USSR (Soviet Union) - List of Amateur Cup Finals


Tournament also known as VTsSPS Cup and contested by teams of "physical culture collectives".


Ed. Year  Winners                                     Runners-Up

 1  1940  Dinamo Alma-Ata [Kaz]               0-0 3-1 Zenit Taganrog (Rus]                
 2  1957  TTU Tbilisi [Geo]                       1-0 GOMZ Leningrad [Rus]
 3  1958  Dinamo Moscow 19 raisoviet [Rus]    2-2 5-1 Trud Tamenskoe [Rus]                
 4  1959  Spartak Moscow (reserves) [Rus]         1-0 ZIP-Energiya Krasnodar [Rus]
 5  1960  Zhdanovets Leningrad [Rus]          1-1 2-1 Start Chuguyev [Ukr]                
 6  1961  Start Chuguyev [Ukr]                    1-0 GOMZ Leningrad [Rus]
 7  1962  Sokol Tashkent [Uzb]                        Saturn Ramenskoe [Rus] 
 8  1963  Strela Moscow [Rus]                         Imereti Kutaisi [Geo]       
 9  1964  Trud Belaya Kalitva [Rus]                   Dinamo-3 Moscow [Rus]    
10  1965  Salyut Tambov [Rus]                         VVPU Lvov [Ukr]    
11  1966  VVPU Lvov [Ukr]                             Zvezda Tashkent [Uzb]    
12  1967  Sokol Lvov [Ukr]                            Trud Tula [Rus]
13  1968  Sinatle Tbilisi [Geo]                   1-0 Torpedo Minsk [Bye]
14  1969  Sinatle Tbilisi [Geo]           0-0 1-1 0-0 Dinamo Moscow OFK-3 [Rus]               [16-15 pen]
15  1970  Strela Moscow [Rus]                     3-0 Tsementnik Nikolayev [Ukr]
16  1971  Trud Belaya Kalitva [Rus]               1-0 Tsvetmet Artemovsk [Ukr]
17  1972  Dinamo Moscow OFK-3 Almaz [Rus]         3-1 Zaria Kaluga [Rus]
18  1973  Zvezda Novosibirsk [Rus]                1-0 Zaria Kaluga [Rus]
19  1974  Metallurg Rustavi [Geo]                 2-0 Zaria Kaluga [Rus]
20  1975  Bulat Temirtau [Kaz]                    1-0 Saturm Ramenskoe [Rus]
21  1976  Saturn Ramenskoe [Rus]                  3-0 Vodnik Vanino [Rus]
22  1977  Zaria Kaluga [Rus]                      5-0 Shatlyk Mary [Tur]    
23  1978  Zaria Kaluga [Rus]                      0-0 Bolshevik Kiev [Ukr]                    [4-2 pen]
24  1979  Dinamo Leningrad [Rus]                  1-1 Zaria Kamensk-Shakhtinsky [Rus]         [5-3 pen]
25  1980  Zorkiy Krasnogorsk [Rus]                2-1 Temp Leningrad [Rus]
26  1989  Dinamo Zugdidi [Geo]                0-1 w/o Dinamo Odessa [Ukr]                    
27  1990  Mayak Ochakov [Ukr]                     0-0 Metallurg Oldan [Rus]                   [3-2 pen]
28  1991  Metallurg Molodechno [Bye]              2-1 Pambygchy Barda [Aze]

NB: played as a round robin tournament between 1962 and 1967;
    in 1989, the final was played over two legs, but after winning the first leg at home,
    Dinamo Odessa did not show for the away fixture due to political unrest in Georgia;
    they suggested to annul the result of the first leg and instead play the final over
    one match at a neutral venue (as in other years) but this proposal was rejected.

Number of Wins by Soviet Republics [28; runners-up finished between square brackets]
 
15 [17]   Russian SFSR [Rus]

 5 [ 1]   Georgian SSR [Geo]

 4 [ 6]   Ukrainian SSR [Ukr]

 2        Kazakh SSR [Kaz]

 1 [ 1]   Byelorussian SSR [Bye] 
 1 [ 1]   Uzbek SSR [Uzb]   

   [ 1]   Azerbaijan SSR [Aze]
   [ 1]   Turkmen SSR [Tur] 



About this document

Source: wikipedia

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 22 Apr 2020

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.