South Africa (Women) 2015


Sasol League 2015

Provincial Stage

Tables:
 
Eastern Cape (Inland Stream)
 1.Red Roses Ladies FC           12   9  2  1  48- 9  29  Playoff
 2.Cumakala FC                   12   7  2  3  27-20  23
 3.Eastern Rangers FC            12   6  2  4  30-27  20
 4.Mqanduli Ambasadors FC        12   6  2  4  18-17  20
 5.Golden City FC                12   4  5  3  29-16  17
 6.Amanqilo Birds                12   2  1  9  11-28   7
 7.All Stars XI                  12   1  0 11  10-56   3
 -.Coastal United Ladies FC      withdrew or excluded

Eastern Cape (Coastal B)
 1.Birmingham City FC            14  10  2  2  54-21  32  Playoff
 2.Thunderbirds                  14   9  5  0  44-13  32
 3.City Lads FC                  14   9  3  2  79-15  30
 4.Manchester Babes FC           14   7  3  4  31-26  24
 5.Mustangs Ladies FC            14   7  2  5  50-35  23
 6.Golden Stars                  14   3  1 10  26-61  10
 7.University of Fort Hare       14   3  0 11   9-69   9
 8.Liverpool Ladies              14   0  0 14   3-56   0

Playoff [date ?]
Red Roses                   bt  Birmingham City   
 
Free State
 1.Bloemfontein Celtic FC        28  28  0  0 236- 9  84
 2.Ace Milan                     28  22  1  5 132-17  67
 3.Maluti TVET College           28  21  1  6 163-38  64
 4.Kovsies                       28  18  4  6  82-27  58
 5.Tumahole Ladies               28  17  4  7  72-42  55
 6.Black Urban                   28  13  5 10  82-55  44
 7.Central University FS         28  12  7  9  63-67  43
 8.Mamello Ladies FC             28  11  6 11  65-57  39
 9.Ayebush FC                    28  12  1 15  60-99  37
10.Happy Ladies FC               28  11  2 15  43-86  35
11.Dinonyana Ladies              28  10  3 15  35-71  33
12.Nigol FC                      28   9  3 16  58-73  30
13.MO2KFA FC                     28   5  1 22  28-134 16
14.Lovelife FC                   28   2  0 26   7-202  6
15.Moleko Young Stars FC         28   0  0 28   7-156  0

Gauteng (Stream A)
 1.Mamelodi Sundowns Ladies FC   16  14  1  1  83- 4  43  Playoff
 2.University of Pretoria FC     16  12  3  1  69-13  39  [aka Tuks]
 3.Palace Super Falcons FC       16  12  2  2  83- 9  38
 4.TUT-PTA                       16   8  1  7  59-26  25
 5.VUT                           16   7  1  8  56-39  22
 6.Soweto Fabulous FC            16   6  2  8  32-45  20
 7.Blue Birds                    16   6  0 10  34-50  18
 8.Lusaka Ladies FC              16   1  0 15  16-118  3
 9.Crusaders FC                  16   1  0 15   4-132  3

Gauteng (Stream B)
 1.Croesus Ladies                16  15  1  0  50- 6  46  Playoff
 2.JVW                           16  11  3  2  56-14  36
 3.Springs Home Sweepers         16  10  1  5  67-16  31
 4.H.A. Zebra Force              16   8  2  6  45-31  26
 5.University of Johannesburg    16   7  2  7  37-25  23
 6.NWU Vaal Campus               16   6  1  9  17-22  19
 7.Pull Together                 16   6  1  9  31-38  19
 8.Katlehong Eagles              16   3  1 12  28-63  10
 9.Blyvoor Ladies FC             16   0  0 16   7-123  0

Playoff 

First Leg [Oct 24]
Mamelodi Sundows            4-0 Croesus

Second Leg [Oct 31]
Croesus                     1-2 Mamelodi Sundowns

KwaZulu Natal (Coastal Stream)
 1.Durban Ladies                 14   9  3  2  37-12  30  Playoff
 2.Remax Shooting Stars          14   9  3  2  38-21  30
 3.Lindelani Ladies              14   8  2  4  27-18  26
 4.Galaxy Ladies                 14   8  1  5  28-21  25
 5.Tiger Girls                   14   5  1  8  19-30  16
 6.Sunflower FC                  14   5  0  9  35-31  15
 7.Ntuzuma United                14   3  5  6  15-25  14
 8.KwaMashu Ladies               14   1  1 12  12-53   4

KwaZulu Natal (Inland Stream)
 1.DUT Midlands                  10   8  1  1  26- 4  25  Playoff
 2.Newcastle Ladies              10   7  2  1  40- 7  23
 3.Ducks Ladies                  10   6  1  3  22-11  19
 4.MUBS                          10   4  0  6   9-20  12
 5.Tottenham Ladies              10   3  0  7  14-13   9
 6.Simunye                       10   0  0 10   1-57   0
 
Playoff [date ?]
Durban Ladies               3-0 DUT Midlands   

Limpopo (Stream A)
 1.Kanatla Ladies                14  14  0  0  78- 4  42  Playoff
 2.Modimolle Ladies FC           14   9  0  5  31-20  27
 3.Moria Sweepers                14   8  1  5  31-27  25
 4.Cry Sport United Ladies FC    14   8  1  5  23-32  25
 5.Mphanama Ladies               14   7  1  6  37-27  22
 6.Re Tla Dira                   14   3  2  9  13-29  11
 7.University of Limpopo         14   3  0 11  14-41   9
 8.Development                   14   1  1 12   4-51   4

Limpopo (Stream B)
 1.Ma-Indies                     12  10  0  2  43- 9  30  Playoff
 2.Chippas Ladies FC             12   9  1  2  44-12  28
 3.Botlokwa Ladies               12   5  3  4  29-18  18
 4.Sisters Ladies                12   4  5  3  17-15  17
 5.Shayandima Morning Stars      12   5  0  7  18-26  15
 6.Real Mighty Girls FC          12   2  2  8   8-22   8
 7.Tshandana Young Stars         12   1  1 10   5-62   4
 -.Bakone Ladies                 expelled

Playoff [Nov 7]
Kanatla Ladies              3-1 Ma-Indies    

Mpumalanga (Stream A)
 1.Coal City Wizards             14  13  0  1  54- 6  39  Playoff
 2.Empumalanga Ladies            14  10  0  4  39-12  30
 3.St. Mary's Ladies             14   7  2  5  25-30  23
 4.FC Royal Knights              14   6  3  5  25-25  21
 5.Two Touch FC                  14   4  2  8  16-31  14
 6.Moving Church FC              14   3  3  8  15-29  12
 7.Leandra FC                    14   3  2  9  15-30  11
 8.Citizen FC                    14   3  2  9  12-38  11

Mpumalanga (Stream B)
 1.Nkomanzi Ladies FC            14  12  2  0  38-13  38  Playoff
 2.TK Stars Ladies               14   9  3  2  32-13  30
 3.Flamingo FC                   14   9  2  3  41-15  29
 4.Butterfly Ladies FC           14   7  3  4  27-22  24
 5.Tekamahala FC                 14   4  2  8  18-25  14
 6.Welverdiend United            14   3  4  7  23-31  13
 7.Francis Ladies                14   2  0 12  10-35   6
 8.Happy Girls FC                14   2  0 12   9-44   6

Playoff [date?]
Coal City Wizards           bt  Nkomanzi Ladies

Northern Cape (Stream A)
 1.RC Mills Ladies               14  12  1  1  41-10  37  Playoff
 2.Black Eagles Ladies           14  10  2  2  29-12  32
 3.Black Spurs                   14   9  1  4  35-18  28
 4.Dithakong Happy Ladies        14   6  2  6  17-21  20
 5.Kurara Ladies                 14   5  1  8  15-19  16
 6.Sesheng Ladies                14   4  3  7  16-30  15
 7.Men United Ladies             13   3  0 10  16-28   9
 8.Lop City Ladies               13   1  0 12   2-33   3
 -.Bergsig United                expelled or excluded

Northern Cape (Stream B)
 1.Galeshewe Ladies              14  11  1  2  79-16  34  Playoff
 2.Richmond United Ladies        14  11  0  3  33-13  33
 3.Royal Wizard Ladies           14   9  1  4  55-13  28
 4.Carnarvon Ladies              14   8  1  5  30-25  25
 5.Ritchie All Stars Ladies      14   6  0  8  41-36  18
 6.Mahobe Ladies                 14   5  1  8  20-43  16
 7.Junior Tigers Ladies          14   3  0 11   8-33   9
 8.Mighty Green Ladies           14   1  0 13   7-94   3

Playoff [Dec 1]
Galeshewe Ladies              3-2 RC Mills Ladies               [aet]

North West
 1.Als Puk Tawana                30  29  1  0 219-13  88
 2.Golden Ladies                 30  27  2  1 146-12  83
 3.Titans                        30  21  2  7 153-48  65
 4.Scorpion Ladies               30  20  3  7  84-52  63
 5.We-can Ladies                 30  19  4  7  67-51  61
 6.Kgopane Ladybird              30  17  4  9  80-58  55
 7.Clive United FC               30  14  2 14  57-95  44
 8.Bianca Academy                30  13  2 15  62-62  41
 9.Florentina FC                 30  10  8 12  48-78  38
10.North West University Ladies  28   9  4 15  39-61  31
11.Boitumelong United            29   9  4 16  54-81  31
12.Mafikeng Ladies               30  10  1 19  77-180 31
13.The Bold & The Beautiful      29   8  4 17  39-129 28
14.Super Girls                   30   5  3 22  31-86  18
15.Classic Academy               30   2  2 26  18-99   8
16.Western Tigers                30   2  0 28  13-82   6
 
Western Cape 
 1.Cape Town Roses               28  26  2  0 168-21  80
 2.UWC Ladies                    28  25  2  1 150-17  77
 3.Spurs Ladies                  28  25  0  3  89-21  75
 4.Knights FC                    28  19  1  8  91-40  58
 5.Milano Ladies United          28  13  4 11  59-85  43
 6.Santos Ladies                 28  13  0 15  58-80  39
 7.Portia United                 28  11  5 12  48-47  38
 8.Maties FC                     28  12  1 15  50-73  37
 9.CR Vasco da Gama              28  11  3 14  56-57  36
10.Dangerous Heroes              28  10  5 13  61-83  35
11.Ikamva FC                     28   9  6 13  60-73  33
12.Virgo                         28   6  4 18  31-80  22
13.Ambassadors                   28   4  2 22  25-99  14
14.Plett Ladies                  28   3  4 21  24-98  13
15.Paarl United                  28   2  3 23  25-121  9
 -.Red Eagles FC                 expelled

 
National Championship

NB: in Sasolburg, Free State

Round 1 [Dec 7]
Mamelodi Sundowns           2-0 ALS Puk Tawana              [also reported 3-0]
Cape Town Roses             4-0 Red Roses         
Coal City Wizards           0-2 Kanatla Ladies
 
Round 2 [Dec 8]
ALS Puk Tawana              6-0 Galeshewe Ladies            [also reported 5-0]
Bloemfontein Celtic         0-2 Cape Town Roses
Durban Ladies               3-0 Coal City Wizards           [also reported 2-0] 
 
Round 3 [Dec 9]
Galeshewe Ladies           1-25 Mamelodi Sundowns   
Red Roses                   0-0 Bloemfontein Celtic    
Kanatla Ladies              0-0 Durban Ladies      
 
Group A
 1.Mamelodi Sundowns Ladies FC (Gauteng)     2   2  0  0  27- 1   6  Semifinals
 2.Als Puk Tawana (North West)               2   1  0  1   6- 2   3
 3.Galeshewe Ladies (Northern Cape)          2   0  0  2   1-31   0
 
Group B
 1.Cape Town Roses (Western Cape)            2   2  0  0   6- 0   6  Semifinals
 2.Bloemfontein Celtic FC (Free State)       2   0  1  1   0- 2   1
 3.Red Roses Ladies FC (Eastern Cape)        2   0  1  1   0- 4   1

Group C
 1.Durban Ladies (Kwa-Zulu Natal)            2   1  1  0   3- 0   4  Semifinals
 2.Kanatla Ladies (Limpopo)                  2   1  1  0   2- 0   4  Semifinals  (best runners-up)
 3.Coal City Wizards FC  (Mpumalanga)        2   0  0  2   0- 5   0   
  
NB: Galeshewe Ladies ranked ninth as worst third placed team

Seventh Place Playoff [Dec 11]
Coal City Wizards           1-2 Red Roses Ladies
 
Fifth Place Playoff [Dec 11]
Als Puk Tawana              0-1 Bloemfontein Celtic

Semifinals [Dec 11]
Durban Ladies               0-7 Mamelodi Sundowns
Kanatla Ladies              0-2 Cape Town Roses 
 
Third Place Match [Dec 13]
Kanatla Ladies              4-1 Durban Ladies               [aet]
 
Final [Dec 13]
Mamelodi Sundowns           5-0 Cape Town Roses



2014

2016

list of champions.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 15 Dec 2016

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2016
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.