Vanuatu 2013/14


National Super League 2014
PVFA Lik - Premia Divisen 2013/14
PVFA Lik - Fes Divisen 2013/14
PVFA Lik - Sekon Divisen 2013/14
Luganville FA Lik - Premia Divisen 2013/14
Luganville FA Lik - Fes Divisen 2013/14
Port Vila Shield 2014
Wilco Independence Cup 2013

National Super League 2014

Participants | Group Stage | Playoff

Participants

LFA (Luganville Football Association - 2 entrants)
   Malampa Revivors FC
   Torba United FC
MFA (Malampa Football Association - 2 entrants)
   Atsal FC
   Capro FC
PFA (Penama Football Association - 2 entrants)
   Arato FC (Penama FA)
   X United FC
PVFA (Port Vila Football Association - 4 entrants)
   Amicale FC
   Erakor Golden Star FC
   Spirit 08 FC
   Tafea FC
SFA (Sanma Football Association - 2 entrants)
   Tutuba FC
   Wayalo FC 
ShFA (Shefa Football Association - 2 entrants)
   Elluck FC 
   Malnaruru FC
TFA (Tafea Football Association - 2 entrants)
   Hi-Lands FC
   Nalkutan FC 
TOFA (Torba Football Association - 2 entrants)
   Magde FC 
   Spirit 11 FC

Group Stage

Pool A [at Luganville Soccer Stadium (Santo)]
  Torba FC (Luganville FA)
  Wayalo FC (Sanma FA)
  X United FC (Penama FA)
  Spirit 11 FC (Torba FA)
  Capro FC (Malampa FA)

[Jun 14]
Torba United FC        -  Spirit 11 FC   
Wayalo FC              -  X United FC
[Jun 16]
X United FC            -  Torba United FC
Spirit 11 FC           -  Capro FC
[Jun 18]
Capro FC               -  X United FC
Torba United FC        -  Wayalo FC
[Jun 21]
Wayalo FC              -  Capro FC
X United FC            -  Spirit 11 FC
[Jun 23]
Spirit 11 FC           -  Wayalo FC
Capro FC               -  Torba United FC

Top Final Table:

 1.Spirit 11 FC
 2.Torba United FC

Pool B [at Wilkins Stadium (Malekula Island)]
  Atsal FC (Malampa FA)
  Malampa Revivors FC (Luganville FA),
  Tutuba FC (Sanma FA)
  Arato FC (Penama FA)
  Magde FC (Torba FA).

[Jun 16]
Atsal FC               -  Arato FC
Malampa Revivors FC    -  Tutuba FC
[Jun 18]
Tutuba FC              -  Atsal FC
Arato FC               -  Magde FC
[Jun 20]
Magde FC               -  Tutuba FC
Atsal FC               -  Malampa Revivors FC
[Jun 23]
Malampa Revivors FC    -  Magde FC
Tutuba FC              -  Arato FC
[Jun 25]
Arato FC               -  Malampa Revivors FC
Magde FC               -  Atsal FC

Top Final Table:

 1.Malampa Revivors FC
 2.Tutuba FC

Pool C [at Port Vila Stadium (Efate)]
  Elluck FC (Shefa FA)
  Tafea FC (Port Vila FA)
  Erakor Golden Star FC (Port Vila FA)
  Amicale FC (Port Vila FA).

[Jun 14]
Tafea FC              6-0 Elluck FC
Erakor Golden Star FC 2-5 Amicale FC
[Jun 16]
Amicale FC            1-2 Tafea FC
Elluck FC             0-1 Erakor Golden Star FC
[Jun 18]
Amicale FC            5-1 Elluck FC
Tafea FC              1-1 Erakor Golden Star FC

Final Table:

 1.Tafea FC                3   2  1  0   9- 2   7  Qualified
 2.Amicale FC              3   2  0  1  11- 5   6  Qualified
 3.Erakor Golden Star FC   3   1  1  1   4- 6   4
 4.Elluck FC               3   0  0  3   1-12   0

Pool D [at Lamenu Stadium (Tanna Island)]
  Spirit 08 FC (Port Vila FA)
  Malnaruru FC (Shefa FA)
  Nalkutan FC (Tafea FA)
  Hi-Lands FC (Tafea FA)

[Jun 16]
Malnaruru FC           -  Spirit 08 FC
Nalkutan FC            -  Hi-Lands FC
[Jun 18]
Hi-Lands FC           1-2 Malnaruru FC
Spirit 08 FC          2-2 Nalkutan FC
[Jun 20]
Hi-Lands FC            -  Spirit 08 FC
Malnaruru FC           -  Nalkutan FC

Top Final Table:

 1.Spirit 08 FC
 2.Malnaruru FC 

Playoff

Quarterfinals
[Jul 5, Luganville Soccer Stadium, Santo]
Spirit 11 FC          0-0 Tutuba FC             [aet, 5-3 pen]
Malampa Revivors FC   1-1 Torba United FC       [aet, 4-2 pen]
[Jul 5, Port Vila Stadium, Efate]
Tafea FC              6-0 Malnaruru FC          
Spirit 08 FC          0-3 Amicale FC            

Semifinals
[Jul 12, Luganville Soccer Stadium, Santo]
Spirit 11 FC          0-3 Tafea FC              
[Jul 12, Port Vila Stadium, Efate]
Amicale FC            7-0 Malampa Revivors FC   

Final [Jul 20, Port Vila Stadium, Efate]
Tafea FC               -  Amicale FC            


PVFA Lik - Premia Divisen 2013/14

Final Table:

 1.Amicale FC             14   9  3  2  35-10  30  Champions, VFF National Super League
 2.Erakor Golden Star FC  14   8  5  1  25-17  29  VFF National Super League
 3.Tafea FC               14   7  4  3  20-11  25  VFF National Super League
 4.Spirit 08 FC           14   7  3  4  24-18  24  VFF National Super League
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tupuji Imere FC        14   5  3  6  19-18  18
 6.Ifira Black Bird FC    14   4  2  8  21-26  14
 7.Shepherds United FC    14   2  3  9  12-23   9
 8.Yatel FC               14   2  1 11   7-40   7

Round 2
[Oct 18]
Tafea                 2-0 Tupuji Imere          
[Oct 19]
Shepherds United      0-2 Erakor Golden Star    
Amicale               1-2 Ifira Black Bird      
Spirit 08             4-0 Yatel                 

Round 3
[Oct 25]
Amicale               2-0 Shepherds United      
[Oct 26]
Spirit 08             2-2 Tupuji Imere          
Erakor Golden Star    1-1 Ifira Black Bird      
Tafea                 2-1 Yatel                 

Round 4
[Nov 1]
Erakor Golden Star    3-2 Spirit 08             
[Nov 2]
Amicale               2-1 Tupuji Imere          
Tafea                 1-0 Ifira Black Bird      
Yatel                 0-0 Shepherds United      

Round 5
[Nov 8]
Tupuji Imere          1-0 Yatel                 
[Nov 9]
Shepherds United      2-1 Ifira Black Bird      
Amicale               4-2 Spirit 08             
Erakor Golden Star    2-1 Tafea                 

Round 6
[Nov 15]
Spirit 08             3-2 Shepherds United      
[Nov 16]
Erakor Golden Star    2-0 Yatel                 
Ifira Black Bird      3-1 Tupuji Imere          
Amicale               2-0 Tafea                 

Round 7
[Nov 22]
Erakor Golden Star    3-2 Tupuji Imere          
[Nov 23]
Spirit 08             2-1 Ifira Black Bird      
Amicale               5-0 Yatel                 
Tafea                 1-1 Shepherds United      

Round 1 [moved from Oct 12/13 due to friendly rugby match between Vanuatu and Niue]
[Dec 6]
Ifira Black Bird      6-0 Yatel                 
[Dec 7]
Tafea                 0-1 Spirit 08             
Tupuji Imere          3-1 Shepherds United      
Amicale               4-0 Erakor Golden Star    

Round 8
[Jan 31]
Yatel                 3-2 Ifira Black Bird      
[Feb 1]
Spirit 08             0-2 Tafea                 
Shepherds United      1-2 Tupuji Imere          
Erakor Golden Star    2-1 Amicale               

Round 9
[Feb 7]
Tafea                 1-1 Tupuji Imere          
[Feb 8]
Erakor Golden Star    1-1 Shepherds United      
Amicale               3-0 Ifira Black Bird      
Yatel                 1-0 Spirit 08             

Round 10
[Feb 14]
Amicale               3-1 Shepherds United      
[Feb 15]
Spirit 08             1-0 Tupuji Imere          
Ifira Black Bird      2-2 Erakor Golden Star    
Tafea                 4-1 Yatel                 

Round 11
[Feb 21]
Spirit 08             2-2 Erakor Golden Star    
Tupuji Imere          1-1 Amicale               
[Feb 22]
Ifira Black Bird      1-4 Tafea                 
Shepherds United      1-0 Yatel                 

Round 12
[Feb 28]
Tupuji Imere          3-0 Yatel                 
[Mar 1]
Ifira Black Bird      2-1 Shepherds United      
Spirit 08             1-1 Amicale               
Tafea                 0-0 Erakor Golden Star    

Round 13
[Mar 7]
Spirit 08             1-0 Shepherds United      
[Mar 8]
Erakor Golden Star    4-1 Yatel                 
Ifira Black Bird      0-2 Tupuji Imere          
Tafea                 0-0 Amicale               

Round 14
[Mar 14]
Tupuji Imere          0-1 Erakor Golden Star    
[Mar 15]
Ifira Black Bird      0-3 Spirit 08             
Shepherds United      1-2 Tafea                 
[Mar 18]
Yatel                 0-6 Amicale                      

Final Table:

 1.Amicale FC             14   9  3  2  35-10  30  Champions, VFF National Super League
 2.Erakor Golden Star FC  14   8  5  1  25-17  29  VFF National Super League
 3.Tafea FC               14   7  4  3  20-11  25  VFF National Super League
 4.Spirit 08 FC           14   7  3  4  24-18  24  VFF National Super League
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tupuji Imere FC        14   5  3  6  19-18  18
 6.Ifira Black Bird FC    14   4  2  8  21-26  14
 7.Shepherds United FC    14   2  3  9  12-23   9
 8.Yatel FC               14   2  1 11   7-40   7

NB: VFF National Super League to start May 2014

PVFA Lik - Fes Divisen 2013/14


Round 1
[Oct 17]
Seveners United       2-1 AS Ambassador         
[Oct 19]
Lopatu                2-0 Mauriki
North Efate United    awd Pango Green Bird      [awarded 3-0, Pango forfeited]
Siaraga               1-1 Narak Tegapu          
 
Round 2
[Oct 25]
Seveners United       awd Pango Green Bird      [awarded 3-0, Pango forfeited]
[Oct 26]
AS Ambassador         2-1 North Efate United    
Lopatu                1-0 Siaraga               
Narak Tegapu          1-0 Mauriki

Round 3
[Oct 31]
Seveners United       2-2 Narak Tegapu          
[Nov 2]
AS Ambassador         4-1 Mauriki
Pango Green Bird      2-0 Lopatu                
Siaraga               3-1 North Efate United    

Table:

 1.Seveners United FC      3   2  1  0   7- 3   7
 2.AS Ambassadors FC       3   2  0  1   7- 4   6
 3.Lopatu FC               3   2  0  1   3- 2   6
 4.Narak Tegapu FC         3   1  2  0   4- 3   5
 5.Siaraga FC              3   1  1  1   4- 3   4
 6.North Efate United FC   3   1  0  2   5- 5   3
 7.Pango Green Bird FC     3   1  0  2   2- 6   3
 8.Mauriki FC              3   0  0  3   1- 7   0

Round 4 - all matches Nov 9 postponed as there were no referees
[Nov 8]
Seveners United        -  Lopatu                
[Nov 9]
Siaraga               2-0 Pango Green Bird      
AS Ambassador          -  Narak Tegapu          
North Efate United     -  Mauriki

Round 5
[Nov 14]
Seveners United        -  Siaraga               
[Nov 16]
Lopatu                 -  AS Ambassador         
Mauriki               2-4 Pango Green Bird      
Narak Tegapu           -  North Efate United    

Round 8
[Dec 1]
Pango Green Bird      2-0 AS Ambassador
 
Round 9
Pango Green Bird       -  North Efate United    
 
[Feb 1]
Mauriki               1-0 Siaraga               
 
Round 9
[Feb 6]
AS Ambassador         0-0 Seveners United
[Feb 8]
Mauriki               3-1 Lopatu
Pango Green Bird      1-1 North Efate United    
Siaraga               3-0 Narak Tegapu          
 
Round 10
[Feb 13]
Seveners United        -  Pango Green Bird      
[Feb 15]
Lopatu                 -  Siaraga               
AS Ambassador          -  North Efate United    
Mauriki                -  Narak Tegapu          
 
Round 11
[Feb 20]
Narak Tegapu           -  Seveners United       
[Feb 22]
Mauriki                -  AS Ambassador         
Pango Green Bird       -  Lopatu                
[Feb 26]
North Efate United    2-2 Siaraga               
 
Round 12
[Feb 27]
Seveners United       1-1 Lopatu
[Mar 1]
Mauriki               1-1 North Efate United
Narak Tegapu          6-0 AS Ambassador         
Siaraga               3-1 Pango Green Bird      
 
Round 13
[Mar 6]
Sia-Raga              2-2 Seveners United
[Mar 8]
Lopatu                1-0 AS Ambassador
Narak Tegapu          4-0 North Efate United
Pango Green Bird      1-1 Mauriki

Table (Mar 9):

 1.Seveners United FC     13   8  5  0  24-13  29
 2.Narak Tegapu FC        13   7  3  3  25-12  24
 3.Siaraga FC             13   6  5  2  24-13  23
 4.AS Ambassadors FC      13   4  3  6  15-19  15
 5.Pango Green Bird FC    13   4  2  7  14-26  14
 6.Mauriki FC             13   3  4  6  15-22  13
 7.North Efate United FC  13   3  3  7  16-20  12
 8.Lopatu FC              13   3  3  7  11-19  12


PVFA Lik - Sekon Divisen 2013/14

Round 1
[Oct 19]
Easton                3-2 Lakotau               
Kings                 2-1 Epau                  
[tba]
Varona                 -  Santos                
Redal                  -  Mauwia                
 
Round 2
[Oct 25]
Easton                3-1 Redal                 
[Oct 26]
Lakotau               0-0 Mauwia                
Santos                2-0 Kings                 
Varona                0-0 Epau                  

Round 3
[Nov 2]
Epau                  1-1 Santos                
Varona                2-1 Easton                
[tba]
Mauwia                 -  Kings                 
Redal                  -  Lakotau               

Round 4
[Nov 8]
Santos                2-2 Lakotau               
[Nov 9]
Varona                2-1 Kings                 
Mauwia                3-1 Easton                
Redal                 2-1 Epau                  

Table:

 1.Varona FC               3   2  1  0   4- 2   7
 2.Easton FC               4   2  0  2   8- 8   6
 3.Santos FC               3   1  2  0   5- 3   5
 4.Mauwia FC               2   1  1  0   3- 1   4
 5.Redal FC                2   1  0  1   3- 4   3
 6.Kings United FC         3   1  0  2   3- 5   3
 7.Lakotau FC              3   0  2  1   4- 5   2
 8.Epau FC                 3   0  1  2   3- 5   1

Round 5
[Nov 15]
Redal                  -  Kings                 
[Nov 16]
Mauwia                 -  Epau                  
Varona                 -  Lakotau               
Santos                 -  Easton                

Round 8
[Feb 1]
Santos                1-1 Mauwia                
 
Round 9
[Feb 7]
Varona                3-0 Santos                
[Feb 8]
Kings                 5-0 Epau                  
Lakotau               5-1 Easton                
Mauwia                1-0 Redal                 
 
Round 10
[Feb 14]
Redal                  -  Easton                
[Feb 15]
Santos                 -  Kings                 
Epau                   -  Varona                
Lakotau                -  Mauwia                

Round 11
[Feb 21]
Mauwia                 -  Kings                 
[Feb 22]
Lakotau                -  Redal                 
Epau                   -  Santos                
Easton                6-0 Varona                

Round 12
[Feb 28]
Lakotau               1-0 Santos                
[Mar 1]
Mauwia                1-0 Easton                
Redal                 3-0 Epau                  
Varona                2-4 Kings                 

Round 13
[Mar 7]
Kings United          4-1 Redal
[Mar 8]
Mauwia                3-0 Epau
Santos                2-2 Easton
Varona                0-0 Lakotau

Reported Table (Mar 9):

 1.Kings United FC        12   8  2  2  24-10  26
 2.Lakotau FC             12   7  4  1  31-10  25
 3.Varona FC              13   7  2  4  18-19  23
 4.Mauwia FC              12   6  4  2  13- 4  22
 5.Santos FC              13   4  6  3  19-14  18
 6.Easton FC              13   4  2  7  24-26  14
 7.Redal FC               12   2  1  9  14-24   7

NB: Epau missing; if the above is correct, they should have a record with
    10 more losses than wins, an odd number of draws, and a -36 goal difference

Luganville FA Lik - Premia Divisen 2013/14

Round 1 [Nov 2]
Santos                 -  Melston
Torba United           -  Tafea
Vaum United            -  Malampa Revivors


Luganville FA Lik - Fes Divisen 2013/14

Round 1 [Nov 2]
Matevulu College       -  Kole
Sarakata               -  Eastern Star
Side River United      -  Amicale



Port Vila Shield 2014

Quarterfinals [Jan 13]
Amicale               4-0 Spirit 08
  [Octav Meltecoin 47, Sanni Issa 70, 82, Esava Naqeleca 72]
Erakor Golden Star    5-1 Shepherds United
  [Samuel Kaloros 38, Jack Niko 60, Tony Kaltack 72, 74, Abtul Roquara 83;
   Danny Michel 69pen]
Tafea                 2-1 Yatel
  [Sika Mahuni 65, Joseph Namariau 75; Colen Makito 0-1]
Tupuji Imere          3-0 Ifira Black Bird      
  [Raul Coulon 35, Malon Kaltanak 52pen, Rodney Serveux 3-0]

Semifinals [Jan 18]
Amicale               2-1 Tupuji Imere
  [Francois Sakama 30, Sanni Issa 75; Maxim Malas 71]
Tafea                 1-0 Erakor Golden Star
  [Nichol Tari 25]

Third Place Match [Jan 25]
Erakor Golden Star    4-4 Tupuji Imere          [4-2 pen]

Final [Jan 25, Port Vila Stadium]
Tafea                 1-0 Amicale 
  [Nichol Tari 45]


Wilco Independence Cup 2013

Group A
[Jul 11]
Spirit 08             0-3 Shepherds United
[Jul 13]
Amicale               3-0 Ifira Black Birds
[Jul 20]
Amicale               4-1 Spirit 08
Ifira Black Birds     1-2 Shepherds United
[Jul 23]
Amicale               2-0 Shepherds United
[Jul 24]
Ifira Black Birds     2-1 Spirit 08

 1.Amicale FC              3   3  0  0   9- 1   9
 2.Shepherds United        3   2  0  1   5- 3   6
 3.Ifira Black Birds       3   1  0  2   3- 6   3
 4.Spirit 08 FC            3   0  0  3   2- 9   0
 
Group B
[Jul 13]
Tafea                 2-1 Erakor Golden Star
Yatel                 1-0 Tupuji Imere
[Jul 18]
Tafea                 1-0 Tupuji Imere
[Jul 20]
Yatel                 1-2 Erakor Golden Star
[Jul 24]
Tupuji Imere          0-3 Erakor Golden Star
Tafea                 2-0 Yatel

 1.Tafea FC                3   3  0  0   5- 1   9
 2.Erakor Golden Star      3   2  0  1   6- 3   6      
 3.Yatel FC                3   1  0  2   2- 4   3 
 4.Tupuji Imere FC         3   0  0  3   0- 5   0
 
Semifinals
[Jul 27]
Amicale               1-0 Erakor Golden Star    
Shepherds United      2-1 Tafea FC              [aet]
 
Third Place Match [Jul 30]
Erakor Golden Star    0-3 Tafea FC  
 
Final [Jul 30]
Amicale               1-0 Shepherds United
  [François Sakama 46]         

PVFA Opening Cup 2013

Premier Division

Group A
[Aug 14]
Yatel                 1-0 Spirit 08
[Aug 15]
Shepherds United      1-1 Tupuji Imere
[Aug 17]
Spirit 08             1-1 Shepherds United
Yatel                 3-0 Tupuji Imere
[Aug 23]
Shepherds United      3-0 Yatel
[Aug 24]
Tupuji Imere          0-1 Spirit 08

 1.Yatel FC                3   2  0  1   4- 3   6
 2.Shepherds United FC     3   1  2  0   5- 2   5
 3.Spirit 08 FC            3   1  1  1   2- 2   4
 4.Tupuji Imere FC         3   0  1  2   1- 5   1

Group B
[Aug 15]
Amicale               4-2 Ifira Black Bird
[Aug 16]
Tafea                 5-0 Erakor Golden Star
[Aug 17]
Amicale               5-0 Erakor Golden Star
[Aug 19]
Tafea                 2-1 Ifira Black Bird
[Aug 24]
Ifira Black Bird      0-1 Erakor Golden Star
Tafea                 1-1 Amicale
 

 1.Amicale FC              3   2  1  0  10- 3   7        
 2.Tafea FC                3   2  1  0   8- 2   7
 3.Erakor Golden Star FC   3   1  0  2   1-10   3
 4.Ifira Black Bird FC     3   0  0  3   3- 7   0

Semifinals [Aug 31]
Amicale               1-0 Yatel
Shepherds United      1-1 TTafea                 [aet, 6-7 pen]
 
Third Place Match [Sep 7]
Shepherds United      2-0 Yatel
 
Final [Sep 7]
Amicale               1-0 Tafea
  [Dalong Damilip 23
 
First Division
 
Group Stage
[Aug 14]
Mauriki               3-3 North Efate United
Lopatu                1-2 AS Ambassador
[Aug 15]
Pango Green Bird      0-3 Narak
[Aug 17]
Pango Green Bird      0-3 Lopatu
Narak                 0-0 AS Ambassador
Sia-Raga              1-3 Mauriki
[Aug 20]
Seveners United       0-3 Mauriki
[?]
Seveners United       1-2 North Efate United

Semifinals
[Aug 30]
Mauriki               3-2 AS Ambassador
[Aug 31]
Narak                 3-1 North Efate United

Third Place Match [Sep 7]
North Efate United    0-2 AS Ambassador

Final [Sep 7]
Narak                 1-0 Mauriki
 

2012/13

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 17 Jul 2014

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.