Belarus 2014


Premier League 2014
First League 2014

Premier League 2014

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.BATE Barysau             22  15  6  1  46-12  51  Championship Playoff
 2.Dynama Minsk             22  15  4  3  33- 8  49  Championship Playoff
 3.Naftan Navapolatsk       22  10  7  5  30-20  37  Championship Playoff
 4.Shakhtsyor Salihorsk     22   9  5  8  20-20  32  Championship Playoff
 5.FK Homel                 22   8  8  6  21-21  32  Championship Playoff
 6.Tarpeda Zhodzina         22   8  7  7  21-20  31  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - -
 7.Nyoman Hrodna            22   7  6  9  25-24  27  Relegation Playoff
 8.FK Minsk                 22   8  2 12  23-26  26  Relegation Playoff
 9.FK Slutsk                22   7  4 11  15-26  25  Relegation Playoff
10.Dynama-Brest             22   6  4 12  23-52  22  Relegation Playoff
11.BelShyna Babruisk        22   4  6 12  28-38  18  Relegation Playoff
12.Dnyapro Mahilyou         22   1  9 12  11-29  12  Relegation Playoff

Round 1
[Mar 29]
Minsk       2-0 Dynama-B    
Naftan      2-0 Tarpeda     
Shakhtsyor  2-0 BATE        
[Mar 30]
Dnyapro     0-1 Dynama M    
Homel       3-1 BelShyna    
Nyoman      0-1 Slutsk      

Round 2
[Apr 5]
BATE        1-0 Minsk       
Naftan      0-0 Dnyapro     
Slutsk      0-1 Shakhtsyor  
[Apr 6]
Dynama M    1-0 Nyoman      
Dynama-B    2-0 Homel       
Tarpeda     1-1 BelShyna    

Round 3
[Apr 11]
Dnyapro     2-2 Tarpeda     
Minsk       1-0 Slutsk      
Nyoman      0-2 Naftan      
Shakhtsyor  0-0 Dynama M    
[Apr 12]
BelShyna    7-0 Dynama-B    
[Apr 13]
Homel       0-3 BATE        

Round 4
[Apr 18]
Tarpeda     2-0 Dynama-B    
[Apr 19]
BATE        5-2 BelShyna    
Dynama M    2-0 Minsk       
Dnyapro     2-3 Nyoman      
Homel       1-0 Slutsk      
Naftan      1-1 Shakhtsyor  

Round 5
[Apr 26]
Homel       0-2 Dynama M    
Nyoman      0-0 Tarpeda     
Shakhtsyor  0-0 Dnyapro     
[Apr 27] 
BelShyna    1-2 Slutsk      
Dynama-B    0-4 BATE        
Minsk       0-1 Naftan      

Round 6 
[May 4]
Dynama M    4-1 BelShyna    
Dnyapro     1-1 Minsk       
Naftan      1-0 Homel       
Slutsk      1-0 Dynama-B    
Tarpeda     1-4 BATE        
[May 7]
Nyoman      3-0 Shakhtsyor  

Round 7
[May 10]
BATE        3-0 Slutsk      
Dynama-B    2-1 Dynama M    
Homel       0-0 Dnyapro     
[May 11]
BelShyna    1-1 Naftan      
Nyoman      0-1 Minsk       
Shakhtsyor  2-0 Tarpeda     

Round 8
[May 15]
BATE        0-0 Dynama M    
Nyoman      1-1 Homel       
Shakhtsyor  3-1 Minsk       
[May 16]
Dnyapro     0-0 BelShyna    
Naftan      1-1 Dynama-B    
Tarpeda     4-1 Slutsk      

Round 9
[May 25]
BelShyna    3-4 Nyoman      
Dynama-B    0-2 Dnyapro     
[May 26]
Minsk       0-2 Tarpeda     
BATE        3-1 Naftan      
Dynama M    3-0 Slutsk      
Homel       1-0 Shakhtsyor  

Round 10
[May 31]
Minsk       1-2 Homel       
Naftan      1-0 Slutsk      
Tarpeda     1-0 Dynama M    
[Jun 1]
Dnyapro     0-1 BATE        
Nyoman      1-1 Dynama-B    
Shakhtsyor  1-2 BelShyna    

Round 11
[Jun 6]
BelShyna    0-3 Minsk       
Homel       0-0 Tarpeda     
Slutsk      1-1 Dnyapro     
[Jun 7]
BATE        0-0 Nyoman      
Dynama M    2-1 Naftan      
Dynama-B    0-0 Shakhtsyor  

Round 12
[Jun 11]
BelShyna    1-2 Homel       
Dynama M    3-0 Dnyapro     
Slutsk      0-2 Nyoman      
Tarpeda     0-1 Naftan      
[Jun 12]
BATE        0-0 Shakhtsyor  
Dynama-B    2-3 Minsk       

Round 13
[Jun 15]
BelShyna    0-1 Tarpeda     
Dnyapro     0-2 Naftan      
Nyoman      0-2 Dynama M    
[Jun 16]
Homel       6-3 Dynama-B    
Minsk       1-4 BATE        
Shakhtsyor  2-0 Slutsk      

Round 14
[Jun 21]
Naftan      2-0 Nyoman      
Tarpeda     2-1 Dnyapro     
[Jun 22]
BATE        0-0 Homel       
Dynama M    3-0 Shakhtsyor  
Dynama-B    2-2 BelShyna    
Slutsk      2-0 Minsk       

Round 15
[Jun 28]
Dynama-B    2-1 Tarpeda     
Nyoman      4-1 Dnyapro     
Shakhtsyor  2-0 Naftan      
[Jun 29]
BelShyna    1-2 BATE        
Minsk       0-2 Dynama M    
[Jun 30]
Slutsk      0-0 Homel       

Round 16
[Jul 4]
Dnyapro     0-1 Shakhtsyor  
[Jul 5]
BATE        4-0 Dynama-B    
Slutsk      1-0 BelShyna    
Tarpeda     1-0 Nyoman      
[Jul 6]
Dynama M    1-0 Homel       
Naftan      0-4 Minsk       

Round 17
[Jul 10]
BATE        1-1 Tarpeda     
[Jul 11]
Shakhtsyor  1-0 Nyoman      
[Jul 12]
BelShyna    0-1 Dynama M    
Minsk       1-0 Dnyapro     
[Jul 13]
Dynama-B    2-1 Slutsk      
Homel       2-2 Naftan      

Round 18
[Jul 18]
Slutsk      1-3 BATE        
[Jul 19]
Naftan      3-1 BelShyna    
[Jul 20]
Dynama M    3-1 Dynama-B    
Dnyapro     1-1 Homel       
Minsk       1-1 Nyoman      
Tarpeda     0-1 Shakhtsyor  

Round 19
[Aug 2]
BelShyna    0-0 Dnyapro     
Dynama-B    0-7 Naftan      
Slutsk      2-1 Tarpeda     
[Aug 3]
Homel       0-2 Nyoman      
Minsk       3-0 Shakhtsyor  
[Aug 13]
Dynama M    0-2 BATE        

Round 20
[Aug 9]
Dnyapro     0-1 Dynama-B    
Naftan      1-1 BATE        
Nyoman      1-1 BelShyna    
Tarpeda     1-0 Minsk       
[Aug 10]
Shakhtsyor  0-1 Homel       
[Aug 24]
Slutsk      0-0 Dynama M    

Round 21
[Aug 15]
BelShyna    2-1 Shakhtsyor  
[Aug 16]
BATE        3-0 Dnyapro     
[Aug 17]
Dynama M    0-0 Tarpeda     
Dynama-B    1-2 Nyoman      
Homel       1-0 Minsk       
Slutsk      0-0 Naftan      

Round 22 [Aug 31]
Dnyapro     0-2 Slutsk      
Minsk       0-1 BelShyna    
Naftan      0-2 Dynama M    
Nyoman      1-2 BATE        
Shakhtsyor  2-3 Dynama-B    
Tarpeda     0-0 Homel       

Final Table:

 1.BATE Barysau             22  15  6  1  46-12  51  Championship Playoff
 2.Dynama Minsk             22  15  4  3  33- 8  49  Championship Playoff
 3.Naftan Navapolatsk       22  10  7  5  30-20  37  Championship Playoff
 4.Shakhtsyor Salihorsk     22   9  5  8  20-20  32  Championship Playoff
 5.FK Homel                 22   8  8  6  21-21  32  Championship Playoff
 6.Tarpeda Zhodzina         22   8  7  7  21-20  31  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - -
 7.Nyoman Hrodna            22   7  6  9  25-24  27  Relegation Playoff
 8.FK Minsk                 22   8  2 12  23-26  26  Relegation Playoff
 9.FK Slutsk                22   7  4 11  15-26  25  Relegation Playoff
10.Dynama-Brest             22   6  4 12  23-52  22  Relegation Playoff
11.BelShyna Babruisk        22   4  6 12  28-38  18  Relegation Playoff
12.Dnyapro Mahilyou         22   1  9 12  11-29  12  Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.BATE Barysau             32  20 11  1  68-21  71  Champions
 2.Dynama Minsk             32  18  7  7  44-21  61
 3.Shakhtsyor Salihorsk     32  14  8 10  35-28  50
 4.Tarpeda Zhodzina         32  13 11  8  38-30  50
 5.Naftan Navapolatsk       32  11 10 11  40-43  43
 6.FK Homel                 32  10  8 14  29-41  38

Round 23
[Sep 13]
BATE        1-1 Tarpeda     
[Sep 14]
Dynama M    1-4 Shakhtsyor  
Naftan      5-1 Homel       

Round 24
[Sep 20]
Shakhtsyor  2-0 Naftan      
[Sep 21]
Tarpeda     2-1 Homel       
[Sep 22]
BATE        0-0 Dynama M    

Round 25
[Sep 26]
Naftan      2-2 BATE        
[Sep 27]
Dynama M    1-1 Tarpeda     
[Sep 28]
Homel       0-1 Shakhtsyor  

Round 26
[Oct 4]
Tarpeda     0-2 Shakhtsyor  
[Oct 5]
Dynama M    2-0 Naftan      
Homel       1-2 BATE        

Round 27
[Oct 16]
Shakhtsyor  1-4 BATE        
[Oct 18]
Homel       0-2 Dynama M    
[Oct 19]
Naftan      1-5 Tarpeda     

Round 28
[Oct 26]
Homel       3-0 Naftan      
[Oct 27]
Shakhtsyor  1-2 Dynama M    
Tarpeda     2-2 BATE        

Round 29
[Nov 1]
Dynama M    1-2 BATE        
[Nov 2]
Homel       0-1 Tarpeda     
Naftan      0-0 Shakhtsyor  

Round 30
[Nov 8]
Shakhtsyor  3-0 Homel       
[Nov 9]
BATE        4-0 Naftan      
Tarpeda     2-1 Dynama M    

Round 31 [Nov 22]
BATE        4-0 Homel       
Naftan      1-1 Dynama M    
Shakhtsyor  0-0 Tarpeda     

Round 32 [Nov 30]
BATE        1-1 Shakhtsyor  
Dynama M    0-2 Homel       
Tarpeda     3-1 Naftan      

Final Table:

 1.BATE Barysau             32  20 11  1  68-21  71  Champions
 2.Dynama Minsk             32  18  7  7  44-21  61
 3.Shakhtsyor Salihorsk     32  14  8 10  35-28  50
 4.Tarpeda Zhodzina         32  13 11  8  38-30  50
 5.Naftan Navapolatsk       32  11 10 11  40-43  43
 6.FK Homel                 32  10  8 14  29-41  38

Relegation Playoff

Final Table:

 7.FK Minsk                 32  16  4 12  45-36  52
 8.Nyoman Hrodna            32  11  9 12  41-36  42
 9.FK Slutsk                32  11  7 14  26-34  40
10.BelShyna Babruisk        32   8  8 16  42-56  32
11.Dynama-Brest             32   7  5 20  29-68  26
 - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - -
12.Dnyapro Mahilyou         32   2 14 16  19-42  20  Relegation Playoff

Round 23
[Sep 13]
Minsk       1-1 BelShyna    
Slutsk      1-0 Dynama-B    
[Sep 14]
Nyoman      1-1 Dnyapro     

Round 24
[Sep 20]
BelShyna    2-1 Slutsk      
Dnyapro     1-0 Dynama-B    
[Sep 21]
Nyoman      2-4 Minsk       

Round 25
[Sep 27]
Slutsk      0-0 Nyoman      
[Sep 28]
Dynama-B    0-1 BelShyna    
Minsk       2-1 Dnyapro     

Round 26
[Oct 4]
Minsk       0-0 Slutsk      
Nyoman      0-1 Dynama-B    
[Oct 5]
Dnyapro     1-2 BelShyna    

Round 27
[Oct 18]
Dynama-B    1-2 Minsk       
[Oct 19]
BelShyna    1-3 Nyoman      
Slutsk      2-0 Dnyapro     

Round 28
[Oct 25]
BelShyna    1-2 Minsk       
Dynama-B    0-2 Slutsk      
[Oct 26]
Dnyapro     1-1 Nyoman      

Round 29
[Nov 1]
Dynama-B    1-1 Dnyapro     
Slutsk      3-1 BelShyna    
[Nov 2]
Minsk       2-1 Nyoman      

Round 30
[Nov 8]
BelShyna    2-1 Dynama-B    
Dnyapro     0-2 Minsk       
[Nov 9]
Nyoman      2-0 Slutsk      

Round 31 [Nov 23]
BelShyna    1-1 Dnyapro     
Dynama-B    0-1 Nyoman      
Slutsk      1-2 Minsk       

Round 32 [Nov 29]	
Dnyapro     1-1 Slutsk      
Minsk       5-2 Dynama-B    
Nyoman      5-2 BelShyna    

Final Table:

 7.FK Minsk                 32  16  4 12  45-36  52
 8.Nyoman Hrodna            32  11  9 12  41-36  42
 9.FK Slutsk                32  11  7 14  26-34  40
10.BelShyna Babruisk        32   8  8 16  42-56  32
11.Dynama-Brest             32   7  5 20  29-68  26
 - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - -
12.Dnyapro Mahilyou         32   2 14 16  19-42  20  Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Dec 3]
Vitsebsk    2-0 Dnyapro     

Second Leg [Dec 6]
Dnyapro     1-1 Vitsebsk    

NB: Dnyapro Mahilyou relegated, FK Vitsebsk promoted

First League 2014

Final Table:

 1.Hranit Mikashevichy      30  19  7  4  46-16  64  Promoted
 2.Slaviya-Mazyr            30  18  6  6  55-38  60  Promoted
---------------------------------------------------
 3.FK Vitsebsk              30  15  5 10  44-30  50  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - -
 4.FK Smorhon               30  13  7 10  42-32  46
 5.Rechytsa-2014            30  13  7 10  41-36  46  [*]
 6.FK Haradzeya             30  11 12  7  42-26  45
 7.Isloch (Minski raion)    30  11 12  7  39-35  45
 8.Khimik Svetlahorsk       30  12  7 11  34-36  43
 9.Zorka-BDU Minsk          30  12  4 14  50-48  40
10.FK Smolevichy-STI        30  12  4 14  37-41  40
11.Homelzheldortrans        30   9  9 12  33-38  36
12.FK Byaroza-2010          30   8  9 13  37-48  33
13.FK Minsk-2               30   9  6 15  41-45  33
14.FK Lida                  30  10  1 19  46-64  31
15.FK Slonim                30   6 12 12  32-50  30
 - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - - - - - -
16.Khvalya Pinsk            30   4  8 18  26-62  20  Relegation Playoff

[*] Vedrych-97 Rechytsa were renamed Rechytsa-2014


2013.

2015.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 23 Apr 2015

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.