Wales 2000/01

Final Table:

 1.Barry Town              34 24  5  5  84-30  77  Champions  [Y Barri] 
 2.Cwmbran Town            34 24  2  8  71-34  74  [Cwmbrn]
 3.Carmarthen Town         34 17  7 10  68-39  58  [Caerfyrddin]
 4.Newtown                 34 18  4 12  48-37  58  [Y Drenewydd]
 5.Caersws                 34 16  9  9  72-39  57
 6.Aberystwyth Town        34 15 10  9  64-42  55
 7.Rhyl                    34 16  6 12  74-52  54  [Y Rhyl]
 8.TNS Llansantffraid      34 15  9 10  64-47  54
 9.Connah's Quay Nomads    34 14  8 12  45-47  50  [Cei Conna]
10.Haverfordwest County    34 14  7 13  56-55  49  [Hwlffordd]
11.Afan Lido FC            34 13  8 13  42-37  47  [Lido Afan]
12.Rhayader Town           34 10 10 14  54-65  40  [Rhaeadr]
13.Flexsys Cefn Druids     34 11  5 18  60-70  38  [Derwyddon Cefn]
14.Bangor City             34 10  7 17  56-84  37  [Dinas Bangor]
15.Oswestry Town           34 10  6 18  40-74  36  [Croesoswallt]
16.Port Talbot Athletic    34 10  5 19  49-77  35
--------------------------------------------------
17.Llanelli                34  9  2 23  57-97  29  Relegated
18.UWIC Inter Cardiff      34  3  4 27  26-104 13  Relegated  [Caerdydd]

Round 1
[Aug 18]
Cefn Druids    2-1 Rhyl
[Aug 19]
Afan Lido      0-0 Carmarthen Town 
Caersws        6-1 Inter Cardiff  
Cwmbran Town   2-0 Newtown  
Haverfordwest  2-3 Port Talbot 
Oswestry       5-2 Llanelli  
Rhayader Town  1-1 Connah's Quay  
[Oct 14] 
Barry Town     1-0 Llansantffraid
[May 1]
Bangor City    1-1 Aberystwyth Town

Round 2
[Aug 26]
Carmarthen     0-1 Oswestry Town  
Inter Cardiff  0-3 Cwmbran Town  
Llanelli       1-3 Flexsys Cefn Druids  
Newtown        1-0 Afan Lido  
Port Talbot    1-3 Caersws 
Rhyl           5-1 Rhayader Town  
Llansantffraid 0-1 Haverfordwest  
[Aug 27]
Aberystwyth    3-2 Barry Town  
Connah's Quay  1-1 Bangor City  

Round 3
[Sep 1]
Afan Lido      1-0 Inter Cardiff  
Rhyl           3-4 Connah's Quay  
[Sep 2]
Caersws        0-1 Llansantffraid  
Cwmbran Town   2-0 Port Talbot Athletic  
Cefn Druids    3-4 Carmarthen Town 
Haverfordwest  1-3 Aberystwyth Town  
Oswestry Town  1-0 Newtown 
Rhayader Town  4-2 Llanelli  
[Jan 13]
Barry Town     6-1 Bangor City 

Round 4
[Sep 8]
Port Talbot    2-0 Afan Lido
[Sep 9]
Aberystwyth    2-2 Caersws  
Bangor City    3-2 Haverfordwest  
Carmarthen     2-0 Rhayader Town  
Connah's Quay  0-1 Barry Town  
Llanelli       3-1 Rhyl 
Newtown        2-1 Cefn Druids 
Llansantffraid 1-0 Cwmbran Town 
[Sep 10]
Inter Cardiff  1-2 Oswestry Town

Round 5 
[Sep 16]
Afan Lido      2-2 Llansantffraid
Cwmbran Town   1-0 Aberystwyth
Llanelli       1-2 Connah's Quay
[Nov 18]
Cefn Druids    3-0 Inter Cardiff 
[Feb 6]
Rhayader Town  2-0 Newtown
[Mar 10]
Rhyl           2-1 Carmarthen Town 
[Mar 20]
Caersws        5-0 Bangor City 
Haverfordwest  2-2 Barry Town 
[Apr 28]
Oswestry Town  2-2 Port Talbot 

Round 6
[Sep 22]
Carmarthen     5-1 Llanelli 
Inter Cardiff  1-1 Rhayader Town
Llansantffraid 4-1 Oswestry Town  
[Sep 23]
Aberystwyth    1-1 Afan Lido 
Bangor City    1-3 Cwmbran Town 
Barry Town     3-3 Caersws 
Newtown        2-0 Rhyl  
Port Talbot    2-1 Cefn Druids 
[Oct 14?]
Connah's Quay  0-0 Haverfordwest

Round 7
[Sep 29]
Cefn Druids    2-1 Llansantffraid
[Sep 30]
Afan Lido      3-1 Bangor City 
LLanelli       1-2 Newtown
Cwmbran Town   3-0 Barry Town
Oswestry Town  1-2 Aberystwyth
Carmarthen     3-0 Connah's Quay 
Rhyl           1-2 Inter Cardiff 
Caersws        0-1 Haverfordwest 
Rhayader Town  3-2 Port Talbot

Round 8
[Oct 3]
Aberystwyth    3-0 Cefn Druids 
Bangor City    0-1 Oswestry Town 
Connah's Quay  0-3 Caersws
Inter Cardiff  1-2 Llanelli 
Llansantffraid 3-3 Rhayader Town
[Oct 8]
Port Talbot    1-6 Rhyl
[Oct 17]
Newtown        2-1 Carmarthen
[Oct 18]
Haverfordwest  0-2 Cwmbran Town
[Dec 19]
Barry Town     1-0 Afan Lido

Round 9 
[Oct 20]
Cefn Druids    2-0 Bangor City
Llanelli       1-2 Port Talbot
[Oct 21]
Afan Lido      3-1 Haverfordwest
Carmarthen     9-1 Inter Cardiff
Cwmbran        1-2 Caersws
Newtown        2-3 Connah's Quay
Oswestry Town  0-1 Barry Town
Rhayader Town  0-0 Aberystwyth
Rhyl           2-0 Llansantffraid

Round 10 
[Oct 27]
Port Talbot    0-2 Carmarthen
[Oct 28]
Aberystwyth    2-2 Rhyl
Bangor City    3-3 Rhayader Town
Barry Town     2-0 Cefn Druids
Haverfordwest  2-1 Oswestry Town
Inter Cardiff  1-1 Newtown
Llansantffraid 3-1 Llanelli
[Apr 28]
Caersws        0-1 Afan Lido
Connah's Quay  1-0 Cwmbran Town

Round 11
[Nov 3]
Afan Lido      0-1 Cwmbran Town  
Oswestry Town  0-1 Caersws 
Rhyl           6-1 Bangor City  
[Nov 4]
Carmarthen     4-3 Llansantffraid 
Newtown        2-1 Port Talbot  
Rhayader Town  0-1 Barry Town  
[Nov 5]
Cefn Druids    3-3 Haverfordwest  
Llanelli       2-4 Aberystwyth 
Inter Cardiff  3-3 Connah's Quay  

Round 12
[Nov 10]
Aberystwyth    2-2 Carmarthen
Llansantffraid 0-0 Newtown
[Nov 11]
Barry          0-0 Rhyl
Caersws        1-2 Cefn Druids
Haverfordwest  0-4 Rhayader
Port Talbot    2-1 Inter Cardiff
[Apr 7]
Cwmbran        3-0 Oswestry
[Apr 28]
Bangor         3-2 Llanelli
[Apr 29]
Connah's Quay  1-0 Afan Lido

Round 13
[Nov 24]
Llanelli       1-6 Barry
[Nov 25]
Carmarthen     4-0 Bangor
Rhyl           3-0 Haverfordwest
[Nov 26]
Inter Cardiff  0-3 Llansantffraid
[Mar 10]
Port Talbot    1-2 Connah's Quay
Cefn Druids    0-3 Cwmbran
[Apr 11]
Newtown        1-2 Aberytswyth
Rhayader       0-2 Caersws
[May 5]
Oswestry       1-0 Afan Lido
           
Round 14  
[Dec 1]
Haverfordwest  3-3 Llanelli   
[Dec 2] 
Afan Lido      1-1 Cefn Druids
Bangor         0-2 Newtown         
Barry          2-0 Carmarthen      
Connah's Quay  0-2 Oswestry        
Cwmbran        4-2 Rhayader    
Llansantffraid 2-1 Port Talbot   
[Jan 16]
Aberystwyth    5-0 Inter Cardiff
[Apr 18]
Caersws        2-1 Rhyl

Round 15
[Dec 8]
Carmarthen     0-4 Haverfordwest
[Dec 9]
Inter Cardiff  1-2 Bangor
Llanelli       2-1 Caersws
Newtown        0-2 Barry
Port Talbot    0-2 Aberystwyth
Rhyl           2-5 Cwmbran
Llansantffraid 2-0 Connah's Quay
[Jan 30]
Cefn Druids    3-7 Oswestry
[Apr 3]
Rhayader       2-0 Afan Lido

Round 16
[Dec 15]
Aberystwyth    2-0 Llansantaffraid 
Cefn Druids    1-2 Connah's Quay 
[Dec 16]
Afan Lido      0-0 Rhyl 
Bangor City    3-5 Port Talbot 
Barry Town     8-0 Inter Cardiff 
Cwmbran Town   3-2 Llanelli 
Haverfordwest  0-3 Newtown 
[Apr 18]
Oswestry Town  2-2 Rhayader
[May 1]
Caersws        2-2 Carmarthen 

Round 17 [Dec 26]
Carmarthen     1-0 Cwmbran Town 
Connah's Quay  1-2 Aberystwyth Town
Llanelli       1-0 Afan Lido 
Newtown        0-2 Caersws 
Port Talbot    0-0 Barry Town  
Rhayader Town  1-1 Cefn Druids 
Rhyl           1-1 Oswestry Town  
Llansantffraid 2-2 Bangor City 
Inter Cardiff  1-4 Haverfordwest  

Round 18
[Jan 2]
Rhyl           5-3 Cefn Druids   
[Jan 30]
Inter Cardiff  0-6 Caersws
[Mar 6]
Carmarthen     2-0 Afan Lido
[Mar 13]
Port Talbot    2-2 Haverfordwest
Llansantffraid 0-1 Barry Town
[Apr 3]
Newtown        2-3 Cwmbran Town  
[Apr 4] 
Llanelli      11-0 Oswestry    
[Apr 24]
Aberystwyth    0-2 Bangor
[May 5]
Connah's Quay  5-0 Rhayader

Round 19
[Jan 5]
Bangor City    0-1 Connah's Quay
[Jan 6]
Oswestry Town  0-0 Carmarthen
Cwmbran Town   3-1 Inter Cardiff
Cefn Druids    5-1 Llanelli
Afan Lido      1-2 Newtown   
Caersws        7-1 Port Talbot 
Rhayader Town  0-2 Rhyl
Barry Town     4-0 Aberystwyth 
[May 5]
Haverfordwest  0-2 Llansantffraid

Round 20
[Jan 12]
Connah's Quay  1-2 Rhyl 
Inter Cardiff  0-5 Afan Lido  
[Jan 13]
Aberystwyth    0-2 Haverfordwest 
Carmarthen     2-0 Cefn Druids
Llanelli       2-3 Rhayader Town 
Newtown        2-0 Oswestry Town
Port Talbot    2-5 Cwmbran
Llansantffraid 1-3 Caersws
[Mar 11]
Bangor City    2-3 Barry Town

Round 21
[Jan 19]
Afan Lido      0-1 Port Talbot  
[Jan 20]
Barry Town     4-0 Connah's Quay 
Cwmbran Town   2-2 Llansantaffraid 
Rhyl           7-0 Llanelli
[Feb 27]
Rhayader Town  0-1 Carmarthen Town 
[Mar 13]
Cefn Druids    0-1 Newtown 
[Apr 3]
Caersws        1-1 Aberystwyth 
[Apr 7]
Haverfordwest  0-1 Bangor City 
[Apr 30]
Oswestry Town  1-0 Inter Cardiff 

Round 22 [Jan 27]
Aberystwyth    2-0 Cwmbran Town
Bangor City    2-2 Caersws 
Barry Town     3-2 Haverfordwest  
Carmarthen     3-0 Rhyl 
Connah's Quay  2-1 Llanelli  
Newtown        1-2 Rhayadar Town  
Port Talbot    0-2 Oswestry Town  
Llansantffraid 1-1 Afan Lido 
Inter Cardiff  2-6 Cefn Druids 

Round 23
[Feb 2]
Llanelli       1-0 Carmarthen Town 
Oswestry Town  0-3 Llansantaffraid  
Rhayader Town  2-0 Inter Cardiff 
[Feb 3]
Afan Lido      4-3 Aberystwyth 
Caersws        2-2 Barry Town 
Cwmbran Town   5-2 Bangor City 
Cefn Druids    3-2 Port Talbot 
Haverfordwest  2-0 Connah's Quay 
Rhyl           0-0 Newtown 

Round 24
[Feb 10]
Inter Cardiff  2-2 Rhyl
[Feb 17]
Aberystwyth    6-0 Oswestry Town 
Bangor City    3-1 Afan Lido 
Barry Town     3-1 Cwmbran Town 
Connah's Quay  2-1 Carmarthen Town 
Haverfordwest  2-1 Caersws 
Newtown        4-1 Llanelli 
Port Talbot    1-3 Rhayader Town 
Llansantffraid 3-3 Cefn Druids 

Round 25
[Feb 20]
Afan Lido      1-0 Barry Town 
Caersws        0-0 Connah's Quay 
Cefn Druids    4-1 Aberystwyth Town
Llanelli       1-0 Inter Cardiff
Oswestry Town  3-3 Bangor City
[Feb 21]
Rhayader Town  2-2 Llansantaffraid 
Cwmbran Town   0-0 Haverfordwest
[Apr 7]
Rhyl           4-3 Port Talbot 
Carmarthen     1-2 Newtown

Round 26
[Feb 23]
Bangor City    3-1 Cefn Druids 
Port Talbot    1-0 Llanelli  
[Feb 24]
Aberystwyth    2-2 Rhayader Town 
Caersws        1-4 Cwmbran Town 
Connah's Quay  0-0 Newtown 
Haverfordwest  0-0 Afan Lido 
Llansantffraid 3-0 Rhyl 
Inter Cardiff  0-4 Carmarthen Town
[Apr 23]
Barry Town     6-0 Oswestry Town

Round 27
[Mar 2]
Carmarthen     1-1 Port Talbot  
[Mar 3]
Afan Lido      3-1 Caersws 
Cefn Druids    1-2 Barry Town 
Llanelli       3-3 Llansantaffraid 
Newtown        3-0 Inter Cardiff
Oswestry Town  2-5 Haverfordwest 
Rhyl           1-0 Aberystwyth Town
[Mar 13]
Rhayader Town  2-4 Bangor City 
[Apr 21]
Cwmbran Town   2-1 Connah's Quay  

Round 28 
[Nov 25]
Port Talbot    2-3 Newtown
[Mar 13]
Caersws        1-0 Oswestry Town
[Mar 16]
Aberystwyth    6-0 Llanelli
[Mar 17]
Barry Town     2-1 Rhayader Town 
Connah's Quay  2-0 Inter Cardiff
[Mar 26]
Cwmbran Town   3-0 Afan Lido
[Apr 3]
Bangor City    0-3 Rhyl
[Apr 28]
Llansantffraid 1-5 Carmarthen
Haverfordwest  2-0 Cefn Druids 

Round 29
[Mar 23]
Carmarthen     1-1 Aberystwyth 
Newtown        3-1 Llansantffraid
Inter Cardiff  1-3 Port Talbot
[Mar 24]
Afan Lido      2-2 Connah's Quay
Cefn Druids    1-4 Caersws 
Llanelli       2-4 Bangor City 
Oswestry Town  0-1 Cwmbran 
Rhayader Town  1-2 Haverfordwest
Rhyl           1-2 Barry Town 

Round 30
[Mar 30]
Barry Town     7-1 Llanelli  
[Mar 31]
Aberystwyth    3-0 Newtown  
Afan Lido      3-1 Oswestry Town 
Bangor City    1-3 Carmarthen Town  
Caersws        2-2 Rhayader Town  
Connah's Quay  1-3 Port Talbot  
Cwmbran        1-0 Cefn Druids  
Haverfordwest  2-4 Rhyl  
Llansantffraid 2-1 Inter Cardiff 

Round 31
[Apr 13]
Llanelli       3-2 Haverfordwest  
Oswestry Town  1-3 Connah's Quay  
[Apr 14]
Carmarthen     1-4 Barry Town 
Cefn Druids    2-3 Afan Lido 
Newtown        3-2 Bangor City 
Port Talbot    0-6 Llansantffraid 
Rhayader Town  0-2 Cwmbran 
Rhyl           2-1 Caersws 
Inter Cardiff  2-1 Aberystwyth 

Round 32
[Apr 16]
Aberystwyth    1-1 Connah's Quay 
Afan Lido      1-0 Llanelli 
Bangor City    0-4 Llansantaffraid 
Barry Town     2-0 Port Talbot 
Caersws        1-0 Newtown 
Cwmbran        0-2 Carmarthen Town 
Haverfordwest  3-1 Inter Cardiff 
Oswestry Town  0-3 Rhyl 
[May]
Cefn Druids    3-2 Rhayader Town  

Round 33
[Apr 11]
Connah's Quay  2-0 Cefn Druids
[Apr 20]
Llansantffraid 1-0 Aberystwyth 
[Apr 21]
Carmarthen     0-0 Caersws
Newtown        0-1 Haverfordwest 
Port Talbot    2-2 Bangor City 
Rhayader Town  3-2 Oswestry Town  
Rhyl           0-2 Afan Lido  
Inter Cardiff  2-1 Barry Town
[Apr 25]
Llanelli       2-0 Cwmbran Town

Round 34
[Apr 25]
Haverfordwest  3-1 Carmarthen
[May 1]
Connah's Quay  1-2 Llansantffraid
Afan Lido      3-0 Rhayader
[May 2]
Oswestry       0-0 Cefn Druids 
[May 5] 
Bangor         3-0 Inter Cardiff 
Caersws        4-0 Llanelli
Barry          0-2 Newtown    
Aberystwyth    1-0 Port Talbot
Cwmbran        3-2 Rhyl 

Final Table:

 1.Barry Town              34 24  5  5  84-30  77  Champions  [Y Barri] 
 2.Cwmbran Town            34 24  2  8  71-34  74  [Cwmbrn]
 3.Carmarthen Town         34 17  7 10  68-39  58  [Caerfyrddin]
 4.Newtown                 34 18  4 12  48-37  58  [Y Drenewydd]
 5.Caersws                 34 16  9  9  72-39  57
 6.Aberystwyth Town        34 15 10  9  64-42  55
 7.Rhyl                    34 16  6 12  74-52  54  [Y Rhyl]
 8.TNS Llansantffraid      34 15  9 10  64-47  54
 9.Connah's Quay Nomads    34 14  8 12  45-47  50  [Cei Conna]
10.Haverfordwest County    34 14  7 13  56-55  49  [Hwlffordd]
11.Afan Lido FC            34 13  8 13  42-37  47  [Lido Afan]
12.Rhayader Town           34 10 10 14  54-65  40  [Rhaeadr]
13.Flexsys Cefn Druids     34 11  5 18  60-70  38  [Derwyddon Cefn]
14.Bangor City             34 10  7 17  56-84  37  [Dinas Bangor]
15.Oswestry Town           34 10  6 18  40-74  36  [Croesoswallt]
16.Port Talbot Athletic    34 10  5 19  49-77  35
--------------------------------------------------
17.Llanelli                34  9  2 23  57-97  29  Relegated
18.UWIC Inter Cardiff      34  3  4 27  26-104 13  Relegated  [Caerdydd]

Topscorers:

25 Graham Evans (Caersws) 
21 Marc Lloyd-Williams (Bangor City) 
20 Kevin Bartley (Port Talbot)
   John Toner (TNS Llansantffraid) 
19 Mattie Davies (Cwmbran Town) 
18 Jodie Jenkins (Cwmbran Town) 
16 Mark Dickeson (Llanelli)
   Jamie Moralee (Barry Town)
   Ryan Nicholls (Carmarthen Town) 


Wales Cup 2000/01

1st Round [Sep 16-23]
Abercynon Athletic 0 Neath AFC 2 
AFC Rhondda 3 Maesteg Park Athletic 6 
Airbus UK 2 Brymbo-Broughton 3 
Ammanford 3 Seven Sisters 1 
Blaenrhondda 3 Taffs Well 1 
Bridgend Town 2 Pontyclun 
Briton Ferry Athletic 0 Cardiff Civil Service 1 
Caerau 7 Aberaman Athletic 8 (includes penalty kicks) 
Caerleon 2 Chepstow Town 0 
Caernarfon Town 5 Cemaes Bay 1 
Caldicot Town 2 Risca United 0 
Cardiff Corinthians 2 Pontypridd Town 1 (aet - unsure of 90mins) 
Chirk AAA 0 Bala Town 3 
Conwy United 0 Glantraeth 4 
Corwen Amateurs 3 Rhos Aelwyd 7 
Dinas Powys 0 Pontlottyn Blast Furnace 0 (aet) (1-3 after penalties) 
Fields Park Pontllanffraith 7 Abergavenny Thursdays 0 
Garw 1 Ely Rangers 3 
Glan Conwy 6 Llandyrnog United 2 
Gresford Athletic 2 Penycae 0 
Guilsfield 1 Presteigne St.Andrews 0 
Gwynfi United 6 Goytre United 4 (includes penalty kicks) 
Halkyn United 0 Bethesda 1 
Holyhead Hotspur 2 Porthmadog 3 
Lex XI 3 Buckley Town 5 
Llandudno 2 Denbigh Town 3 
LlanfairPG 2 Holywell Town 1 
Llanidloes Town 4 Meifod 0 
Llanwern 1 Treowen Stars 2 
Merthyr Saints 0 Penrhiwceiber Rangers 5 
Mold Alexandra 1 Llangefni 3 
Newport YMCA 2 Tredegar Town 0 
Penrhyncoch 3 Newcastle Emlyn 1 
Pontardawe Town 2 Garden Village 0 
Portos Grange Quins beat Porthcawl Town (unsure of result) 
Rhostyllen United 2 Brickfield Rangers 6 
Rhydymwyn 0 Welshpool Town 3 
Ruthin Town 3 Flint Town United 1 
Skewen Athletic 3 Porth Tywyn Suburbs 2 
Ton Pentre5 AFC Llwydcoed 1 

2nd Round [Oct 14]
Aberaman Athletic 1 Fields Park Pontllanffraith 3 
Ammanford Town 2 Maesteg Park Athletic 4 
Bethesda  2 Bala Town 3 
Blaenrhondda 4 Penrhiwceiber Rangers 0 
Bridgend Town 0 Ton Pentre 2 
Caersws 6 Brymbo-Broughton 2 
Cardiff Civil Service 5 Caerleon 5 (aet-Caerleon win on penalties) 
Cardiff Corinthians 1 Llanelli 2 
Connah's Quay Nomads 3 Gresford Athletic 0 
Guilsfield 0 Buckley Town 4 
Gwynfi United 0 Treowen Stars 4 (aet) 
Haverfordwest County 8 Skewen Athletic 0 
Llangefni 10 Glan Conwy 2 
Newport YMCA 1 Caldicot 3 
Oswestry Town 0 Caernarfon Town 2 
Penrhyncoch 1 Glantraeth 0 
Pontardawe Town 3 Ely Rangers 1 
Pontlottyn Blast Furnace 0 Neath AFC 0 (aet - Neath win on penalties) 
Porthmadog 1 Newtown 2 
Portos Grange Quins 3 Port Talbot Town 6 [Fri, 13 Oct] 
Rhayader Town 4 Llanidloes Town 2 
Rhos Aelyd 2 LlanfairP.G. 3 
Rhyl 2 Flexsys Cefn Druids 1 (aet- 1-1 after 90 mins) 
Ruthin Town 3 Denbigh Town 2 
UWIC Inter Cardiff 1 Aberystwyth Town 2 
Welshpool Town 5 Brickfield Rangers 1 

3rd Round [Nov 18] 
Blaenrhondda       1-0 Bala Town 
Caerleon           0-4 Carmarthen Town 
Caernarfon Town    2-4 Cwmbran Town 
FP Pontllanffraith 0-2 Caersws 
Haverfordwest C.   1-2 Afan Lido 
Llanelli           4-1 Ruthin Town 
Neath AFC          1-2 Welshpool Town 
Newtown            2-1 Rhyl 
Penrhyncoch        1-2 Barry Town                 [aet] 
Port Talbot        1-2 TNS Llansantffraid 
Rhayader Town      3-1 Buckley 
Ton Pentre         1-0 Pontardawe 
Treowen Stars      0-3 Bangor City 
Connah's Quay Nom. 1-2 Maesteg Park               [Nov 25] 
Llangefni          1-3 Aberystwyth Town           [Dec 2] 
Llanfairpwll       w/o Caldicot                   [Dec 9] 

4th Round [Feb 10] 
Bangor City        3-2 Newtown                    [aet] 
Blaenrhondda       0-5 Llanelli 
Caersws            3-0 Afan Lido 
Rhayader Town      2-1 Carmarthen Town 
TNS Llansantffraid 2-1 Cwmbran Town               [aet] 
Welshpool Town     2-4 Aberystwyth Town 
Maesteg Park       1-0 Ton Pentre                 [Feb 21] 
Llanfairpwll       0-4 Barry Town                 [Feb 24] 

Quaterfinals [Mar 10] 
Barry Town         3-0 Bangor City 
Llanelli           0-4 Aberystwyth Town 
TNS Llansantffraid 2-1 Rhayader Town 
Maesteg Park       3-1 Caersws                    [Mar 17] 

Semifinals [Apr 7] 
Aberystwyth Town   1-2 Barry Town                 [at Llanelli] 
Maesteg Park Ath.  1-2 TNS Llansantffraid         [at Aberystwyth] 

Final [May 25] at Wrexham 
Barry Town         2-0 TNS Llansantffraid 


League of Wales Cup 2000/01

Group A 

[22 Aug] Rhyl 1 Connah's Quay Nomads 2 
[29 Aug] Bangor City 2 Rhyl 2 
[05 Sep] Connah's Quay Nomads 2 Bangor City 0 
[19 Sep] Rhyl 1 Bangor City 0 
[26 Sep] Bangor City 3 Connah's Quay Nomads 3 
[24 Oct] Connah's Quay Nomads 2 Rhyl 4 

Rhyl qualify as group winners, Connah's Quay Nomads qualify as best 
runners-up 

Group B 

[22 Aug] Oswestry Town 1 Total Network Solutions 1 
[29 Aug] Flexsys Cefn Druids 0 Oswestry Town 1 
[05 Sep] Total Network Solutions 2 Flexsys Cefn Druids 2 
[12 Sep] Total Network Solutions 0 Oswestry Town 1 
[19 Sep] Oswestry Town 1 Flexsys Cefn Druids 0 
[06 Oct] Flexsys Cefn Druids 3 Total Network Solutions 4 

Oswestry Town qualify as group winners 

Group C 

[22 Aug] Newtown 1 Rhayader Town 0 
[29 Aug] Caersws 3 Newtown 0 
[06 Sep] Rhayader Town 2 Caersws 3 
[19 Sep] Newtown 2 Caersws 2 
[26 Sep] Caersws 2 Rhayader Town 0 
[24 Oct] Rhayader Town 2 Newtown 3 

Caersws qualify as group winners 

Group D 

[23 Aug] Haverfordwest County 0 Carmarthen Town 1 
[30 Aug] Aberystwyth Town 1 Haverfordwest County 1 
[06 Sep] Carmarthen Town 0 Aberystwyth Town 3 
[20 Sep] Haverfordwest County 1 Aberystwyth Town 7 
[06 Oct] Aberystwyth Town 4 Carmarthen Town 1 
[10 Oct] Carmarthen Town 1 Haverfordwest County 1 

Aberystwyth Town qualify as group winners 

Group E 

[22 Aug] Afan Lido 1 Port Talbot Athletic 1 
[30 Aug] Llanelli 4 Afan Lido 0 
[05 Sep] Port Talbot Athletic 1 Llanelli 1 
[12 Sep] Port Talbot Athletic 0 Afan Lido 2 
[19 Sep] Afan Lido 1 Llanelli 2 
[05 Oct] Llanelli 1 Port Talbot Athletic 1 

Llanelli qualify as group winners 

Group F 

[23 Aug] Cwmbran Town 2 UWIC Inter Cardiff 1 
[06 Sep] UWIC Inter Cardiff 1 Barry Town 4 
[12 Sep] UWIC Inter Cardiff 2 Cwmbran Town 3 
[19 Sep] Barry Town 2 Cwmbran Town 0 
[26 Sep] Barry Town 3 UWIC Inter Cardiff 1 
[08 Oct] Cwmbran Town 2 Barry Town 2 

Barry Town qualify as group winners, Cwmbran as best runners-up 

Quarter-Finals 
[Dec 19] 
Caersws            4-0 Rhyl 
[Dec 23] 
Barry Town         5-0 Cwmbran Town 
Aberystwyth Town   1-1 Llanelli 
[Feb 13] 
Oswestry Town      2-0 Connah's Quay Nomads 

Querter-Finals [Replay] 
[Feb 7] 
Llanelli           2-1 Aberystwyth Town 

Semi-Finals 
[First Legs Feb 27] 
Barry Town         4-0 Llanelli 
Caersws            2-1 Oswestry Town 

[Second Legs Mar 7] 
Llanelli           1-3 Barry Town 
Oswestry Town      0-4 Caersws                    [Apr 25] 

Final [May 7] at Aberystwyth 
Barry Town         0-2 Caersws 


FAW Premier Cup

(includes Welsh teams from the English pyramid)

Semifinals

First Legs
[May 1]
Barry Town        1-3 Wrexham
[May 8] 
Merthyr Tydfil    0-2 Swansea 

Second Legs [May 10] 
Wrexham           4-2 Barry Town 
Swansea City      2-0 Merthyr Tydfil 

Final [May 15] 
Wrexham           2-0 Swansea City 
 


FINAL TABLE 2nd DIVISION (NORTH) WALES 2000-01
==============================================

 1. Caernarfon Town            32-76 (105-29)  24  4  4          
 2. Llangefni Town             30-65  (67-34)  20  5  5          
 3. Welshpool Town             32-64  (86-35)  19  7  6          
 4. Cemaes Bay                 32-60  (64-38)  17  9  6          
 5. Buckley Town               31-58  (66-29)  17  7  7          
 6. CPD Porthmadog             31-54  (62-37)  16  6  9          
 7. Llandudno Town             32-48  (46-52)  14  6 12          
 8. Lex X1 Wrexham             31-40  (68-84)  12  4 15          
 9. Halkyn United              30-39  (47-55)  11  6 13          
10. Holywell Town              32-39  (47-69)  11  6 15          
11. Airbus UK                  31-37  (54-63)  10  7 14          
12. Ruthin Town                32-37  (48-60)  10  7 15          
13. Holyhead Hotspurs          31-36  (59-76)  10  6 15          
14. Glantraeth                 25-26  (40-60)   7  5 13          
15. Denbigh Town               32-20  (32-84)   5  5 22          
16. Brymbo Broughton           30-19  (34-78)   5  4 21          
17. Flint Town United(-9)      32-13  (43-85)   6  4 22          

Total: 526-731 (968-968)  214 98 214

(= Cymru Alliance League).                                       
                                                                 
Remaining matches not played.                                 

968 goals = 3.681 g/m.


Welsh League Third Division 

Final Table

 1. Bettws                30-61
 2. Llwydcoed             30-59
 3. Treharris             30-56
 4. Dinas Powys           30-55
 5. Caerau Ely            30-54
 6. Newport YMCA          30-50
 7. Pontlottyn            30-48
 8. Newcastle Emlyn       30-48
 9. Pontyclun             30-47
10. Pontypridd            30-40
11. Cwmtillery            30-36
12. Abercynon             30-35
13. Skewen                30-29
14. Seven Sisters         30-27
15. Caerau                30-26
16. Abergavenny           30- 5


1999/00.

2001/02.

list of champions.

list of cup finals.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Dinant Abbink, Malcolm Codd, Ian Johnson and Ambrosius Kutschera for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Dinant Abbink (d.abbink2@chello.nl), Malcolm Codd (malcolm@dinahbil.demon.co.uk), Ian Johnson (Janetjohnson@btinternet.com) and Ambrosius Kutschera (ambi@chello.at)
Last updated: 2 Dec 2004

(C) Copyright Dinant Abbink, Malcolm Codd, Ian Johnson, Ambrosius Kutschera and RSSSF 2000/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.