Uruguay 2013/14


Primera División Profesional
Segunda División Profesional
Segunda División B Amateur

Primera División Profesional

Apertura 2013 | Clausura 2014 | Tabla Anual 2013/14 | Championship Playoff

Torneo Apertura 2013

Final Table:

 1.Danubio FC                    15  10  2  3  24-13  32  Apertura Winners
 2.CA River Plate                15   9  4  2  30-17  31
 3.C Nacional dF                 15  10  0  5  29-18  30
 4.Montevideo Wanderers FC       15   7  6  2  25-18  27
 5.CA Rentistas                  15   7  4  4  22-21  25
 6.Liverpool FC                  15   6  4  5  18-15  22
 7.CCyD El Tanque Sisley         15   5  6  4  18-17  21
 8.CA Peñarol                    15   5  4  6  23-20  19
 9.Cerro Largo FC (Melo)         15   5  4  6  19-22  19
10.CA Cerro                      15   5  2  8  21-25  17
11.IA Sud América                15   4  5  6  16-21  17
12.Defensor Sporting Club        15   4  4  7  22-25  16
13.CA Fénix                      15   4  3  8  18-20  15
14.Racing CM                     15   4  3  8  18-23  15
15.CS Miramar Misiones           15   2  6  7  11-28  12
16.CA Juventud (Las Piedras)     15   2  5  8  18-29  11

Round 1
[Aug 17]
Fénix              1–2 El Tanque          
  [Hernán Novick 55pen; Santiago Lamanna 9, Jonathan Iglesias 88]
Peñarol            2–4 River Plate        
  [Jorge Rodríguez 43, Gonzalo Viera 82; Cristian Techera 16, Leandro Rodríguez 38,
   Hamilton Pereira 45, Diego Casas 83]
[Aug 18]
Liverpool          1–0 Defensor Sporting  
  [Rodrigo Aguirre 90]
Cerro              3-1 Wanderers          
  [Hugo Silveira 16, Héctor Acuña 47, Claudio Dadomo 89; Gastón Rodríguez Maeso 59pen]
Cerro Largo        0-0 Danubio            
Juventud           0-2 Sud América        
  [Juan Manuel Cobelli 39, Santiago González 90]
Nacional           1-0 Racing             
  [Ignacio González 42]
[Sep 8]
Miramar Misiones   1-1 Rentistas          
  [Federico Fernández 75; Enzo Herrera 65]

Round 2
[Aug 24]
Wanderers          1-0 Liverpool          
  [Rodrigo Pastorini 49]
Racing             5-0 Miramar Misiones   
  [Enzo Ruiz 18, Santiago Lacoste 24, Luis Gorocito 45, 56, 86]
El Tanque          2-0 Juventud           
  [Santiago Lamanna 68, Luis Machado 90+2]
Sud América        3-2 Fénix              
  [Santiago González 21, 45, Juan Manuel Cobelli 48; Nicolás Royón 29, 45+1]
Rentistas          0-1 Nacional           
  [Juan Manuel Díaz 90+5]
[Aug 25]
Danubio            2-1 Cerro              
  [Líber Quiñones 49, 57pen; Héctor Acuña 65]
Defensor Sporting  1-1 Peñarol            
  [Felipe Gedoz 46; Antonio Pacheco 90+5pen]
[Sep 8]
River Plate        3-1 Cerro Largo        
  [Claudio Inella 40, Hamilton Pereira 53, Michael Santos 81; Adolfo Lima 9]

Round 3
[Aug 31]
Liverpool          1-2 Danubio            
  [Rodrigo Aguirre 9; Ignacio González 34, Emiliano Velázquez 38]
Juventud           3–1 Defensor Sporting  
  [Jaime Báez 49, Emiliano Romero 72, Darío Flores Bistolfi 80; Nicolás Olivera 31pen]
Peñarol            2-3 Rentistas          
  [Gonzalo Viera 27, Marcelo Danubio Zalayeta 78; Gabriel Costa 14,
   Guillermo Maidana 49, 58]
[Sep 1]
Fénix              0-2 Racing             
  [Luis Gorocito 60, Agustín Gutiérrez 90]
Cerro              3–5 River Plate        
  [Hugo Silveira 28, Héctor Acuña 41, 78pen; Cristian Techera 26,
   Sebastián Taborda 48, 57pen, Michael Santos 70, Diego Casas 84]
Miramar Misiones   0–2 El Tanque          
  [Juan Ignacio Marcarie 53, Jonathan Iglesias 79]
Cerro Largo        1-1 Wanderers          
  [Hernán Fenner 25; Diego Riolfo 65]
Nacional           3–1 Sud América        
  [Iván Alonso 24, Richard Porta 49, 55pen; Adrián Argachá 88]

Round 4
[Sep 14]
Wanderers          1-1 Juventud           
  [Rodrigo Pastorini 52; Gastón Otrera 29]
Sud América        0-0 Miramar Misiones   
Danubio            2-0 Nacional           
  [Jonatan Álvez 18, Líber Quiñones 69]
[Sep 15]
River Plate        2-0 Liverpool          
  [Lucas Olaza 68pen, Leandro Rodríguez 90+3]
Cerro              0-2 Rentistas          
  [Goles: Gabriel Costa 67, Enzo Herrera 68]
El Tanque          1-1 Cerro Largo        
  [Santiago Lamanna 84; Mauricio Ruiz 58]
Defensor Sporting  1-0 Fénix              
  [Nicolás Olivera 58pen]
Racing             2-3 Peñarol            
  [Jorge González 75, Mauricio Affonso 83; Luis Aguiar 19, 49,
   Jonathan Rodríguez 45]

Round 5
[Sep 21]
Fénix              2-2 Wanderers          
  [Cecilio Waterman 41, Maximiliano Pérez Tambasco 54; Mauricio Gómez 38,
   Gastón Rodríguez Maeso 50]
Liverpool          0-0 El Tanque          
Peñarol            1-2 Danubio            
  [Jorge Rodríguez Núñez 49; Fabricio Formiliano 80, Hugo Sequeira 83]
[Sep 22]
Cerro              0-1 Racing             
  [Diego Zabala 76]
Miramar Misiones   0-1 Defensor Sporting  
  [Maximiliano Callorda 17]
Cerro Largo        2-0 Sud América        
  [Hernán Fenner 62, Adolfo Justino Lima 90+4]
Juventud           0-1 Rentistas          
  [Enzo Herrera 90+1]
Nacional           1-0 River Plate        
  [Ignacio González Gatti 11]

Round 6
[Oct 4]
El Tanque          0-1 Nacional           
  [Iván Alonso 84]
[Oct 5]
Racing             0-3 Liverpool          
  [Agustín Peña 20, Paulo Pezzolano 52, Facundo Barcelo 58]
Sud América        2-4 Cerro              
  [Juan Manuel Cobelli 36, 53; Héctor Acuña 27, 55, 83, Matías Abisab 58]
Wanderers          1-1 Peñarol            
  [Guzmán Pereira 52; Marcelo Danubio Zalayeta 74]
[Oct 6]
Danubio            4-1 Juventud           
  [Pablo Lima 32, 66, Líber Quiñones 60, 85; Marco Antônio Militão Júnior 28]
Defensor Sporting  2-2 Cerro Largo        
  [Felipe Gedoz 77, Nicolás Olivera 84pen; André Nunes 1, Adolfo Justino Lima 53]
Rentistas          0-3 Fénix              
  [Hernán Novick 31, 77, Cecilio Waterman 44]
River Plate        1-0 Miramar Misiones   
  [Bruno Montelongo 90]

Round 7
[Oct 19]
Fénix              1–2 River Plate        
  [Bryan Aldave 78; Lucas Olaza 42, Cristian Techera 71]
Liverpool          2–0 Sud América        
  [Andrés Lamas 14, Agustín Peña 53]
Peñarol            0–0 El Tanque          
[Oct 20]
Miramar Misiones   1-1 Danubio            
  [Federico Fernández 59; Jonatan Álvez 74]
Cerro              0–2 Defensor Sporting  
  [Ignacio Risso Thomasset 21, Matías Jones 88]
Cerro Largo        2-3 Rentistas          
  [Adolfo Justino Lima 55, Adrián Romero 87; Guillermo Maidana 34, 72pen,
   David Terans 59]
Juventud           3-1 Racing             
  [Marco Antônio Militão Júnior 39, Silvio Dorrego 84, Gastón Otreras 90;
   Luis Gorocito 55]
Nacional           3–0 Wanderers          
  [Iván Alonso 41, 55, Carlos De Pena 88]

Round 8
[Oct 25]
Defensor Sporting  1-3 Danubio            
  [Nicolás Olivera 69pen; Líber Quiñones 11, 55, Ignacio González 48]
[Oct 26]
Sud América        1-0 Racing             
  [Santiago González 66]
Juventud           1-3 Nacional           
  [Alejandro Reyes 79; Juan Manuel Díaz 6, Iván Alonso 53, Richard Porta 72]
[Oct 27]
El Tanque          4-0 Rentistas          
  [Juan Marcarie 5pen, 47, Santiago Lamanna 66, Álvaro Alejandro Mello 89]
Wanderers          1-1 River Plate        
  [Sergio Blanco 50; Martín Alaniz 60]
Liverpool          3-1 Cerro Largo        
  [Rodrigo Aguirre 37, Jonathan Barboza 54, Max Rauhoffer 90; Rino Lucas 2]
Miramar Misiones   0-0 Fénix              
Cerro              1-0 Peñarol            
  [Daniel Leites 46]

Round 9
[Nov 2]
Racing             1–0 Defensor Sporting  
  [Carlos Acosta 77]
River Plate        0-1 Rentistas          
  [Erardo Danilo Cócaro 13]
Nacional           1-2 Liverpool          
  [Andrés Lamas 56og; Fernando Martín Bonjour 61, Rodrigo Aguirre 86]
[Nov 3]
Danubio            0–1 Wanderers          
  [Gastón Rodríguez Maeso 60]
El Tanque          1-1 Sud América        
  [Gastón Martínez 74; Jorge Viotti 90+2]
Fénix              4-2 Juventud           
  [Hernán Novick 34, Marcos Mansulino 69, Maximiliano Pérez Tambasco 72, 
   Nicolás Royón 86; Gastón Otreras 4, 90]
Cerro Largo        2-1 Cerro              
  [Fabricio Núñez 36, Enzo Borges 76; Héctor Acuña 57]
Peñarol            5–0 Miramar Misiones   
  [Luis Aguiar 45+1, Jonathan Rodríguez 48, Antonio Pacheco 54, 58,
   Carlos Núñez 67]

Round 10
[Nov 7]
Defensor Sporting  5-3 Nacional           
  [Giorgian De Arrascaeta 65, Ignacio Risso Thomasset 75pen, 90+3pen,
   Felipe Gedoz 79, 90; Álvaro Recoba 5, Iván Alonso 88pen, Gonzalo Ramos 90+5]
[Nov 9]
Rentistas          0-0 Liverpool          
Wanderers          4–2 Miramar Misiones   
  [Maximiliano Olivera 6, Gastón Rodríguez Maeso 10, 37pen, Rodrigo Pastorini 47;
   Walter Pandiani 25, Ignacio Colombini 55]
Sud América        2-1 Peñarol            
  [Ángel Luna 77, Rodrigo Mieres 87; Damián Macaluso 75]
[Nov 10]
El Tanque          2-3 Cerro              
  [Jonathan Iglesias 39, Álvaro Alejandro Mello 46; Héctor Acuña 27, 78, 
   Julio Aguilar 49]
River Plate        3-2 Juventud           
  [Martín Alaniz 40, Michael Santos 47, Lucas Olaza 83; Renzo Pozzi 56,
   Jonathan Blanes 69]
Racing             0–1 Cerro Largo        
  [Fabricio Núñez 22]
Danubio            2-1 Fénix              
  [Jonatan Álvez 1, 90+3; Hernán Novick 45pen]

Round 11
[Nov 16]
Liverpool          2-2 Juventud           
  [Facundo Barcelo 28pen, 79pen; Jonathan Blanes 18, José María Franco 57pen]
Defensor Sporting  0–1 El Tanque          
  [Santiago Lamanna 39]
Cerro Largo        1-4 Nacional           
  [Enzo Borges 49; Iván Alonso 31, 42, 57, Alexander Medina 86]
[Nov 17]
River Plate        2–2 Sud América        
  [Michael Santos 27, Alexander Rosso 30; Ángel Luna 88, Adrián Argachá 90+2]
Wanderers          1-0 Rentistas          
  [Sergio Blanco 33pen]
Cerro              1–2 Miramar Misiones   
  [Héctor Acuña 43; Ignacio Christophersen 15, Pablo Pallante 47]
Racing             0-2 Danubio            
  [Jonatan Álvez 47, Líber Quiñones 66]
Peñarol            2-1 Fénix              
  [Carlos Núñez 15, Jonathan Rodríguez 65; Maximiliano Pérez Tambasco 71]

Round 12
[Nov 23]
El Tanque          2-2 Racing             
  [Gastón Puerari 25, Juan Pablo Fagúndez 83; Juan Pablo Fagúndez 36og, Diego Zabala 39]
Fénix              0-1 Liverpool          
  [Jonathan Barboza 42]
Miramar Misiones   2–1 Cerro Largo        
  [Ignacio Colombini 36, Federico Ramos 90+1; Adrián Romero 80pen]
Danubio            1–2 River Plate        
  [Christian González 64og; Hamilton Pereira 5, Lucas Olaza 12]
Sud América        0-1 Wanderers          
  [Sergio Blanco 53pen]
Juventud           2-2 Cerro              
  [José Mª Franco 18, Marco Antônio Militão Júnior 90+2; Carlos Grossmüller 3, 
   Hugo Silveira 10]
[Nov 24]
Rentistas          6–5 Defensor Sporting  
  [Gonzalo Bazallo 23, Gabriel Costa 43, Marcelo Fernández 52, 90+1, David Terans 61, 70;
   Felipe Gedoz 14, Adrián Luna 27, 45, Aníbal Hernández 43, Mario Risso Caffiro 55]
Nacional           2-3 Peñarol            
  [Iván Alonso 27, Diego Arismendi 84; Jonathan Rodríguez 16, 47, Luis Aguiar 29]

Round 13
[Nov 30]
Sud América        1–1 Defensor Sporting  
  [Gonzalo Malán 39; Ignacio Risso Thomasset 62]
Liverpool          2-2 Miramar Misiones   
  [Rodrigo Aguirre 8, Paulo Pezzolano 67pen; Sebastián Pérez 35, Walter Pandiani 62]
Juventud           0–0 Peñarol            
[Dec 1]
Racing             3–3 Wanderers          
  [Rodrigo Brasesco 28, 60, Luis Gorocito 45+2pen; Sergio Blanco 9, 47, 83pen]
Cerro Largo        0–1 Fénix              
  [Cecilio Waterman 90+3]
River Plate        1–1 El Tanque          
  [Lucas Olaza 80 /Álvaro Alejandro Mello 10]
Danubio            0–3 Rentistas          
  [Gabriel Costa 25, David Terans 77, 79]
Nacional           1-0 Cerro              
  [Iván Alonso 78]

Round 14
[Dec 7]
Rentistas          1-1 Sud América        
  [Guillermo Maidana 62pen; Santiago González 31]
Peñarol            2-0 Liverpool          
  [Luis Aguiar 14, Jonathan Rodríguez 17]
Wanderers          2-1 Defensor Sporting  
  [Sergio Blanco 48, Gastón Rodríguez Maeso 56; Nicolás Olivera 13]
[Dec 8]
El Tanque          0-2 Danubio            
  [Sergio Leal 75, Jonatan Álvez 90+2pen]
Fénix              0-0 Cerro              
Miramar Misiones   1-4 Nacional           
  [Walter Pandiani 36; Ignacio González 17, 67, Diego Arismendi 34, Richard Porta 45]
Racing             0-3 River Plate        
  [Gabriel Marques 4, Sebastián Taborda 85, Lucas Olaza 90+4]
Juventud           1-3 Cerro Largo        
  [Jonathan Charquero 77; Enzo Borges 15, 72, Adrián Romero 47]

Round 15
[Dev 14]
Cerro              2-1 Liverpool          
  [Mauricio Alonso 86, Hugo Silveira 90; Andrés Ravecca 2]
Rentistas          1-1 Racing             
  [Octavio Rivero 83; Luis Gorocito 45]
Cerro Largo        1-0 Peñarol            
  [Rino Lucas 57]
[Dec 15]
Miramar Misiones   0-0 Juventud           
Sud América        0-1 Danubio            
  [Pablo Lima 84]
Defensor Sporting  1-1 River Plate        
  [Nicolás Olivera 70; Sebastián Taborda 86]
Wanderers          5-0 El Tanque          
  [Sergio Blanco 37, 64, 70, 74, Rodrigo Pastorini 84]
Nacional           1-2 Fénix              
  [Álvaro Fernández 18; Ignacio Pallas 52, Hernán Novick 72]

Final Table:

 1.Danubio FC                    15  10  2  3  24-13  32  Apertura Winners
 2.CA River Plate                15   9  4  2  30-17  31
 3.C Nacional dF                 15  10  0  5  29-18  30
 4.Montevideo Wanderers FC       15   7  6  2  25-18  27
 5.CA Rentistas                  15   7  4  4  22-21  25
 6.Liverpool FC                  15   6  4  5  18-15  22
 7.CCyD El Tanque Sisley         15   5  6  4  18-17  21
 8.CA Peñarol                    15   5  4  6  23-20  19
 9.Cerro Largo FC (Melo)         15   5  4  6  19-22  19
10.CA Cerro                      15   5  2  8  21-25  17
11.IA Sud América                15   4  5  6  16-21  17
12.Defensor Sporting Club        15   4  4  7  22-25  16
13.CA Fénix                      15   4  3  8  18-20  15
14.Racing CM                     15   4  3  8  18-23  15
15.CS Miramar Misiones           15   2  6  7  11-28  12
16.CA Juventud (Las Piedras)     15   2  5  8  18-29  11


Torneo Clausura 2014

Final Table:

 1.Montevideo Wanderers FC       15  11  1  3  36-18  34  Clausura Winners
 2.CA Peñarol                    15  10  3  2  32-13  33
 3.C Nacional dF                 15   9  0  6  26-18  27
 4.CA River Plate                15   8  2  5  21-16  26
 5.Danubio FC                    15   7  4  4  24-20  25
 6.CA Fénix                      15   7  3  5  27-19  24
 7.Racing CM                     15   7  3  5  19-18  24
 8.CA Juventud (Las Piedras)     15   6  3  6  23-25  21
 9.Defensor Sporting Club        15   5  5  5  25-26  20
10.CA Rentistas                  15   6  2  7  18-23  20
11.CA Cerro                      15   6  2  7  23-27  20
12.IA Sud América                15   5  3  7  19-24  18
13.Liverpool FC                  15   4  4  7  23-24  16
14.CCyD El Tanque Sisley         15   3  3  9  20-25  12
15.CS Miramar Misiones           15   3  1 11  12-29  10
16.Cerro Largo FC (Melo)         15   2  3 10  13-36   9

Round 1
[Feb 1]
Defensor Sporting  1-3 Liverpool          
  [Nicolás Olivera 39pen; Caué Fernández 51, Rodrigo Aguirre 78, 
   Paulo Pezzolano 86]
Sud América        3-0 Juventud           
  [Gonzalo Malán 23, Santiago Biglieri 62pen, Nicolás Royón 88]
Racing             0-2 Nacional           
  [Gastón Pereiro 10, Juan Cruz Mascia 72]
[Feb 2]
Wanderers          3-1 Cerro              
  [Gastón Rodríguez Maeso 43, 67, Rodrigo Pastorini 85; Pablo Melo 17]
El Tanque          1-2 Fénix              
  [Gastón Machado 20pen; Aníbal Hernández 88, Martín Ligüera 90]
River Plate        1-2 Peñarol            
  [Sebastián Taborda 8; Mauro Fernández 86, Antonio Pacheco 90pen]
[Feb 4]
Rentistas          1-3 Miramar Misiones   
  [Octavio Rivero 69; Walter Pandiani 25pen, Agustín Miraballes 49,
   Ignacio Christophersen 76]
Danubio            1-1 Cerro Largo       
  [Gonzalo Porras 56; Bruno Silva 63pen]

Round 2
[Feb 7]
Peñarol            2–2 Defensor Sporting  
  [Marcelo Danubio Zalayeta 42, Antonio Pacheco 76pen; Mario Regueiro 22,
   Nicolás Olivera 55pen]
[Feb 8]
Fénix              4–1 Sud América        
  [Aníbal Hernández 3, 25, Lucas Cavallini 35, Martín Ligüera 90+2;
   Santiago Carrera 86]
Liverpool          2-2 Wanderers          
  [Paulo Pezzolano 2, Ernesto Javier Chevantón 50; Sergio Blanco 70,
   Gastón Bueno 90+5]
[Feb 9]
Juventud           0–4 El Tanque          
  [Júnior Arias 12, 70, Álvaro Alejandro Mello 41, Facundo Guichón 81]
Cerro              1-1 Danubio            
  [Hugo Silveira 61; Jonatan Álvez 24]
Miramar Misiones   0-2 Racing             
  [Luis Gorocito 76, Christian Tabó 88]
Cerro Largo        2–2 River Plate        
  [Bruno Silva 48, Leonardo Rivero 53; Jonathan Ramírez 32, Michael Santos 89]
Nacional           2-0 Rentistas          
  [Iván Alonso 5pen, 59]

Round 3
[Feb 15]
River Plate        abd Cerro              [abandoned at 1-0 in 39' due to
  [Diego Rodríguez Da Luz 18]              crowd trouble]
Wanderers          4-0 Cerro Largo        
  [Rodrigo Pastorini 21, 57, Sergio Blanco 79, Matías Santos 85]
Danubio            2-1 Liverpool          
  [Camilo Mayada 11, Federico Ricca 59; Iván Moreno y Fabianessi 67]
[Feb 16]
Racing             0-3 Fénix              
  [Maximiliano Pérez Tambasco 15, Franco Acosta 24, Aníbal Hernández 44]
El Tanque          1-0 Miramar Misiones   
  [Júnior Arias 10]
Defensor Sporting  2-1 Juventud           
  [Leonardo Pais 12, Giorgian De Arrascaeta 41; Jaime Báez 72]
Sud América        0-2 Nacional           
  [Iván Alonso 60pen, 64]
[Mar 5]
Peñarol            1-2 Rentistas          
  [Marcelo Danubio Zalayeta 90+18; Sebastián Rodrigo Vázquez 80, Raúl Octavio Rivero 90+6;
   match interrupted for 15 minutes during second half]
[Mar 19]
River Plate        2-1 Cerro              [remaining 51']
  [Diego Rodríguez Da Luz 18, Jonathan Ramírez 39; Héctor Acuña 43]

Round 4
[Feb 22]
Rentistas          4-1 Cerro              
  [Raúl Octavio Rivero 40, 63, Marcelo Fernández García 54,
   Rodrigo Sebastián Vázquez 90; Carlos Grossmüller 56]
Nacional           0-2 Danubio            
  [Diego Martiñones 47, Juan Ignacio González Brazeiro 87]
[Feb 23]
Miramar Misiones   0-1 Sud América        
  [Federico Gallego 77]
Juventud           2-3 Wanderers          
  [Diego Rodríguez Telechea 26, Jonathan Blanes 35pen; Mauricio Gómez 3,
   Matías Santos 67, Sergio Blanco 80]
Liverpool          0-1 River Plate        
  [Williams Martínez 43]
Cerro Largo        2-1 El Tanque          
  [Leonardo Rivero 56, 86; Yéfferson Moreira 83]
Fénix              1-1 Defensor Sporting  
  [Franco Acosta 18; Giorgian de Arrascaeta 7]
Peñarol            1-1 Racing             
  [Javier Toledo 36; Luis Gorocito 70]

Round 5
[Mar 1]
Sud América        0–1 Cerro Largo        
  [Leonardo Rivero 1]
Racing             2-1 Cerro              
  [Leandro Ezquerra 15, Diego Zabala 34; Pablo Melo 54]
Rentistas          0-3 Juventud           
  [Jaime Báez 49, 80, Néstor Silva 90+2]
Danubio            0-2 Peñarol            
  [Antonio Pacheco 44pen, Marcelo Danubio Zalayeta 68]
[Mar 2]
Wanderers          0-2 Fénix              
  [Rodrigo Rojo 16, Maximiliano Callorda 81]
El Tanque          1-4 Liverpool          
  [Júnior Arias 61pen; Javier Chevantón 7, Iván Moreno y Fabianessi 32,
   Paulo Pezzolano 62, Rodrigo Aguirre 84]
Defensor Sporting  2–1 Miramar Misiones   
  [Felipe Gedoz 2, Giorgian De Arrascaeta 65; Christian Colman 50]
River Plate        3-0 Nacional           
  [Jonathan Ramírez 45, Martín Alaniz 69, Leandro Rodríguez 86]

Round 6 
[Mar 7]
Nacional           3–1 El Tanque          
  [Juan Cruz Mascia 25, Henry Giménez 48, Andrés Scotti 70; Júnior Arias 8]
[Mar 8]
Cerro Largo        1–5 Defensor Sporting  
  [Leonardo Rivero 90; Giorgian De Arrascaeta 21, 36, Leonardo Pais 52,
   Felipe Gedoz 58, Matías Alonso 74pen]
Miramar Misiones   0–2 River Plate        
 [Sebastián Taborda 77, Leandro Rodríguez 83]
Juventud           2–3 Danubio            
  [Jonathan Blanes 9, Gastón Puerari 65; Jonatan Álvez 41,
   Juan Ignacio González Brazeiro 51, Bruno Fornaroli 54]
[Mar 9]
Cerro              1–1 Sud América        
  [Carlos Grossmüller 80pen; Nicolás Royón 28]
Liverpool          2-2 Racing             
  [Manuel Fernández 65og, Facundo Barcelo 72; Luis Gorocito 25, Leandro Ezquerra 77]
Fénix              1-2 Rentistas          
  [Diego Gonzalo Vega 89; Guillermo Maidana 2, Bruno Piñatares 53]
Peñarol            2-1 Wanderers          
  [Luis Aguiar 54pen, Jonathan Rodríguez 80; Matías Santos 9]

Round 7
[Mar 15]
Sud América        2-1 Liverpool          
  [Nicolás Royón 67, 77; Paulo Pezzolano 80pen]
Wanderers          3-2 Nacional           
  [Rodrigo Pastorini 20, Mauricio Gómez 28, Matías Santos 53;
   Gastón Pereiro 18, Juan Cruz Mascia 43]
Defensor Sporting  1–3 Cerro              
  [Ramón Arias 46; Carlos Grossmüller 60pen, Héctor Acuña 68pen, 78]
[Mar 16]
River Plate        1–1 Fénix              
  [Sebastián Taborda 30; Maximiliano Pérez Tambasco 90+2]
Rentistas          3–1 Cerro Largo        
  [Raúl Octavio Rivero 28, 53, 65; Leonardo Rivero 67]
Danubio            3–1 Miramar Misiones   
  [Camilo Mayada 13, Emiliano Velázquez 36, Jonathan Álvez 75; Pablo Pallante 49]
Racing             0-0 Juventud           
El Tanque          3-4 Peñarol            
  [Jonathan Iglesias 28, Sergio Felipe 64, Danilo Asconeguy 74;
   Darío Rodríguez Peña 35, Antonio Pacheco 40pen, Jonathan Rodríguez 51, 87]

Round 8
[Mar 22] 
Fénix              2–1 Miramar Misiones   
  [Martín Ligüera 41pen, Aníbal Hernández 66pen; Christian Colman 76]
Racing             3–1 Sud América        
  [Agustín Gutiérrez 47pen, Mauricio Affonso 60, Jesús Trindade 83; Nicolás Royón 26]
Peñarol            0-1 Cerro              
  [Juan Delgado 59]
[Mar 23]
River Plate        1-0 Wanderers          
  [Leandro Rodríguez 65]
Cerro Largo        2-2 Liverpool          
  [Martín González Crespo 22, Gustavo Aprile 78; Facundo Barcelo 48, Gonzalo Godoy 69]
Rentistas          1–1 El Tanque          
  [Bruno Piñatares 4; Andrés Aparicio 61]
Danubio            1–1 Defensor Sporting  
  [Jonatan Álvez 15; Matías Alonso 6]
Nacional           0–1 Juventud           
  [Jaime Báez 86]

Round 9
[Mar 28]
Defensor Sporting  2-1 Racing             
  [Giorgian De Arrascaeta 44, Ignario Risso Thomasset 90; Leandro Ezquerra 56]
[Mar 29]
Sud América        0–0 El Tanque          
Liverpool          1-0 Nacional           
  [Caué Fernandes 78]
Wanderers          3-2 Danubio            
  [Gastón Rodríguez Maeso 17, 32, Sergio Blanco 76pen,
   Diego Martiñones 74, Jonatan Álvez 85]
[Mar 30]
Cerro              2–1 Cerro Largo        
  [Juan Delgado 46, Héctor Acuña 65; Leonardo Rivero 90+2pen]
Juventud           abd Fénix              [abandoned at 1-1 in 33' due to bad weather]
  [Darío Flores Bistolfi 10; Aníbal Hernández 6]
Rentistas          abd River Plate        [abandoned at 0-0 in 37' due to bad weather]
[Apr 1]
Juventud           1-1 Fénix              [remaining 57']
  [Darío Flores Bistolfi 10; Aníbal Hernández 6]
Rentistas          1-0 River Plate        [remaining 53']
  [Octavio Rivero 76]
[Apr 4]
Miramar Misiones   0-2 Peñarol            
  [Carlos Núñez 12, Jonathan Rodríguez 84]

Round 10
[Apr 12]
Liverpool          2-0 Rentistas          
  [Ernesto Javier Chevantón 27, Facundo Barcelo 86]
Peñarol            2–0 Sud América        
  [Carlos Núñez 47, Luis Aguiar 86]
[Apr 13]
Fénix              1–2 Danubio            
  [Lucas Cavallini 35; Jonathan Álvez 11, 78]
Juventud           3–1 River Plate        
  [Jaime Báez 31, Jhonatan Blanes 40pen, Gastón Puerari 72; Leandro Rodríguez 15]
Cerro Largo        0-1 Racing             
  [Luis Gorocito 63]
Miramar Misiones   0-5 Wanderers          
  [Diego Riolfo 21, Rodrigo Pastorini 30, 77, Gastón Rodríguez Maeso 52,
   Nicolás Albarracín 80]
Cerro              1–3 El Tanque          
  [Pablo Melo 55; Matías Acuña 43, Daniel Leites 90og, Guillermo López 90+2]
Nacional           2–0 Defensor Sporting  
  [Carlos De Pena 30, Juan Cruz Mascia 58]

Round 11
[Apr 19]
Sud América        2–1 River Plate        
  [Nicolás Royón 29, Ángel Luna 46; Cristian Techera 65]
Danubio            2-1 Racing             
  [Jonatan Álvez 15pen, 90; Luis Gorocito 88]
Nacional           3–0 Cerro Largo        
  [Rinaldo Cruzado 43, Diego Arismendi 49, Álvaro Recoba 90]
[Apr 20]
Rentistas          1-3 Wanderers          
  [Erick Cabaco 89; Rodrigo Gómez 6, Sergio Blanco 7, 69pen]
Miramar Misiones   0-1 Cerro              
  [Héctor Acuña 66pen]
El Tanque          3–3 Defensor Sporting  
  [Álvaro Alejandro Mello 20, 23, Facundo Guichón 79; Adrián Luna 32,
   Ignacio Risso Thomasset 36, Nicolás Olivera 65]
Juventud           2–0 Liverpool          
  [Néstor Silva 81, Rodrigo Viega 87]
[Apr 21]
Fénix              0-1 Peñarol            
  [Juan Álvez 45+2og]

Round 12
[Apr 25]
Defensor Sporting  1-1 Rentistas          
  [Adrián Luna 52; David Terans 60]
[Apr 26]
Cerro              2-3 Juventud           
  [Héctor Acuña 4, Juan Ramón Curbelo 57; Darío Flores Bistolfi 30,
   Jaime Báez 53, Jonathan Blanes 71pen]
Racing             2–1 El Tanque          
  [Christian Tabó 45, Agustín Gutiérrez 75; Júnior Arias 50]
Liverpool          0-2 Fénix              
  [Maximiliano Perg 70, Maximiliano Callorda 85]
River Plate        2-1 Danubio           
  [Sebastián Taborda 5, Leandro Rodríguez 47; Gastón Fáber 45+2]
[Apr 27]
Wanderers          3–1 Sud América        
  [Nicolás Albarracín 46, 90+1, Sergio Blanco 67; Nicolás Royón 22]
Cerro Largo        0–1 Miramar Misiones   
  [Mathías Appelt 17]
Peñarol            5-0 Nacional           
  [Marcelo Danubio Zalayeta 12, Damián Macaluso 45+1,
   Jorge Rodríguez Núñez 51, Luis Aguiar 71, 89]

Round 13
[May 3]
Peñarol            4–0 Juventud           
  [Jonathan Rodríguez 18, 44, Carlos Núñez 90+1, 90+3]
Wanderers          3-1 Racing             
  [Mauricio Gómez 5, Maximiliano Olivera 50, Rodrigo Pastorini 73;
   Luis Gorocito 3]
Fénix              5–1 Cerro Largo        
  [Cecilio Waterman 2, 78, Aníbal Hernández 11, Ignacio Pallas 66,
   Maximiliano Callorda 89; Rino Lucas 1]
Defensor Sporting  2–1 Sud América        
  [Matías Alonso 43, Nicolás Olivera 56pen; Santiago Biglieri 6]
[May 4]
Rentistas          1–0 Danubio            
  [Raúl Octavio Rivero 24]
Miramar Misiones   3-2 Liverpool          
  [Leonardo Melazzi 68, 88, Walter Pandiani 73; Facundo Barcelo 45,
   Paulo Pezzolano 84]
El Tanque          0–1 River Plate        
  [Sergio Felipe 41og]
Cerro              1-3 Nacional           
  [Claudio Dadomo 43; Leandro Barcia 26, 32, Gastón Pereiro 53]

Round 14
[May 10]
Sud América        3-1 Rentistas          
  [Ángel Luna 34, Adrián Argachá 52, Fabián Yantorno 90; David Terans 90+2]
Nacional           3–0 Miramar Misiones   
  [Gastón Pereiro 26, 65, Carlos De Pena 75]
[May 11]
Danubio            1–0 El Tanque          
  [Federico Ricca 56]
Cerro              3-1 Fénix              
  [Héctor Acuña 46, Matías Abisab 51, 87; Maximiliano Pérez Tambasco 76]
Defensor Sporting  1-2 Wanderers          
  [Matías Jones 7; Martín Díaz 18, Nicolás Albarracín 83]
River Plate        0-2 Racing             
  [Agustín Gutiérrez 37, Leandro Ezquerra 75]
Cerro Largo        0-3 Juventud           
  [Jaime Báez 48, Gastón Puerari 73, Néstor Silva 85pen]
Liverpool          1-1 Peñarol            
  [Paulo Pezzolano 13pen; Fabián Estoyanoff 81]

Round 15
[May 17]
Racing             1-0 Rentistas          
  [Agustín Gutiérrez 20]
Juventud           2-2 Miramar Misiones   
  [Néstor Silva 6, Jonathan Blanes 63pen; Matías Appelt 72, 86]
[May 18]
River Plate        3-1 Defensor Sporting  
  [Michael Santos 5, 29, 65; Facundo Castro 60]
Fénix              1–4 Nacional           
  [Maximiliano Callorda 20; Leandro Barcia 14, Ismael Benegas 47,
   Andrés Scotti 70, Juan Cruz Mascia 90+7]
El Tanque          0-1 Wanderers          
  [Maximiliano Olivera 53]
Peñarol            3-1 Cerro Largo        
  [Luis Aguiar 22, Alejandro Acosta 25og, Darío Rodríguez 40;
   Jonathan Souza Motta 17]
Danubio            3-3 Sud América        
  [Diego Martiñones 57, 88, Bruno Fornaroli 90+1; Sebastián Gallego 1,
   Nicolás Royón 6, 22]
Liverpool          2-3 Cerro              
  [Rodrigo Aguirre 60, Gastón Filgueira 77; Héctor Acuña 5pen, 75pen,
   Hugo Silveira 65]

Final Table:

 1.Montevideo Wanderers FC       15  11  1  3  36-18  34  Clausura Winners
 2.CA Peñarol                    15  10  3  2  32-13  33
 3.C Nacional dF                 15   9  0  6  26-18  27
 4.CA River Plate                15   8  2  5  21-16  26
 5.Danubio FC                    15   7  4  4  24-20  25
 6.CA Fénix                      15   7  3  5  27-19  24
 7.Racing CM                     15   7  3  5  19-18  24
 8.CA Juventud (Las Piedras)     15   6  3  6  23-25  21
 9.Defensor Sporting Club        15   5  5  5  25-26  20
10.CA Rentistas                  15   6  2  7  18-23  20
11.CA Cerro                      15   6  2  7  23-27  20
12.IA Sud América                15   5  3  7  19-24  18
13.Liverpool FC                  15   4  4  7  23-24  16
14.CCyD El Tanque Sisley         15   3  3  9  20-25  12
15.CS Miramar Misiones           15   3  1 11  12-29  10
16.Cerro Largo FC (Melo)         15   2  3 10  13-36   9


Tabla Anual 2013/14

Table:

 1.Montevideo Wanderers FC       30  18  7  5  61-36  61  Clausura Winners
 2.C Nacional dF                 30  19  0 11  55-36  57
 3.CA River Plate                30  17  6  7  51-33  57
 4.Danubio FC                    30  17  6  7  48-33  57  Apertura Winners
 5.CA Peñarol                    30  15  7  8  55-33  52
 6.CA Rentistas                  30  13  6 11  40-44  45
 7.CA Fénix                      30  11  6 13  45-39  39
 8.Racing CM                     30  11  6 13  37-41  39
 9.Liverpool FC                  30  10  8 12  41-39  38
10.CA Cerro                      30  11  4 15  44-52  37
11.Defensor Sporting Club        30   9  9 12  47-51  36
12.IA Sud América                30   9  8 13  35-45  35
13.CCyD El Tanque Sisley         30   8  9 13  38-42  33
14.CA Juventud (Las Piedras)     30   8  8 14  41-54  32
15.Cerro Largo FC (Melo)         30   7  7 16  32-58  28
16.CS Miramar Misiones           30   5  7 18  23-57  22

Relegated (on average points past 2 seasons):
Liverpool, Cerro Largo, Miramar Misiones


Championship Playoff

Semifinal [May 25, Estadio Luis Franzini, Montevideo]
Danubio            3-0 Wanderers          
  [Federico Ricca 19, Leandro Sosa 38, Fabricio Formiliano 54]

NB: over 1 leg, between winners Apertura (Danubio) and Clausura (Wanderers)

Final

NB: over 2 legs; between winners Tabla Anual (Wanderers) and winners semifinal (Danubio)

First Leg  [Jun 3, Estadio Luis Franzini, Montevideo]
Danubio            0-0 Wanderers          
  [Danubio: Salvador Ichazo; Guillermo Cotugno, Matías De Los Santos,
     Emiliano Velázquez; Camilo Mayada, Fabricio Formiliano (Horacio Sequeira 83),
     Gonzalo Porras, Leandro Sosa (Hugo Soria 83); Ignacio González;
     Diego Martiñones, Bruno Fornaroli; coach: Leonardo Ramos; unused subs:
     Franco Torgnascioli; Carlos Canobbio, Gastón Farber, Jádson Viera,
     Jorge Zambrana;
   Wanderers: Federico Cristóforo; Mauricio Gómez, Gastón Bueno, Martín Díaz,
     Maximiliano Olivera; Adrián Colombino, Santiago Martínez,
     Gastón Rodríguez Maeso (Kevin Ramírez 84); Diego Riolfo (Javier Cabrera 57),
     Rodrigo Pastorini (Nicolás Albarracín 61); Sergio Blanco; coach: Alfredo Arias;
     unused subs: Martín Rodríguez Prantl; Emiliano Díaz, Leandro Paiva,
     Martín Rivas;
   ref: Darío Ubriaco; Miguel Ángel Nievas, Carlos Pastorino; Fernando Falce;
   yellow cards: Leandro Sosa 3, Emiliano Velázquez 25, Camilo Mayada 34,
                 Guillermo Cotugno 71, Gonzalo Porras 88;
                 Santiago Martínez 45, Gastón Bueno 90+1]

Second Leg [Jun 8, Estadio Parque Central, Montevideo]
Wanderers          2-2 Danubio            [aet, 2-3 pen]
  [Diego Riolfo 77, Nicolás Albarracín 104; Leandro Sosa 24, Camilo Mayada 119]
  [penalties: Gonzalo Porras             0-1, Rodrigo Pastorini (wide)      0-1;
              Camilo Mayada              0-2, Maximiliano Olivera (held)    0-2;
              Ignacio González (wide)    0-2, Gastón Rodríguez Maeso (held) 0-2;
              Fabricio Formiliano (held) 0-2, Federico Cristóforo           1-2;
              Federico Ricca (wide)      1-2, Diego Riolfo                  2-2;
              Guillermo Cotugno          2-3, Nicolás Albarracín (held)     2-3]
  [Wanderers: Federico Cristóforo; Mauricio Gómez (Diego Riolfo 65), Gastón Bueno, 
     Martín Díaz (Gastón Rodríguez Maeso 53), Maximiliano Olivera; Adrián Colombino
     (Kevin Ramírez 46), Emiliano Díaz, Santiago Martínez, Nicolás Albarracín;
     Javier Cabrera, Rodrigo Pastorini; coach: Alfredo Arias; unused subs:
     Martín Rodríguez Prantl; Yuri Galli, Leandro Paiva, Martín Rivas;
   Danubio: Salvador Ichazo; Matías De Los Santos, Emiliano Velázquez, Federico Ricca;
     Camilo Mayada, Fabricio Formiliano, Gonzalo Porras, Leandro Sosa 
     (Guillermo Cotugno 46); Ignacio González; Diego Martiñones (Hugo Soria 53),
     Bruno Fornaroli (Gastón Fáber 61); coach: Leonardo Ramos; unused subs:
     Franco Torgnascioli; Horacio Sequeira, Jádson Viera, Jorge Zambrana;
   ref: Roberto Silvera; Mauricio Espinosa Gabriel Popovits; Christian Ferreyra;
   yellow cards: Gastón Bueno 22, Mauricio Gómez 55, Javier Cabrera 57, 87,
                 Emiliano Díaz 93, Nicolás Albarracín 105;
                 Emiliano Velázquez 8, 51, Gonzalo Porras 23,
                 Matías de los Santos 39, 90, Bruno Fornaroli 61, Federico Ricca 89: 
   red cards: Gastón Bueno 67, Javier Cabrera 87 (2 yellow);
              Emiliano Velázquez 51 (2 yellow), Matías De los Santos 90 (2 yellow)]


Segunda División Profesional

Regular Season | Promotion Playoff

Regular Season

Final Table:

 1.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    26  14  6  6  41-25  48  Promoted
 2.CA Atenas (San Carlos)        26  13  7  6  43-34  46  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.CD Maldonado (Maldonado)      26  10 11  5  30-28  41  Promotion Playoff
 4.Huracán FC                    26  11  7  8  33-26  40  Promotion Playoff
 5.CA Boston River               26  12  3 11  40-31  39  Promotion Playoff
 6.Rocha FC (Rocha)              26  10  9  7  34-27  39  Promotion Playoff
 7.Rampla Juniors FC             26  11  5 10  37-34  38  Promotion Playoff
 8.CA Villa Teresa               26   9  9  8  34-31  36  Promotion Playoff
 9.Central Español FC            26  11  3 12  33-41  36  Promotion Playoff
10.CA Plaza (Colonia)            26   8 11  7  27-24  35  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Canadian SC                   26   9  7 10  26-30  34
12.CA Progreso                   26   7  6 13  27-37  27
13.CS Cerrito                    26   6  5 15  24-41  23
14.CA Torque                     26   2  9 15  27-47  15

Round 1
[Oct 12]
Canadian           1-1 Atenas             
  [Sebastián Palermo 90+3pen; Leandro Sosa 80]
Progreso           0-2 Huracán            
  [Gonzalo Cardaccio 33, Danny González 37]
Villa Teresa       2-2 Torque             
  [Fabián Moraes 19, Joel Burgueño 21; Nicolás Milesi 22, Pablo Castro 43]
Maldonado          1-1 Plaza              
  [Germán Pérez 79; Horacio Salaverry 50]
Boston River       0-0 Cerrito            
Rampla Juniors     1-0 Central Español    
  [Rodrigo Canosa 52]
[Oct 13]
Rocha              2-1 Tacuarembó         
  [Fernando Arismendi 6, Facundo Maidana 86; Gastón Colmán 31]

Round 2 [Oct 20]
Villa Teresa       1–0 Huracán            
  [Federico Alonso 39]
Central Español    0-3 Progreso           
  [Marcelo Tapia 50, Denis Burgueño 75, Líber Ortigoza 90]
Rampla Juniors     2-2 Torque             
  [César Vargas 60, Andrés Márquez 87pen; Álvaro Pintos 34, 63]
Tacuarembó         1-1 Canadian           
  [Gastón Colmán 81; Sergio Cabral 57]
Atenas             1–2 Rocha              
  [José Álvarez 30; Fernando Arismendi 54, Yonatan Ortiz 59]
Maldonado          1-1 Cerrito            
  [Santiago Bello 55; Cristiano Gomes 90+1]
Plaza              1–1 Boston River       
  [Rubéns Martín Colombo 52; Christian Yeladián 8]

Round 3 [Oct 26]
Rampla Juniors     3-1 Progreso           
 [Agustín Márquez 5, 14, Ignacio De León 50; Federico Millacet 15]
Canadian           0-3 Villa Teresa       
  [Yoel Burgueño 48, Federico Alonso 55, Ramón Valencio 69pen]
Atenas             1-1 Torque             
  [Sergio Suffo 70pen; Nicolás Milesi 5]
Huracán            1-0 Cerrito            
  [Dany González 76]
Plaza              2-1 Central Español    
  [Rubéns Colombo 90+1, Gerardo Fleitas 90+2; Santiago Stopiello 89]
Tacuarembó         1-2 Boston River       
  [Carlos Dutra 45+2; Giovanni Zarfino 23, Christian Yeladián 56]
Maldonado          0-0 Rocha              

Round 4 [Nov 2]
Huracán            3-1 Tacuarembó         
  [Iván Pailós 48, 54, Dany González 60; Gastón Colmán 88]
Villa Teresa       1–2 Maldonado          
  [Ramón Valencio 62pen; José Pérez Bach 4, Santiago Bello 40pen]
Progreso           0-0 Torque             
Boston River       2-3 Atenas             
  [Serafín García 34, Maximiliano Córdoba 70; Federico Tabeira 86,
   Ezequiel Vázquez 90, Jonathan Ruiz Díaz 90+2]
Central Español    1-0 Canadian           
  [Emiliano Castro 85]
Rampla Juniors     1–1 Plaza              [points awarded to Rampla Juniors
  [Andrés Márquez 5;                       because of ineligible player Plaza;
   Rubéns Martín Colombo 38]               goal records do not change]
Rocha              3-1 Cerrito            
  [Fernando Arismendi 1,  Douglas Lima 76, Cristian Gutiérrez 90+3; Diego Pérez 50]

Round 5
[Nov 9]
Torque             0–1 Boston River       
  [Facundo Perazza 90]
Central Español    0-3 Rocha              
  [Jonathan Ortiz 40, Cristian Gutiérrez 87pen, Fernando Arismendi 90+2]
Progreso           2-3 Canadian           
  [Federico Millacet 20, Michael Suárez 72; Simón Pagua 13, Cristian Britos 44,
   Alejo Saravia 67]
Plaza              0-0 Huracán            
Villa Teresa       3-0 Cerrito            
  [Diego Denis 27, Fabián Morais 52, Sebastián Gaitán 75]
Tacuarembó         1–3 Rampla Juniors     
  [Aldo Díaz 57; Julio Gutiérrez 13, Nicolás Núñez 65, Pablo Pereira 72]
[Nov 10]
Maldonado          2–2 Atenas             
  [José Pérez Bachs 50, Bruno Téliz 78; Federico Tabeira 66, Sergio Suffo 90+2pen]

Round 6
[Nov 15]
Rocha              2–0 Plaza              
  [Cristian Gutiérrez 50, 75]
[Nov 16]
Rampla Juniors     2-2 Villa Teresa       
  [Nicolás Mezquida 26, Andrés Márquez 70; Matías Alonso 30, Ramón Valencio 83pen]
Boston River       1-0 Progreso           
  [Serafín García 75pen]
Canadian           2-0 Cerrito            
  [Alejo Saravia 34, Maximiliano Ohaco 47]
Atenas             1–4 Central Español    
  [Leandro Sosa 5; Ignacio Rivero 45, 85, Sergio Agüete 63, Jorge Artigas 80]
Torque             0-1 Huracán            
  [Iván Pailós 34]
Maldonado          1-1 Tacuarembó         
  [Johany Hernández 26; Aldo Díaz 57pen]

Round 7 [Nov 19]
Villa Teresa       0–2 Tacuarembó         
   [Aldo Díaz 9, Joaquín Verges 58]
Rocha              2–2 Torque             
  [Cristian Gutiérrez 9, Diego Rebollo 90+4; Santiago Lanterna 25,
   Matías Severo 34]
Central Español    3–1 Boston River       
  [Jorge Artigas 30, 34, Emiliano Castro 54; Christian Yeladián 8]
Cerrito            1–3 Rampla Juniors     
  [Mariano Cappi 39; Pablo Pereira 25, Andrés Márquez 61, Enzo Ventoso 90+2]
Progreso           0–1 Maldonado          
  [José Pérez Bach 45]
Atenas             1–1 Plaza              
  [Exequiel Vázquez 4; Maximiliano Fleitas 76]
Huracán            3–0 Canadian           
  [Iván Pailós 35, Álvaro Méndez 75, Dany González 90]

Round 8
[Nov 23]
Villa Teresa       0-1 Rocha              
  [César Alejandro Galván 75]
Tacuarembó         1-1 Torque             
  [Aldo Díaz 45pen; Santiago Bogadro 48]
Cerrito            1–0 Central Español    
  [Carlos Zárate 32]
Maldonado          1-3 Canadian           
  [Santiago Bello 69; Sebastián Palermo 51, 54, Maximiliano Pellejero 72]
Huracán            0-2 Atenas             
  [Carlos Keosseian 49, Ezequiel Vázquez 90]
Plaza              2-0 Progreso           
  [José Luis Torres 6, Maximiliano Fleitas 15]
[Nov 24]
Boston River       1–2 Rampla Juniors     
  [Jorge Charquero 38; Andrés Márquez 8, 78]

Round 9
[Nov 30]
Rampla Juniors     1-1 Huracán            
  [Andrés Márquez 33pen; Matías Duffard 75]
Canadian           0-3 Boston River       
  [Serafín García 26pen, Emiliano García 47, Jorge Charquero 81]
Atenas             1-0 Villa Teresa       
  [Sergio Suffo 51]
Tacuarembó         1-0 Cerrito            
  [Aldo Díaz 14]
Rocha              0-1 Progreso           
  [Haibrany Ruiz Díaz 38]
[Dec 1]
Torque             0-2 Plaza              
  [Rubéns Martín Colombo 10, Maximiliano Fleitas 80]
Central Español    2-1 Maldonado          
  [Sebastián Sosa 82, Wánderson Silveira 87; Santiago Bello 35]

Round 10 [Dec 7]
Boston River       1-0 Rocha              
  [Serafín García 40]
Huracán            0-2 Central Español    
  [Wánderson Silveira 35, Sebastián Sosa 48]
Maldonado          2-1 Torque             
  [Gabriel Alcoba 11, José Pérez Bach 86; Christian Soto 36]
Progreso           1-2 Tacuarembó         
  [Damián Bautista 25; Aldo Díaz 33, 45]
Atenas             2-0 Cerrito            
  [Ezequiel Vázquez 25, Leandro Sosa 71]
Canadian           1-0 Rampla Juniors     
  [Héctor García 65]
Plaza              0-1 Villa Teresa       
  [Gonzalo Curbelo Blanchet 89]

Round 11
[Dec 10]
Villa Teresa       4-2 Boston River       
  [Sebastián Gaitán 65, 90+4, Joel Burgueño 68, 76; Giovanni Zarfino 13,
   Christian Yeladián 25]
Cerrito            2-0 Torque             
  [Nicolás Masanti 34, Mariano Cappi 50]
Progreso           1-2 Atenas             
  [Michael Miranda 81; Maximiliano Sigales 49, Federico Castellanos 90+3]
Plaza              0-2 Canadian           
  [Maximiliano Ohaco 7, Héctor García 25]
[Dec 11]
Huracán            2-1 Maldonado          
  [Marcelo Méndez 60pen, Iván Pailós 90; Juan Ferreira 27]
Central Español    2-1 Tacuarembó         
  [Jorge Artigas 30, Wánderson Silveira 62; Aldo Díaz 81pen]
Rocha              0-1 Rampla Juniors     
  [Andrés Márquez 59pen]

Round 12
[Dec 14]
Rampla Juniors     2-1 Atenas             
  [Nicolás Mezquida 5, Andrés Márquez 90; Ezequiel Vázquez 85]
Central Español    0-0 Villa Teresa       
Torque             2-2 Canadian           
  [Santiago Bogadro 4, Santiago Lanterna 74; José Álvarez 56, Lautaro Araza 90+2]
Boston River       1-3 Maldonado          
  [Serafín García 16pen; Santiago Bello 31pen, 64pen, Juan Manuel Ferreira 90+4pen]
Cerrito            3-3 Progreso           
  [Matías Ferrale 25, Mariano Cappi 67, 84; Michel Miranda 50, Gastón Nicoletti 89,
   Matías Airoldi 90]
Tacuarembó         1-1 Plaza              
  [Sebastián Sánchez 69; Rubéns Martín Colombo 50]
[Dec 15]
Rocha              1-1 Huracán            
  [Cristian Gutiérrez 83; Marcelo Méndez 74pen]

Round 13
[Dec 19]
Torque             1-3 Central Español    
  [Jhon Syzard 34; Andrés Fernández 17, Pablo Pírez 20og, Wánderson Silveira 60]
[Dec 21]
Progreso           0-0 Villa Teresa       
Atenas             0-0 Tacuarembó         
Canadian           1-1 Rocha              
  [Christian Britos 64; Fernando Arismendi 49]
Huracán            2-3 Boston River       
  [Matías Duffard 1, Federico Vega 3; Ricardo Asqueta 13, Facundo Perazza 67,
   Giovanni Zarfino 75]
Maldonado          1-0 Rampla Juniors     
  [Santiago Bello 27]
Plaza              3-1 Cerrito            
  [Horacio Salaverry 70, Maximiliano Freitas 75, 83; Matías Ferrale 65pen]

Round 14
[Mar 22]
Central Español    1-1 Rampla Juniors     
  [Matías Aguete 85; Gonzalo Vargas 51]
Cerrito            1-0 Boston River       
  [Mariano Cappi 30]
Huracán            0-0 Progreso           
Atenas             1-2 Canadian           
  [Rafael Acosta 84; Felipe Laurino 37, Carlos Macchi 70]
Tacuarembó         1-0 Rocha              
  [Aldo Díaz 83]
Plaza              0-0 Maldonado          
[Mar 23]
Torque             1-1 Villa Teresa       
  [Jesús Benítez 75; Andrés Rodríguez 10]

Round 15
[Mar 28]
Boston River       1–2 Plaza              
  [Damián Álvarez 50; Álvaro Torres 7, Sebastián Gagnebin 73]
[Mar 29]
Huracán            2–2 Villa Teresa       
  [Iván Pailós 20, Jorge Artigas 61; Diego Denis 14, Bruno Correa 70]
Torque             1–5 Rampla Juniors     
  [Mathías Saavedra 27; Richard Núñez 2, 12, 67, Ignacio De León 90+1,
   Sebastián Gularte 90+3]
Canadian           0-2 Tacuarembó         
  [Gastón Colman 23, Sebastián Assis 77]
Cerrito            2–2 Maldonado          
  [Luis Oyarbide 14, 89; Santiago Bello 12pen, Joaquín Noy 83]
Progreso           1–2 Central Español    
  [Bruno Oliveira 81; Juan Ignacio Panzariello 4, Rafael Tabárez 36]
Rocha              0-2 Atenas             
  [Santiago Barboza 20, Excequiel Vázquez 25]

Round 16
[Apr 1]
Villa Teresa       1–0 Canadian           
  [Gonzalo Curbelo Blanchet 80]
Torque             0–1 Atenas             
  [Santiago Barboza 19]
Rocha              0–0 Maldonado          
Progreso           3–0 Rampla Juniors     
  [Fabián Trujillo 41, Haibrany Ruiz Díaz 67, Federico Millacet 71]
Cerrito            0–2 Huracán            
  [José Barreto 64, Lucas Lencina 87]
Boston River       1–2 Tacuarembó         
  [Daniel Martínez 68; Joaquín Vergés 30, Nicolás Fagúndez 75]
[Apr 2]
Central Español    0–1 Plaza              
  [Rubéns Martín Colombo 75pen]

Round 17 [Apr 5]
Torque             6-0 Progreso           
  [Mathías Saavedra 45, 72, 73, 89, Matías Airoldi 53ogc, John Syzard 76]
Maldonado          1–1 Villa Teresa       
  [Santiago Bello 85; Gonzalo Curbelo Blanchet 25pen]
Cerrito            4-2 Rocha              
  [Eric Estiven Martínez 22, Luis Oyarbide 48, Carlos Mezoña 54, Marcelo Guerrero 61;
   Darío Ferreira 9, Martín Monroy 84]
Atenas             1–6 Boston River       
  [Rafael Acosta 70; Rodrigo García 15og, Felipe Surraco 17, Agustín Camacho 55,
   Omar Pérez 81, Damián Álvarez 85, Felipe Rodríguez 88]
Canadian           1–2 Central Español    
  [Carlos Macchi 82; Juan Ignacio Panzariello 81pen, Ignacio Rivero 87]
Plaza              1–0 Rampla Juniors     
  [Maximiliano Freitas 67]
Tacuarembó         2-1 Huracán            
  [Joaquín Verges 23, Aldo Díaz 42; Marcelo Méndez 61pen]

Round 18
[Apr 12]
Rampla Juniors     1-3 Tacuarembó         
  [Richard Núñez 90+3; Gastón Colman 2, Aldo Díaz 36, Jonathan De los Santos 83]
Canadian           0-1 Progreso           
  [Michael Miranda 42]
Atenas             2–0 Maldonado          
  [Leandro Sosa 15, Santiago Barboza 90+3]
Huracán            2–1 Plaza              
  [Matías Cartagena 35, Federico García 76; Maximiliano Fleitas 90+3]
Cerrito            1–2 Villa Teresa       
  [Brian Perea 3; Diego Viña 38, Maximiliano Russo 83]
Boston River       1-0 Torque             
  [Felipe Rodríguez 50]
[Apr 13]
Rocha              4-1 Central Español    
  [Fernando Arismendi 1, 79, Christian Gutiérrez 61, Jonathan Ortiz 65;
   Fabián Dorado 7]

Round 19
[Apr 18]
Villa Teresa       0-1 Rampla Juniors     
  [Richard Núñez 49]
[Apr 19]
Central Español    1-3 Atenas             
  [Sergio Aguete 90; Santiago Barboza 43, Rafael Acosta 69, Carlos Keosseian 80]
Cerrito            1-2 Canadian           
  [Luis Oyarbide 55pen; Sebastián Palermo 16pen, 79pen]
Huracán            3-0 Torque             
  [Federico Vega 53, Lucas Lencina 76, Álvaro Apólito 90]
Tacuarembó         4-1 Maldonado          
  [Aldo Díaz 5, 8, Gastón Colman 27, Nicolás Nicolay 90; Joaquín Noy 77]
Plaza              1-1 Rocha              
  [Sebastián Gagnebin 44; Fernando Arismendi 7]
Progreso           2-0 Boston River       
  [Michel Miranda 17, 71pen]

Round 20
[Apr 22]
Tacuarembó         1-0 Villa Teresa       
  [Nicolás Fagúndez 50]
Torque             1-3 Rocha              
  [Rodrigo González 87; Christian Gutiérrez 19, 37, Martín Monroy 81pen]
Boston River       4-0 Central Español    
  [Carlos Rodríguez 16, Felipe Rodríguez 34, Jonathan Charquero 47,
   Diego Gurri 85]
Rampla Juniors     1-2 Cerrito            
  [Bruno Barreto 45; Alejandro Prieto 15, Luis Oyarbide 43]
Plaza              2-1 Atenas             
  [ Lucas Ruiz Díaz 32, Maximiliano Freitas 80; José Álvarez 68]
Canadian           0-1 Huracán            
  [Federico Vega 31]
[Apr 23]
Maldonado          0-0 Progreso           

Round 21 [Apr 26]
Rampla Juniors     0–2 Boston River       
  [Felipe Rodríguez 37, Giovanni Zarfino 41]
Torque             0-3 Tacuarembó         
  [Aldo Díaz 7, 80, Gastón Colman 52]
Rocha              0–0 Villa Teresa       
Central Español    2-1 Cerrito            
  [Juan Ignacio Panzariello 3, Ignacio Rivero 48; Luis Oyarbide 88pen]
Canadian           0–0 Maldonado          
Atenas             1-1 Huracán            
  [Excequiel Vázquez 90+3; Iván Pailós 66]
Progreso           1–1 Plaza              
  [Damián Panzariello 7; Rubéns Martín Colombo 10]

Round 22
[May 3]
Cerrito            1-0 Tacuarembó         
  [Alexis Noble 88]
Boston River       1-0 Canadian           
  [Jonathan Charquero 15]
Villa Teresa       4-7 Atenas             
  [Maximiliano Russo 50, Yoel Burgueño 68, 70pen, Raúl Molina 84;
   Excequiel Vázquez 38, 59pen, 72, Leandro Sosa 43, José Álvarez 76,
   Sebastián Barboza 80, Sebastián Cal 88]
Plaza              1-1 Torque             
  [Rubéns Martín Colombo 51; Mathías Saavedra 76]
Maldonado          2–1 Central Español    
  [Santiago Bello 3, Rafael Alberti 34; Ignacio Rivero 16]
[May 4]
Progreso           4–2 Rocha              
  [Michel Miranda 6, Matías Airoldi 19, Ignacio Lemmo 22, Diego Cordero 90+2;
   Jonathan Ortiz 30, Darío Ferreira 42]
Huracán            1–3 Rampla Juniors     
  [Lucas Lencina 90; Sebastián Gularte 15, 22, 67]

Round 23
[May 10]
Central Español    2-2 Huracán            
  [Gonzalo Correa 48, Diego Luz 78; Marcelo Méndez 26pen, Lucas Lencina 64]
Cerrito            0-1 Atenas             
  [Excequiel Vázquez 38]
Torque             2-3 Maldonado          
  [Mathías Saavedra 11, 45+1; Johany Hernández 49, Leonel Philipauskas 77,
   Germán Pérez 86]
Villa Teresa       1-1 Plaza              
  [Maximiliano Russo 65; Luis Casagna 68]
Tacuarembó         2-0 Progreso           
  [Aldo Díaz 88pen, Nicolás Nicolay 90+2]
Rampla Juniors     1-1 Canadian           
  [Sebastián Gularte 86; Selmar Pintos 38]
[May 11]
Rocha              0-0 Boston River       

Round 24 [May 14]
Atenas             2-0 Progreso           
  [Excequiel Vázquez 29pen, Santiago Barboza 90]
Maldonado          1-0 Huracán            
  [Miguel Ximénez 8]
Canadian           1-0 Plaza              
  [Sergio Souza 90]
Boston River       3-0 Villa Teresa       
  [Carlos Rodríguez 60, Danilo Suárez 67og, Agustín Camacho 81]
Torque             2–1 Cerrito            
  [Santiago Bogadro 5, Jhon Syzard 36; Cristiano Gomes 45]
Tacuarembó         3-0 Central Español    
  [Gastón Colman 24, Sebastián Assis 40, Franco Sosa 83]
Rampla Juniors     2-3 Rocha              
  [Danny Tejera 23, Sebastián Gularte 90; Darío Ferreira 31, 90+2,
   Martín Monroy 85]

Round 25 [May 17]
Plaza              2-3 Tacuarembó         
  [Federico Pérez 64, Rubéns Martín Colombo 81; Aldo Díaz 27, 67, Iván Silva 83]
Villa Teresa       2–1 Central Español    
  [Yoel Burgueño 6, 51; Ignacio Panzariello 75]
Canadian           2-0 Torque             
  [Cristian Britos 22, 40]
Huracán            0-1 Rocha              
  [Fernando Arismendi 30]
Maldonado          2–1 Boston River       
  [Miguel Ximénez 15, Santiago Bello 18pen; Rafael Cereijo 82]
Progreso           3-0 Cerrito            
  [Ignacio Lemmo 70, 85, 87]
Atenas             2–1 Rampla Juniors     
  [Gonzalo Castillo 54, Carlos Keosseián 89; Sebastián Gularte 84]

Round 26 [May 24]
Tacuarembó         1-1 Atenas             
  [Aldo Díaz 50; Excequiel Vázquez 69]
Rocha              1–1 Canadian           
  [Agustín Arigón 1; Sergio Souza 85]
Villa Teresa       3–0 Progreso           
  [Raúl Molina 23, Rodrigo Canosa 43, Sebastián Gaitán 67]
Central Español    2–1 Torque             
  [Santiago Correa 48, Ignacio Panzariello 82pen; Mathías Saavedra 12pen]
Boston River       1-2 Huracán            
  [Omar Pérez 35; Álvaro Apólito 43, 77]
Cerrito            0–0 Plaza              
Rampla Juniors     0–1 Maldonado          
  [Miguel Ximénez 89]

Final Table:

 1.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    26  14  6  6  41-25  48  Promoted
 2.CA Atenas (San Carlos)        26  13  7  6  43-34  46  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.CD Maldonado (Maldonado)      26  10 11  5  30-28  41  Promotion Playoff
 4.Huracán FC                    26  11  7  8  33-26  40  Promotion Playoff
 5.CA Boston River               26  12  3 11  40-31  39  Promotion Playoff
 6.Rocha FC (Rocha)              26  10  9  7  34-27  39  Promotion Playoff
 7.Rampla Juniors FC             26  11  5 10  37-34  38  Promotion Playoff
 8.CA Villa Teresa               26   9  9  8  34-31  36  Promotion Playoff
 9.Central Español FC            26  11  3 12  33-41  36  Promotion Playoff
10.CA Plaza (Colonia)            26   8 11  7  27-24  35  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Canadian SC                   26   9  7 10  26-30  34
12.CA Progreso                   26   7  6 13  27-37  27
13.CS Cerrito                    26   6  5 15  24-41  23
14.CA Torque                     26   2  9 15  27-47  15


Promotion Playoff

Quarterfinals

First Legs [Jun 2]
Plaza              0-1 Maldonado          
  [Miguel Ximénez 55]
Villa Teresa       2-1 Boston River       
  [Yoel Burgueño 38, Diego Viña 90+3; Ricardo Asqueta 81 ]
Central Español    1-0 Huracán            
  [Gonzalo Correa 9]
Rampla Juniors     3-0 Rocha              
  [Sebastián Gularte 46, 77, Alejandro Rodríguez 63]

Second Legs [Jun 7]
Maldonado          0-2 Plaza              
  [Rubéns Martín Colombo 37, José Luis Torres 64]
Boston River       0-0 Villa Teresa       
Huracán            0-3 Central Español    
  [Ignacio Rivero 40, Gonzalo Correa 72, Guillermo Firpo 78]
Rocha              2-3 Rampla Juniors     
  [Darío Ferreira 56, Nicolás Rebollo 81; Gonzalo Vargas 24, 79,
   Sebastián Gularte 45+1 ]

Semifinals

First Legs
[Jun 14]
Central Español    1-1 Villa Teresa       
  [Ignacio Rivero 75; Yoel Burgueño 26pen]
[Jun 15]
Plaza              3-3 Rampla Juniors     
  [Rubéns Martín Colombo 43, José Luis Torres 45, Pablo Acosta 79;
   Bruno Barreto 21, Richard Núñez 25, Sebastián Gularte 69]

Second Legs [Jun 21]
Rampla Juniors     3-1 Plaza              
  [Paul Dzeruvs 2, Sebastián Gularte 55pen, 90+7; Ezequiel Casañas 67]
Villa Teresa       1-0 Central Español    
  [Yoel Burgueño 45]

Final

First Leg [Jun 28]
Villa Teresa       0-0 Rampla Juniors     

Second Leg [Jul 6]
Rampla Juniors     0-0 Villa Teresa       [aet, 4-2 pen]

NB: Rampla Juniors promoted


Segunda División B Amateur

Torneo Apertura 2013

NB: played as single round robin; La Luz FC and CD Parque del Plata 
    excluded from participation for failure to pay debts

Final Table:

 1.C Oriental dF                 10   9  1  0  31- 6  28  Liguilla Final  [La Paz, Canelones]
 2.CSyD Villa Española           10   9  0  1  29- 7  27  Liguilla Final
 3.CA Basáñez                    10   5  2  3  31-10  17  Liguilla Final
 4.IA Potencia                   10   5  2  3  20-15  17  Liguilla Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Uruguay Montevideo FC         10   5  2  3  17-14  17
 6.CA Platense                   10   4  0  6  18-28  12
 7.Salus FC                      10   3  2  5  17-13  11
 8.Albion FC                     10   3  2  5  15-25  11
 9.Colón FC                      10   2  1  7  14-33   7
10.CA Alto Perú                  10   2  0  8  10-33   6
11.Mar de Fondo FC               10   1  2  7  11-29   5

Round 1 [Oct 6]
Mar de Fondo       0-2 Villa Española     
  [Franco Nuñez 54, Tabaré Da Cunha 85]
Alto Perú          0-6 Basáñez            
  [Pier Luigi Bogni 14, Adrián Aguilar 33, 48, Matías Crossa 66,
   2 scorers not known]
Uruguay Montevideo 1-0 Salus              
  [Gastón Soustuyo 44pen]
Colón              2-0 Albion             
  [Diego Campiño 31, Jorge Rivero 71]
Platense           4-2 Potencia           
  [Sebastián De Souza 9, Martín Álvarez 23, 90+3, Cristian Segovia 34;
   Damián Rosado 4, Víctor Aguirre 52]
Oriental           bye

Round 2 [Oct 13]
Alto Perú          0-6 Oriental           
  [Gastón Fonseca 9, Mauro Rodríguez 34, 84, Eduardo Borba 49, Matías Manero 62,
   José San Martín 65]
Potencia           4-0 Mar de Fondo       
  [Bruno Yeladián 20, Francisco Pérez 41, Walter Barcellos 73,
   Rodrigo Fernández 81]
Albion             2-4 Uruguay Montevideo 
  [Felipe Laurino 29, 40; Andrés Epifanio 19, 31, 33, Gastón Soustuyo 78]
Salus              2-2 Colón              
  [Jonathan Pérez 45, Yonatan Castillo 90+4; Jorge Rivero 21, 63]
Platense           2-3 Villa Española     
  [Sebastián De Souza 75, Martín Álvarez 78; Santiago López Bruzzese 53,
   Pablo Silva 65, Sergio Santín 90]
Basáñez            bye

Round 3 [Oct 20]
Mar de Fondo       2-2 Albion             
  [Washington Irigoyen 48, Fedrico Sellanes 55; Felipe Laurino 59,
   Luis Martínez 68]
Basáñez            1-1 Salus              
  [Bruno Sosa 71; Yonatan Castillo 77]
Villa Española     6-0 Alto Perú          
  [Santiago López Bruzzese 9, Fernando Cañarte 33, 60, Pablo Silva 43, 78, 80]
Colón              1-3 Potencia           
  [Jorge Rivero 1; Luis Andrés Martínez 77, 85, Fernando Alves 90+2]
Oriental           3-0 Platense           
  [Matías Manero 31, José San Martín 38, 80]
Uruguay Montevideo bye

Round 4 [Oct 26]
Colón              1-6 Basáñez            
  [Daniel Varela 77; Pierre Bogni 4, 13, 27, Schubert Acosta 7,
   Gonzalo Rodrigo 26, 45]
Uruguay Montevideo 1-1 Mar de Fondo       
  [José Ignacio Hernández 69; Willian Coitinho 90]
Albion             1-1 Potencia           
  [Federico Laurino 81; Andrés Martínez 84]
Platense           2-0 Alto Perú          
  [Fabio Silvera 34, Danny Rey 40]
Oriental           3-2 Villa Española     
  [Emanuel De los Santos 11, Mauro Rodríguez 41, Gastón Fonseca 67;
   Fernando Cañarte 3, 17]
Salus              bye

Round 5 [Nov 3]
Mar de Fondo       1-2 Platense           
  [Washingto Irigoyen 37; Julio César Siano 47, Martín Álvarez 89]
Basáñez            0-1 Oriental           
  [Mauro Rodríguez 90+3]
Alto Perú          3-1 Colón              
  [Michael Do Santos 35, Nicolás Toro 68, Matías Melo 78; Jorge Rivero 51]
Potencia           1-0 Salus              
  [Rodrigo Fernández 61]
Uruguay Montevideo 1-2 Villa Española     
  [William Perera 82; Pablo Silva 58, Franco Núñez 86]
Albion             bye

Round 6 [Nov 10]
Villa Española     1-0 Basáñez            
  [Pablo Silva 82]
Alto Perú          2-1 Mar de Fondo       
  [Emilio Airis 17, Michael Dos Santos 46; Fabricio Sellanes 50]
Salus              7-0 Albion             
  [Pablo García 7, Pedro Taborda 13, Maximiliano Rodas 32, 69, 83,
   Nicolás Pechetto 71, Enzo Estévez 78]
Colón              0-3 Oriental           
  [Mauro Rodríguez Bertoldi 50, Ignacio San Martín 53, Matías Manero 62]
Platense           0-2 Uruguay Montevideo 
  [José Ignacio Hernández 82, Adrián Oviedo 90]
Potencia           bye

Round 7 [Nov 16]	
Basáñez            1-1 Potencia           
  [Pierre Bogni 11; Carlos Noble 77]
Villa Española     5-0 Colón              
  [Pablo Silva 29, 50, 51, Matías Regueira 84, Jonatan Ferreira 90]
Oriental           3-1 Salus              
  [José San Martín 63, Santiago Ivaldi 79, Gastón Fonseca 89;
   Pablo García Martínez 72]
Albion             3-1 Platense           
  [Leandro Fernández 42, 69, Rodrigo Pereira 87; Eduardo Calleja 14]
Uruguay Montevideo 3-2 Alto Perú          
  [Damián Muniz 1, Diego Rey 85, Martín Correa 87; César Sosa 61,
   Michael Do Santos 84]
Mar de Fondo       bye

Round 8 [Nov 22]
Mar de Fondo       1-0 Salus              
  [Luis Vázquez 13]
Uruguay Montevideo 0-0 Oriental           
Basáñez            2-4 Albion             
  [Ignacio Denis 78, 84; Felipe Laurino 25, Luis Martínez 44, 48,
   Leandro Fernández Miglierina 50]
Platense           6-3 Colón              
  [Marcelo De Souza 14, Eduardo Calleja 16, 85, Sebastián De Souza 35,
   Horacio Rosas 41, Martín Álvarez de Souza 56; Gabriel Bello 60,
   Mario Abadía 62, Daniel Varela 89]
Potencia           0-2 Villa Española     
  [Santiago López Bruzzese 34, Franco Núñez 90+4]
Alto Perú          bye

Round 9
[Nov 30]	
Mar de Fondo       1-4 Basáñez            
  [Federico Sellanes 5; Matías Otero 1, Pier Luigi Bogni 5, Ignacio Denis 40,
   Juan De Cuadro 46]
[Dec 1]
Albion             1-3 Villa Española     
  [Felipe Laurino 69; Santiago López Bruzzese 51, 71, Franco Núñez 66]
Colón              0-3 Uruguay Montevideo 
  [Damián Muniz 38, Diego Valenzuela 55, Andrés Epifanio 84]
Salus              2-0 Alto Perú          
  [Maximiliano Rodas 16, 62]
Oriental           2-1 Potencia           
  [Ignacio San Martín 30, Santiago Rodríguez 90+3; Marcos Gómez 80]
Platense           bye

Round 10 [Dec8]
Oriental           8-2 Mar de Fondo       
  [José San Martín 17, 34, Gastón Fonseca 21, Carlos Brun 22,
   Mauro Rodríguez Bertoldi 31, Rodrigo Acosta 33, Nicolás Medero 61,
   Yilmar Costa 61; Mauricio Giménez 54, Julio Muñoz 80]
Platense           0-7 Basáñez            
  [Bruno Sosa 3, 50, 77, Guzmán Fernández 41, Juan de Cuadro 44, Yuber Acosta 74,
   Rodrigo González 85]
Uruguay Montevideo 2-3 Potencia           
  [William Perera 22, Alexis Bravo 37; Bruno Yeladián 21, Nicolás Rosado 54,
   Marcos Gómez 60]
Alto Perú          1-2 Albion             
  [Mathías Larrosa 28; Leandro Fernández Miglierina 14, 45]
Villa Española     3-0 Salus              
  [Tabaré Da Cunha 23, Pablo Silva 77, Santiago López Bruzzese 88]
Colón              bye

Round 11 [Dec 14]	
Basáñez            4-0 Uruguay Montevideo 
  [Juan De Cuadro 36, Adrián Aguilar 68, Pier Luigi Bogni 82, 88]
Salus              4-1 Platense           
  [Pablo García 46, Rodrigo Núñez 54pen, Mathías Viera 57,
   Ricardo Fabián Olivera 81; Ruben Darío Antúnez 15]
Oriental           2-0 Albion             
  [Gastón Fonseca 40, Mauro Rodríguez Bertoldi 84pen]
Mar de Fondo       2-4 Colón              
  [Mauricio Giménez 10, 57; Gabriel Bello 28, Diego Campiño 34, 47, Carlos Pereira 46]
Potencia           4-2 Alto Perú          
  [Francisco Pérez 7, Bruno Yeladián 13, 75, Luis Martínez Correa 14;
   Carlos Rodríguez Araújo 13, César Sosa 41]
Villa Española     bye

Final Table:

 1.C Oriental dF                 10   9  1  0  31- 6  28  Liguilla Final  [La Paz, Canelones]
 2.CSyD Villa Española           10   9  0  1  29- 7  27  Liguilla Final
 3.CA Basáñez                    10   5  2  3  31-10  17  Liguilla Final
 4.IA Potencia                   10   5  2  3  20-15  17  Liguilla Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Uruguay Montevideo FC         10   5  2  3  17-14  17
 6.CA Platense                   10   4  0  6  18-28  12
 7.Salus FC                      10   3  2  5  17-13  11
 8.Albion FC                     10   3  2  5  15-25  11
 9.Colón FC                      10   2  1  7  14-33   7
10.CA Alto Perú                  10   2  0  8  10-33   6
11.Mar de Fondo FC               10   1  2  7  11-29   5

Liguilla Final 2014

Table:

 1.CSyD Villa Española            5   4  1  0  13- 5  13
 2.CA Basáñez                     5   3  0  2  13- 7   9
 3.C Oriental dF                  5   2  0  3  12-11   6  [La Paz, Canelones]
 4.IA Potencia                    5   0  1  4   6-21   1

Round 1 [Mar 9]
Potencia           1-4 Basáñez            
  [Raúl Vaz 70; Pier Luigi Bogni 4, Pablo Olivera 47, Martín Trapote 75,
   Sebastián Donnángelo 89]
Oriental           1-2 Villa Española     
  [Gastón Fonseca 65; Fernando Cañarte 84, Damián Santín 90]

Round 2 [Mar 16]
Villa Española     6-1 Potencia           
  [Javier Tetes 13, Pablo Silva 26, 51, Santiago López Bruzzese 79, 81, 83;
   Marcel Parard 5]
Basáñez            1-2 Oriental           
  [Pablo Olivera 25; Ignacio San Martín 15, Guillermo Chavasco 68]

Round 3 [Mar 23]
Villa Española     2-1 Basáñez            
  [Santiago López Bruzzese 3, Pablo Silva 55; Yúber Acosta 47pen]
Oriental           7-2 Potencia           
  [José San Martín 1, 44, Giovanni De Lazzari 4, 31, Gabriel Muniz 43,
   Cristian Zabaleta 61, Álex Silva 73; Gonzalo Da Luz 24, 89]

Round 4 [Mar 30]	
Villa Española     2-1 Oriental           
  [Ronald Ramírez 7, Fernando Cañarte 44; Álex Silva 65]
Basáñez            3-1 Potencia           
  [Pablo Olivera 21, Pier Luigi Bogni 56, Bruno Sosa 79; Fernando Alves 73]

Round 5 [Apr 6]	
Potencia           1-1 Villa Española     
  [Gonzalo Da Luz 20; Fernando Cañarte 39pen]
Oriental           1-4 Basáñez            
  [Cristian Zabaleta 19; Pablo Olivera 42, 49, Yúber Acosta 45, 81]

Round 6 [Apr 13]	
Basáñez             -  Villa Española	
Potencia            -  Oriental           

Table:

 1.CSyD Villa Española            5   4  1  0  13- 5  13
 2.CA Basáñez                     5   3  0  2  13- 7   9
 3.C Oriental dF                  5   2  0  3  12-11   6  [La Paz, Canelones]
 4.IA Potencia                    5   0  1  4   6-21   1

NB: Villa Española (winners Clausura( play off against Oriental (winners Apertura) in semifinal;
    winners semifinal play off for title against Villa Española (winners Tabla Anual)


Tabla Anual:

 1.CSyD Villa Española           15  13  1  1  42-12  40
 2.C Oriental dF                 15  11  1  3  43-17  34  [La Paz, Canelones]
 3.CA Basáñez                    15   8  2  5  44-17  26
 4.IA Potencia                   15   5  3  7  26-36  18
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Uruguay Montevideo FC         10   5  2  3  17-14  17
 6.CA Platense                   10   4  0  6  18-28  12
 7.Salus FC                      10   3  2  5  17-13  11
 8.Albion FC                     10   3  2  5  15-25  11
 9.Colón FC                      10   2  1  7  14-33   7
10.CA Alto Perú                  10   2  0  8  10-33   6
11.Mar de Fondo FC               10   1  2  7  11-29   5


2012/13

list of champions

list of final tables

all-time table

all-time table liguilla

list of relegated teams

list of liguilla champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions

list of ofi (interior) champions

overview of regional championships

list of winners of provincial selections championship

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Francisco Fernández for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Francisco Fernández (ffernandez@espectador.com.uy)
Last updated: 10 Jul 2014

(C) Copyright Francisco Fernández and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.