Turkmenistan 2015


Türkmenistan 1. Toparlar (İokary Liga)
Birinji Liga

Türkmenistan 1. Toparlar (İokary Liga)

Final Table:

 1.Altyn Asyr (Aşgabat)             36  29  5  2  81-21  92  Champions
 2.FC Balkan (Balkanabat)           36  20  8  8  75-36  68
 3.FK Aşgabat                       36  18  5 13  57-42  59
 4.Şagadam (Türkmenbaşy)            36  16 10 10  59-36  58
 5.Ahal (Ahalskaya oblast)          36  15 10 11  68-55  55
 6.HTTU (Aşgabat)                   36  12 10 14  50-54  46
 7.Hazyna (Aşgabat)                 36  12  8 16  54-52  44
 8.FK Merw (Mary)                   36  11  9 16  39-50  42
 9.Energetik (Mary)                 36   5 10 21  27-74  25
10.FK Daşoguz                       36   3  3 30  16-106 12

Round 1
[Mar 5]
HTTU          1-0 Balkan        
[Mar 6]
Ahal          6-0 Energetik     
[Mar 7]
Daşoguz       0-4 Şagadam       
Merw          2-1 Aşgabat       
Altyn Asyr    2-0 Hazyna        

Round 2
[Mar 15]
Energetik     2-3 Şagadam       
Daşoguz       0-1 Merw          
[Mar 16]
Hazyna        1-2 Balkan        
Aşgabat       4-1 HTTU          
[May 2]
Altyn Asyr    1-1 Ahal          

Round 3	
[Mar 21]
Balkan        1-0 Aşgabat       
Şagadam       0-0 Altyn Asyr    
HTTU          1-0 Daşoguz       
Merw          1-1 Energetik     
[Mar 22]
Ahal          3-2 Hazyna        

Round 4
[Apr 1]
Altyn Asyr    2-2 Merw          
[Apr 2]
Daşoguz       0-6 Balkan        
[Apr 3]
Ahal          1-1 Şagadam       
Hazyna        1-1 Aşgabat       
[Apr 4]
Energetik     3-1 HTTU          

Round 5
[Apr 7]
Şagadam       1-2 Hazyna        
HTTU          0-2 Altyn Asyr    
Merw          2-3 Ahal          
[Apr 8]
Aşgabat       3-0 Daşoguz       
Balkan        3-0 Energetik     

Round 6
[Apr 10]
Ahal          0-1 HTTU          
[Apr 11]
Energetik     1-2 Aşgabat       
Şagadam       2-0 Merw          
Hazyna        4-0 Daşoguz       
Altyn Asyr    2-1 Balkan        

Round 7
[Apr 17]
HTTU          1-2 Şagadam       
[Apr 18]
Merw          2-1 Hazyna        
Daşoguz       1-1 Energetik     
Aşgabat       0-1 Altyn Asyr    
[Jun 20]
Balkan        4-1 Ahal          

Round 8
[Apr 21]
Altyn Asyr    4-0 Daşoguz       
Hazyna        4-1 Energetik     
Merw          1-1 HTTU          
[Apr 22]
Şagadam       2-2 Balkan        
Ahal          1-0 Aşgabat       

Round 9
[Apr 24]
Energetik     1-4 Altyn Asyr    
HTTU          2-0 Hazyna        
[Apr 25]
Aşgabat       2-1 Şagadam       
Balkan        3-2 Merw          
Daşoguz       1-4 Ahal          

Round 10
[May 8]
Şagadam       5-2 Daşoguz       
Hazyna        1-2 Altyn Asyr    
Energetik     1-1 Ahal          
[May 9]
Balkan        4-0 HTTU          
Aşgabat       1-0 Merw          

Round 11
[May 15]
HTTU          0-4 Aşgabat       
[May 16]
Balkan        4-0 Hazyna        
Şagadam       3-0 Energetik     
Merw          2-0 Daşoguz       
[Jun 24]
Ahal          0-2 Altyn Asyr    

Round 12
[May 19]
Energetik     0-0 Merw          
Aşgabat       2-0 Balkan        
Daşoguz       0-3 HTTU          
[May 20]
Altyn Asyr    1-2 Şagadam       
Hazyna        awd Ahal          [awarded 0-0 win to Ahal]

Round 13
[May 22]
HTTU          0-0 Energetik     
[May 23]
Aşgabat       0-0 Hazyna        
Şagadam       1-1 Ahal          
Merw          0-3 Altyn Asyr    
Balkan        8-0 Daşoguz       

Round 14
[May 28]
Energetik     1-1 Balkan        
[May 29]
Hazyna        2-1 Şagadam       
Ahal          1-1 Merw          
[May 30]
Altyn Asyr    4-1 HTTU          
Daşoguz       0-3 Aşgabat       

Round 15
[Jun 27]
Aşgabat       4-1 Energetik     
Balkan        1-3 Altyn Asyr    
Daşoguz       2-1 Hazyna        
Merw          1-0 Şagadam       
[Jun 28]
HTTU          2-3 Ahal          

Round 16 [Jun 30]
Energetik     2-0 Daşoguz       
Ahal          3-1 Balkan        
Altyn Asyr    1-0 Aşgabat       
Şagadam       1-2 HTTU          
Hazyna        2-1 Merw          

Round 17 [Jul 4]
Energetik     0-2 Hazyna        
Aşgabat       1-3 Ahal          
Balkan        1-1 Şagadam       
Daşoguz       0-4 Altyn Asyr    
HTTU          1-0 Merw          

Round 18 [Jul 8]
Ahal          4-0 Daşoguz       
Altyn Asyr    4-0 Energetik     
Şagadam       1-0 Aşgabat       
Hazyna        1-1 HTTU          
Merw          1-1 Balkan        

Round 19
[Aug 8]
Ahal          2-0 Energetik     
HTTU          1-2 Balkan        
[Aug 9]
Altyn Asyr    3-1 Hazyna        
Daşoguz       0-2 Şagadam       
Merw          1-2 Aşgabat       

Round 20
[Aug 15]
Aşgabat       1-0 HTTU          
Hazyna        2-3 Balkan        
[Aug 16]
Energetik     1-3 Şagadam       
Altyn Asyr    1-1 Ahal          
Daşoguz       1-2 Merw          

Round 21
[Aug 22]
HTTU         10-0 Daşoguz       
[Aug 23]
Ahal          3-3 Hazyna        
Balkan        2-1 Aşgabat       
Şagadam       0-1 Altyn Asyr    
Merw          2-0 Energetik     

NB: round 22 postponed until after round 34

Round 23
[Sep 8]
Aşgabat       3-1 Daşoguz       
[Sep 9]
Balkan        4-0 Energetik     
Şagadam       3-2 Hazyna        
HTTU          2-5 Altyn Asyr    
Merw          0-1 Ahal          

Round 24
[Sep 15]
Ahal          2-2 HTTU          
Hazyna        3-0 Daşoguz       
[Sep 16]
Energetik     0-0 Aşgabat       
Altyn Asyr    1-0 Balkan        
Şagadam       1-1 Merw          

Round 25
[Sep 22]
Aşgabat       1-2 Altyn Asyr    
Daşoguz       1-1 Energetik     
Merw          4-1 Hazyna        
[Sep 23]
Balkan        3-2 Ahal          
HTTU          1-0 Şagadam       

Round 26
[Sep 25]
Altyn Asyr    3-0 Daşoguz       
[Sep 26]
Merw          2-2 HTTU          
Ahal          3-5 Aşgabat       
Şagadam       0-1 Balkan        
[Oct 10]
Hazyna        3-0 Energetik     

Round 27
[Sep 29]
Aşgabat       1-1 Şagadam       
Balkan        4-0 Merw          
[Sep 30]
Energetik     0-3 Altyn Asyr    
Daşoguz       2-1 Ahal          
[Dec 13]
HTTU          0-0 Hazyna        

Round 28
[Oct 2]
Aşgabat       3-0 Merw          
[Oct 3]
Energetik     1-5 Ahal          
Balkan        1-1 HTTU          
Şagadam       5-0 Daşoguz       
[Dec 1]
Hazyna        1-2 Altyn Asyr    

Round 29
[Oct 16]
HTTU          4-3 Aşgabat       
[Oct 17]
Ahal          0-2 Altyn Asyr    
Balkan        2-0 Hazyna        
Şagadam       1-1 Energetik     
Merw          2-1 Daşoguz       

Round 30
[Oct 20]
Aşgabat       3-3 Balkan        
Hazyna        3-3 Ahal          
[Oct 21]
Altyn Asyr    1-1 Şagadam       
Energetik     1-2 Merw          
Daşoguz       1-0 HTTU          

NB: rounds 31 and 32 postponed until after round 34

Round 33
[Nov 20]
Aşgabat       1-0 Energetik     
[Nov 21]
HTTU          1-1 Ahal          
Merw          2-1 Şagadam       
Daşoguz       0-1 Hazyna        
Balkan        0-2 Altyn Asyr    

Round 34
[Nov 24]
Ahal          1-4 Balkan        
Hazyna        2-0 Merw          
[Nov 25]
Altyn Asyr    2-1 Aşgabat       
Şagadam       3-1 HTTU          
[Dec 15]
Energetik     2-1 Daşoguz       

Round 22 [Nov 28; postponed from Aug 28-30]
Hazyna        6-1 Aşgabat       
Ahal          1-3 Şagadam       
Altyn Asyr    2-1 Merw          
Daşoguz       0-0 Balkan        
HTTU          1-1 Energetik     

Round 31 [Dec 5]
Aşgabat       1-1 Hazyna        
Şagadam       2-0 Ahal          
Energetik     2-1 HTTU          
Balkan        awd Daşoguz       [awarded 0-0 win to Balkan, Daşoguz forfeited]
Merw          0-2 Altyn Asyr    

Round 32 [Dec 8]
Hazyna        0-0 Şagadam       
Ahal          1-0 Merw          
Altyn Asyr    0-2 HTTU          
Energetik     0-2 Balkan        
Daşoguz       0-1 Aşgabat       

Round 35 [Dec 19]
HTTU          2-1 Merw          
Energetik     2-0 Hazyna        
Daşoguz       0-5 Altyn Asyr    
Aşgabat       awd Ahal          [awarded 0-0 win to Aşgabat; match abandoned at 2-1
Balkan        1-2 Şagadam        in 75' as Ahal walked off]

Round 36 [Dec 22]
Hazyna        0-0 HTTU          
Merw          0-0 Balkan        
Şagadam       0-1 Aşgabat       
Ahal          5-2 Daşoguz       
Altyn Asyr    2-0 Energetik     

Final Table:

 1.Altyn Asyr (Aşgabat)             36  29  5  2  81-21  92  Champions
 2.FC Balkan (Balkanabat)           36  20  8  8  75-36  68
 3.FK Aşgabat                       36  18  5 13  57-42  59
 4.Şagadam (Türkmenbaşy)            36  16 10 10  59-36  58
 5.Ahal (Ahalskaya oblast)          36  15 10 11  68-55  55
 6.HTTU (Aşgabat)                   36  12 10 14  50-54  46
 7.Hazyna (Aşgabat)                 36  12  8 16  54-52  44
 8.FK Merw (Mary)                   36  11  9 16  39-50  42
 9.Energetik (Mary)                 36   5 10 21  27-74  25
10.FK Daşoguz                       36   3  3 30  16-106 12

Topscorers:
31 Myrat İagsyıew (Balkan)
29 Süleıman Muhadow (Altyn Asyr)
22 Altymyrat Annadurdyıew (Ahal)


Birinji Liga

Zonal Stage

Aşgabat Zone

Table (Sep 28):

 1.Köpetdag (Aşgabat)                7   6  1  0  25- 7  19
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Hasyl                             6   5  0  1  14- 6  15
 3.Köpetdag-2 (Aşgabat)              8   4  2  2  15-16  14
 4.FSM-Altyn Täç                     7   3  1  3  14-15  10                          
 5.MGSK                              8   2  2  4  18-13   8
 6.Kerwen                            8   1  1  6  10-23   4
 7.GOİÇİSM-Diıar                     8   1  1  6  10-26   4

NB: Köpetdag (Aşgabat) qualified for promotion playoff

Balkan Zone

Reported Halfway Table:

 1.Sary-Daş (Serdar)                 8   6  1  1  20-11  19
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Galkynyş (Türkmenbaşy)            8   5  2  1  28-10  17
 3.Nebitgurluşyk                     8   5  1  2  15- 6  16
 4.Hazar Tolkuny                     8   5  0  3  15- 8  15
 5.Gumdag                            8   4  1  3  27-18  13
 6.Şagadam-2 (Türkmenbaşy)           8   3  2  3  14-12  11
 7.FC Balkan-2 (Balkanabat)          8   3  1  4  21-11  10
 8.İaşlyk                            8   1  0  7   3-27   3
 9.Bordo                             8   0  0  8   6-38   0

NB: total goal difference +8; Bordo renamed Awaza during second half season

NB: Sary-Daş (Serdar) qualified for promotion playoff

Daşoguz Zone

Participants (8):
   Standart (Daşoguz)
   Görogly (Görogly district)
   Aral (Daşoguz)
   Eşret (Akdepe district)
   Dostluk (Niyazov district)
   Almaz (Daşoguz)
   Obahyzmat (Gurbansoltan eje district)
   Arzuw (Daşoguz)

NB: Standart (Daşoguz) qualified for promotion playoff

Promotion Playoff

Final Table:

 1.Köpetdag (Aşgabat)                4   4  0  0  11- 2  12  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Bagtyıarlyk-Lebap (Türkmenabat)   4   3  0  1  10- 4   9
 3.Standart (Daşoguz)                4   2  0  2   8- 9   6
 4.Sary-Daş (Serdar)                 4   1  0  3   5-10   3
 5.Marguş (Mary welaıat)             4   0  0  4   2-11   0

Round 1 [Nov 23]
Köpetdag      4-0 Marguş        
Bagtyıarlyk-L 2-1 Standart      
Sary-Daş      bye

Round 2 [Nov 24]
Sary-Daş      2-0 Marguş        
Bagtyıarlyk-L 1-2 Köpetdag      
Standart      bye

Round 3 [Nov 25]
Marguş        1-3 Bagtyıarlyk-L 
Standart      4-3 Sary-Daş      
Köpetdag      bye

Round 4 [Nov 27]
Köpetdag      2-0 Sary-Daş      
Marguş        1-2 Standart      
Bagtyıarlyk-L bye

Round 5 [Nov 28]
Sary-Daş      0-4 Bagtyıarlyk-L 
Standart      1-3 Köpetdag      
Marguş        bye

Final Table:

 1.Köpetdag (Aşgabat)                4   4  0  0  11- 2  12  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Bagtyıarlyk-Lebap (Türkmenabat)   4   3  0  1  10- 4   9
 3.Standart (Daşoguz)                4   2  0  2   8- 9   6
 4.Sary-Daş (Serdar)                 4   1  0  3   5-10   3
 5.Marguş (Mary welaıat)             4   0  0  4   2-11   0


2014

2016

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Mar 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.