Uruguay 2015/16


Primera División Profesional
Segunda División Profesional
Segunda División B Amateur

Primera División Profesional

Apertura 2015 | Clausura 2016 | Tabla Anual 2015/16 | Championship Playoff

Torneo Apertura 2015

Final Table:

 1.CA Peñarol                    15   9  4  2  28-17  31  Apertura winners
 2.C Nacional dF                 15   9  3  3  32-21  30
 3.CA Cerro                      15   9  1  5  25-19  28
 4.Montevideo Wanderers FC       15   6  6  3  22-16  24
 5.CA River Plate                15   7  2  6  31-25  23
 6.CA Fénix                      15   6  5  4  17-12  23
 7.Danubio FC                    15   6  4  5  21-13  22
 8.Defensor Sporting Club        15   6  3  6  25-25  21
 9.CCyD El Tanque Sisley         15   5  4  6  17-17  19
10.CA Rentistas                  15   5  3  7  18-19  18
11.IA Sud América                15   4  6  5  17-22  18
12.Liverpool FC                  15   5  3  7  15-24  18
13.CA Plaza (Colonia)            15   3  8  4  15-16  17
14.Racing CM                     15   4  5  6  21-26  17
15.CA Juventud (Las Piedras)     15   4  3  8  14-25  15
16.CA Villa Teresa               15   1  2 12   9-30   5

Round 1
[Aug 15]
Plaza              1-2 Rentistas          
  [Sergio Leal 27; Nicolás Rodríguez 45, Matías Mier 50]
River Plate        1-2 Fénix              
  [Santiago García 71; Maximiliano Pérez Tambasco 30, Lucas Cavallini 66]
Nacional           4-1 Villa Teresa       
  [Carlos de Pena 23, 71, Iván Alonso 42, Ignacio González Gatti 53; Gabriel De León 45+1]
[Aug 16]
Juventud           0-2 Danubio            
  [Carlos Grossmüller 83, 87pen]
El Tanque          2-3 Racing             
  [Maximiliano Facundo Moreira 2, Elías Ricardo Figueroa 52;
   Leandro Ezquerra 61, 90+2, Líber Quiñones 83]
Wanderers          1-1 Liverpool          
  [Gastón Rodríguez Maeso 90+3pen; Diego Ferreira 73]
Cerro              0-3 Peñarol            
  [Diogo Silvestre 43, Luis Aguiar 51, Nicolás Correa 88og]
[Sep 2]
Defensor Sporting  1-2 Sud América        
  [Felipe Rodríguez Valla 46; Gastón Colman 25, Adrián Argachá 87]

Round 2
[Aug 22]
Sud América        1-1 Fénix              
  [Ángel Luna 78; Lucas Cavallini 90]
Villa Teresa       2-3 Wanderers          
  [Christian Gutiérrez 47, Ademar Martínez 90+3; Gastón Rodríguez Maeso 23,
   Kevin Ramírez 27, Matías Santos 58]
Racing             0-2 Defensor Sporting  
  [Felipe Rodríguez 11, Santiago Barboza 60]
Peñarol            2-2 El Tanque          
  [Diego Ifrán 4, Diego Forlán 77; Joaquín Aguirre 73, Yuri Galli 90+5pen]
[Aug 23]
Liverpool          1-2 Plaza              
  [Christian Almeida 56; Carlos Federico Puppo 45+1, Carlos Rodríguez Rodríguez 70]
Danubio            3-1 Cerro              
  [Juan Manuel Olivera 30, 61, 75pen; Felipe Klein 80]
Nacional           2-1 River Plate        
  [Rodrigo Amaral 81, Santiago Romero 89; Santiago García 24]
[Sep 2]
Juventud           0-3 Rentistas          
  [David Terans 49, Rodrigo Sebastián Vázquez 51, Lucas Rodríguez Cardoso 90]

Round 3
[Aug 29]
Plaza              0-1 Villa Teresa       
  [Ademar Martínez 4pen]
River Plate        2-0 Sud América        
  [Bruno Montelongo 48, Santiago García 57]
Fénix              3-1 Racing             
  [Leandro Zaspe 3, Lucas Cavallini 39, Darwin Torres 80og; Jean Paul Barrientos 15]
Cerro              1-0 Rentistas          
  [Richard Porta 84]
[Aug 30]
El Tanque          1-0 Danubio            
  [Maximiliano Callorda 32]
Wanderers          2-1 Nacional           
  [Adrián Colombino 10, Kevin Ramírez 31; Iván Alonso 85]
Defensor Sporting  3-1 Peñarol            
  [Brian Lozano 22, 62, Adrián Luna 84; Gonzalo Viera 36]
[Sep 9]
Juventud           1-0 Liverpool          
  [Matías Alonso 39]

Round 4
[Sep 5]
Liverpool          1-0 Cerro              
  [Júnior Arias 70]
Wanderers          5-1 River Plate        
  [Gastón Rodríguez Maeso 8, Matías Santos 54, Danilo Peinado 76, 78, Kevin Ramírez 81;
   Luis Torrecilla 40]
Peñarol            2-1 Fénix              
  [Diego Ifrán 82, Cristian Palacios 89; Maximiliano Pérez Tambasco 73pen]
[Sep 6]
Villa Teresa       0-0 Juventud           
Racing             2-0 Sud América        
  [Líber Quiñones 40, 44]
Rentistas          0-2 El Tanque          
  [Joaquín Aguirre 58, Nicolás Díaz 71]
Danubio            2-3 Defensor Sporting  
  [Carlos Grossmüller 83, Juan Manuel Olivera 85; Guillermo Fratta 5, Héctor Acuña 47,
   Felipe Rodríguez Valla 74]
Nacional           1-0 Plaza              
  [Iván Alonso 90+1pen]

Round 5
[Sep 11]
Defensor Sporting  2-0 Rentistas          
  [Héctor Acuña 52, Brian Lozano 58]
[Sep 12]
Fénix              2-1 Danubio            
  [Ignacio Pallas 40, Maximiliano Pérez Tambasco 48pen; Gonzalo Barreto 68]
Juventud           2-3 Nacional           
  [Gastón Puerari 51, 75; Sebastián Fernández Miglierina 53, 65,
   Alejandro Barbaro 72]
[Sep 13]
El Tanque          0-1 Liverpool          
  [Renato César 16]
River Plate        3-1 Racing             
  [Michael Santos 16, Santiago García 37, Bruno Montelongo 87; Diego Zabala 28]
Cerro              3-1 Villa Teresa       
  [Nicolás Correa 8, Gonzalo Ramos 48, Richard Porta 61; Diego Martiñones 30]
Plaza              1-1 Wanderers          
  [Cristian Malán 24; Kevin Ramírez 55]
Sud América        1-4 Peñarol            
  [Gastón Colman 66; Diego Forlán 24, Nahitan Nández 56, Martín Luque 74,
   Cristian Palacios 89]

Round 6
[Sep 19]
Danubio            1-1 Sud América        
  [Jorge Graví 47; Fernando Arismendi 84]
Villa Teresa       0-1 El Tanque          
  [Maximiliano Callorda 44]
Liverpool          2-1 Defensor Sporting  
  [Júnior Arias 21, Sebastián Rodríguez 50; Facundo Castro 59]
Peñarol            3-1 Racing             
  [Diego Ifrán 37, Luis Aguiar 57, Matías Aguirregaray 90+3; Leandro Ezquerra 86]
[Sep 20]
Rentistas          0-0 Fénix              
Plaza              3-2 River Plate        
  [Alejandro Villoldo 25, 90+5, Nicolás Dibble 69; Bruno Montelongo 6,
   Fernando Gorriarán 63]
Wanderers          0-1 Juventud           
  [Juan Martín Boselli 4]
Nacional           4-3 Cerro              
  [Iván Alonso 27pen, 46, Sebastián Fernández Miglierina 68, Alejandro Barbaro 73;
   Nicolás Correa 5, Luis Urruti 59, Richard Porta 83pen]

Round 7
[Sep 26]
Sud América        3-3 Rentistas          
  [Gastón Colman 60pen, Nicolás Royón 70, Bryan Aldave 90+2;
   Lucas Rodríguez Cardoso 15, David Terans 78, Ignacio Lemmo 80]
Racing             0-0 Danubio            
Fénix              1-1 Liverpool          
  [Maximiliano Pérez Tambasco 48; Júnior Arias 43]
El Tanque          1-1 Nacional           
  [Maximiliano Callorda 47; Sebastián Fernández Miglierina 16]
[Sep 27]
Juventud           1-1 Plaza              
  [Matías Alonso 11; Guillermo Pedula 17]
Cerro              1-0 Wanderers          
  [Luis Urruti 78]
Defensor Sporting  1-1 Villa Teresa       
  [Omar Pérez Aguado 57og; Omar Pérez Aguado 42]
River Plate        4-0 Peñarol            
  [Bruno Montelongo 14, Michael Santos 62, Martín Alaniz 70,
   Santiago García 76pen]

Round 8
[Oct 3]
Rentistas          0-0 Racing             
Villa Teresa       0-2 Fénix              
  [Maximiliano Pérez Tambasco 19, Lucas Cavallini 38]
Danubio            0-1 Peñarol            
  [Luis Aguiar 55]
[Oct 4]
Wanderers          1-0 El Tanque          
  [Diego Scotti 44]
Plaza              0-1 Cerro              
  [Antonio Joaquín Boghossián 62]
Liverpool          1-0 Sud América        
  [Júnior Arias 6]
Juventud           2-3 River Plate        
  [Matías Mirabaje 43, Matías Alonso 85; Michael Santos 3, 60, Roberto Hernández 56og]
Nacional           4-0 Defensor Sporting  
  [Iván Alonso 20, 30, Sebastián Fernández Miglierina 37, Mathías Abero 53]

Round 9
[Oct 16]
Defensor Sporting  2-3 Wanderers          
  [Brian Lozano 82pen, Maximiliano Gómez 90+1; Diego Scotti 60, Maximiliano Olivera 67,
   Kevin Ramírez 86]
[Oct 17]
Sud América        3-1 Villa Teresa       
  [Gastón Colman 28, Fernando Arismendi 36, 90; Diego Martiñones 55]
Cerro              4-1 Juventud           
  [Williams Martínez 7, Gonzalo Ramos 46, Lucas Hernández 74, Santiago Silva 90+1pen;
   Gastón Puerari 61]
Fénix              0-2 Nacional           
  [Ignacio Pallas 63og, Ignacio González Gatti 90+3]
[Oct 18]
El Tanque          0-1 Plaza              
  [Cristian Malán 85pen]
Racing             3-1 Liverpool          
  [Juan Pablo Rodríguez 21, Jhonathan Ramis 41, 46; Júnior Arias 61]
River Plate        2-1 Danubio            
  [Santiago García 51pen, 90; Juan Manuel Olivera 38]
Peñarol            1-0 Rentistas          
  [Matías Aguirregaray 71]

Round 10
[Oct 23]
Plaza              0-0 Defensor Sporting  
[Oct 24]
Rentistas          0-2 Danubio            
  [Gonzalo Barreto 46, Jorge Graví 88]
Wanderers          1-1 Fénix              
  [Kevin Ramírez 83; Maximiliano Pérez Tambasco 77]
Nacional           1-2 Sud América        
  [Iván Alonso 29pen; Gastón Colman 21, Fernando Arismendi 37]
[Oct 25]
Cerro              1-1 River Plate        
  [Richard Pellejero 30; Santiago García 90+1]
Villa Teresa       1-2 Racing             
  [Daniel Pereira 56; Ignacio Ithurralde 54, Jean-Pierre Barrientos 90+1]
Juventud           1-0 El Tanque          
  [Maximiliano Lemos 79]
Liverpool          1-3 Peñarol            
  [Adrián Barboza 57; Marcelo Danubio Zalayeta 17, Luis Aguiar 71, Matías Aguirregaray 90+2]

Round 11
[Oct 31]
Fénix              0-0 Plaza              
Sud América        1-0 Wanderers          
  [Nicolás Royón 26]
Racing             2-2 Nacional           
  [Franco Romero 58, Líber Quiñones 85;  Santiago Romero 37, Sebastián Fernández Miglierina 51]
Defensor Sporting  4-1 Juventud           
  [Santiago Barboza 20, Maximiliano Gómez 39, 59, Felipe Rodríguez 68; Matías Alonso 54]
[Nov 1]
El Tanque          2-3 Cerro              
  [Maximiliano Callorda 78, 90pen; Luis Urruti 14, Gonzalo Ramos 61, Santiago Silva 83]
Danubio            4-0 Liverpool          
  [Gonzalo Barreto 8, 11, Juan Olivera 45+1, Marcelo Sarachi 70]
River Plate        2-3 Rentistas          
  [Santiago García 45+1, Martín Alaniz 49; Erick Cabaco 48, Erardo Danilo Cóccaro 65,
   Gonzalo Mastriani 79]
Peñarol            4-1 Villa Teresa       
  [Carlos Valdez 26, Diego Ifrán 48, Diego Forlán 54, Cristian Palacios 79;
   Martín Arguiñarena 66]

Round 12
[Nov 6]
Plaza              1-1 Sud América        
  [Carlos Federico Puppo 87; Fernando Arismendi 16]
El Tanque          2-1 River Plate        
  [Yuri Galli 14, Matías Zunino 40; Santiago García 32]
Wanderers          2-2 Racing             
  [Kevin Ramírez 45, 90+2; Leandro Ezquerra 2pen, Jonathan Ramis 36]
Villa Teresa       0-1 Danubio            
  [Pablo Lima 70]
Cerro              2-3 Defensor Sporting  
  [Antonio Joaquín Boghossián 6, 17pen; Santiago Barboza 15, Felipe Rodríguez 27pen,
   Andrés Fleurquin 90+5]
[Nov 8]
Juventud           0-1 Fénix              
  [Maximiliano Pérez Tambasco 43pen]
Liverpool          0-3 Rentistas          
  [Martín González 58, Matías Mier 71, David Terans 90+2]
Nacional           1-1 Peñarol            
  [Santiago Romero 43; Matías Aguirregaray 79]

Round 13
[Nov 20]
Defensor Sporting  2-2 El Tanque          
  [Maximiliano Gómez 56, 82; Guillermo Fratta 3og, Facundo Maximiliano Moreira 88]
[Nov 21]
Sud América        1-1 Juventud           
  [Gastón Colman 61pen; Delis Vargas 54]
Rentistas          1-0 Villa Teresa       
  [Gonzalo Mastriani 30]
River Plate        2-2 Liverpool          
  [Santiago Ciganda 6, Ronaldo Conceição 65; Júnior Arias 30, 40pen]
Danubio            2-0 Nacional           
  [Gonzalo Barreto 5, Juan Manuel Olivera 48]
[Nov 22]
Fénix              0-1 Cerro              
  [Gonzalo Ramos 72]
Racing             2-2 Plaza              
  [Ignacio Nicolini 9, Líber Quiñones 45pen; Nicolás Dibble 51, Sergio Leal 56]
Peñarol            1-1 Wanderers          
  [Guillermo Rodríguez 69; Adrián Colombino 55]

Round 14
[Nov 27]
El Tanque          1-0 Fénix              
  [Mathías Acuña 28]
Defensor Sporting  1-2 River Plate        
  [Felipe Rodríguez Valla 15; Michael Santos 53, Nicolás Schiappacasse90+2]
[Nov 28]
Cerro              2-0 Sud América        
  [Gonzalo Ramos 56, Hugo Silveira 87]
Plaza              1-1 Peñarol            
  [Sergio Leal 64; Diego Forlán 44]
[Nov 29]
Wanderers          0-0 Danubio            
Villa Teresa       0-1 Liverpool          
  [Júnior Arias 75pen]
Juventud           3-2 Racing             
  [Juan Martín Boselli 26, 45, Gastón Puerari 31; Juan Díaz 7, Jean-Pierre Barrientos 33]
Nacional           3-2 Rentistas          
  [Sebastián Abreu 29pen, Sebastián Fernández Miglierina 68, Ignacio González Gatti 89;
   Erick Cabaco 43, Matías Mier 58]

Round 15
[Dec 5]
River Plate        4-0 Villa Teresa       
  [Bruno Montelongo 30, Michael Santos 39, Ronaldo Conceição 47,
   Nicolás Schiappacasse 62]
Rentistas          1-2 Wanderers          
  [Matías Mier 45; Diego Scotti 11pen, Matías Santos 55]
Sud América        1-1 El Tanque          
  [Fernando Arismendi 90+2; Maximiliano Callorda 68]
Fénix              3-0 Defensor Sporting  
  [Cecilio Waterman 5, 45+2, Andrés Schettino 33]
Danubio            2-2 Plaza              
  [Carlos Grossmüller 67, Marcelo Tabárez 88pen; Matías Caseras 47,
   Alejandro Agustín Peña 54og]
[Dec 6]
Racing             0-2 Cerro              
  [Santiago Silva 60, Ariel Agustín Sant’Anna 90]
Liverpool          2-3 Nacional           
  [Christian Almeida 12, Júnior Arias 57; Sebastián Abreu 42pen, 62pen,
   Ignacio González Gatti 48]
Peñarol            1-0 Juventud           
  [Cristian Palacios 25]

Final Table:

 1.CA Peñarol                    15   9  4  2  28-17  31  Apertura winners
 2.C Nacional dF                 15   9  3  3  32-21  30
 3.CA Cerro                      15   9  1  5  25-19  28
 4.Montevideo Wanderers FC       15   6  6  3  22-16  24
 5.CA River Plate                15   7  2  6  31-25  23
 6.CA Fénix                      15   6  5  4  17-12  23
 7.Danubio FC                    15   6  4  5  21-13  22
 8.Defensor Sporting Club        15   6  3  6  25-25  21
 9.CCyD El Tanque Sisley         15   5  4  6  17-17  19
10.CA Rentistas                  15   5  3  7  18-19  18
11.IA Sud América                15   4  6  5  17-22  18
12.Liverpool FC                  15   5  3  7  15-24  18
13.CA Plaza (Colonia)            15   3  8  4  15-16  17
14.Racing CM                     15   4  5  6  21-26  17
15.CA Juventud (Las Piedras)     15   4  3  8  14-25  15
16.CA Villa Teresa               15   1  2 12   9-30   5

Torneo Clausura 2016

Final Table:

 1.CA Plaza (Colonia)            15   9  5  1  20- 9  32  Clausura winners
 2.CA Peñarol                    15   8  3  4  25-18  27
 3.IA Sud América                15   7  4  4  17-16  25
 4.Montevideo Wanderers FC       15   7  3  5  31-21  24
 5.C Nacional dF                 15   7  3  5  21-17  24
 6.CA Cerro                      15   7  3  5  17-15  24
 7.CA Fénix                      15   6  5  4  18-13  23
 8.Liverpool FC                  15   7  1  7  16-18  22
 9.CA Rentistas                  15   6  3  6  18-17  21
10.Defensor Sporting Club        15   6  3  6  23-29  21
11.CA Villa Teresa               15   5  4  6  15-19  19
12.CA Juventud (Las Piedras)     15   4  6  5  19-19  18
13.CA River Plate                15   5  3  7  15-16  18
14.Racing CM                     15   3  5  7  19-24  14
15.Danubio FC                    15   3  4  8  18-25  13
16.CCyD El Tanque Sisley         15   2  1 12  14-30   7

Round 1
[Feb 6]
Liverpool          1-4 Wanderers          
  [Júnior Arias 75; Gastón Rodríguez Maeso 31, 42, 54pen, Javier Cabrera 90+4]
Rentistas          1-3 Plaza              
  [Erardo Danilo Cócaro 90+2; Alejandro Villoldo 35pen, Germán Rivero 56, Cristian Malán 90+3]
Fénix              1-1 River Plate        
  [Fabricio Silva 72; Alexander Rosso 39]
Sud América        2-0 Defensor Sporting  
  [Nicolás Royón 51, Facundo Rodríguez Calleriza 63]
Villa Teresa       0-3 Nacional           
  [Santiago Romero 15, Nicolás López Alonso 44, Leandro Barcia 47]
[Feb 7]
Danubio            2-1 Juventud           
  [Juan Manuel Olivera 17, 80pen; Facundo Barcelo 75]
Racing             2-0 El Tanque          
  [Leandro Otormín 64, Jesús Trindade 76]
Peñarol            2-1 Cerro              
  [Tomás Costa 1, Lucas Hernández 89og; Hugo Silveira 59]

Round 2
[Feb 13]
Fénix              2-0 Sud América        
  [Martín Ligüera 20, Lucas Cavallini 75]
Wanderers          2-3 Villa Teresa       
  [Diego Riolfo 56, 64; Diego Viña 16, Adrián Balboa 47pen, 74]
River Plate        0-3 Nacional           
  [Nicolás López Alonso 7, 10pen, 86]
Plaza              1-0 Liverpool          
  [Cristian Malán 53
El Tanque          0-2 Peñarol            
  [Miguel Murillo García 17, Luis Aguiar 35]
[Feb 14]
Rentistas          2-1 Juventud           
  [Gonzalo Mastriani 67, 81; Facundo Barceló 33pen]
Cerro              1-0 Danubio            
  [Richard Porta 50pen]
Defensor Sporting  1-3 Racing             
  [Nicolás Olivera 76pen; Mathías Suárez 8ec, Carlos Acosta 22, Mauro Estol 64]

Round 3
[Feb 20]
Rentistas          0-0 Cerro              
Racing             2-2 Fénix              
  [Pablo Caballero González 46, 57; Lucas Cavallieri 5, Martín Ligüera 48]
Sud América        2-1 River Plate        
  [Facundo Rodríguez Calleriza 14, Diego Vega 46; Nicolás Schiappacasse 17]
Nacional           2-1 Wanderers          
  [Nicolás López Alonso 28pen, Sebastián Fernández Miglierina 74; Gastón Rodríguez Maeso 23]
[Feb 21]
Danubio            3-3 El Tanque          
  [Matías de los Santos 32, Gonzalo Barreto 85, Joaquín Ardaiz 45+3; Facundo Maximiliano Moreira 17,
   Mathías Acuña 45, Joaquín Aguirre 65]
Liverpool          1-3 Juventud           
  [Juan Ramírez Polero 61; Gabriel Leyes 45, Luis Machado 50, Facundo Barcelo 75]
Villa Teresa       1-1 Plaza              
  [Jonathan Souza Motta 90+1pen; Germán Rivero 46]
Peñarol            5-1 Defensor Sporting  
  [Pablo Forlán 40, 44, 86, Miguel Murillo García 67, 83; Felipe Rodríguez Valla 26]

Round 4
[Feb 27]
River Plate        1-1 Wanderers          
  [Sebastián Ribas 52; Gastón Rodríguez Maeso 23]
Sud América        2-2 Racing             
  [Nicolás Royón 2, 33; Líber Quiñones 39, José Aja 78]
Juventud           0-1 Villa Teresa       
  [Jonathan Souza Motta 90+1 pen]
Fénix              2-0 Peñarol            
  [Maximiliano Pérez Tambasco 9pen, Martín Ligüera 39]
[Feb 28]
Cerro              1-0 Liverpool          
  [Hugo Silveira 83]
El Tanque          2-1 Rentistas          
  [Gastón Machado 38, Juan Fagúndez Duarte 46; Matías Mier 90+2]
Defensor Sporting  3-2 Danubio            
  [Felipe Rodríguez Valla 22, Maximiliano Gómez 61, 90+8; Gonzalo Barreto 24,
   Giovanni Zarfino 34]
Plaza              2-0 Nacional           
  [Nicolás Dibble 74, Mathías Olivera 90og]

Round 5
[Mar 5]
Liverpool          0-1 El Tanque          
  [Yuri Galli 21]
Villa Teresa       0-1 Cerro              
  [Hugo Silveira 38pen]
Peñarol            1-1 Sud América        
  [Nicolás Albarracín 13; Nicolás Royón 20pen]
[Mar 6]
Danubio            0-2 Fénix              
  [Martín Ligüera 77, Ignacio Pallas 79]
Racing             0-1 River Plate        
  [Michael Santos 82pen]
Rentistas          0-1 Defensor Sporting  
  [Nicolás Olivera 61]
Wanderers          0-1 Plaza              
  [Germán Rivero 57]
Nacional           1-1 Juventud           
  [Ignacio González Gatti 78; Facundo Barcelo 70]

Round 6
[Mar 18]
El Tanque          0-1 Villa Teresa       
  [Octavio Colo 77]
[Mar 19]
Fénix              1-1 Rentistas          
  [Maximiliano Pérez Tambasco 90+1; Matías Mier 49]
Racing             0-1 Peñarol            
  [Maximiliano Rodríguez Maeso 46]
Sud América        2-1 Danubio            
  [Facundo Rodríguez Calleriza 39, Gonzalo Vega 42; Juan Manuel Olivera 82]
[Mar 20]
River Plate        0-1 Plaza              
  [Santiago De Ávila 40]
Cerro              1-0 Nacional           
  [Luis Urruti 83]
Juventud           3-3 Wanderers          
  [José Varela 10, 62, Matias Mirabaje 81; Álex Silva 26, Gastón Rodríguez Maeso 51, 78]
Defensor Sporting  1-2 Liverpool          
  [Maximiliano Gómez 44; Júnior Arias 4pen, 90+1]

Round 7
[Apr 2]
Danubio            1-1 Racing             
  [Gonzalo Barreto 48; Leandro Ezquerra 78]
Villa Teresa       2-2 Defensor Sporting  
  [Adrián Balboa 36pen, Martín Arguiñarena 90+2; Matías Zunino 41, Vicente Sánchez 68]
Plaza              1-2 Juventud           
  [Germán Rivero 28; Gabriel Leyes 7, Facundo Barcelo 68pen]
Nacional           3-1 El Tanque          
  [Christian Tabó 8, Léo Gamalho 54, Nicolás López Alonso 86; Walter Vaz 22]
[Apr 3]
Wanderers          3-1 Cerro              
  [Gastón Rodríguez Maeso 25, 42, Matías Santos 70; Lucas Hernández 64]
Rentistas          1-0 Sud América        
  [Matías Mier 16]
Liverpool          1-1 Fénix              
  [Gustavo Aprile 58; Maximiliano Pérez Tambasco 69pen]
Peñarol            0-2 River Plate        
  [Michael Santos 42pen, César Taján 90+2]

Round 8
[Apr 9]
Racing             0-3 Rentistas          
  [Deivis Barone 14, 17, Yoel Burgueño 20]
Fénix              1-0 Villa Teresa       
  [Lucas Cavallini 15]
Peñarol            2-1 Danubio            
  [Nicolás Albarracín 20, Cristian Palacios 29; Carlos Grossmüller 79pen]
Sud América        0-3 Liverpool          
  [Júnior Arias 30pen, 32, 85pen]
[Apr 10]
Cerro              0-0 Plaza              
El Tanque          1-3 Wanderers          
  [Mathías Acuña 52; Rodrigo De Olivera 20, 50, Gastón Rodríguez Maeso 77]
River Plate        0-0 Juventud           
Defensor Sporting  2-4 Nacional           
  [Nicolás Olivera 18, Héctor Acuña 83; Kevin Ramírez 11, Nicolás López Alonso 38pen,
  Felipe Carballo 45, Léo Gamalho 65pen]

Round 9
[Apr 23]
Plaza              2-1 El Tanque          
  [Germán Rivero 38, Nicolás Milesi 63; Yuri Galli 27pen]
Liverpool          3-2 Racing             
  [Júnior Arias 13, 90+7, Jhonatan Candia 83pen; Ignacio Ithurralde 3,
   Juan Pablo Rodríguez Conde 74]
Wanderers          0-0 Defensor Sporting  
Nacional           1-0 Fénix              
  [Alfonso Espino 48]
[Apr 24]
Juventud           1-3 Cerro              
  [Juan Martín Boselli 36; Maureen Franco 14, Hugo Silveira 51, Andrés Ravecca 75]
Danubio            0-3 River Plate        
  [Ángel Rodríguez Güelmo 20, Michael Santos 63pen, 90+2 pen]
Villa Teresa       0-1 Sud América        
  [Álvaro Maximiliano Arias 90+3 pen]
Rentistas          1-3 Peñarol            
  [Yoel Burgueño 38; Diego Rossi 72, Maximiliano Rodríguez Maeso 73, 90+1]

Round 10
[Apr 28]
Racing             2-3 Villa Teresa       
  [Líber Quiñones 63pen, Renzo López 68; Adrián Balboa 12, 24pen,
   Luis Nicolás Olivera 81]
[Apr 29]
Danubio            1-2 Rentistas          
  [Marcelo Tabárez 6; Deivis Barone 26, Matías Mier 90+1]
El Tanque          0-2 Juventud           
  [José Pablo Varela 63, Facundo Barcelo 67]
Peñarol            1-0 Liverpool          
  [Carlos Valdez 58]
[Apr 30]
River Plate        3-1 Cerro              
  [Michael Santos 24, Diego Rodríguez Telechea 33og, Alexander Rosso 61;
   Richard Porta 80]
Fénix              2-1 Wanderers          
  [Maximiliano Cantera 57, 71; Diego Riolfo 29]
Defensor Sporting  1-1 Plaza              
  [Felipe Rodríguez Valla 57; Carlos Federico Puppo 84]
Sud América        1-1 Nacional           
  [Facundo Rodríguez Calleriza 45+1; Leandro Barcia 58]

Round 11
[May 7]
Wanderers          0-2 Sud América        
  [Santiago Carrera 38, Maximiliano Russo 85]
Plaza              1-0 Fénix              
  [Carlos Rodríguez Rodríguez 63]
Villa Teresa       0-3 Peñarol            
  [Miguel Murillo García 75, 81, Diego Forlán 90+1]
[May 8]
Cerro              2-0 El Tanque          
  [Agustín Sant'Anna 3, Gonzalo Ramos 53pen]
Juventud           2-1 Defensor Sporting  
  [Facundo Barcelo 28, Matías Duffard 50; Maximiliano Gómez 26]
Rentistas          2-1 River Plate        
  [Yoel Burgueño 8, 24; Ronaldo Conceição 87]
Liverpool          0-3 Danubio            
  [Leandro Sosa 29, Renzo Ramírez 57, Juan Manuel Olivera 70]
Nacional           1-0 Racing             
  [Kevin Ramírez 35]

Round 12
[May 14]
River Plate        1-0 El Tanque          
  [Alexander Rosso 81]
Fénix              2-2 Juventud           
  [Maximiliano Pérez Tambasco 70pen, Martín Ligüera 90+4; Luis Fernando Machado 65,
   Matías Mirabaje 76pen]
Racing             1-3 Wanderers          
  [Renzo López 43; Diego Riolfo 58, Joaquín Vergés 82, 90+3]
Danubio            1-1 Villa Teresa       
  [Marcelo Tabárez 21; Adrián Balboa 90+1
Defensor Sporting  1-0 Cerro              
  [Héctor Acuña 55]
[May 15]
Rentistas          0-1 Liverpool          
  [Nicolás De La Cruz 73]
Peñarol            2-2 Nacional           
  [Matías Aguirregaray 62, Hernán Novick 90+5; Diego Polenta 49pen, 67pen]
Sud América        0-2 Plaza              
  [Germán Rivero 20, 25]

Round 13
[May 21]
Juventud           0-1 Sud América        
  [Diego Gonzalo Vega 7]
Wanderers          4-1 Peñarol            
  [Gastón Rodríguez Maeso 45, 56, Diego Riolfo 51, 75; Maximiliano Rodríguez Maeso 47pen]
Plaza              2-2 Racing             
  [Germán Rivero 8, Alejandro Villoldo 45+1; Gastón Alvite 33, José Aja 40]
[May 22]
Villa Teresa       1-1 Rentistas          
  [Maicol Britos 29; Yoel Burgueño 10]
Liverpool          1-0 River Plate        
  [Júnior Arias 78]
El Tanque          5-6 Defensor Sporting  
  [Facundo Maximiliano Moreira 22, 64, Matías González Núñez 56, Fernando Mathías López 82,
   Federico Velázquez 90; Maximiliano Gómez 9, 18, 37, 48, Héctor Acuña 44,
   Vicente Sánchez 62]
Cerro              2-1 Fénix              
  [Luis Urruti 72, 79; Ignacio Pallas 35]
Nacional           0-2 Danubio            
  [Leandro Sosa 27, Gonzalo Barreto 88]

Round 14
[May 28]
Racing             0-0 Juventud           
Fénix              1-0 El Tanque          
  [Martín Ligüera 10]
Liverpool          1-0 Villa Teresa       
  [Sebastián Fernández Presa 54]
Danubio            1-4 Wanderers          
  [Marcelo Sarachi 77; Gastón Rodríguez Maeso 35, 68, 79, Rodrigo De Olivera 88]
Rentistas          2-0 Nacional           
  [Matías Mier 69pen, 86]
[May 29]
River Plate        1-2 Defensor Sporting  
  [Breyner Bonilla 35og; Matías Zunino 53, Maximiliano Gómez 87]
Peñarol            1-2 Plaza              
  [Miguel Murillo García 27; Nicolás Milesi 2, Alejandro Villoldo 79pen]
Sud América        2-2 Cerro              
  [Fabián Yantorno 1, Nicolás Royón 9; Gonzalo Ramos 45, Maureen Franco 86]

Round 15
[Jun 4]
Cerro              1-2 Racing             
  [Gonzalo Ramos 35; Renzo López 8, Líber Quiñones 86pen]
Wanderers          2-1 Rentistas          
  [Sergio Blanco 60, Gastón Rodríguez Maeso 85; Gonzalo Mastriani 20]
Juventud           1-1 Peñarol            
  [Delis Vargas 11; Miguel Murillo García 77]
Nacional           0-2 Liverpool          
  [Júnior Arias 28, Sebastián Rodríguez Iriarte 63]
[Jun 5]
El Tanque          0-1 Sud América        
  [Diego Gonzalo Vega 24]
Defensor Sporting  1-0 Fénix              
  [Martín Rabuñal 57]
Villa Teresa       2-0 River Plate        
  [Gabriel De León 28, Martín Arguiñarena 51]
Plaza              0-0 Danubio            

Final Table:

 1.CA Plaza (Colonia)            15   9  5  1  20- 9  32  Clausura winners
 2.CA Peñarol                    15   8  3  4  25-18  27
 3.IA Sud América                15   7  4  4  17-16  25
 4.Montevideo Wanderers FC       15   7  3  5  31-21  24
 5.C Nacional dF                 15   7  3  5  21-17  24
 6.CA Cerro                      15   7  3  5  17-15  24
 7.CA Fénix                      15   6  5  4  18-13  23
 8.Liverpool FC                  15   7  1  7  16-18  22
 9.CA Rentistas                  15   6  3  6  18-17  21
10.Defensor Sporting Club        15   6  3  6  23-29  21
11.CA Villa Teresa               15   5  4  6  15-19  19
12.CA Juventud (Las Piedras)     15   4  6  5  19-19  18
13.CA River Plate                15   5  3  7  15-16  18
14.Racing CM                     15   3  5  7  19-24  14
15.Danubio FC                    15   3  4  8  18-25  13
16.CCyD El Tanque Sisley         15   2  1 12  14-30   7

Tabla Anual 2015/16

 1.CA Peñarol                    30  17  7  6  53-35  58  Championship Final
 2.C Nacional dF                 30  16  6  8  53-38  54  [C]
 3.CA Cerro                      30  16  4 10  42-34  52
 4.CA Plaza (Colonia)            30  12 13  5  35-25  49  [P]
 5.Montevideo Wanderers FC       30  13  9  8  53-37  48
 6.CA Fénix                      30  12 10  8  35-25  46
 7.IA Sud América                30  11 10  9  34-38  43
 8.Defensor Sporting Club        30  12  6 12  48-54  42
 9.CA River Plate                30  12  5 13  46-41  41
10.Liverpool FC                  30  12  4 14  31-42  40  [P]
11.CA Rentistas                  30  11  6 13  36-36  39
12.Danubio FC                    30   9  8 13  39-38  35
13.CA Juventud (Las Piedras)     30   8  9 13  33-44  33
14.Racing CM                     30   7 10 13  40-50  31
15.CCyD El Tanque Sisley         30   7  5 18  31-47  26
16.CA Villa Teresa               30   6  6 18  24-49  24  [P]

Relegated (on average points past 2 seasons):
Rentistas, El Tanque Sisley, Villa Teresa

Championship Playoff

Semifinal [Jun 12, Estadio Centenario, Montevideo]
Peñarol            3-1 Plaza              [aet]
  [Diego Rossi 79, Maximiliano Olivera 109, Mauricio Affonso 112; Alejandro Furia 70]
  [Peñarol: Gastón Guruceaga; Matías Aguirregaray, Carlos Valdez, Guillermo Rodríguez,
     Maximiliano Olivera; Nahitan Nández (Mauricio Affonso 73), Marcel Novick 
     (Tomás Costa 84); Federico Valverde, Diego Forlán; Miguel Murillo García,
     Diego Ifrán (Diego Rossi 62); coach: Jorge Da Silva; unused subs: Damián Frascarelli;
     Luis Aguiar, Nicolás Albarracín, Fabricio Buschiazzo;
   Plaza: Kevin Dawson; Santiago De Ávila, Carlos Rodríguez Rodríguez, Germán Ferreira,
     Alejandro Villoldo; Alejandro Furia, Nicolás Milesi, Matías Caseras, Facundo Waller
     (Mariano Bogliacino 68); Nicolás Dibble (Carlos Federico Puppo 106), Germán Rivero 
     (Sergio Leal 98); coach: Eduardo Espinel; unused subs: Nicolás Guirín; Ezequías Redín,
     Alejandro Rodríguez Morales, Nicolás Rodríguez Charquero;
   red card: Germán Ferreira (Plaza, 107);
   ref: Christian Ferreyra; Mauricio Espinosa, Raúl Hartwig; Fernando Falce]

NB: over 1 leg, between winners Apertura (Peñarol) and Clausura (Plaza)

Final

NB: over 2 legs; between winners Tabla Anual (Peñarol) and semifinal (Peñarol);
    thus, the final is not necessary and Peñarol are champions



Segunda División Profesional

First Phase | Second Phase | Promotion Playoff

First Phase

NB. played in two groups; the group winners play off for the right to play the Promotion Playoff

Final Tables:

Serie A
 1.Cerro Largo FC (Melo)          7   5  2  0  19-10  17  First Phase Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.C Oriental dF (La Paz)         7   5  0  2  16- 8  15  [P]
 3.CA Boston River                7   5  0  2  15- 7  15
 4.Canadian SC                    7   3  1  3   9- 8  10
 5.CA Torque                      7   2  1  4  13-14   7
 6.CA Atenas (San Carlos)         7   2  0  5   9-14   6  [R]
 7.Rocha FC (Rocha)               7   2  0  5   8-17   6
 8.CA Progreso                    7   1  2  4   4-15   5

Serie B
 1.Rampla Juniors FC              6   4  1  1  14- 5  13  [R]  Serie B Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.CS Miramar Misiones            6   4  1  1   8- 2  13  Serie B Playoff
 3.CSyD Villa Española            6   3  3  0   7- 4  12
 4.CD Maldonado (Maldonado)       6   3  0  3   7-10   9
 5.Huracán FC                     6   2  0  4   5- 8   6
 6.Tacuarembó FC (Tacuarembó)     6   1  1  4   3-10   4  [R]
 7.Central Español FC             6   1  0  5   4- 9   3

Round 1
[Oct 24]
Torque             1-2 Boston River       
  [Jonathan Charquero 21; Diego Gurri 62, Mauro Vila 79]
Central Español    1-2 Maldonado          
  [Ignacio Díaz 90; César Bicker 90+1, Juan Manuel Ferreyra 90+4]
Miramar Misiones   0-1 Huracán            
  [Walter Cubilla 66]
Rampla Juniors     2-2 Villa Española     
  [Gonzalo Sena 44, Pablo Píriz 52; Santiago López Bruzzese 35, Ronald Ramírez 36]
[Oct 25]
Atenas             2-1 Rocha              
  [Maximiliano Sigales 16, 41pen; Bruno Olivera 69]
Canadian           0-1 Progreso           
  [Ezequiel Airaldi 65og]
Oriental           1-2 Cerro Largo        
  [Ignacio San Martín 48; Marcos Otegui 66, Juan Ignacio Silvera 90+4]
Tacuarembó         bye

Round 2
[Oct 31]
Canadian           3-1 Torque             
  [Enzo Herrera 20, 83, Karl Heinz Reimann 68; Jonathan Charquero 38]
Progreso           0-3 Oriental           
  [Álex Silva 28pen, Agustín Miranda 80, Franco Buzón 90+2]
Cerro Largo        5-2 Atenas             
  [Juan Ignacio Silvera 22, 90+3, Marcos Otegui 45+3, Bruno Silva 75pen, Rino Lucas 90;
   Maximiliano Sigales 37pen, Gonzalo Martínez 66]
Central Español    0-1 Huracán            
  [Christian Vaquero 58]
Maldonado          0-4 Rampla Juniors     
  [Maximiliano Montero 36, Mauricio Felipe 60, Christian Serrón 90, Matías Rigoletto 90+2]
Tacuarembó         1-1 Villa Española     
  [Sergio Bica 74; Santiago López Bruzzese 6pen]
[Nov 1]
Rocha              0-3 Boston River       
  [Mauro Vila 15, 38, Jorge Zambrana 83pen]
Miramar Misiones   bye

Round 3
[Nov 7]
Rocha              2-0 Progreso           
  [Silvio Bosco Frontán 56, Nicolás Sisa 65]
Villa Española     1-1 Miramar Misiones   
  [Pablo Silva 65; Marcos Labandeira 31pen]
Rampla Juniors     4-1 Central Español    
  [Pablo Pereira 17, 38pen, 58, Gonzalo Sena 62; Santiago Stopiello 59]
Maldonado          2-0 Tacuarembó         
  [Santiago Bello 35, Álvaro Alejandro Mello 61]
[Nov 8]
Oriental           1-0 Canadian           
  [Álex Silva 75pen]
Boston River       1-2 Cerro Largo        
  [Nicolás Barán 18; Jonathan Dos Santos 40, Juan Ignacio Silvera 57]
Torque             4-1 Atenas             
  [Matías Bogado 21, Nicolás Raimondi 33, 60, Jonathan Charquero 34; Federico Castellanos 70]
Huracán            bye

Round 4
[Nov 14]
Progreso           1-1 Cerro Largo        
  [Gonzalo Correa 52; Jonathan dos Santos 14]
Torque             3-0 Rocha              
  [Gerardo Vonder Putten 58, Jonathan Charquero 81, 89]
Miramar Misiones   2-0 Maldonado          
  [Marcos Labandeira 16, Jonathan Alejandro Siles 30]
Tacuarembó         0-2 Rampla Juniors     
  [Christian Serrón 83, Mauricio Felipe 90+3]
Huracán            0-1 Villa Española     
  [Santiago López Bruzzese 87]
[Nov 15]
Atenas             0-1 Canadian           
  [Jorge Ayala 17pen]
Oriental           3-1 Boston River       
  [Álex Silva 30, Ignacio San Martín 45, Gastón Fonseca 89; Diego Gurri 20]
Central Español    bye

Round 5
[Nov 21]
Atenas             1-2 Oriental           
  [Maximiliano Sigales 76; Álex Silva 17pen, Gastón Fonseca 70]
Rocha              0-2 Canadian           
  [Enzo Herrera 77, Maximiliano Franco 90+1]
Rampla Juniors     0-1 Miramar Misiones   
  [Leonardo Novo 39]
Maldonado          3-2 Huracán            
  [Santiago Bello 14, Paul Dzeruvs 55, Álvaro Alejandro Mello 66; Christian Vaquero 44,
   Sebastián Flores 62]
Tacuarembó         0-2 Central Español    
  [Ignacio Casas 60, César Taján 88]
[Nov 22]
Boston River       4-0 Progreso           
  [Federico Rodríguez 17, 42, 74, Gustavo Bizcayzacú 80]
Cerro Largo        3-2 Torque             
  [Nicolás Leites 46, 75, Jonathan Dos Santos 49; Nicolás Raimondi 70,
   Jonathan Charquero 80]
Villa Española     bye

Round 6
[Nov 27]
Rocha              4-3 Oriental           
  [Déner Federico Pereyra 19, Silvio Bosco Frontán 49, 84, José Barreto 60;
   Álex Silva 21, 58pen, Bruno Giménez 90+2]
[Nov 28]
Boston River       1-0 Atenas             
  [Diego Gurri 83]
Torque             2-2 Progreso           
  [Jonathan Charquero 44, 76; Gonzalo Correa 55, Cristian Silva 90pen]
Canadian           2-2 Cerro Largo        
  [Enzo Herrera 33, 57; Felipe Navarro 56, Diego De Souza 65]
Villa Española     1-0 Central Español    
  [Guillermo Firpo 61]
Miramar Misiones   3-0 Tacuarembó         
  [Jonathan Alejandro Siles 20, Agustín Lucas 27, Marcos Labandeira 85]
[Nov 29]
Huracán            1-2 Rampla Juniors     
  [Marcelo Méndez 76; Matías Rigoleto 45, 55]
Maldonado          bye

Round 7 [Dec 5]
Canadian           1-3 Boston River       
  [Igor Rodrigues Soares 75; Federico Rodríguez Rodríguez 47, 61,
   Guillermo Biscayzacú 87pen]
Progreso           0-3 Atenas             
  [Maximiliano Sigales 55, 90, Federico Castellanos 67]
Oriental           3-0 Torque             
  [Ignacio San Martín 57, Diego Bértola 77, Álex Silva 80]
Cerro Largo        4-1 Rocha              
  [Jonathan da Silva 5, Bruno Silva 12, Diego De Souza 55, Nicolás Leites 89;
   Rodrigo Sanguinetti 60]
Central Español    0-1 Miramar Misiones   
  [Alejandro Acosta 55]
Villa Española     1-0 Maldonado          
  [Pablo Silva 89]
Huracán            0-2 Tacuarembó         
  [Marcos González 24, Néstor Silva 85]
Rampla Juniors     bye

Final Tables:

Serie A
 1.Cerro Largo FC (Melo)          7   5  2  0  19-10  17  First Phase Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.C Oriental dF (La Paz)         7   5  0  2  16- 8  15  [P]
 3.CA Boston River                7   5  0  2  15- 7  15
 4.Canadian SC                    7   3  1  3   9- 8  10
 5.CA Torque                      7   2  1  4  13-14   7
 6.CA Atenas (San Carlos)         7   2  0  5   9-14   6  [R]
 7.Rocha FC (Rocha)               7   2  0  5   8-17   6
 8.CA Progreso                    7   1  2  4   4-15   5

Serie B
 1.Rampla Juniors FC              6   4  1  1  14- 5  13  [R]  Serie B Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.CS Miramar Misiones            6   4  1  1   8- 2  13  Serie B Playoff
 3.CSyD Villa Española            6   3  3  0   7- 4  12
 4.CD Maldonado (Maldonado)       6   3  0  3   7-10   9
 5.Huracán FC                     6   2  0  4   5- 8   6
 6.Tacuarembó FC (Tacuarembó)     6   1  1  4   3-10   4  [R]
 7.Central Español FC             6   1  0  5   4- 9   3

Playoff First Place Serie B [Dec 8]
Miramar Misiones   0-3 Rampla Juniors     
  [Matías Rigoleto 38, Adrián Leites 71, Gonzalo Sena 80]

First Phase Playoff

First Leg [Dec 12]
Cerro Largo        2-2 Rampla Juniors     
  [Marcos Otegui 3, Rodrigo Álvez 84; Cristian Olivera 68, Christian Serrón 70]

Second Leg [Dec 19]
Rampla Juniors     5-4 Cerro Largo        [aet]
  [Gonzalo Sena 25, 81, Adrián Leites 79, Pablo Pereira 90+2, Cristian Olivera 101;
   Juan Ignacio Silvera 9, 22, 36, Jonathan Dos Santos 28]

NB: Rampla Juniors qualified for Promotion Playoff; in addition,
    Rampla Juniors win any necessary tie-breaker in the Tabla Anual for first, second
    or third place.

Second Phase

NB: played as single round robin; records of first phase are carried over and teams are
    ranked by points/match ratio.

Final Table:

 1.Rampla Juniors FC             20  14  2  4  36-19  44  [R]  Promoted
 2.CSyD Villa Española           20  12  5  3  30-18  41  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.CA Boston River               21  13  2  6  36-20  41  Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Cerro Largo FC (Melo)         21  10  4  7  35-28  34
 5.CS Miramar Misiones           20   8  8  4  26-19  32
 6.CA Torque                     21   8  6  7  39-34  30
 7.C Oriental dF (La Paz)        21   9  2 10  28-28  29  [P]
 8.CA Atenas (San Carlos)        21   8  4  9  34-33  28  [R]
 9.CA Progreso                   21   8  4  9  25-31  28
10.CD Maldonado (Maldonado)      20   7  2 11  19-28  23
11.Rocha FC (Rocha)              21   6  5 10  20-32  23
12.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    20   6  3 11  25-33  21  [R]
13.Canadian SC                   21   6  4 11  25-31  22
14.Central Español FC            20   6  2 12  21-29  20
15.Huracán FC                    20   6  1 13  15-31  19

Round 1
[Mar 5]
Villa Española     2-0 Progreso           
  [Bruno Martín Correa 37, Santiago López Bruzzese 89]
Torque             1-2 Huracán            
  [Mauro Bottari 20 / Álvaro Apólito 42, Jorge Trinidad 88]
Central Español    3-2 Tacuarembó         
  [Julio Rodríguez Colombo 50, Charles Zoryes 66, Franco Leguizamón 76;
  Christian Rodríguez 5, Douglas Jardel 68]
Canadian           0-2 Maldonado          
  [Pablo Munhoz 63, Walter Excequiel Vázquez 69]
Boston River       0-1 Miramar Misiones   
  [Xavier Foliadoso 76]
Rocha              1-0 Cerro Largo        
  [Rodrigo Sanguinetti 65]
[Mar 6]
Atenas             2-4 Rampla Juniors     
  [Facundo Cabrera 49, 53; Adrián Leites 45+1 pen, Christian Serrón 59,
   Matías Rigoleto 63, Emanuel Cuello 80]
Oriental           bye

Round 2
[Mar 10]
Villa Española     2-1 Boston River       
  [Pablo Silva 42, Fernando Ruocco 89; Esteban Maga 31og]
Maldonado          1-1 Miramar Misiones   
  [Darío Ferreira 44; Agustín Trinidad 43]
Central Español    2-2 Canadian           
  [Julio Rodríguez Colombo 37pen, Franco Leguizamón 48; Maximiliano Franco 16,
   Karl Reinmann 78]
Rampla Juniors     2-1 Tacuarembó         
  [Sergio Souza 27, Gonzalo Sena 85; Luis Ney Pintado 34]
[Mar 11]
Huracán            1-0 Atenas             
  [Fernando Sellanes 4]
Rocha              1-1 Torque             
  [César Ceballos 42; Mauro Bottari 27]
Cerro Largo        2-0 Oriental           
  [Marcos Neves 16, Jonathan Dos Santos 53]
Progreso           bye

Round 3
[Mar 19]
Miramar Misiones   1-2 Rampla Juniors     
  [Nicolás Raguso 74; Christian Serrón 63, Sergio Souza 84]
Tacuarembó         1-1 Rocha              
  [Aldo Díaz 60; César Ceballos 36]
Progreso           2-0 Maldonado          
  [Julián Gottesman 78, Leonardo Novo 90+4]
Central Español    1-0 Villa Española     
  [Julio Rodríguez Colombo 47 pen]
Huracán            0-1 Canadian           
  [Igor Rodríguez 57]
Torque             4-2 Cerro Largo        
  [Paulo Pezzolano 8, Jonathan Charquero 27, Nicolás Raimondi 39, 48 pen;
   Jonathan Dos Santos 66, Nicolás Leites 90+1]
[Mar 20]
Oriental           1-1 Atenas             
  [Marcelo Tapia 23; Federico Castellano 52]
Boston River       bye

Round 4
[Mar 25]
Maldonado          1-0 Torque             
  [Walter Excequiel Vázquez 1]
[Mar 26]
Progreso           4-2 Tacuarembó         
  [Ignacio Lemmo 10, 35, Julián Gottesman 47, Gastón Palacios 50;
   Fernando Lima 43, Gastón Samurio 64]
Oriental           0-1 Rampla Juniors     
  [Angelo Paleso 60]
Rocha              1-2 Huracán            
  [Silvio Bosco Frontán 28pen; Álvaro Apólito 51, Diego Barboza 66]
[Mar 27]
Canadian           1-3 Villa Española     
  [Karl Reinmann 90+2; Diego Casas 34, Emiliano Ezequiel Pessoa 64, Pablo Silva 75pen]
Atenas             1-1 Boston River       
  [Federico Ramos 90+1; William Klingender 15pen]
Cerro Largo        0-1 Central Español    
  [Charles Zoryés 90+5]
Miramar Misiones   bye

Round 5
[Apr 1]
Cerro Largo        2-0 Tacuarembó         
  [Bruno Silva 25, Marcos Neves 29]
[Apr 2]
Rampla Juniors     0-1 Progreso           
  [Gastón Palacios 35]
Boston River       1-0 Central Español    
  [Gastón Poncet 83]
Villa Española     1-2 Huracán            
  [Diego Casas 26; Martín Cardozo 29, Steven Makuka 70]
Miramar Misiones   1-1 Rocha              
  [Juan Manuel Ortiz 40; Maximiliano Prestes 31]
Canadian           0-1 Oriental           
  [Fabricio Núñez 30pen]
[Apr 3]
Atenas             2-2 Torque             
  [Maximiliano Sigales 7, José Álvarez 33; Nicolás Raimundi 9, Pablo Castro 25]
Maldonado          bye

Round 6
[Apr 9]
Miramar Misiones   0-0 Cerro Largo        
Rampla Juniors     3-2 Maldonado          
  [Adrián Leites 30, Gonzalo Sena 53pen, 85; Gonzalo Castillos 22, Brian Posse 90+2]
Progreso           0-0 Rocha              
Tacuarembó         1-0 Atenas             
  [Álvaro Duarte 90+3]
Torque             2-1 Canadian           
  [Paulo Pezzolano 28, Jonathan Charquero 35; Enzo Herrera 54]
[Apr 10]
Huracán            0-2 Boston River       
  [Diego Gurri 38, Federico Rodríguez Rodríguez 89]
Oriental           1-2 Villa Española     
  [Bruno Giménez 25; Diego Casas 14, Ánderson Silva 71]
Central Español    bye

Round 7
[Apr 23]
Central Español    3-1 Oriental           
  [Bryan Aldave 26, Charles Zoryes 30, Franco Leguizamón 66; Andrés González 83]
Villa Española     3-2 Tacuarembó         
  [Diego Casas 2, 90+1, Bruno Martín Correa 69; Luis Ney Pintado 7, Santiago Pereira 32]
Canadian           2-2 Miramar Misiones   
  [Andrés Ayala 85pen, Enzo Herrera 88; Antonio Oviedo 44, Agustín Trinidad 90]
Boston River       1-1 Torque             
  [Rafael Alberti 38pen; Hernán Figueredo 41]
Atenas             2-3 Progreso           
  [Federico Ramos 23, 65; Ignacio Lemmo 54, Ignacio Nadal 75, 80]
[Apr 24]
Cerro Largo        3-1 Maldonado          
  [Jonathan Dos Santos 10pen, Marcos Otegui 20, Bruno Teliz 76; Excequiel Vázquez 84]
Rocha              0-2 Rampla Juniors     
  [Matías Rigoleto 13, Santiago Cor 49]
Huracán            bye

Round 8
[Apr 27]
Boston River       4-1 Oriental           
  [Federico Rodríguez 17, 67, Marcelo Fernández 20, Diego Gurri 43; Franco Núñez 61]
[Apr 28]
Huracán            0-0 Central Español    
Maldonado          1-1 Rocha              
  [Santiago Bello 90; César Ceballos 31]
[Apr 29]
Villa Española     1-0 Torque             
  [Santiago López Bruzzese 80]
[Apr 30]
Cerro Largo        2-1 Progreso           
  [Jonathan Dos Santos 20pen, Bruno Téliz 52; Julián Gottesman 90+4]
Atenas             1-1 Miramar Misiones   
  [Nicolás Gómez 37og; Joel Amadeo Pías 47]
[May 3]
Canadian           2-0 Tacuarembó         
  [Rodrigo Sosa 86, Flavio Scarone 90]
Rampla Juniors     bye

Round 9
[May 7]
Rampla Juniors     2-1 Canadian           
  [Pablo Pírez 45+1, Adrián Leites 64; Enzo Herrera 18]
Torque             1-0 Oriental           
  [Paulo Pezzolano 6]
Rocha              1-3 Atenas             
  [César Ceballos 81pen; Maximiliano Sigales 42, Gustavo Pintos 86, Miguel Ximénez 90+2]
Maldonado          0-2 Villa Española     
  [Bruno Martín Correa 24, Emiliano Ghan 55]
Progreso           0-2 Boston River       
  [Mauro Vila 73, Federico Rodríguez Rodríguez 76]
[May 8]
Tacuarembó         4-2 Huracán            
  [ranco Sosa 12, Jairo Valentín Baladón 50, Aldo Díaz 69, Douglas Jardel 90+1;
   Steven Makuka 66, Álvaro Apólito 89]
Miramar Misiones   2-1 Central Español    
  [Juan Manuel Ortiz 27, Jonathan Ríos 33; Bryan Aldave 50]
Cerro Largo        bye

Round 10
[May 13]
Boston River       2-0 Maldonado          
  [Federico Rodríguez Rodríguez 71, Diego Gurri 79]
[May 14]
Villa Española     2-2 Rampla Juniors     
  [Santiago López Bruzzese 37, Martín Rodríguez 89; Willinton Techera 10,
   Matías Rigoleto 51]
Canadian           0-1 Rocha              
  [Rodrigo Chocho 62]
Atenas             5-1 Cerro Largo        
  [Maximiliano Sigales 54, 61, José Álvarez 71, Federico Tabeira 85, Miguel Ximénez 88pen;
   Jonathan Dos Santos 81]
Oriental           2-1 Tacuarembó         
  [Giovanni Di Lazzari 71, Franco Núñez 87pen; Franco Sosa 82pen]
Central Español    1-2 Progreso           
  [Bryan Aldave 58; Silvio Dorrego 40pen, Ignacio Lemmo 51]
Huracán            0-2 Miramar Misiones   
  [Joel Amadeo Pías 34, Santiago Suárez 86]
Torque             bye

Round 11 [May 18]
Miramar Misiones   0-2 Progreso           
  [Ignacio Lemmo 51, Gastón Palacios 77]
Boston River       3-2 Canadian           
  [Mauro Vila 12, 60, William Klingender 15; Karl Reinmann 56, Matías Airoldi 81]
Tacuarembó         1-0 Maldonado          
  [Aldo Díaz 3]
Central Español    1-2 Atenas             
  [Joaquín Díaz 10; Federico Ramos 60pen, Federico Castellanos 78]
Torque             2-0 Rampla Juniors     
  [Jonathan Charquero 85, Nicolás Raimondi 90+3 pen]
Huracán            0-2 Cerro Largo        
  [Jonathan Dos Santos 33, Juan Ignacio Silvera 72]
Oriental           0-2 Rocha              
  [Andrés Delgado 33, Matías Pereira 77]
Villa Española     bye

Round 12
[May 21]
Rampla Juniors     2-1 Boston River       
  [Matías Rigoleto 10, Adrián Leites 80pen; Mauro Vila 66]
Cerro Largo        2-2 Canadian           
  [Sergio Nicolás Leites 68, Abel Nazario 90+1; Enzo Herrera 52, José Sardón 74]
Miramar Misiones   2-0 Oriental           
  [Xavier Foliadoso 41, Antonio Oviedo 45]
Rocha              0-1 Villa Española     
  [Esteban Maga 56]
Progreso           4-0 Huracán            
  [Richard Dorrego 10pen, Ignacio Lemmo 53pen, Gastón Palacios 55, Juan Gottesman 90]
Maldonado          3-0 Central Español    
  [Guillermo Trinidad 13, Joaquín Zeballos 53, 88]
[May 22]
Tacuarembó         2-2 Torque             
  [Aldo Díaz 46, 90+2; Jonathan Charquero 6, Hernán Figueredo 26]
Atenas             bye

Round 13
[May 28]
Central Español    1-0 Rampla Juniors     
  [Maximiliano Lombardi 55]
Canadian           1-3 Atenas             
  [Diego Cordero 23; Maximiliano Sigales 12, Martín González 49, Facundo Cabrera 58]
Torque             3-3 Miramar Misiones   
  [Jonathan Charquero 30, Paulo Pezzolano 50, Nicolás Raimundi 88; Jonathan Ríos 1,
   Juan Manuel Ortiz 32, Agustín Trinidad 62]
Oriental           0-0 Progreso           
[May 29]
Villa Española     1-0 Cerro Largo        
  [Federico Navarro 59og]
Boston River       2-0 Rocha              
  [William Klingender 69, Federico Rodríguez Rodríguez 81]
Huracán            0-1 Maldonado          
  [Joaquín Zeballos 64]
Tacuarembó         bye

Round 14
[Jun 3]
Cerro Largo        0-1 Boston River       
  [William Klingender 43]
[Jun 4]
Atenas             2-1 Villa Española     
  [Walt Báez 86, Maximiliano Sigales 90+2; Diego Casas 76]
Progreso           2-4 Torque             
  [Ignacio Lemmo 4, Ignacio Nadal 70; Jonathan Charquero 42, Paulo Pezzolano 60, 64, 79]
Maldonado          0-2 Oriental           
  [Fabricio Núñez 15pen, Agustín Miranda 72]
[Jun 5]
Rampla Juniors     1-0 Huracán            
  [Matías Rigoleto 10]
Tacuarembó         2-0 Miramar Misiones   
  [Aldo Díaz 65, Douglas Jardel 86]
Rocha              2-1 Central Español    
  [Matías Pereyra 21, Edwuin Cetré 45; Matías Molina 78]
Canadian           bye

Round 15 [Jun 11]
Rampla Juniors     1-0 Cerro Largo        
  [Mauricio Felipe 70]
Tacuarembó         3-0 Boston River       
  [Nelson Samurio 3, Cristian Maciel 30, Aldo Díaz 50]
Miramar Misiones   2-2 Villa Española     
  [Xavier Foliadoso 10pen, 46; Santiago López Bruzzese 4pen, Ezequiel Pessoa 48]
Oriental           3-1 Huracán            
  [Álvaro Brun 30, Leandro Paiva 40, Bruno Giménez 50pen; Martín Cardozo 72]
Torque             3-2 Central Español    
  [Hernán Figueredo 12, Paulo Pezzolano 62, Nicolás Raimondi 66;
   Juan Núñez 69, Julio Rodríguez Colombo 78]
Maldonado          0-1 Atenas             
  [Federico Ramos 85]
Progreso           0-1 Canadian           
  [Enzo Herrera 26]
Rocha              bye

Final Table:

 1.Rampla Juniors FC             20  14  2  4  36-19  44  [R]  Promoted
 2.CSyD Villa Española           20  12  5  3  30-18  41  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.CA Boston River               21  13  2  6  36-20  41  Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Cerro Largo FC (Melo)         21  10  4  7  35-28  34
 5.CS Miramar Misiones           20   8  8  4  26-19  32
 6.CA Torque                     21   8  6  7  39-34  30
 7.C Oriental dF (La Paz)        21   9  2 10  28-28  29  [P]
 8.CA Atenas (San Carlos)        21   8  4  9  34-33  28  [R]
 9.CA Progreso                   21   8  4  9  25-31  28
10.CD Maldonado (Maldonado)      20   7  2 11  19-28  23
11.Rocha FC (Rocha)              21   6  5 10  20-32  23
12.Tacuarembó FC (Tacuarembó)    20   6  3 11  25-33  21  [R]
13.Canadian SC                   21   6  4 11  25-31  22
14.Central Español FC            20   6  2 12  21-29  20
15.Huracán FC                    20   6  1 13  15-31  19

Promotion Playoff

NB: played between Rampla Juniors FC (winners first phase) and CA Boston River
    (third-placed team in overall table at end of second phase);
    as Rampla Juniors finished on an automatic promotion place, this match is not
    necessary and Boston River are also promoted automatically.

Relegated: Rocha FC (average over past two seasons)

Segunda División B Amateur

Torneo Apertura 2015

NB: La Luz FC readmitted after payment of debts but CA Bella Vista and CSyD Huracán Buceo
    do not enter

Final Table:

 1.CS Cerrito                    12  11  1  0  35- 5  34  Liguilla Final
 2.CA Basáñez                    12   9  2  1  40-12  29  Liguilla Final
 3.Uruguay Montevideo FC         12   8  2  2  31-11  26  Liguilla Final
 4.Colón FC                      12   6  4  2  18-10  22  Liguilla Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CA Platense                   12   6  3  3  19-15  21
 6.IA Potencia                   12   6  0  6  18-20  18
 7.CSyD Los Halcones             12   4  3  5  17-20  15
 8.Salus FC                      12   5  0  7  16-23  15
 9.Albion FC                     12   4  2  6  25-29  14
10.Mar de Fondo FC               12   4  1  7  18-24  13
11.CA Artigas                    12   2  2  8  22-44   8
12.CA Alto Perú                  12   1  2  9  16-36   5
13.La Luz FC                     12   0  2 10  11-37   2

Round 1 [Sep 26]
Albion             5-1 Salus              
  [Bruno Vila 12, 20, Néstor Ibargoyen 42, Jorge Luis Trinidad 44, Maximiliano Ohaco 79;
   Nelson Benapres 87]
Uruguay Montevideo 1-0 Colón              
  [José Ignacio Hernández 77]
Potencia           0-1 Cerrito            
  [Luis Oyarbide 69]
Artigas            4-2 La Luz             
  [Cristhian Giménez 20pen, Diego Escudero 52, Deibys Rocha 80, Juan Rosa 82;
   Luis Garate 3, Michael Balay 47]
Platense           0-0 Basáñez            
Halcones           0-1 Mar de Fondo       
  [Johnfer Luna 54]
Alto Perú          bye

Round 2 [Oct 3]
Salus              0-4 Uruguay Montevideo [abandoned at 0-4 in 66'; result stood]
  [Luis Andrés Martínez 13pen, Facundo Rodríguez 44, Diego Carril 58, Nicolás Damián Rosado 61]
La Luz             2-3 Platense           
  [Michael Balay 11, Luis Garate 13; Héctor Belli Fernández 10, Luis Piedra 16, Martín Álvarez 74]
Basáñez            3-1 Artigas            
  [Sebastián Donnángelo 10, Pablo Servetti 76, Dilan Ribero 84; Juan Rosa 89]
Cerrito            6-0 Halcones           
  [Luis Oyarbide 2, John Syzard 27, Renzo Pérez 30, 79, Brandon Barrera 71,  Álvaro Alonso 76]
Mar de Fondo       1-2 Potencia           
  [Jonhfer Luna 43; Michael Suárez 59, Rodrigo Fernández 67]
Colón              3-2 Alto Perú          
  [Martín Penino 9og, Leandro Correa 76pen, Walter Tourreilles 80; Willian Perera 45pen, 72]
Albion             bye

Round 3 [Oct 10]
La Luz             1-3 Halcones           
  [Víctor Madera 90+2; Darwin Granda 17, Jonathan Cortez 51, Carlos Granda 73]
Basáñez            1-0 Salus              
  [Sebastián Donnángelo 52]
Cerrito            1-1 Colón              
  [Luis Oyarbide 14; Martín Sosa 25]
Potencia           6-1 Artigas            
  [Rodrigo Fernández 32, Atilio Álvez 36, 51pen, 71, Maico Carneiro 73, Luis Vázquez 90;
   Joaquín Delfiner 20]
Uruguay Montevideo 5-1 Alto Perú          
  [Nicolás Rosado 15, Maximiliano Echenique 24, Henry Costa 43pen, Rodrigo Hernández 70,
   Diego Carril 77; William Perera 54]
Platense           2-0 Albion             
  [Héctor Belli Fernández 4, 73]
Mar de Fondo       bye

Round 4 [Oct 17]
Albion             0-2 Potencia           
  [Michael Suárez 79, Maico Carneiro 85]
Colón              1-1 Platense           
  [Martín Sosa 43pen; Rodrigo Gallego 73]
Artigas            2-3 Mar de Fondo       
  [Deibys Rocha 3, Juan Rosas 9; Marcelo Auza 11, 47, Fabricio Scaglia 80]
Halcones           1-1 Basáñez            
  [Carlos Granda 58; Sebastián Donnángelo 90+5]
Alto Perú          1-2 Salus              
  [Willian Pereira 1pen; Fernando Ortuño 13, Kevin Santana 64]
Uruguay Montevideo 0-2 Cerrito            
  [Guillermo Fernández 51, Luis Oyarbide 65pen]
La Luz             bye

Round 5 [Oct 25]
Alto Perú          1-2 Platense           
  [Alejandro Cáceres 58; Héctor Fernández 57, Rodrigo Gallego 90+5]
Potencia           0-4 Basáñez            
  [Pablo Servetti 40, Sebastián Donnángelo 81, Dilan Ribero 86, Wilman Cabrera 90+1]
Mar de Fondo       1-1 Albion             
  [Juan Carballo 69; Emilton Pedroso 62]
Colón              1-1 Artigas            
  [Leandro Correa 86; Leandro Da Cruz 70]
La Luz             0-0 Uruguay Montevideo 
Salus              1-3 Halcones           
  [Christian Chagas 20; Carlos Granda 56, 83pen, Ricardo Saavedra 65]
Cerrito            bye

Round 6
[Oct 31]
Platense           0-3 Mar de Fondo       
  [Fabricio Scaglia 5, 68, Sergio Cabrera 90]
Uruguay Montevideo 5-2 Albion             
  [Diego Carril 30, 90, Tabaré da Cunha 57og, Facundo Rodríguez 60,
   José Ignacio Hernández 83; Emilton Pedroso 23, Jorge Trinidad 28]
Halcones           1-1 Alto Perú          
  [Carlos Maximiliano Granda 14; Rodrigo Pereira 29]
Basáñez            3-2 Colón              
  [Juan De Cuadro 38, Dilan Ribero 44, Claudio Servetti 90; Matías Sosa 51pen,
   Franco Farinasso 54]
[Nov 1]
Artigas            1-3 Cerrito            
  [Deybis Rocha 62; Yonatan Rodríguez Benítez 36, Alejandro Rodríguez Morales 57,
   Wanderson Silveira 65pen]
Potencia           3-2 La Luz             
  [Michael Suárez 50, Rodrigo Fernández 63, Atilio Álvez 90+3; Leonardo Noble 15,
   Luis Garate 26]
Salus              bye

Round 7 [Nov 7]
Albion             4-2 La Luz             
  [Maximiliano Ohaco 12, Jorge Trinidad 30, 84pen, Rodrigo Angelotti 63;
   Adrián Rodríguez Pereira 58, 80]
Alto Perú          2-2 Potencia           [awarded win to Potencia due to ineligibly
  [William Perera 73, 77;                  player Alto Perú]
   Jhon Davies Ferreira Capurro 6, Oscar Rodríguez Gelaly 79]
Artigas            1-3 Salus              
  [Matías Castro 19; Fernando Ortuño 36, Brian Fernández 86, Kevin Santana 90+2]
Mar de Fondo       0-3 Uruguay Montevideo 
  [Henry Costa 16pen, Diego Carril 26, Maximiliano Echenique 62]
Colón              1-0 Halcones           
  [Rodrigo Pino 84]
Basáñez            2-3 Cerrito            
  [Matías Otero 49, Juan de Cuadro 57; Luis Oyarbide 17, Maximiliano Silvera 52,
   Mario Larramendi 65]
Platense           bye

Round 8 [Nov 14]
Halcones           1-2 Uruguay Montevideo 
  [Ricardo Saavedra 77; Facundo Rodríguez 30, Gastón Soustuyo 78]
Potencia           1-0 Platense           
  [Rodrigo Fernández 88]
Albion             5-2 Artigas            
  [Tabaré Da Cunha 10, Jorge Trinidad 13, Maximiliano Ohaco 51, 85, Bruno Vila 88;
   Matías Castro 67, Diego Escudero Dimitriadis 74]
Mar de Fondo       0-2 Colón              
  [Martín Sosa 30, Gabriel Bello 77]
La Luz             0-3 Salus              
  [Francisco Sosa 42, Brian Ferreira 77, 86]
Cerrito            6-0 Alto Perú          
  [Luis Oyarbide 37pen, Maximiliano Silvera 38, Wánderson Silveira 54,
   Yonatan Rodríguez Benítez 57, Rodrigo Acosta 75, Luis Rodríguez Rodríguez 85]
Basáñez            bye

Round 9 [Nov 21]
Basáñez            6-2 Albion             
  [Claudio Servetti Rodríguez 9, Pablo Servetti Rodríguez 41, 83, 85,
   Sebastián Donnángelo 58, Adrián Aguilar 90pen; Maximiliano Ohaco 78, Emiliano Medina 80]
La Luz             0-3 Mar de Fondo       
  [Carlos Bordagorría 51, Mathías Velazco 60, Marcelo Auza 64]
Platense           1-0 Halcones           
  [Sergio Adrián Abalo 88og]
Artigas            2-0 Alto Perú          
  [Maximiliano Tejera 32, Jesús Imbriaco 60]
Colón              2-0 Potencia           
  [Franco Farinasso 61, Martín Sosa 80pen]
Salus              0-2 Cerrito            
  [Álvaro Alonso 63, Kevin Barreto 87]
Uruguay Montevideo bye

Round 10
[Nov 28]
Halcones           4-4 Artigas            
  [Carlos Maximilano Granda 11, 36, 51, Gabriel Avellaneda 16;
   Matías Castro 1pen, 15, 40, 44]
Basáñez            5-3 Mar de Fondo       
  [Líber Ortigoza 8, Claudio Servetti 16, Juan de Cuadro 49, Sebastián Donnángelo 56,
   Dilan Ribero 74; Elbio Ferreira 18, Anthony Coimbra 82, Sergio Cabrera 89]
Alto Perú          2-2 La Luz             
  [William Perera 30, 47; Michael Balay 31, Claudio Muela 75]
Cerrito            2-1 Albion             
  [Luis Oyarbide 23pen, 90+3pen; Jorge Trindade 49]
[Nov 29]
Platense           1-1 Uruguay Montevideo 
  [Martín Álvarez 69; Facundo Rodríguez Aguilera 27]
Potencia           0-2 Salus              
  [Christian Chagas 85, Facundo Cabrera 87]
Colón              bye

Round 11
[Dec 2]
Cerrito            3-0 Platense           
  [Luis Oyarbide 27pen, Wánderson Silveira 62, Brandon Barrera 90+3]
[Dec 5]
Alto Perú          0-5 Basáñez            
  [Gonzalo Rodríguez 28, Yúber Acosta 56, Matías Crossa 67, Dilan Ribero 73,
   Andrés Torres 80]
Mar de Fondo       1-3 Salus              
  [Anthony Coimbra 16; Gian Franco Lemos 24, Brian Pereira 32, Facundo Cabrera 74]
Colón              1-0 La Luz             
  [Franco Farinasso 67]
Albion             0-2 Halcones           
  [Darwin Martín Granda Corbo 68, Carlos Maximiliano Granda Corbo 79]
Artigas            1-7 Uruguay Montevideo 
  [Matías Castro 43; Facundo Rodríguez Aguilera 2, Diego Carril 17pen, 46,
   Nicolás Damián Rosado 19, Diego Nicolás Gasco 49, Danilo Tomás 65, 78]
Potencia           bye

Round 12 [Dec 12]
Colón              1-1 Albion             
  [Walter Toureilles 76; Jorge Trinidad 38]
Mar de Fondo       2-3 Alto Perú          
  [Fabicio Scaglia 67, Jorge Luna 88; William Perera 19, 52, 86]
La Luz             0-3 Cerrito            
  [Guillermo Fernández Errasquin 80, Luis Oyarbide 90, Rodrigo Acosta 90+2]
Salus              1-2 Platense           
  [Federico Leal 59; Héctor Fernández Rodríguez 50, 56]
Halcones           2-1 Potencia           
  [Gabriel Avellaneda 42, Julio Norberto Vignolo 86; Atilio Álvez 38]
Uruguay Montevideo 0-2 Basáñez            
  [Sebastián Donnángelo 48, Guzmán Fernández 68]
Artigas            bye

Round 13 [Dec 20]
Alto Perú          3-4 Albion             
  [Michael Do Santos 17, William Perera 65, Matías Correa 89; Maximiliano Ohaco 18, 40,
   Franco Sormani 21, Jorge Luis Trinidad 61]
Platense           7-2 Artigas            
  [Franco Figliamonte 41, Juan Franchi 43, Darwin Blanco 68pen, 82, 85, 88,
   Nicolás López 74; Claudio Guimarae 73, Lucas Acuña 79]
Basáñez            8-0 La Luz             
  [Sebastián Donnángelo 3, 90, Guzmán Fernández 14, 48, Gastón Missena 23,
   Mauricio Olivera 43, Héctor Carballo 56, Jean Martín Ocoro 77]
Salus              0-3 Colón              
  [Olayinke Kolawole 39, Martín Sosa 55, Marcel Parard 69]
Cerrito            awd Mar de Fondo       [awarded 3-0, Mar de Fondo dns]
Potencia           1-3 Uruguay Montevideo 
  [Jhon Davies Ferreira Capurro 45+1; Andrés Acuña 40, Alfonso Giménez 55, Diego Carril 90+2]
Halcones           bye

Final Table:

 1.CS Cerrito                    12  11  1  0  35- 5  34  Liguilla Final
 2.CA Basáñez                    12   9  2  1  40-12  29  Liguilla Final
 3.Uruguay Montevideo FC         12   8  2  2  31-11  26  Liguilla Final
 4.Colón FC                      12   6  4  2  18-10  22  Liguilla Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CA Platense                   12   6  3  3  19-15  21
 6.IA Potencia                   12   6  0  6  18-20  18
 7.CSyD Los Halcones             12   4  3  5  17-20  15
 8.Salus FC                      12   5  0  7  16-23  15
 9.Albion FC                     12   4  2  6  25-29  14
10.Mar de Fondo FC               12   4  1  7  18-24  13
11.CA Artigas                    12   2  2  8  22-44   8
12.CA Alto Perú                  12   1  2  9  16-36   5
13.La Luz FC                     12   0  2 10  11-37   2

NB: Cerrito winners Apertura, qualify for semifinal promotion playoff

Liguilla Final 2016

Final Table:

 1.CS Cerrito                     6   3  3  0   5- 1  12
 2.Uruguay Montevideo FC          6   1  5  0   8- 7   8
 3.CA Basáñez                     6   1  4  1   6- 6   7
 4.Colón FC                       6   0  2  4   7-12   2

Round 1 [Apr 10]
Cerrito            0-0 Uruguay Montevideo 
Basáñez            2-1 Colón              
  [Pablo Servetti 7, 42pen; Rodrigo Pino 52]

Round 2 [Apr 24]
Colón              0-1 Cerrito            
  [Wánderson Silveira 23]
Uruguay Montevideo 0-0 Basáñez            

Round 3 [Apr 30]
Cerrito            1-0 Basáñez            
  [Yonatan Rodríguez Benítez 60]
Uruguay Montevideo 2-1 Colón              
  [Diego Carril 59, Rodrigo Tassara 90+6; Walter Tourreilles 90+3]

Round 4 [May 8]
Uruguay Montevideo 0-0 Cerrito            
Colón              1-1 Basáñez            
  [Franco Farinasso 2; Sebastián Donnángelo 90+1]

Round 5 [May 15]
Cerrito            3-1 Colón              
  [Álvaro Alonso 2, Maximiliano Silveira 20, 28; Ignacio Bejeres 45+1]
Basáñez            3-3 Uruguay Montevideo 
  [Fabricio Santos 12, Sebastián Donnángelo 20pen, 82; Rodrigo Tassara 31,
   Henry Costa 61pen, 90pen]

Round 6 [May 22]
Basáñez            0-0 Cerrito            
Colón              3-3 Uruguay Montevideo 
  [Franco Farinasso 42, 46, Martín Valdez 50; José Ignacio Hernández 28, 40,
   Rodrigo Tassara 77]

Final Table:

 1.CS Cerrito                     6   3  3  0   5- 1  12
 2.Uruguay Montevideo FC          6   1  5  0   8- 7   8
 3.CA Basáñez                     6   1  4  1   6- 6   7
 4.Colón FC                       6   0  2  4   7-12   2

NB: winners qualify for semifinal promotion playoff

Tabla Anual

 1.CS Cerrito                    18  14  4  0  40- 6  46  [R]
 2.CA Basáñez                    18  10  6  2  46-18  36
 3.Uruguay Montevideo FC         18   9  7  2  39-18  34
 4.Colón FC                      18   6  6  6  25-22  24
 5.CA Platense                   12   6  3  3  19-15  21
 6.IA Potencia                   12   6  0  6  18-20  18
 7.CSyD Los Halcones             12   4  3  5  17-20  15
 8.Salus FC                      12   5  0  7  16-23  15
 9.Albion FC                     12   4  2  6  25-29  14
10.Mar de Fondo FC               12   4  1  7  18-24  13
11.CA Artigas                    12   2  2  8  22-44   8
12.CA Alto Perú                  12   1  2  9  16-36   5
13.La Luz FC                     12   0  2 10  11-37   2  [N]

NB: winners qualify for final promotion playoff

Promotion Playoff

Semifinal
between Cerrito (winners Apertura) and Cerrito (winners Liguilla Final);
Cerrito automatically qualified for final

Final
between Cerrito (winners Tabla Anual) and Cerrito (winners semifinal);
Cerrito automatically promoted


2014/15

2016

list of champions

list of final tables

all-time table

all-time table liguilla

list of relegated teams

list of liguilla champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions

list of ofi (interior) champions

overview of regional championships

list of winners of provincial selections championship

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Francisco Fernández for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Francisco Fernández (ffernandez@espectador.com.uy)
Last updated: 1 Sep 2016

(C) Copyright Francisco Fernández and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.