Belarus 2016


Premier League 2016
First League 2016

Premier League 2016

Final Table:

 1.BATE Barysau             30  22  4  4  73-25  70  [C]  Champions
 2.Shakhtsyor Salihorsk     30  17  8  5  46-20  59
 3.Dynama Minsk             30  15 10  5  46-28  55
 4.FK Minsk                 30  15  8  7  49-24  53
 5.Tarpeda Zhodzina         30  13  9  8  47-33  48
 6.FK Vitsebsk              30  12  6 12  30-26  42
 7.Isloch                   30  11  8 11  33-39  41  [P]
 8.Dynama-Brest             30  11  7 12  38-38  40
 9.FK Haradzeya             30   8 14  8  36-39  38  [P]
10.Slaviya-Mazyr            30   9  8 13  33-49  35
11.Krumkachy Minsk          30   9  6 15  24-39  33  [P]
12.FK Slutsk                30   6 12 12  22-34  30
13.Naftan Navapolatsk       30   7  8 15  25-46  29  [2 2 0 0 3-0 6]
14.Nyoman Hrodna            30   7  8 15  21-36  29  [2 0 0 2 0-3 0]
---------------------------------------------------
15.BelShyna Babruisk        30   5 10 15  34-45  25  [2 1 1 0 5-1 4]  Relegated
16.Hranit Mikashevichy      30   5 10 15  20-56  25  [2 0 1 1 1-5 1]  Relegated

Round 1
[Apr 1]
Isloch      2-0 Naftan      
[Apr 2]
Dynama-B    1-4 BATE        
BelShyna    1-1 Krumkachy   
Slaviya     1-1 Slutsk      
Haradzeya   0-1 Shakhtsyor  
Tarpeda     0-2 Dynama M    
Minsk       1-0 Vitsebsk    
[Apr 3]
Nyoman      1-1 Hranit      

Round 2
[Apr 9]
Hranit      0-1 Isloch      
Krumkachy   2-1 Nyoman      
[Apr 10]
Naftan      0-1 Slaviya     
Dynama M    2-0 Haradzeya   
Slutsk      1-1 Tarpeda     
Dynama-B    0-3 Minsk       
[Apr 11]
BelShyna    0-1 Vitsebsk    
BATE        2-0 Shakhtsyor  

Round 3
[Apr 15]
Slaviya     1-3 Hranit      
Nyoman      0-0 Vitsebsk    
[Apr 16]
BelShyna    4-2 Dynama-B    
Tarpeda     2-1 Naftan      
Minsk       2-3 BATE        
Shakhtsyor  0-0 Dynama M    
[Apr 17]
Haradzeya   2-0 Slutsk      
Isloch      0-0 Krumkachy   

Round 4
[Apr 23]
Vitsebsk    1-2 Isloch      
Krumkachy   1-0 Slaviya     
Dynama-B    2-0 Nyoman      
[Apr 24]
Naftan      0-0 Haradzeya   
Slutsk      1-0 Shakhtsyor  
Minsk       1-1 BelShyna    
BATE        3-3 Dynama M    
[Apr 25]
Hranit      1-1 Tarpeda     

Round 5
[Apr 29]
BelShyna    2-3 BATE        
Dynama M    1-1 Slutsk      
Shakhtsyor  2-0 Naftan      
Nyoman      0-1 Minsk       
[Apr 30]
Isloch      awd Dynama-B    [awarded 0-3; originally 2-4]
Slaviya     0-4 Vitsebsk    
Hranit      0-0 Haradzeya   
Tarpeda     3-0 Krumkachy   

Round 6
[May 7]
Dynama-B    0-0 Slaviya     
BelShyna    1-1 Nyoman      
Hranit      1-1 Shakhtsyor  
Krumkachy   0-1 Haradzeya   
[May 8]
Minsk       0-1 Isloch      
Naftan      1-1 Dynama M    
Vitsebsk    0-1 Tarpeda     
BATE        3-0 Slutsk      

Round 7
[May 11]
Shakhtsyor  0-2 Krumkachy   
[May 12]
Naftan      1-0 Slutsk      
Haradzeya   0-2 Vitsebsk    
Isloch      2-3 BelShyna    
Slaviya     6-2 Minsk       
Nyoman      0-1 BATE        
[May 13]
Hranit      1-1 Dynama M    
[May 30]
Dynama-B    3-2 Tarpeda     

Round 8
[May 16]
Naftan      3-2 BATE        
Minsk       0-0 Tarpeda     
Dynama-B    1-1 Haradzeya   
Vitsebsk    1-3 Shakhtsyor  
[May 17]
Hranit      2-1 Slutsk      
BelShyna    2-2 Slaviya     
Krumkachy   4-1 Dynama M    
Nyoman      2-1 Isloch      

Round 9
[May 22]
Slaviya     1-0 Nyoman      
Dynama M    1-0 Vitsebsk    
Shakhtsyor  3-1 Dynama-B    
[May 23]
Naftan      1-1 Hranit      
Haradzeya   1-2 Minsk       
Slutsk      2-0 Krumkachy   
[May 25]
Tarpeda     2-2 BelShyna    
[Jul 7]
Isloch      1-3 BATE        

Round 10
[Jun 3]
BelShyna    0-2 Haradzeya   
Vitsebsk    2-0 Slutsk      
[Jun 4]
Dynama-B    1-4 Dynama M    
Nyoman      0-3 Tarpeda     
Krumkachy   2-0 Naftan      
[Jun 5]
Isloch      0-1 Slaviya     
Minsk       1-0 Shakhtsyor  
BATE        4-0 Hranit      

Round 11
[Jun 9]
Naftan      1-2 Vitsebsk    
Haradzeya   2-1 Nyoman      
Hranit      1-1 Krumkachy   
Slutsk      0-1 Dynama-B    
[Jun 10]
Slaviya     2-1 BATE        
Shakhtsyor  3-0 BelShyna    
Dynama M    1-0 Minsk       
Tarpeda     1-1 Isloch      

Round 12
[Jun 15]
BelShyna    1-2 Dynama M    
Slaviya     0-1 Tarpeda     
Vitsebsk    0-1 Hranit      
Dynama-B    1-1 Naftan      
Minsk       5-2 Slutsk      
BATE        5-0 Krumkachy   
[Jun 16]
Isloch      2-0 Haradzeya   
Nyoman      0-1 Shakhtsyor  

Round 13
[Jun 19]
Naftan      1-1 Minsk       
Krumkachy   1-0 Vitsebsk    
Slutsk      2-1 BelShyna    
Hranit      2-1 Dynama-B    
Tarpeda     1-2 BATE        
[Jun 20]
Haradzeya   4-2 Slaviya     
Dynama M    0-1 Nyoman      
Shakhtsyor  3-0 Isloch      

Round 14
[Jun 24]
Dynama-B    1-2 Krumkachy   
Minsk       0-0 Hranit      
[Jun 25]
BelShyna    1-0 Naftan      
Isloch      3-1 Dynama M    
Slaviya     1-1 Shakhtsyor  
BATE        1-0 Vitsebsk    
[Jun 26]
Nyoman      0-0 Slutsk      
Tarpeda     1-3 Haradzeya   

Round 15
[Jul 1]
Krumkachy   0-1 Minsk       
[Jul 2]
Naftan      2-0 Nyoman      
Slutsk      2-2 Isloch      
Haradzeya   1-1 BATE        
Vitsebsk    1-0 Dynama-B    
[Jul 3]
Dynama M    1-0 Slaviya     
Hranit      0-4 BelShyna    
[Jul 4]
Shakhtsyor  3-0 Tarpeda     

Halfway Table:

 1.BATE Barysau             15  11  2  2  38-16  35  [C]
 2.Shakhtsyor Salihorsk     15   8  3  4  21-10  27
 3.Dynama Minsk             15   7  5  3  21-16  26
 4.FK Minsk                 15   7  4  4  20-16  25
 5.Krumkachy Minsk          15   7  3  5  16-17  24  [P]
 6.FK Haradzeya             15   6  4  5  17-15  22  [P]
 7.Isloch                   15   6  3  6  18-20  21  [P]
 8.Tarpeda Zhodzina         15   5  5  5  19-19  20
 9.Hranit Mikashevichy      15   4  8  3  14-18  20
10.FK Vitsebsk              15   6  1  8  14-12  19
11.Slaviya-Mazyr            15   5  4  6  18-21  19
13.BelShyna Babruisk        15   4  5  6  23-24  17
12.Dynama-Brest             15   4  3  8  18-27  15
14.Naftan Navapolatsk       15   3  5  7  12-18  14
---------------------------------------------------
15.FK Slutsk                15   3  5  7  13-22  14
16.Nyoman Hrodna            15   2  4  9   7-18  10

Round 16
[Jul 29]
Slutsk      1-0 Slaviya     
Hranit      0-1 Nyoman      
BATE        2-0 Dynama-B    
[Jul 30]
Naftan      0-2 Isloch      
[Jul 31]
Krumkachy   2-1 BelShyna    
Vitsebsk    0-0 Minsk       
Shakhtsyor  2-2 Haradzeya   
[Oct 8] 
Dynama M    1-1 Tarpeda     

Round 17
[Aug 6]
Slaviya     2-0 Naftan      
Isloch      3-2 Hranit      
[Aug 7]
Nyoman      2-2 Krumkachy   
Minsk       0-1 Dynama-B    
[Aug 8]
Haradzeya   0-0 Dynama M    
Vitsebsk    1-0 BelShyna    
Tarpeda     2-0 Slutsk      
Shakhtsyor  0-2 BATE        

Round 18
[Aug 12]
Krumkachy   0-1 Isloch      
Vitsebsk    1-1 Nyoman      
[Aug 13]
Dynama M    1-3 Shakhtsyor  
Dynama-B    2-1 BelShyna    
BATE        3-1 Minsk       
[Aug 14]
Hranit      0-0 Slaviya     
Naftan      1-3 Tarpeda     
Slutsk      1-1 Haradzeya   

Round 19
[Aug 19]
Slaviya     1-0 Krumkachy   
Nyoman      0-4 Dynama-B    
[Aug 20]
Haradzeya   3-0 Naftan      
Tarpeda     5-1 Hranit      
[Aug 21]
BelShyna    0-2 Minsk       
Isloch      0-0 Vitsebsk    
Dynama M    1-1 BATE        
Shakhtsyor  0-0 Slutsk      

Round 20
[Aug 26]
Krumkachy   0-2 Tarpeda     
Dynama-B    1-1 Isloch      
[Aug 27]
Haradzeya   2-0 Hranit      
Vitsebsk    1-1 Slaviya     
Minsk       0-1 Nyoman      
[Aug 28]
Slutsk      1-1 Dynama M    
Naftan      1-1 Shakhtsyor  
BATE        2-1 BelShyna    

Round 21
[Sep 9]
Tarpeda     1-2 Vitsebsk     
[Sep 10]
Dynama M    3-1 Naftan      
Isloch      0-4 Minsk       
Slaviya     1-4 Dynama-B    
Slutsk      0-2 BATE        
Shakhtsyor  4-0 Hranit      
Haradzeya   1-1 Krumkachy   
Nyoman      1-0 BelShyna    

Round 22
[Sep 16]
Slutsk      1-1 Naftan      
Minsk       6-2 Slaviya     
[Sep 17]
BelShyna    0-0 Isloch      
Dynama M    5-0 Hranit      
Tarpeda     0-1 Dynama-B    
Vitsebsk    1-1 Haradzeya   
BATE        4-0 Nyoman      
[Sep 18]
Krumkachy   0-1 Shakhtsyor  

Round 23
[Sep 25]
Slutsk      0-1 Hranit      
Isloch      0-0 Nyoman      
Dynama M    2-0 Krumkachy   
Tarpeda     0-0 Minsk       
BATE        4-1 Naftan      
Shakhtsyor  1-0 Vitsebsk    
[Sep 26]
Slaviya     0-2 BelShyna    
Haradzeya   1-1 Dynama-B    

Round 24
[Sep 30]
Krumkachy   0-3 Slutsk      
Nyoman      3-1 Slaviya     
[Oct 1]
BelShyna    1-3 Tarpeda     
Hranit      1-3 Naftan      
[Oct 2]
Minsk       3-1 Haradzeya   
Vitsebsk    0-2 Dynama M    
BATE        4-1 Isloch      
Dynama-B    1-2 Shakhtsyor  

Round 25
[Oct 14]
Naftan      1-0 Krumkachy   
Hranit      0-1 BATE        
[Oct 15]
Slaviya     2-1 Isloch      
Dynama M    2-1 Dynama-B    
Shakhtsyor  0-0 Minsk       
Tarpeda     1-0 Nyoman      
[Oct 16]
Slutsk      2-1 Vitsebsk    
Haradzeya   1-1 BelShyna    

Round 26
[Oct 21]
Krumkachy   2-1 Hranit      
[Oct 22]
Vitsebsk    2-0 Naftan      
Isloch      3-2 Tarpeda     
Nyoman      3-0 Haradzeya   
[Oct 23]
BelShyna    0-1 Shakhtsyor  
Minsk       0-0 Dynama M    
Dynama-B    0-0 Slutsk      
BATE        0-0 Slaviya     

Round 27
[Oct 28]
Krumkachy   0-3 BATE        
[Oct 29]
Naftan      1-0 Dynama-B    
Hranit      0-3 Vitsebsk    
Dynama M    3-1 BelShyna    
Shakhtsyor  1-0 Nyoman      
[Oct 30]
Slutsk      0-1 Minsk       
Haradzeya   0-0 Isloch      
Tarpeda     2-0 Slaviya     

Round 28
[Nov 5]
Minsk       4-0 Naftan      
Vitsebsk    2-1 Krumkachy   
BATE        1-2 Tarpeda     
Dynama-B    1-0 Hranit      
[Nov 6]
Isloch      1-3 Shakhtsyor  
BelShyna    0-0 Slutsk      
Nyoman      2-3 Dynama M    
[Nov 7]
Slaviya     3-3 Haradzeya   

Round 29 [Nov 19]
Dynama M    1-0 Isloch      
Vitsebsk    2-1 BATE        
Haradzeya   3-3 Tarpeda     
Hranit      0-7 Minsk       
Krumkachy   0-0 Dynama-B    
Naftan      2-2 BelShyna    
Shakhtsyor  5-1 Slaviya     
Slutsk      0-0 Nyoman      

Round 30 [Nov 27]
BelShyna    1-1 Hranit      
Dynama-B    3-0 Vitsebsk    
Minsk       1-0 Krumkachy   
Nyoman      0-1 Naftan      
Slaviya     1-0 Dynama M    
Tarpeda     1-1 Shakhtsyor  
Isloch      2-0 Slutsk      
BATE        5-0 Haradzeya   

Final Table:

 1.BATE Barysau             30  22  4  4  73-25  70  [C]  Champions
 2.Shakhtsyor Salihorsk     30  17  8  5  46-20  59
 3.Dynama Minsk             30  15 10  5  46-28  55
 4.FK Minsk                 30  15  8  7  49-24  53
 5.Tarpeda Zhodzina         30  13  9  8  47-33  48
 6.FK Vitsebsk              30  12  6 12  30-26  42
 7.Isloch                   30  11  8 11  33-39  41  [P]
 8.Dynama-Brest             30  11  7 12  38-38  40
 9.FK Haradzeya             30   8 14  8  36-39  38  [P]
10.Slaviya-Mazyr            30   9  8 13  33-49  35
11.Krumkachy Minsk          30   9  6 15  24-39  33  [P]
12.FK Slutsk                30   6 12 12  22-34  30
13.Naftan Navapolatsk       30   7  8 15  25-46  29  [2 2 0 0 3-0 6]
14.Nyoman Hrodna            30   7  8 15  21-36  29  [2 0 0 2 0-3 0]
---------------------------------------------------
15.BelShyna Babruisk        30   5 10 15  34-45  25  [2 1 1 0 5-1 4]  Relegated
16.Hranit Mikashevichy      30   5 10 15  20-56  25  [2 0 1 1 1-5 1]  Relegated


First League 2016

Final Table:

 1.FK Homel                 26  19  6  1  48-11  63  [R]  Promoted
 2.Dnyapro Mahilyou         26  20  4  2  61-19  63  [-1] Promoted
---------------------------------------------------
 3.Homelzheldortrans        26  12  8  6  33-24  44
 4.Luch Minsh               26  12  5  9  38-28  41  [P]
 5.FK Smorhon               26  10  8  8  40-39  38
 6.FK Lida                  26  11  5 10  26-33  38
 7.FK Vorsha                26   9 10  7  43-34  37
 8.FK Smolevichy-STI        26   9  7 10  38-29  34
 9.Tarpeda Minsk            26   9  6 11  35-36  33  [P]
10.Zorka-BDU Minsk          26   9  6 11  33-41  33
11.FK Slonim                26   6  6 14  36-49  24
12.Khimik Svetlahorsk       26   6  5 15  26-49  23
13.FK Baranavichy           26   5  7 14  35-51  22
---------------------------------------------------
14.Oshmiany                 26   2  1 23  15-64   7  [P]  Relegated


2015.

2017.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 27 Apr 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.