Victor Bannikov Memorial U-17/U-16 Tournament


Played since 2002 at V.Lobanovsky Stadium in Kyiv, Ukraine


Palmares

U-17
 1 2002  Poland
 2 2003  Ukraine
 3 2004  Turkey
U-16
 4 2005  Ukraine
 5 2006  Ukraine
 6 2007  Turkey
 7 2008  Italy
 8 2009  Serbia
 9 2010  Czech Rep.
10 2011  Ukraine
11 2012  Ukraine
12 2013  Turkey
   2014    not held
   2015    not held
13 2016  Georgia
U-17
14 2017  Georgia


2002

[June 24-27]

Poland			1-0 Russia
Poland			1-0 Ukraine
Poland			2-2 Belarus
Russia			3-3 Ukraine
Russia			5-2 Belarus
Ukraine			1-0 Belarus

1. Poland	3  2 1 0  4- 2  7
2. Russia	3  1 1 1  8- 6  4
3. Ukraine	3  1 1 1  4- 4  4
4. Belarus	3  0 1 2  4- 6  1


2003

[June 16-21]

Group A
Russia			3-2 Greece
Slovakia		0-0 Bulgaria
Slovakia		1-0 Russia
Bulgaria		2-0 Greece
Slovakia		1-0 Greece
Russia			2-2 Bulgaria

Group B
Turkey			1-1 Belarus
Ukraine			3-0 Romania
Turkey			2-0 Romania
Ukraine			5-0 Belarus
Ukraine			2-0 Turkey
Belarus			0-0 Romania

Third place match
Turkey			2-0 Russia

Final [in Kyiv]
Ukraine			1-0 Slovakia


2004

[June 13-19]

Group A
Czech Rep.		2-1 Poland
Ukraine			2-0 Moldova
Ukraine			2-1 Poland
Czech Rep.		3-0 Moldova
Poland			2-1 Moldova
Ukraine			2-1 Czech Rep.

Group B
Turkey			5-1 Russia
Slovakia		2-0 Lituania
Russia			3-0 Lituania
Turkey			4-2 Slovakia
Russia			0-0 Slovakia
Turkey			8-0 Lituania

Third place match
Slovakia		3-1 Czech Rep.

Final [in Kyiv]
Turkey			1-1 Ukraine		[3-2 pen]


2005

[May 6-11]

Group A
Belgium			1-1 Slovakia
Ukraine			4-0 Lituania
Belgium			2-0 Lituania
Ukraine			0-0 Slovakia
Ukraine			3-0 Belgium
Slovakia		1-1 Lituania

Group B
Poland			2-0 Bulgaria
Turkey			0-0 Russia
Turkey			3-0 Poland
Russia			 -  Bulgaria
Turkey			1-0 Bulgaria
Russia			2-1 Poland

Third place match
Russia			2-0 Belgium

Final [in Kyiv]
Ukraine			1-0 Turkey


2006

[June 5-9]

Group A
Italy			1-1 Serbia-Montenegro
Ukraine			4-2 Bulgaria
Italy			4-0 Bulgaria
Ukraine			4-1 Serbia-Montenegro
Serbia-Montenegro	4-1 Bulgaria
Ukraine			2-2 Italy

Group B
Poland			1-1 Slovakia
Turkey			3-2 Russia
Poland			1-0 Turkey
Russia			3-0 Slovakia
Turkey			0-0 Slovakia
Poland			0-0 Russia

Seventh place match
Slovakia		7-3 Bulgaria

Fifth place match
Russia			2-0 Serbia-Montenegro

Third place match
Italy			2-0 Turkey

Final [in Kyiv]
Ukraine			1-0 Poland


2007

[June 8-12]

Group A
Turkey			2-1 Russia
Slovakia		4-2 Poland
Turkey			2-0 Slovakia
Russia			1-1 Poland
Turkey			3-1 Poland
Slovakia		2-2 Russia

Group B
Ukraine			4-0 Japan
USA			0-1 Serbia-Montenegro
Ukraine			1-3 USA
Serbia-Montenegro	4-1 Japan
Ukraine			4-0 Serbia-Montenegro
USA			3-1 Japan

Seventh place match
Poland			3-2 Japan

Fifth place match
Russia			1-1 Serbia-Montenegro		[3-1 pen]

Third place match
Slovakia		3-1 USA

Final [in Kyiv]
Turkey			2-0 Ukraine


2008

[June 6-10]

Group A
Italy			1-1 Russia
Italy			2-0 Ukraine
Italy			3-0 Finland
Russia			1-0 Ukraine
Russia			3-2 Finland
Ukraine			0-0 Finland

Group B
Poland			2-2 Japan
Poland			0-0 Slovakia
Poland			2-1 Turkey
Japan			3-1 Slovakia
Japan			1-6 Turkey
Slovakia		1-0 Turkey

Seventh place match [in Mariupol]
Turkey			4-0 Finland

Fifth place match [in Donetsk]
Ukraine			3-1 Slovakia

Third place match [in Mariupol]
Japan			3-2 Russia	

Final [in Donetsk]
Italy			2-1 Poland


2009

[May 22-26]

Group A
Serbia			2-2 Ukraine
Serbia			1-0 Italy
Serbia			2-0 Lituania
Ukraine			1-1 Italy
Ukraine			2-1 Lituania
Italy			2-2 Lituania

Group B
Turkey			2-2 Poland
Turkey			3-0 Russia
Turkey			2-0 Belarus
Poland			1-1 Russia
Poland			2-1 Belarus
Russia			0-0 Belarus

Seventh place match [in Obukhiv]
Belarus			2-0 Lituania

Fifth place match [in Makariv]
Italy			2-1 Russia

Third place match [in Kyiv]
Ukraine			1-1 Poland		[4-3 pen]

Final [in Kyiv]
Serbia			2-0 Turkey


2010

[June 16-21]

Group A
Serbia			4-0 Ukraine
Serbia			0-1 Italy
Serbia			3-1 Belarus
Ukraine			2-2 Italy
Ukraine			5-1 Belarus
Italy			1-2 Belarus

Group B
Czech Rep.		2-0 Turkey
Czech Rep.		4-0 Russia
Czech Rep.		2-3 Poland		
Turkey			5-2 Russia
Turkey			2-0 Poland
Russia			2-0 Poland

Seventh place match [in Makariv]
Belarus			3-0 Poland

Fifth place match [in Borodianka]
Italy			2-1 Russia

Third place match [in Kyiv]
Ukraine			3-1 Turkey

Final [in Kyiv]
Czech Rep.		2-0 Serbia


2011

[June 15-19]

Group A
Ukraine			4-3 Serbia
Ukraine			4-0 Czech Rep.
Ukraine			6-0 Belarus
Serbia			1-1 Czech Rep.
Serbia			3-0 Belarus
Czech Rep.		2-0 Belarus

Group B
Russia			3-2 Turkey
Russia			1-2 Poland
Russia			1-0 Italy
Turkey			2-0 Poland
Turkey			2-0 Italy
Poland			0-0 Italy

Seventh place match
Italy			2-0 Belarus

Fifth place match
Poland			2-1 Czech Rep.

Third place match [in Kyiv]
Serbia			1-0 Turkey

Final [in Kyiv]
Ukraine			3-0 Russia


2012

[May 2-6]

Group A
Ukraine			3-1 Turkey
Ukraine			3-0 Slovakia
Ukraine			3-2 Czech Rep.
Turkey			3-1 Slovakia
Turkey			3-0 Czech Rep.
Slovakia		1-0 Czech Rep.

Group B
Russia			1-1 Serbia
Russia			4-0 Belgium
Russia			2-0 Poland
Serbia			6-2 Belgium
Serbia			1-0 Poland
Belgium			3-1 Poland

Seventh place match [in Obukhiv]
Czech Rep.		1-1 Poland		[4-3 pen]

Fifth place match [in Boryspil]
Belgium			2-1 Slovakia

Third place match [in Kyiv]
Turkey			2-1 Serbia

Final [in Kyiv]
Ukraine			0-0 Russia		[4-3 pen]


2013

[May 15-19]

Group A
Turkey			1-1 Ukraine
Turkey			2-1 Poland
Turkey			1-0 Belarus
Ukraine			1-0 Poland
Ukraine			2-1 Belarus
Poland			1-0 Belarus

Group B
Russia			0-0 Serbia
Russia			1-1 Czech Rep.
Russia			5-2 Latvia
Serbia			3-0 Czech Rep.
Serbia			0-0 Latvia
Czech Rep.		1-0 Latvia

Seventh place match [in Obukhiv]
Latvia			1-1 Belarus		[6-5 pen]

Fifth place match [in Boryspil]
Czech Rep.		1-1 Poland		[5-4 pen]

Third place match [in Kyiv]
Ukraine			1-1 Serbia		[6-5 pen]

Final [in Kyiv]
Turkey			1-0 Russia


2016

[May 11-15]

Group A
Israel			2-0 Serbia
Israel			1-2 Ukraine
Israel			3-0 Bulgaria
Serbia			1-0 Ukraine
Serbia			1-0 Bulgaria
Ukraine			0-0 Bulgaria

Group B
Georgia			1-0 Latvia
Georgia			0-0 Czech Rep.
Georgia			4-0 Moldova
Latvia			2-0 Czech Rep.
Latvia			4-2  Moldova
Czech Rep.		4-2 Moldova

Seventh place match
Bulgaria		2-0 Moldova

Fifth place match
Ukraine			3-2 Czech Rep.

Third place match [in Kyiv]
Serbia			4-2 Latvia

Final [in Kyiv]
Georgia			2-2 Israel		[4-2 pen]


2017

[Aug 16-20]

Group A
Georgia			3-2 Ukraine
Georgia			4-0 Belarus
Georgia			2-1 Estonia
Ukraine			1-0 Belarus
Ukraine			3-1 Estonia
Belarus			1-1 Estonia

Group B
Israel			2-0 Slovakia
Israel			1-4 Slovenia
Israel			2-0 Latvia
Slovakia		3-1 Slovenia
Slovakia		2-1 Latvia
Slovenia		2-1 Latvia

Seventh place match [in Bucha]
Estonia			2-1 Latvia

Fifth place match
Slovenia		2-0 Belarus

Third place match
Ukraine			2-0 Slovakia

Final
Georgia			4-1 Israel





About this document

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 2 May 2018

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2003/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.