Uruguay - List of Champions O.F.I. (Clubes del Interior)



Campeonato de Clubes Campeones del Interior -- Copa El País (Uruguay)

1965| 1966| 1967| 1968| 1969| 1970| 1971| 1972| 1973| 1974| 1975| 1976| 1977| 1978| 1979| 1980| 1981| 1982| 1983| 1984| 1985| 1986| 1987| 1988| 1989| 1990| 1991| 1992| 1993| 1994| 1995| 1996 (partial details)| 1997| 1998| 1999| 2000 (full details)| 2001| 2002| 2003| 2004

Club Balance| All-time Table| Trivia| Important


Known as "Copa El País" as the trophy was donated by the Montevidean Newspaper of the same name, it's played by clubs from all the departments of Uruguay, with the exception of Montevideo, since 1965. It was thought up by Efraín Martínez Fajardo, a journalist from the "Diario El País". In some occassions, the Copa El País was also a qualifying stage to the Liguilla Pre-Libertadores. In 1993, 1994 and 1996, the best teams were qualified to the Torneo Nacional (Liguilla Libertadores qualifying Tournament), and in 1995 and 1997 the finalists were qualified directly to the Liguilla Pre-Libertadores. The only OFI team that has played in a CONMEBOL competition was Porongos (from Trinidad) who participated in Copa CONMEBOL 1996.

There were two editions that weren't finished: In 1978 only the Zonal Championships were played, and the four winners were qualified to the Liga Mayor 1978, to be played with montevidean clubs. In 1996, only one round was played between 18 teams, to qualify to the Torneo Nacional 1996, that qualified 6 teams to the Liguilla Pre Libertadores. The best teams from the Interior were River Plate (Rocha) and Central Durazno, that were eliminated in the Losers round by Rampla Juniors and Liverpool, respectively.


Palmares

1965 Atenas
1966 Salto Uruguay
1967 Universal
1968 Universal
1969 Independiente (Trinidad)
1970 San Eugenio
1971 Treinta y Tres (Treinta y Tres)
1972 Estudiantil
1973 Estudiantil
1974 Estudiantil
1975 Atenas
1976 Atenas
1977 Bella Vista (Paysandú)
1978   not defined
1979 18 de Julio (Colonia 18 de Julio)
1980 River Plate (Florida)
1981 Defensor (Maldonado)
1982 18 de Julio (Fray Bentos)
1983 18 de Julio (Fray Bentos)
1984 Independencia (Paysandú)
1985 Quilmes
1986 Estudiantil
1987 Palermo
1988 Porongos
1989 Palermo
1990 Río Negro (San José)
1991 Fritsa
1992 Punta del Este
1993 Artigas (Melo)
1994 Porongos
1995 Porongos
1996   not defined
1997 Punta del Este
1998 Libertad (San Carlos)
1999 San Carlos
2000 Ituzaingó
2001 Atenas
2002 Atlético Florida
2003 Wanderers (Artigas)
2004 Wanderers (Artigas)
2005 Wanderers (Artigas)
2006 Libertad (San Carlos)
2007 San Jacinto
2008 Atlético Fernandino
2009 Ferro Carril
2010  

 
Clubwise list of winners
------------------------
 
Atenas                    4
Estudiantil               4
 
Porongos                  3
Wanderers (Artigas)       3
 
18 de Julio (Fray Bentos) 2
Libertad                  2
Palermo                   2
Punta del Este            2
Universal                 2
 
18 de Julio (C. 18 de J.) 1
Artigas                   1
Atlético Fernandino       1
Atlético Florida          1
Bella Vista               1
Defensor                  1
Ferro Carril              1
Fritsa                    1
Independencia             1
Independiente             1
Ituzaingó                 1
Quilmes                   1
Río Negro                 1
River Plate               1
Salto Uruguay             1
San Carlos                1
San Eugenio               1
San Jacinto               1
Treinta y Tres            1

Departmentwise list of winners
------------------------------

Maldonado                12
 
Paysandú                  6
 
Artigas                   4
Flores                    4
 
Florida                   3
Salto                     3
San José                  3
 
Río Negro                 2
Rocha                     2

Canelones                 1
Cerro Largo               1
Tacuarembó                1
Treinta y Tres            1

 
Finals:
 
1965 Atenas               2-2 Wanderers (Paysandú)
     Wanderers (Paysandú) 1-2 Atenas
1966 Rausa                2-1 Salto Uruguay
     Salto Uruguay        3-2 Rausa
     Salto Uruguay        2-1 Rausa                     (in Salto)
1967 Universal            5-3 Salto Uruguay
     Salto Uruguay        3-4 Universal
1968 Universal            1-1 Sarandí (Colonia)
     Sarandí (Colonia)    1-5 Universal
1969 Universal            2-4 Independiente
     Independiente        0-0 Universal
1970 San Eugenio          2-1 Universal
     Universal            1-2 San Eugenio
1971 Treinta y Tres       1-1 Estudiantil
     Estudiantil          2-3 Treinta y Tres
1972 Olimpia              1-3 Estudiantil
     Estudiantil          3-1 Olimpia
1973 Nacional (San José)  0-2 Estudiantil
     Estudiantil          1-1 Nacional (San José)
1974 Atlético Florida     1-4 Estudiantil
     Estudiantil          0-0 Atlético Florida
1975 Atenas               2-2 18 de Julio (F.B.)
     18 de Julio (F.B.)   1-3 Atenas
1976 Sportivo Yí          0-2 Atenas
     Atenas               5-1 Sportivo Yí
1977 Atenas               2-2 Bella Vista
     Bella Vista          1-0 Atenas
1978   not played
1979 18 de Julio (C.J.)   1-0 Lavalleja (Lav.)
     Lavalleja (Lav.)     2-2 18 de Julio (C.J.)
1980 Conventos            1-1 River Plate (F.)
     River Plate (F.)     1-1 Conventos
     River Plate (F.)     2-1 Conventos                 (in Tacuarembó)
1981 18 de Julio (F.B.)   1-2 Defensor (Mal.)
     Defensor (Mal.)      0-0 18 de Julio (F.B.)
1982 Carrasco             2-0 18 de Julio (F.B.)
     18 de Julio (F.B.)   1-0 Carrasco
     18 de Julio (F.B.)   3-2 Carrasco                  (in Durazno)
1983 18 de Julio (F.B.)   4-3 San Carlos
     San Carlos           3-0 18 de Julio (F.B.)
     18 de Julio (F.B.)   1-0 San Carlos                (in Durazno)
1984 Independencia        1-0 San Carlos
     San Carlos           6-0 Independencia
     Independencia        2-1 San Carlos                (in Durazno)
1985 Quilmes              0-0 San Eugenio
     San Eugenio          0-0 Quilmes
     Quilmes              2-1 San Eugenio               (in Tacuarembó)
1986 Estudiantil          1-0 Central (San José)
     Central (San José)   0-1 Estudiantil
1987 Palermo              2-1 San Eugenio
     San Eugenio          2-1 Palermo
     Palermo              1-1 San Eugenio               5-3 pen (in Durazno)
1988 Porongos             5-3 Fritsa
     Fritsa               0-2 Porongos
1989 Wanderers (Artigas)  2-0 Palermo
     Palermo              2-0 Wanderers (Artigas)
     Palermo              1-1 Wanderers (Artigas)       6-5 pen (in Durazno)
1990 Wanderers (Artigas)  1-1 Río Negro
     Río Negro            1-0 Wanderers (Artigas)
1991 Central Palestino    1-0 Fritsa
     Fritsa               3-1 Central Palestino
     Fritsa               2-1 Central Palestino         (in Treinta y Tres)
1992 Punta del Este       1-1 Dep. Artigas (Salto)
     Dep. Artigas (Salto) 0-1 Punta del Este
1993 Artigas (Melo)       2-0 Quilmes
     Quilmes              1-3 Artigas (Melo)
1994 Porongos             1-0 Central Palestino
     Central Palestino    0-2 Porongos
1995 Frontera R. Chico    2-2 Porongos
     Porongos             2-1 Frontera Rivera Chico
1996   not played
1997 Río Negro            1-1 Punta del Este
     Punta del Este       0-0 Río Negro
     Punta del Este       3-2 Río Negro                 (in Canelones)
1998 Libertad             1-0 Defensor (P. Toros)
     Defensor (P. Toros)  1-4 Libertad
1999 San Carlos           2-1 Wanderers (Artigas)
     Wanderers (Artigas)  0-0 San Carlos
2000 Salto Uruguay        1-1 Ituzaingó
     Ituzaingó            3-2 Salto Uruguay
2001 Atenas               2-0 Juventud
     Juventud             1-1 Atenas
2002 Atlético Florida     0-0 Unión Juvenil
     Unión Juvenil        1-3 Atlético Florida
2003 Wanderers (Artigas)  2-0 Río Negro
     Río Negro            0-4 Wanderers (Artigas)
2004 Wanderers (Artigas)  3-0 Tito Borjas
     Tito Borjas          2-0 Wanderers (Artigas)
     Wanderers (Artigas)  2-1 Tito Borjas               (in Paysandú)
2005 Wanderers (Artigas)  1-1 Atlético Florida
     Atlético Florida     1-3 Wanderers (Artigas)
2006 Wanderers (Artigas)  0-0 Libertad
     Libertad             2-1 Wanderers (Artigas)
2007 San Jacinto          1-0 Porongos
     Porongos             1-1 San Jacinto
2008 Atlético Fernandino  2-1 Wanderers (Artigas)
     Wanderers (Artigas)  1-3 Atlético Fernandino
2009 Atlético Fernandino  0-2 Ferro Carril
     Ferro Carril         1-1 Atlético Fernandino
2010 Nacional (N.H.)      --- Melo Wanderers
     Melo Wanderers       --- Nacional (N.H.)

              Camp.  Fin.
Maldonado      12     17
Paysandú        6      8
Artigas         4     11
Flores          4      5
San José        3     10
Florida         3      6
Salto           3      6
Río Negro       2      4
Rocha           2      4
Cerro Largo     1      4
Tacuarembó      1      3
Canelones       1      2
Treinta y Tres  1      1
Colonia                3
Durazno                2
Lavalleja              1
Rivera                 1
               43     88


Important

Departmental Abbreviation Codes
-------------------------------
Artigas                   Art
Canelones                 Can
Cerro Largo               Cer
Colonia                   Col
Durazno                   Dur
Flores                    Fls
Florida                   Fld
Lavalleja                 Lav
Maldonado                 Mal
Paysandú                  Pay
Río Negro                 Rio
Rivera                    Riv
Rocha                     Roc
Salto                     Sal
San José                  San
Soriano                   Sor
Tacuarembó                Tac
Treinta y Tres            TyT
 
 
Zonal Championships (1965-1966; 1975 and 1978-1992)
-------------------
In the seasons indicated above, Zonal Championships were played
simultaneously with the Copa El País.
This is the criteria of division for each zone:
Coastal:   Artigas, Colonia (Interior), Paysandú, Río Negro, Salto, Soriano
South:     Canelones (Capital), Colonia (Capital), Durazno, Flores, Florida, San José
East:      Canelones (Interior), Lavalleja, Maldonado, Rocha, Treinta y Tres
Northeast: Cerro Largo, Rivera, Tacuarembó
 
Exceptions in the Zonal division are indicated in the respective Championships.
 
When the Zonal Championships were played in knock-out system, there's an
initial to distinguish the respective zones:
C (Coastal), S (South), E (East) and N (Northeast).
 


Supercopa del Interior (Uruguay)

In 1971 OFI decided to unite all the Copa El País champions in one competition, similar to the First Southamerican Supercopa in 1969. However, the tournament wasn't succesfull and it was played sporadicly until it's last edition in 1992.

Palmares

1971 Atenas                     in San Carlos
1972 Atenas                     in Salto
1973 Salto Uruguay              in Treinta y Tres
1974 Atenas                     in San José
1981 Bella Vista                in Maldonado and San Carlos
1982 18 de Julio (Fray Bentos)  in San Carlos
1992 River Plate                in Maldonado (semifinals)

Clubwise list of winners
------------------------
Atenas                    3

18 de Julio (Fray Bentos) 1
Bella Vista               1
River Plate               1
Salto Uruguay             1


Torneo Mayor del Interior (Uruguay)

The first Torneo Mayor was played between the top-eight teams of the Copa El País 1997. The eight participants were divided in two groups of four teams each.

Tournament System: The worst positioned teams of each group are relegated to next year's Copa El País, being replaced by the finalists of that tournament.

The Torneo Mayor 2001 was called-off, and the top-six teams of the 2000 edition, were given a bye to the fourth round of the new Copa El País alongside with Ituzaingó and Salto Uruguay, Copa El País 2000 finalists.

Palmares

1998 Bella Vista
1999 Libertad
2000 Libertad

Clubwise list of winners
------------------------
Libertad                  2

Bella Vista               1

All-Time Table 1998-2000

   Team                                      T  MP  MW  MT  ML  GF-GA  GD  Pts
 1 CA Atenas (San Carlos, Mal)               3  29  15   9   5  52-30  22   54
 2 CA Libertad (San Carlos, Mal)             2  21  13   5   3  46-26  20   44
 3 CCD Punta del Este (Punta del Este, Mal)  3  26   7  13   6  33-32   1   34
 4 IA Río Negro (San José, San)              3  20   3  11   6  28-33  -5   20
 5 CA San Carlos (San Carlos, Mal)           2  16   5   4   7  23-25  -2   19
 6 CA Bella Vista (Paysandú, Pay)            1  10   5   3   2  16-10   6   18
 7 CA Boca Juniors (Melo, Cer)               3  18   4   5   8  17-25  -8   17
 8 San Eugenio FC (Artigas, Art)             2  12   2   6   4  19-19   0   12
 9 CR Porongos FC (Trinidad, Fls)            1   6   2   1   3   3-13 -10    7
10 Wanderers FC (Artigas, Art)               1   6   0   5   1   9-10  -1    5
11 CA Defensor (Paso de los Toros, Tac)      1   6   1   2   3   7-10  -3    5
12 CA River Plate (Florida, Fld)             1   6   1   1   4   4- 9  -5    4
13 CA Quilmes (Florida, Fld)                 1   6   0   0   6   3-18 -15    0

Abbreviations:
CA   Club Atlético
CCD  Centro Cultural y Democrático
CR   Centro Recreativo
FC   Football/Fútbol Club
IA   Institución Atlética

Notes:
1  Wins are computed as 3 points in this table.
2  The match awarded to Boca Juniors over Quilmes in 2000 is counted as a 2-0.


Women Campeonato de Clubes Campeones del Interior (Uruguay)

The first OFI Competition for Women was the Campeonato de Clubes Campeones del Interior in 2000. One season later, the top-four teams qualified to the first ever Female Torneo Nacional alongside with four teams from Montevideo.

Palmares

Year Champions                       Runners-Up
2000 Cuareim (Bella Unión)           Temperley (Minas) 
2001 Arachanas (Melo)                Barrio Rivera Las Diablitas (Maldonado)
2002 Arachanas (Melo)                Deportivo Rosario (Rosario)
2003 Arachanas (Melo)                Defensor Sporting (Río Branco)  
2004 Defensor Sporting (Río Branco)  Deportivo Rosario (Rosario)
2005 Defensor Sporting (Río Branco)  Deportivo Durazno (Durazno)  
2006   not held
2007   not known
2008   not known
2009   not known
2010 Yerbalense (Treinta y Tres)
2011 Vida Nueva (San Bautista)       Nacional de San José
2012


About this document

Prepared and maintained by Francisco Fernández and GIEFI Members for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Francisco Fernández (feffch58@adinet.com.uy) and GIEFI Members
Last updated: 13 Dec 2012

(C) Copyright Francisco Fernández, GIEFI and RSSSF 2001/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.