1 Viktoria Žižkov   
[Mar 5]
Bohemians 1905    0-1 Baník Ostrava     

Round 20
[Mar 9]
Viktoria Žižkov   0-2 Sparta Praha      
[Mar 10]
Slovácko          3-2 Bohemians 1905    
Baník Ostrava     1-1 České Budějovice  
[Mar 11]
Slovan Liberec    2-1 Mladá Boleslav    
Hradec Králové    0-2 Dukla Praha       
Slavia Praha      0-0 Jablonec          
Viktoria Plzeň    0-4 Sigma Olomouc     
[Mar 12]
Příbram           0-0 Teplice           

Round 21
[Mar 16]
Sparta Praha      2-0 Baník Ostrava     
[Mar 17]
Jablonec          0-2 Viktoria Plzeň    
Teplice           0-0 Viktoria Žižkov   
Sigma Olomouc     2-4 Slovan Liberec    
[Mar 18]
Bohemians 1905    0-0 Hradec Králové    
České Budějovice  2-2 Slovácko          
Mladá Boleslav    2-2 Příbram           
[Mar 19]
Dukla Praha       0-0 Slavia Praha      

Round 22
[Mar 23]
Příbram           2-2 Dukla Praha       
[Mar 24]
Slovácko          1-0 Baník Ostrava     
Slavia Praha      1-1 Sparta Praha      
Slovan Liberec    3-0 Bohemians 1905    
[Mar 25]
Teplice           3-1 Sigma Olomouc     
Hradec Králové    2-0 Mladá Boleslav    
Viktoria Žižkov   4-2 Jablonec          
[Mar 26]
Viktoria Plzeň    4-0 České Budějovice  

Round 23
[Mar 30]
Bohemians 1905    1-2 Viktoria Žižkov   
[Apr 1]
České Budějovice  1-0 Hradec Králové    
Dukla Praha       1-2 Slovan Liberec    
Jablonec          1-0 Slovácko          
Mladá Boleslav    0-1 Teplice           
Sigma Olomouc     1-0 Slavia Praha      
Sparta Praha      0-2 Příbram           
[Apr 2]
Baník Ostrava     2-3 Viktoria Plzeň    

Round 24
[Apr 6]
Dukla Praha       2-0 Bohemians 1905    
Mladá Boleslav    2-3 Sigma Olomouc     
Teplice           0-1 České Budějovice  
[Apr 7]
Příbram           4-3 Jablonec          
Slovan Liberec    1-3 Sparta Praha      
[Apr 8]
Hradec Králové    0-1 Baník Ostrava     
Viktoria Plzeň    1-0 Slovácko          
[Apr 9]
Slavia Praha      2-0 Viktoria Žižkov   

Round 25
[Apr 13]
České Budějovice  1-0 Slavia Praha      
[Apr 14]
Slovácko          0-3 Hradec Králové    
Sparta Praha      2-2 Teplice           
[Apr 15]
Bohemians 1905    0-3 Mladá Boleslav    
Jablonec          0-2 Dukla Praha       
Sigma Olomouc     4-4 Příbram           
Viktoria Žižkov   0-0 Viktoria Plzeň    
[Apr 16]
Baník Ostrava     1-3 Slovan Liberec    

Round 26
[Apr 20]
Dukla Praha       4-1 Baník Ostrava     
Slovan Liberec    4-0 Viktoria Žižkov   
[Apr 21]
Příbram           1-2 České Budějovice  
[Apr 22]
Mladá Boleslav    2-0 Sparta Praha      
Teplice           3-2 Jablonec          
Hradec Králové    0-1 Viktoria Plzeň    
Slavia Praha      0-1 Slovácko          
[Apr 23]
Sigma Olomouc     4-0 Bohemians 1905    

Round 27
[Apr 27]
Sparta Praha      1-0 Sigma Olomouc     
[Apr 28]
Slovácko          0-0 Teplice           
Baník Ostrava     3-1 Viktoria Žižkov   
České Budějovice  0-4 Slovan Liberec    
[Apr 29]
Bohemians 1905    2-0 Příbram           
Dukla Praha       1-2 Mladá Boleslav    
Jablonec          2-0 Hradec Králové    
[Apr 30]
Viktoria Plzeň    3-0 Slavia Praha      

Round 28
[May 3]
Slavia Praha      5-0 Hradec Králové    
[May 4]
Slovan Liberec    0-0 Slovácko          
[May 5]
Příbram           1-2 Baník Ostrava     
[May 6]
Mladá Boleslav    0-1 Viktoria Plzeň    
Teplice           4-0 Dukla Praha       
Sigma Olomouc     1-1 Jablonec          
Sparta Praha      1-0 Bohemians 1905    
Viktoria Žižkov   2-0 České Budějovice  

Round 29 [May 9]
Slovácko          2-1 Viktoria Žižkov   
Baník Ostrava     3-0 Slavia Praha      
Bohemians 1905    0-0 Teplice           
České Budějovice  1-0 Mladá Boleslav    
Dukla Praha       1-1 Sparta Praha      
Jablonec          0-2 Slovan Liberec    
Hradec Králové    1-2 Sigma Olomouc     
Viktoria Plzeň    5-0 Příbram           

Round 30 [May 12]
Příbram           0-4 Slovácko          
Mladá Boleslav    3-0 Jablonec          
Teplice           1-1 Baník Ostrava     
Sigma Olomouc     2-1 Dukla Praha       
Slavia Praha      3-1 Bohemians 1905    
Slovan Liberec    0-0 Viktoria Plzeň    
Sparta Praha      3-0 České Budějovice  
Viktoria Žižkov   1-1 Hradec Králové    

Final Table:

 1.FC Slovan Liberec          30  20  6  4  68-29  66  Champions
 2.AC Sparta Praha            30  20  4  6  51-25  64
 3.FC Viktoria Plzeň          30  19  6  5  66-33  63
 4.FK Mladá Boleslav          30  15  5 10  49-34  50
 5.FK Teplice                 30  12 10  8  36-30  46
 6.FK Dukla Praha             30  11  9 10  42-35  42
 7.1. FC Slovácko             30  12  5 13  29-32  41
 8.FK Jablonec 97             30  11  7 12  54-43  40
 9.1.FK Příbram               30  11  6 13  44-56  39
10.SK Dynamo České Budějovice 30   9  8 13  30-51  35
11.SK Sigma Olomouc           30  11 10  9  42-38  34  [-9]
12.SK Slavia Praha            30   8 10 12  28-34  34
13.FC Hradec Králové          30   8  7 15  22-38  31
14.FC Baník Ostrava           30   7  7 16  31-48  28
-----------------------------------------------------
15.FC Bohemians 1905 Praha    30   6  6 18  20-54  24  Relegated
16.Viktoria Žižkov            30   5  4 21  23-55  19  Relegated

NB: Sigma 9 points deducted for alleged bribery in 2009/10 season


Cup

Preliminary Round:
[July 24]
VTJ Rapid Liberec      1-3 FK Jiskra Mšeno
Jaromer                1-3 Dvur Králové
MARINER Bavorovice     1-4 FK Tábor
Ústí n.Orlicí          0-1 1.FK Nová Paka
FK Nejdek              3-6 FK Slavoj Žatec
Cechie Uhríneves       1-2 SK Zápy
SK Hrebec              2-6 Admira Praha
FC Spartak Chrást      0-5 Slavoj Kolovec
FK Lovochemie Lovosice 0-3 FK SIAD Souš
SK Prevýšov            2-1 FK Trutnov
SK Union Celákovice    2-1 FK Pencín-Turnov
Štechovice             1-2 FK Slavoj Vyšehrad
SK Benešov             5-2 Polepy
Polná                  4-4 Velké Mezirící

1st Round
[July 30]
Jiskra Mšeno           0-2 SK Hlavice
Dvur Králové           2-3 FK OEZ Letohrad
FK Tábor               0-2 FC Písek
FK Nová Paka           3-2 FC Velim
FK Slavoj Žatec        1-2 1.FC Karlovy Vary
SK Zápy                1-3 Sokol Ovcáry
Admira Praha           4-2 SK Kladno
Sl. Kolovec            2-3 Jiskra Domažlice
FK SIAD Souš           0-5 FK Baník Sokolov
SK Prevýšov            2-0 ARSENAL Ceská Lípa
SK Union Celákovice    0-7 FK Kunice
FK Slavoj Vyšehrad     2-1 FK Horovicko
SK Benešov             1-4 FK Spartak MAS Sezimovo Ústí
FC Hlinsko             1-5 FK Pardubice
FK Náchod              0-4 MFK Chrudim
SK Vilémov             0-6 FK Ústí n.Labem
FC Ceský Dub           0-4 FK Varnsdorf
RMSK Nový Bydžov       2-2 FK Čáslav               pen. 3-1
SK Strakonice 1908     0-5 FC GRAFFIN Vlašim
SK Roudnice n. L.      1-0 FK Bohemians Praha
FC Prední Kopanina     1-2 FK Králuv Dvur
FK Meteor Praha        2-1 FC Chomutov
Litol                  0-5 Loko Vltavín
FK Kolín               2-1 SK MARILA Votice
Polná                  3-0 Pelhrimov
Hermanice              1-1 Lískovec                pen. 5-4
Nový Jicín             2-5 Frýdek Místek
Námešt                 0-2 Šumperk
Havírov                1-2 MFK OKD Karviná
Brumov                 1-1 FC TESCOMA  Zlín        pen. 3-1
Sparta Brno            1-2 FC Zbrojovka Brno
Vyškov                 1-1 Zábreh                  pen. 13-12
Tasovice               3-1 Líšen
Ždár n. Sázavou        2-3 1.SC Znojmo
Trebíc                 1-3 Rosice
Mikulovice             2-0 FC Hlucín
Dolní Benešov          1-0 Orlová
Mohelnice              0-2 Unicov
Petrovice              0-1 SFC Opava
Vrchovina              0-5 FC Vysočina Jihlava
Bystrc                 2-1 Breclav
Otrokovice             1-8 1. HFK Olomouc
Hodonín                0-3 SK HS Kromeríž
Slavicín               1-4 FK Fotbal Třinec
Spytihnev              2-1 Valašské Mezirící
Prerov                 1-3 Hulín
Boretice               2-2 Brno Bohunice            pen. 4-3
[Aug 10]
Sokol Brozany          awd FK Baník Most        awarded to Sokol

2nd Round
[Aug 10]
1.FC Karlovy Vary      1-4 FC Viktoria Plzeň
Admira Praha           1-3 FK Baník Sokolov
Polná                  0-4 FC Zbrojovka Brno
MFK Chrudim            0-3 FK Mladá Boleslav
1. Bystrc              1-1 SC Znojmo                pen. 0-2
FK Nová Paka           0-7 Bohemians 1905
Jiskra Domažlice       1-7 AC Sparta Praha
FK Pardubice           1-0 FK OEZ Letohrad
FK Kolín               2-2 FK Králuv Dvur           pen. 6-7
FC Graffin Vlašim      0-3 SK Dynamo České Budějovice
Sokol Ovcáry           4-1 SK Hlavice
FC Písek               2-3 FK Viktoria Žižkov
RMSK Nový Bydžov       1-4 FK Kunice
SK Roudnice n. L.      0-8 FK Jablonec       
Tasovice               7-3 Rosice
Sokol Brozany          0-1 FK Dukla Praha
Boretice               1-4 SK HS Kromeríž
FK Sp. MAS Sezim. Ústí 3-1 1.FK Příbram
Spytihnev              2-3 SK Sigma Olomouc
Hulín                  0-3 FC Vysočina Jihlava
Hermanice              0-2 1. FC Slovácko
Brumov                 1-2 Frýdek Místek
Šumperk                3-0 Vyškov
Unicov                 0-3 FC Baník Ostrava
Mikulovice             4-0 Dolní Benešov
FK Ústí nad Labem      0-2 FK Teplice
1. HFK Olomouc         2-2 MFK OKD Karviná          pen. 2-4
SFC Opava              2-2 FK Fotbal Třinec         pen. 3-2
FK Varnsdorf           0-4 FC Slovan Liberec
Loko Vltavín           1-2 FC Hradec Králové
FK Slavoj Vyšehrad     1-3 SK Prevýšov
FK Meteor Praha        1-6 SK Slavia Praha

3rd Round
[Aug 31]
FC Zbrojovka Brno      1-3 FK Mladá Boleslav
SC Znojmo              2-1 Bohemians 1905
FK Pardubice           1-3 AC Sparta Praha
FK Králuv Dvur         0-2 SK Dynamo České Budějovice
Sokol Ovcáry           0-2 FK Viktoria Žižkov
FK Kunice              4-6 FK Jablonec       
Tasovice               0-4 FK Dukla Praha
SK HS Kromeríž         1-3 FK Spartak MAS Sezimovo Ústí
FC Vysočina Jihlava    1-2 SK Sigma Olomouc
Frýdek-Místek          0-2 1. FC Slovácko
Šumperk                0-2 FC Baník Ostrava
Mikulovice             0-4 FK Teplice
MFK OKD Karviná        4-1 SFC Opava
FC Slovan Liberec      3-1 FC Hradec Králové
SK Prevýšov            3-0 SK Slavia Praha
[Nov 12]
FC Viktoria Plzeň      3-1 FK Baník Sokolov

4th Round

First Legs
[Sep 21]
FK Jablonec            1-0 FK Dukla Praha 
SK Sp. MAS Sezim. Ústí 1-4 SK Sigma Olomouc 
1.FC Slovácko          1-1 FC Baník Ostrava
FK Teplice             1-0 MFK OKD Karviná 
SK Prevýšov            1-4 FC Slovan Liberec
[Oct 6]
SK Dynamo C.Budejovice 1-0 FK Viktoria Žižkov
[Oct 19]
1.SC Znojmo            1-4 AC Sparta Praha
[Mar 7]
FC Viktoria Plzeň      1-1 FK Mladá Boleslav

Second Legs
[Oct 19]
FK Dukla Praha         3-2 FK Jablonec       
SK Sigma Olomouc       1-0 SK Spartak Sezimovo Ústí
FC Baník Ostrava       0-0 1.FC Slovácko
MFK OKD Karviná        1-3 FK Teplice
[Oct 26]
FK Viktoria Žižkov     1-1 SK D.C.Budejovice
FC Slovan Liberec      2-1 SK Prevýšov
[Nov 16]
AC Sparta Praha        3-0 1.SC Znojmo
[Mar 14]
FK Mladá Boleslav      2-0 FC Viktoria Plzeň

Quarterfinals

Fiorst Leg [Mar 21]
SK Sigma Olomouc       2-1 FC Baník Ostrava
FK Teplice             1-1 FC Slovan Liberec
FK Mladá Boleslav      1-1 AC Sparta Praha
SK Dynamo C.Budejovice 0-0 FK Jablonec       

Second Legs
[Mar 28]
FC Baník Ostrava       1-2 SK Sigma Olomouc
FC Slovan Liberec      0-2 FK Teplice
AC Sparta Praha        1-0 FK Mladá Boleslav     
[Mar 29]
FK Jablonec            5-0 SK Dynamo C.Budejovice

Semifinals

First Legs [Apr 11]
SK Sigma Olomouc       0-0 FK Teplice
AC Sparta Praha        1-0 FK Jablonec           

Second Legs [Apr 19]
FK Teplice             0-3 SK Sigma Olomouc
FK Jablonec            2-3 AC Sparta Praha        

Final [May 2]
AC Sparta Praha        0-1 SK Sigma Olomouc

II. Liga

Final Table:

 1.FK Ústí nad Labem          30  19  4  7  52-35  61
 2.FC Vysočina Jihlava        30  16  7  7  45-29  55  Promoted
-----------------------------------------------------
 3.FK Baník Sokolov           30  15  7  8  43-31  52
 4.FC Zbrojovka Brno          30  13 10  7  37-29  49  Promoted
 5.Bohemians Praha (Strížkov) 30  14  6 10  43-31  48
 6.MFK Karviná                30  12  7 11  36-35  43
 7.FK Varnsdorf               30  10 12  8  33-34  42
 8.Slezský FK Opava           30  11  8 11  46-36  41
 9.FK Baník Most              30  11  5 14  31-44  38
10.FC Tescoma Zlín            30   9  9 12  28-36  36
11.FC Graffin Vlašim          30   9  9 12  36-38  36
12.FK MAS Táborsko            30  10  4 16  37-51  34  [*1]
13.1.SC Znojmo                30   8 10 12  28-35  34
14.FC Čáslav                  30   8 10 12  27-39  34  [*2]
-----------------------------------------------------
15.FK Fotbal Třinec           30   7  9 14  31-41  30  Relegated
16.Sparta Praha B             30   8  3 19  37-46  27  Relegated

[*1] FK Spartak MAS Sezimovo Ústí moved to Tábor and were renamed FK MAS Táborsko
     during the winter break
[*2] FC Zenit Čáslav were renamed FC Čáslav

NB: FK Ústí nad Labem denied promotion because of insufficient facilities

Round 1
[Aug 5]
Jihlava         0-3 Bohemians Praha
[Aug 6]
Sparta Praha B  1-4 Znojmo
Tescoma Zlín    2-0 Třinec
Opava           3-1 Ústí nad Labem
Karviná         1-2 Čáslav
Sokolov         0-2 Sezimovo Ústí
[Aug 7]
Most            1-0 Brno
Varnsdorf       0-2 Vlašim

Round 2
[Aug 13]
Bohemians Praha 1-0 Karviná
Sezimovo Ústí   0-1 Jihlava
Brno            0-1 Opava
Třinec          2-2 Varnsdorf
Ústí nad Labem  2-1 Sparta Praha B
Znojmo          1-0 Most
Vlašim          1-1 Tescoma Zlín
[Aug 14]
Čáslav          0-2 Sokolov

Round 3
[Aug 19]
Jihlava         2-5 Ústí nad Labem
[Aug 20]
Tescoma Zlín    3-1 Znojmo
Opava           4-1 Vlašim
Karviná         2-1 Třinec
Sokolov         2-2 Brno
Bohemians Praha 1-2 Sezimovo Ústí
[Aug 21]
Most            3-2 Čáslav
Varnsdorf       2-5 Sparta Praha B

Round 4
[Aug 27]
Sparta Praha B  0-1 Tescoma Zlín
Brno            1-1 Bohemians Praha
Třinec          2-0 Sezimovo Ústí
Ústí nad Labem  4-2 Karviná
Znojmo          0-1 Sokolov
Vlašim          7-0 Most
[Aug 28]
Čáslav          0-0 Jihlava
Varnsdorf       0-0 Opava

Round 5
[Sep 2]
Tescoma Zlín    0-0 Varnsdorf
[Sep 3]
Opava           1-0 Sparta Praha B
Karviná         3-1 Vlašim
Sokolov         3-2 Ústí nad Labem
Bohemians Praha 0-0 Čáslav
Sezimovo Ústí   1-2 Brno
[Sep 4]
Most            1-4 Třinec
Jihlava         2-0 Znojmo

Round 6
[Sep 10]
Sparta Praha B  1-2 Karviná
Tescoma Zlín    2-0 Opava
Třinec          1-0 Sokolov
Ústí nad Labem  4-2 Most
Vlašim          0-1 Bohemians Praha
[Sep 11]
Čáslav          1-0 Brno
Varnsdorf       4-0 Jihlava
Znojmo          3-1 Sezimovo Ústí

Round 7
[Sep 16]
Jihlava         2-0 Vlašim
[Sep 17]
Sokolov         2-0 Sparta Praha B
Bohemians Praha 2-0 Ústí nad Labem
Sezimovo Ústí   3-0 Čáslav
Brno            0-0 Třinec
Opava           0-1 Znojmo
Karviná         1-0 Tescoma Zlín
[Sep 18]
Most            0-1 Varnsdorf

Round 8
[Sep 24]
Sparta Praha B  1-2 Jihlava
Tescoma Zlín    2-1 Most
Opava           3-2 Karviná
Ústí nad Labem  2-1 Sezimovo Ústí
Znojmo          0-2 Bohemians Praha
Vlašim          1-1 Brno
[Sep 25]
Třinec          1-1 Čáslav
Varnsdorf       1-3 Sokolov

Round 9
[Sep 30]
Jihlava         3-1 Opava
[Oct 1]
Karviná         0-1 Varnsdorf
Sokolov         0-1 Vlašim
Bohemians Praha 1-2 Třinec
Sezimovo Ústí   2-0 Tescoma Zlín
Brno            1-4 Ústí nad Labem
[Oct 2]
Čáslav          1-1 Znojmo
Most            4-2 Sparta Praha B

Round 10
[Oct 8]
Sparta Praha B  2-0 Sezimovo Ústí
Tescoma Zlín    0-1 Jihlava
Opava           2-2 Sokolov
Karviná         6-3 Most
Ústí nad Labem  1-0 Třinec
Znojmo          3-0 Brno
Vlašim          1-2 Čáslav
[Oct 9]
Varnsdorf       1-1 Bohemians Praha

Round 11
[Oct 14]
Jihlava         1-1 Karviná
[Oct 15]
Sokolov         2-0 Tescoma Zlín
Bohemians Praha 3-2 Sparta Praha B
Sezimovo Ústí   0-0 Vlašim
Brno            3-1 Varnsdorf
Třinec          2-1 Znojmo
[Oct 16]
Čáslav          1-2 Ústí nad Labem
Most            1-4 Opava

Round 12
[Oct 22]
Sparta Praha B  2-2 Brno
Tescoma Zlín    1-0 Čáslav
Opava           2-3 Bohemians Praha
Karviná         2-1 Sokolov
Znojmo          2-1 Ústí nad Labem
Vlašim          2-2 Třinec
[Oct 23]
Most            0-0 Jihlava
Varnsdorf       3-3 Sezimovo Ústí

Round 13
[Oct 29]
Sokolov         3-1 Jihlava
Bohemians Praha 1-0 Most
Sezimovo Ústí   0-2 Karviná
Brno            0-0 Tescoma Zlín
Třinec          1-1 Opava
Ústí nad Labem  1-0 Varnsdorf
Znojmo          0-2 Vlašim
[Oct 30]
Čáslav          2-0 Sparta Praha B

Round 14
[Nov 4]
Jihlava         1-0 Brno
[Nov 5]
Sparta Praha B  3-1 Třinec
Tescoma Zlín    3-0 Bohemians Praha 
Opava           0-1 Sezimovo Ústí
Karviná         4-1 Znojmo
Vlašim          0-2 Ústí nad Labem
Most            0-0 Sokolov
[Nov 6]
Varnsdorf       2-2 Čáslav

Round 15
[Nov 9]
Bohemians Praha 3-0 Sokolov
[Nov 12]
Sezimovo Ústí   2-0 Most
Brno            4-1 Karviná
Třinec          1-3 Jihlava
Ústí nad Labem  3-0 Tescoma Zlín
Znojmo          0-0 Varnsdorf
Vlašim          2-1 Sparta Praha B
[Nov 13]
Čáslav          2-1 Opava

Round 16
[Nov 18]
Jihlava         4-0 Sezimovo Ústí
[Nov 19]
Karviná         2-0 Bohemians Praha 
Opava           1-4 Brno
Sokolov         3-1 Čáslav
Sparta Praha B  0-1 Ústí nad Labem
Tescoma Zlín    2-1 Vlašim
[Nov 20]
Most            0-0 Znojmo
Varnsdorf       1-0 Třinec

NB: FK Spartak MAS Sezimovo Ústí moved to Tábor and were renamed FK MAS Táborsko
    during the winter break

Round 17
[Mar 3]
Sparta Praha B  0-1 Varnsdorf
Vlašim          1-1 Opava
Třinec          2-0 Karviná
Ústí nad Labem  0-0 Jihlava
MAS Táborsko    2-4 Bohemians Praha
[Mar 4]
Znojmo          4-1 Tescoma Zlín
Brno            1-0 Sokolov
Čáslav          1-2 Most

Round 18
[Mar 9]
Jihlava         3-0 Čáslav
[Mar 10]
Tescoma Zlín    2-0 Sparta Praha B
Opava           5-0 Varnsdorf
Bohemians Praha 0-1 Brno
MAS Táborsko    2-1 Třinec
Sokolov         2-2 Znojmo
Most            2-0 Vlašim
[Mar 10]
Karviná         1-1 Ústí nad Labem

Round 19
[Mar 17]
Sparta Praha B  0-1 Opava
Vlašim          2-0 Karviná
Třinec          0-0 Most
Ústí nad Labem  2-0 Sokolov
[Mar 18]
Varnsdorf       2-0 Tescoma Zlín
Znojmo          1-0 Jihlava
Čáslav          1-1 Bohemians Praha
Brno            2-1 MAS Táborsko

Round 20
[Mar 23]
Jihlava         0-1 Varnsdorf
[Mar 24]
Opava           0-0 Tescoma Zlín
Sokolov         2-1 Třinec
Most            0-2 Ústí nad Labem
MAS Táborsko    1-0 Znojmo
Bohemians Praha 1-1 Vlašim
[Mar 25]
Karviná         2-1 Sparta Praha B
Brno            1-0 Čáslav

Round 21
[Mar 31]
Ústí nad Labem  0-1 Bohemians Praha
Třinec          1-2 Brno
Vlašim          1-3 Jihlava
Tescoma Zlín    0-1 Karviná
Sparta Praha B  1-2 Sokolov
[Apr 7]
Znojmo          0-0 Opava
Varnsdorf       2-1 Most
Čáslav          2-0 MAS Táborsko

Round 22
[Apr 6]
Jihlava         1-0 Sparta Praha B
[Apr 7]
Sokolov         0-0 Varnsdorf
Most            1-0 Tescoma Zlín
MAS Táborsko    5-0 Ústí nad Labem
Bohemians Praha 4-0 Znojmo
[Apr 8]
Karviná         2-0 Opava
Čáslav          0-0 Třinec
Brno            0-0 Vlašim

Round 23
[Apr 14]
Sparta Praha B  0-2 Most
Vlašim          1-3 Sokolov
Třinec          0-4 Bohemians Praha
Ústí nad Labem  2-2 Brno
Opava           0-2 Jihlava
Tescoma Zlín    1-2 MAS Táborsko
[Apr 15]
Varnsdorf       1-1 Karviná
Znojmo          1-1 Čáslav

Round 24
[Apr 20]
Jihlava         3-3 Tescoma Zlín
[Apr 21]
MAS Táborsko    1-3 Sparta Praha B
Bohemians Praha 1-2 Varnsdorf
Sokolov         1-0 Opava
Most            1-0 Karviná
Třinec          1-2 Ústí nad Labem
[Apr 22]
Brno            2-0 Znojmo
Čáslav          2-1 Vlašim

Round 25
[Apr 28]
Sparta Praha B  3-1 Bohemians Praha
Ústí nad Labem  2-0 Čáslav
Opava           2-2 Most
Tescoma Zlín    1-1 Sokolov
[Apr 29]
Karviná         1-1 Jihlava
Varnsdorf       1-2 Brno
Znojmo          0-0 Třinec
[May 1]
Vlašim          3-1 MAS Táborsko

Round 26
[May 4]
Jihlava         3-0 Most
[May 5]
MAS Táborsko    1-1 Varnsdorf
Bohemians Praha 1-2 Opava
Sokolov         2-0 Karviná
Ústí nad Labem  1-0 Znojmo
Třinec          1-2 Vlašim
[May 6]
Čáslav          3-0 Tescoma Zlín
Brno            1-1 Sparta Praha B

Round 27 [May 9]
Jihlava         1-1 Sokolov
Most            1-0 Bohemians Praha
Karviná         1-1 MAS Táborsko
Tescoma Zlín    0-0 Brno
Sparta Praha B  3-0 Čáslav
Opava           0-0 Třinec
Varnsdorf       2-0 Ústí nad Labem
Vlašim          1-1 Znojmo

Round 28
[May 12]
Třinec          0-2 Sparta Praha B
Bohemians Praha 0-0 Tescoma Zlín
MAS Táborsko    1-6 Opava
Sokolov         0-2 Most
Ústí nad Labem  1-0 Vlašim
[May 13]
Čáslav              0-0 Varnsdorf
Znojmo          0-0 Karviná
Brno            0-2 Jihlava

Round 29 [May 19]
Sokolov         3-0 Bohemians Praha
Most            3-0 MAS Táborsko
Karviná         0-1 Brno
Opava           4-0 Čáslav
Jihlava         3-0 Třinec
Tescoma Zlín    2-2 Ústí nad Labem
Varnsdorf       1-1 Znojmo
Sparta Praha B  1-1 Vlašim

Round 30 [Jun 2]
Znojmo          0-1 Sparta Praha B
Vlašim          1-0 Varnsdorf
Třinec          4-1 Tescoma Zlín
Ústí nad Labem  2-1 Opava
Čáslav          0-0 Karviná
Brno            2-0 Most
Bohemians Praha 2-0 Jihlava
MAS Táborsko    1-2 Sokolov

Final Table:

 1.FK Ústí nad Labem          30  19  4  7  52-35  61
 2.FC Vysočina Jihlava        30  16  7  7  45-29  55  Promoted
-----------------------------------------------------
 3.FK Baník Sokolov           30  15  7  8  43-31  52
 4.FC Zbrojovka Brno          30  13 10  7  37-29  49  Promoted
 5.Bohemians Praha (Strížkov) 30  14  6 10  43-31  48
 6.MFK Karviná                30  12  7 11  36-35  43
 7.FK Varnsdorf               30  10 12  8  33-34  42
 8.Slezský FK Opava           30  11  8 11  46-36  41
 9.FK Baník Most              30  11  5 14  31-44  38
10.FC Tescoma Zlín            30   9  9 12  28-36  36
11.FC Graffin Vlašim          30   9  9 12  36-38  36
12.FK MAS Táborsko            30  10  4 16  37-51  34  [*1]
13.1.SC Znojmo                30   8 10 12  28-35  34
14.FC Čáslav                  30   8 10 12  27-39  34  [*2]
-----------------------------------------------------
15.FK Fotbal Třinec           30   7  9 14  31-41  30  Relegated
16.Sparta Praha B             30   8  3 19  37-46  27  Relegated

[*1] FK Spartak MAS Sezimovo Ústí moved to Tábor and were renamed FK MAS Táborsko
     during the winter break
[*2] FC Zenit Čáslav were renamed FC Čáslav

NB: FK Ústí nad Labem denied promotion because of insufficient facilities


2010/11.

2012/13.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.

list of all-time topscorers.

list of 2nd level topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Jiří Novotny and Jan Schoenmakers for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jiří Novotny (novotny@ftknw.upol.cz) and Jan Schoenmakers
Last updated: 25 Jul 2013

(C) Copyright Jiří Novotny, Jan Schoenmakers and RSSSF 2011/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.