Belarus 1995 (intermediate fall season)


Note: Belarus Football Federation decided to change the system of their 
      championship from autumn-spring to spring-autumn. 

Table:

 1.Dinamo Minsk                 15 12  2  1  42-13 38  Champions
 2.MPKC Mozyr                   15 11  3  1  44- 9 36
 3.Dinamo-93 Minsk              15 10  2  3  28-15 32
 4.Ataka Aura Minsk             15  8  5  2  26- 7 29
 5.Molodechno                   15  8  1  6  33-19 25
 6.Dnepr Mogilyov               15  7  1  7  26-23 22
 7.Dvina Vitebsk                15  5  5  5  12-12 20
 8.Neman Grodno                 15  6  1  8  20-35 19
 9.Torpedo Minsk                15  5  3  7  12-27 18
10.Torpedo Mogilyov             15  4  5  6  17-21 17
11.Dinamo Brest                 15  5  2  8  27-32 17
12.Obuvschik Lida               15  4  4  7  15-23 16
13.Shahtyor Soligorsk           15  4  4  7  12-20 16
14.Vedrich Rechitsa             15  4  3  8  22-20 15
15.Shinnik Bobruysk             15  4  3  8  17-29 15
-----------------------------------------------------
16.FC Bobruysk                  15  0  2 13   6-54  2

Relegated: FK Bobruisk
Promoted: Naftan Devon.

Crosstable
                          DMN  MPK  D9M  AAM  MOL  DNM  DVV  NEG  TOM  TMG  DIB  OBL  SHA  VED  SHI  FCB
 1. Dinamo Minsk          XXX            0-0  2-0       3-1       5-1       5-2  6-2  1-1            6-1  
 2. MPKC Mozyr            2-1  XXX  2-2            1-0       7-0       3-1                 3-0  4-0  
 3. Dinamo-93 Minsk       0-2       XXX  1-1  4-1                 3-1       1-0  2-1  1-0            6-0
 4. Ataka Aura Minsk           1-1       XXX                           0-0  3-1       4-0  1-0  3-0  3-0
 5. Molodechno                 2-1       1-0  XXX  2-1  0-1  1-3       4-0                 2-1  6-1        
 6. Dnepr Mogilyov        0-1       1-3  0-0       XXX            3-2       4-3  3-0  0-1            5-1
 7. Dvina Vitebsk              1-1  0-1  0-2            XXX  2-0       1-0                 1-0  1-1
 8. Neman Grodno          2-3       2-0  0-4       4-1       XXX            2-3  1-0  1-0            3-0
 9. Torpedo Minsk              0-5       2-1  0-4       0-0  1-0  XXX  0-3                 1-0  0-1  
10. Torpedo Mogilyov      0-2                      2-1       1-1       XXX            0-0  2-2       5-1
11. Dinamo Brest               0-3            3-2       1-1       1-2  3-0  XXX  1-1            4-2  
12. Obuvschik Lida             0-3       1-3  1-0       0-2       1-1  0-0       XXX       3-0  0-0  
13. Shahtyor Soligorsk         1-3            1-1       1-0       0-1       3-1  1-3  XXX            2-1
14. Vedrich Rechitsa      1-2       3-0            1-3       9-0            2-0       0-0  XXX       2-1
15. Shinnik Bobruysk      0-3       0-1            1-2       3-1       0-2            3-1  1-1  XXX  
16. FC Bobruysk                0-5            0-7       0-0       0-0       1-4  0-2            0-4  XXX

Promoted/Relegation play-off
---------------------------
Shinnik Bobruisk - Kommunalnik Pinsk    0-2, 3-0

Top Scorers

Sergei Yaromko (MPKC)         16
Pyotr Kachuro(Dinamo Mn)      15
Valentin Belkevich(Dinamo Mn) 11
Pavel Stavrov(Dinamo-93)      10
Maksim Romaschenko(MPKC)      10


Round 1
Ataka Aura       0-0 Torpedo Mo
Shahtyor         1-3 Obuvschik
MPKC             7-0 Neman
Dinamo M         5-1 Torpedo Mi
Shinnik          1-1 Vedrich
Dinamo 93        4-1 Molodechno
Dvina            1-2 Dnepr    
Bobruysk         1-4 Dinamo B    

Round 2
Torpedo Mi       2-1 Ataka Aura
Dinamo B         1-1 Dvina
Torpedo Mo       0-2 Dinamo M
Shinnik          3-1 Shahtyor
Obuvschik        1-0 Molodechno
Vedrich          3-0 Dinamo 93
Bobruysk         0-5 MPKC
Neman            4-1 Dnepr

Round 3
Ataka Aura       4-0 Shahtyor
MPKC             4-0 Shinnik
Dvina            1-0 Torpedo Mo
Torpedo Mi       1-0 Neman
Dinamo M         6-1 Bobruysk
Dinamo 93        1-0 Dinamo B
Molodechno       2-1 Vedrich
Dnepr            3-0 Obuvschik

Round 4
Shinnik          0-3 Dinamo M
Obuvschik        1-1 Torpedo Mi
Shahtyor         1-3 MPKC
Bobruysk         0-0 Dvina
Neman            0-4 Ataka Aura
Torpedo Mo       1-3 Dinamo 93
Dinamo B         3-2 Molodechno
Vedrich          1-3 Dnepr

Round 5
Dinamo 93        0-2 Dinamo M
Molodechno       2-1 MPKC
Dnepr            0-1 Shahtyor
Neman            3-0 Bobruysk
Obuvschik        0-0 Torpedo Mo
Dvina            0-2 Ataka Aura
Vedrich          2-0 Dinamo B
Torpedo Mi       0-1 Shinnik

Round 6
Ataka Aura       3-0 Shinnik
Dinamo 93        2-1 Obuvschik
Dvina            1-0 Vedrich
Molodechno       1-3 Neman
Dnepr            3-2 Torpedo Mi
Shahtyor         2-1 Bobruysk
MPKC             3-1 Torpedo Mo
Dinamo M         5-2 Dinamo B

Round 7
Dinamo M         3-1 Dvina
Bobruysk         0-0 Torpedo Mi
Shahtyor         1-1 Molodechno
Torpedo Mo       1-1 Neman
MPKC             2-2 Dinamo 93
Ataka Aura       1-0 Vedrich
Shinnik          1-2 Dnepr
Dinamo B         1-1 Obuvschik

Round 8
Vedrich          0-0 Shahtyor
Molodechno       1-0 Ataka Aura
Obuvschik        0-3 MPKC
Dinamo B         4-2 Shinnik
Torpedo Mi       0-0 Dvina
Torpedo Mo       5-1 Bobruysk
Neman            2-3 Dinamo M
Dnepr            1-3 Dinamo 93

Round 9
Dvina            1-1 MPKC
Dinamo 93        1-0 Shahtyor
Molodechno       6-1 Shinnik
Neman            2-3 Dinamo B
Obuvschik        3-0 Vedrich
Dnepr            5-1 Bobruysk
Torpedo Mi       0-3 Torpedo Mo
Dinamo M         0-0 Ataka Aura  

Round 10
Shinnik          3-1 Neman
Torpedo Mo       2-2 Vedrich
MPKC             1-0 Dnepr
Ataka Aura       3-1 Dinamo B
Dinamo M         2-0 Molodechno
Shahtyor         0-1 Torpedo Mi
Dvina            0-1 Dinamo 93
Bobruysk         0-2 Obuvschik   

Round 11
Dnepr            0-1 Dinamo M
Torpedo Mi       0-5 MPKC
Obuvschik        0-0 Shinnik
Neman            1-0 Shahtyor
Vedrich          2-1 Bobruysk
Dinamo 93        1-1 Ataka Aura
Molodechno       0-1 Dvina
Dinamo B         3-0 Torpedo Mo

Round 12
Ataka Aura       1-1 MPKC
Neman            1-0 Obuvschik
Molodechno       4-0 Torpedo Mo
Dnepr            4-3 Dinamo B
Dvina            1-1 Shinnik
Dinamo M         1-1 Shahtyor
Torpedo Mi       1-0 Vedrich
Dinamo 93        6-0 Bobruysk

Round 13
Obuvschik        1-3 Ataka Aura
Shahtyor         1-0 Dvina
Vedrich          9-0 Neman
Bobruysk         0-7 Molodechno
Torpedo Mo       2-1 Dnepr
Shinnik          0-1 Dinamo 93
Dinamo B         1-2 Torpedo Mi
MPKC             2-1 Dinamo Mi

Round 14
Dnepr            0-0 Ataka Aura
Torpedo Mi       0-4 Molodechno
Neman            2-0 Dinamo 93
Obuvschik        0-2 Dvina
Vedrich          1-2 Dinamo M
Dinamo B         0-3 MPKC
Torpedo Mo       0-0 Shahtyor
Bobruysk         0-4 Shinnik

Round 15
Dinamo 93        3-1 Torpedo Mi
Dinamo Mi        6-2 Obuvschik
MPKC             3-0 Vedrich
Molodechno       2-1 Dnepr
Dvina            2-0 Neman
Shahtyor         3-1 Dinamo B
Shinnik          0-2 Torpedo Mo
Ataka Aura       3-0 Bobruysk

SECOND DIVISION

Final Table

 1. Naftan-Devon Novopolotsk     14  10  2  2  29-14  32
 2. Kommunalnik Pinsk            14   9  2  3  22-13  29
 3. Fomalgaut Borisov            14   8  4  2  24-13  28
 4. Kardan-Flayers Grodno        14   8  3  3  28-18  27
 5. KPF Slonim                   14   7  5  2  25-15  26
 6. Brestbytkhim Brest           14   8  1  5  19-14  25
 7. Transmash Mogilyov           14   6  4  4  20-16  22
 8. Khimik Svetlogorsk           14   5  2  7  19-17  17
 9. FC Gomel                     14   5  2  7  19-17  17
10. Lokomotiv Vitebsk            14   5  1  8  10-15  16
11. Torpedo Zhodino              14   3  6  5  13-15  15
12. Dinamo-Yuni Minsk            14   4  2  8  12-22  14
13. Stroitel Staryie Dorogi      14   3  3  8  12-26  12
14. Kimovets Vitebsk             14   2  3  9   9-28   9
15. Khimvolokno Grodno           14   0  4 10   7-25   4

Note: Santanas Samokhvalovichi withdrew.

Promoted to First Division: Naftan-Devon.
Relegated: Khimvolokno.
Promoted from 2nd Division: Stroitel Beryoza and Maxim-Orsha Orsha.

Top Scorers

Sergei Solodovnikov (Kardan-Flyers)     11
Valeri Stripeikis (Naftan-Devon)         9
Ruslan Lyashenko (Naftan Devon)          7
Petrukovich(Fomnalgaut)                  7

Name change before the 1995 season
==================================
Gomselmash Gomel to FC Gomel


THIRD DIVISION

Group A
-------

 1. MPKC Mozyr-2                 10   7  2  1  24- 6  23
 2. Stroitel Beryoza             10   7  1  2  26- 8  22
 3. Avtoprovod Schuchin          10   6  3  1  16- 8  21
 4. Ataka-Aura Minsk Reserves    10   5  0  5  13-15  15
 5. Granit Mikashevichi          10   4  0  6  13-16  12
 6. FC Belozersk                 10   3  3  4  10-14  12
 7. AFVIS Minsk                  10   3  3  4  13-17  12
 8. Dinamo Brest-2               10   3  3  4  11-17  12
 9. Veras Nesvizhski rayon       10   2  6  2  12-17  12
10. Niva Pinsk                   10   1  3  6  11-23   6
11. Energia Zelva                10   0  4  6   4-12   4

Promoted to 2st Division: Stroitel
Relegated: Niva and Energia

Top Scorers
Malakhov(Stroitel)           16
Gavrilovich(MPKC-2)           6
Denisyuk(MPKC-2)              5
Verbitski(Avtoprovod)         5
Kozlov(AFVIS)                 5

Group B
-------
 1. Maxim-Orsha Orsha            12   8  3  1  21-10  27
 2. Veino Mogilyovski rayon      12   7  4  1  22-13  25
 3. Dnepr Rogachyov              12   7  3  2  29-13  24
 4. Smena Minsk                  12   6  1  5  23-14  19
 5. Energia Zhlobin              12   6  1  5  19-14  19
 6. Dvina-Belkon Novopolotsk     12   6  1  5  11-14  19
 7. Dnepr Mogilyov-2             12   6  1  5  18-15  19
 8. Polesye Mozyrski rayon       12   5  4  3  20-12  19
 9. Fandok Bobruisk              12   5  2  5  17-14  17
10. KRZ Osipovichi               12   4  4  4  11-10  16
11. ZLIN Gomel                   12   3  2  7  16-19  11
12. Kolos Cherven                12   0  2 10   6-31   2
13. Stroitel Polotsk             12   0  2 10   8-42   2

Promoted to 2st Division: Maxim-Orsha.
Relegated: none.

Top scorers
Provalinski (Maxim-Orsha)         9
Ivanov(Dnepr)                     8
Los (Dnepr)                       7
Ryndyuk(Smena)                    7



Name changes after the season:
Maxim-Orsha to Maxim-Legmash Orsha
MPKC-2 Mazyr to MPKC-96 Mazyr
  MPKC stands for Mozyrskiy Promyshlenno-Kommercheskiy Centr
                  (Mazyr Industrial & Commercial Center)
AFViS Mensk to AFViS-RSHVSM Mensk
  AFViS stands for Akademiya Fizicheskogo Vospitaniya i Sporta
                   (Physical Culture & Sport Academy)
  RSHVSM stands for Respublikanskaya Shkola Vysshego Sportivnogo Masterstva
                    (Republican School of Higher Sport Mastery)
Zmena Mensk to Zvyazda Mensk
KRZ Asipovichy to Svislach-Kroulya Asipovichy

NB: Dvina-Belcon Navapolatsk, Fandok Babruisk, and Budaunik Polatsk 
    are dismissed after the season.



Cup Final:
Dinamo-93 Minsk - Torpedo Mogilyov  1-1 aet, 7-6 in penalty kicks


1994/95.

1996.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin and Erlan Manaschev for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Mike Dryomin (mike.d@g23.relcom.ru) and Erlan Manaschev (emanaschev@yandex.ru)
Last updated: 13 Apr 2003

(C) Copyright Mike Dryomin, Erlan Manaschev and RSSSF 1999/2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.