Venezuela 2015/16


Primera División

Primera División

Torneo Adecuación 2015 | Torneo Apertura 2016 | Torneo Clausura 2016 | Final 2016

Torneo Adecuación 2015

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Deportivo La Guaira          19  12  6  1  35-13  42  Qualified                                       [La Guaira]
 2.Zamora FC                    19  12  4  3  43-22  40  Qualified                                       [Barinas]
 3.Deportivo Táchira            19   8  9  2  37-17  33  Qualified                                       [San Cristóbal]
 4.Zulia FC                     19   8  9  2  32-16  33  Qualified                                       [Maracaibo]
 5.Aragua FC                    19   9  5  5  25-20  32  Qualified                                       [Maracay]
 6.AC Mineros de Guayana        19   8  7  4  33-20  31  Qualified                                       [Puerto Ordaz]
 7.Caracas FC                   19   7 10  2  23-10  31  Qualified                                       [Caracas]
 8.Club Deportivo Lara          19   9  4  6  26-22  31  Qualified                                       [Barquisimeto]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Trujillanos FC               19   8  6  5  25-22  30                                                  [Valera]
10.Deportivo Anzoátegui SC      19   7  3  9  24-26  24                                                  [Puerto La Cruz]
11.Estudiantes SC               19   5  9  5  18-27  24                                                  [Caracas]
12.Carabobo FC                  19   4 11  4  16-16  23                                                  [Valencia]
13.Llaneros FC                  19   5  7  7  20-21  22                                                  [Guanare]
14.Portuguesa FC                19   6  2 11  22-27  20                                                  [Acarigua]
15.Estudiantes FC               19   5  4 10  16-25  19                                                  [Mérida]
16.Atlético Venezuela           19   4  4 11  17-28  16                                                  [Caracas]
17.Ureña SC                     19   3  7  9  18-40  16                                                  [Ureña]
18.Deportivo Petare             19   3  6 10  11-32  15                                                  [Caracas]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
19.Metropolitanos FC            19   4  2 13  14-30  14  Relegation Playoff                              [Caracas]
-------------------------------------------------------
20.Tucanes de Amazonas FC       19   3  5 11  12-33  14  Relegated                                       [Puerto Ayacucho]

Round 1
[Jul 11]
Trujillanos FC           1-1 Dvo. La Guaira           
Estudiantes SC           0-0 Zulia FC                 
Metropolitanos FC        1-0 Atl. Venezuela           
Dvo. Anzoátegui          1-2 Dvo. Táchira             
[Jul 12]
Tucanes de Amazonas FC   0-4 Caracas FC               
CD Lara                  1-2 Aragua FC                
Llaneros FC              1-1 Zamora FC                
Ureña SC                 1-0 AC Mineros               
Estudiantes FC           1-0 Portuguesa FC            
Dvo. Petare              0-0 Carabobo FC              

Round 2
[Jul 18]
Dvo. La Guaira           1-0 Llaneros FC              
[Jul 19]
Portuguesa FC            0-1 Estudiantes SC           
Zulia FC                 4-0 Ureña SC                 
Carabobo FC              0-0 Estudiantes FC           
Atl. Venezuela           1-3 Dvo. Anzoátegui          
AC Mineros               4-1 Metropolitanos FC        
Caracas FC               2-2 CD Lara                  
Dvo. Táchira             1-1 Trujillanos FC           
Aragua FC                0-1 Dvo. Petare              
Zamora FC                4-1 Tucanes de Amazonas FC   

Round 3
[Jul 22]
Estudiantes SC           0-0 Carabobo FC              
CD Lara                  1-0 Dvo. Petare              
Llaneros FC              0-1 Dvo. Táchira             
Dvo. Anzoátegui          1-1 AC Mineros               
Caracas FC               2-0 Zamora FC                
Ureña SC                 1-1 Portuguesa FC            
Estudiantes FC           2-0 Aragua FC                
[Jul 23]
Trujillanos FC           1-0 Atl. Venezuela           
Metropolitanos FC        0-1 Zulia FC                 
[Sep 3]
Tucanes de Amazonas FC   0-5 Dvo. La Guaira           

Round 4
[Jul 25]
Dvo. La Guaira           0-0 Caracas FC               
[Jul 26]
Portuguesa FC            2-0 Metropolitanos FC        
Zulia FC                 1-0 Dvo. Anzoátegui          
AC Mineros               3-1 Trujillanos FC           
Carabobo FC              0-0 Ureña SC                 
Atl. Venezuela           3-1 Llaneros FC              
Dvo. Petare              0-1 Estudiantes FC           
Aragua FC                1-1 Estudiantes SC           
Dvo. Táchira             1-1 Tucanes de Amazonas FC   
Zamora FC                4-2 CD Lara                  

Round 5
[Aug 1]
Trujillanos FC           2-2 Zulia FC                 
Estudiantes SC           2-2 Dvo. Petare              
Metropolitanos FC        1-1 Carabobo FC              
Dvo. Anzoátegui          3-0 Portuguesa FC            
[Aug 2]
Tucanes de Amazonas FC   0-0 Atl. Venezuela           
CD Lara                  2-0 Estudiantes FC           
Ureña SC                 1-1 Aragua FC                
Llaneros FC              2-1 AC Mineros               
Caracas FC               0-0 Dvo. Táchira             
Zamora FC                1-1 Dvo. La Guaira           

Round 6
[Aug 8]
Carabobo FC              4-0 Dvo. Anzoátegui          
[Aug 9]
Portuguesa FC            1-1 Trujillanos FC           
Zulia FC                 3-3 Llaneros FC              
Dvo. Petare              1-1 Ureña SC                 
AC Mineros               4-2 Tucanes de Amazonas FC   
Atl. Venezuela           0-0 Caracas FC               
Estudiantes FC           1-1 Estudiantes SC           
Aragua FC                1-0 Metropolitanos FC        
Dvo. Táchira             2-1 Zamora FC                
[Oct 10]
Dvo. La Guaira           3-0 CD Lara                  

Round 7
[Aug 15]
Dvo. La Guaira           2-0 Dvo. Táchira             
Dvo. Anzoátegui          0-1 Aragua FC                
[Aug 16]
Ureña SC                 1-0 Estudiantes FC           
Tucanes de Amazonas FC   0-2 Zulia FC                 
CD Lara                  3-1 Estudiantes SC           
Llaneros FC              0-1 Portuguesa FC            
Caracas FC               0-0 AC Mineros               
Zamora FC                3-0 Atl. Venezuela           
[Aug 17]
Metropolitanos FC        0-1 Dvo. Petare              
[Oct 11]
Trujillanos FC           0-1 Carabobo FC              

Round 8
[Aug 22]
Estudiantes SC           3-3 Ureña SC                 
[Aug 23]
Zulia FC                 0-0 Caracas FC               
Portuguesa FC            4-0 Tucanes de Amazonas FC   
Dvo. Petare              0-1 Dvo. Anzoátegui          
AC Mineros               3-2 Zamora FC                
Atl. Venezuela           0-2 Dvo. La Guaira           
Estudiantes FC           0-1 Metropolitanos FC        
Dvo. Táchira             0-0 CD Lara                  
Aragua FC                4-1 Trujillanos FC           
Carabobo FC              0-0 Llaneros FC              

Round 9
[Aug 29]
Trujillanos FC           3-0 Dvo. Petare              
Dvo. Anzoátegui          3-2 Estudiantes FC           
[Aug 30]
Tucanes de Amazonas FC   1-0 Carabobo FC              
CD Lara                  2-1 Ureña SC                 
Llaneros FC              1-0 Aragua FC                
Caracas FC               2-1 Portuguesa FC            
Dvo. Táchira             0-0 Atl. Venezuela           
Zamora FC                1-0 Zulia FC                 
[Sep 1]
Metropolitanos FC        0-1 Estudiantes SC           
[Nov 12]
Dvo. La Guaira           0-0 AC Mineros               

Round 10
[Sep 11]
Zulia FC                 1-1 Dvo. La Guaira           
[Sep 12]
Estudiantes SC           2-0 Dvo. Anzoátegui          
?[Sep 13]
Ureña SC                 0-0 Metropolitanos FC        
Portuguesa FC            1-2 Zamora FC                
Carabobo FC              1-1 Caracas FC               
Estudiantes FC           2-0 Trujillanos FC           
Dvo. Petare              1-1 Llaneros FC              
AC Mineros               1-1 Dvo. Táchira             
Atl. Venezuela           0-3 CD Lara                  
Aragua FC                1-0 Tucanes de Amazonas FC   

Round 11
[Sep 19]
Trujillanos FC           3-0 Estudiantes SC           
Dvo. Táchira             2-2 Zulia FC                 
Dvo. Anzoátegui          4-1 Ureña SC                 
[Sep 20]
Tucanes de Amazonas FC   1-1 Dvo. Petare              
Llaneros FC              2-1 Estudiantes FC           
Atl. Venezuela           2-0 AC Mineros               
CD Lara                  2-1 Metropolitanos FC        
Caracas FC               1-2 Aragua FC                
Zamora FC                2-1 Carabobo FC              
[Sep 21]
Dvo. La Guaira           3-1 Portuguesa FC            

Round 12
[Sep 26]
Metropolitanos FC        0-1 Dvo. Anzoátegui          
[Sep 27]
Portuguesa FC            1-3 Dvo. Táchira             
Ureña SC                 0-1 Trujillanos FC           
Zulia FC                 1-1 Atl. Venezuela           
Carabobo FC              2-3 Dvo. La Guaira           
Estudiantes SC           1-1 Llaneros FC              
Dvo. Petare              1-1 Caracas FC               
Estudiantes FC           1-0 Tucanes de Amazonas FC   
AC Mineros               1-0 CD Lara                  
Aragua FC                0-0 Zamora FC                

Round 13
[Oct 3]
Trujillanos FC           2-1 Metropolitanos FC        
Dvo. La Guaira           0-2 Aragua FC                
[Oct 4]
Tucanes de Amazonas FC   0-1 Estudiantes SC           
CD Lara                  2-0 Dvo. Anzoátegui          
Llaneros FC              5-0 Ureña SC                 
Atl. Venezuela           1-2 Portuguesa FC            
Dvo. Táchira             5-0 Carabobo FC              
Caracas FC               3-0 Estudiantes FC           
Zamora FC                3-1 Dvo. Petare              
[Oct 11]
AC Mineros               2-2 Zulia FC                 

Round 14
[Oct 17]
Metropolitanos FC        2-0 Llaneros FC              
Dvo. Anzoátegui          1-1 Trujillanos FC           
[Oct 18]
Ureña SC                 1-1 Tucanes de Amazonas FC   
Portuguesa FC            2-1 AC Mineros               
Zulia FC                 1-2 CD Lara                  
Dvo. Petare              0-1 Dvo. La Guaira           
Estudiantes FC           1-2 Zamora FC                
Estudiantes SC           0-0 Caracas FC               
Carabobo FC              2-0 Atl. Venezuela           
Aragua FC                2-2 Dvo. Táchira             

Round 15
[Oct 24]
Dvo. La Guaira           3-2 Estudiantes FC           
[Oct 25]
Tucanes de Amazonas FC   3-1 Metropolitanos FC        
Atl. Venezuela           1-2 Aragua FC                
CD Lara                  0-2 Trujillanos FC           
Zulia FC                 2-1 Portuguesa FC            
Llaneros FC              0-0 Dvo. Anzoátegui          
AC Mineros               1-1 Carabobo FC              
Dvo. Táchira             7-0 Dvo. Petare              
Caracas FC               2-0 Ureña SC                 
Zamora FC                2-0 Estudiantes SC           

Round 16
[Oct 31]
Trujillanos FC           2-1 Llaneros FC              
Aragua FC                1-2 AC Mineros               
Metropolitanos FC        1-3 Caracas FC               
Estudiantes FC           1-1 Dvo. Táchira             
Dvo. Anzoátegui          2-0 Tucanes de Amazonas FC   
[Nov 1]
Portuguesa FC            2-0 CD Lara                  
Ureña SC                 2-5 Zamora FC                
Dvo. Petare              0-2 Atl. Venezuela           
Estudiantes SC           0-0 Dvo. La Guaira           
Carabobo FC              0-0 Zulia FC                 

Round 17
[Nov 4]
Tucanes de Amazonas FC   2-0 Trujillanos FC           
Portuguesa FC            0-1 Carabobo FC              
Atl. Venezuela           1-0 Estudiantes FC           
CD Lara                  3-1 Llaneros FC              
Zulia FC                 4-1 Aragua FC                
AC Mineros               4-0 Dvo. Petare              
Caracas FC               2-1 Dvo. Anzoátegui          
Zamora FC                4-0 Metropolitanos FC        
Dvo. Táchira             4-0 Estudiantes SC           
[Nov 5]
Dvo. La Guaira           5-1 Ureña SC                 

Round 18
[Nov 7]
Metropolitanos FC        1-2 Dvo. La Guaira           
Dvo. Anzoátegui          2-4 Zamora FC                
[Nov 8]
Ureña SC                 1-3 Dvo. Táchira             
CD Lara                  1-1 Carabobo FC              
Estudiantes SC           4-3 Atl. Venezuela           
Estudiantes FC           1-1 AC Mineros               
Trujillanos FC           1-0 Caracas FC               
Llaneros FC              1-0 Tucanes de Amazonas FC   
Dvo. Petare              0-2 Zulia FC                 
Aragua FC                3-1 Portuguesa FC            

Round 19
[Nov 18]
Zulia FC                 4-0 Estudiantes FC           
Tucanes de Amazonas FC   0-0 CD Lara                  
Dvo. Táchira             2-3 Metropolitanos FC        
Carabobo FC              1-1 Aragua FC                
Portuguesa FC            1-2 Dvo. Petare              
Zamora FC                2-2 Trujillanos FC           
Atl. Venezuela           2-3 Ureña SC                 
Caracas FC               0-0 Llaneros FC              
AC Mineros               4-0 Estudiantes SC           
[Nov 19]
Dvo. La Guaira           2-1 Dvo. Anzoátegui          

Final Table:

 1.Deportivo La Guaira          19  12  6  1  35-13  42  Qualified                                       [La Guaira]
 2.Zamora FC                    19  12  4  3  43-22  40  Qualified                                       [Barinas]
 3.Deportivo Táchira            19   8  9  2  37-17  33  Qualified                                       [San Cristóbal]
 4.Zulia FC                     19   8  9  2  32-16  33  Qualified                                       [Maracaibo]
 5.Aragua FC                    19   9  5  5  25-20  32  Qualified                                       [Maracay]
 6.AC Mineros de Guayana        19   8  7  4  33-20  31  Qualified                                       [Puerto Ordaz]
 7.Caracas FC                   19   7 10  2  23-10  31  Qualified                                       [Caracas]
 8.Club Deportivo Lara          19   9  4  6  26-22  31  Qualified                                       [Barquisimeto]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Trujillanos FC               19   8  6  5  25-22  30                                                  [Valera]
10.Deportivo Anzoátegui SC      19   7  3  9  24-26  24                                                  [Puerto La Cruz]
11.Estudiantes SC               19   5  9  5  18-27  24                                                  [Caracas]
12.Carabobo FC                  19   4 11  4  16-16  23                                                  [Valencia]
13.Llaneros FC                  19   5  7  7  20-21  22                                                  [Guanare]
14.Portuguesa FC                19   6  2 11  22-27  20                                                  [Acarigua]
15.Estudiantes FC               19   5  4 10  16-25  19                                                  [Mérida]
16.Atlético Venezuela           19   4  4 11  17-28  16                                                  [Caracas]
17.Ureña SC                     19   3  7  9  18-40  16                                                  [Ureña]
18.Deportivo Petare             19   3  6 10  11-32  15                                                  [Caracas]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
19.Metropolitanos FC            19   4  2 13  14-30  14  Relegation Playoff                              [Caracas]
-------------------------------------------------------
20.Tucanes de Amazonas FC       19   3  5 11  12-33  14  Relegated                                       [Puerto Ayacucho]

Promoted: Monagas SC (Maturín)

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs [Nov 22]
AC Mineros               4-1 Dvo. Táchira             
Caracas FC               1-1 Zamora FC                
CD Lara                  0-2 Dvo. La Guaira           
Aragua FC                0-0 Zulia FC                 

Second Legs [Nov 25]
Zulia FC                 1-1 Aragua FC                
Dvo. Táchira             2-0 AC Mineros               
Zamora FC                3-1 Caracas FC               
Dvo. La Guaira           2-0 CD Lara                  

Semifinals

First Legs [Nov 29]
AC Mineros               2-3 Zamora FC                
Aragua FC                0-2 Dvo. La Guaira           

Second Legs [Dec 2]
Dvo. La Guaira           2-0 Aragua FC                
Zamora FC                4-1 AC Mineros               

Final

First Leg [Dec 9]
Zamora FC                2-0 Dvo. La Guaira           

Second Leg [Dec 13]
Dvo. La Guaira           1-0 Zamora FC                

NB: Zamora FC champions Torneo Adecuación 2015

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Nov 28]
Dep. JBL Zulia           2-2 Metropolitanos FC        

Second Leg [Dec 2]
Metropolitanos FC        1-1 Dep. JBL Zulia           

NB: both remain at former level; however, JBL Zulia filed a protest on an ineligible player
    for Metropolitanos in the second leg and were awarded the tie;
    JBL Zulia promoted, Metropolitanos relegated


Torneo Apertura 2016

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Zamora FC                    19  12  4  3  39-18  40                   Qualified  [Barinas]
 2.Deportivo Táchira            19  11  5  3  27-13  38                   Qualified  [San Cristóbal]
 3.Deportivo Anzoátegui SC      19   8  8  3  25-23  32                   Qualified  [Puerto La Cruz]
 4.Deportivo La Guaira          19   8  6  5  28-22  30  [2 1 1 0 2-1 4]  Qualified  [La Guaira]
 5.Caracas FC                   19   7  9  3  23-15  30  [2 0 2 0 2-2 2]  Qualified  [Caracas]
 6.AC Mineros de Guayana        19   8  6  5  38-27  30  [2 0 1 1 3-4 1]  Qualified  [Puerto Ordaz]
 7.Aragua FC                    19   7  8  4  27-22  29  [1 0 1 0 1-1 1]  Qualified  [Maracay]
 8.Trujillanos FC               19   7  8  4  22-17  29  [1 0 1 0 1-1 1]  Qualified  [Valera]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Zulia FC                     19   7  7  5  25-21  28                                                  [Maracaibo]
10.Carabobo FC                  19   7  6  6  27-22  27                                                  [Valencia]
11.Club Deportivo Lara          19   7  5  7  25-22  26  [1 1 0 0 2-1 3]                                 [Barquisimeto]
12.Dep. JBL Zulia               19   8  2  9  23-20  26  [1 0 0 1 1-2 0]                                 [Maracaibo]
13.Ureña SC                     19   6  5  8  20-25  23                                                  [Ureña]
14.Estudiantes FC               19   7  1 11  20-35  22                                                  [Mérida]
15.Portuguesa FC                19   3 10  6  17-21  19  [1 1 0 0 2-1 3]                                 [Acarigua]
16.Atlético Venezuela           19   4  7  8  22-28  19  [1 0 0 1 1-2 0]  [Caracas]
17.Monagas SC                   19   4  5 10  15-31  17                                                                                 [Maturín]
18.Llaneros FC                  19   3  7  9  12-25  16                                                  [Guanare]
19.Deportivo Petare             19   3  6 10  11-24  15                                                  [Caracas]
20.Estudiantes SC               19   2  7 10  19-34  13                                                  [Caracas]

Round 1
[Jan 28]
Zamora FC                2-1 Estudiantes SC           
[Jan 29]
Dvo. La Guaira           2-1 AC Mineros               
[Jan 30]
Zulia FC                 1-3 Dvo. Táchira             
[Jan 31]
Ureña SC                 2-1 Dep. JBL Zulia           
Atl. Venezuela           2-1 Estudiantes FC           
Monagas SC               0-2 Dvo. Anzoátegui          
Llaneros FC              1-1 Aragua FC                
Trujillanos FC           1-0 CD Lara                  
Dvo. Petare              1-1 Carabobo FC              
[Mar 23]
Portuguesa FC            0-0 Caracas FC               

Round 2
[Feb 4]
Estudiantes SC           1-1 Trujillanos FC           
Dep. JBL Zulia           1-0 Monagas SC               
Llaneros FC              1-1 Dvo. La Guaira           
CD Lara                  3-0 Atl. Venezuela           
Dvo. Anzoátegui          1-1 Dvo. Petare              
Estudiantes FC           2-1 Ureña SC                 
Carabobo FC              0-0 Portuguesa FC            
Dvo. Táchira             1-2 Zamora FC                
[Feb 5]
Caracas FC               1-0 Aragua FC                
[Mar 26]
AC Mineros               2-2 Zulia FC                 

Round 3
[Feb 12]
Carabobo FC              2-0 Dvo. Anzoátegui          
Trujillanos FC           1-0 Dvo. Táchira             
[Feb 13]
Dvo. La Guaira           0-0 Caracas FC               
[Feb 14]
Portuguesa FC            2-2 Aragua FC                
Zulia FC                 0-0 Llaneros FC              
Dvo. Petare              1-0 Dep. JBL Zulia           
Ureña SC                 0-0 CD Lara                  
Monagas SC               4-0 Estudiantes FC           
Atl. Venezuela           0-0 Estudiantes SC           
Zamora FC                3-0 AC Mineros               

Round 4
[Feb 7]
Dvo. Táchira             2-1 Atl. Venezuela           
[Feb 17]
Dep. JBL Zulia           3-1 Carabobo FC              
Aragua FC                1-0 Dvo. La Guaira           
Llaneros FC              0-0 Zamora FC                
CD Lara                  2-0 Monagas SC               
Dvo. Anzoátegui          1-0 Portuguesa FC            
Estudiantes FC           1-0 Dvo. Petare              
AC Mineros               2-3 Trujillanos FC           
Caracas FC               1-0 Zulia FC                 
[Feb 18]
Estudiantes SC           1-3 Ureña SC                 

Round 5
[Feb 20]
Portuguesa FC            1-1 Dvo. La Guaira           
Dvo. Anzoátegui          1-0 Dep. JBL Zulia           
[Feb 21]
Zulia FC                 2-1 Aragua FC                
Ureña SC                 0-2 Dvo. Táchira             
Trujillanos FC           3-0 Llaneros FC              
Atl. Venezuela           1-1 AC Mineros               
Dvo. Petare              0-0 CD Lara                  
Monagas SC               0-0 Estudiantes SC           
Carabobo FC              2-1 Estudiantes FC           
Zamora FC                1-1 Caracas FC               

Round 6
[Feb 27]
Aragua FC                2-2 Zamora FC                
CD Lara                  3-2 Carabobo FC              
[Feb 28]
Dep. JBL Zulia           0-0 Portuguesa FC            
Llaneros FC              0-3 Atl. Venezuela           
Dvo. Táchira             3-0 Monagas SC               
Estudiantes SC           2-2 Dvo. Petare              
Estudiantes FC           1-2 Dvo. Anzoátegui          
AC Mineros               4-3 Ureña SC                 
Dvo. La Guaira           3-2 Zulia FC                 
[Mar 9]
Caracas FC               1-1 Trujillanos FC           

Round 7
[Mar 2]
Atl. Venezuela           0-0 Caracas FC               
Dep. JBL Zulia           1-2 Estudiantes FC           
Monagas SC               1-3 AC Mineros               
Carabobo FC              3-0 Estudiantes SC           
Dvo. Anzoátegui          2-1 CD Lara                  
Ureña SC                 0-0 Llaneros FC              
Zamora FC                2-0 Dvo. La Guaira           
[Mar 3]
Portuguesa FC            1-2 Zulia FC                 
Dvo. Petare              0-1 Dvo. Táchira             
[Mar 23]
Trujillanos FC           1-1 Aragua FC                

Round 8
[Mar 5]
Aragua FC                3-3 Atl. Venezuela           
Dvo. La Guaira           2-0 Trujillanos FC           
[Mar 6]
Zulia FC                 1-0 Zamora FC                
Llaneros FC              0-1 Monagas SC               
Estudiantes FC           1-2 Portuguesa FC            
Estudiantes SC           2-3 Dvo. Anzoátegui          
CD Lara                  2-1 Dep. JBL Zulia           
AC Mineros               6-1 Dvo. Petare              
Dvo. Táchira             1-1 Carabobo FC              
Caracas FC               2-1 Ureña SC                 

Round 9
[Mar 12]
Portuguesa FC            1-2 Zamora FC                
Dvo. Petare              1-0 Llaneros FC              
Dvo. Anzoátegui          1-1 Dvo. Táchira             
[Mar 13]
Dep. JBL Zulia           2-2 Estudiantes SC           
Atl. Venezuela           1-2 Dvo. La Guaira           
Ureña SC                 0-2 Aragua FC                
Estudiantes FC           2-1 CD Lara                  
Trujillanos FC           2-1 Zulia FC                 
Monagas SC               0-4 Caracas FC               
Carabobo FC              0-1 AC Mineros               

Round 10
[Feb 7]
Zamora FC                3-1 Trujillanos FC           
[Mar 16]
Estudiantes SC           3-2 Estudiantes FC           
Zulia FC                 1-1 Atl. Venezuela           
Aragua FC                0-0 Monagas SC               
Llaneros FC              2-0 Carabobo FC              
CD Lara                  1-1 Portuguesa FC            
Caracas FC               2-1 Dvo. Petare              
AC Mineros               4-1 Dvo. Anzoátegui          
[Mar 17]
Dvo. La Guaira           1-1 Ureña SC                 
[Mar 23]
Dvo. Táchira             1-0 Dep. JBL Zulia           

Round 11
[Mar 19]
Atl. Venezuela           2-2 Zamora FC                
[Mar 20]
Dep. JBL Zulia           0-1 AC Mineros               
Dvo. Petare              0-1 Aragua FC                
Portuguesa FC            0-3 Trujillanos FC           
Ureña SC                 1-1 Zulia FC                 
Monagas SC               1-3 Dvo. La Guaira           
Dvo. Anzoátegui          3-1 Llaneros FC              
Estudiantes FC           1-4 Dvo. Táchira             
CD Lara                  4-1 Estudiantes SC           
Carabobo FC              1-0 Caracas FC               

Round 12
[Apr 1]
Trujillanos FC           0-0 Atl. Venezuela           
Dvo. Táchira             0-0 CD Lara                  
[Apr 2]
Aragua FC                2-2 Carabobo FC              
Dvo. La Guaira           3-1 Dvo. Petare              
[Apr 3]
Zulia FC                 2-2 Monagas SC               
Llaneros FC              1-0 Dep. JBL Zulia           
Estudiantes SC           1-0 Portuguesa FC            
Caracas FC               1-1 Dvo. Anzoátegui          
Zamora FC                3-1 Ureña SC                 
[Apr 13]
AC Mineros               0-0 Estudiantes FC           

Round 13
[Mar 27]
Estudiantes SC           0-1 Dvo. Táchira             
Ureña SC                 1-0 Trujillanos FC           
[Apr 6]
Dep. JBL Zulia           2-1 Caracas FC               
Portuguesa FC            2-1 Atl. Venezuela           
CD Lara                  1-3 AC Mineros               
Monagas SC               0-3 Zamora FC                
Dvo. Petare              0-0 Zulia FC                 
Dvo. Anzoátegui          2-2 Aragua FC                
Estudiantes FC           1-0 Llaneros FC              
Carabobo FC              1-1 Dvo. La Guaira           

Round 14
[Apr 9]
Aragua FC                0-2 Dep. JBL Zulia           
Trujillanos FC           1-1 Monagas SC               
Dvo. La Guaira           1-1 Dvo. Anzoátegui          
Dvo. Táchira             1-1 Portuguesa FC            
[Apr 10]
Zulia FC                 1-0 Carabobo FC              
Atl. Venezuela           1-2 Ureña SC                 
Llaneros FC              1-0 CD Lara                  
AC Mineros               1-1 Estudiantes SC           
Zamora FC                1-0 Dvo. Petare              
Caracas FC               2-3 Estudiantes FC           

Round 15
[Apr 16]
Monagas SC               2-3 Atl. Venezuela           
CD Lara                  1-1 Caracas FC               
Dvo. Anzoátegui          2-2 Zulia FC                 
[Apr 17]
Dep. JBL Zulia           2-1 Dvo. La Guaira           
Portuguesa FC            0-2 Ureña SC                 
Estudiantes SC           1-1 Llaneros FC              
Estudiantes FC           1-0 Aragua FC                
Dvo. Petare              0-0 Trujillanos FC           
Dvo. Táchira             1-0 AC Mineros               
Carabobo FC              3-2 Zamora FC                

Round 16
[Apr 20]
Llaneros FC              0-2 Dvo. Táchira             
Aragua FC                2-0 CD Lara                  
Zulia FC                 0-1 Dep. JBL Zulia           
Atl. Venezuela           1-0 Dvo. Petare              
AC Mineros               1-1 Portuguesa FC            
Caracas FC               2-0 Estudiantes SC           
Ureña SC                 0-2 Monagas SC               
[Apr 21]
Dvo. La Guaira           3-1 Estudiantes FC           
Zamora FC                3-0 Dvo. Anzoátegui          
[Apr 28]
Trujillanos FC           1-1 Carabobo FC              

Round 17
[Apr 24]
Dep. JBL Zulia           1-2 Zamora FC                
CD Lara                  2-1 Dvo. La Guaira           
Portuguesa FC            0-0 Monagas SC               
Estudiantes SC           2-3 Aragua FC                
Estudiantes FC           0-2 Zulia FC                 
Dvo. Petare              2-0 Ureña SC                 
AC Mineros               5-2 Llaneros FC              
Carabobo FC              2-1 Atl. Venezuela           
Dvo. Táchira             1-1 Caracas FC               
[Apr 25]
Dvo. Anzoátegui          1-1 Trujillanos FC           

Round 18
[Apr 30]
Aragua FC                2-0 Dvo. Táchira             
Atl. Venezuela           0-1 Dvo. Anzoátegui          
Caracas FC               2-2 AC Mineros               
[May 1]
Portuguesa FC            2-2 Llaneros FC              
Zulia FC                 3-1 CD Lara                  
Monagas SC               1-0 Dvo. Petare              
Trujillanos FC           1-2 Dep. JBL Zulia           
Ureña SC                 2-1 Carabobo FC              
Dvo. La Guaira           2-1 Estudiantes SC           
Zamora FC                5-0 Estudiantes FC           

Round 19
[May 4]
CD Lara                  3-1 Zamora FC                
Dep. JBL Zulia           4-1 Atl. Venezuela           
Llaneros FC              0-1 Caracas FC               
Estudiantes SC           0-2 Zulia FC                 
AC Mineros               1-2 Aragua FC                
Carabobo FC              4-0 Monagas SC               
Dvo. Anzoátegui          0-0 Ureña SC                 
Dvo. Petare              awd Portuguesa FC            [awarded 0-3; not played due to
Estudiantes FC           0-1 Trujillanos FC            insufficient policemen present]
[May 7]
Dvo. Táchira             2-1 Dvo. La Guaira           

Final Table:

 1.Zamora FC                    19  12  4  3  39-18  40                   Qualified  [Barinas]
 2.Deportivo Táchira            19  11  5  3  27-13  38                   Qualified  [San Cristóbal]
 3.Deportivo Anzoátegui SC      19   8  8  3  25-23  32                   Qualified  [Puerto La Cruz]
 4.Deportivo La Guaira          19   8  6  5  28-22  30  [2 1 1 0 2-1 4]  Qualified  [La Guaira]
 5.Caracas FC                   19   7  9  3  23-15  30  [2 0 2 0 2-2 2]  Qualified  [Caracas]
 6.AC Mineros de Guayana        19   8  6  5  38-27  30  [2 0 1 1 3-4 1]  Qualified  [Puerto Ordaz]
 7.Aragua FC                    19   7  8  4  27-22  29  [1 0 1 0 1-1 1]  Qualified  [Maracay]
 8.Trujillanos FC               19   7  8  4  22-17  29  [1 0 1 0 1-1 1]  Qualified  [Valera]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Zulia FC                     19   7  7  5  25-21  28                                                  [Maracaibo]
10.Carabobo FC                  19   7  6  6  27-22  27                                                  [Valencia]
11.Club Deportivo Lara          19   7  5  7  25-22  26  [1 1 0 0 2-1 3]                                 [Barquisimeto]
12.Dep. JBL Zulia               19   8  2  9  23-20  26  [1 0 0 1 1-2 0]                                 [Maracaibo]
13.Ureña SC                     19   6  5  8  20-25  23                                                  [Ureña]
14.Estudiantes FC               19   7  1 11  20-35  22                                                  [Mérida]
15.Portuguesa FC                19   3 10  6  17-21  19  [1 1 0 0 2-1 3]                                 [Acarigua]
16.Atlético Venezuela           19   4  7  8  22-28  19  [1 0 0 1 1-2 0]  [Caracas]
17.Monagas SC                   19   4  5 10  15-31  17                                                                                 [Maturín]
18.Llaneros FC                  19   3  7  9  12-25  16                                                  [Guanare]
19.Deportivo Petare             19   3  6 10  11-24  15                                                  [Caracas]
20.Estudiantes SC               19   2  7 10  19-34  13                                                  [Caracas]

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs
[May 11]
Aragua FC                1-0 Dvo. Táchira             
AC Mineros               0-1 Dvo. Anzoátegui          
Caracas FC               2-1 Dvo. La Guaira           
[May 12]
Trujillanos FC           2-3 Zamora FC                

Second Legs
[May 14]
Dvo. Anzoátegui          3-1 AC Mineros               
[May 15]
Dvo. Táchira             2-2 Aragua FC                
Dvo. La Guaira           0-1 Caracas FC               
Zamora FC                0-1 Trujillanos FC           

Semifinals

First Legs [May 18]
Aragua FC                1-1 Dvo. Anzoátegui          
Caracas FC               0-2 Zamora FC                

Second Legs [May 22]
Dvo. Anzoátegui          6-0 Aragua FC                
Zamora FC                2-0 Caracas FC               

Final

First Leg [May 25]
Dvo. Anzoátegui          1-1 Zamora FC                

Second Leg [May 29]
Zamora FC                3-1 Dvo. Anzoátegui          

NB: Zamora FC winners Apertura; will play off against Clausura winners for overall title 2016
   
Torneo Clausura 2016

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Carabobo FC                  19  13  3  3  37-15  42                   Qualified  [Valencia]
 2.Atlético Venezuela           19  10  5  4  29-18  35                   Qualified  [Caracas]
 3.Monagas SC                   19  10  3  6  33-23  33                   Qualified  [Maturín]
 4.Caracas FC                   19   8  7  4  36-19  31                   Qualified  [Caracas]
 5.Deportivo La Guaira          19   8  6  5  29-19  30  [1 1 0 0 2-1 3]  Qualified  [La Guaira]
 6.Deportivo Táchira            19   9  3  7  22-26  30  [1 0 0 1 1-2 0]  Qualified  [San Cristóbal]
 7.Club Deportivo Lara          19   9  2  8  21-21  29  [2 2 0 0 2-0 6]  Qualified  [Barquisimeto]
 8.Zulia FC                     19   7  8  4  30-21  29  [2 1 0 1 4-1 3]  Qualified  [Maracaibo]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Deportivo Anzoátegui SC      19   9  2  8  25-25  29  [2 0 0 2 0-5 0]                                 [Puerto La Cruz]
10.Estudiantes FC               19   8  4  7  21-25  28                                                  [Mérida]
11.Zamora FC                    19   8  3  8  29-20  27                                                  [Barinas]
12.Portuguesa FC                19   5  9  5  23-20  24                                                  [Acarigua]
13.Aragua FC                    19   6  4  9  21-27  22                                                  [Maracay]
14.AC Mineros de Guayana        19   4  9  6  23-25  21                                                  [Puerto Ordaz]
15.Dep. JBL Zulia               19   5  5  9  20-19  20                                                  [Maracaibo]
16.Trujillanos FC               19   4  7  8  23-32  19                                                  [Valera]
17.Llaneros FC                  19   4  6  9  19-33  18  [2 1 1 0 6-2 4]                                 [Guanare]
18.Ureña SC                     19   4  6  9  21-41  18  [2 1 1 0 4-2 4]                                 [Ureña]
19.Estudiantes SC               19   5  3 11  13-32  18  [2 0 0 2 0-6 0]                                 [Caracas]
20.Deportivo Petare             19   4  5 10  15-29  17                                                  [Caracas]

Round 1
[Jul 2]
Aragua FC                4-1 Llaneros FC              
Estudiantes FC           1-0 Atl. Venezuela           
AC Mineros               2-2 Dvo. La Guaira           
[Jul 3]
Dep. JBL Zulia           3-0 Ureña SC                 
Caracas FC               1-1 Portuguesa FC            
Estudiantes SC           0-1 Zamora FC                
Dvo. Táchira             1-1 Zulia FC                 
CD Lara                  1-2 Trujillanos FC           
Carabobo FC              2-1 Dvo. Petare              
Dvo. Anzoátegui          2-1 Monagas SC               

Round 2
[Jul 9]
Aragua FC                2-1 Caracas FC               
[Jul 10]
Dvo. Petare              1-3 Dvo. Anzoátegui          
Portuguesa FC            2-1 Carabobo FC              
Atl. Venezuela           3-2 CD Lara                  
Dvo. La Guaira           2-0 Llaneros FC              
Monagas SC               1-1 Dep. JBL Zulia           
Trujillanos FC           2-3 Estudiantes SC           
Ureña SC                 1-2 Estudiantes FC           
Zulia FC                 1-1 AC Mineros               
Zamora FC                3-1 Dvo. Táchira             

Round 3
[Jul 16]
Estudiantes SC           1-1 Atl. Venezuela           
Aragua FC                0-0 Portuguesa FC            
AC Mineros               1-4 Zamora FC                
Dvo. Anzoátegui          0-3 Carabobo FC              
Estudiantes FC           0-1 Monagas SC               
[Jul 17]
Caracas FC               2-0 Dvo. La Guaira           
Dep. JBL Zulia           3-0 Dvo. Petare              
Llaneros FC              1-1 Zulia FC                 
CD Lara                  1-2 Ureña SC                 
Dvo. Táchira             3-2 Trujillanos FC           

Round 4 [Jul 20]
Atl. Venezuela           3-0 Dvo. Táchira             
Dvo. Petare              0-0 Estudiantes FC           
Portuguesa FC            3-2 Dvo. Anzoátegui          
Zulia FC                 2-2 Caracas FC               
Dvo. La Guaira           1-0 Aragua FC                
Monagas SC               1-1 CD Lara                  
Trujillanos FC           0-0 AC Mineros               
Carabobo FC              2-0 Dep. JBL Zulia           
Ureña SC                 2-0 Estudiantes SC           
Zamora FC                1-0 Llaneros FC              

Round 5
[Jul 23]
Aragua FC                2-3 Zulia FC                 
Dvo. La Guaira           0-0 Portuguesa FC            
Estudiantes FC           0-2 Carabobo FC              
[Jul 24]
Dep. JBL Zulia           1-2 Dvo. Anzoátegui          
Llaneros FC              1-1 Trujillanos FC           
Caracas FC               0-0 Zamora FC                
CD Lara                  0-2 Dvo. Petare              
Estudiantes SC           0-2 Monagas SC               
AC Mineros               1-2 Atl. Venezuela           
Dvo. Táchira             2-1 Ureña SC                 

Round 6
[Jul 30]
Zulia FC                 1-1 Dvo. La Guaira           
Carabobo FC              1-0 CD Lara                  
Dvo. Anzoátegui          1-1 Estudiantes FC           
[Jul 31]
Dvo. Petare              0-1 Estudiantes SC           
Atl. Venezuela           1-0 Llaneros FC              
Monagas SC               4-0 Dvo. Táchira             
Portuguesa FC            1-1 Dep. JBL Zulia           
Trujillanos FC           1-5 Caracas FC               
Ureña SC                 2-2 AC Mineros               
Zamora FC                3-0 Aragua FC                

Round 7
[Aug 3]
Aragua FC                2-0 Trujillanos FC           
Estudiantes SC           1-1 Carabobo FC              
Zulia FC                 1-0 Portuguesa FC            
Caracas FC               1-1 Atl. Venezuela           
CD Lara                  1-0 Dvo. Anzoátegui          
Estudiantes FC           2-1 Dep. JBL Zulia           
Llaneros FC              2-2 Ureña SC                 
AC Mineros               1-1 Monagas SC               
Dvo. Táchira             2-0 Dvo. Petare              
[Aug 4]
Dvo. La Guaira           1-1 Zamora FC                

Round 8
[Aug 6]
Atl. Venezuela           1-2 Aragua FC                
Dep. JBL Zulia           0-1 CD Lara                  
Ureña SC                 1-1 Caracas FC               
Dvo. Anzoátegui          2-0 Estudiantes SC           
[Aug 7]
Dvo. Petare              0-0 AC Mineros               
Monagas SC               6-1 Llaneros FC              
Portuguesa FC            2-2 Estudiantes FC           
Carabobo FC              3-0 Dvo. Táchira             
Zamora FC                1-2 Zulia FC                 
[Sep 4]
Trujillanos FC           2-2 Dvo. La Guaira           

Round 9
[Aug 13]
Aragua FC                1-0 Ureña SC                 
[Aug 14]
Caracas FC               4-1 Monagas SC               
Estudiantes SC           1-0 Dep. JBL Zulia           
Llaneros FC              2-1 Dvo. Petare              
Zulia FC                 1-1 Trujillanos FC           
Dvo. Táchira             2-0 Dvo. Anzoátegui          
AC Mineros               1-2 Carabobo FC              
Zamora FC                0-0 Portuguesa FC            
[Aug 28]
CD Lara                  1-0 Estudiantes FC           
[Oct 9]
Dvo. La Guaira           3-3 Atl. Venezuela           

Round 10
[Aug 17]
Atl. Venezuela           2-1 Zulia FC                 
Dep. JBL Zulia           0-1 Dvo. Táchira             
Dvo. Petare              0-2 Caracas FC               
Monagas SC               2-1 Aragua FC                
Carabobo FC              3-1 Llaneros FC              
[Aug 28]
Dvo. Anzoátegui          2-0 AC Mineros               
[Aug 31]
Ureña SC                 0-6 Dvo. La Guaira           
[Oct 9]
Trujillanos FC           2-0 Zamora FC                
Estudiantes FC           4-1 Estudiantes SC           
Portuguesa FC            1-2 CD Lara                  

Round 11
[Aug 20]
Aragua FC                1-1 Dvo. Petare              
[Aug 21]
Caracas FC               3-3 Carabobo FC              
Estudiantes SC           0-1 CD Lara                  
Trujillanos FC           3-2 Portuguesa FC            
Zulia FC                 1-2 Ureña SC                 
Dvo. Táchira             0-0 Estudiantes FC           
AC Mineros               4-2 Dep. JBL Zulia           
Llaneros FC              1-0 Dvo. Anzoátegui          
Zamora FC                0-1 Atl. Venezuela           
[Oct 13]
Dvo. La Guaira           0-2 Monagas SC               

Round 12
[Sep 9]
Dvo. Petare              1-0 Dvo. La Guaira           
[Sep 10]
Dvo. Anzoátegui          1-3 Caracas FC               
Estudiantes FC           1-0 AC Mineros               
[Sep 11]
Dep. JBL Zulia           0-0 Llaneros FC              
Atl. Venezuela           1-1 Trujillanos FC           
Portuguesa FC            4-1 Estudiantes SC           
CD Lara                  0-2 Dvo. Táchira             
Monagas SC               0-1 Zulia FC                 
Carabobo FC              4-1 Aragua FC                
[Oct 12]
Ureña SC                 2-7 Zamora FC                

Round 13
[Sep 14]
Aragua FC                0-1 Dvo. Anzoátegui          
Llaneros FC              2-0 Estudiantes FC           
Atl. Venezuela           2-0 Portuguesa FC            
Caracas FC               0-2 Dep. JBL Zulia           
AC Mineros               3-1 CD Lara                  
Trujillanos FC           2-0 Ureña SC                 
Zulia FC                 2-2 Dvo. Petare              
Dvo. Táchira             1-0 Estudiantes SC           
[Oct 5]
Zamora FC                2-0 Monagas SC               
[Oct 6]
Dvo. La Guaira           1-0 Carabobo FC              

Round 14
[Sep 17]
Portuguesa FC            3-1 Dvo. Táchira             
Dvo. Anzoátegui          0-1 Dvo. La Guaira           
Estudiantes FC           2-5 Caracas FC               
[Sep 18]
Dep. JBL Zulia           0-0 Aragua FC                
Dvo. Petare              3-2 Zamora FC                
Estudiantes SC           1-0 AC Mineros               
Ureña SC                 1-1 Atl. Venezuela           
CD Lara                  4-1 Llaneros FC              
Monagas SC               2-1 Trujillanos FC           
Carabobo FC              4-2 Zulia FC                 

Round 15
[Sep 24]
Aragua FC                1-0 Estudiantes FC           
[Sep 25]
Atl. Venezuela           1-2 Monagas SC               
Caracas FC               0-0 CD Lara                  
Dvo. La Guaira           1-0 Dep. JBL Zulia           
Llaneros FC              4-0 Estudiantes SC           
AC Mineros               1-1 Dvo. Táchira             
Zulia FC                 4-0 Dvo. Anzoátegui          
Ureña SC                 0-0 Portuguesa FC            
Zamora FC                0-1 Carabobo FC              
[Oct 5]
Trujillanos FC           1-1 Dvo. Petare              

Round 16
[Sep 28]
Dep. JBL Zulia           0-0 Zulia FC                 
Estudiantes SC           1-0 Caracas FC               
Dvo. Petare              0-3 Atl. Venezuela           
Portuguesa FC            0-0 AC Mineros               
Dvo. Anzoátegui          2-1 Zamora FC                
CD Lara                  1-0 Aragua FC                
Monagas SC               4-1 Ureña SC                 
Carabobo FC              1-0 Trujillanos FC           
Dvo. Táchira             2-0 Llaneros FC              
[Oct 20]
Estudiantes FC           2-1 Dvo. La Guaira           

Round 17
[Oct 1]
Aragua FC                2-2 Estudiantes SC           
[Oct 2]
Atl. Venezuela           1-0 Carabobo FC              
Caracas FC               3-0 Dvo. Táchira             
Llaneros FC              1-1 AC Mineros               
Trujillanos FC           1-1 Dvo. Anzoátegui          
Ureña SC                 2-0 Dvo. Petare              
Zulia FC                 5-0 Estudiantes FC           
Dvo. La Guaira           1-2 CD Lara                  
Zamora FC                1-2 Dep. JBL Zulia           
Monagas SC               2-1 Portuguesa FC            

Round 18 [Oct 16]
Carabobo FC              1-1 Ureña SC                 
Dvo. Anzoátegui          1-0 Atl. Venezuela           
Dep. JBL Zulia           3-0 Trujillanos FC           
CD Lara                  1-0 Zulia FC                 
Dvo. Táchira             2-0 Aragua FC                
Estudiantes SC           0-4 Dvo. La Guaira           
Estudiantes FC           1-0 Zamora FC                
Llaneros FC              1-1 Portuguesa FC            
AC Mineros               1-0 Caracas FC               
Dvo. Petare              2-1 Monagas SC               

Round 19
[Oct 22]
Caracas FC               3-0 Llaneros FC              
Aragua FC                2-4 AC Mineros               
[Oct 23]
Atl. Venezuela           2-1 Dep. JBL Zulia           
Dvo. La Guaira           2-1 Dvo. Táchira             
Monagas SC               0-3 Carabobo FC              
Portuguesa FC            2-0 Dvo. Petare              
Ureña SC                 1-5 Dvo. Anzoátegui          
Zamora FC                2-1 CD Lara                  
Zulia FC                 1-0 Estudiantes SC           
Trujillanos FC           1-3 Estudiantes FC           

Final Table:

 1.Carabobo FC                  19  13  3  3  37-15  42                   Qualified  [Valencia]
 2.Atlético Venezuela           19  10  5  4  29-18  35                   Qualified  [Caracas]
 3.Monagas SC                   19  10  3  6  33-23  33                   Qualified  [Maturín]
 4.Caracas FC                   19   8  7  4  36-19  31                   Qualified  [Caracas]
 5.Deportivo La Guaira          19   8  6  5  29-19  30  [1 1 0 0 2-1 3]  Qualified  [La Guaira]
 6.Deportivo Táchira            19   9  3  7  22-26  30  [1 0 0 1 1-2 0]  Qualified  [San Cristóbal]
 7.Club Deportivo Lara          19   9  2  8  21-21  29  [2 2 0 0 2-0 6]  Qualified  [Barquisimeto]
 8.Zulia FC                     19   7  8  4  30-21  29  [2 1 0 1 4-1 3]  Qualified  [Maracaibo]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Deportivo Anzoátegui SC      19   9  2  8  25-25  29  [2 0 0 2 0-5 0]                                 [Puerto La Cruz]
10.Estudiantes FC               19   8  4  7  21-25  28                                                  [Mérida]
11.Zamora FC                    19   8  3  8  29-20  27                                                  [Barinas]
12.Portuguesa FC                19   5  9  5  23-20  24                                                  [Acarigua]
13.Aragua FC                    19   6  4  9  21-27  22                                                  [Maracay]
14.AC Mineros de Guayana        19   4  9  6  23-25  21                                                  [Puerto Ordaz]
15.Dep. JBL Zulia               19   5  5  9  20-19  20                                                  [Maracaibo]
16.Trujillanos FC               19   4  7  8  23-32  19                                                  [Valera]
17.Llaneros FC                  19   4  6  9  19-33  18  [2 1 1 0 6-2 4]                                 [Guanare]
18.Ureña SC                     19   4  6  9  21-41  18  [2 1 1 0 4-2 4]                                 [Ureña]
19.Estudiantes SC               19   5  3 11  13-32  18  [2 0 0 2 0-6 0]                                 [Caracas]
20.Deportivo Petare             19   4  5 10  15-29  17                                                  [Caracas]

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs
[Oct 29]
Zulia FC                 3-0 Carabobo FC              
[Oct 30]
Dvo. Táchira             2-1 Monagas SC               
Dvo. La Guaira           0-2 Caracas FC               
[Oct 31]
CD Lara                  0-3 Atl. Venezuela           

Second Legs
[Nov 4]
Carabobo FC              0-0 Zulia FC                 
Monagas SC               1-1 Dvo. Táchira             
[Nov 5]
Caracas FC               1-0 Dvo. La Guaira           
Atl. Venezuela           0-1 CD Lara                  

Semifinals

First Legs [Nov 20]
Zulia FC                 1-0 Caracas FC               
Dvo. Táchira             3-0 Atl. Venezuela           

Second Legs [Nov 23]
Caracas FC               1-2 Zulia FC                 
Atl. Venezuela           2-0 Dvo. Táchira             

Final

First Leg [Nov 27]
Zulia FC                 2-0 Dvo. Táchira             

Second Leg [Nov 30]
Dvo. Táchira             2-0 Zulia FC                 [aet, 6-7 pen]


Final 2016

NB: between winners Apertura (Zamora FC) and Clausura (Zulia FC)

First Leg [Dec 4]
Zamora FC                2-1 Zulia FC                 

Second Leg [Dec 11]
Zulia FC                 1-2 Zamora FC                


Relegated: Llaneros FC (Guanare), Ureña SC, Estudiantes SC (Caracas) and
           Deportivo Petare (Caracas)

Promoted: Metropolitanos (Caracas) and Atlético Socopó


2014/15

2017

list of champions

list of 2nd level champions

list of 3rd level champions

list of cup winners

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Feb 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.