Uruguay 2012/13


Primera División Profesional
Segunda División Profesional
Segunda División B Amateur

Primera División Profesional

Apertura 2012 | Clausura 2013 | Tabla Anual 2012/13 | Championship Playoff

Torneo Apertura 2012

Final Table:

 1.CA Peñarol                    15  11  3  1  35-13  36  Apertura Winners
 2.Defensor Sporting Club        15   9  5  1  31-11  32
 3.C Nacional dF                 15  10  2  3  29-14  32
 4.CCyD El Tanque Sisley         15   8  6  1  23-17  30
 5.CA River Plate                15   5  6  4  21-17  21
 6.CA Fénix                      15   6  3  6  24-24  21
 7.CA Bella Vista                15   6  2  7  13-17  20
 8.Montevideo Wanderers FC       15   5  4  6  22-24  19
 9.CA Juventud (Las Piedras)     15   5  4  6  13-17  19
10.CA Cerro                      15   5  3  7  14-17  18
11.Central Español FC            15   4  4  7  11-19  16
12.Liverpool FC                  15   4  3  8  21-28  15
13.CA Progreso                   15   4  3  8  17-28  15
14.Racing CM                     15   3  4  8  17-27  13
15.Cerro Largo FC (Melo)         15   2  6  7  14-20  12
16.Danubio FC                    15   1  6  8  15-27   9

Round 1
[Aug 25]
Defensor Sporting  2-2 Nacional         
  [Aníbal Hernández 16, Álvaro Navarro 70pen; Andrés Scotti 30, Gonzalo Bueno 79]
River Plate        1-0 Juventud         
  [Santiago Carrera 55]
[Aug 26]
Cerro              0-2 Progreso         
  [Rodrigo Guarteche 14, Gustavo Alles 19]
Fénix              4-3 Peñarol          
  [Hernán Novick 10, Mauro Geovguezian 39, 67, Ignacio Pallas 45+3;
   Jorge Zambrana 11, 20, Antonio Pacheco 22]
Central Español    1-2 El Tanque        
  [Santiago Correa 90+4; Álvaro Alejandro Mello 48, 90]
Cerro Largo        2-3 Wanderers        
  [Yoel Burgueño 31, Juan José Blanco 77; Maximiliano Rodríguez Maeso 23pen,
   Richard Mercado 37, Santiago Martínez 89]
Racing             0-1 Bella Vista      
  [Agustín Viana 53]
[Sep 9]
Danubio            2-2 Liverpool        
  [Leonardo Carboni 14pen, 73; Pablo Melo 22, William Ferreira 68]

Round 2
[Sep 1]
Danubio            1-4 Progreso         
  [Fabricio Formeliano 81; Carlos Canobbio 2, Néstor Fabián Canobbio 5,
   Matías Appelt 51, Sebastián Gaitán 90+4]
Wanderers          0-4 Defensor Sporting
  [Ramón Arias 2, Aníbal Hernández 53, Diego Rodríguez Berrini 84, Ignacio Risso Thomasset 85]
[Sep 2]
Racing             1-2 Fénix            
  [Líber Quiñones 68; Hernán Novick 28, Mauro Guevgeozian 80]
Liverpool          1-0 Cerro            
  [Paulo Pezzolano 56]
El Tanque          1-1 Bella Vista      
  [Federico Díaz 1og; Federico Laens 45]
Juventud           1-0 Central Español  
  [Lucas Cavallini 41]
Peñarol            1-1 River Plate      
  [Juan Manuel Olivera 38; Christian González 3]
[Sep 9]
Nacional           2-0 Cerro Largo      
  [Adrián Luna 6, Alexander Medina 21]

Round 3
[Sep 14]
Central Español    0-2 Nacional         
  [Adrián Luna 27, Gonzalo Bueno 51]
[Sep 15]
Defensor Sporting  2-0 Liverpool        
  [Carlos Federico Puppo 16, 59]
Fénix              0-2 El Tanque        
  [Juan Pablo Fagúndez 30, Héctor Acuña 61pen]
[Sep 16]
River Plate        2-2 Racing           
  [Felipe Avenatti 9pen, Gabriel Leyes 84; Líber Quiñones 18, Néstor Silva 41]
Danubio            2-4 Wanderers        
  [Camilo Mayada 21, Leonardo Carboni 71; Maximiliano Olivera 14,
   Maximiliano Rodríguez Maeso 19, 67, Matías Santos 90]
Cerro Largo        1-1 Progreso         
  [Carlos Canobbio 3og; Néstor Fabián Canobbio 56]
Cerro              2-0 Juventud         
  [César Faletti 60, Fabián Dorado 88]
Bella Vista        0-2 Peñarol          
  [Juan Manuel Olivera 18, 66pen]

Round 4
[Sep 22]
Nacional           2-1 Fénix            
  [Álvaro Recoba 8, 43; Mauro Guevgeozian 38pen]
[Sep 23]
Juventud           0-0 Danubio          
Progreso           1-4 Defensor Sporting
  [Rodrigo Guarteche 74pen; Diego Rolán 15, 31, 56, Aníbal Hernández 59pen]
El Tanque          1-0 River Plate      
  [Héctor Acuña 75]
Wanderers          0-0 Central Español  
Racing             1-0 Cerro Largo      
  [Carlos García 12]
Peñarol            2-1 Cerro            
  [Marcelo Danubio Zalayeta 28, 73; Fabián Trujillo 83]
[Oct 3]
Liverpool          0-2 Bella Vista      
  [Leonel Philipauskas 53pen, Enrique Gonzalo Gutiérrez 90+3]

Round 5
[Sep 29]
Cerro              1-0 Nacional         
  [Pablo Caballero Sebastiani 50]
Bella Vista        3-1 Progreso         
  [Agustín Viana 55, Matías Abisab 78, Gonzalo Freitas 89; Gustavo Alles 15pen]
Fénix              4-1 Wanderers        
  [Nicolás Mezquida 63, Hernán Novick 69, 90+4, Maximiliano Olivera 90og;
   Maximiliano Rodríguez Maeso 45pen]
[Sep 30]
Defensor Sporting  1-1 Juventud         
  [Ignacio Risso Thomasset 82pen; Gonzalo Camargo 60]
Central Español    1-1 Racing           
  [Ronald Ramírez 75; Néstor Silva 70]
Danubio            0-0 Peñarol          
River Plate        2-0 Liverpool        
  [Leandro Rodríguez 13, Claudio Dadomo 90pen]
Cerro Largo        1-1 El Tanque        
  [Marcos Neves 19; Héctor Acuña 59]
 
Round 6
[Oct 6]
Racing             1-2 Cerro            
  [Luis Gorosito 76; Guillermo De Los Santos 33, Gonzalo Mastriani 63]
Peñarol            3-0 Central Español  
  [Juan Manuel Olivera 6, 38pen, Marcelo Danubio Zalayeta 50]
El Tanque          1-1 Defensor Sporting
  [Martín Galain 53; Diego Rolán 48]
[Oct 7]
River Plate        1-3 Wanderers        
  [Leandro Rodríguez 30; Lucas Lencina 77, Maximiliano Rodríguez Maeso 86,
   Gastón Rodríguez Maeso 90]
Liverpool          1-0 Cerro Largo      
  [Lucas Tamareo 78]
Fénix              2-0 Progreso         
  [Gonzalo Papa 8, Mauro Guevgeozian 48pen]
Juventud           2-0 Bella Vista      
  [Christian Latorre 21, Lucas Cavallini 85pen]
Nacional           2-1 Danubio          
  [Adrián Luna 18, Alexander Medina 29; Hugo Soria 37]

Round 7
[Oct 13]
Fénix              1-1 Juventud         
  [Rafael García 61; Lucas Cavallini 24]
River Plate        0-0 Progreso        
Cerro Largo        2-4 Peñarol          
  [Gastón Machado 29, Marcos Neves 69; Juan Manuel Olivera 9, 45, 85pen, Jorge Zambrana 11]
[Oct 14]
Central Español    0-2 Liverpool        
  [William Ferreira 57, Max Rauhoffer 77]
Cerro              0-0 Wanderers        
Danubio            1-2 El Tanque        
  [Ángel Cayetano 10; Héctor Acuña 7, Jonathan Iglesias 76]
Defensor Sporting  1-0 Racing           
  [Emilio Zeballos 7]
[Oct 24]
Nacional           2-1 Bella Vista      
  [Andrés Scotti 41, Sebastián Taborda 84; Gonzalo Vargas 61]
 
Round 8
[Oct 20]
River Plate        0-2 Bella Vista      
  [Danilo Peinado 12, Federico Laens 90+4]
Juventud           0-1 Racing           
  [Luis Gorocito 31]
Nacional           3-1 Liverpool        
  [Álvaro Recoba 15, Alexander Medina 44, Christian Núñez 90+1; Rodrigo Aguirre 12]
[Oct 21]
Defensor Sporting  3-1 Danubio          
  [Diego Rolán 6, Aníbal Hernández 15, Ignacio Risso Thomasset 23; Gonzalo Pérez 7]
Peñarol            4-0 El Tanque        
  [Fabián Estoyanoff 32, 80, 85, Juan Manuel Olivera 78]
Cerro              2-2 Cerro Largo      
  [Guillermo De los Santos 90+1, Eduardo Mieres 90+3; Marcos Otegui 2, Marcos Neves 8]
Progreso           1-0 Wanderers        
  [Carlos Canobbio 36]
Fénix              1-2 Central Español  
  [Mauro Guevgeozian 56pen; Ronald Ramírez 54, Rodrigo Sanguinetti 68]

Round 9
[Oct 27]
Danubio            1-1 Cerro            
  [Gonzalo Pérez 20pen; Simón Pagua 88]
Racing             2-5 Peñarol          
  [Christian Tabo 66, Luis Gorocito 73; Fabián Estoyanoff 12,
   Juan Manuel Olivera 40pen, 50pen, Marcelo Danubio Zalayeta 48, 90]
[Oct 28]
Central Español    1-1 Defensor Sporting
  [William Klingender 51pen; Diego Rodríguez Berrini 9]
Bella Vista        0-0 Fénix            
Wanderers          3-3 Juventud         
  [Richard Mercado 10, Maximiliano Rodríguez Maeso 64, 90; Alejandro Reyes 20,
   Miguel Márquez 66, Heber Collazo 85]
Cerro Largo        2-2 River Plate      
  [Franco Sosa 49pen, Marcos Otegui 87; Janderson Pereira 30, Gabriel Leyes 37]
El Tanque          3-2 Nacional         
  [Héctor Acuña 36, 85pen, Miguel Murillo 61; Gonzalo Bueno 60, 90+3]
[Oct 29]
Liverpool          3-1 Progreso         
  [Rodrigo Aguirre 28, Pablo Melo 70pen, Lucas Tamareo 78; Maximiliano Lombardi 75pen]

Round 10
[Nov 3]
Racing             2-2 Danubio          
  [Manuel Fernández 26, Facundo Guichón 81; Richard Núñez 47, Rodrigo De Olivera 68]
Nacional           0-2 River Plate      
  [Gabriel Leyes 45, Janderson Pereira 87]
[Nov 4]
El Tanque          2-1 Cerro            
  [Álvaro Alejandro Mello 54, Héctor Acuña 81pen; Gonzalo Mastriani 53]
Wanderers          0-1 Bella Vista      
  [Matías Abisab 49]
Liverpool          2-3 Fénix            
  [Maximiliano Arias 22pen, Rodrigo Aguirre 51; Mauro Guevgeozian 60, 89pen, Miguel Puglia 85]
Progreso           1-0 Central Español  
  [Walter Fernández 22]
Juventud           1-0 Cerro Largo      
  [Gastón Poncet 79pen]
Peñarol            2-1 Defensor Sporting
  [Damián Macaluso 43, Edinson Torres 74; Carlos Federico Puppo 90+1]

Round 11
[Nov 10]
Fénix              1-3 Defensor Sporting
  [Mauro Guevgeozian 69; Aníbal Hernández 51, Ignacio Risso Thomasset 80, Robert Herrera 87]
Central Español    1-0 Danubio          
  [Gastón Otrera 12]
River Plate        0-1 Cerro            
  [Jorge García 3pen]
Bella Vista        0-1 Cerro Largo      
  [Yoel Burgueño 71]
Juventud           2-1 Liverpool        
  [Jaime Báez 8, 42; William Ferreira 55]
El Tanque          2-2 Progreso         
  [Héctor Acuña 79, Bruno Piano 83; Néstor Fabián Canobbio 56, Sebastián Gaitán 90+1]
[Nov 11]
Wanderers          3-0 Racing           
  [Guilherme Soares Guedes de Freitas 28, Nicolás Albarracín 45, Jonathan Sandoval 78]
Peñarol            0-0 Nacional         

Round 12
[Nov 17]
Danubio            0-2 River Plate      
  [Janderson Pereira 1, Gabriel Leyes 45]
Defensor Sporting  4-0 Bella Vista      
  [Diego Rolán 25, 48, 61, Ramón Arias 76]
Cerro Largo        0-0 Central Español  
Progreso           1-3 Peñarol          
  [Néstor Fabián Canobbio 53; Fabián Estoyanoff 31, 80, Marcelo Danubio Zalayeta 72]
[Nov 18]
Racing             0-1 El Tanque        
  [Héctor Acuña 12]
Cerro              1-2 Fénix            
  [Mauricio Alonso 38; Mauro Guevgeozian 11, Miguel Puglia 84]
Liverpool          2-3 Wanderers        
  [Paulo Pezzolano 73pen, Gonzalo Sena 87; Guilherme Soares Guedes de Freitas 17,
   Maximiliano Rodríguez Maeso 79pen, 89]
Nacional           3-1 Juventud         
  [Gonzalo Bueno 32, Renato César 47, Pablo Álvarez 49; Jaime Báez 22]

Round 13
[Nov 24]
River Plate        1–1 Defensor Sporting
  [Felipe Avenatti 50pen; Emilio Zeballos 70]
Cerro Largo        2–0 Fénix            
  [Daniel Leites 28, Gastón Machado 61]
Racing             0-2 Nacional         
  [Renato César 35, Álvaro Recoba 90+3]
[Nov 25]
El Tanque          2-2 Liverpool        
  [Héctor Acuña 1, Miguel Murillo 43; Gonzalo Sena 56, Max Rauhoffer 67]
Bella Vista        2-1 Danubio          
  [Marcelo Martusciello 31, Federico Laens 37; Gastón Bueno 3]
Cerro              0–2 Central Español  
  [Octavio Rivero 4, Joaquín Burutarán 42]
Progreso           0-1 Juventud         
  [Marcelo Broli 84]
Wanderers          1-2 Peñarol          
  [Sebastián Gagnebin 60; Darío Rodríguez 65, Fabián Estoyanoff 68]

Round 14
[Dec 1]
Defensor Sporting  1–0 Cerro Largo      
  [Carlos Federico Puppo 54]
Cerro              2–0 Bella Vista         
  [Álvaro Pintos 29, 89]
Wanderers          1–1 El Tanque        
  [Maximiliano Rodríguez Maeso 42; Miguel Murillo 34]
Nacional           6-1 Progreso         
  [Andrés Scotti 13, 38, Mathías Appelt 45+3og, Carlos Canobbio 58og,
   Gonzalo Bueno 83, Alexander Medina 90pen; Gustavo Alles 19]
[Dec 2]
Central Español    2–5 River Plate      
  [Ronald Ramírez 13, Christian González 84og; Janderson Pereira 15, Gabriel Leyes 38, 60,
   Felipe Avenatti 57, Cristian Techera 73]
Danubio            2–1 Fénix            
  [Leonardo Carboni 47, Ignacio Pallas 57og; Miguel Puglia 42]
Liverpool          4-4 Racing           
  [Rodrigo Aguirre 31, William Ferreira 70, Paulo Pezzolano 88pen, Max Rauhoffer 90+1;
   Agustín Gutiérrez 39, 62, Líber Quiñones 68, 76]
Peñarol            2-0 Juventud         
  [Brian de Barros 16og, Juan Manuel Olivera 85]

Round 15
[Dec 8]
Fénix              2–2 River Plate      
  [Miguel Puglia 2, Juan Manuel Ortiz 26; Santiago Carrera 12, Gabriel Leyes 45pen]
Defensor Sporting  2-0 Cerro            
  [Ignacio Risso Thomasset 8, Carlos Federico Puppo 50]
Cerro Largo        1-1 Danubio          
  [Marcos Neves 50; Luis Martínez 81]
[Dec 9]
Bella Vista        0-1 Central Español  
  [Gastón Otrera 32]
Progreso           1-2 Racing           
  [Rodrigo Guarteche 55; Diego Zabala 52, Gonzalo Aguilar 78]
Juventud           0–2 El Tanque        
  [Miguel Murillo 49, Héctor Acuña 89]
Nacional           1–0 Wanderers        
  [Matías Vecino 90+2]
[Dec 10]
Peñarol            2-0 Liverpool        
  [Sebastián Gallegos 38, Juan Manuel Olivera 71]

Final Table:

 1.CA Peñarol                    15  11  3  1  35-13  36  Apertura Winners
 2.Defensor Sporting Club        15   9  5  1  31-11  32
 3.C Nacional dF                 15  10  2  3  29-14  32
 4.CCyD El Tanque Sisley         15   8  6  1  23-17  30
 5.CA River Plate                15   5  6  4  21-17  21
 6.CA Fénix                      15   6  3  6  24-24  21
 7.CA Bella Vista                15   6  2  7  13-17  20
 8.Montevideo Wanderers FC       15   5  4  6  22-24  19
 9.CA Juventud (Las Piedras)     15   5  4  6  13-17  19
10.CA Cerro                      15   5  3  7  14-17  18
11.Central Español FC            15   4  4  7  11-19  16
12.Liverpool FC                  15   4  3  8  21-28  15
13.CA Progreso                   15   4  3  8  17-28  15
14.Racing CM                     15   3  4  8  17-27  13
15.Cerro Largo FC (Melo)         15   2  6  7  14-20  12
16.Danubio FC                    15   1  6  8  15-27   9
 

Torneo Clausura 2013

Final Table:

 1.Defensor Sporting Club        15   9  4  2  19- 9  31  Clausura Winners
 2.CA Peñarol                    15   9  3  3  26- 8  30
 3.CA River Plate                15   9  3  3  27-14  30
 4.C Nacional dF                 15   7  5  3  23-21  26
 5.Danubio FC                    15   8  2  5  18-16  26
 6.Racing CM                     15   6  6  3  17-13  24
 7.Montevideo Wanderers FC       15   6  3  6  19-14  21
 8.CA Juventud (Las Piedras)     15   6  3  6  27-32  21
 9.CA Fénix                      15   5  4  6  18-18  19
10.CCyD El Tanque Sisley         15   4  6  5  16-17  18
11.CA Cerro                      15   4  5  6  19-24  17
12.Liverpool FC                  15   3  7  5  19-23  16
13.Cerro Largo FC (Melo)         15   4  3  8  17-20  15
14.CA Progreso                   15   4  1 10  15-28  13
15.Central Español FC            15   3  3  9  13-25  12
16.CA Bella Vista                15   2  4  9  16-27  10

Round 1
[Feb 23]   
Wanderers          2–1 Cerro Largo        
  [Maximiliano Rodríguez Maeso 14pen, 72pen; Maximiliano Cantera 53]
Peñarol            1-1 Fénix              
  [Juan Manuel Olivera 55; Hernán Novick 9]
El Tanque          3–1 Central Español    
  [Gastón Minutillo 20, Santiago Lamanna 47, Juan Manuel Morales 88pen; Sergio Souza 84]
[Feb 24]
Bella Vista        0-1 Racing           
  [Diego Zabala 72]
Juventud           0–4 River Plate        
  [Cristian Techera 4, Felipe Avenatti 28, 60, Lucas Olaza 32]
Progreso           2-1 Cerro              
  [Claudio Dadomo 55og, Gustavo Alles 84; Pablo Pallante 14]
Liverpool          0-1 Danubio            
  [Leonardo Carboni 20]
Nacional           0–1 Defensor Sporting  
  [Diego Laxalt 11]

Round 2
[Mar 2]
Central Español    1–2 Juventud           
  [Sebastián Sosa 2; Matías Alonso 48, Jhonatan Blanes 69]
Progreso           1–0 Danubio            
  [Maximiliano Borges 42]
Cerro Largo        1-1 Nacional           
  [Fabrizio Núñez 33; Renato César 23]
[Mar 3]
Fénix              0-1 Racing             
  [Líber Quiñones 78]
Cerro              1-0 Liverpool          
  [Pablo Sebastiani Caballero 32]
Bella Vista        0–1 El Tanque          
  [Gastón Puerari 63]
Defensor Sporting  1-0 Wanderers          
  [Ignacio Risso Thomasset 90+1]
River Plate        0-2 Peñarol            
  [Marcelo Danubio Zalayeta 31, Fabián Estoyanoff 41]

Round 3
[Mar 9]
Progreso           1–2 Cerro Largo        
  [Gustavo Alles 33; Gabriel Fernández 40, Rodrigo De Oliveira 90]
Liverpool          4–2 Defensor Sporting  
  [Rodrigo Aguirre 44, 58, Andrés Rodales 60, 83pen; Sebastián Taborda 11pen,
   Ignacio Risso Thomasset 71]
Peñarol            2–0 Bella Vista        
  [Fabián Estoyanoff 18, Sebastián Gallegos 48]
[Mar 10]
El Tanque          2-0 Fénix              
  [Juan Ignacio Marcarie 14, 84pen]
Racing             1–1 River Plate        
  [Líber Quiñones 9; Cristian Techera 1]
Wanderers          1–2 Danubio            
  [Maximiliano Rodríguez Maeso 34; Matías Pérez 44, Leonardo Carboni 79]
Juventud           4-1 Cerro              
  [Lucas Cavallini 55, Martín Icart 69, 85, Mathías Alonso 71; Fabián Dorado 89]
Nacional           2–1 Central Español    
  [Vicente Sánchez 42, 44; Sergio Souza 90pen]

Round 4
[Mar 16]
Cerro Largo        3-1 Racing             
  [Fabricio Núñez 55, Gabriel Fernández 67, Mauricio Ruiz 90; Líber Quiñones 18pen]
Central Español    0-1 Wanderers          
  [Guilherme Soares Guedes de Freitas 32]
Cerro              1-1 Peñarol            
  [Jorge García 90+1; Marcelo Danubio Zalayeta 22]
[Mar 17]
Defensor Sporting  0-1 Progreso           
  [Maximiliano Borges 37]
Bella Vista        3-3 Liverpool          
  [Matías Abisab 32, Federico Laens 45, Álvaro Peña 70; Facundo Barceló 6,
   Rodrigo Aguirre 58, 76]
River Plate        1–0 El Tanque          
  [Felipe Avenatti 16]
Danubio            2-1 Juventud           
  [Néstor Fabián Canobbio 21, 33; Lucas Cavallini 31]
Fénix              2-2 Nacional           
  [Nicolás Vigneri 4, Cecilio Watermann 30; Álvaro Recoba 33, Juan Albín 67]

Round 5
[Mar 23]
Wanderers          2-1 Fénix              
  [Guzmán Pereira 68, Federico Rodríguez 72; Miguel Puglia 60]
El Tanque          1–0 Cerro Largo        
  [Cristian Palacios 75]
Peñarol            0–1 Danubio            
  [Néstor Fabián Canobbio 53]
[Mar 24]
Progreso           2–2 Bella Vista        
  [Gustavo Alles 40, Germán Bombacci 44; Federico Laens 74, 86]
Juventud           0–1 Defensor Sporting  
  [Robert Herrera 89]
Racing             0–1 Central Español    
  [Ronald Ramírez 55pen]
Liverpool          4–2 River Plate        
  [Facundo Barceló 13, 20, 59, Jonathan Barboza 90; Bruno Montelongo 27, 57pen]
Nacional           2-2 Cerro              
  [Gonzalo Bueno 51, Alexander Medina 90+2; Mauricio Alonso 3,
   Pablo Caballero Sebastiani 25]

Round 6
[Mar 29]
Central Español    1-3 Peñarol            
  [Álvaro Brun 69; Juan Manuel Olivera 45+1, 77, Marcelo Danubio Zalayeta 73]
[Mar 30]
Bella Vista        5–2 Juventud           
  [Federico Laens 5, Álvaro Peña 18, Gonzalo Freitas 22, Leonel Philipauskas 44,
   Simón Vanderhoegt 67; Jhonatan Blanes 45, Lucas Cavallini 70]
Progreso           1–2 Fénix              
  [Gustavo Alles 49pen; José María Franco 80, Hernán Novick 90+1pen]
Danubio            0–1 Nacional           
  [Iván Alonso 50]
[Mar 31]
Cerro Largo        1–1 Liverpool          
  [Darío Flores 45; Paulo Pezzolano 6pen]
Cerro              1–1 Racing             
  [Guillermo De Los Santos 80; Rodrigo Brasesco 65]
Wanderers          0–1 River Plate        
  [Felipe Avenatti 7]
Defensor Sporting  3–0 El Tanque          
  [Maximiliano Callorda 14, Ignacio Risso Thomasset 56, Giorgian De Arrascaeta 60]

Round 7
[Apr 6]
Wanderers          1-2 Cerro              
  [Maximiliano Rodríguez Maeso 69pen; Pablo Caballero Sebastiani 85,
   Fabián Dorado 87]
Liverpool          1–1 Central Español    
  [Paulo Pezzolano 70pen; Raúl Octavio Rivero 15]
Peñarol            2–0 Cerro Largo        
  [Juan Manuel Olivera 15, Antonio Pacheco 45]
[Apr 7]
Progreso           1–3 River Plate        
  [Christian González 59og; Leandro Rodríguez 6, Christian González 61,
   Michel Santos 90]
Bella Vista        3-4 Nacional           
  [Federico Laens 3, 22, Guido Abayián 60; Haibrany Ruiz Díaz 30og,
   Iván Alonso 45, 48, 80pen]
El Tanque          0-1 Danubio            
  [Néstor Fabián Canobbio 70]
Racing             0–0 Defensor Sporting  
Juventud           1-0 Fénix              
  [Matías Alonso 17]

Round 8
[Apr 13]
Central Español    2-3 Fénix              
  [Rodrigo Sanguinetti 79, Ronald Ramírez 85; Hernán Novick 63pen,
   Cecilio Watermann 69, 80]
Racing             2-0 Juventud           
  [Líber Quiñones 38, Christian Tabó 90]
Liverpool          0-2 Nacional           
  [Sebastián Abreu 76, Gonzalo Bueno 90]
[Apr 14]
Danubio            0–2 Defensor Sporting  
  [Nicolás Olivera 42, 72pen]
Cerro Largo        3-1 Cerro              
  [Fabricio Núñez 60, 69pen, Bruno Silva 78pen; Pablo Caballero Sebastiani 45pen]
Bella Vista        0–1 River Plate        
  [Felipe Avenatti 22pen]
Wanderers          4-0 Progreso           
  [Maximiliano Olivera 20, Maximiliano Rodríguez Maeso 39, 51,
   Federico Rodríguez 66]
El Tanque          0-1 Peñarol            
   [Fabián Estoyanoff 69]

Round 9
[Apr 20]
Fénix              1–0 Bella Vista        
  [Hernán Novick 53]
Progreso           0-2 Liverpool          
  [Gonzalo Sena 45, Paulo Pezzolano 78pen]
Peñarol            1-2 Racing             
  [Baltasar Silva 51; Líber Quiñones 69, Carlos Díaz 72]
[Apr 21]
River Plate        2–0 Cerro Largo        
  [Bruno Montelongo 34, Felipe Avenatti 75]
Defensor Sporting  2–1 Central Español    
  [Giorgian De Arrascaeta 54, Emilio Rentería 90+2; Jorge Artigas 23]
Juventud           1–1 Wanderers          
  [Martín Icart 89; Javier Cabrera 48]
Cerro              3-1 Danubio            
  [Pablo Caballero Sebastiani 61pen, Jonathan Rodríguez 74, César Faletti 90+1;
   Leonardo Melazzi 78]
Nacional           1-1 El Tanque          
  [Iván Alonso 61; Álvaro Alejandro Mello 55]

Round 10
[Apr 27]
Fénix              1-1 Liverpool          
  [José Mª Franco 33; Gonzalo Sena 60]
Cerro              2-2 El Tanque          
  [Mauricio Alonso 54, Andrés Ravecca 65; Pablo Lima 25, Cristian Palacios 90+1]
Central Español    1-0 Progreso           
  [Jorge Artigas 30]
[Apr 28]
Danubio            3-2 Racing             
  [Leonardo Carboni 35, Sergio Leal 51, 90+2; Jorge González 4,
   Líber Quiñones 41pen]
Cerro Largo        2-3 Juventud           
  [Maximiliano Cantera 20, Enzo Borges 32; Matías Alonso 52, 62, 87]
Bella Vista        0-2 Wanderers          
  [Hernán Menosse 66, Federico Rodríguez 80]
Defensor Sporting  1-0 Peñarol            
  [Ignacio Risso Thomasset 45]
[Apr 29]
River Plate        1-2 Nacional           
  [Cristian Techera 20; Israel Damonte 26, Adrián Romero 44]

Round 11
[May 4]
Progreso           2-1 El Tanque          
  [Rodrigo Guarteche 43, Gustavo Alles 45pen; Santiago Lamanna 90]
Danubio            0-2 Central Español    
  [Raúl Octavio Rivero 33, Jorge Artigas 62]
Defensor Sporting  2-0 Fénix              
  [Nicolás Olivera 44pen, Ignacio Risso Thomasset 56]
Liverpool          2-2 Juventud           
  [Paulo Pezzolano 32, Facundo Barcelo 90+2; Martín Icart 6, Matías Alonso 65]
Cerro              1-2 River Plate        
  [César Faletti 59; Gabriel Leyes 57, Bruno Montelongo 70pen]
Racing             3-2 Wanderers          
  [Líber Quiñones 16, 30pen, Luis Gorocito 84; Federico Rodríguez 50, 
   Gastón Rodríguez Maeso 86]
[May 5]
Cerro Largo        3-0 Bella Vista        
  [Maximiliano Cantero 31, Mauricio Ruiz 80, Rodrigo Alaniz 90+2pen]
Nacional           0-3 Peñarol            
  [Antonio Pacheco 4, Marcelo Danubio Zalayeta 18, Mathías Aguirregaray 84pen]

Round 12
[May 11]
Wanderers          2-0 Liverpool          
  [Federico Rodríguez 43, Jonathan Sandoval 86]
Peñarol            1-0 Progreso           
  [Juan Manuel Olivera 80]
Fénix              3-0 Cerro              
  [Juan Álvez 6, Cecilio Watermann 60, Lucas Ontivero 90+1]
[May 12]
River Plate        1-1 Danubio            
  [Gabriel Leyes 3; Ignacio González 6]
Bella Vista        0-0 Defensor Sporting  
Central Español    0-0 Cerro Largo        
El Tanque          0-0 Racing             
Juventud           2-0 Nacional           
  [Matías Alonso 48, Jhonatan Blanes 87]

Round 13
[May 18]
Central Español    0-2 Cerro              
  [César Faletti 3, Guillermo De los Santos 44]
Defensor Sporting  2-2 River Plate        
  [Ignacio Risso Thomasset 22pen, Maximiliano Callorda 86;
   Santiago Carrera 1, Claudio Inella 67]
Fénix              3-1 Cerro Largo        
  [Willinton Techera 22, Cecilio Waterman 28, Miguel Puglia 48;
   Fabrizio Núñez 15]
Nacional           1-1 Racing             
  [Vicente Sánchez 28; Líber Quiñones 72pen]
[May 19]
Danubio            4-1 Bella Vista        
  [Sergio Leal 55, 71, 81, Richard Núñez 90+2; Ignacio Lemmo 30]
Juventud           4-2 Progreso           
  [Lucas Cavallini 32, 57, Matías Alonso 36pen, 84;
   Rodrigo Guarteche 22, Gustavo Alles 43pen]
Liverpool          1-1 El Tanque          
  [Paulo Pezzolano 23; Gastón Puerari 38]
Peñarol            0-0 Wanderers          

Round 14
[May 25]
Fénix              1-1 Danubio            
  [Hernán Novick 85pen; Gonzalo Papa 89og]
River Plate        5–0 Central Español    
  [Felipe Avenatti 19, 75, Gonzalo Porras 24, Luis Torrecilla 36, Cristian Techera 72]
Racing             0–0 Liverpool          
Progreso           2-3 Nacional           
  [Germán Bombacci 45, Ricardo Queiro 79; Vicente Sánchez 76,
   Juan Cruz Mascia 84, Diego Arismendi 90+4]
El Tanque          0-0 Wanderers          
[May 26]
Juventud           1-5 Peñarol            
  [Lucas Cavallini 24; Fabián Estoyanoff 4, Marcelo Danubio Zalayeta 15, 42, 55, 68]
Bella Vista        1-0 Cerro              
  [Federico Laens 90+1pen]
Cerro Largo        0–1 Defensor Sporting  
  [Mario Risso Caffiro 29]

Round 15
[May 31]
Central Español    1–1 Bella Vista        
  [Ronald Ramírez 87pen; Ignacio Lemmo 88]
[Jun 1]
Danubio            1–0 Cerro Largo        
  [Sergio Leal 67]
River Plate        1-0 Fénix              
  [Gabriel Leyes 15]
Cerro              1–1 Defensor Sporting  
  [Pablo Caballero Sebastiani 39; Giorgian De Arrascaeta 71]
Liverpool          0-4 Peñarol            
  [Carlos Núñez 45+1, Mauro Fernández 55, Marcelo Danubio Zalayeta 64,
   Fabián Estoyanoff 90]
[Jun 2]
El Tanque          4-4 Juventud           
  [Juan Fagúndez 15, 85, Santiago Lamanna 30, Álvaro Alejandro Mello 50;
   Martín Icart 8, Lucas Cavallini 43, Matías Alonso 62pen, Federico Platero 65]
Racing             2-0 Progreso           
  [Líber Quiñones 23, 90]
Wanderers          1-2 Nacional           
  [Santiago Martínez 90+2; Carlos De Pena 32, Sebastián Abreu 53]

Final Table:

 1.Defensor Sporting Club        15   9  4  2  19- 9  31  Clausura Winners
 2.CA Peñarol                    15   9  3  3  26- 8  30
 3.CA River Plate                15   9  3  3  27-14  30
 4.C Nacional dF                 15   7  5  3  23-21  26
 5.Danubio FC                    15   8  2  5  18-16  26
 6.Racing CM                     15   6  6  3  17-13  24
 7.Montevideo Wanderers FC       15   6  3  6  19-14  21
 8.CA Juventud (Las Piedras)     15   6  3  6  27-32  21
 9.CA Fénix                      15   5  4  6  18-18  19
10.CCyD El Tanque Sisley         15   4  6  5  16-17  18
11.CA Cerro                      15   4  5  6  19-24  17
12.Liverpool FC                  15   3  7  5  19-23  16
13.Cerro Largo FC (Melo)         15   4  3  8  17-20  15
14.CA Progreso                   15   4  1 10  15-28  13
15.Central Español FC            15   3  3  9  13-25  12
16.CA Bella Vista                15   2  4  9  16-27  10


Tabla Anual 2012/13

Table:

 1.CA Peñarol                    30  20  6  4  61-21  66
 2.Defensor Sporting Club        30  18  9  3  50-20  63
 3.C Nacional dF                 30  17  7  6  52-35  58
 4.CA River Plate                30  14  9  7  48-31  51
 5.CCyD El Tanque Sisley         30  12 12  6  39-34  48
 6.Montevideo Wanderers FC       30  11  7 12  41-38  40
 7.CA Fénix                      30  11  7 12  42-42  40
 8.CA Juventud (Las Piedras)     30  11  7 12  40-49  40
 9.Racing CM                     30   9 10 11  34-40  37
10.CA Cerro                      30   9  8 13  33-41  35
11.Danubio FC                    30   9  8 13  33-43  35
12.Liverpool FC                  30   7 10 13  40-51  31
13.CA Bella Vista                30   8  6 16  29-44  30
14.Central Español FC            30   7  7 16  24-44  28
15.CA Progreso                   30   8  4 18  32-56  28
16.Cerro Largo FC (Melo)         30   6  9 15  31-40  27

Relegated (on average points past 2 seasons):
Central Español FC, CA Progreso, CA Bella Vista 


Championship Playoff

Semifinal [Jun 4]
Peñarol            3–1 Defensor Sporting  

NB: over 1 leg, between winners Apertura (Peñarol) and Clausura (Defensor Sporting)

Final

NB: over 2 legs; as Peñarol won both the Tabla Anual and the semifinal, they are 
    champions automatically.


Segunda División Profesional

Regular Season | Promotion Playoff

Regular Season

Final Table:

 1.IA Sud América                26  14  6  6  39-18  48  Promoted
 2.CS Miramar Misiones           26  14  4  8  39-28  46  Second Place Playoff
--------------------------------------------------------
 3.CA Rentistas                  26  14  4  8  34-24  46  Second Place Playoff
 4.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    26  12  9  5  38-24  45  Promotion Playoff
 5.CA Torque                     26  13  5  8  43-33  44  Promotion Playoff
 6.CS Cerrito                    26  10  7  9  26-30  37  Promotion Playoff
 7.CA Boston River               26   8 12  6  37-31  36  Promotion Playoff
 8.CA Atenas (San Carlos)        26   9  7 10  28-32  34  Promotion Playoff
 9.Rampla Juniors FC             26   7 11  8  26-26  32  Promotion Playoff
10.CA Plaza (Colonia)            26   7  7 12  23-34  28  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.CD Maldonado (Maldonado)      26   6  8 12  25-33  26
12.Rocha FC (Rocha)              26   6  7 13  32-51  25
13.CA Villa Teresa               26   3 13 10  29-41  22  Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
14.Huracán FC                    26   4 10 12  28-42  22  Relegation Playoff

Round 1 [Oct 13]                                       
Sud América        1-0 Rentistas        
  [Federico Pérez 49]
Torque             2-1 Miramar Misiones 
  [Luis Jesús Toscanini 23, 45+1; Martín Crossa 83]
Plaza              1-1 Rocha            
  [Joaquín Noy 10; Leonardo Maldonado 54]
Rampla Juniors     1-1 Villa Teresa     
  [Alfredo Nicolás Guevara 38; Bruno Téliz 7pen]
Cerrito            1-0 Tacuarembó     
  [Rodrigo Huertas 42]
Atenas             0-0 Boston River     
Maldonado          0-0 Huracán          

Round 2 [Oct 20]
Rampla Juniors     3-3 Torque           
  [Jonathan Souza Motta 60, Alfredo Nicolás Guevara 83, Paul Dzeruvs 90+4;
   Luis Jesús Toscanini 18, Jonathan Álvez 44, Nicolás Milessi 82]
Atenas             0-0 Tacuarembó  
Rentistas          1-0 Maldonado        
  [Guillermo Maidana 87]
Huracán            0-0 Sud América
Miramar Misiones   2-0 Villa Teresa     
  [Facundo Moreira 10, Washington Tais 45]
Rocha              2-2 Cerrito          
  [Luis Magureguy 30, 47pen; Rodrigo Huertas 55, Javier Méndez 75]
Boston River       2-0 Plaza            
  [Giovanni Zarfino 77, Facundo Peraza 90]

Round 3 [Oct 27]
Rentistas          3-1 Torque           
  [Diego Barboza 1, Cristian Yeladian 43, Gonzalo Bazallo 72; Sebastián Flores 75]
Huracán            2-2 Boston River     
  [Maximiliano Borges 44, Rubén Darío Pellejero 89; Giovanni Zarfino 68, Román Cuello 70]
Rampla Juniors     0-2 Rocha            
  [Luis Magureguy 33pen, Leonardo Maldonado 37]
Villa Teresa       4-2 Sud América      
  [Nicolás Varela 31, 49, 53, Nicolás Rodríguez 90; Pablo Silva 48, Agustín Lucas 61]
Plaza              0-0 Cerrito        
Tacuarembó         2-0 Miramar Misiones 
  [Gastón Colman 4, 40]
Maldonado          3-0 Atenas           
  [Rafael Acosta 12, 58, Alejandro La Cruz 49]

Round 4 
[Nov 3]
Cerrito            1-1 Boston River     
  [Javier Méndez 52; Alex Silva 37]
Atenas             4-1 Villa Teresa     
  [Pablo Pereira 18, Federico Pérez 63, 65, Hernán Petrick 79; Nicolás Varela 54]
Torque             1-2 Huracán          
  [Jonatan Álvez 10; Nicolás López 77, Wilman Mendoza 83]
Rocha              2-1 Maldonado        
  [Germán Pérez 13, Leonardo Maldonado 15; Juan Manuel Ferreira 86pen]                                                                                                       
Tacuarembó         0-0 Rentistas        
Plaza              2-1 Rampla Juniors   
  [Mauro Waller 39pen, Cristian Olivera 75; Alfredo Nicolás Guevara 1]
[Nov 4]
Sud América        1-3 Miramar Misiones 
  [Ángel Luna 38; Carlos Rodríguez 1, Ignacio Christophersen 8, Jonathan Rak 52]

Round 5
[Nov 9]
Miramar Misiones   2-1 Atenas           
  [Martín Crossa 26, Jonathan Ríos 90+1 pen; Federico Pérez 90+6]
[Nov 10]
Rentistas          2-1 Plaza            
  [Guillermo Maidana 59pen, 79; César Vicker 1]
Cerrito            0-0 Maldonado        
Villa Teresa       2-2 Huracán          
  [Nicolás Varela 2, Bruno Téliz 65; Jorge Vaccani 23, Maximiliano Borges 54]
Rampla Juniors     0-0 Tacuarembó     
Rocha              1-2 Sud América      
  [Leonardo Maldonado 54pen; Brian Aldave 69, 82]
Boston River       1-1 Torque           
  [Raúl Denis 49; Luis Jesús Toscanini 40]

Round 6 [Nov 17]
Sud América        2-0 Rampla Juniors   
  [Martín Monroy 72, Brian Aldave 88]
Maldonado          1-2 Miramar Misiones 
  [Federico Domínguez 66; Ignacio Christophersen 4, Federico Ramos 86]
Villa Teresa       0-1 Rentistas        
  [Christian Yeladián 4]
Torque             2-1 Cerrito          
  [Nicolás Milesi 33, Fernando Cañarte 88; Sergio Migliaccio 72pen]
Huracán            0-2 Rocha            
  [José Pérez Bach 38, 44]
Plaza              0-1 Atenas           
  [Michel Acosta 71]
Boston River       1-2 Tacuarembó     
  [Giovanni Zarfino 15; Sebastián García 18, Héctor Vázquez 46]

Round 7 [Nov 24]
Miramar Misiones   1-0 Plaza                   
  [Ignacio Christophersen 66]
Sud América        2-0 Boston River       
  [Agustín Lucas 11, Fernando Ruocco 21]
Rocha              4-1 Torque           
  [Luis Magureguy 12, Douglas Lima 19, Gastón Giménez 50, Leonardo Maldonado 81;
   Mariano Landero 58]
Cerrito            0-1 Villa Teresa     
  [Diego Viñas 89]
Rampla Juniors     3-1 Huracán          
  [Maureen Franco 37, Ignacio De León 81, Paul Dzeruvs 90+3 pen; Gonzalo Ancheta 27]
Atenas             0-1 Rentistas        
  [Gonzalo Bazallo 22]
Tacuarembó         1-0 Maldonado        
  [Gastón Colman 81]

Round 8 
[Dec 1]
Miramar Misiones   4-0 Rocha            
  [Ignacio Christophersen 24, 89, Martín Crossa 35, Facundo Tealde 43]
Atenas             0–4 Sud América      
  [Fernando Ruocco 4, Pablo Silva 35, 70, Lucas Messone 90]
Rentistas          2–0 Boston River     
  [Marcelo Fernández 4, Guillermo Maidana 74]
Torque             2–0 Plaza            
  [Fernando Cañarte 4, 83]
Villa Teresa       1–1 Maldonado        
  [Nicolás Alonso 20; Rafael Acosta 74]
Rampla Juniors     0-0 Cerrito          
[Dec 5]
Tacuarembó         3–1 Huracán          
  [Sebastián García 3pen, 43, Gonzalo Ancheta 23og; Héctor Vázquez 63og]

Round 9 [Dec 8]
Rentistas          2–1 Miramar Misiones 
  [Andrés Silva 69, 84; Martín Crossa 44pen]
Huracán            2-0 Atenas           
  [Nicolás López 44, Sebastián Hernández 86]
Boston River       0–0 Rampla Juniors   
Rocha              1–1 Villa Teresa     
  [José Pérez Bach 42; Nicolás Alonso 13]
Sud América        2-0 Cerrito          
  [Sebastián Galán 43og, Bryan Aldave 84]
Maldonado          1-0 Torque           
  [Johany Hernández 82]
Plaza              2-1 Tacuarembó     
  [Lucas Ruiz Díaz 5, Cristian Olivera 12; Gastón Colman 45]

Round 10 
[Dec 14]
Miramar Misiones   2–1 Huracán          
  [Carlos Rodríguez 54, Adolfo Barán 68; Nicolás López 47]
[Dec 15]
Rampla Juniors     0–1 Atenas             
  [Bruno Caballero 41]
Torque             1-0 Sud América        
  [Fernando Cañarte 36pen]
Tacuarembó         2-2 Rocha              
  [Gastón Colman 3, Sebastián García 77; Leonardo Maldonado 51, Jesús Lozano 70]
Maldonado          2–1 Plaza            
  [Diego Castro 27, Johany Hernández 58; Walt Báez 65]
Cerrito            2-1 Rentistas        
  [Marcio Araujo 47, Adrián Balboa 88; Renzo López 81]
Villa Teresa       0-2 Boston River       
  [Román Cuello 33, Washington Lencina 48]

Round 11
[Mar 2]
Miramar Misiones   1–2 Boston River       
  [Martín Crossa 70; Serafín García 26, 55]
Rocha              1-3 Rentistas          
  [Leonardo Maldonado 28; Christian Yeladián 21, Marcelo Lacerda 24, Guillermo Maidana 51]
Rampla Juniors     3–0 Maldonado          
  [Rodrigo Canosa 14, Maximiliano Brito 39, Fernando Arismendi 90+1]
Tacuarembó         1–1 Villa Teresa       
  [Gastón Colman 62; Diego Viñas 90]
Cerrito            3–2 Huracán          
  [Pablo Di Fiori 16, Márcio Araujo 83, Adrián Balboa 88; Erico Ramírez 35, Danny González 84]
[Mar 3]
Atenas             1-1 Torque             
  [Rodrigo Hernán Petrik 18; Jonatan Álvez 87]
Sud América        2–1 Plaza              
  [Maureen Franco 28, Martín Monroy 47; Daniel Martínez 73pen]

Round 12
[Mar 9]
Sud América        0-1 Tacuarembó         
  [Sebastián Sánchez 90]
Rocha              2-0 Atenas             
  [Mauro Aldave 31, Alejo Saravia 90]
Boston River       2-2 Maldonado          
  [Serafín García 44, Facundo Perazza 86; Rafael Acosta 4, Eduardo Fernández 54]
Rentistas          2-1 Rampla Juniors     
  [Guillermo Maidana 42, Luis Terans 79; Luis Martínez 47]
Torque             1-0 Villa Teresa       
  [Mathías Severo 47]
[Mar 10]
Miramar Misiones   0-1 Cerrito            
  [Fernando Cañarte 25pen]
Plaza              1-0 Huracán          
  [Cristian Olivera 42]

Round 13
[Mar 16]
Rampla Juniors     0–0 Miramar Misiones   
Cerrito            1-1 Atenas             
  [Javier Benia 74; Gabriel Alcoba 11pen]
Boston River       1–1 Rocha              
  [Bruno Piñatares 12; Mauro Aldave 81]
Huracán            3-0 Rentistas          
  [Brandon Sosa 33, Federico Vega 65, Sebastián Hernández 85]
Tacuarembó         3-2 Torque             
  [Gastón Colman 30, Héctor Vázquez 85pen, 90pen; Jonatan Álvez 57, Jesús Toscanini 62]
Maldonado          0–0 Sud América        
[Mar 17]
Villa Teresa       3–3 Plaza              
  [Fabián Morais 10, Nicolás Varela 19, Diego Viña 50;
   Daniel Martínez 45+2pen, 80pen, Matías Duffard 47]

Round 14 [Mar 23]
Rentistas          0–1 Sud América        
  [Maureen Franco 60]
Boston River       4-0 Atenas             
  [Washington Lencina 16, Adrián Leites 61, Facundo Perazza 72, Gonzalo Gutti 87]
Miramar Misiones   3–2 Torque             
  [Santiago Pallares 25, 61, Martín Crossa 45pen; Jonatan Álvez 34,
   Sebastián Flores 85]
Rocha              1–3 Plaza              
  [Nicolás Rebollo 27; Pablo Acosta 24, Lucas Ruiz Díaz 57, Nicolás Núñez 63]
Huracán            1–1 Maldonado          
  [Sebastián Guenzatti 20; Eduardo Fernández 90+2pen]
Villa Teresa       0–1 Rampla Juniors     
  [Maximiliano Brito 42pen]
Tacuarembó         0-1 Cerrito            
  [Pablo Di Fiori 25]

Round 15 [Mar 30]
Villa Teresa       1-1 Miramar Misiones   
  [Darwin Ramírez 24; Federico Fernández 22]
Tacuarembó         2-1 Atenas             
  [Gastón Colman 25, Sebastián Gularte 57; Santiago Barboza 5]
Plaza              0-1 Boston River       
  [Juan Lencina 75]
Sud América        2-0 Huracán            
  [Federico Gallego 5, Jonathan Techera 81]
Maldonado          1-0 Rentistas          
  [Mario Pechi 88]
Torque             1-2 Rampla Juniors     
  [Jonatan Álvez 90+2; Luis Martínez 3, Joaquín Noy 89]
Cerrito            2-1 Rocha              
  [Javier Benia 63, Márcio Araújo 65; Martín Morales 7]

Round 16 [Apr 6]
Miramar Misiones   1-0 Tacuarembó         
  [Federico Fernández 83]
Atenas             2-0 Maldonado          
  [Jonathan Barboza 2, 20]
Boston River       3-0 Huracán            
  [Serafín García 52, Diego Gurri 80, Bruno Piñatares 86]
Rocha              0–0 Rampla Juniors     
Sud América        3–1 Villa Teresa       
  [Salvador Maidana 20og, Federico Gallego 38, Maureen Franco 65; Diego Bértola 85]
Cerrito            2–0 Plaza              
  [Márcio Araújo 8, 52]
Torque             1–0 Rentistas          
  [Gonzalo Da Luz 65]

Round 17
[Apr 13]
Miramar Misiones   1-1 Sud América        
  [Federico Fernández 34; Diego Viotti 71]
Villa Teresa       0-1 Atenas             
  [Gabriel Alcoba 57]
Boston River       2-0 Cerrito            
  [Giovanni Zarfino 6, Facundo Peraza 90]
Rentistas          2–3 Tacuarembó         
  [Guillermo Maidana 72, David Terans 81; Joaquín Verges 17, 54, Gastón Colman 69]
Maldonado          0–1 Rocha              
  [Mauro Aldave 61]
Rampla Juniors     0-0 Plaza              
[Apr 14]
Huracán            1-3 Torque             
  [Nicolás López 1; Alejandro Hohberg 51, 81, Jesús Toscanini 90+2pen]

Round 18 [Apr 20]
Huracán            2–2 Villa Teresa       
  [Federico Vega 85, Raúl Molina 88; Gonzalo Curbelo 28, Nicolás Varela 78]
Maldonado          3-0 Cerrito            
  [Gonzalo Amarilla 1, Pablo Abbadie 7, Rafael Acosta 83]
Tacuarembó         2–0 Rampla Juniors     
  [Gastón Colman 55, Nicolás Fagúndez 78]
Atenas             0–2 Miramar Misiones   
  [Santiago Pallares 49, 62]
Torque             1–0 Boston River       
  [Jesús Toscanini 88]
Plaza              1-2 Rentistas          
  [Francisco Vega 15; Guillermo Maidana 29pen, 80pen]
Sud América        2-0 Rocha              
  [Ángelo Palesso 32, Santiago Malán 63pen]

Round 19 [Apr 27]
Rampla Juniors     0-2 Sud América        
  [Santiago González 75, 89]
Miramar Misiones   2-1 Maldonado          
  [Carlos Rodríguez 26, Federico Fernández 54; Eduardo Fernández 10]
Rentistas          1-1 Villa Teresa       
  [Guillermo Maidana 42; Nicolás Alonso 61]
Cerrito            2-1 Torque             
  [Marcelo Araújo 69, Adrián Balboa 90+2; Alejandro Hohberg 26]
Rocha              1-3 Huracán            
  [José Pérez Bach 42; Jorge Vaccani 12, Brandon Sosa 43, Darwin D'Amico 90]
Atenas             0-1 Plaza              
  [Carlos Núñez 77]
Tacuarembó         4-1 Boston River       
  [Sebastián Gularte 5, 12, 23, 37; Diego Bonilla 35]

Round 20
[May 4]
Rentistas          1-3 Atenas             
  [Guillermo Maidana 5; Mathías Airoldi 72og, Claudio Castellanos 83,
   César Espínola 90+2]
Torque             6-3 Rocha              
  [Jesús Toscanini 31, 51, Alejandro Hohberg 47, Nicolás Milesi 56, 
   Jonatan Álvez 75, 90pen; Diego Rebollo 7, Fabricio Fernández 10,
   Yoel Burgueño 15]
Huracán            0–1 Rampla Juniors     
  [Maximiliano Brito 79pen]
Maldonado          0–0 Tacuarembó         
Boston River       2–2 Sud América        
  [Román Cuello 57, Serafín García 90+1; Ángelo Palesso 35, Federico Gallego 77]
[May 5]
Plaza              1–0 Miramar Misiones   
  [Lucas Ruiz Díaz 35]
Villa Teresa       2-2 Cerrito            
  [Gonzalo Curbelo Blanchet 11, Diego Bértola 16; Pablo Di Fiori 51,
   Javier Benia 74pen]

Round 21 [May 11]
Sud América        0-0 Atenas             
Boston River       0-2 Rentistas          
  [Guillermo Maidana 39pen, 90pen]
Plaza              1–1 Torque             
  [Cristian Olivera 19; Jonathan Álvez 10]
Rocha              0–2 Miramar Misiones   
  [Santiago Pallares 72, Josiney Machado 90]
Maldonado          3–1 Villa Teresa       
  [Rafael Acosta 14, 65, Matías Pereira 52og; Ramón Valencio 43pen]
Huracán            2–2 Tacuarembó         
  [Danilo Rivero 16, Nicolás López 75; Gastón Colman 14, Héctor Vázquez 90+2pen]
Cerrito            0–2 Rampla Juniors     
  [Álvaro Márquez 14, Nicolás Mezquida 35]

Round 22 [May 18]
Miramar Misiones   0–2 Rentistas          
  [Christian Yeladián 14, Andrés Silva 40]
Atenas             4-0 Huracán            
  [Santiago Barboza 5, 38, Sergio Suffo 57pen, Franco Bano 62]
Rampla Juniors     1–1 Boston River       
  [Matías Rigoletto 58; Román Cuello 89]
Villa Teresa       2–0 Rocha              
  [Gonzalo Curbelo Blanchet 37, 58]
Cerrito            2–1 Sud América        
  [Adrián Balboa 19, Márcio Araújo 75; Maureen Franco 29pen]
Torque             1–0 Maldonado          
  [Jesús Toscanini 47]
Tacuarembó         4–1 Plaza              
  [Nicolás Fagúndez 3, Gastón Colman 20, Sebastián Gularte 28, 55;
   Cristian Olivera 40]

Round 23 [May 25]
Rentistas          1-0 Cerrito            
  [Guillermo Maidana 36]
Boston River       3-3 Villa Teresa       
  [Martín Arguiñarena 3og, Giovanni Zarfino 46, Kitoyaki Miyoshi 76;
   Jorge Miguélez 9, 50, Ramón Valencio 62]
Sud América        0-1 Torque             
  [Jesús Toscanini 12]
Huracán            2-2 Miramar Misiones   
  [Nicolás López 41, Ignacio Hernández 82; Josiney Machado 88,
   Federico Ramos 90+4pen]
Rocha              0-4 Tacuarembó         
  [Sebastián Gularte 3, Gastón Colman 16, 35, Esteban González 51]
Plaza              3-2 Maldonado          
  [Carlos Núñez 73pen, Francisco Vega 75, Nicolás Fleitas 86;
   Diego Castro 10, Eduardo Fernández 37]
Atenas             1-1 Rampla Juniors     
  [Michel Acosta 31pen; Nicolás Mezquida 56]

Round 24 [Jun 1]
Maldonado          1–3 Rampla Juniors     
  [Rubén Fernández 22pen; Luis Martínez 15, Nicolás Mezquida 20, 62]
Villa Teresa       1-1 Tacuarembó         
  [Darwin Ramírez 35; Nicolás Fagúndez 69pen]
Huracán            0-1 Cerrito            
  [Adrián Balboa 49]
Torque             1-1 Atenas             
  [Sebastián Flores 27; Santiago Barboza 54]
Boston River       2–0 Miramar Misiones   
  [Giovanni Zarfino 42, Mateo Carro 79]
Rentistas          3-0 Rocha              
  [Guillermo Maidana 14, 51, Christian Yeladián 65]
Plaza              0–3 Sud América        
  [Gonzalo Pascual 21, Santiago González 55, Gonzalo Malán 90]

Round 25 [Jun 8]
Atenas             4-2 Rocha              
  [Santiago Barboza 7, 18, 54, 66; José Pérez Bach 78, Yoel Burgueño 89]
Maldonado          2–2 Boston River       
  [Diego Marticorena 74pen, Pablo Abbadie 87; Facundo Perazza 7, Gonzalo Butti 43]
Rampla Juniors     1-1 Rentistas          
  [Maximiliano Brito 5pen; Andrés Silva 72]
Tacuarembó         0–0 Sud América        
Villa Teresa       0-2 Torque             
  [Jonatan Álvez 70, 86]
Cerrito            1–3 Miramar Misiones   
  [Guillermo López 65; Cristian Colman 34, 60, Ignacio Christophersen 75]
Huracán            0–0 Plaza              

Round 26 [Jun 15]
Torque             4-0 Tacuarembó         
  [Jesús Toscanini 31, 33, Jonatan Álvez 82pen, 83]
Sud América        4–0 Maldonado          
  [Santiago González 4, Maureen Franco 5, 15, Fernando Pascual 40]
Rentistas          1–1 Huracán            
  [Renzo López 72; Alberto Silva 22]
Miramar Misiones   3–2 Rampla Juniors     
  [Federico Fernández 24, Cristian Colman 29, Ignacio Christophersen 84;
   Danny Tejera 66, Matías Rigoletto 89]
Atenas             2-1 Cerrito            
  [José Álvarez 19, Hernán Petrick 53; Adrián Balboa 75]
Rocha              2–2 Boston River       
  [Yoel Burgueño 34, Mauro Aldave 60pen; Juan Castro 3, Giovanni Zarfino 43]
Plaza              0–0 Villa Teresa       

Final Table:

 1.IA Sud América                26  14  6  6  39-18  48  Promoted
 2.CS Miramar Misiones           26  14  4  8  39-28  46  Second Place Playoff
--------------------------------------------------------
 3.CA Rentistas                  26  14  4  8  34-24  46  Second Place Playoff
 4.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    26  12  9  5  38-24  45  Promotion Playoff
 5.CA Torque                     26  13  5  8  43-33  44  Promotion Playoff
 6.CS Cerrito                    26  10  7  9  26-30  37  Promotion Playoff
 7.CA Boston River               26   8 12  6  37-31  36  Promotion Playoff
 8.CA Atenas (San Carlos)        26   9  7 10  28-32  34  Promotion Playoff
 9.Rampla Juniors FC             26   7 11  8  26-26  32  Promotion Playoff
10.CA Plaza (Colonia)            26   7  7 12  23-34  28  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.CD Maldonado (Maldonado)      26   6  8 12  25-33  26
12.Rocha FC (Rocha)              26   6  7 13  32-51  25
13.CA Villa Teresa               26   3 13 10  29-41  22  Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
14.Huracán FC                    26   4 10 12  28-42  22  Relegation Playoff


Second Place Playoff

First Leg [Jun 25]
Rentistas          0-0 Miramar Misiones   

Second Leg [Jun 29]
Miramar Misiones   0-3 Rentistas          
  [David Terans 34, 44, Gabriel Costa 53]

NB: Rentistas promoted, Miramar Misiones to Promotion Playoff


Promotion Playoff

Quarterfinals

First Legs [Jul 3]
Plaza              3-1 Miramar Misiones   
  [Lucas Ruiz Díaz 5, Nicolás Núñez 49, Francisco Vega 65; Deivis Banchero 66pen]
Boston River       3-2 Cerrito            
  [Gonzalo Ramírez 36, Serafín García 58, Mauro Rodríguez 90; Fernando Cañarte 15, 66]
Atenas             2-1 Torque             
  [Santiago Barboza 10, Sebastián Suárez 64;Jonatan Álvez 31]
Rampla Juniors     3-1 Tacuarembó         
  [Luis Martínez 7pen, 45, Maximiliano Brito 77; Iván Silva 32]

Second Leg [Jul 6]
Miramar Misiones   3-0 Plaza              [aet]
  [Ignacio Christophersen 20, Deivis Banchero 75, Santiago Pallares 118]
Cerrito            1-2 Boston River       
  [Guillermo López 45; Serafín García 25pen, Washington Lencina 90+5]
Torque             2-0 Atenas             
  [Jonatan Álvez 50, 79]
Tacuarembó         3-0 Rampla Juniors     [aet]
  [Héctor Vázquez 44pen, Sebastián Gularte 90, 115]

Semifinals

First Legs 
[Jul 9]
Torque             3-1 Tacuarembó         
  [Jesús Toscanini 11, 25, Jonatan Álvez 90+1; Gastón Colman 90+2]
[Jul 10]
Boston River       0-0 Miramar Misiones   

Second Legs [Jul 14]
Tacuarembó         1-0 Torque             
  [Sebastián Gularte 81]
Miramar Misiones   2-1 Boston River       [aet]
  [Federico Ramos 37pen, Ignacio Christophersen 103; Washington Lencina 27]

Final

First Leg [Jul 17]
Torque             0-0 Miramar Misiones   

Second Leg [Jul 20]
Miramar Misiones   1-1 Torque             [aet, 5-4 pen]
  [Federico Ramos 89; Nicolás Milesi 83]

NB: Miramar Misiones promoted

Relegation Playoff

First Leg [Jun 25]
Huracán            0-3 Villa Teresa       
  [Gonzalo Curbelo 35, 46pen, Ramón Valencio 48]

Second Leg [Jun 29]
Villa Teresa       2-1 Huracán            
  [Diego Denis 5, Gonzalo Curbelo Blanchet 15pen; Danny González 52]

NB: Huracán FC relegated (relegation eventually not effective)



Segunda División B Amateur


Liguilla Final

Final Table:

 1.Canadian SC                    6   6  0  0  12- 3  18  Promoted
--------------------------------------------------------
 2.CA Basáñez                     6   1  3  2   8- 9   6
 3.C Oriental dF                  6   1  3  2   5- 7   6  [La Paz, Canelones]
 4.Uruguay Montevideo FC          6   0  2  4   6-12   2

Round 1 [Mar 3]
Oriental           2-1 Uruguay Montevideo 
Canadian           1-0 Basáñez            

Round 2 [Mar 10]
Basáñez            1-1 Oriental           
Uruguay Montevideo 0-2 Canadian           

Round 3 [Mar 17]
Oriental           0-1 Canadian           
Uruguay Montevideo 3-3 Basáñez            

Round 4 [Mar 24]
Uruguay Montevideo 0-0 Oriental           
Basáñez            1-2 Canadian           

Round 5 [Mar 31]
Oriental           1-1 Basáñez            
Canadian           3-1 Uruguay Montevideo 

Round 6 [Apr 7]
Canadian           3-1 Oriental           
Basáñez            2-1 Uruguay Montevideo 

Final Table:

 1.Canadian SC                    6   6  0  0  12- 3  18  Promoted
--------------------------------------------------------
 2.CA Basáñez                     6   1  3  2   8- 9   6
 3.C Oriental dF                  6   1  3  2   5- 7   6  [La Paz, Canelones]
 4.Uruguay Montevideo FC          6   0  2  4   6-12   2

2011/12

2013/14

list of champions

list of final tables

all-time table

all-time table liguilla

list of relegated teams

list of liguilla champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions

list of ofi (interior) champions

overview of regional championships

list of winners of provincial selections championship

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Francisco Fernández for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Francisco Fernández (ffernandez@espectador.com.uy)
Last updated: 21 Nov 2013

(C) Copyright Francisco Fernández and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.