South Africa 2019/20


ABSA Premiership
Cup Tournaments

ABSA Premiership

Table: 

 1.Kaizer Chiefs                    22  15  3  4  40-17  48
 2.Mamelodi Sundowns                21  13  5  3  30-15  44  [C]
 3.SuperSport United                24  11  7  6  34-21  40
 4.Orlando Pirates                  23  11  7  5  35-26  40
 5.Maritzburg United                24  10  9  5  23-17  39
 6.Bidvest Wits University          21  11  5  5  25-17  38
 7.Lamontville Golden Arrows        23   8  8  7  21-26  32
 8.Highlands Park                   24   8  7  9  26-31  31
 9.Bloemfontein Celtic              23   7  7  9  33-33  28
10.Cape Town City                   23   6  9  8  30-32  27
11.Stellenbosch FC                  24   7  6 11  21-30  27  [P]
12.Chippa United                    24   6  8 10  15-23  26
13.Baroka FC                        24   6  5 13  15-21  23
14.Polokwane City                   24   7  2 15  21-32  23
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.AmaZulu                          24   6  5 13  14-27  23
-----------------------------------------------------------
16.Black Leopards                   24   5  5 14  21-36  20

Round 1
[Aug 3]
Baroka                   2-2 Cape Town City           
Chippa United            0-0 Stellenbosch             
Mamelodi Sundowns        2-0 SuperSport United        
Orlando Pirates          3-1 Bloemfontein Celtic      
AmaZulu                  0-3 Wits University          
[Aug 4]
Black Leopards           0-1 Polokwane City           
Golden Arrows            1-0 Maritzburg United        
Highlands Park           2-3 Kaizer Chiefs            

Round 2
[Aug 6]
Wits University          0-1 Baroka                   
[Aug 9]
Maritzburg United        1-1 Highlands Park           
[Aug 10]
Polokwane City           1-0 AmaZulu                  
Cape Town City           1-0 Stellenbosch             
Kaizer Chiefs            1-0 Black Leopards           
[Aug 11]
Bloemfontein Celtic      5-0 Golden Arrows            
[Aug 14]
Chippa United            1-1 Mamelodi Sundowns        
SuperSport United        3-0 Orlando Pirates          

Round 3
[Aug 14]
Polokwane City           0-1 Wits University          
[Aug 20]	
AmaZulu                  0-0 Orlando Pirates          
Mamelodi Sundowns        1-1 Cape Town City           
[Aug 24]
Black Leopards           1-1 Highlands Park           
Golden Arrows            2-1 Chippa United            
Kaizer Chiefs            1-1 SuperSport United        
Baroka                   0-0 Bloemfontein Celtic      
Stellenbosch             0-0 Maritzburg United        

Round 4
[Aug 27]
Cape Town City           1-2 Kaizer Chiefs            
Highlands Park           2-1 AmaZulu                  
[Aug 28]
Baroka                   0-2 SuperSport United        
Wits University          2-1 Stellenbosch             
Bloemfontein Celtic      1-2 Mamelodi Sundowns        
Chippa United            0-0 Polokwane City           
Maritzburg United        0-1 Black Leopards           
Orlando Pirates          0-0 Golden Arrows            

Round 5
[Sep 14]
Golden Arrows            1-1 AmaZulu                  
Orlando Pirates          2-1 Chippa United            
Kaizer Chiefs            0-1 Polokwane City           
SuperSport United        3-3 Cape Town City           
[Sep 15]
Black Leopards           0-2 Baroka                   
Bloemfontein Celtic      2-1 Stellenbosch             
[Oct 23]
Mamelodi Sundowns        1-0 Highlands Park           
[Feb 12]
Wits University          0-1 Maritzburg United        

Round 6
[Sep 21]
Chippa United            0-0 Bloemfontein Celtic      
Polokwane City           3-1 SuperSport United        
Stellenbosch             2-2 Black Leopards           
Mamelodi Sundowns        2-1 Maritzburg United        
Wits University          4-3 Orlando Pirates          
[Sep 22]
Baroka                   1-2 Highlands Park           
Cape Town City           1-1 Golden Arrows            
[Sep 24]
AmaZulu                  0-2 Kaizer Chiefs            

Round 7
[Sep 27]
Maritzburg United        1-0 Chippa United            
[Sep 28]
Golden Arrows            2-2 Stellenbosch             
Orlando Pirates          3-3 Cape Town City           
Kaizer Chiefs            1-0 Baroka                   
SuperSport United        1-0 AmaZulu                  
[Sep 29]
Black Leopards           1-0 Bloemfontein Celtic      
Highlands Park           2-0 Polokwane City           
[Dec 17]
Wits University          1-1 Mamelodi Sundowns        

Round 8
[Oct 1]
AmaZulu                  2-1 Cape Town City           
Chippa United            0-1 Wits University          
Kaizer Chiefs            2-0 Golden Arrows            
[Oct 2]
Black Leopards           1-2 Mamelodi Sundowns        
Maritzburg United        1-0 Baroka                   
Polokwane City           0-2 Stellenbosch             
[Oct 29]
Highlands Park           0-1 Orlando Pirates          
[Oct 30]
Bloemfontein Celtic      1-1 SuperSport United        

Round 9
[Oct 25]
Cape Town City           0-1 Maritzburg United        
SuperSport United        2-2 Black Leopards           
[Oct 26]
Golden Arrows            2-1 Polokwane City           
Stellenbosch             1-0 Orlando Pirates          
Highlands Park           2-0 Chippa United            
[Oct 27]
Baroka                   0-1 AmaZulu                  
Mamelodi Sundowns        0-2 Kaizer Chiefs            
[Jan 15]
Wits University          3-2 Bloemfontein Celtic      

Round 10
[Nov 5]
Bloemfontein Celtic      3-1 Highlands Park           
Orlando Pirates          0-0 Maritzburg United        
SuperSport United        0-0 Golden Arrows            
[Nov 6]
Baroka                   0-0 Mamelodi Sundowns        
Chippa United            0-2 Kaizer Chiefs            
AmaZulu                  2-0 Stellenbosch             
Cape Town City           5-3 Polokwane City           
[Mar 10]
Wits University          1-0 Black Leopards           

Round 11
[Nov 8]
Wits University          0-1 SuperSport United        
Maritzburg United        2-2 Bloemfontein Celtic      
[Nov 9]
Polokwane City           0-1 Baroka                   
Stellenbosch             0-0 Highlands Park           
AmaZulu                  0-2 Chippa United            
Kaizer Chiefs            3-2 Orlando Pirates          
[Nov 10]
Golden Arrows            3-2 Mamelodi Sundowns        
Black Leopards           2-1 Cape Town City           

Round 12
[Nov 26]
Highlands Park           1-1 Wits University          
Mamelodi Sundowns        1-0 AmaZulu                  
Orlando Pirates          3-2 Polokwane City           
[Nov 27]
Maritzburg United        0-2 SuperSport United        
Bloemfontein Celtic      0-0 Cape Town City           
Baroka                   0-1 Golden Arrows            
Stellenbosch             0-4 Kaizer Chiefs            
Chippa United            3-0 Black Leopards           

Round 13
[Nov 30]
Polokwane City           0-1 Bloemfontein Celtic      
Cape Town City           0-0 Highlands Park           
Black Leopards           2-1 Golden Arrows            
SuperSport United        1-1 Stellenbosch             
[Dec 1]
AmaZulu                  0-0 Maritzburg United        
Chippa United            0-0 Baroka                   
[Mar 17]
Mamelodi Sundowns         -  Orlando Pirates          
[Mar 18]
Kaizer Chiefs             -  Wits University          

Round 14
[Dec 6]
SuperSport United        2-0 Highlands Park           
[Dec 7]
Black Leopards           0-0 AmaZulu                  
Baroka                   2-2 Orlando Pirates          
Cape Town City           0-1 Chippa United            
Kaizer Chiefs            5-3 Bloemfontein Celtic      
[Dec 8]
Polokwane City           0-1 Maritzburg United        
[Dec 11]
Mamelodi Sundowns        3-1 Stellenbosch             
[Dec 12]
Golden Arrows            0-1 Wits University          

Round 15
[Dec 20]
Wits University          2-0 Cape Town City           
[Dec 21]
Baroka                   0-1 Stellenbosch             
Orlando Pirates          3-1 Black Leopards           
Highlands Park           2-0 Golden Arrows            
Mamelodi Sundowns        1-0 Polokwane City           
Chippa United            1-0 SuperSport United        
[Dec 22]
Bloemfontein Celtic      1-2 AmaZulu                  
Maritzburg United        1-1 Kaizer Chiefs            

Round 16
[Jan 3]
Maritzburg United        2-1 Golden Arrows            
[Jan 4]
Stellenbosch             0-2 Wits University          
Polokwane City           2-0 Chippa United            
Bloemfontein Celtic      1-1 Orlando Pirates          
SuperSport United        2-1 Kaizer Chiefs            
AmaZulu                  0-3 Mamelodi Sundowns        
[Jan 5]
Highlands Park           2-1 Black Leopards           
Cape Town City           1-0 Baroka                   

Round 17
[Jan 7]
Stellenbosch             1-2 Bloemfontein Celtic      
Polokwane City           1-4 Orlando Pirates          
Mamelodi Sundowns        0-0 Wits University          
[Jan 8]
Golden Arrows            1-0 Baroka                   
SuperSport United        2-2 Maritzburg United        
Cape Town City           2-2 AmaZulu                  
Kaizer Chiefs            3-0 Highlands Park           
Black Leopards           1-2 Chippa United            

Round 18
[Jan 11]
Baroka                   1-0 Polokwane City           
Highlands Park           1-4 Stellenbosch             
Chippa United            0-0 Maritzburg United        
[Jan 12]
AmaZulu                  0-2 SuperSport United        
Bloemfontein Celtic      4-2 Black Leopards           
Kaizer Chiefs            3-0 Cape Town City           
[Jan 15]
Orlando Pirates          1-0 Mamelodi Sundowns        
[Apr 21]
Wits University           -  Golden Arrows            

Round 19
[Jan 17]
Maritzburg United        1-0 AmaZulu                  
Stellenbosch             1-0 Baroka                   
[Jan 18]
Black Leopards           1-1 Kaizer Chiefs            
Orlando Pirates          3-1 Highlands Park           
Cape Town City           2-0 Wits University          
[Jan 19]
Bloemfontein Celtic      1-1 Chippa United            
Polokwane City           1-1 Golden Arrows            
SuperSport United        1-2 Mamelodi Sundowns        

Round 20
[Jan 24]
Cape Town City           1-0 Black Leopards           
SuperSport United        3-0 Chippa United            
[Jan 25]
Golden Arrows            0-1 Kaizer Chiefs            
Stellenbosch             1-0 Polokwane City           
Orlando Pirates          1-0 AmaZulu                  
[Jan 26]
Baroka                   2-1 Maritzburg United        
[Feb 19]
Wits University          2-2 Highlands Park           
Mamelodi Sundowns        2-1 Bloemfontein Celtic      

Round 21
[Jan 31]
Maritzburg United        1-1 Cape Town City           
[Feb 1]
Golden Arrows            1-0 SuperSport United        
Chippa United            1-2 Orlando Pirates          
Highlands Park           1-0 Baroka                   
[Feb 2]
AmaZulu                  1-0 Polokwane City           
Black Leopards           2-1 Stellenbosch             
[Apr 15]
Bloemfontein Celtic       -  Wits University          
Kaizer Chiefs             -  Mamelodi Sundowns        

Round 22
[Feb 14]
Stellenbosch             1-0 SuperSport United        
[Feb 15]
Baroka                   0-1 Wits University          
Highlands Park           2-0 Bloemfontein Celtic      
Mamelodi Sundowns        3-0 Chippa United            
Kaizer Chiefs            1-2 Maritzburg United        
AmaZulu                  1-2 Golden Arrows            
[Feb 16]
Black Leopards           0-1 Orlando Pirates          
Polokwane City           3-2 Cape Town City           

Round 23
[Feb 28]
Maritzburg United        3-0 Stellenbosch             
[Feb 29]
Golden Arrows            1-1 Highlands Park           
Orlando Pirates          0-1 Kaizer Chiefs            
Chippa United            1-0 AmaZulu                  
SuperSport United        2-0 Wits University          
[Mar 1]
Bloemfontein Celtic      2-1 Baroka                   
Polokwane City           2-1 Black Leopards           
[tba]
Cape Town City            -  Mamelodi Sundowns        

Round 24
[Mar 6]
Maritzburg United        1-0 Polokwane City           
[Mar 7]
Baroka                   2-0 Black Leopards           
Golden Arrows            0-0 Orlando Pirates          
Wits University          0-0 Chippa United            
Kaizer Chiefs            0-1 AmaZulu                  
[Mar 8]
Cape Town City           2-0 Bloemfontein Celtic      
Highlands Park           0-2 SuperSport United        
[Mar 11]
Stellenbosch             0-1 Mamelodi Sundowns        

Table:

 1.Kaizer Chiefs                    22  15  3  4  40-17  48
 2.Mamelodi Sundowns                21  13  5  3  30-15  44  [C]
 3.SuperSport United                24  11  7  6  34-21  40
 4.Orlando Pirates                  23  11  7  5  35-26  40
 5.Maritzburg United                24  10  9  5  23-17  39
 6.Bidvest Wits University          21  11  5  5  25-17  38
 7.Lamontville Golden Arrows        23   8  8  7  21-26  32
 8.Highlands Park                   24   8  7  9  26-31  31
 9.Bloemfontein Celtic              23   7  7  9  33-33  28
10.Cape Town City                   23   6  9  8  30-32  27
11.Stellenbosch FC                  24   7  6 11  21-30  27  [P]
12.Chippa United                    24   6  8 10  15-23  26
13.Baroka FC                        24   6  5 13  15-21  23
14.Polokwane City                   24   7  2 15  21-32  23
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.AmaZulu                          24   6  5 13  14-27  23
-----------------------------------------------------------
16.Black Leopards                   24   5  5 14  21-36  20


Cup Tournaments 2019/20

FA Cup | Telkom Knockout Cup | MTN 8 Cup
Nedbank FA Cup 2019/20 Preliminary Round [Nov 29] Moroka Swallows 1-1 Royal Eagles [aet, 0-3 pen] Real Kings 3-1 Steenberg United [Nov 30] Richards Bay 1-2 Ajax Cape Town Free State Stars 1-2 TS Sporting Jomo Cosmos 2-1 TUKS Mbombela United 1-0 JDR Stars [Dec 1] TS Galaxy 1-0 Cape Umoya United Tshakhuma TM 3-4 Uthongathi FC [aet] Round 1 [Feb 5] Chippa United 3-0 TS Galaxy [Feb 6] Ajax Cape Town 2-2 TS Sporting [aet, 3-4 pen] [Feb 7] Stellenbosch FC 2-2 Maritzburg United [aet, 4-5 pen] [Feb 8] Amavarara FC 2-1 Super Eagles Passion FC 2-3 Real Kings [aet] Highlands Park 2-0 Uthongathi FC Kaizer Chiefs 1-0 Royal Eagles Mamelodi Sundowns 1-0 SuperSport United Bloemfontein Celtic 4-1 AmaZulu VUT Students 2-2 Golden Arrows [aet, 6-5 pen] [Feb 9] Jomo Cosmos 0-1 Hungry Lions Black Leopards 4-0 North West University Mbombela United 1-0 Cape Town City Orlando Pirates 3-3 Wits University [aet, 2-3 pen] [Feb 11] Zizwe United 0-1 Happy Wanderers Polokwane City 0-1 Baroka 1/8 Finals [Feb 21] Black Leopards 2-0 Amavarara FC [Feb 22] Happy Wanderers 3-4 TS Sporting [aet] Mbombela United 1-2 Real Kings Highlands Park 1-1 Kaizer Chiefs [aet, 5-4 pen] Bloemfontein Celtic 3-2 Maritzburg United [Feb 23] Baroka 2-2 Hungry Lions [aet, 4-2 pen] Mamelodi Sundowns 2-0 VUT Students [Feb 24] Wits University 2-0 Chippa United Quarterfinals [Mar 13] Real Kings 0-4 Wits University [Mar 14] Baroka 1-0 Black Leopards Highlands Park 0-1 Mamelodi Sundowns [aet] [Mar 15] TS Sporting 1-1 Bloemfontein Celtic [aet, 2-3 pen] Semifinals Mamelodi Sundowns - Wits University Baroka - Bloemfontein Celtic Telkom Knockout Cup 2019 Round 1 [Oct 18] Maritzburg United 1-1 Wits University [aet, 3-1 pen] [Oct 19] Cape Town City 1-1 Kaizer Chiefs [aet, 2-4 pen] Golden Arrows 1-0 Polokwane City [aet] Orlando Pirates 1-0 Stellenbosch FC SuperSport United 1-1 Baroka [aet, 3-2 pen] [Oct 20] Highlands Park 0-0 Black Leopards [aet, 6-5 pen] Mamelodi Sundowns 5-0 AmaZulu [Oct 22] Chippa United 1-0 Bloemfontein Celtic Quarterfinals [Nov 1] Maritzburg United 1-1 Highlands Park [aet, 4-2 pen] [Nov 2] Kaizer Chiefs 2-2 Orlando Pirates [aet, 4-2 pen] SuperSport United 0-1 Golden Arrows [Nov 3] Chippa United 2-2 Mamelodi Sundowns [aet, 3-4 pen] Semifinals [Nov 23] Golden Arrows 1-2 Mamelodi Sundowns [Nov 24] Kaizer Chiefs 1-2 Maritzburg United Final [Dec 14, Moses Mabhida Stadium, Durban] Maritzburg United 1-2 Mamelodi Sundowns MTN 8 2019 Quarterfinals [Aug 17] Cape Town City 0-2 Polokwane City Orlando Pirates 0-1 Highlands Park Mamelodi Sundowns 3-1 Bloemfontein Celtic [Aug 18] Wits University 0-3 SuperSport United Semifinals First Legs [Aug 31] Polokwane City 0-0 Highlands Park {Sep 1] SuperSport United 1-1 Mamelodi Sundowns Second Legs {Sep 17] Highlands Park 0-0 Polokwane City [aet, 4-3 pen] {Sep 18] Mamelodi Sundowns 0-2 SuperSport United Final [Oct 5, Orlando Stadium, Johannesburg] Highlands Park 0-1 SuperSport United

2018/19.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Apr 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.