Congo-Kinshasa (DR Congo) 2012


Division Une (national championship)
Tournoi de la Montée
regional and urban leagues

Division Une 2012

Final Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)           23  21  1  1  65- 6  64  Champions
 2.AS Vita Club (Kinshasa)           23  20  2  1  56-12  62
 3.DC Motema Pembe (Kinshasa)        23  18  1  4  42- 6  55
 4.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)     23  11  6  6  33-17  39
 5.TP Molunge (Mbandaka)             23  10  4  9  23-25  34
 6.TC Elima (Matadi)                 23  10  3 10  25-28  33
 7.OC Muungano (Bukavu)              23   9  5  9  26-26  32
 8.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi) 23   8  7  8  20-15  31
 9.DC Virunga (Goma)                 23   7  4 12  22-35  25
10.US Tshinkunku (Kananga)           23   4  8 11  14-39  20
11.CS Makiso (Kisangani)             23   5  3 15  16-36  18
------------------------------------------------------------
12.AS Vutuka (Kikwit)                23   4  4 15   9-42  16  Relegated
13.AS Saint-Luc (Kananga)            23   2  8 13  17-40  14  Relegated
14.AC Nkoy (Kindu)                   23   4  0 19  10-51  12  Relegated

Round 1
[Feb 12]
FC Nkoy               1-3 OC Muungano           
TC Elima              0-2 DC Motema Pembe       
[Feb 14]
DC Virunga            1-0 CS Makiso             
[Feb 15]
AS Saint-Luc          awd FC Saint-Eloi Lupopo  [awarded 0-3]
AS V. Club            2-1 SM Sanga Balende      
[Feb 17]
TP Mazembe            5-0 US Tshinkunku         
[Apr 8]
AS Vutuka             0-2 TP Molunge            

Round 2
[Feb 19]
FC Nkoy               0-2 AS Vutuka             
OC Muungano           2-0 DC Virunga            
[Feb 26]
DC Motema Pembe       3-1 AS Saint-Luc          
FC Saint-Eloi Lupopo  2-0 CS Makiso             
US Tshinkunku         2-0 TC Elima              
[Mar 6]
SM Sanga Balende      0-1 TP Mazembe            
[Mar 13]
TP Molunge            1-4 AS V. Club            

Round 3 
[Mar 11]
AS Saint-Luc          1-1 US Tshinkunku         
FC Saint-Eloi Lupopo  2-0 OC Muungano           
[Mar 13]
TC Elima              0-2 SM Sanga Balende      
[Mar 14]
CS Makiso             awd DC Motema Pembe       [awarded 0-3]
[Mar 25]
AS Vutuka             0-1 DC Virunga            
TP Molunge            2-0 FC Nkoy               
[Apr 15]
AS V. Club            2-2 TP Mazembe            

Round 4
[Mar 18]
DC Motema Pembe       1-0 OC Muungano           
TP Molunge            0-2 TP Mazembe            
[Mar 20]
DC Virunga            2-0 FC Nkoy               
SM Sanga Balende      2-2 AS Saint-Luc          
[Apr 29]
TC Elima              awd AS V. Club            [awarded 0-3]
[Jun 3]
US Tshinkunku         1-1 CS Makiso             
[Jun 9]
FC Saint-Eloi Lupopo  3-0 AS Vutuka             

Round 5
[Apr 1]
AS Saint-Luc          2-1 DC Virunga            
AS Vutuka             0-3 OC Muungano           
CS Makiso             awd FC Nkoy               [awarded 3-0]
SM Sanga Balende      4-0 TP Molunge            
[Apr 26]
AS V. Club            4-0 US Tshinkunku         
[May 13]
TC Elima              0-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Jun 24]
TP Mazembe            2-1 DC Motema Pembe       

Round 6
[Apr 11]
AS Saint-Luc          1-3 TP Mazembe            
AS V. Club            5-0 CS Makiso             
[Apr 15]
FC Saint-Eloi Lupopo  3-0 DC Virunga            
SM Sanga Balende      3-0 OC Muungano           
[Apr 19]
TP Molunge            1-2 TC Elima              
[Apr 20]
AS Vutuka             0-0 US Tshinkunku         
[May 2]
FC Nkoy               0-3 DC Motema Pembe       

Round 7
[Apr 22]
DC Motema Pembe       0-1 AS V. Club            
TP Mazembe            1-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Apr 25]
FC Nkoy               2-1 AS Saint-Luc          
TC Elima              0-0 DC Virunga            
[May 1]
CS Makiso             0-1 AS Vutuka             
OC Muungano           0-1 TP Molunge             
US Tshinkunku         0-0 SM Sanga Balende      

Round 8
[May 6]
DC Motema Pembe       1-0 AS Vutuka             
DC Virunga            0-0 TP Molunge            
FC Nkoy               0-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
TP Mazembe            6-0 TC Elima              
[May 9]
CS Makiso             0-1 SM Sanga Balende      
[May 17]
OC Muungano           0-0 US Tshinkunku         
[May 20]
AS Saint-Luc          1-3 AS V. Club            

Round 9
[May 20]
DC Motema Pembe       4-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
US Tshinkunku         2-1 DC Virunga            
[May 22]
CS Makiso             1-2 TC Elima              
[May 24]
TP Molunge            1-0 AS Saint-Luc 
[Jun 9]
SM Sanga Balende      awd FC Nkoy               [awarded 3-0; Nkoy dns]         
[Jul 1]
AS Vutuka             2-3 AS V. Club            
[Jul 12]
TP Mazembe            5-0 OC Muungano           

Round 10
[May 27]
OC Muungano           0-2 TC Elima              
[May 30]
AS Saint-Luc          0-0 CS Makiso             
[Jun 3]
DC Virunga            2-1 SM Sanga Balende      
TP Molunge            0-1 DC Motema Pembe       
[Jun 26]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-0 US Tshinkunku         
[Jun 27]
AS Vutuka             0-1 TP Mazembe            
[date?]
AS V. Club            awd FC Nkoy               [awarded 3-0; Nkoy suspended for no show Jun 9]

Round 11
[Jun 3]
AS Vutuka             0-0 AS Saint-Luc          
[Jun 9]
US Tshinkunku         1-1 TP Molunge            
OC Muungano           awd CS Makiso             [awarded 3-0; Makiso dns]
[Jun 20]
DC Motema Pembe       2-0 SM Sanga Balende      
DC Virunga            0-1 TP Mazembe            
[Jun 22]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-1 AS V. Club            
[date?]
TC Elima              awd FC Nkoy               [awarded 3-0; Nkoy suspended for no show Jun 9]

Round 12
[Jul 8]
AS Saint-Luc          0-1 TC Elima              
AS V. Club            3-1 OC Muungano           
DC Virunga            awd DC Motema Pembe       [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in 27']
TP Mazembe            awd CS Makiso             [awarded 3-0; Makiso suspended for no show Jun 9]
TP Molunge            0-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Jul 9]
SM Sanga Balende      6-0 AS Vutuka             
[Jul 12]
FC Nkoy               awd US Tshinkunku         [awarded 3-0; Tshinkunku dns]

Round 13
[Jul 15]
CS Makiso             awd TP Molunge            [awarded 0-3; Makiso suspended for no show Jun 9]
FC Nkoy               0-3 TP Mazembe            
TC Elima              2-0 AS Vutuka             
US Tshinkunku         awd DC Motema Pembe       [awarded 0-3; Tshinkunku suspended for no show Jul 12}
[Jul 19]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-1 SM Sanga Balende      
[Jul 22]
OC Muungano           2-1 AS Saint-Luc          
[Aug 3]
AS V. Club            3-0 DC Virunga            

NB: during the mid-season break it was decided the second half of the season would
    consists of 10 rounds of matches only; 3 entire rounds were cancelled (see
    rounds 24-26 below)

Round 14
[Aug 5]
AS Vutuka             2-0 TC Elima              
CS Makiso             0-0 OC Muungano           
DC Motema Pembe       2-0 TP Molunge            
DC Virunga            awd US Tshinkunku         [awarded 3-0; Tshinkunku suspended for no show Jul 12}
SM Sanga Balende      1-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Aug 9]
FC Nkoy               0-1 AS V. Club            
[date?]
TP Mazembe            awd AS Saint-Luc          [awarded 3-0]

Round 15
[Aug 12]
AS Saint-Luc          0-2 OC Muungano           
FC Nkoy               2-1 DC Virunga            
TP Molunge            0-1 CS Makiso             
[Aug 14]
SM Sanga Balende      1-0 TC Elima              
[Aug 16]
US Tshinkunku         2-0 AS Vutuka             
[Oct 27] 
AS V. Club            1-0 DC Motema Pembe       
[Nov 10] 
FC Saint-Eloi Lupopo  awd TP Mazembe            [awarded 0-3, Lupopo showed with 5 players]

Round 16
[Aug 18]
AS Saint-Luc          1-1 SM Sanga Balende      
[Aug 19]
DC Motema Pembe       3-0 CS Makiso             
FC Nkoy               1-2 TP Molunge            
US Tshinkunku         awd AS V. Club            [awarded 0-3; Tshinkunku forfeited]
[Aug 21]
AS Vutuka             0-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
DC Virunga            3-0 TC Elima              
[Sep 27]
OC Muungano           0-1 TP Mazembe            

Round 17
[Aug 26]
AS V. Club            4-1 TP Molunge            
DC Virunga            2-2 OC Muungano           
SM Sanga Balende      1-1 US Tshinkunku         
[Aug 28]
FC Nkoy               1-0 CS Makiso             
[Aug 29]
TC Elima              3-0 AS Saint-Luc          
[Sep 16]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-1 DC Motema Pembe       
[Oct 2]
TP Mazembe            5-0 AS Vutuka             

Round 18
[Sep 12]
AS Vutuka             1-0 CS Makiso             
DC Motema Pembe       2-0 DC Virunga            
[Sep 13]
FC Saint-Eloi Lupopo  awd FC Nkoy               [awarded 3-0; Nkoy dns]
[Sep 16]
AS Saint-Luc          2-2 TP Molunge            
OC Muungano           1-0 SM Sanga Balende      
TC Elima              3-1 US Tshinkunku         
[Nov 18]	 
TP Mazembe            awd AS V. Club            [awarded 3-0; AS V. Club dns]

Round 19
[Sep 16]
DC Virunga            awd AS V. Club            [awarded 0-3; abandoned at 0-1]
[Sep 19]
CS Makiso             1-2 TP Mazembe            
[Sep 23]
AS Saint-Luc          0-0 DC Motema Pembe       
AS Vutuka             abd SM Sanga Balende      [awarded 0-3; abandoned at 0-2 in 81']
FC Nkoy               awd TC Elima              [awarded 0-3; Nkoy suspended for no show Sep 13]
TP Molunge            1-0 US Tshinkunku         
[Sep 24]
OC Muungano           0-0 FC Saint-Eloi Lupopo  

Round 20
[Sep 30]
AS Saint-Luc          1-1 AS Vutuka             
CS Makiso             2-1 DC Virunga            
OC Muungano           awd AS V. Club            [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in 62']
TP Molunge            0-1 SM Sanga Balende      
US Tshinkunku         awd FC Nkoy               [awarded 3-0; Nkoy suspended for no show Sep 13]
[Oct 3]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-0 TC Elima              
[Nov 20]
DC Motema Pembe       1-0 TP Mazembe            [in Mbuji-Mayi]

Round 21
[Oct 7]
AS V. Club            3-0 AS Saint-Luc          
[Oct 8]
CS Makiso             awd US Tshinkunku         [awarded 3-0]
TC Elima              0-1 TP Molunge            
[Oct 9]
DC Motema Pembe       awd FC Nkoy               [awarded 3-0]
[Oct 14]
OC Muungano           awd AS Vutuka             [awarded 3-0]
[Oct 18]
DC Virunga            1-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Nov 7] 
TP Mazembe            4-0 SM Sanga Balende      

Round 22
[Oct 21]
AS Saint-Luc          awd FC Nkoy               [awarded 3-0]
TC Elima              3-1 CS Makiso             
TP Molunge            awd AS Vutuka             [awarded 3-0]
US Tshinkunku         awd OC Muungano           [awarded 0-3]
[Oct 23]
AS V. Club            1-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
SM Sanga Balende      1-0 DC Motema Pembe       
[Oct 24]
TP Mazembe            6-0 DC Virunga            

Round 23
[Oct 2]
DC Motema Pembe       awd US Tshinkunku         [awarded 3-0]
[Oct 8]
DC Virunga            awd AS Vutuka             [awarded 3-0]
[Oct 13]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-1 TP Molunge            
[Oct 14]
CS Makiso             awd AS Saint-Luc          [awarded 3-0]
[Oct 17]
TP Mazembe            awd FC Nkoy               [awarded 3-0]
[Oct 20]
SM Sanga Balende      0-0 AS V. Club            
[Oct 28]
TC Elima              1-1 OC Muungano           

NB: during the mid-season break it was decided the second half of the season would
    consist of 10 rounds of matches only; 3 entire rounds were cancelled (see
    rounds 24-26 below)

Round 24 [annulled]
AS V. Club            n/p AS Vutuka             
DC Motema Pembe       n/p TC Elima              
FC Saint-Eloi Lupopo  n/p AS Saint-Luc          
OC Muungano           n/p FC Nkoy               
SM Sanga Balende      n/p CS Makiso             
TP Molunge            n/p DC Virunga            
US Tshinkunku         n/p TP Mazembe            

Round 25 [annulled]
AS Vutuka             n/p DC Motema Pembe       
CS Makiso             n/p AS V. Club            
DC Virunga            n/p AS Saint-Luc          
FC Nkoy               n/p SM Sanga Balende      
TC Elima              n/p TP Mazembe            
TP Molunge            n/p OC Muungano           
US Tshinkunku         n/p FC Saint-Eloi Lupopo  
 
Round 26 [annulled]
AS V. Club            n/p TC Elima              
AS Vutuka             n/p FC Nkoy               
CS Makiso             n/p FC Saint-Eloi Lupopo  
OC Muungano           n/p DC Motema Pembe       
SM Sanga Balende      n/p DC Virunga            
TP Mazembe            n/p TP Molunge            
US Tshinkunku         n/p AS Saint-Luc          

Final Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)           23  21  1  1  65- 6  64  Champions
 2.AS Vita Club (Kinshasa)           23  20  2  1  56-12  62
 3.DC Motema Pembe (Kinshasa)        23  18  1  4  42- 6  55
 4.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)     23  11  6  6  33-17  39
 5.TP Molunge (Mbandaka)             23  10  4  9  23-25  34
 6.TC Elima (Matadi)                 23  10  3 10  25-28  33
 7.OC Muungano (Bukavu)              23   9  5  9  26-26  32
 8.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi) 23   8  7  8  20-15  31
 9.DC Virunga (Goma)                 23   7  4 12  22-35  25
10.US Tshinkunku (Kananga)           23   4  8 11  14-39  20
11.CS Makiso (Kisangani)             23   5  3 15  16-36  18
------------------------------------------------------------
12.AS Vutuka (Kikwit)                23   4  4 15   9-42  16  Relegated
13.AS Saint-Luc (Kananga)            23   2  8 13  17-40  14  Relegated
14.AC Nkoy (Kindu)                   23   4  0 19  10-51  12  Relegated

Tournoi de la Montée 2012/13

Groupe A | Groupe B | Groupe C

Groupe A (Kinshasa)

Round 1 [Dec 16]
FC Nord Sport         4-2 FC Lumière
Rojolu SC             1-1 AS Ndombe

Round 2 [Dec 18]
FC Lumière            2-1 AS Ndombe
Rojolu SC             1-0 FC Nord Sport

Round 3 [Dec 20]
AS Ndombe             2-2 FC Nord Sport
Rojolu SC             2-0 FC Lumière

Final Table:

 1.Rojolu SC (Kinshasa)               3   2  1  0   4- 1   7  [*]  Promoted
------------------------------------------------------------
 2.FC Nord Sport (Matadi)             3   1  1  1   6- 5   4
 3.FC Lumière (Mbandaka)              3   1  0  2   4- 7   3
 4.AS Ndombe (Bandundu)               3   0  2  1   4- 5   2

[*] Rojolu = Roméo Jordan Lukaku

Groupe B (Lubumbashi)

Round 1 [Dec 16]
CS Don Bosco          6-1 US Kasaï

Round 2 [Dec 18]
CS Don Bosco          3-0 US Kasaï

Final Table:

 1.CS Don Bosco (Lubumbashi)          2   2  0  0   9- 1  6  Promoted
------------------------------------------------------------
 2.US Kasaï (Mbuji-Mayi)              2   0  0  2   1- 9   0
 -.JS Kananga (Kananga)               withdrew

NB: JS Kananga (which had been scheduled to play Don Bosco on Dec 18 and US Kasaï on Dec 20)
    withdrew, upon which the remaining two teams played each other twice

Groupe C (Kisangani)

Round 1 [Jan 8, 2013]
AS Dauphins Noirs     1–0 Maniema Union         
CS Monama             0-1 OC Bukavu Dawa        

Round 2 [Jan 10, 2013]
CS Monama             4-0 Maniema Union         
OC Bukavu Dawa        0-0 AS Dauphins Noirs     

Round 3 [Jan 12, 2013]
Maniema Union         0-1 OC Bukavu Dawa        
CS Monama             1-2 AS Dauphins Noirs     

Final Table:

 1.AS Dauphins Noirs (Goma)           3   2  1  0   3- 1   7  Promoted
------------------------------------------------------------
 2.OC Bukavu Dawa (Bukavu)            3   2  1  0   2- 0   7
 3.CS Monama (Kisangani)              3   1  0  2   5- 3   3
 4.Maniema Union (Kindu)              3   0  0  3   0- 6   0


Regional and Urban Leagues

Kinshasa 2010/11

Table:
 
 1.SC Rojolu                         19                   45  Champions 
 2.FC Tornado                        19                   39
 3.OCK                               19                   35
  .
 9.AS Dragons
  .
------------------------------------------------------------
15.CS Style                                                   Relegated
16.AC Normand                                                 Relegated                                    
17.FC Pibol                                                   Relegated 
18.FC Azur                                                    Relegated  
19.New Canon Bucomeca                                         Relegated  
20.FC Stars                                                   Relegated  

Lubumbashi 2011/12

Table:

 1.TP Mazembe                        17  14  3  0  49- 5  45
 2.SCOM Mikishi                      17  12  3  2  30-14  39
 3.CS Don Bosco                      17  10  3  4  33-17  33
 4.AS New Soger                      17   9  5  3  21-12  32
 5.FC Lupopo                         17  10  4  3  38-11  31  [-3]
 6.FC Lubumbashi                     17   8  7  2  28-15  32
 7.US Kenya                          17   8  5  4  23-14  29
 8.FC Saint Pierre                   17   8  4  5  25-19  28
 9.Blessing FC                       17   7  2  8  17-23  23
10.FC Corbeaux                       17   6  2  9  27-27  20
11.RCGM                              17   4  8  5  17-19  20
12.FC Simba                          17   4  7  6  17-19  19
13.FC Ngwena                         17   3  5  9  12-21  14
14.JS Groupe Bazano                  17   3  5  9  17-35  14
15.FC Kawaya                         17   2  5 10  17-43  11
16.US New Vijana                     17   3  1 13  16-50  10
17.FC GR                             17   1  5 11  10-31   8
18.OCL City                          17   1  4 12   9-37   7
 
NB: 2 more losses than wins; total goal difference +4

2011

2013

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 22 Mar 2013

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.