Vanuatu 2018/19


PVFA Lik - Premia Divisen 2018/19
7 Member Assocations Championship 2019
2019 Vanuatu Club Championship Final

PVFA Lik - Premia Divisen 2018/19

Final Table:

 1.Tafea FC               14   9  3  2  39-11  30            Top 4 Competition, Champions
 2.Galaxy FC              14   8  3  3  33-16  27  [P]  [*]  Top 4 Competition
 3.Erakor Golden Star FC  14   7  4  3  25-17  25            Top 4 Competition
 4.Amicale FC             14   7  4  3  36-24  25            Top 4 Competition
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Ifira Black Bird FC    14   5  5  4  17-22  19  [-1]
 6.Tupuji Imere FC        14   3  3  8  18-34  12  [C]  [*]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Shepherds United FC    14   1  5  8  18-32   8            Relegation Playoff
-------------------------------------------------
 8.Yatel FC               14   1  3 10  18-48   6  [P]       Relegated

[*] missing goals of match round 14

NB: Ifira 1 point deducted for using ineligible players round 2

Round 1
[Oct 27]
Amicale               4-1 Shepherds United      
Ifira Black Bird      2-0 Yatel                 
Tafea                 3-2 Galaxy                
[Oct 31]
Erakor Golden Star    0-0 Tupuji Imere          

Round 2
[Nov 2]
Galaxy                4-1 Amicale               
[Nov 3]
Tupuji Imere          2-2 Yatel                 
Tafea                 awd Ifira Black Bird      [awarded 3-0; originally 0-1, Ifira
Erakor Golden Star    1-1 Shepherds United       fielded ineligible players]

Round 3
[Nov 9]
Tafea                 4-1 Tupuji Imere          
[Nov 10]
Ifira Black Bird      1-0 Erakor Golden Star    
Shepherds United      1-1 Galaxy                
Amicale               3-1 Yatel                 

Round 4
[Nov 17]
Tafea                 5-0 Erakor Golden Star    
[Nov 24]
Galaxy                2-0 Ifira Black Bird      
Tupuji Imere          1-2 Amicale               
[Nov 28]
Yatel                 2-2 Shepherds United      

Round 5
[Nov 17]
Galaxy                2-2 Yatel                 
[Nov 24]
Shepherds United      1-3 Tafea                 
[Nov 27]
Ifira Black Bird      3-1 Tupuji Imere          
[Nov 29]
Erakor Golden Star    2-1 Amicale               

Round 6
[Dec 1]
Erakor Golden Star    3-1 Yatel                 
[Dec 2]
Tafea                 2-2 Amicale               
Ifira Black Bird      1-0 Shepherds United      
Galaxy                5-0 Tupuji Imere          

Round 7
[Dec 8]
Tafea                 4-1 Yatel                 
[Dec 9]
Erakor Golden Star    1-0 Galaxy                
Tupuji Imere          3-2 Shepherds United      
Ifira Black Bird      3-3 Amicale               

Halfway Table:

 1.Tafea FC                7   6  1  0  24- 7  19
 2.Ifira Black Bird FC     7   4  1  2  10- 9  12  [-1]
 3.Galaxy FC               7   3  2  2  16- 8  11  [P]
 4.Amicale FC              7   3  2  2  16-14  11
 5.Erakor Golden Star FC   7   3  2  2   7- 9  11
 6.Tupuji Imere FC         7   1  2  4   8-18   5  [C]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Shepherds United FC     7   0  3  4   8-15   3
-------------------------------------------------
 8.Yatel FC                7   0  3  4   9-18   3  [P]

NB: Ifira 1 point deducted for using ineligible players round 2

Round 8
[Jan 18]
Tupuji Imere          0-6 Erakor Golden Star    
[Jan 19]
Shepherds United      2-3 Amicale               
Yatel                 1-3 Ifira Black Bird      
Galaxy                2-1 Tafea                 

Round 9
[Jan 25]
Amicale               1-3 Galaxy                
[Jan 26]
Yatel                 1-4 Tupuji Imere          
Ifira Black Bird      0-0 Tafea                 
Shepherds United      0-5 Erakor Golden Star    

Round 10
[Feb 1]
Tupuji Imere          0-1 Tafea                 
[Feb 2]
Erakor Golden Star    1-1 Ifira Black Bird      
[Mar 26]
Galaxy                4-3 Shepherds United      
[Mar 27]
Yatel                 2-3 Amicale               

Round 11
[Mar 8]
Yatel                0-11 Tafea                 
[Mar 9]
Galaxy                2-3 Erakor Golden Star    
Shepherds United      1-1 Tupuji Imere          
Amicale               6-1 Ifira Black Bird      

Round 12
[Mar 16]
Amicale               6-1 Tupuji Imere          
Erakor Golden Star    2-1 Tafea                 
[Mar 23]
Ifira Black Bird      0-0 Galaxy                
[Apr 6]
Shepherds United      3-2 Yatel                 

Round 13
[Feb 2]
Yatel                 0-6 Galaxy                
[Mar 23]
Tafea                 1-0 Shepherds United      
Amicale               1-1 Erakor Golden Star    
[Mar 30]
Tupuji Imere          4-1 Ifira Black Bird      

Round 14
[Feb 9?]
Tupuji Imere          lt  Galaxy                
[Mar 6]
Shepherds United      1-1 Ifira Black Bird      
[Mar 30]
Yatel                 awd Erakor Golden Star    [awarded 3-0, Erakor forfeited]
Amicale               0-0 Tafea                 

Final Table:

 1.Tafea FC               14   9  3  2  39-11  30            Top 4 Competition, Champions
 2.Galaxy FC              14   8  3  3  33-16  27  [P]  [*]  Top 4 Competition
 3.Erakor Golden Star FC  14   7  4  3  25-17  25            Top 4 Competition
 4.Amicale FC             14   7  4  3  36-24  25            Top 4 Competition
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Ifira Black Bird FC    14   5  5  4  17-22  19  [-1]
 6.Tupuji Imere FC        14   3  3  8  18-34  12  [C]  [*]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Shepherds United FC    14   1  5  8  18-32   8            Relegation Playoff
-------------------------------------------------
 8.Yatel FC               14   1  3 10  18-48   6  [P]       Relegated

[*] missing goals of match round 14

NB: Ifira 1 point deducted for using ineligible players round 2

Promoted: Siaraga

Top 4 Competition ("Super League")

Grand Final Qualifier [Apr 22]
Tafea                 awd Galaxy                [awarded 3-0; originally 0-2, Galaxy
                                                 fielded ineligible player (Bong Kalo)]
Semifinal Qualifier [Apr 22]
Erakor Golden Star    1-2 Amicale               

Semifinal [Apr 27]
Galaxy                5-1 Amicale               

Grand Final [May 1]
Tafea                 1-2 Galaxy                

NB: Galaxy qualified for 2020 OFC Champions League and the national championship final


7 Member Assocations Championship 2019

Participants Final Stage (4):
Northern Region
 Malampa Revivors FC          (LFA (Luganville Football Association))
 Vaum United FC               (LFA (Luganville Football Association))
Southern Region
 Eastern Nesia FC  
 Fenua Temanu Bakou FC        (SHFA (Shefa Football Association))

Semifinals [Jun 24, Korman Stadium, Port Vila]
Fenua Temanu Bakou    2-2 Vaum United           [aet, 4-3 pen]
Malampa Revivors      3-0 Eastern Nesia         

Final [Jun 26, Korman Stadium, Port Vila]
Malampa Revivors      2-1 Fenua Temanu Bakou    

NB: Malampa Revivors qualified for 2020 OFC Champions League and the national championship final


2019 Vanuatu Club Championship Final

NB: between Malampa Revivors FC (winners of the 7 Member Assocations Championship)
    and Erakor Golden Star FC (winners of the Port Vila Top 4 Competition).

VFF NSL Grand Final [Jun 29, Korman Stadium, Port Vila]
Galaxy                1-3 Malampa Revivors      


2017/18

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 4 Jul 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.