Belarus 2013


Premier League 2013
First League 2013
Second League 2013

Premier League 2013

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Shakhtsyor Salihorsk     22  15  4  3  35-13  49  Championship Playoff
 2.BATE Barysau             22  15  3  4  46-17  48  Championship Playoff
 3.Dynama Minsk             22   9  7  6  30-26  34  Championship Playoff
 4.FK Homel                 22   9  7  6  25-20  34  Championship Playoff
 5.Nyoman Hrodna            22   8  6  8  23-23  30  Championship Playoff
 6.Tarpeda Zhodzina         22   8  4 10  26-28  28  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - -
 7.BelShyna Babruisk        22   7  7  8  24-28  28  Relegation Playoff
 8.FK Minsk                 22   6  7  9  21-27  25  Relegation Playoff
 9.Dynama-Brest             22   6  6 10  18-30  24  [*]  Relegation Playoff
10.Dnyapro Mahilyou         22   6  5 11  20-29  23  Relegation Playoff
11.Naftan Navapolatsk       22   4  9  9  19-29  21  Relegation Playoff
12.Slaviya-Mazyr            22   3  7 12  16-33  16  Relegation Playoff

[*] FK Brest were renamed Dynama-Brest

Round 1
[Mar 30]
BelShyna    1-0 Dynama-B    
Dnyapro     2-1 Homel       
Minsk       0-0 Tarpeda     
Naftan      0-1 Shakhtsyor  
[Mar 31]
BATE        1-1 Dynama M    
Nyoman      2-0 Slaviya     

Round 2
[Apr 7]
BelShyna    2-2 Nyoman      
Dynama M    3-0 Minsk       
Slaviya     0-1 BATE        
[Apr 8]
Dynama-B    0-1 Shakhtsyor  
Homel       1-1 Naftan      
Tarpeda     1-0 Dnyapro     

Round 3 [Apr 13]
BATE        2-0 BelShyna    
Dnyapro     2-0 Dynama M    
Minsk       1-1 Slaviya     
Naftan      0-2 Tarpeda     
Nyoman      2-0 Dynama-B    
Shakhtsyor  0-1 Homel       

Round 4 [Apr 17]
BelShyna    0-0 Minsk       
Dynama M    1-1 Naftan      
Dynama-B    1-1 Homel       
Nyoman      2-1 BATE        
Slaviya     0-0 Dnyapro     
Tarpeda     0-3 Shakhtsyor  

Round 5
[Apr 21]
BATE        3-2 Dynama-B    
Dnyapro     0-1 BelShyna    
Minsk       1-0 Nyoman      
Shakhtsyor  1-1 Dynama M    
[Apr 22]
Homel       0-0 Tarpeda     
Naftan      0-0 Slaviya     

Round 6
[Apr 27]
BATE        2-1 Minsk       
BelShyna    1-0 Naftan      
Nyoman      1-1 Dnyapro     
[Apr 28]
Dynama M    1-0 Homel       
Dynama-B    2-1 Tarpeda     
Slaviya     0-2 Shakhtsyor  

Round 7
[May 4]
Dnyapro     2-1 BATE        
Minsk       2-0 Dynama-B    
Naftan      0-0 Nyoman      
Tarpeda     2-3 Dynama M    
[May 5]
Homel       2-1 Slaviya     
Shakhtsyor  3-0 BelShyna    

Round 8
[May 11]  
BATE        3-0 Naftan      
Minsk       1-0 Dnyapro     
Nyoman      0-1 Shakhtsyor  
[May 12]
BelShyna    1-1 Homel       
Dynama-B    0-2 Dynama M    
Slaviya     0-3 Tarpeda      

Round 9
[May 17]
Dynama M    0-0 Slaviya     
Homel       2-0 Nyoman      
Shakhtsyor  0-0 BATE        
Tarpeda     0-1 BelShyna    
[May 18] 
Dnyapro     0-0 Dynama-B    
Naftan      1-1 Minsk       

Round 10
[May 22]
Minsk       0-1 Shakhtsyor  
BelShyna    1-1 Dynama M    
[May 24]
Dynama-B    1-0 Slaviya     
BATE        1-2 Homel       
Dnyapro     1-2 Naftan      
Nyoman      1-1 Tarpeda     

Round 11
[May 30]
Naftan      1-2 Dynama-B    
Slaviya     0-1 BelShyna    
[May 31]
Dynama M    0-2 Nyoman      
Homel       2-0 Minsk       
Shakhtsyor  2-0 Dnyapro     
Tarpeda     0-3 BATE        

Round 12 [Jun 15]
Dynama M    1-2 BATE        
Dynama-B    1-0 BelShyna    
Homel       0-0 Dnyapro     
Shakhtsyor  2-0 Naftan      
Slaviya     1-0 Nyoman      
Tarpeda     2-1 Minsk       

Round 13 [Jun 19]
BATE        6-1 Slaviya     
Dnyapro     0-4 Tarpeda     
Minsk       1-2 Dynama M    
Naftan      0-0 Homel       
Nyoman      2-1 BelShyna    
Shakhtsyor  5-0 Dynama-B    

Round 14
[Jun 23]
Dynama M    2-1 Dnyapro     
Dynama-B    1-1 Nyoman      
Homel       0-1 Shakhtsyor  
Tarpeda     0-3 Naftan      
[Jun 24]
BelShyna    0-1 BATE        
Slaviya     2-3 Minsk       

Round 15
[Jun 29]
Naftan      0-0 Dynama M    
Shakhtsyor  2-1 Tarpeda     
[Jun 30]
BATE        2-0 Nyoman      
Dnyapro     1-0 Slaviya     
Homel       2-0 Dynama-B    
Minsk       2-1 BelShyna    

Round 16
[Jul 6]
BelShyna    3-1 Dnyapro     
Dynama-B    0-0 BATE        
Slaviya     1-1  Naftan      
[Jul 7]
Nyoman      0-2 Minsk       
Tarpeda     1-3 Homel       
[Jul 8]
Dynama M    1-1 Shakhtsyor  

Round 17
[Jul 12]
Minsk       0-1 BATE        
[Jul 13]
Shakhtsyor  2-1 Slaviya     
Tarpeda     2-0 Dynama-B    
[Jul 14]
Dnyapro     3-1 Nyoman      
Homel       1-2 Dynama M    
Naftan      3-3 BelShyna    

Round 18
[Jul 19]
BATE        3-1 Dnyapro     
[Jul 20]
Nyoman      1-0 Naftan      
[Jul 21]
BelShyna    1-1 Shakhtsyor  
Dynama M    1-2 Tarpeda     
Dynama-B    1-1 Minsk       
Slaviya     1-2 Homel       

Round 19
[Aug 3]
Homel       1-3 BelShyna    
Naftan      1-5 BATE        
Tarpeda     0-1 Slaviya     
[Aug 4]
Dynama M    3-2 Dynama-B    
Dnyapro     2-2 Minsk       
Shakhtsyor  2-0 Nyoman      

Round 20
[Aug 10]
BelShyna    1-3 Tarpeda     
Dynama-B    2-0 Dnyapro     
Nyoman      2-0 Homel       
[Aug 11]
BATE        4-0 Shakhtsyor  
Slaviya     3-2 Dynama M    
[Aug 12]
Minsk       1-2 Naftan      

Round 21
[Aug 17]
Naftan      2-1 Dnyapro     
Shakhtsyor  4-1 Minsk       
Slaviya     1-1 Dynama-B    
[Aug 18]
Dynama M    2-0 BelShyna    
Homel       3-2 BATE        
Tarpeda     1-1 Nyoman      

Round 22 [Sep 1]
BATE        2-0 Tarpeda     
BelShyna    2-2 Slaviya     
Dnyapro     2-0 Shakhtsyor  
Dynama-B    2-1 Naftan      
Minsk       0-0 Homel       
Nyoman      3-1 Dynama M    

Final Table:

 1.Shakhtsyor Salihorsk     22  15  4  3  35-13  49  Championship Playoff
 2.BATE Barysau             22  15  3  4  46-17  48  Championship Playoff
 3.Dynama Minsk             22   9  7  6  30-26  34  Championship Playoff
 4.FK Homel                 22   9  7  6  25-20  34  Championship Playoff
 5.Nyoman Hrodna            22   8  6  8  23-23  30  Championship Playoff
 6.Tarpeda Zhodzina         22   8  4 10  26-28  28  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - -
 7.BelShyna Babruisk        22   7  7  8  24-28  28  Relegation Playoff
 8.FK Minsk                 22   6  7  9  21-27  25  Relegation Playoff
 9.Dynama-Brest             22   6  6 10  18-30  24  [*]  Relegation Playoff
10.Dnyapro Mahilyou         22   6  5 11  20-29  23  Relegation Playoff
11.Naftan Navapolatsk       22   4  9  9  19-29  21  Relegation Playoff
12.Slaviya-Mazyr            22   3  7 12  16-33  16  Relegation Playoff

[*] FK Brest were renamed Dynama-Brest

Championship Playoff

Final Table:

 1.BATE Barysau             32  21  4  7  61-25  67  Champions
 2.Shakhtsyor Salihorsk     32  17  7  8  44-26  58
 3.Dynama Minsk             32  15  9  8  44-33  54
 4.Nyoman Hrodna            32  13  8 11  34-30  47
 5.Tarpeda Zhodzina         32  12  6 14  33-38  42
 6.FK Homel                 32  11  7 14  34-40  40

Round 23 [Sep 15]
BATE        1-0 Nyoman      
Dynama M    3-1 Homel       
Shakhtsyor  1-0 Tarpeda     

Round 24
[Sep 21]
Shakhtsyor  0-3 BATE        
Tarpeda     2-1 Homel       
[Sep 22]
Nyoman      0-1 Dynama M    

Round 25
[Sep 29]
BATE        0-1 Tarpeda     
Dynama M    1-0 Shakhtsyor  
[Sep 30]
Homel       0-1 Nyoman      

Round 26
[Oct 5]
BATE        2-1 Dynama M    
Tarpeda     0-0 Nyoman      
[Oct 6]
Shakhtsyor  1-2 Homel       

Round 27 [Oct 20]
Dynama M    0-0 Tarpeda     
Homel       0-1 BATE        
Nyoman      2-1 Shakhtsyor  

Round 28
[Oct 26]
Homel       1-4 Dynama M    
Tarpeda     1-0 Shakhtsyor  
[Oct 27]
Nyoman      1-0 BATE        

Round 29
[Nov 2]  
Dynama M    1-2 Nyoman      
Homel       1-2 Tarpeda     
[Nov 3]
BATE        2-2 Shakhtsyor  

Round 30
[Nov 9]
Shakhtsyor  0-0 Dynama M    
Tarpeda     1-3 BATE        
[Nov 10]    
Nyoman      1-2 Homel       

Round 31 [Nov 24]
Dynama M    2-1 BATE        
Homel       1-3 Shakhtsyor  
Nyoman      3-0 Tarpeda     

Round 32 [Dec 1]
BATE        2-0 Homel       
Shakhtsyor  1-1 Nyoman      
Tarpeda     0-1 Dynama M    

Final Table:

 1.BATE Barysau             32  21  4  7  61-25  67  Champions
 2.Shakhtsyor Salihorsk     32  17  7  8  44-26  58
 3.Dynama Minsk             32  15  9  8  44-33  54
 4.Nyoman Hrodna            32  13  8 11  34-30  47
 5.Tarpeda Zhodzina         32  12  6 14  33-38  42
 6.FK Homel                 32  11  7 14  34-40  40

Relegation Playoff

Final Table:

 7.BelShyna Babruisk        32  15  8  9  42-38  47  [-6]
 8.Dynama-Brest             32  11  7 14  32-41  40
 9.FK Minsk                 32  10  8 14  36-40  38
10.Naftan Navapolatsk       32   9 10 13  29-41  37
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Dnyapro Mahilyou         32   9  6 17  28-42  33  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Slaviya-Mazyr            32   5  8 19  24-47  23  Relegated

NB: Belshyna 6 points deducted

Round 23
[Sep 14]
BelShyna    2-1 Slaviya     
Minsk       4-0 Naftan      
[Sep 15]
Dynama-B    0-1 Dnyapro     

Round 24
[Sep 21]
Naftan      1-3 Dynama-B    
[Sep 22]
BelShyna    3-1 Minsk       
Slaviya     2-1 Dnyapro     

Round 25
[Sep 28]
Dynama-B    0-1 BelShyna    
Minsk       1-1 Slaviya     
[Sep 29]
Dnyapro     0-2 Naftan      

Round 26
[Oct 5]
Slaviya     0-1 Naftan      
[Oct 6]
BelShyna    1-1 Dnyapro     
Minsk       3-1 Dynama-B    

Round 27 [Oct 19]
Dnyapro     1-0 Minsk       
Dynama-B    3-1 Slaviya     
Naftan      0-1 BelShyna    

Round 28
[Oct 26]
Dnyapro     3-0 Dynama-B    
[Oct 27]
Naftan      2-1 Minsk       
Slaviya     0-1 BelShyna    

Round 29
[Nov 2]
Dynama-B    1-1 Naftan      
[Nov 3]
Dnyapro     0-1 Slaviya     
Minsk       2-3 BelShyna    

Round 30
[Nov 9]
Naftan      1-0 Dnyapro     
[Nov 10]
BelShyna    0-4 Dynama-B    
Slaviya     1-2 Minsk       

Round 31 [Nov 23]
Dnyapro     1-5 BelShyna    
Dynama-B    1-0 Minsk       
Naftan      2-1 Slaviya     

Round 32 [Nov 30]
BelShyna    1-0 Naftan      
Minsk       1-0 Dnyapro     
Slaviya     0-1 Dynama-B    

Final Table:

 7.BelShyna Babruisk        32  15  8  9  42-38  47  [-6]
 8.Dynama-Brest             32  11  7 14  32-41  40
 9.FK Minsk                 32  10  8 14  36-40  38
10.Naftan Navapolatsk       32   9 10 13  29-41  37
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Dnyapro Mahilyou         32   9  6 17  28-42  33  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Slaviya-Mazyr            32   5  8 19  24-47  23  Relegated

NB: Belshyna 6 points deducted

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Dec 4]
Dnyapro     3-1 Haradzeya   

Second Leg [Dec 8]
Haradzeya   0-0 Dnyapro     

NB: both remain at former level

First League 2013

Final Table:

 1.FK Slutsk                30  19  9  2  54-19  66  Promoted
---------------------------------------------------
 2.FK Haradzeya             30  18  6  6  68-32  60  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - -
 3.FK Vitsebsk              30  16  7  7  40-29  55
 4.FK Lida                  30  15  7  8  53-38  52
 5.FK Byaroza-2010          30  14  8  8  44-30  50
 6.FK Smorhon               30  13  7 10  45-35  46
 7.Hranit Mikashevichy      30  12  9  9  42-31  45
 8.FK Smolevichy-STI        30  12  8 10  50-37  44
 9.Isloch (Minski raion)    30  11  8 11  39-37  41
10.Khimik Svetlahorsk       30  11  8 11  37-36  41
11.Vedrych-97 Rechytsa      30   9 12  9  47-36  39
12.Khvalya Pinsk            30  11  6 13  30-41  39
13.FK Slonim                30   7 13 10  38-45  34
14.FK Minsk-2               30   7  5 18  32-49  26
---------------------------------------------------
15.SKVICh Minsk             30   3  3 24  21-63  12  Relegated
16.FK Polatsk               30   2  4 24  10-92  10  Relegated


Second League 2013

Final Table:

 1.Homelzheldortrans        24  20  3  1  60-17  63  Promoted
 2.Nyoman Masty             24  15  6  3  64-29  51
---------------------------------------------------
 3.Zorka-BDU Minsk          24  14  7  3  45-16  49  Promoted
 4.FK Zhlobin               24  13  2  9  47-48  41
 5.FK Baranavichy           24  11  3 10  37-33  36
 6.FK Vorsha                24  10  5  9  41-25  35
 7.FK Kobrin                24  11  2 11  41-42  35
 8.Livadyya Dzyarzhynsk     24   6  8 10  25-44  26
 9.FK Asipovichy            24   5  8 11  28-35  23
10.Maladzechna-2013         24   6  4 14  32-51  22
11.Partizan-MTZ Minsk       24   5  7 12  26-46  22
12.ALF-2007 Minsk           24   4  8 12  24-41  20
13.FK Vitsebsk-2            24   2  5 17  22-65  11

NB: not clear why Zorka-BDU were promoted instead of Nyoman Masty


2012.

2014.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 23 Oct 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.