Belarus 1992/93


FIRST DIVISION

Final Table

1. Dynamo Minsk         32 26  5  1 90-25 57
2. KIM Vitebsk          32 18 11  3 55-21 47
3. Belarus Minsk        32 20  6  6 54-24 46
4. Neman Grodno         32 18  9  5 39-25 45
5. Dnjepr Mogilyov      32 17  7  8 54-33 41
6. Fandok Bobruisk      32 15 10  7 37-20 40
7. Dynamo Brest         32 13  9 10 33-29 35
8. Torpedo Mogilyov     32 10 13  9 35-30 33
9. Torpedo Minsk        32 10 10 12 27-33 30
10.Gomselmash Gomel     32  9  8 15 23-40 26
11.Shakter Soligorsk    32  8 10 14 19-34 26
12.Lokomotiv Vitebsk    32  7 11 14 27-40 25
13.Molodechno           32  7 10 15 34-40 24
14.Stroitel St. Dorogi  32  7  9 16 21-42 23
15.Vedrich Rechitsa     32  7  7 18 30-61 21
16.Obuvschchik Lida     32  4  9 19 15-45 17 RELEGATED
17.Torpedo Zhodino      32  2  4 26 17-68  8 RELEGATED

Promoted: Schinnik Bobruisk.
Remark: Belarus Minsk changed its name to Dynamo-93 Minsk for 1993/94.

Crosstable              DYM  KIM  BEL  NEM  DNJ  FAN  DYB  TOM  TMN  GOM  SHA  LOK  MOL  STR  VED  OBV  TOR
 1. Dynamo Minsk        XXX  2-0  1-0  5-1  4-0  1-0  3-0  1-1  3-1  3-0  2-0  1-0  3-1  1-1  6-1  4-2  5-0
 2. KIM Vitebsk         1-2  XXX  1-1  0-1  3-1  1-0  1-1  0-0  2-0  3-1  3-1  2-0  1-0  1-1  0-0  0-0  3-0
 3. Belarus Minsk       2-2  2-2  XXX  0-0  1-0  1-0  1-2  0-1  2-0  3-1  2-1  2-1  2-1  1-0  2-2  1-0  8-1
 4. Neman Grodno        1-1  1-3  1-0  XXX  1-1  0-0  1-0  1-1  +:-  0-0  0-2  3-1  1-3  2-1  2-1  1-0  1-0
 5. Dnjepr Mogilyov     1-2  1-3  0-2  1-1  XXX  0-2  1-0  1-1  3-0  1-1  4-1  2-2  0-0  2-0  2-0  1-0  3-1
 6. Fandok Bobruisk     3-2  1-1  0-3  1-4  0-0  XXX  0-1  2-1  0-0  2-0  0-0  0-0  3-0  2-0  1-1  0-0  2-0
 7. Dynamo Brest        0-3  1-1  2-1  1-2  0-1  0-1  XXX  0-2  0-0  1-0  1-1  1-1  0-0  1-0  4-0  5-0  2-0
 8. Torpedo Mogilyov    1-2  1-1  1-0  0-1  1-3  2-0  0-1  XXX  3-1  0-0  0-0  2-0  0-0  -:+  4-2  3-0  2-2
 9. Torpedo Minsk       0-2  0-0  1-2  0-1  2-3  0-1  1-0  2-0  XXX  3-3  1-1  1-1  3-0  2-0  1-1  1-0  1-1
10. Gomselmash Gomel    1-3  0-1  0-0  0-1  1-3  0-7  0-1  3-0  0-1  XXX  0-1  0-0  1-0  1-0  1-0  1-2  1-0
11. Shakhter Soligorsk  1-4  0-3  1-2  1-1  0-1  0-2  0-1  1-2  0-0  0-1  XXX  1-0  1-0  0-0  0-2  1-0  1-0
12. Lokomotiv Vitebsk   2-4  0-2  0-2  0-2  2-1  0-0  0-2  0-0  0-2  0-0  1-0  XXX  7-4  0-2  2-0  1-1  0-2
13. Molodechno          2-2  1-2  1-3  1-2  0-2  1-2  1-1  4-0  0-0  0-0  0-1  0-0  XXX  2-0  0-1  2-1  4-1
14. Stroitel St.Dorogi  0-6  0-4  0-4  2-0  1-4  1-1  0-0  2-2  0-1  0-2  0-0  0-0  0-0  XXX  5-0  2-0  1-0
15. Vedrich Rechitsa    2-5  0-3  0-1  0-1  0-5  0-2  5-1  0-0  4-2  0-1  1-2  1-2  0-5  1-0  XXX  1-1  2-0
16. Obuvshik Lida       0-4  0-4  0-1  1-1  0-3  0-1  1-1  0-0  0-1  3-0  0-0  0-1  0-0  0-1  0-2  XXX  2-1  
17. Torpedo Zhodino     0-1  2-3  1-2  0-4  1-3  0-1  1-2  0-4  0-1  1-3  0-0  0-3  0-1  2-1  0-0  0-1  XXX

Annuled results

Neman            0-2   Torpedo Minsk
Torpedo Mogilev  0-0   Stroitel

TOP SCORERS

Sergey Baranovski (Dinamo Mn)    19
Andrei Skorobogatko(Dnjepr)      15
Sergey Kulanin (KIM)             14
Miroslav Romashenko(Dnjepr)      14
Yuri Mazurchik (Neman)           13
Oleg Radushko (Dnjepr)           13
Sergey Solodovnikov(Neman)       12
Dmitri Barabash(Torpedo Mogilev) 12
Andrei Yusipec(Gomselmash)       12


SECOND DIVISION

Final Table

 1. Shinnik Bobruysk            30  21  8  1  69-19  50
 2. Poles'e Mozyr               30  22  5  3  54-14  49
 3. Sel'mash Mogiylov           30  12 13  5  48-20  37
 4. Khimik Svetlogorsk          30  15  4 11  54-36  34
 5. Kommunal'nuk Pinsk          30  15  4 11  52-40  34
 6. ZLIN Gomel'                 30  14  6 10  51-37  34
 7. Al'bertin Slonim            30  14  5 11  29-30  33
 8. Smena Minsk                 30  12  6 12  42-50  30
 9. Khimvolokno Grodno          30  11  8 11  31-32  30
10. Kolos-Stroitel' Ust'e       30   9  9 12  42-47  27
11. Niva-Trudovye Rezerby 
        Samokhalovichi          30   9  9 12  29-49  27
12. Belarus Marjina Gorka       30  10  6 14  37-42  26
13. AFVIS-RSHVSM Minsk          30   9  4 17  37-49  22
14. KIM-2, Vitebsk              30   6  7 17  29-44  19
15. Neman Stolbtzy              30   5  5 20  23-65  15
16. Stankostroitel' Smorgon'    30   4  5 21  17-70  13

TOP SCORERS

Vladimir Kravchuk (Khimik)        23
Alexandr Dashkevic(Poles'e)       18
Dmitri Klyiko(Shinnik)            18
Vitali Kirilko(Kommunal'nik)      14
Vladimir Potashkin(ZLIN)          13


THIRD DIVISION

 1. Brestbytkhim Brest          30  22  6  2  83-16  50
 2. Naftan Novopolotzk          30  19  8  3  71-20  46
 3. Kardan Flayers Grodno       30  20  5  5  67-24  45
 4. Legmash Orsha               30  15  8  7  46-29  38
 5. Traktor Minsk               30  14  7  9  52-33  35
 6. Oressa Lyuban'              30  14  5 11  60-57  33
 7. Ataka-407 Minsk             30  14  3 13  42-44  31
 8. Berezina Borisov            30  13  3 14  49-55  29
 9. Stroitel' Bereza            30  11  7 12  36-54  29
10. Zarya Yazyl'                30  11  6 13  45-52  28
11. Derevoobrabotchik Mosty     30   6 13 11  31-37  25
12. Rada Klyotzk                30   9  6 15  36-55  24
13. Elektromodul' Molodechno    30   7  7 16  35-60  21
14. Spartak Shklov              30   7  5 18  33-56  19
15. Metrostroy Minsk            30   5  4 21  23-68  14
16. Dnepr Rogachov              30   4  5 21  28-77  13

TOP SCORERS

R.Telipko (Brestbytkhim)      26
I.Bolotnik(Naftan)            23
N.Akhremyuk (Oressa)          22                                


Belarus Cup 1992/93

1/32 (24-09)

Belarus' Mar'ina Gorka - Poles'e Mozyr         2:0      [Kosten 25', Zhemanov 81']
Oresa Lyuban - Viktoria  Kletsk                3:2      [Ahremyuk 48', 75', Savritski 54' - Ermashevich 40', 64']
Stroitel Bereza - AFVIS-RShSVM                 2:5      [Evchutich 80' pen, Benetski 84' - Karasev 22', 27', 50',
                                                         Schpakovski 35', Dm.Vasilevski 70']
Legmash Orsha - Tehnolog Ivatsevichi           6:1      [Lebedev 15' pen, Mihalenok 52', 73', 86', Popovich 62',
                                                          80' - Gorchakov 89']
Kardan Flaiers Grodno - Shinnik Bobruysk       0:4      [Rymarev 7', Kluiko 24', 72', Pashkevich 44']
Kolos Ust'e - Kommunal'nik Pinsk               1:2      [Malofeev 18' - Kobrinec 52', Kirilko 61']
Elektromodul Molodechno - Derevoobrabotchik Mosty  0:2  [Tkachuk 82', Tomaschik 87']
Ataka-407 Minsk - Naftan Novopolotzk           0:2      [Kolyadchik 24', Bolotnik 56']
Khimik Svetlogorsk - Al'bertini Slonim         2:2 aet  4:2 pen  [Bondin 63', Kravchuk 85' - Pashkovets 18', 52']
Zarya Yazul     - Spartak Schklov              +:-
Belarus Minsk   - Smena Minsk                  1:0      [Levitskyi 55']


1/16 (7-10)
Niva-Trudovye Rezervy Samokhvalovichi - Stroitel' Starye Dorogi 0:2
       [Voronka 1', Nikitochkin 6']    
Sel'mash Mogilyov - Khimik Grodno 0:2
       [Kukalevich 38', Drogga 63']
Dnepr Mogilyov - Belarus' Minsk 3:2
       [Radushko 14', Schushkevich 56', Naumov 58' - Shavrov 36', V.Lesun 75']
Gomsel'mash Gomel' - Belarus' Mar'ina Gorka 8:0
       [Petrochenko 17', 88', Borel' 45', 51', 65', Yusipets 57', 80', 84']
Traktor Bobruysk - Oresa Lyuban' 2:3
       [Agranovich 52', Ageev 80' - Akhremyuk 25', Kalatski 37', Matruchovich 89']
AFVIS-RShSVM - Dinamo Minsk 0:8
       [G.Lesun 15' pen, Baranovskyi 29', Gerasimets 36', 69', 71', Lukin 37', 60', Zhuta 51') 
BelAZ Zhodino - Legmash Orsha 5:0
       [Kuznetsov 14', 42', Supranovich 30', Scherbakov 62', Beloschapka 82']
Shinnik Bobruysk -Lokomotiv Vitebsk 0:0,pen.3:4
Kommunal'nik Pinsk - Torpedo Minsk 3:1
       [Kirilko 34', 52', Chepki 46' - Kryzevnikov 89']
Derevoobrabotchik Mosty - Shakhtyor Soligorsk 1:0
       [Gordeichik 19']
Naftan Novopolotzk - Obuvshchik Lida 2:0
       [Bolotnik 69', 81']
Vedrich Rechitza - Zarya Yazyl' +:-
KIM Vitebsk - Khimik Svetlogorsk 5:0
       [Bezmen 5', 16', 22', Patsko 41', Khrapskyi 75']
Neman Stolbtzy - Torpedo Mogilyov 0:6
       [Teplyakov 7', Nastashevski 28', Shatalin 51', 60', 73', Sverdlov 82']
Brestbytkhim Brest - Metallurg Molodechno 1:2    aet
       [Brilev 79' - Vyazevich 57', 98']
Stankostroitel' Smorgon' - Dinamo Brest 0:3
       [Omelyusik 4', 12', Nevinski 30']

1/8 (14-10)
Stroitel' Starye Dorogi - Khimik Grodno 2:3 aet
       [Tarakanov 54 ', Sinichin 88 ' - S.Solodovnikov 78 ', 79 ', Mazurchik 118 ']
Dnepr Mogilyov - Gomsel'mash Gomel' 2:0
       [Skorobogatko 20' pen, Radushko 42']
Oresa Lyuban' - Dinamo Minsk 0:5
       [Antonovich 39', Baranovskyi 56', 57', 68', Shukanov 89'] 
Lokomotiv Vitebsk - BelAZ Zhodino 1:0
       [Bulah 22']
Derevoobrabotchik Mosty - Kommunal'nik Pinsk 1:3
       [Rogov 42' pen - Chepkyi 12', Kirilko 13', Rogovik 64']
Naftan Novopolotzk - Vedrich Rechitza 1:2
       [Bolotnik 74' - Konovalov 31' pen, Lesnichenko 80']
Torpedo Mogilyov - KIM Vitebsk 1:3
       [Sverdlov 75' - Demenkovets 11' pen, Vehtev 40', 81']
Dinamo Brest - Metallurg Molodechno 1:1, aet  pen.9:10
       [Kondratenko 2' - Kuchuk 7']

1/4 (First Leg - 21.10, Second Leg - 5.11)
Khimik Grodno - Dnepr Mogilyov 0:1,3:1
      [Shushkevich 63']
      [Belezyako 46', S.Solodovnikov 56', Mazurchik 87' - Skorobogatko 8']
Lokomotiv Vitebsk - Dinamo Minsk 1:8,2:2
      [Kashuba 73' - Orlovskyi 9', Baranovskyi 31', 50', Lesun 41', Shukanov 48', 81', Lukin 64', 80']
      [Semenchenko 55', Maiorov 90' - Orlovskyi 84', Lukin 89'] 
Kommunal'nik Pinsk - Vedrich Rechitza 0:1,1:3
      [Romaschenko 21']
      [Rogovik 90' - Marchenko 23', 31', Shinkarev 26']
Metallurg Molodechno - KIM Vitebsk 1:0,0:3
      [Tarasevich 89']
      [Chernyshov 29', Kulanin 31', Patsko 75'] 

1/2 (First Leg - 24.03.1993, Second Leg - 2.05.1993]
Dinamo Minsk - Neman(ex-Khimik) Grodno 2:3,2:1
      [Khatkevich 76', Kashencev 90' - Trosko 38', S.Solodovnikov 55', Koroza 62']
      [Lesun 69' pen, Kashencev 80' - Koroza 54'] 
Vedrich Rechitza - KIM Vitebsk 2:0,1:1
      [Skorobogatyi 34', 70']
      [Sautin 17' - Vehtev 55']


Final:
Neman Grodno - Vedrich Rechitza 2:1 (2:0)              Att: 11000
June 22. Minsk. Dinamo Stadium. Referee: Zhuk.
   1:0 Sysoyev(18)
   2:0 Mazurchik(28)
   2:1 Ageyev(84)
NEMAN:Ju.Svirkov,Mardas,Sysoyev,Gurenko,Miroshkin,Yuyko,Trosko,Mazurchik
    (Batyuto,74),Belezyako(Zhilyuk,74),Koroza,Sergey Solodovnikov(c).
VEDRICH:Avramov,Kovalyov(Shkunov,34),Tregubov,Khodyrev,Porokhov,Sautin,Loshcha-
    kov,A.Novikov(Zaytzev,75),Shinkaryov(c),Skorobogatyj,Marchenko(Ageyev,53).
YELLOW: Loshchakov.


1992.

1993/94.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Thanks to Mike Dryomin

Prepared and maintained by Vasilij Gartel and Erlan Manaschev for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Vasilij Gartel (gartel@mail.ru) and Erlan Manaschev (emanaschev@yandex.ru)
Last updated: 17 Jan 2012

(C) Copyright Vasilij Gartel, Erlan Manaschev and RSSSF 1999/2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.