Czech Republic 2018/19


HET liga
Cup
Národní liga

HET liga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.SK Slavia Praha            30  23  3  4  72-23  72       Skupina o Titul
 2.FC Viktoria Plzeň          30  21  5  4  47-27  68  [C]  Skupina o Titul
 3.AC Sparta Praha            30  17  6  7  52-27  57       Skupina o Titul
 4.FK Jablonec 97             30  15  6  9  53-26  51       Skupina o Titul
 5.FC Baník Ostrava           30  13  6 11  38-36  45       Skupina o Titul
 6.FC Slovan Liberec          30  11  9 10  33-28  42 [3-1] Skupina o Titul
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Mladá Boleslav          30  11  9 10  52-44  42 [1-3] Skupina o Evropu
 8.SK Sigma Olomouc           30  12  4 14  37-43  40       Skupina o Evropu
 9.FC Fastav Zlín             30  12  3 15  32-40  39       Skupina o Evropu
10.FK Teplice                 30  10  6 14  32-42  36       Skupina o Evropu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FC Bohemians 1905 Praha    30   8 10 12  29-37  34 [3-2] Skupina o Záchranu
12.1. FC Slovácko             30  10  4 16  32-45  34 [2-3] Skupina o Záchranu
13.Slezský FC Opava           30   9  6 15  39-49  33  [P]  Skupina o Záchranu
14.1.FK Příbram               30   8  7 15  33-63  31  [P]  Skupina o Záchranu
15.MFK OKD Karviná            30   8  5 17  39-53  29       Skupina o Záchranu
16.FK Dukla Praha             30   5  5 20  25-62  20       Skupina o Záchranu

Round 1
[Jul 20]
Dukla             1-3 Plzeň             
[Jul 21]
Příbram           1-1 Teplice           
Zlín              3-2 Mladá Boleslav    
Liberec           1-0 Karviná           
Sparta            2-0 Opava             
[Jul 22]
Bohemians         2-1 Slovácko          
Olomouc           0-3 Slavia            
[Jul 23]
Ostrava           1-0 Jablonec          

Round 2
[Jul 27]
Mladá Boleslav    0-4 Olomouc           
[Jul 28]
Slovácko          2-1 Ostrava           
Příbram           4-2 Bohemians         
Opava             1-2 Zlín              
Slavia            4-0 Karviná           
[Jul 29]
Teplice           5-2 Dukla             
Jablonec          1-2 Sparta            
[Jul 30]
Plzeň             1-0 Liberec           

Round 3
[Aug 3]
Slavia            3-1 Opava             
[Aug 4]
Ostrava           3-0 Příbram           
Zlín              1-1 Jablonec          
Liberec           2-2 Teplice           
Olomouc           0-1 Plzeň             
[Aug 5]
Karviná           3-4 Mladá Boleslav    
Sparta            1-0 Slovácko          
[Aug 6]
Dukla             0-1 Bohemians         

Round 4
[Aug 10]
Mladá Boleslav    0-1 Slavia            
[Aug 11]
Příbram           4-0 Dukla             
Jablonec          4-1 Karviná           
Opava             1-1 Liberec           
Plzeň             1-0 Zlín              
[Aug 12]
Slovácko          3-1 Olomouc           
Teplice           0-4 Sparta            
[Aug 13]
Bohemians         0-1 Ostrava           

Round 5
[Aug 17]
Dukla             1-2 Slovácko          
[Aug 18]
Zlín              1-0 Teplice           
Mladá Boleslav    6-1 Opava             
Liberec           1-1 Bohemians         
Slavia            0-2 Jablonec          
[Aug 19]
Karviná           0-1 Plzeň             
Sparta            2-2 Příbram           
[Aug 20]
Olomouc           1-4 Ostrava           

Round 6
[Aug 24]
Bohemians         1-1 Sparta            
[Aug 25]
Příbram           1-3 Liberec           
Ostrava           2-0 Dukla             
Opava             1-3 Karviná           
Teplice           0-3 Slavia            
[Aug 26]
Plzeň             6-1 Mladá Boleslav    
Jablonec          3-0 Olomouc           
[Aug 27]
Slovácko          0-4 Zlín              

Round 7
[Aug 31]
Sparta            2-0 Dukla             
[Sep 1]
Liberec           0-0 Ostrava           
Zlín              3-0 Příbram           
Mladá Boleslav    1-1 Teplice           
Opava             2-0 Jablonec          
Slavia            4-0 Plzeň             
[Sep 2]
Karviná           2-1 Slovácko          
Olomouc           2-3 Bohemians         

Round 8
[Sep 14]
Bohemians         0-1 Zlín              
[Sep 15]
Příbram           1-0 Olomouc           
Plzeň             1-0 Opava             
[Sep 16]
Dukla             2-0 Liberec           
Jablonec          0-3 Mladá Boleslav    
Teplice           2-1 Karviná           
Slovácko          1-3 Slavia            
[Sep 17]
Ostrava           0-1 Sparta            

Round 9
[Sep 21]
Zlín              1-2 Ostrava           
[Sep 22]
Olomouc           1-0 Dukla             
Opava             2-0 Teplice           
Karviná           4-1 Příbram           
Mladá Boleslav    5-1 Slovácko          
Sparta            4-1 Liberec           
[Sep 23]
Slavia            1-0 Bohemians         
[Sep 24]
Jablonec          3-0 Plzeň             

Round 10
[Sep 28]
Bohemians         0-0 Karviná           
Plzeň             1-0 Sparta            
[Sep 29]
Dukla             1-1 Zlín              
Slovácko          0-2 Opava             
Příbram           3-0 Mladá Boleslav    
Liberec           3-0 Olomouc           
[Sep 30]
Ostrava           2-1 Slavia            
Teplice           1-2 Jablonec          

Round 11
[Oct 5]
Zlín              0-1 Liberec           
[Oct 6]
Mladá Boleslav    2-2 Ostrava           
Olomouc           1-0 Sparta            
[Oct 7]
Jablonec          2-0 Slovácko          
Karviná           0-2 Dukla             
Opava             0-1 Bohemians         
Plzeň             1-0 Teplice           
Slavia            4-1 Příbram           

Round 12
[Oct 19]
Bohemians         2-2 Plzeň             
[Oct 20]
Olomouc           1-1 Zlín              
Slovácko          0-2 Teplice           
Příbram           0-6 Jablonec          
Ostrava           1-1 Karviná           
[Oct 21]
Dukla             1-0 Opava             
Liberec           0-1 Slavia            
[Oct 22]
Sparta            4-1 Mladá Boleslav    

Round 13
[Oct 26]
Teplice           0-1 Ostrava           
[Oct 27]
Mladá Boleslav    3-0 Bohemians         
Karviná           2-3 Olomouc           
Opava             5-0 Příbram           
Zlín              1-0 Sparta            
[Oct 28]
Plzeň             2-1 Slovácko          
Jablonec          0-0 Liberec           
[Oct 29]
Slavia            4-1 Dukla             

Round 14
[Nov 2]
Bohemians         2-3 Teplice           
[Nov 3]
Ostrava           0-1 Plzeň             
Příbram           0-3 Slovácko          
Zlín              2-1 Karviná           
Dukla             2-6 Jablonec          
Olomouc           2-2 Opava             
[Nov 4]
Sparta            2-2 Slavia            
[Nov 5]
Liberec           1-0 Mladá Boleslav    

Round 15
[Nov 9]
Mladá Boleslav    0-0 Dukla             
[Nov 10]
Karviná           1-3 Sparta            
Slovácko          0-1 Liberec           
[Nov 11]
Opava             2-1 Ostrava           
Jablonec          3-1 Bohemians         
Teplice           0-0 Olomouc           
Plzeň             1-1 Příbram           
Slavia            3-1 Zlín              

Round 16
[Nov 23]
Dukla             1-0 Teplice           
Liberec           1-1 Plzeň             
[Nov 24]
Karviná           1-3 Slavia            
Ostrava           0-3 Slovácko          
Bohemians         2-2 Příbram           
Zlín              2-0 Opava             
[Nov 25]
Olomouc           0-4 Mladá Boleslav    
Sparta            0-0 Jablonec          

Round 17
[Nov 30]
Teplice           1-0 Liberec           
[Dec 1]
Mladá Boleslav    1-1 Karviná           
Slovácko          2-1 Sparta            
[Dec 2]
Příbram           0-2 Ostrava           
Bohemians         0-0 Dukla             
Plzeň             2-0 Olomouc           
[Dec 3]
Jablonec          4-0 Zlín              
Opava             2-3 Slavia            

Round 18
[Dec 7]
Zlín              0-2 Plzeň             
Dukla             1-2 Příbram           
[Dec 8]
Ostrava           2-0 Bohemians         
Karviná           2-1 Jablonec          
Olomouc           1-0 Slovácko          
Slavia            3-2 Mladá Boleslav    
[Dec 9]
Sparta            0-1 Teplice           
[Dec 10]
Liberec           1-2 Opava             

Round 19
[Dec 14]
Ostrava           0-0 Olomouc           
[Dec 15]
Slovácko          1-0 Dukla             
Bohemians         0-0 Liberec           
Teplice           2-1 Zlín              
Opava             2-1 Mladá Boleslav    
Příbram           1-1 Sparta            
[Dec 16]
Plzeň             2-1 Karviná           
[Dec 17]
Jablonec          0-2 Slavia            

Round 20
[Feb 8]
Dukla             1-1 Ostrava           
Olomouc           1-2 Jablonec          
[Feb 9]
Zlín              0-1 Slovácko          
Mladá Boleslav    1-1 Plzeň             
Karviná           1-1 Opava             
Liberec           4-0 Příbram           
Slavia            2-0 Teplice           
[Feb 10]
Sparta            1-0 Bohemians         

Round 21
[Feb 15]
Teplice           0-2 Mladá Boleslav    
[Feb 16]
Slovácko          2-0 Karviná           
Příbram           3-2 Zlín              
Bohemians         0-1 Olomouc           
Ostrava           2-1 Liberec           
[Feb 17]
Jablonec          2-2 Opava             
Plzeň             2-0 Slavia            
[Feb 18]
Dukla             2-3 Sparta            

Round 22
[Feb 22]
Liberec           2-0 Dukla             
[Feb 23]
Zlín              0-2 Bohemians         
Karviná           1-1 Teplice           
Olomouc           2-0 Příbram           
Mladá Boleslav    1-0 Jablonec          
[Feb 24]
Sparta            3-2 Ostrava           
[Feb 25]
Opava             1-2 Plzeň             
Slavia            4-0 Slovácko          

Round 23
[Mar 1]
Ostrava           1-2 Zlín              
[Mar 2]
Slovácko          1-1 Mladá Boleslav    
Příbram           2-1 Karviná           
Dukla             0-4 Olomouc           
Plzeň             1-0 Jablonec          
Liberec           0-1 Sparta            
[Mar 3]
Bohemians         0-3 Slavia            
Teplice           3-2 Opava             

Round 24
[Mar 8]
Jablonec          2-1 Teplice           
[Mar 9]
Zlín              2-1 Dukla             
Mladá Boleslav    2-0 Příbram           
Karviná           0-3 Bohemians         
Opava             2-2 Slovácko          
Sparta            4-0 Plzeň             
[Mar 10]
Slavia            4-0 Ostrava           
[Mar 11]
Olomouc           2-1 Liberec           

Round 25
[Mar 15]
Dukla             2-1 Karviná           
Teplice           2-1 Plzeň             
[Mar 16]
Ostrava           1-1 Mladá Boleslav    
Slovácko          0-0 Jablonec          
Liberec           1-0 Zlín              
Sparta            2-1 Olomouc           
[Mar 17]
Bohemians         0-0 Opava             
Příbram           0-2 Slavia            

Round 26
[Mar 29]
Karviná           2-0 Ostrava           
[Mar 30]
Zlín              0-2 Olomouc           
Mladá Boleslav    2-1 Sparta            
Teplice           2-0 Slovácko          
Opava             2-0 Dukla             
Slavia            1-1 Liberec           
[Mar 31]
Jablonec          3-0 Příbram           
Plzeň             3-2 Bohemians         

Round 27
[Apr 5]
Příbram           3-1 Opava             
[Apr 6]
Dukla             1-5 Slavia            
[Apr 7]
Ostrava           3-1 Teplice           
Bohemians         0-0 Mladá Boleslav    
Olomouc           3-2 Karviná           
Liberec           0-0 Jablonec          
Slovácko          0-1 Plzeň             
[Apr 8]
Sparta            2-0 Zlín              

Round 28 
[Apr 12]
Teplice           1-2 Bohemians         
[Apr 13]
Slovácko          2-0 Příbram           
Karviná           2-0 Zlín              
Opava             2-1 Olomouc           
Plzeň             2-1 Ostrava           
[Apr 14]
Jablonec          2-1 Dukla             
Slavia            1-1 Sparta            
[Apr 15]
Mladá Boleslav    1-2 Liberec           

Round 29 [Apr 21]
Příbram           1-1 Plzeň             
Ostrava           2-0 Opava             
Bohemians         1-0 Jablonec          
Zlín              1-0 Slavia            
Dukla             2-2 Mladá Boleslav    
Olomouc           2-0 Teplice           
Liberec           3-2 Slovácko          
Sparta            1-3 Karviná           

Round 30 [Apr 27]	
Slovácko          1-1 Bohemians         
Jablonec          4-0 Ostrava           
Mladá Boleslav    3-0 Zlín              
Teplice           0-0 Příbram           
Karviná           2-1 Liberec           
Opava             0-3 Sparta            
Slavia            2-1 Olomouc           
Plzeň             4-0 Dukla             

Final Table:

 1.SK Slavia Praha            30  23  3  4  72-23  72       Skupina o Titul
 2.FC Viktoria Plzeň          30  21  5  4  47-27  68  [C]  Skupina o Titul
 3.AC Sparta Praha            30  17  6  7  52-27  57       Skupina o Titul
 4.FK Jablonec 97             30  15  6  9  53-26  51       Skupina o Titul
 5.FC Baník Ostrava           30  13  6 11  38-36  45       Skupina o Titul
 6.FC Slovan Liberec          30  11  9 10  33-28  42 [3-1] Skupina o Titul
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FK Mladá Boleslav          30  11  9 10  52-44  42 [1-3] Skupina o Evropu
 8.SK Sigma Olomouc           30  12  4 14  37-43  40       Skupina o Evropu
 9.FC Fastav Zlín             30  12  3 15  32-40  39       Skupina o Evropu
10.FK Teplice                 30  10  6 14  32-42  36       Skupina o Evropu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FC Bohemians 1905 Praha    30   8 10 12  29-37  34 [3-2] Skupina o Záchranu
12.1. FC Slovácko             30  10  4 16  32-45  34 [2-3] Skupina o Záchranu
13.Slezský FC Opava           30   9  6 15  39-49  33  [P]  Skupina o Záchranu
14.1.FK Příbram               30   8  7 15  33-63  31  [P]  Skupina o Záchranu
15.MFK OKD Karviná            30   8  5 17  39-53  29       Skupina o Záchranu
16.FK Dukla Praha             30   5  5 20  25-62  20       Skupina o Záchranu

Playoff Stage

Skupina o Titul | Skupina o Evropu | Skupina o Záchranu

Skupina o Titul

Final Table:

 1.SK Slavia Praha            35  26  5  4  79-26  83       Champions
 2.FC Viktoria Plzeň          35  24  6  5  57-32  78  [C]
 3.AC Sparta Praha            35  20  6  9  59-33  66
 4.FK Jablonec 97             35  17  6 12  58-32  57
 5.FC Baník Ostrava           35  13  8 14  39-43  47
 6.FC Slovan Liberec          35  12 10 13  34-32  46

Round 31
[May 4]
Sparta            3-0 Ostrava           
Liberec           0-0 Slavia            
[May 5]
Plzeň             2-1 Jablonec          

Round 32
[May 11]
Jablonec          2-0 Ostrava           
Sparta            1-0 Liberec           
[May 12]
Slavia            3-1 Plzeň             

Round 33
[May 14]
Ostrava           0-1 Liberec           
[May 15]
Plzeň             4-0 Sparta            
Slavia            2-1 Jablonec          

Round 34 [May 19]
Ostrava           0-0 Slavia            
Liberec           0-2 Plzeň             
Sparta            2-0 Jablonec          

Round 35 [May 26]
Jablonec          1-0 Liberec           
Slavia            2-1 Sparta            
Plzeň             1-1 Ostrava           

Final Table:

 1.SK Slavia Praha            35  26  5  4  79-26  83       Champions
 2.FC Viktoria Plzeň          35  24  6  5  57-32  78  [C]
 3.AC Sparta Praha            35  20  6  9  59-33  66
 4.FK Jablonec 97             35  17  6 12  58-32  57
 5.FC Baník Ostrava           35  13  8 14  39-43  47       Europa League Playoff
 6.FC Slovan Liberec          35  12 10 13  34-32  46

Europa League Playoff

[Jun 1]
Ostrava           0-1 Mladá Boleslav    

Skupina o Evropu

Semifinals

First Legs [May 3]
Teplice           0-8 Mladá Boleslav   
Zlín              1-0 Olomouc           

Second Legs [May 12]
Mladá Boleslav    1-1 Teplice           
Olomouc           3-2 Zlín              

Final

First Leg [May 17]
Zlín              3-1 Mladá Boleslav    

Second Leg [May 24]
Mladá Boleslav    3-0 Zlín              

NB: Mladá Boleslav qualified for Europa League Playoff

Skupina o Záchranu

Final Table:

11.1. FC Slovácko             35  13  6 16  43-47  45
12.Slezský FC Opava           35  12  7 16  47-57  43  [P]
13.FC Bohemians 1905 Praha    35   9 13 13  33-43  40
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.1.FK Příbram               35  11  7 17  43-73  40  [P]  Relegation Playoff
15.MFK OKD Karviná            35   9  5 21  42-58  32       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
16.FK Dukla Praha             35   5  7 23  30-72  22       Relegated

Round 31
[May 3]
Dukla             1-1 Bohemians         
[May 5]
Slovácko          5-1 Příbram           
Opava             1-0 Karviná           

Round 32 [May 11]		
Příbram           1-0 Karviná           
Bohemians         0-0 Slovácko          
Opava             3-2 Dukla             

Round 33 [May 14]
Slovácko          4-1 Opava             
Bohemians         1-4 Příbram           
Karviná           3-0 Dukla             

Round 34 [May 18]
Dukla             0-0 Slovácko          
Karviná           0-1 Bohemians         
Opava             2-1 Příbram           

Round 35 [May 25]
Slovácko          2-0 Karviná           
Příbram           3-2 Dukla             
Bohemians         1-1 Opava             

Final Table:

11.1. FC Slovácko             35  13  6 16  43-47  45
12.Slezský FC Opava           35  12  7 16  47-57  43  [P]
13.FC Bohemians 1905 Praha    35   9 13 13  33-43  40
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.1.FK Příbram               35  11  7 17  43-73  40  [P]  Relegation Playoff
15.MFK OKD Karviná            35   9  5 21  42-58  32       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
16.FK Dukla Praha             35   5  7 23  30-72  22       Relegated

Promoted: SK Dynamo České Budějovice

Promotion/Relegation Playoff

First Legs
[May 28]
Karviná           2-1 Jihlava           
[May 29]
Brno              3-3 Příbram           

Second Legs [Jun 2]
Jihlava           1-1 Karviná           
Příbram           0-0 Brno              

NB: all clubs remain at former level


Cup

Round 3
[Sep 25]
FC TVD Slavičín            3-9 FC Fastav Zlín
FK Baník Sokolov           1-2 FC Baník Ostrava
MFK Chrudim                2-0 FK Mladá Boleslav
[Sep 26]
SK Slavia Praha            2-0 FK Ústí nad Labem
FC Zbrojovka Brno          0-1 FC Slovan Liberec
SK Sigma Olomouc           7-0 FK Fotbal Třinec
FK Loko Vltavín            1-2 FK Teplice
SC Radotín                 0-5 1.FC Slovácko
1.FK Příbram               4-1 FC Vlašim
[Oct 2]
Slavoj Polná               1-4 AC Sparta Praha
[Oct 3]
Bohemians Praha 1905       1-0 SK Dynamo České Budějovice
[Oct 10]
MFK Karviná                2-0 FC MAS Táborsko             
[Oct 11]
MFK Vyškov                 1-5 FC Viktoria Plzeň          
[Oct 12]
FK Viktoria Žižkov         0-1 FK Dukla Praha
SFC Opava                  1-0 FC Vysočina Jihlava
[Oct 13]
FK Pardubice               1-2 FK Jablonec

1/8 Finals
[Oct 31]
FC Viktoria Plzeň          2-3 FC Baník Ostrava           [aet]
MFK Karviná                1-0 FK Jablonec
[Nov 7]
1.FK Příbram               1-2 Bohemians Praha 1905
[Nov 15]
FC Slovan Liberec          1-0 1.FC Slovácko
SK Sigma Olomouc           2-1 FC Fastav Zlín
[Nov 16]
SK Slavia Praha            3-1 MFK Chrudim
FK Dukla Praha             1-3 FK Teplice
[Nov 28]
SFC Opava                  0-0 AC Sparta Praha            [aet, 3-4 pen]

Quarterfinals
[Apr 2]
SK Slavia Praha            5-0 MFK Karviná
FK Teplice                 2-2 AC Sparta Praha            [aet, 2-4 pen]
[Apr 3]
FC Baník Ostrava           2-1 FC Slovan Liberec          [aet]
Bohemians Praha 1905       1-0 SK Sigma Olomouc

Semifinals [Apr 24]
FC Baník Ostrava           1-0 Bohemians Praha 1905
SK Slavia Praha            3-0 AC Sparta Praha

Final [May 22, Olomouc]
SK Slavia Praha            2-0 FC Baník Ostrava           


Národní liga

Final Table:

 1.SK Dynamo České Budějovice 30  23  3  4  60-24  72       Promoted
-----------------------------------------------------
 2.FC Vysočina Jihlava        30  17  7  6  50-33  58  [R]  Promotion Playoff
 3.FC Zbrojovka Brno          30  17  6  7  63-31  57  [R]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FC Hradec Králové          30  15  8  7  36-18  53
 5.FK Ústí nad Labem          30  15  4 11  44-39  49
 6.FK Varnsdorf               30  13  9  8  33-26  48
 7.FK Pardubice               30  11 11  8  45-34  44
 8.MFK Vítkovice              30  11  7 12  32-44  40
 9.SK Prostějov               30   9  9 12  28-37  36  [P]
10.FK Fotbal Třinec           30  10  6 14  36-42  36
11.FK Baník Sokolov           30   9  6 15  28-40  33
12.FC Sellier & Bellot Vlašim 30   7 11 12  30-38  32
13.MFK Chrudim                30   8  5 17  39-56  29  [P]
14.FK Viktoria Žižkov         30   7  6 17  33-59  27
-----------------------------------------------------
15.FC MAS Táborsko            30   6  7 17  37-53  25       Relegated
16.1.SC Znojmo FK             30   6  7 17  40-60  25       Relegated


2017/18.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.

list of all-time topscorers.

list of 2nd level topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 6 Jun 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.