Amsterdam Pre-Season Tournaments 1917-1970


Following the success of the Zilveren Voetbal tournament in Rotterdam, similar pre-season serie-wedstrijden (knock-out competitions) were set up in other cities, including of course Amsterdam. Of those, the AROL tournament organised by A.F.C. developed into the most prestigious event, if clearly behind the original tournament in Rotterdam, but it had at least one local precursor in the tournament for the Scheepvaartbeker and competition from various other events, such as that for the Zilveren Pont organised by De Volewijckers.

Scheepvaartbeker and Scheltemabeker 1917-1920

The tournament for the Scheepvaartbeker originally consisted of athletic competitions for army and navy, and was first held in 1915.
Starting from 1917, it also included a pre-season football competition, open to clubs from the Eerste Klasse, champions of the Tweede Klasse and winners of the Dutch cup.
The losing finalists were given the Scheltemabeker, which thus served as a runners-up cup, like (since 1918) the Revue-beker at the tournament for the Zilveren Voetbal in Rotterdam.
Although the third edition attracted a record number of clubs from all over the country, it was decided to discontinue the tournament. A final edition was held in 1920, at which the three former winners played for permanent possession of the Scheepvaartbeker while the three former runners-up were invited to contest the right to own the Scheltemabeker, which can therefore be considered to have been a veritable "Cup der Verlierer", three quarters of a century before Franz Beckenbauer coined the term for the UEFA Cup.

Palmares

Year  Winners                            Runners-Up
1917  't Gooi (Hilversum)            2-0 A.F.C. (Amsterdam)
1918  Blauw Wit (Amsterdam)          4-0 Ajax (Amsterdam)
1919  Hermes D.V.S. (Schiedam)       3-0 Stormvogels (IJmuiden)
      Scheepvaartbeker                   Scheltemabeker
1920  't Gooi (Hilversum)                Ajax (Amsterdam)

1917

Participants (10, of which 9 actually played):
A.F.C.              (Amsterdam)
Amstel              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.V.S.              (Rotterdam; played in Vlaardingen)
Forward             (Groningen)             [did not show]
't Gooi             (Hilversum)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
De Spartaan         (Amsterdam)
Vitesse             (Arnhem)
V.V.A.              (Amsterdam)

Round 1 [Aug 19]
Amstel              0-2 V.V.A.              
Robur et Velocitas  0-2 't Gooi             
De Spartaan         w/o Forward             
A.F.C.              bye
Blauw Wit           bye
D.V.S.              bye
Vitesse             bye
NB: instead of the match between De Spartaan and Forward, a friendly
    was played with guests Willem II from Tilburg:
De Spartaan         1-2 Willem II           

Round 2 [Aug 26]
Vitesse             2-3 D.V.S.              
Blauw Wit           0-1 A.F.C.              
De Spartaan         1-1 V.V.A.              [aet, V.V.A. on lots]
't Gooi             bye

Semifinals [Aug 31]
D.V.S.              0-1 't Gooi             [aet]
V.V.A.              0-0 A.F.C.              [aet, A.F.C. on lots]

Final [Aug 31]
't Gooi             2-0 A.F.C.              

NB: as final losers, A.F.C. obtained the Scheltemabeker.

1918

Participants (13):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Amstel              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
Bredania            (Breda)
D.V.S.              (Rotterdam; played in Vlaardingen)
't Gooi             (Hilversum)
Hilversum           (Hilversum)
R.C.H.              (Haarlem)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
De Spartaan         (Amsterdam)
V.V.A.              (Amsterdam)
W.F.C.              (Wormerveer)

Round 1 [Aug 25]
Amstel              1-0 Hilversum           
W.F.C.              1-1 R.C.H.              [aet, R.C.H. on lots]
't Gooi             3-0 D.V.S.              
De Spartaan         2-0 Robur et Velocitas  
Ajax                3-0 A.F.C.              
Blauw Wit           3-1 V.V.A.              
Bredania            bye

Round 2 [Aug 31]
't Gooi             2-1 Amstel              
Ajax                2-0 Bredania            
Blauw Wit           1-0 R.C.H.              
De Spartaan         bye

Semifinals [Sep 1]
Ajax                1-0 De Spartaan         
Blauw Wit           2-0 't Gooi             

Final [Sep 1]
Blauw Wit           4-0 Ajax                

NB: as final losers, Ajax obtained the Scheltemabeker.

1919

Participants (16):
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
Bredania            (Breda)
Go Ahead            (Deventer) 
't Gooi             (Hilversum)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)              [merger of Hermes (Schiedam) and D.V.S. (Rotterdam)]
Hilversum           (Hilversum)
M.V.V.              (Maastricht)
N.O.A.D.            (Tilburg)
R.C.H.              (Haarlem)
De Spartaan         (Amsterdam)
Stormvogels         (IJmuiden)
Tubantia            (Hengelo)
V.V.A.              (Amsterdam)
W.F.C.              (Wormerveer)
Z.A.C.              (Zwolle)

Round 1 [Aug 31]
V.V.A.              2-0 R.C.H.              
W.F.C.              2-0 Hilversum           
A.F.C.              0-3 Hermes D.V.S.       
't Gooi             1-0 Tubantia            
De Spartaan         0-2 Z.A.C.              
M.V.V.              2-2 Bredania            [Bredania on lots]
Go Ahead            0-2 N.O.A.D.            
Blauw Wit           0-1 Stormvogels         

Round 2 [Sep 7]
W.F.C.              2-0 V.V.A.              
N.O.A.D.            1-2 Stormvogels         
't Gooi             2-1 Bredania            
Hermes D.V.S.       1-0 Z.A.C.              

Semifinals [Sep 14]
Stormvogels         1-0 W.F.C.              
't Gooi             0-0 Hermes D.V.S.       [aet, Hermes D.V.S. on lots]

Friendly [Sep 14]
Blauw Wit           2-1 A.F.C.              

Final [Sep 14]
Hermes D.V.S.       3-0 Stormvogels         

NB: as final losers, Stormvogels obtained the Scheltemabeker.

1920

NB: last edition, winners to keep trophy; only former winners invited.

Participants Scheepvaartbeker (3):
Blauw Wit           (Amsterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
Participants Scheltemabeker (3, of which 2 actually played):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Stormvogels         (IJmuiden)                [did not show]

Scheltemabeker

[Sep 11]
Ajax                2-1 A.F.C.              

NB: Ajax obtain permanent ownership of the Scheltemabeker.

Scheepvaartbeker

[Sep 12]
Blauw Wit           0-1 't Gooi             
Blauw Wit           1-0 Hermes D.V.S.       
Hermes D.V.S.       1-1 't Gooi             

Final Table:

 1.'t Gooi              2   1  1  0   2- 1   3
 2.Blauw Wit            2   1  0  1   1- 1   2
 3.Hermes D.V.S.        2   0  1  1   1- 2   1

NB: 't Gooi obtain permanent ownership of the Gouden Scheepvaartbeker.

AROL-Beker (A.F.C.) 1923-1970

The AROL-Beker was organised by A.F.C., in acrostic honour of the memory of Antoine Robert Onslow van Lierop, an A.F.C. member who had died on 20 December 1922, at only 35 years of age. The (first) cup was donated by Gé Bosch, also A.F.C. member and friend of the deceased.
The hosts usually played in the Tweede Klasse, just as their most frequent guests, Zeeburgia. The Whites first entered in 1926 and celebrated a silver jubilee with their 25th consecutive participation in 1950. Zeeburgia were (and are) based in the Watergraafsmeer, where A.F.C. also had played until 1920, and their continuous appearances at the tournament presumably were due to that connection rather than a predilection for alphabetical jokes from the part of the organisation.
Of the regular Eerste Klasse clubs from Amsterdam, record winners Blauw Wit, who claimed the first trophy after winning five of the first nine editions in 1931, participated 20 times, whereas Ajax, who earned permanent ownership of the second trophy (or the third: the second was stolen from D.W.S. in 1939, upon which they provided a replacement) in 1951, took part in 13 editions; H.B.S. from Den Haag were present more often than either at the tournament normally played at the Zuidelijke Wandelweg grounds of A.F.C.
Other frequent guests came from the eastern cities of Apeldoorn (A.G.O.V.V. or Robur et Velocitas) and Zwolle (Z.A.C.) - again one might wonder whether the alphabet played a part - but clubs from Rotterdam, where the tournament for the Zilveren Bal claimed both a much longer tradition and a stronger field of participants, did not enter until 1953; by then, teams from such football hotbeds as Bloemendaal, Enkhuizen, Leeuwarden and Tiel had beaten them to it.
After the introduction of professional football in the Netherlands deprived the tournament of any further entries by the likes of Ajax, Blauw Wit and D.W.S., it continued for more than a decade as an amateur event but increasingly became a financial burden for the organising club. The AROL-Beker was not contested for two years before it was on offer again at the occasion of the 75th anniversary of A.F.C., with the winners of that 1970 edition earning permanent ownership of the last trophy; somewhat inappropriately, Neptunus took it to the Maasstad.
Finally, it should perhaps be mentioned that two of the most famous Dutch footballers ever once featured in the final at this tournament but never at the Zilveren Bal: Bep Bakhuys won the trophy in 1927 with Z.A.C. while his successor as topscorer for the national side, Abe Lenstra, lost the 1953 final with Heerenveen.

Palmares

Year  Winners                            Runners-Up
first trophy
1923  V.V.A. (Amsterdam)             4-0 D.E.C. (Amsterdam)
1924  R.C.H. (Haarlem)               3-1 Blauw Wit (Amsterdam)
1925  Blauw Wit (Amsterdam)          3-1 A.F.C. (Amsterdam)
1926  Blauw Wit (Amsterdam)          5-1 Zeeburgia (Amsterdam)
1927  Z.A.C. (Zwolle)                2-0 D.E.C. (Amsterdam)
1928  H.F.C. (Haarlem)               3-0 R.C.H. (Haarlem)
1929  Blauw Wit (Amsterdam)          4-2 N.A.C. (Breda)
1930  Blauw Wit (Amsterdam)          2-1 Robur et Velocitas (Apeldoorn) [aet]
1931  Blauw Wit (Amsterdam)          2-1 Robur et Velocitas (Apeldoorn)
second trophy
1932  H.B.S. (Den Haag)              3-1 Haarlem      
1933  Ajax (Amsterdam)               6-1 N.A.C. (Breda)
1934  Ajax (Amsterdam)               3-0 D.W.S. (Amsterdam)
1935  N.A.C. (Breda)                 2-1 Zeeburgia (Amsterdam)
1936  Blauw Wit (Amsterdam)          4-0 Z.A.C. (Zwolle)
1937  Blauw Wit (Amsterdam)          1-0 D.W.V. (Amsterdam)             [asdet]
1938  D.W.S. (Amsterdam)             4-0 D.W.V. (Amsterdam)
1939    abandoned
1940  D.W.S. (Amsterdam)             2-1 H.B.S. (Den Haag)
1941  Ajax (Amsterdam)               3-1 D.W.S. (Amsterdam)
1942  U.V.V. (Utrecht)               3-1 A.F.C. (Amsterdam)
1943  A.F.C. (Amsterdam)             2-0 A.G.O.V.V. (Apeldoorn)
1944  H.B.S. (Den Haag)              1-0 A.G.O.V.V. (Apeldoorn)
1945  Blauw Wit (Amsterdam)          4-4 De Volewijckers (Amsterdam)     [Blauw Wit on pen]
1946  A.G.O.V.V. (Apeldoorn)         2-0 L.O.N.G.A. (Tilburg)
1947  K.F.C. (Koog aan de Zaan)      2-0 Hermes D.V.S. (Schiedam)
1948  Blauw Wit (Amsterdam)          2-2 H.B.S. (Den Haag)              [3-2 pen]
1949  Ajax (Amsterdam)               3-3 K.F.C. (Koog aan de Zaan)      [3-2 pen]
1950  V.S.V. (Velsen)                1-0 V.V.A. (Amsterdam)
1951  Ajax (Amsterdam)               3-1 V.S.V. (Velsen)
third trophy
1952  V.S.V. (Velsen)                1-1 Zeeburgia (Amsterdam)          [1-0 pen]
1953  Enschedese Boys (Enschede)     2-0 Heerenveen
1954  E.B.O.H. (Dordrecht)           2-0 Ajax (Amsterdam)
1955  H.B.S. (Den Haag)              1-1 D.W.V. (Amsterdam)             [H.B.S. on pen]
1956  Robur et Velocitas (Apeldoorn) 2-0 Zeeburgia (Amsterdam)
1957  H.F.C. (Haarlem)               3-1 H.B.S. (Den Haag)
1958  A.F.C. (Amsterdam)             3-0 D.W.V. (Amsterdam)
1959  D.W.V. (Amsterdam)             6-1 A.F.C. (Amsterdam)
1960  U.V.V. (Utrecht)               2-1 D.C.G. (Amsterdam)
1961  D.C.G. (Amsterdam)             2-0 Zeeburgia (Amsterdam)
1962  Kon. H.F.C. (Haarlem)          3-1 De Spartaan (Amsterdam)
1963  De Spartaan (Amsterdam)        3-3 Zeeburgia (Amsterdam)          [De Spartaan on pen]
1964  Zeeburgia (Amsterdam)          2-0 D.W.V. (Amsterdam)
1965  Zeeburgia (Amsterdam)          3-0 Robur et Velocitas (Apeldoorn)
1966  Neptunus (Rotterdam)           4-0 C.V.V. (Rotterdam)
1967  D.W.V. (Amsterdam)             3-1 Zeeburgia (Amsterdam)
1968-69 not contested
1970  Neptunus (Rotterdam)           2-0 De Spartaan (Amsterdam)

Number of Wins (46 editions 1923-1970; number of lost finals between square brackets)

 9 [ 1] Blauw Wit (Amsterdam)

 5 [ 1] Ajax (Amsterdam)

 3 [ 3] H.B.S. (Den Haag)
 3      Kon. H.F.C. (Haarlem)

 2 [ 7] Zeeburgia (Amsterdam)
 2 [ 5] D.W.V. (Amsterdam)
 2 [ 3] A.F.C. (Amsterdam)
 2 [ 2] D.W.S. (Amsterdam)
 2 [ 1] V.S.V. (Velsen)
 2      Neptunus (Rotterdam) 
 2      U.V.V. (Utrecht)

 1 [ 3] Robur et Velocitas (Apeldoorn)
 1 [ 2] A.G.O.V.V. (Apeldoorn)
 1 [ 2] N.A.C. (Breda)
 1 [ 2] De Spartaan (Amsterdam)
 1 [ 1] K.F.C. (Koog aan de Zaan)
 1 [ 1] R.C.H. (Haarlem)
 1 [ 1] V.V.A. (Amsterdam)
 1 [ 1] Z.A.C. (Zwolle)
 1      D.C.G. (Amsterdam) 
 1      E.B.O.H. (Dordrecht)
 1      Enschedese Boys (Enschede)

   [ 2] D.E.C. (Amsterdam)
   [ 1] C.V.V. (Rotterdam)
   [ 1] D.C.G. (Amsterdam)
   [ 1] Haarlem
   [ 1] Heerenveen
   [ 1] Hermes D.V.S. (Schiedam)
   [ 1] L.O.N.G.A. (Tilburg)
   [ 1] De Volewijckers (Amsterdam)

NB: 1939 edition abandoned.

1923

Participants (4):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
V.V.A.              (Amsterdam)

Semifinals [Aug 26]
A.F.C.              1-1 D.E.C.              [D.E.C. on lots]
Ajax                1-2 V.V.A.              

Final [Aug 26]
V.V.A.              4-0 D.E.C.              

1924

Participants (7):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
R.C.H.              (Haarlem)
V.V.A.              (Amsterdam)
Z.A.C.              (Zwolle)

Round 1 [Aug 31]
A.F.C.              0-0 Z.A.C.              [Z.A.C. on lots]
Blauw Wit           2-1 V.V.A.              
Ajax                2-0 D.E.C.              
R.C.H.              bye

Semifinals [Sep 7]
Z.A.C.              0-3 R.C.H.              
Ajax                0-0 Blauw Wit           [Blauw Wit on lots]

Final [Sep 7]
Blauw Wit           1-3 R.C.H.              

1925

Participants (7):
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
R.C.H.              (Haarlem)
De Spartaan         (Amsterdam)
V.V.A.              (Amsterdam)
Z.A.C.              (Zwolle)

Round 1 [Aug 23]
R.C.H.              2-3 V.V.A.              
Blauw Wit           2-0 Z.A.C.              
A.F.C.              3-2 De Spartaan         
D.E.C.              bye

Semifinals [Aug 30]
A.F.C.              1-0 D.E.C.              
Blauw Wit           2-1 V.V.A.              

Final [Aug 30]
A.F.C.              1-3 Blauw Wit           

1926

Participants (7):
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
V.U.C.              (Den Haag)
V.V.A.              (Amsterdam)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

R0und 1 [Aug 29]
V.V.A.              2-1 D.E.C.              
V.U.C.              1-1 Zeeburgia           [Zeeburgia on lots]
A.F.C.              1-2 Z.A.C.              
Blauw Wit           bye

NB: Z.A.C. withdrew from semifinal because of playing a friendly in
    Apeldoorn on the same day (A.G.O.V.V. 1-4 Z.A.C.).

Semifinal [Sep 5]
V.V.A.              0-1 Zeeburgia           
Blauw Wit           w/o Z.A.C.              [Z.A.C. did not show]

Friendly [Sep 5]
A.F.C.              0-4 Blauw Wit           

Final [Sep 5]
Blauw Wit           5-1 Zeeburgia           

1927

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
Stormvogels         (IJmuiden)
V.V.A.              (Amsterdam)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 21]
A.F.C.              4-0 Zeeburgia
D.E.C.              1-0 Stormvogels         
V.V.A.              3-2 A.G.O.V.V.          
Blauw Wit           1-5 Z.A.C.              

Semifinals [Aug 28]
A.F.C.              0-4 D.E.C.              
V.V.A.              0-3 Z.A.C.              

Final [Aug 28]
D.E.C.              0-2 Z.A.C.              

1928

Participants (9):
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
H.F.C.              (Haarlem)
R.C.H.              (Haarlem)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
V.V.A.              (Amsterdam)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 26]
A.F.C.              0-4 R.C.H.              
D.E.C.              1-2 Zeeburgia           
H.F.C.              5-2 Robur et Velocitas  
V.V.A.              0-8 Z.A.C.              
Blauw Wit           bye

Intermediate Round [Aug 26]
Blauw Wit           0-1 R.C.H.              

Semifinals [Sep 2]
Zeeburgia           1-2 H.F.C.              
Z.A.C.              2-3 R.C.H.              

Final [Sep 2]
H.F.C.              3-0 R.C.H.              

NB: as losing finalists, R.C.H. obtained the Handelsblad-beker.

1929

Participants (10):
A.F.C.              (Amsterdam)
Be Quick            (Groningen)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
N.A.C.              (Breda)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
V.V.A.              (Amsterdam)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 25]
A.F.C.              1-2 V.V.A.              
D.E.C.              3-2 Robur et Velocitas  
Zeeburgia           2-3 H.B.S.              
Blauw Wit           5-0 Be Quick (G)        
N.A.C.              5-3 Z.A.C.              

Intermediate Round [Aug 25]
D.E.C.              2-4 H.B.S.              

Semifinals [Sep 1]
V.V.A.              0-3 Blauw Wit           
H.B.S.              0-1 N.A.C.              

Friendly [Sep 1]
A.F.C.              1-3 H.B.S.              

Final [Sep 1]
Blauw Wit           4-2 N.A.C.              

NB: as losing finalists, N.A.C. obtained the Handelsblad-beker.

1930

Participants (10):
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
N.A.C.              (Breda)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
V.V.A.              (Amsterdam)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 31]
D.E.C.              1-1 H.F.C.              [D.E.C. on lots]
Zeeburgia           1-1 H.B.S.              [H.B.S. on lots]
A.F.C.              0-5 Robur et Velocitas  
V.V.A.              1-5 N.A.C.              
Blauw Wit           1-0 Z.A.C.              

Intermediate Round [Aug 31]
D.E.C.              0-4 N.A.C.              

Semifinals [Sep 7]
Blauw Wit           1-0 H.B.S.              
N.A.C.              3-5 Robur et Velocitas  

Final [Sep 7]
Blauw Wit           2-1 Robur et Velocitas  [aet]

NB: as losing finalists, Robur et Velocitas obtained the Handelsblad-beker.

1931

Participants (10):
Achilles            (Assen)
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
V.V.A.              (Amsterdam)
Wilhelmina          (Den Bosch)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 30]
V.V.A.              3-2 Zeeburgia          
A.F.C.              5-3 Wilhelmina          
H.B.S.              1-3 Robur et Velocitas  
D.E.C.              3-2 Z.A.C.              [aet]
Blauw Wit           1-0 Achilles (As)       

Intermediate Round [Aug 30]
A.F.C.              0-1 D.E.C.              

Semifinals [Sep 6]
V.V.A.              0-2 Robur et Velocitas  
Blauw Wit           2-0 D.E.C.              

Final [Sep 6]
Blauw Wit           2-1 Robur et Velocitas  

NB: by winning the tournament for the fifth time, and the third time in
    succession, Blauw Wit obtain permanent ownership of the (first) trophy.

NB: as losing finalists, Robur et Velocitas obtained the Handelsblad-beker.

Number of Wins first trophy (9 editions 1923-1931)

 5 Blauw Wit (Amsterdam)
 1 H.F.C. (Haarlem)
   R.C.H. (Haarlem)
   V.V.A. (Amsterdam)
   Z.A.C. (Zwolle)

1932

Participants (10):
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.E.C.              (Amsterdam)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
V.V.A.              (Amsterdam)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 28]
V.V.A.              1-6 Haarlem             
Zeeburgia           4-0 Robur et Velocitas  
A.F.C.              1-2 H.F.C.              
Blauw Wit           4-1 Z.A.C.              
D.E.C.              4-4 H.B.S.              [aet, 1-2 pen]

Intermediate Round [Aug 28]
Zeeburgia           3-5 Haarlem             

Semifinals [Sep 4]
H.F.C.              1-2 Haarlem             
Blauw Wit           1-4 H.B.S.              

Final [Sep 4]
H.B.S.              3-1 Haarlem             

NB: as losing finalists, Haarlem obtained the Handelsblad-beker.

1933

Participants (10):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
N.A.C.              (Breda)
V.V.A.              (Amsterdam)
Zeeburgia           (Amsterdam)
Z.F.C.              (Zaandam)

Round 1 [Aug 27]
D.W.S.              5-2 V.V.A.              
Zeeburgia           1-1 Z.F.C.              [aet, 3-2 pen]
A.F.C.              0-5 N.A.C.              
Ajax                3-1 H.F.C.              
Blauw Wit           0-1 H.B.S.              

Intermediate Round [Aug 27]
Zeeburgia           0-1 N.A.C.              

Semifinals [Sep 3]
D.W.S.              2-3 N.A.C.              
Ajax                3-1 H.B.S.              

Final [Sep 3]
Ajax                6-1 N.A.C.              

NB: as losing finalists, N.A.C. obtained the Handelsblad-beker.

1934

Participants (10):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
Bloemendaal         (Bloemendaal)
D.W.S.              (Amsterdam)
H.F.C.              (Haarlem)
N.A.C.              (Breda)
U.V.V.              (Utrecht)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 26]
A.F.C.              6-2 Bloemendaal         
D.W.S.              3-2 U.V.V.              
Zeeburgia           2-2 N.A.C.              [2-3 pen]
Blauw Wit           3-3 H.F.C.              [2-3 pen]
Ajax                2-0 Z.A.C.              

Intermediate Round [Aug 26]
A.F.C.              1-4 D.W.S.              

Semifinals [Sep 2]
D.W.S.              2-1 H.F.C.              
Ajax                7-3 N.A.C.              

Final [Sep 2]
Ajax                3-0 D.W.S.              

NB: as losing finalists, D.W.S. obtained the Handelsblad-beker.

1935

Participants (10):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
N.A.C.              (Breda)
U.V.V.              (Utrecht)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 25]
A.F.C.              2-3 U.V.V.              
H.B.S.              2-2 H.F.C.              [3-2 pen]
Zeeburgia           1-1 D.W.S.              [1-0 pen]
Blauw Wit           1-1 Z.A.C.              [2-1 pen]
Ajax                2-2 N.A.C.              [2-3 pen]

Intermediate Round [Aug 25]
U.V.V.              2-1 H.B.S.              

Semifinals [Sep 1]
Zeeburgia           2-1 U.V.V.              
Blauw Wit           2-3 N.A.C.              [aet]

Friendly [Sep 1]
A.F.C.              2-4 D.W.S.              

Final [Sep 1]
Zeeburgia           1-2 N.A.C.              

1936

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
N.A.C.              (Breda)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 30]
A.F.C.              3-2 H.B.S.              
D.W.S.              0-1 Z.A.C.              
Blauw Wit           2-2 H.F.C.              [aet, 3-0 pen]
Zeeburgia           0-0 N.A.C.              [aet, 3-3, 3-3, 3-2 pen]

Semifinals [Sep 6]
A.F.C.              0-4 Blauw Wit           
Zeeburgia           0-0 Z.A.C.              [aet, 2-2, 2-2, 1-2 pen]

Final [Sep 6]
Blauw Wit           4-0 Z.A.C.              

1937

Participants (9):
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
N.A.C.              (Breda)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 29]
D.W.V.              2-0 H.F.C.              
Zeeburgia           3-1 Z.A.C.              
A.F.C.              3-1 N.A.C.              
D.W.S.              1-2 H.B.S.              
Blauw Wit           bye

Intermediate Round [Aug 29]
Blauw Wit           2-0 Zeeburgia           

Semifinals [Sep 5]
A.F.C.              1-2 Blauw Wit           [asdet]
D.W.V.              4-3 H.B.S.              

Friendly [Sep 5]
Ajax                1-2 H.V.V.              

Final [Sep 5]
Blauw Wit           1-0 D.W.V.              [asdet]

1938

Participants (10):
A.F.C.              (Amsterdam)
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
N.A.C.              (Breda)
P.S.V.              (Eindhoven)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 28]
D.W.S.              2-0 Zeeburgia           
A.F.C.              0-2 A.G.O.V.V.          
N.A.C.              6-0 H.F.C.              
D.W.V.              2-2 H.B.S.              [3-2 pen]
Blauw Wit           1-4 P.S.V.              

Intermediate Round [Aug 28]
N.A.C.              1-2 A.G.O.V.V.          

Semifinals [Sep 4]
D.W.V.              4-3 P.S.V.              
D.W.S.              1-0 A.G.O.V.V.          

Friendly [Sep 4]
A.F.C.              1-0 H.F.C.              

Final [Sep 4]
D.W.S.              4-0 D.W.V.              

1939

NB: as the (second) trophy was stolen from D.W.S. on 27 March 1939,
    the holders donated a new trophy.

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
D.W.S.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
P.S.V.              (Eindhoven)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 27]
Zeeburgia           3-0 D.W.V.              
A.F.C.              3-5 H.B.S.              
D.W.S.              1-0 H.F.C.              
A.G.O.V.V.          0-1 P.S.V.              

NB: all matches Sep 3 cancelled due to general mobilisation; 
    the fixtures were as follows:

Semifinals [Sep 3]
Zeeburgia            -  P.S.V.              
D.W.S.               -  H.B.S.              

Friendly [Sep 3]
A.F.C.               -  H.V.V.              

Final [Sep 3]

1940

NB: no clubs from eastern and southern Netherlands due to travel difficulties;
    otherwise A.G.O.V.V. (Apeldoorn) and N.A.C. (Breda) would have been invited.

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 25]
Zeeburgia           0-1 H.F.C.              
A.F.C.              4-0 U.V.V.              
D.W.V.              0-3 D.W.S.              
Ajax                0-5 H.B.S.              

Semifinals [Sep 1]
A.F.C.              0-2 D.W.S.              
H.F.C.              0-4 H.B.S.              

Final [Sep 1]
D.W.S.              2-1 H.B.S.              

1941

NB: P.S.V. (Eindhoven) withdrew due to a league fixture at L.O.N.G.A. (Tilburg)
    and were replaced by Hercules.

Participants (8):
A.D.O.              (Den Haag)
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Sep 7]
A.F.C.              1-1 Hercules            [asdet, 0-1 pen]
Ajax                0-0 U.V.V.              [asdet, 3-1 pen]
D.W.S.              1-0 A.D.O.              
Zeeburgia           0-2 H.B.S.              

Semifinals [Sep 14]
D.W.S.              3-2 H.B.S.              [asdet]
Ajax                2-0 Hercules

Friendly [Sep 14]
A.F.C.              0-3 UVV

Final [Sep 14]
Ajax                3-1 D.W.S.              

NB: by losing the final, D.W.S. missed out on the chance to win the tournament
    for the third time in succession and thus claim permanent ownership of the
    trophy they donated in 1939.

1942

Participants (8):
A.D.O.              (Den Haag)
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
't Gooi             (Hilversum)
H.B.S.              (Den Haag)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 23]
A.F.C.              3-0 D.W.S.              
H.B.S.              2-2 U.V.V.              [asdet, 1-2 pen]
A.D.O.              3-0 't Gooi
Ajax                2-1 Zeeburgia           

Semifinals [Aug 30]
A.F.C.              0-0 Ajax                [A.F.C. on pen]
A.D.O.              2-4 U.V.V.              

Third Place Match [Aug 30]
Ajax                2-1 A.D.O.              

Final [Aug 30]
A.F.C.              1-3 U.V.V.              

1943

NB: played at Olympisch Stadion instead of A.F.C. grounds.

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
D.W.S.              (Amsterdam)
E.D.O.              (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
H.V.V.              (Den Haag)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 29]
Zeeburgia           1-2 E.D.O.              
A.F.C.              1-1 U.V.V.              [A.F.C. on pen]
H.B.S.              0-1 A.G.O.V.V.          
D.W.S.              4-0 H.V.V.              

Semifinals [Sep 5]
A.F.C.              1-0 E.D.O.              
D.W.S.              1-2 A.G.O.V.V.          

Third Place Match [Sep 5]
D.W.S.              2-4 E.D.O.              

Final [Sep 5]
A.F.C.              2-0 A.G.O.V.V.          

1944

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
D.W.S.              (Amsterdam)
E.D.O.              (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)
Z.F.C.              (Zaandam)

Round 1 [Aug 27]
A.F.C.              1-2 Z.F.C.              
U.V.V.              2-4 A.G.O.V.V.          
D.W.S.              5-1 E.D.O.              
Zeeburgia           1-5 H.B.S.              

Semifinals [Sep 3]
D.W.S.              0-0 H.B.S.              [H.B.S. on pen]
A.G.O.V.V.          2-1 Z.F.C.              

Final [Sep 3]
H.B.S.              1-0 A.G.O.V.V.          

1945

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
U.V.V.              (Utrecht)
De Volewijckers      (Amsterdam)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Sep 2]
A.F.C.              1-0 D.W.S.              
Blauw Wit           1-0 U.V.V.              
Ajax                4-0 H.B.S.              
Zeeburgia           0-6 De Volewijckers      

Semifinals [Sep 9]
Ajax                1-1 Blauw Wit           [Blauw Wit on pen]
A.F.C.              3-3 De Volewijckers      [De Volewijckers on pen]

Final [Sep 9]
Blauw Wit           4-4 De Volewijckers      [Blauw Wit on pen]

1946

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
Frisia              (Leeuwarden)
H.B.S.              (Den Haag)
K.F.C.              (Koog aan de Zaan)
L.O.N.G.A.          (Tilburg)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 25]
Zeeburgia           2-3 A.G.O.V.V.          
L.O.N.G.A.          3-0 U.V.V.              
H.B.S.              0-4 K.F.C.              
A.F.C.              4-0 Frisia              

Semifinals [Sep 1]
A.F.C.              1-7 A.G.O.V.V.          
K.F.C.              0-1 L.O.N.G.A.          

Final [Sep 1]
A.G.O.V.V.          2-0 L.O.N.G.A.          

1947

NB: matches Aug 31 played at A.F.C. grounds, matches Sep 7 at Olympisch Stadion.

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
D.W.S.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
K.F.C.              (Koog aan de Zaan)
P.S.V.              (Eindhoven)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 31]
A.F.C.              0-2 H.B.S.              
Zeeburgia           1-2 Hermes D.V.S.       
A.G.O.V.V.          2-1 P.S.V.              
D.W.S.              0-1 K.F.C.              

Semifinals [Sep 7]
H.B.S.              2-4 Hermes D.V.S.       
A.G.O.V.V.          1-1 K.F.C.              [2-2, 0-0, 2-3 pen]

Friendly [Sep 7]
A.F.C.              1-3 Zeeburgia           

Final [Sep 7]
K.F.C.              2-0 Hermes D.V.S.       

1948

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
K.F.C.              (Koog aan de Zaan)
P.S.V.              (Eindhoven)
U.V.V.              (Utrecht)
Volendam            (Volendam)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 29]
A.F.C.              0-1 Volendam            
Zeeburgia           2-2 H.B.S.              [H.B.S. on pen]
P.S.V.              1-2 K.F.C.              
Blauw Wit           4-2 U.V.V.              

Semifinals [Sep 5]
Blauw Wit           3-2 K.F.C.              
H.B.S.              7-4 Volendam            

Final [Sep 5]
Blauw Wit           2-2 H.B.S.              [3-2 pen]

1949

NB: played at Olympisch Stadion instead of A.F.C. grounds.

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.W.S.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
K.F.C.              (Koog aan de Zaan)
West-Frisia         (Enkhuizen)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 28]
A.F.C.              0-0 Zeeburgia           [2-3 pen]
D.W.S.              0-0 K.F.C.              [1-2 pen]
Blauw Wit           1-2 West-Frisia         
Ajax                3-1 H.B.S.              

Semifinals [Sep 4]
Zeeburgia           3-3 K.F.C.              [3-3, 2-2, 2-3 pen]
Ajax                5-3 West-Frisia         

Final [Sep 4]
Ajax                3-3 K.F.C.              [3-2 pen]

1950

NB: Zeeburgia entered for the 25th time in succession.

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Brabantia           (Eindhoven)
D.W.S.              (Amsterdam)
H.F.C.              (Haarlem)
V.S.V.              (Velsen)
V.V.A.              (Amsterdam)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 27]
Zeeburgia           0-2 V.V.A.              
A.F.C.              2-0 Brabantia           
Ajax                5-0 H.F.C.              
D.W.S.              0-1 V.S.V.              

Semifinals [Sep 3]
A.F.C.              0-1 V.S.V.              
V.V.A.              5-1 Ajax                

NB: by losing their semifinal in sensational fashion against Tweede Klasse
    side V.V.A., Ajax missed out on the chance to win the tournament for the
    fifth time since 1932 and thus claim permanent ownership of the trophy.

Final [Sep 3]
V.V.A.              0-1 V.S.V.              

1951

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Blauw Wit           (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Theole              (Tiel)
V.S.V.              (Velsen)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 19]
Zeeburgia           2-3 V.S.V.              
A.F.C.              0-3 Ajax                
H.B.S.              4-1 H.F.C.              
Blauw Wit           3-1 Theole              

Semifinals [Aug 26]
V.S.V.              2-2 H.B.S.              [2-2, 2-1 pen]
Ajax                2-0 Blauw Wit           

NB: by losing their semifinal, Blauw Wit missed out on the chance to win
    the tournament for the fifth time since 1932 and thus claim permanent
    ownership of the trophy.

Final [Aug 26]
Ajax                3-1 V.S.V.              

NB: by winning the tournament for the fifth time since 1932, Ajax obtain
    permanent ownership of the trophy D.W.S. donated in 1939 to replace
    the stolen second trophy.

Number of Wins second trophy (20 editions 1932-1951)

 5 Ajax (Amsterdam)
 4 Blauw Wit (Amsterdam) 
 2 D.W.S. (Amsterdam)
   H.B.S. (Den Haag)
 1 A.F.C. (Amsterdam)
   A.G.O.V.V. (Apeldoorn)
   K.F.C. (Koog aan de Zaan)
   N.A.C. (Breda)
   U.V.V. (Utrecht)
   V.S.V. (Velsen)

NB: 1939 edition abandoned.

1952

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Be Quick            (Groningen)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
V.S.V.              (Velsen)
V.V.A.              (Amsterdam)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 24]
A.F.C.              7-2 D.W.V.              
V.V.A.              3-4 V.S.V.              
Blauw Wit           2-5 Be Quick (G)        
Zeeburgia           1-0 H.B.S.              

Semifinals [Aug 31]
A.F.C.              0-3 Zeeburgia           
V.S.V.              8-1 Be Quick (G)        

Final [Aug 31]
Zeeburgia           1-1 V.S.V.              [0-1 pen]

1953

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
E.B.O.H.            (Dordrecht)
Enschedese Boys     (Enschede)
Excelsior           (Rotterdam)
Heerenveen          (Heerenveen)
V.S.V.              (Velsen)
Watergraafsmeer     (Amsterdam)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 23]
A.F.C.              1-3 Excelsior           
Watergraafsmeer     0-2 E.B.O.H.            
Zeeburgia           0-1 Enschedese Boys     
Heerenveen          4-2 V.S.V.              

Semifinals [Aug 30]
Heerenveen          5-1 Excelsior           
Enschedese Boys     2-2 E.B.O.H.            [Enschedese Boys on pen]

Final [Aug 30]
Enschedese Boys     2-0 Heerenveen          

1954

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Amsterdam)
E.B.O.H.            (Dordrecht)
Enschedese Boys     (Enschede)
Excelsior           (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.V.C.              (Amersfoort)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 22]
A.F.C.              3-1 H.B.S.              
Zeeburgia           1-1 E.B.O.H.            [E.B.O.H. on pen]
Ajax                1-0 Excelsior
Enschedese Boys     2-1 H.V.C.              

Semifinals [Aug 29]
A.F.C.              2-3 Ajax                
E.B.O.H.            3-3 Enschedese Boys     [E.B.O.H. on pen]

Final [Aug 29]
Ajax                0-2 E.B.O.H.            

1955

NB: having joined the professional league, holders E.B.O.H. could not enter.

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
Frisia              (Leeuwarden)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Z.A.C.              (Zwolle)

Round 1 [Aug 21]
A.F.C.              3-0 Frisia
Z.A.C.              0-4 H.B.S.              
D.W.V.              4-1 H.V.V.              
H.F.C.              0-0 Quick (H)           [3-0 pen]

Semifinals [Aug 28]
D.W.V.              5-3 H.F.C.              
A.F.C.              1-2 H.B.S.              

Final [Aug 28]
D.W.V.              1-1 H.B.S.              [H.B.S. on pen]

1956

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Frisia              (Leeuwarden)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Quick               (Den Haag)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Sep 2]
Zeeburgia           2-0 H.F.C.              
A.F.C.              1-1 Quick (H)           [Quick (H) on pen]
D.W.V.              2-5 Robur et Velocitas  
H.B.S.              0-3 Frisia              

Semifinals [Sep 9]
Robur et Velocitas  3-1 Quick (H)           
Zeeburgia          10-3 Frisia              

Final [Sep 9]
Zeeburgia           0-2 Robur et Velocitas  

1957

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Frisia              (Leeuwarden)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Quick               (Den Haag)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 25]
A.F.C.              0-2 Zeeburgia           
H.F.C.              1-1 Quick (H)           [H.F.C. on pen]
D.W.V.              0-1 H.B.S.              
Robur et Velocitas  4-2 Frisia              

Semifinals [Sep 1]
Zeeburgia           1-2 H.B.S.              
H.F.C.              4-2 Robur et Velocitas  

Final [Sep 1]
H.F.C.              3-1 H.B.S.              

1958

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
U.V.V.              (Utrecht)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 31]
D.W.V.              4-1 H.F.C.              
Z.A.C.              2-0 H.B.S.              
Zeeburgia           1-3 Robur et Velocitas  
A.F.C.              2-1 U.V.V.              

Semifinals [Sep 7]
A.F.C.              1-1 Z.A.C.              [A.F.C. on pen]
D.W.V.              7-1 Robur et Velocitas  

Final [Sep 7]
A.F.C.              3-0 D.W.V.              

1959

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
Unitas              (Gorinchem)
U.V.V.              (Utrecht)
Z.A.C.              (Zwolle)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 30]
U.V.V.              3-2 Z.A.C.              
D.W.V.              2-0 Zeeburgia           
A.F.C.              1-1 Robur et Velocitas  [A.F.C. on pen]
H.B.S.              2-1 Unitas              

Semifinals [Sep 6]
D.W.V.              2-0 H.B.S.              
A.F.C.              5-2 U.V.V.              

Final [Sep 6]
A.F.C.              1-6 D.W.V.              

1960

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
D.C.G.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
Frisia              (Leeuwarden)
Kon. H.F.C.         (Haarlem)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 28]
D.W.V.              4-4 Kon. H.F.C.         [H.F.C. on pen]
A.F.C.              0-3 U.V.V.              
Zeeburgia           3-1 Robur et Velocitas  
D.C.G.              3-1 Frisia              

Semifinals [Sep 4]
Zeeburgia           4-4 U.V.V.              [U.V.V. on pen]
D.C.G.              2-0 Kon. H.F.C.         

Final [Sep 4]
D.C.G.              1-2 U.V.V.              

1961

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
Alcmaria Victrix    (Alkmaar)
D.C.G.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
Kon. H.F.C.         (Haarlem)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 27]
Zeeburgia           3-1 Kon. H.F.C.         
D.W.V.              1-0 Alcmaria Victrix    
A.F.C.              1-2 U.V.V.              
D.C.G.              3-3 Robur et Velocitas  [2-0 pen]

Semifinals [Sep 3]
D.C.G.              3-2 D.W.V.              
Zeeburgia           2-1 U.V.V.              

Final [Sep 3]
D.C.G.              2-0 Zeeburgia           

1962

NB: last tournament held at A.F.C. grounds at Zuidelijke Wandelweg, as the 
    club afterwards moved to the De Boelelaan.

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
D.C.G.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Kon. H.F.C.         (Haarlem)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
De Spartaan         (Amsterdam)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 26]
Kon. H.F.C.         2-1 H.B.S.              
D.W.V.              2-4 De Spartaan         
A.F.C.              4-1 Robur et Velocitas  
Zeeburgia           1-1 D.C.G.              [Zeeburgia on pen]

Semifinals [Sep 2]
A.F.C.              4-5 Kon. H.F.C.         
Zeeburgia           0-2 De Spartaan         

Final [Sep 2]
De Spartaan         1-3 Kon. H.F.C.         

1963

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Kon. H.F.C.         (Haarlem)
H.R.C.              (Den Helder)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
De Spartaan         (Amsterdam)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Aug 25]
Kon. H.F.C.         0-2 U.V.V.              
Zeeburgia           4-2 Robur et Velocitas  
A.F.C.              1-1 De Spartaan         [De Spartaan on pen]
H.B.S.              0-2 H.R.C.              

Semifinals [Sep 1]
Zeeburgia           4-2 H.R.C.              
De Spartaan         3-2 U.V.V.              

Friendly [Sep 1]
A.F.C.               -  H.B.S.              [result not available]

Final [Sep 1]
De Spartaan         3-3 Zeeburgia           [De Spartaan on pen]

1964

NB: Neptunus (Rotterdam) withdrew and were replaced by D.W.V.

Participants (6):
A.F.C.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Kon. H.F.C.         (Haarlem)
De Spartaan         (Amsterdam)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Group Stage [Sep 6]

D.W.V.              5-1 De Spartaan         
Kon. H.F.C.         2-3 De Spartaan         
D.W.V.              2-1 Kon. H.F.C.         

Table:

 1.D.W.V.               2   2  0  0   7- 2   4  Final
 2.De Spartaan          2   1  0  1   4- 7   2
 3.Kon. H.F.C.          2   0  0  2   3- 5   0

[Sep 6]
Zeeburgia           2-1 H.B.S.              
A.F.C.              2-2 H.B.S.              
A.F.C.              0-0 Zeeburgia           

Table:

 1.Zeeburgia            2   1  1  0   2- 1   3     
 2.A.F.C.               2   0  2  0   2- 2   2
 3.H.B.S.               2   0  1  1   3- 4   1

Final [Sep 6]
Zeeburgia           2-0 D.W.V.              

1965

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
Hercules            (Utrecht)
Kon. H.F.C.         (Haarlem)
O.S.V.              (Oostzaan)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
De Spartaan         (Amsterdam)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Sep 4]
A.F.C.              0-1 Hercules            
Zeeburgia           2-1 O.S.V.              
D.W.V.              0-1 Robur et Velocitas  
De Spartaan         2-0 Kon. H.F.C.         

Semifinals [Sep 5]
De Spartaan         0-1 Robur et Velocitas  
Zeeburgia           1-0 Hercules            

Final [Sep 5]
Zeeburgia           3-0 Robur et Velocitas  

1966

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
C.V.V.              (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Kon. H.F.C.         (Haarlem)
Neptunus            (Rotterdam)
De Spartaan         (Amsterdam)
Zeeburgia           (Amsterdam)
Zilvermeeuwen       (Zaandam)

Round 1 [Sep 3]
H.B.S.              0-2 Zilvermeeuwen       
A.F.C.              2-0 Kon. H.F.C.         
De Spartaan         1-3 Neptunus            
Zeeburgia           1-1 C.V.V.              [C.V.V. on pen]

Semifinals [Sep 4]
Zilvermeeuwen       1-2 C.V.V.              
A.F.C.              1-3 Neptunus            

Final [Sep 4]
Neptunus            4-0 C.V.V.              

1967

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
C.V.V.              (Rotterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Neptunus            (Rotterdam)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)
Z.V.V.              (Zaandam)

Round 1 [Sep 2]
D.W.V.              1-1 Z.V.V.              [D.W.V. on pen]
Neptunus            1-0 H.B.S.              
A.F.C.              3-0 U.V.V.              
Zeeburgia           0-0 C.V.V.              [Zeeburgia on pen]

Semifinals [Sep 3]
A.F.C.              1-1 Zeeburgia           [Zeeburgia on pen]
D.W.V.              3-0 Neptunus            

Final [Sep 3]
D.W.V.              3-1 Zeeburgia           

1970

NB: final edition, on the occasion of the 75th anniversary of A.F.C.;
    winners obtain permanent ownership of the trophy.

Participants (8):
A.F.C.              (Amsterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Kon. H.F.C.         (Haarlem)
Neptunus            (Rotterdam)
De Spartaan         (Amsterdam)
U.V.V.              (Utrecht)
Zeeburgia           (Amsterdam)

Round 1 [Sep 5]
A.F.C.              0-3 U.V.V.              
De Spartaan         4-1 H.B.S.              
Zeeburgia           0-0 Kon. H.F.C.         [Zeeburgia on pen]
D.W.V.              1-2 Neptunus            

Semifinals [Sep 6]
De Spartaan         0-0 Zeeburgia           [De Spartaan on pen]
Neptunus            2-1 U.V.V.              

Final [Sep 6]
De Spartaan         0-2 Neptunus            

NB: Neptunus obtain permanent ownership of the trophy.

Number of Wins third trophy (17 editions 1952-1970)

 2 D.W.V. (Amsterdam)
   Kon. H.F.C. (Haarlem)
   Neptunus (Rotterdam) 
   Zeeburgia (Amsterdam)
 1 A.F.C. (Amsterdam)
   D.C.G. (Amsterdam) 
   E.B.O.H. (Dordrecht)
   Enschedese Boys (Enschede)
   H.B.S. (Den Haag)
   Robur et Velocitas (Apeldoorn)
   De Spartaan (Amsterdam)
   U.V.V. (Utrecht)
   V.S.V. (Velsen)

Zilveren Pont (De Volewijckers) 1937-1953

The tournament for the Zilveren Pont was organised by De Volewijckers, usually at their Mosveld-ground, always with three invited clubs, including the winners of the previous edition. Any club to win it three times in succession or five times in total would obtain permanent ownership of the trophy, but this never happened until the tournament was discontinued after the 1953 edition.
The event often produced an avalanche of goals, in particular during the forties, culminating in the 38 goals scored in just four matches in 1944, when holders Ajax scored 5 goals in their semifinal but lost it nevertheless.

Palmares

Year  Winners                            Runners-Up
1937  B.F.C. (Bussum)                1-1 De Volewijckers (Amsterdam)     [aet, 3-1 pen]
1938  B.F.C. (Bussum)                2-1 Ajax XI (Amsterdam)
1939  Hilversum                      3-2 De Volewijckers (Amsterdam)     [aet]
1940  Vriendenschaar (Culemborg)     1-0 De Volewijckers (Amsterdam)
1941  Vriendenschaar (Culemborg)     7-2 B.F.C. (Bussum)
1942    not contested
1943  Ajax (Amsterdam)               5-1 De Volewijckers (Amsterdam)
1944  De Volewijckers (Amsterdam)     8-3 Wageningen
1945-46 not contested
1947  A.G.O.V.V. (Apeldoorn)         2-0 Haarlem  
1948  A.G.O.V.V. (Apeldoorn)         2-0 De Volewijckers (Amsterdam)
1949  De Volewijckers (Amsterdam)     2-1 Elinkwijk (Utrecht)
1950  Elinkwijk (Utrecht)             2-2 Vitesse (Arnhem)               [aet, 2-1 pen]
1951  Vitesse (Arnhem)               7-1 Scheveningen     
1952  E.D.O. (Haarlem)               3-0 Volendam     
1953  E.D.O. (Haarlem)               3-2 D.W.S. (Amsterdam)
1954    discontinued

NB: De Volewijckers joined the professional league created during the 1954/55 season.

Number of Wins (14 editions 1937-1953)

 2 A.G.O.V.V. (Apeldoorn)
   B.F.C. (Bussum)
   E.D.O. (Haarlem)
   De Volewijckers (Amsterdam)
   Vriendenschaar (Culemborg)

 1 Ajax (Amsterdam)
   Elinkwijk (Utrecht)
   Hilversum
   Vitesse (Arnhem)

1937

Participants (4):
Ajax XI             (Amsterdam)             [apparently Ajax 2]
B.F.C.              (Bussum)
S.E.T.              (Tilburg)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 29]
Ajax XI             2-3 B.F.C.              
De Volewijckers      5-2 S.E.T.              

Final [Sep 5]
De Volewijckers      1-1 B.F.C.              [aet, 1-3 pen]

1938

Participants (4):
Ajax XI             (Amsterdam)
B.F.C.              (Bussum)
Hilversum           (Hilversum)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 28]
B.F.C.              3-1 Hilversum           
De Volewijckers      3-4 Ajax XI             

Third Place Match [Sep 4]
De Volewijckers      3-2 Hilversum           

Final [Sep 4]
Ajax XI             1-2 B.F.C.              

1939

Participants (4):
Alkmaarse Boys      (Alkmaar)
B.F.C.              (Bussum)
Hilversum           (Hilversum)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 27]
Alkmaarse Boys      1-2 Hilversum           
De Volewijckers      5-1 B.F.C.              

Third Place [Sep 3]
B.F.C.              3-2 Alkmaarse Boys      

Final [Sep 3]
De Volewijckers      2-3 Hilversum           [aet]

1940

Participants (4):
B.F.C.              (Bussum)
Hilversum           (Hilversum)
De Volewijckers      (Amsterdam)
Vriendenschaar      (Culemborg)

Semifinals [Aug 25]
B.F.C.              2-9 Vriendenschaar      
De Volewijckers      3-3 Hilversum           [De Volewijckers on pen]

Third Place Match [Sep 1]
Hilversum           3-1 B.F.C.              

Final [Sep 1]
De Volewijckers      0-1 Vriendenschaar      

1941

Participants (4):
B.F.C.              (Bussum)
Hilversum           (Hilversum)
De Volewijckers      (Amsterdam)
Vriendenschaar      (Culemborg)

Semifinals [Sep 7]
B.F.C.              1-0 Hilversum           
De Volewijckers      5-6 Vriendenschaar      

Third [Sep 14]
De Volewijckers      3-1 Hilversum           

Final [Sep 14]
Vriendenschaar      7-2 B.F.C.              

1943

NB: played at Ajax-stadion instead of Mosveld.

Participants (4):
Ajax                (Amsterdam)
Elinkwijk            (Utrecht)
De Volewijckers      (Amsterdam)
Vriendenschaar      (Culemborg)

Semifinals [Aug 22]
De Volewijckers      7-3 Vriendenschaar      
Ajax                6-2 Elinkwijk            

Third Place Match [Aug 29]
Elinkwijk            2-4 Vriendenschaar      

Final [Aug 29]
Ajax                5-1 De Volewijckers      

1944

Participants (4):
Ajax                (Amsterdam)
De Volewijckers      (Amsterdam)
Vriendenschaar      (Culemborg)
Wageningen          (Wageningen)

Semifinals [Aug 27]
Ajax                5-6 Wageningen          [aet]
De Volewijckers      4-3 Vriendenschaar      

Third Place Match [Sep 3]
Ajax                5-4 Vriendenschaar      

Final [Sep 3]
De Volewijckers      8-3 Wageningen          

1947

NB: played at Olympisch stadion instead of Mosveld.

Participants (4):
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
Haarlem             (Haarlem)
Heerenveen          (Heerenveen)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 23]
A.G.O.V.V.          6-0 Heerenveen          
De Volewijckers      0-6 Haarlem             

Third Place Match [Aug 24]
De Volewijckers      7-3 Heerenveen          

Final [Aug 24]
A.G.O.V.V.          2-0 Haarlem             

1948

Participants (4):
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
Haarlem             (Haarlem)
K.F.C.              (Koog aan de Zaan)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 22]
De Volewijckers      1-0 K.F.C.              
A.G.O.V.V.          2-1 Haarlem             

Third Place Match [Aug 22]
K.F.C.              3-1 Haarlem             

Final [Aug 22]
De Volewijckers      0-2 A.G.O.V.V.          

1949

Participants (4):
A.G.O.V.V.          (Apeldoorn)
Elinkwijk            (Utrecht)
Haarlem             (Haarlem)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 21]
Elinkwijk            6-1 Haarlem             
De Volewijckers      3-1 A.G.O.V.V.          

Third Place Match [Aug 21]
A.G.O.V.V.          7-5 Haarlem             

Final [Aug 21]
De Volewijckers      2-1 Elinkwijk            

1950

Participants (4):
Elinkwijk            (Utrecht)
Haarlem             (Haarlem)
Vitesse             (Arnhem)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 19]
Elinkwijk            5-3 Haarlem             
De Volewijckers      0-2 Vitesse             

Third Place Match [Aug 20]
De Volewijckers      1-7 Haarlem             

Final [Aug 20]
Elinkwijk            2-2 Vitesse             [aet, 2-1 pen]

1951

Participants (4):
Elinkwijk            (Utrecht)
Scheveningen        (Scheveningen)
Vitesse             (Arnhem)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 26]
De Volewijckers      1-1 Scheveningen        [Scheveningen on pen]
Vitesse             3-1 Elinkwijk            

Third Place Match [Aug 26]
De Volewijckers      1-1 Elinkwijk            [De Volewijckers on pen]

Final [Aug 26]
Vitesse             7-1 Scheveningen        

1952

Participants (4):
E.D.O.              (Haarlem)
Vitesse             (Arnhem)
Volendam            (Volendam)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 24]
De Volewijckers      1-2 Volendam            
E.D.O.              0-0 Vitesse             [E.D.O. on pen]

Third Place Match [Aug 24]
De Volewijckers      4-1 Vitesse             

Final [Aug 24]
E.D.O.              3-0 Volendam            

1953

Participants (4):
D.W.S.              (Amsterdam)
E.D.O.              (Haarlem)
Volendam            (Volendam)
De Volewijckers      (Amsterdam)

Semifinals [Aug 16]
De Volewijckers      1-1 D.W.S.              [D.W.S. on pen]
E.D.O.              1-1 Volendam            [E.D.O. on pen]

Third Place Match [Aug 16]
De Volewijckers      3-1 Volendam            

Final [Aug 16]
D.W.S.              2-3 E.D.O.              

1954

NB: not held; instead, De Volewijckers played a friendly against German guests.

[Aug 15]
De Volewijckers      1-4 SpVgg. Herten 07/12 


About this document

Sources: numerous newspaper articles available through Delpher; AFC (for the AROL tournament; however, this document contains several errors, including incorrect semifinal and final scores for D.W.S. in 1938 and wrong results for the complete first rounds in 1951 and 1961).

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Jul 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.