Tunisia 2016/17


Ligue Professionnelle 1
Coupe de Tunisie
Coupe de la Ligue
Ligue Professionnelle 2
Ligue III

Ligue Professionnelle 1

First Stage

Tables:

Groupe A
 1.CS Sfaxien                      12   8  3  1  16- 4  27       Qualified
 2.Etoile du Sahel                 12   7  2  3  23-12  23  [C]
 3.US Ben Guerdane                 12   6  4  2  10- 5  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.CA Bizertin                     12   6  3  3  13-10  21
 5.Espérance de Zarzis             12   3  5  4   8-11  14
 6.US Tataouine                    12   1  5  6   8-14   8  [P]
 7.JS Kairouanaise                 12   2  2  8   7-17   8
----------------------------------------------------------
 8.EO Sidi Bouzid                  12   2  2  8   7-19   8

Groupe B
 1.Espérance de Tunis              12   7  5  0  16- 5  26       Qualified
 2.Club Africain                   12   7  3  2  20- 9  24       Qualified
 3.ES Métlaoui                     12   6  3  3  15-13  21       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Stade Gabésien                  12   3  5  4  13-14  14
 5.AS Gabès                        12   2  7  3  18-17  13  [P]
 6.CS Hammam-Lif                   12   2  5  5  12-21  11
 7.AS La Marsa                     12   2  4  6  10-15  10
----------------------------------------------------------
 8.Olympique de Béja               12   1  4  7  13-23   7  [P]

Round 1
Groupe A
[Sep 9]
JS Kairouanaise     0-1 CA Bizertin
EO Sidi Bouzid      0-1 CS Sfaxien
[Sep 10]
ES Zarzis           0-3 ES Sahel            [at Sousse]
[Oct 5]
US Ben Guerdane     1-0 US Tataouine
Groupe B
[Sep 8]
AS Marsa            0-1 ES Métlaoui
CS Hammam-Lif       1-4 Club Africain
[Sep 9]
AS Gabès            2-0 Olympique Béja
[Sep 10]
ES Tunis            2-1 Stade Gabésien

Round 2
Groupe A
[Sep 18]
CS Sfaxien          2-1 ES Zarzis
CA Bizertin         2-0 EO Sidi Bouzid
US Tataouine        0-0 JS Kairouanaise
[Nov 3]
ES Sahel            1-0 US Ben Guerdane
Groupe B [Sep 18]
Olympique Béja      0-2 ES Tunis
Stade Gabésien      2-0 AS Marsa
ES Métlaoui         2-1 CS Hammam-Lif
Club Africain       2-1 AS Gabès

Round 3
Groupe A
[Sep 24]
US Tataouine        0-0 CA Bizertin
ES Zarzis           1-0 EO Sidi Bouzid
[Sep 25]
US Ben Guerdane     0-0 CS Sfaxien
[Nov 23]
JS Kairouanaise     2-3 ES Sahel
Groupe B
[Sep 24]
CS Hammam-Lif       0-0 Stade Gabésien
AS Marsa            0-2 ES Tunis
[Sep 25]
Club Africain       3-0 Olympique Béja
AS Gabès            1-1 ES Métlaoui

Round 4
Groupe A
[Oct 15]
CS Sfaxien          3-0 JS Kairouanaise
[Oct 16]
EO Sidi Bouzid      0-1 US Ben Guerdane
CA Bizertin         1-1 ES Zarzis
ES Sahel            2-1 US Tataouine
Groupe B
[Oct 15]
Stade Gabésien      1-1 AS Gabès
[Oct 16]
ES Tunis            0-0 CS Hammam-Lif
Olympique Béja      2-1 AS Marsa
ES Métlaoui         0-2 Club Africain

Round 5 
Groupe A
[Oct 22]
ES Sahel            5-1 CA Bizertin
[Oct 23]
US Tataouine        0-1 CS Sfaxien
JS Kairouanaise     0-1 EO Sidi Bouzid
US Ben Guerdane     3-1 ES Zarzis
Groupe B
[Oct 22]
AS Gabès            1-1 ES Tunis
CS Hammam-Lif       1-1 AS Marsa
[Oct 23]
Club Africain       0-1 Stade Gabésien
ES Métlaoui         2-1 Olympique Béja

Round 6 
Groupe A
[Oct 29]
US Ben Guerdane     1-0 CA Bizertin
CS Sfaxien          1-1 ES Sahel
[Oct 30]
EO Sidi Bouzid      2-2 US Tataouine
ES Zarzis           2-0 JS Kairouanaise
Groupe B
[Oct 29]
CS Hammam-Lif       1-0 Olympique Béja
AS Marsa            2-2 AS Gabès
[Oct 30]
ES Tunis            1-1 Club Africain
Stade Gabésien      1-0 ES Métlaoui

Round 7
Groupe A
[Nov 19]
JS Kairouanaise     1-1 US Ben Guerdane
ES Sahel            4-2 EO Sidi Bouzid
[Nov 20]
CA Bizertin         0-1 CS Sfaxien
US Tataouine        1-0 ES Zarzis
Groupe B
[Nov 19]
Club Africain       2-1 AS Marsa
AS Gabès            5-2 CS Hammam-Lif
[Nov 20]
Olympique Béja      3-3 Stade Gabésien
ES Métlaoui         0-1 ES Tunis

Round 8 
Groupe A
[Nov 26]
ES Sahel            0-1 ES Zarzis           [at Zarzis]
[Nov 27]
CA Bizertin         2-1 JS Kairouanaise
CS Sfaxien          3-0 EO Sidi Bouzid
US Tataouine        0-0 US Ben Guerdane
Groupe B
[Nov 26]
ES Métlaoui         1-0 AS Marsa
Club Africain       2-0 CS Hammam-Lif
Olympique Béja      1-1 AS Gabès
[Nov 27]
Stade Gabésien      0-2 ES Tunis

Round 9
Groupe A
[Dec 3]
ES Zarzis           0-0 CS Sfaxien
US Ben Guerdane     1-0 ES Sahel
[Dec 4]
JS Kairouanaise     2-1 US Tataouine
EO Sidi Bouzid      0-3 CA Bizertin
Groupe B
[Dec 3]
AS Marsa            0-0 Stade Gabésien
CS Hammam-Lif       2-2 ES Métlaoui
[Dec 4]
AS Gabès            1-1 Club Africain
ES Tunis            2-1 Olympique Béja

Round 10
Groupe A
[Dec 10]
EO Sidi Bouzid      1-1 ES Zarzis
CS Sfaxien          2-1 US Ben Guerdane
[Dec 11]
CA Bizertin         2-1 US Tataouine
ES Sahel            2-0 JS Kairouanaise
Groupe B
[Dec 10]
Stade Gabésien      2-3 CS Hammam-Lif
ES Tunis            0-0 AS Marsa
ES Métlaoui         2-1 AS Gabès
[Dec 11]
Olympique Béja      1-1 Club Africain

Round 11
Groupe A
[Dec 17]
JS Kairouanaise     1-0 CS Sfaxien
[Dec 18]
US Ben Guerdane     1-0 EO Sidi Bouzid
ES Zarzis           0-0 CA Bizertin
[Dec 19]
US Tataouine        2-2 ES Sahel
Groupe B [Dec 18]
AS Gabès            2-2 Stade Gabésien
AS Marsa            3-2 Olympique Béja
Club Africain       1-2 ES Métlaoui
CS Hammam-Lif       1-1 ES Tunis

Round 12 
Groupe A
[Dec 23]
CA Bizertin         1-0 ES Sahel
CS Sfaxien          2-0 US Tataouine
[Dec 24]
EO Sidi Bouzid      1-0 JS Kairouanaise
ES Zarzis           0-0 US Ben Guerdane
Groupe B
[Dec 23]
ES Tunis            2-0 AS Gabès
Stade Gabésien      0-1 Club Africain
[Dec 24]
AS Marsa            2-0 CS Hammam-Lif
Olympique Béja      2-2 ES Métlaoui

Round 13 [Feb 12]
Groupe A
CA Bizertin          -  US Ben Guerdane
ES Sahel             -  CS Sfaxien
US Tataouine         -  EO Sidi Bouzid
JS Kairouanaise      -  ES Zarzis
Groupe B
AS Gabès             -  AS Marsa
Olympique Béja       -  CS Hammam-Lif
ES Métlaoui          -  Stade Gabésien
Club Africain        -  ES Tunis

Tables:

Groupe A
 1.CS Sfaxien                      12   8  3  1  16- 4  27       Qualified
 2.Etoile du Sahel                 12   7  2  3  23-12  23  [C]
 3.US Ben Guerdane                 12   6  4  2  10- 5  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.CA Bizertin                     12   6  3  3  13-10  21
 5.Espérance de Zarzis             12   3  5  4   8-11  14
 6.US Tataouine                    12   1  5  6   8-14   8  [P]
 7.JS Kairouanaise                 12   2  2  8   7-17   8
----------------------------------------------------------
 8.EO Sidi Bouzid                  12   2  2  8   7-19   8

Groupe B
 1.Espérance de Tunis              12   7  5  0  16- 5  26       Qualified
 2.Club Africain                   12   7  3  2  20- 9  24       Qualified
 3.ES Métlaoui                     12   6  3  3  15-13  21       Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Stade Gabésien                  12   3  5  4  13-14  14
 5.AS Gabès                        12   2  7  3  18-17  13  [P]
 6.CS Hammam-Lif                   12   2  5  5  12-21  11
 7.AS La Marsa                     12   2  4  6  10-15  10
----------------------------------------------------------
 8.Olympique de Béja               12   1  4  7  13-23   7  [P]

Round 14 [Feb 19]
Groupe A
US Ben Guerdane      -  JS Kairouanaise
EO Sidi Bouzid       -  ES Sahel
ES Zarzis            -  US Tataouine
CS Sfaxien           -  CA Bizertin
Groupe B
CS Hammam-Lif        -  AS Gabès
AS Marsa             -  Club Africain
Stade Gabésien       -  Olympique Béja
ES Tunis             -  ES Métlaoui


Coupe de Tunisie

Preliminary round 1

NB: Only 3rd level teams

Groupe 1 [Oct 8]
Étoile Sportive Radésienne 		0-1 Vague Sportive de Menzel Abderrahmane
Aigle Sportif de Metline	 	0-1 Avenir sportif d'Oued Ellil
Mouldiet Manouba Club		 	1-0 Club Olympique des Transports
Avenir Sportif de La Soukra	 	0-1 STIR Sportive de Zarzouna
El Ahly Mateur			 	1-2 Jeunesse Sportive d'El Omrane
Avenir Sportif de Mohamédia	 	3-2 Association Mégrine Sport
Groupe B
[Oct 8]
Étoile Sportive de Oueslatia	 	2-2 Dahmani Athlétique Club		[2-2 aet; 4-2 pen]
Réussite Sportive de Sbiba	 	3-1 Union Sportive de Bousalem
Aigle Sportif de Jelma		 	2-0 Club Sportif de Makthar
Avenir Sportif Keffois de Barnoussa	2-2 Espoir Sportif de Haffouz		[2-2 aet; 2-4 pen]
Étoile Sportive de Béni Khalled		2-1 Avenir Populaire de Soliman
[Oct 9]
Union Sportive de Sbeïtla	 	2-1 Étoile Sportive du Fahs
Groupe C [Oct 8]
Club Sportif de Hergla			1-1 Club Sportif de Bembla		[1-3 aet]
Union Sportive de Ksour Essef		1-0 Stade Soussien
Sporting Club de Moknine		2-0 Kalâa Sport
En-Nadi Ahly de Bouhjar			0-0 Croissant Sportif de Chebba		[0-0 aet; 4-3 pen]
El Makarem de Mahdia			1-2 Club Sportif Hilalien
Hirondelle Sportive de Kalâa Kebira	2-1 Avenir Sportif de Rejiche
Groupe D [Oct 8]
Zitouna Sportive de Chommakh		1-0 Flèche Sportive de Gafsa Ksar
Wided Sportif d’El Hamma		0-1 Progrès Sportif de Sakiet Eddaïer
La Palme Sportive de Tozeur		2-1 Étoile Sportive d’El Jem
Étoile Sportive de Fériana		1-1 Club Sportif de Jebeniana		[1-1 aet; 4-3 pen]
Union Sportive Métouienne		1-0 Espoir Sportif de Jerba Midoun
Croissant Sportif de Redeyef		1-0 Océano Club de Kerkennah

Regional Ligues
Tunis			  El Khadra Sport
			  Jeunesse Sportive de Harairia
Bizerte			  El Maali Sportive de Sejnane
			  Avenir Sportif de Battan
Cap Bon			  Union Sportive de Borj Cedria
			  Essor Sportif de Bir Mchergua
Kef			  Wided Sportif de Sers
			  Football Club de Jérissa
Sousse			  Espoir Sportif de Kondar
			  Union Sportive de Sidi Bou Ali
Monastir		  Union Sportive de Ksibet El-Médiouni
			  Eclair Sportif de Béni Hassen
Kairouan		  Baath Bouhajla
Sidi Bouzid et Kasserine  Club Sportif de Bir El Haffey
Sfax			  Badr Sportif d'El Ain
			  Astre Sportif d'Agareb
Gafsa			  Mine Sportive de Métlaoui
			  Football M'dilla Club
Gabès			  Astre Sportif de Souk Lahad
Médenine		  Club Sportif de Bir Lahmar

Preliminary round 2

NB: preliminary round 1 winners and regional teams qualified

[Nov 12]
Avenir Sportif d'Oued Ellil		1-1 Vague Sportive de Menzel Abderrahmane	[1-1 aet; 3-2 pen]
[Nov 13]
Aigle Sportif de Jelma			3-1 Football M'dilla Club
Club Sportif Hilalien			3-0 Club Sportif de Bir Lahmar
Étoile Sportive de Fériana		1-0 Union Sportive de Borj Cedria
Étoile Sportive de Oueslatia		1-1 Progrès Sportif de Sakiet Eddaïer		[1-1 aet; 3-4 pen]
La Palme Sportive de Tozeur		0-0 Wided Sportif de Sers			[0-0 aet; 2-4 pen]
Sporting Club de Moknine		2-0 Mouldiet Manouba Club
Astre Sportif de Souk Lahad		awd Jeunesse Sportive d'El Omrane		[2-0 awarded; JS Omrane dns]
Union Sportive de Ksour Essef	 	3-2 Union Sportive de Sbeïtla
Union Sportive de Sidi Bou Ali		2-0 Football Club de Jérissa
Essor Sportif de Bir Mchergua		0-4 En-Nadi Ahly de Bouhjar
Croissant Sportif de Redeyef		1-2 Union Sportive de Ksibet El-Médiouni
Union Sportive Métouienne		2-1 Astre Sportif d'Agareb
Jeunesse Sportive de Harairia		1-1 Club Sportif de Bir El Haffey		[1-1 aet; 3-5 pen]
Eclair Sportif de Béni Hassen		1-2 Espoir Sportif de Haffouz
Mine Sportive de Métlaoui		0-0 Espoir Sportif de Kondar			[0-0 aet; 4-3 pen]
El Khadra Sport				0-2 Badr Sportif d'El Ain
Réussite Sportive de Sbiba		0-0 Club Sportif de Bembla			[1-1 aet; 3-4 pen]
Zitouna Sportive de Chommakh		awd Avenir Sportif de Mohamédia			[2-0 awarded; AS Mohamédia dns]
[Nov 16]
STIR Sportive de Zarzouna		4-1 ES Baath Bouhajla
Avenir Sportif de Battan		2-2 Hirondelle Sportive de Kalâa Kebira		[3-3 aet; 4-2 pen]
El Maali Sportive de Sejnane		0-2 Étoile Sportive de Béni Khalled

Round 1

NB: only 2nd level teams

[Oct 29]
Union Sportive de Siliana		0-2 Association Sportive de Djerba
[Oct 30]
El Gawafel Sportives de Gafsa		2-0 Olympique du Kef
Espoir Sportif de Hammam Sousse		0-0 Stade Sportif Sfaxien		[0-1 aet]
Grombalia Sports			1-0 Stade Tunisien
Association Sportive de l'Ariana	1-2 Stade Africain de Menzel Bourguiba
Croissant Sportif de M'saken		1-0 Club olympique de Médenine
Stade Nabeulien				1-1 Sporting Club de Ben Arous		[1-1 aet; 3-5 pen]
Union Sportive Monastirienne		0-1 Football Club Hammamet
Club Sportif de Korba			3-1 Jendouba Sports
Sfax Railway Sport			3-1 Avenir Sportif de Kasserine

Round 2
[Nov 19]
Aigle Sportif de Jelma			2-0 Club Sportif Hilalien
Avenir Sportif d'Oued Ellil		1-1 Football Club Hammamet		[1-1 aet; 4-5 pen]
Étoile Sportive de Fériana		2-2 Progrès Sportif de Sakiet Eddaïer	[2-2 aet; 5-6 pen]
Sporting Club de Moknine		2-1 Astre Sportif de Souk Lahad
Club Sportif de Bembla			1-0 Stade Africain de Menzel Bourguiba
Union Sportive de Ksour Essef		0-0 Union Sportive de Sidi Bou Ali	[0-0 aet; 3-4 pen]
Zitouna Sportive de Chommakh		0-1 Croissant Sportif de M'saken
Union Sportive Métouienne		3-1 Club Sportif de Bir El Haffey
Espoir Sportif de Haffouz		3-1 Mine Sportive de Métlaoui
[Nov 20]
En-Nadi Ahly de Bouhjar			1-0 Stade Sportif Sfaxien
Wided Sportif de Sers			1-0 Club Sportif de Korba
Association Sportive de Djerba		awd STIR Sportive de Zarzouna		[2-0 awarded; SS Zarzouna dns]
Union Sportive de Ksibet El-Médiouni	0-2 Sfax Railway Sport
Avenir Sportif de Battan 		0-2 El Gawafel Sportives de Gafsa
Sporting Club de Ben Arous		2-0 Étoile Sportive de Béni Khalled
Badr Sportif d'El Ain			1-0 Grombalia Sports

Round 3 [Nov 30]

NB: The Tunisian Football Federation has decided to ban level one team
    Étoile Olympique de Sidi Bouzid from taking part in the Tunisian Cup this season.

Badr Sportif d'El Ain			0-4 Espérance Sportive de Tunis
Club Sportif de Bembla			0-5 Club Africain (Tunis)
Club Sportif Sfaxien			2-2 Club Sportif de Hammam Lif		[2-2 aet; 3-5 pen]
Sporting Club de Ben Arous		0-0 Club Athlétique Bizertin		[0-2 aet]
Espoir Sportif de Haffouz		0-1 Étoile Sportive de Métlaoui
El Gawafel Sportives de Gafsa		0-1 Jeunesse Sportive Kairouanaise
Union Sportive de Sidi Bou Ali		2-7 Union Sportive de Ben Guerdane
Espérance Sportive de Zarzis		1-1 Avenir Sportif de Gabès		[3-1 aet]
Union Sportive Métouienne		0-1 Union Sportive de Tataouine
Association Sportive de Djerba		1-0 Olympique de Béja
Sporting Club de Moknine		0-1 Football Club Hammamet
Wided Sportif de Sers			2-1 Progrès Sportif de Sakiet Eddaïer
Aigle Sportif de Jelma			1-2 Croissant Sportif de M'saken
En-Nadi Ahly de Bouhjar			0-1 Stade Gabésien
Avenir Sportif de La Marsa		3-0 Sfax Railway Sport
Étoile Sportive du Sahel (Sousse)	bye

Round 4 [Dec 14]
Stade Gabésien				1-1 Étoile Sportive de Métlaoui		[2-1 aet]
Avenir Sportif de La Marsa		1-1 Union Sportive de Ben Guerdane	[1-1 aet; 3-4 pen]
Croissant Sportif de M'saken		1-3 Club Africain (Tunis)
Wided Sportif de Sers			1-3 Espérance Sportive de Zarzis
Jeunesse Sportive Kairouanaise		0-4 Étoile Sportive du Sahel (Sousse)
Football Club Hammamet			2-3 Espérance Sportive de Tunis
Club Sportif de Hammam Lif		0-0 Association Sportive de Djerba	[2-0 aet]
Club Athlétique Bizertin		1-0 Union Sportive de Tataouine

1/4 final
Club Athlétique Bizertin		 -  Club Africain (Tunis)
Union Sportive de Ben Guerdane		 -  Stade Gabésien
Club Sportif de Hammam Lif		 -  Étoile Sportive du Sahel (Sousse)
Espérance Sportive de Zarzis		 -  Espérance Sportive de Tunis


Coupe de la Ligue

Round 1
Groupe 1 [Oct 8]
Etoile S Radésienne	 		0-1 Vague Sportive Menzel Abderrahmane
Aigle Sportif de Metline	 	0-1 AS Oued Ellil
Mouloudia Mannouba Denden	 	1-0 CO Transports
Avenir Sportif de Soukra	 	0-1 SS Stir Zarzouna
EA Ahly Mateur			 	1-2 Jeunesse Sportive Omrane
AS Mohamédia			 	3-2 AS Mégrine
Groupe B
[Oct 8]
Etoile Oueslatia		 	2-2 Club Sportif Dahmani		[aet; 4-2 pen]
Réussite Sportive de Sbiba	 	3-1 Union Sportive Boussalem
Aigle Sportif Jelma		 	2-0 CS Makther
Avenir Sportif Keffois de Barnoussa	2-2 Espoir Sportif de Haffouz		[aet; 2-4 pen]
ES Beni Khalled				2-1 AS Slimane
[Oct 9]
US Sbeitla			 	2-1 ES Fahs
Groupe C [Oct 8]
Club Sportif de Hergla			1-3 Club Sportif de Bembla
US Kessour Essef			1-0 Stade Soussien
SC Moknine 				2-0 Kalaa Sport
NA Ahly Bouhjar				0-0 CS Hilal Chebba			[0-0 aet; 4-3 pen]
EM Mahdia				1-2 CS Hilalien
Hirondelle Sportive de Kalaa Kebira	2-1 AS Rejiche
Groupe D [Oct 8]
Zitouna Sportive de Chammakh		0-0 Flèche Sportive de Gafsa-Ksar	[1-0 aet]
Wided Sportif d'El Hamma		0-1 Progrès Sportif de Sakiet Eddaïer
LPS Tozeur				2-1 ES El Jem
ES Fériana				1-1 Club Sportif de Jebiniana		[aet; 4-3 pen]
Union Sportive de Métouia		0-0 Espoir Sportif de Djerba		[1-0 aet]
Croissant Sportif Hilal de Redeyef	1-0 OC Kerkennah




Ligue Professionnelle 2

First Stage

Tables:

Groupe A
 1.Union Sportive Monastirienne    10   6  3  1  13- 4  21
 2.Stade Africain Menzel Bourguiba 11   6  3  2  12- 3  21  [P]
 3.Avenir S Kasserine              11   4  4  3  10-12  16  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Sporting Club de Ben Arous      11   5  1  5  11-15  16 
 5.Football Club Hammamet          11   4  3  4  10- 8  15
 6.Espoir Sportif de Hammam-Sousse 11   4  2  5  10-11  14 
 7.Club Sportif de Korba           11   3  5  3  11-13  14 
----------------------------------------------------------
 8.El-Gawafel de Gafsa             10   3  4  3  12- 6  13  [R]
 9.Olympique du Kef                11   3  2  6   9-13  11 
10.Union Sportive de Siliana       11   1  3  7   4-17   6 

Groupe B
 1.Stade Tunisien                  11   5  5  1  11- 6  20  [R]
 2.Association Sportive de Djerba  11   5  4  2  11- 6  19
 3.Stade Sportif Sfaxien           11   5  4  2  12- 9  19
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Stade Nabeulien                 11   4  2  5  12-15  14  [P]
 5.Club Olympique de Médenine      10   3  4  3  11- 8  13  [P]
 6.Croissant Sportif de M'saken    11   3  4  4  11-13  13
 7.Grombalia Sports                11   3  4  4   8-11  13
----------------------------------------------------------
 8.Sfax Railways Sports            10   4  0  6   9-13  12
 9.Association Sportive l'Ariana   11   2  5  4  16-18  11
10.Jendouba Sports                 11   3  2  6  13-15  11

Round 1 [Sep 24]
Groupe A
CS Korba            1-0 US Siliana
EGS Gafsa           4-0 SC Ben Arous
AS Kasserine        0-3 US Monastir
FC Hammamet         1-0 ES Hammam-Sousse
SAM Bourguiba       1-0 Olympique Kef
Groupe B
Stade Nabeulien     2-1 Sfax RS
SS Sfaxien          1-1 AS Ariana
Stade Tunisien      1-0 Jendouba Sports
AS Djerba           0-0 Grombalia Sports
CO Médenine         1-1 CS M'saken

Round 2
Groupe A [Oct 2]
US Siliana          1-1 SAM Bourguiba
SC Ben Arous        1-2 AS Kasserine
US Monastir         1-0 EGS Gafsa
ES Hammam-Sousse    3-1 CS Korba
Olympique Kef       0-1 FC Hammamet
Groupe B
[Oct 1]
AS Ariana           2-2 Stade Tunisien
[Oct 2]
Sfax RS             1-0 CO Médenine
Jendouba Sports     1-0 SS Sfaxien
Grombalia Sports    1-0 Stade Nabeulien
CS M'saken          0-1 AS Djerba

Round 3 [Oct 8]
Groupe A
FC Hammamet         3-1 US Siliana
SAM Bourguiba       2-0 SC Ben Arous
CS Korba            1-2 US Monastir
EGS Gafsa           3-0 ES Hammam-Sousse
AS Kasserine        1-1 Olympique Kef
Groupe B
AS Djerba           2-1 Sfax RS
CO Médenine         1-1 AS Ariana
Stade Nabeulien     2-1 Jendouba Sports
SS Sfaxien          1-0 Grombalia Sports
Stade Tunisien      0-0 CS M'saken

Round 4
Groupe A [Oct 16]
US Siliana          0-1 AS Kasserine
SC Ben Arous        2-1 FC Hammamet
ES Hammam-Sousse    0-0 US Monastir
SAM Bourguiba       2-0 CS Korba
Olympique Kef       1-0 EGS Gafsa
Groupe B
[Oct 15]
AS Ariana           0-2 AS Djerba
[Oct 16]
Sfax RS             0-1 Stade Tunisien
Grombalia Sports    1-1 Jendouba Sports
CO Médenine         2-0 Stade Nabeulien
CS M'saken          0-0 SS Sfaxien

Round 5
Groupe A
[Oct 22]
US Monastir         1-1 FC Hammamet
[Oct 23]
EGS Gafsa           3-0 US Siliana
SC Ben Arous        1-0 ES Hammam-Sousse
AS Kasserine        1-0 SAM Bourguiba
CS Korba            3-2 Olympique Kef
Groupe B
[Oct 22]
AS Ariana           3-1 Grombalia Sports
[Oct 23]
Stade Tunisien      1-0 CO Médenine
SS Sfaxien          2-0 Sfax RS
Jendouba Sports     1-3 AS Djerba
Stade Nabeulien     2-1 CS M'saken

Round 6
Groupe A
[Nov 5]
US Siliana          1-0 SC Ben Arous
SAM Bourguiba       2-0 ES Hammam-Sousse
[Nov 6]
FC Hammamet         0-0 EGS Gafsa
CS Korba            1-1 AS Kasserine
Olympique Kef       0-1 US Monastir
Groupe B [Nov 6]
Sfax RS             2-1 AS Ariana
CO Médenine         2-0 Grombalia Sports
AS Djerba           0-1 SS Sfaxien
Stade Nabeulien     0-2 Stade Tunisien
CS M'saken          3-2 Jendouba Sports

Round 7
Groupe A [Nov 13]
ES Hammam-Sousse    2-0 US Siliana
US Monastir         0-0 SAM Bourguiba
EGS Gafsa           1-1 CS Korba
AS Kasserine        2-1 FC Hammamet
Olympique Kef       3-1 SC Ben Arous
Groupe B
[Nov 12]
Stade Tunisien      0-0 AS Djerba
[Nov 13]
Grombalia Sports    1-0 Sfax RS
Jendouba Sports     1-1 CO Médenine
SS Sfaxien          2-1 Stade Nabeulien
CS M'saken          1-1 AS Ariana

Round 8 
Groupe A
[Nov 26]
SAM Bourguiba       0-0 EGS Gafsa
US Siliana          0-0 Olympique Kef
[Nov 27]
SC Ben Arous        2-1 US Monastir
AS Kasserine        0-0 ES Hammam-Sousse
FC Hammamet         0-0 CS Korba
Groupe B
[Nov 26]
AS Ariana           2-1 Jendouba Sports
AS Djerba           1-1 Stade Nabeulien
Sfax RS             2-0 CS M'saken
[Nov 27]
Stade Tunisien      0-0 Grombalia Sports
CO Médenine         2-0 SS Sfaxien

Round 9
Groupe A
[Dec 10]
FC Hammamet         0-1 SAM Bourguiba
[Dec 11]
US Monastir         2-0 US Siliana
CS Korba            0-0 SC Ben Arous
EGS Gafsa           1-1 AS Kasserine
ES Hammam-Sousse    3-1 Olympique Kef
Groupe B
[Dec 10]
AS Djerba           1-1 CO Médenine
Grombalia Sports    2-3 CS M'saken
[Dec 11]
Jendouba Sports     3-0 Sfax RS
Stade Nabeulien     2-1 AS Ariana
SS Sfaxien          1-1 Stade Tunisien

Round 10 
Groupe A
[Jan 7]
US Siliana          1-1 CS Korba
ES Hammam-Sousse    1-0 FC Hammamet
[Jan 8]
SC Ben Arous        2-0 EGS Gafsa
US Monastir         2-0 AS Kasserine
Olympique Kef       1-0 SAM Bourguiba
Groupe B
[Jan 7]
AS Ariana           2-2 SS Sfaxien
CS M'saken          2-1 CO Médenine
[Jan 8]
Sfax RS             2-1 Stade Nabeulien
Jendouba Sports     1-0 Stade Tunisien
Grombalia Sports    1-0 AS Djerba

Round 11 
Groupe A
[Jan 14]
SAM Bourguiba       3-0 US Siliana
[Jan 15]
AS Kasserine        1-2 SC Ben Arous
CS Korba            2-1 ES Hammam-Sousse
FC Hammamet         2-0 Olympique Kef
[Jan 25]
EGS Gafsa            -  US Monastir
Groupe B
[Jan 15]
Stade Tunisien      3-2 AS Ariana
SS Sfaxien          2-1 Jendouba Sports
Stade Nabeulien     1-1 Grombalia Sports
AS Djerba           1-0 CS M'saken
[Jan 25]
CO Médenine          -  Sfax RS

Round 12
Groupe A
[Jan 21]
US Siliana           -  FC Hammamet
[Jan 22]
SC Ben Arous         -  SAM Bourguiba
US Monastir          -  CS Korba
ES Hammam-Sousse     -  EGS Gafsa
Olympique Kef        -  AS Kasserine
Groupe B
[Jan 21]
AS Ariana            -  CO Médenine
CS M'saken           -  Stade Tunisien
[Jan 22]
Sfax RS              -  AS Djerba
Jendouba Sports      -  Stade Nabeulien
Grombalia Sports     -  SS Sfaxien

Tables:

Groupe A
 1.Union Sportive Monastirienne    10   6  3  1  13- 4  21
 2.Stade Africain Menzel Bourguiba 11   6  3  2  12- 3  21  [P]
 3.Avenir S Kasserine              11   4  4  3  10-12  16  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Sporting Club de Ben Arous      11   5  1  5  11-15  16 
 5.Football Club Hammamet          11   4  3  4  10- 8  15
 6.Espoir Sportif de Hammam-Sousse 11   4  2  5  10-11  14 
 7.Club Sportif de Korba           11   3  5  3  11-13  14 
----------------------------------------------------------
 8.El-Gawafel de Gafsa             10   3  4  3  12- 6  13  [R]
 9.Olympique du Kef                11   3  2  6   9-13  11 
10.Union Sportive de Siliana       11   1  3  7   4-17   6 

Groupe B
 1.Stade Tunisien                  11   5  5  1  11- 6  20  [R]
 2.Association Sportive de Djerba  11   5  4  2  11- 6  19
 3.Stade Sportif Sfaxien           11   5  4  2  12- 9  19
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Stade Nabeulien                 11   4  2  5  12-15  14  [P]
 5.Club Olympique de Médenine      10   3  4  3  11- 8  13  [P]
 6.Croissant Sportif de M'saken    11   3  4  4  11-13  13
 7.Grombalia Sports                11   3  4  4   8-11  13
----------------------------------------------------------
 8.Sfax Railways Sports            10   4  0  6   9-13  12
 9.Association Sportive l'Ariana   11   2  5  4  16-18  11
10.Jendouba Sports                 11   3  2  6  13-15  11

Round 13
Groupe A
AS Kasserine         -  US Siliana
FC Hammamet          -  SC Ben Arous
US Monastir          -  ES Hammam-Sousse
CS Korba             -  SAM Bourguiba
EGS Gafsa            -  Olympique Kef
Groupe B
AS Djerba            -  AS Ariana
Stade Tunisien       -  Sfax RS
Jendouba Sports      -  Grombalia Sports
Stade Nabeulien      -  CO Médenine
SS Sfaxien           -  CS M'saken


Championnat de troisième division (aka Ligue III)


NB: 6 teams will be promoted.

Group A 
 1.Club Olympique des Transports 		0  0  0  0  0- 0  0
 2.Avenir Sportif d'Oued Ellil			0  0  0  0  0- 0  0
 3.Étoile Sportive de Radès			0  0  0  0  0- 0  0
 4.Jeunesse Sportive d'El Omrane		0  0  0  0  0- 0  0
 5.Mouldiet Manouba				0  0  0  0  0- 0  0 [P]
 6.STIR Sportive de Zarzouna			0  0  0  0  0- 0  0 [R]
 7.Vague Sportive de Menzel Abderrahmane	0  0  0  0  0- 0  0
 8.Association Sportive de Mégrine		0  0  0  0  0- 0  0 [P]
 9.Aigle Sportif De Metline			0  0  0  0  0- 0  0 [P]
10.El Ahly Mateur				0  0  0  0  0- 0  0 [P]
11.Avenir Sportif de La Soukra			0  0  0  0  0- 0  0
12.Avenir Sportif de Mohamedia			0  0  0  0  0- 0  0

Group B 
 1.Réussite Sportive de Sbiba			0  0  0  0  0- 0  0 [P]
 2.Union Sportive de Bousalem			0  0  0  0  0- 0  0
 3.Étoile Sportive du Fahs			0  0  0  0  0- 0  0
 4.Espoir Sportif de Haffouz			0  0  0  0  0- 0  0
 5.Aigle Sportif de Jelma			0  0  0  0  0- 0  0
 6.Club Sportif de Makthar			0  0  0  0  0- 0  0
 7.Club Sportif de Dahmani			0  0  0  0  0- 0  0
 8.Avenir Sportif Keffois de Barnoussa		0  0  0  0  0- 0  0 [P]
 9.Avenir Populaire de Soliman			0  0  0  0  0- 0  0
10.Union Sportive de Sbeïtla			0  0  0  0  0- 0  0 [R]
11.Étoile Sportive de Oueslatia			0  0  0  0  0- 0  0 [P]
12.Étoile Sportive de Béni Khalled		0  0  0  0  0- 0  0

Group C 
 1.Sporting Club de Moknine			0  0  0  0  0- 0  0
 2.En-Nadi Ahli Bouhjar				0  0  0  0  0- 0  0
 3.Kalâa Sport					0  0  0  0  0- 0  0
 4.Club Sportif de Bembla			0  0  0  0  0- 0  0
 5.Croissant Sportif de Chebba			0  0  0  0  0- 0  0
 6.Union Sportive de Ksour Essef		0  0  0  0  0- 0  0
 7.Club Sportif Hilalien			0  0  0  0  0- 0  0
 8.El Makarem de Mahdia				0  0  0  0  0- 0  0 [R]
 9.Avenir Sportif de Rejiche			0  0  0  0  0- 0  0 [P]
10.Hirondelle Sportive de Kalâa Kebira		0  0  0  0  0- 0  0
11.Club Sportif de Hergla			0  0  0  0  0- 0  0 [P]
12.Stade Soussien				0  0  0  0  0- 0  0 [P]

Group D 
 1.La Palme Sportive de Tozeur			0  0  0  0  0- 0  0
 2.ES Eljam					0  0  0  0  0- 0  0 [P]
 3.Progrès Sportif de Sakiet Eddaïer		0  0  0  0  0- 0  0
 4.Club Sportif de Jebiniana			0  0  0  0  0- 0  0 [P]
 5.Union Sportive de Métouia			0  0  0  0  0- 0  0
 6.Océano Club de Kerkennah			0  0  0  0  0- 0  0
 7.Étoile Sportive de Fériana			0  0  0  0  0- 0  0
 8.Croissant Sportif de Redeyef			0  0  0  0  0- 0  0
 9.Flèche Sportive de Gafsa-Ksar		0  0  0  0  0- 0  0 [P]
10.Espoir Sportif de Jerba Midoun		0  0  0  0  0- 0  0
11.Zitouna Sportive de Chammakh			0  0  0  0  0- 0  0 [P]
12.Wided Sportif d'El Hamma			0  0  0  0  0- 0  0 [P]


2015/16

list of champions

list of final tables

all-time table

list of topscorers

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 19 Jan 2017

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.