Congo-Kinshasa (DR Congo) 2019/20


Linafoot 2019/20

Linafoot 2019/20

Final Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)            20  17  2  1  48- 9  53  [C]  Champions
 2.AS Vita Club (Kinshasa)            23  13  9  1  40-12  48
 3.AS Maniema Union (Kindu)           21  14  4  3  42-15  46
 4.DC Motema Pembe (Kinshasa)         21  12  6  3  40-16  42
 5.JS Groupe Bazano (Lubumbashi)      19  11  4  4  21-11  37
 6.FC Renaissance du Congo (Kinshasa) 24  11  4  9  32-29  37  [!]
 7.Académic Club Rangers (Kinshasa)   25   6 11  8  27-28  29
 8.Racing Club Kinshasa (Kinshasa)    23   6 10  7  25-22  28  [P]
 9.Lubumbashi Sport (Lubumbashi)      23   7  6 10  16-20  27
10.CS Don Bosco (Lubumbashi)          23   4 13  6  23-23  25
11.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi)  22   5  9  8  24-25  24
12.FC Simba (Kolwezi)                 22   6  4 12  15-31  22  [P]
13.AS Dauphin Noir (Goma)             22   4  6 12  12-32  18
-------------------------------------------------------------
14.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)      19   4  5 10  17-35  17
15.OC Bukavu Dawa (Bukavu)            23   4  2 17  15-49  14  [P]  Relegated
16.AS Nyuki (Butembo)                 22   3  3 16  15-55  12       Relegated

[!] Renaissance were excluded on Sep 3 following fan violence after their
    second match, at home to Sanga Balende on Sep 2 and suspended for both
    the 2019/20 and the 2020/21 season; however, they were readmitted in
    October

NB: league abandoned on May 13; the table as of Mar 16 is final; TP Mazembe
    declared champions, AS Vita Club qualified for CAF Championship league,
    AS Maniema Union and DC Motema Pembe for CAF Confederations League;
    bottom-2 clubs relegated

Round 1
[Aug 16]
DC Motema Pembe       0-0 FC Lubumbashi Sport   
[Aug 18]
SM Sanga Balende      2-2 CS Don Bosco          
[Aug 19]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-0 AC Rangers            
[Aug 20]
TP Mazembe            6-0 OC Bukavu Dawa        
[Aug 21]
RCK                   0-0 AS Vita Club          
[Sep 28]
AS Dauphin Noir       awd AS Nyuki              [awarded 3-0, originally 1-2]
[Oct 30]
JS Groupe Bazano      2-0 FC Simba              
[Dec 18]
AS Maniema Union      2-0 FC Renaissance        

Round 2
[Aug 25]
FC Simba              1-4 TP Mazembe            
[Aug 27]
AS Nyuki              0-1 JS Groupe Bazano      
[Aug 30]
RCK                   0-3 DC Motema Pembe       
[Sep 2]
FC Renaissance        awd SM Sanga Balende      [awarded 0-3; originally 1-1]
  [NB: following serious violence from Renaissance supporters after the
       match, it was awarded 0-3 against them and the club was excluded
       from the league with immediate effect, as it had been in June 2017,
       only to be readmitted for the 2017/18 season after committing to
       abstain from future violence; however, one month later they were
       readmitted]
[Sep 8]
FC Lubumbashi Sport   2-2 AS Maniema Union      
[Oct 1]
AC Rangers            4-0 AS Dauphin Noir       
[Oct 16]
CS Don Bosco          1-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Nov 3]
OC Bukavu Dawa        0-1 AS Vita Club          

Round 3
[Sep 1]
AS Vita Club          0-0 TP Mazembe            
[Sep 8]
JS Groupe Bazano      1-1 AC Rangers            
[Sep 9]
AS Dauphin Noir       1-3 CS Don Bosco          
[Sep 27]
SM Sanga Balende      0-2 FC Lubumbashi Sport   
[Oct 17]
DC Motema Pembe       awd OC Bukavu Dawa        [awarded 3-0, Bukavu Dawa dns]
[Oct 24]
AS Maniema Union      1-1 RCK                   
[Nov 3]
FC Saint-Eloi Lupopo  awd FC Renaissance        [awarded 0-3, originally 1-0]
[Dec 13]
AS Nyuki              2-1 FC Simba              

Round 4
[Sep 12]
AS Nyuki              awd CS Don Bosco          [awarded 0-3, originally 1-1]
[Sep 21]
AS Dauphin Noir       2-0 FC Lubumbashi Sport   
[Oct 9]
AC Rangers            2-0 FC Simba              
[Oct 27]
AS Maniema Union      0-1 TP Mazembe            
[Nov 6]
JS Groupe Bazano      0-1 FC Renaissance        
[Nov 20]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-0 RCK                   
[Nov 24]
DC Motema Pembe       1-1 AS Vita Club          
[Dec 21]
SM Sanga Balende      3-2 OC Bukavu Dawa        

Round 5
[Aug 18]
AS Vita Club          4-0 FC Simba              
[Sep 7]
RCK                   1-1 SM Sanga Balende      
[Oct 6]
FC Lubumbashi Sport   1-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Oct 12]
AC Rangers            3-1 AS Nyuki              
FC Renaissance        3-0 AS Dauphin Noir       
[Nov 6]
OC Bukavu Dawa        awd AS Maniema Union      [awarded 0-3, originally 0-0]
[Nov 16]
CS Don Bosco          0-0 JS Groupe Bazano      
[Dec 15]
TP Mazembe            2-0 DC Motema Pembe       

Round 6
[Aug 24]
CS Don Bosco          1-1 AC Rangers            
[Sep 12]
OC Bukavu Dawa        awd FC Saint-Eloi Lupopo  [awarded 0-3, originally 1-1]
[Oct 9]
RCK                   1-0 AS Dauphin Noir       
FC Renaissance        3-0 AS Nyuki              
[Dec 6]
FC Lubumbashi Sport   0-1 JS Groupe Bazano      
[Dec 11]
AS Vita Club          2-1 AS Maniema Union      
[Dec 12]
TP Mazembe            6-1 SM Sanga Balende      
[Dec 18]
FC Simba              0-2 DC Motema Pembe       

Round 7
[Sep 18]
AS Nyuki              0-1 FC Lubumbashi Sport   
[Oct 13]
SM Sanga Balende      0-2 AS Vita Club          
[Oct 27]
CS Don Bosco          0-0 FC Simba              
[Nov 17]
AS Dauphin Noir       1-0 OC Bukavu Dawa        
[Nov 23]
JS Groupe Bazano      2-1 RCK                   
[Nov 24]
FC Saint-Eloi Lupopo  2-2 TP Mazembe            
[Dec 11]
AC Rangers            1-2 FC Renaissance        
[Feb 6]
AS Maniema Union      2-0 DC Motema Pembe       

Round 8
[Sep 2]
OC Bukavu Dawa        0-3 JS Groupe Bazano      
[Sep 4]
FC Simba              3-1 AS Maniema Union      
FC Lubumbashi Sport   1-0 AC Rangers            
[Oct 5]
FC Renaissance        1-0 CS Don Bosco          
[Oct 15]
RCK                   4-0 AS Nyuki              
[Nov 9]
DC Motema Pembe       3-0 SM Sanga Balende      
[Nov 10]
AS Vita Club          1-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Dec 3]
TP Mazembe            2-0 AS Dauphin Noir       

Round 9
[Oct 13]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-1 DC Motema Pembe       
[Oct 15]
FC Renaissance        1-2 FC Simba              [award of 3-0 revoked]
[Oct 30]
AS Dauphin Noir       0-2 AS Vita Club          
[Nov 2]
JS Groupe Bazano      0-1 TP Mazembe            
[Nov 10]
AC Rangers            1-1 RCK                   
[Nov 20]
AS Nyuki              1-1 OC Bukavu Dawa        [award of 3-0 revoked]
[Nov 23]
CS Don Bosco          0-0 FC Lubumbashi Sport   
[Dec 14]
SM Sanga Balende      1-6 AS Maniema Union      

Round 10
[Sep 15]
OC Bukavu Dawa        awd AC Rangers            [awarded 0-3, originally 0-0]
[Sep 22]
TP Mazembe            awd AS Nyuki              [awarded 3-0, Nyuki dns]
[Oct 3]
RCK                   2-2 CS Don Bosco          
[Oct 6]
DC Motema Pembe       1-0 AS Dauphin Noir       
[Oct 23]
AS Vita Club          1-1 JS Groupe Bazano      
[Nov 10]
FC Lubumbashi Sport   2-1 FC Renaissance        
[Dec 1]
AS Maniema Union      3-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Dec 3]
FC Simba              1-0 SM Sanga Balende      

Round 11
[Aug 17]
FC Renaissance        3-1 RCK                   
[Aug 27]
CS Don Bosco          2-0 OC Bukavu Dawa        
[Aug 31]
FC Lubumbashi Sport   0-1 FC Simba              
[Oct 9]
JS Groupe Bazano      2-1 DC Motema Pembe       
[Nov 6]
AS Nyuki              2-1 AS Vita Club          
[Nov 10]
AS Dauphin Noir       0-1 AS Maniema Union      
[Dec 6]
FC Saint-Eloi Lupopo  awd SM Sanga Balende      [awarded 3-0, originally 1-1]
[Dec 18]
AC Rangers            1-0 TP Mazembe            

Round 12
[Aug 21]
AS Maniema Union      2-0 JS Groupe Bazano      
[Sep 15]
FC Simba              1-1 FC Saint-Eloi Lupopo  [award of 0-3 revoked]
[Sep 24]
RCK                   2-0 FC Lubumbashi Sport   
[Oct 3]
DC Motema Pembe       5-1 AS Nyuki              
[Oct 6]
AS Vita Club          1-1 AC Rangers            
[Oct 17]
SM Sanga Balende      0-0 AS Dauphin Noir       
[Oct 20]
TP Mazembe            3-1 CS Don Bosco          
[Dec 1]
OC Bukavu Dawa        1-0 FC Renaissance        

Round 13
[Aug 24]
FC Lubumbashi Sport   1-0 OC Bukavu Dawa        
[Sep 5]
AS Dauphin Noir       0-3 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Oct 12]
RCK                   2-0 FC Simba              
[Nov 3]
AS Nyuki              0-3 AS Maniema Union      
[Nov 13]
CS Don Bosco          0-0 AS Vita Club          
[Nov 27]
AC Rangers            1-3 DC Motema Pembe       
[Dec 9]
JS Groupe Bazano      0-0 SM Sanga Balende      
[Dec 21]
FC Renaissance        awd TP Mazembe            [awarded 0-3, originally 1-1]

Round 14
[Sep 30]
DC Motema Pembe       2-1 CS Don Bosco          
[Oct 2]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-1 JS Groupe Bazano      
[Oct 3]
TP Mazembe            1-0 FC Lubumbashi Sport   
[Oct 20]
SM Sanga Balende      awd AS Nyuki              [awarded 3-0, Nyuki dns]
[Oct 27]
AS Vita Club          2-0 FC Renaissance        
[Oct 30]
OC Bukavu Dawa        awd RCK                   [awarded 0-3, originally 1-1]
[Oct 31]
AS Maniema Union      2-1 AC Rangers            
[Dec 6]
FC Simba              0-0 AS Dauphin Noir       

Round 15
[Sep 1]
CS Don Bosco          2-2 AS Maniema Union      
[Sep 4]
RCK                   0-1 TP Mazembe            
[Sep 8]
AS Nyuki              awd FC Saint-Eloi Lupopo  [awarded 0-3, originally 2-2]
[Nov 5]
AC Rangers            1-1 SM Sanga Balende      
[Nov 16]
FC Lubumbashi Sport   0-1 AS Vita Club          
[Nov 20]
FC Renaissance        awd DC Motema Pembe       [awarded 0-3, originally 1-1]
[Dec 1]
JS Groupe Bazano      3-0 AS Dauphin Noir       
[Dec 10]
OC Bukavu Dawa        1-0 FC Simba              

Round 16
[Jan 12]
FC Simba              0-1 JS Groupe Bazano      
[Jan 14]
AC Rangers            1-2 FC Saint-Eloi Lupopo  
[Jan 15]
CS Don Bosco          1-0 SM Sanga Balende      
AS Nyuki              2-2 AS Dauphin Noir       
[Feb 6]
OC Bukavu Dawa        1-2 TP Mazembe            
[Feb 8]
RCK                   1-1 AS Vita Club          
[Feb 13]
FC Renaissance        1-1 AS Maniema Union      
[not played]
FC Lubumbashi Sport    -  DC Motema Pembe       

Round 17
[Feb 2]
FC Saint-Eloi Lupopo  0-0 CS Don Bosco          
[Feb 19]
TP Mazembe            2-0 FC Simba              
DC Motema Pembe       2-1 RCK                   
[Feb 20]
AS Vita Club          5-1 OC Bukavu Dawa        
[Mar 1]
AS Dauphin Noir       0-0 AC Rangers            
[Mar 15]
AS Maniema Union      2-0 FC Lubumbashi Sport   
JS Groupe Bazano      n/p AS Nyuki              
[not played]
SM Sanga Balende       -  FC Renaissance        

Round 18
[Jan 23]
FC Lubumbashi Sport   1-2 SM Sanga Balende      
[Mar 5]
FC Renaissance        2-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[not played]
TP Mazembe             -  AS Vita Club          
AC Rangers             -  JS Groupe Bazano      
CS Don Bosco           -  AS Dauphin Noir       
OC Bukavu Dawa         -  DC Motema Pembe       
RCK                    -  AS Maniema Union      
FC Simba               -  AS Nyuki              

Round 19
[Feb 23]
AS Vita Club          1-1 DC Motema Pembe       
[Feb 29]
RCK                   1-0 FC Saint-Eloi Lupopo  
[not played]
CS Don Bosco           -  AS Nyuki              
FC Lubumbashi Sport    -  AS Dauphin Noir       
FC Simba               -  AC Rangers            
TP Mazembe             -  AS Maniema Union      
FC Renaissance         -  JS Groupe Bazano      
OC Bukavu Dawa         -  SM Sanga Balende      

Round 20
[Feb 9]
FC Saint-Eloi Lupopo  1-1 FC Lubumbashi Sport   
[Feb 26]
AS Dauphin Noir       1-1 FC Renaissance        
[Feb 27]
AS Nyuki              1-1 AC Rangers            
[Mar 1]
FC Simba              1-3 AS Vita Club          
[not played]
SM Sanga Balende       -  RCK                   
AS Maniema Union       -  OC Bukavu Dawa        
JS Groupe Bazano       -  CS Don Bosco          
DC Motema Pembe        -  TP Mazembe            

Round 21
[Feb 23]
AS Nyuki              1-3 FC Renaissance        
[Mar 1]
JS Groupe Bazano      1-0 FC Lubumbashi Sport   
[Mar 6]
AC Rangers            1-1 CS Don Bosco          
[not played]
FC Saint-Eloi Lupopo   -  OC Bukavu Dawa        
AS Dauphin Noir        -  RCK                   
AS Maniema Union       -  AS Vita Club          
SM Sanga Balende       -  TP Mazembe            
DC Motema Pembe        -  FC Simba              

Round 22
[Jan 26]
FC Simba              1-0 CS Don Bosco          
[Feb 2]
OC Bukavu Dawa        0-1 AS Dauphin Noir       
[Feb 9]
FC Renaissance        1-1 AC Rangers            
[not played]
TP Mazembe             -  FC Saint-Eloi Lupopo  
FC Lubumbashi Sport    -  AS Nyuki              
AS Vita Club           -  SM Sanga Balende      
RCK                    -  JS Groupe Bazano      
DC Motema Pembe        -  AS Maniema Union      

Round 23
[Feb 12]
AS Dauphin Noir       0-2 TP Mazembe            
[not played]
JS Groupe Bazano       -  OC Bukavu Dawa        
AS Maniema Union       -  FC Simba              
AC Rangers             -  FC Lubumbashi Sport   
CS Don Bosco           -  FC Renaissance        
AS Nyuki               -  RCK                   
SM Sanga Balende       -  DC Motema Pembe       
FC Saint-Eloi Lupopo   -  AS Vita Club          

Round 24
[Jan 26]
RCK                   1-1 AC Rangers            
[Jan 30]
OC Bukavu Dawa        awd AS Nyuki              [awarded 3-0, originally 2-3]
[Feb 12]
FC Lubumbashi Sport   1-1 CS Don Bosco          
[Feb 26]
DC Motema Pembe       4-1 FC Saint-Eloi Lupopo  
[not played]
FC Simba               -  FC Renaissance        
AS Vita Club           -  AS Dauphin Noir       
TP Mazembe             -  JS Groupe Bazano      
AS Maniema Union       -  SM Sanga Balende      

Round 25
[Feb 9]
AS Dauphin Noir       1-1 DC Motema Pembe       
AS Nyuki              1-5 TP Mazembe            
[Feb 23]
AC Rangers            1-0 OC Bukavu Dawa        
[Feb 27]
JS Groupe Bazano      1-3 AS Vita Club          
[not played]
SM Sanga Balende       -  FC Simba              
CS Don Bosco           -  RCK                   
FC Renaissance         -  FC Lubumbashi Sport   
FC Saint-Eloi Lupopo   -  AS Maniema Union      

Round 26
[Jan 26]
AS Maniema Union      awd AS Dauphin Noir       [awarded 3-0, Dauphin Noir forfeited]
[Jan 29]
RCK                   0-1 FC Renaissance        
[Feb 26]
FC Simba              0-2 FC Lubumbashi Sport   
[Mar 15]
OC Bukavu Dawa        2-2 CS Don Bosco          
[not played]
DC Motema Pembe        -  JS Groupe Bazano      
AS Vita Club           -  AS Nyuki              
SM Sanga Balende       -  FC Saint-Eloi Lupopo  
TP Mazembe             -  AC Rangers            

Round 27
[Feb 5]
AC Rangers            0-4 AS Vita Club          
FC Saint-Eloi Lupopo  0-2 FC Simba              
[Feb 17]
FC Renaissance        4-1 OC Bukavu Dawa        
[Mar 5]
FC Lubumbashi Sport   0-0 RCK                   
[not played]
JS Groupe Bazano       -  AS Maniema Union      
AS Nyuki               -  DC Motema Pembe       
AS Dauphin Noir        -  SM Sanga Balende      
CS Don Bosco           -  TP Mazembe            

Round 28
[Feb 3]
AS Maniema Union      awd AS Nyuki              [awarded 3-0, Nyuki forfeited]
[Feb 9]
SM Sanga Balende      0-1 JS Groupe Bazano      
[Mar 8]
FC Simba              1-1 RCK                   
[Mar 9]
AS Vita Club          2-0 CS Don Bosco          
[Mar 14]
DC Motema Pembe       3-0 AC Rangers            
[not played]
OC Bukavu Dawa         -  FC Lubumbashi Sport   
FC Saint-Eloi Lupopo   -  AS Dauphin Noir       
TP Mazembe             -  FC Renaissance        

Round 29
[Feb 16]
AC Rangers            0-1 AS Maniema Union      
[Feb 22]
FC Lubumbashi Sport   1-2 TP Mazembe            
[Feb 26]
RCK                   1-2 OC Bukavu Dawa        
[Mar 12]
AS Nyuki              awd SM Sanga Balende      [awarded 3-0, Sanga Balende dns]
[Mar 15]
FC Renaissance        0-2 AS Vita Club          
[not played]
CS Don Bosco           -  DC Motema Pembe       
JS Groupe Bazano       -  FC Saint-Eloi Lupopo  
AS Dauphin Noir        -  FC Simba              

Round 30
[Mar 10]
DC Motema Pembe       1-1 FC Renaissance        
[Mar 12]
AS Maniema Union      1-0 CS Don Bosco          
[not played]
TP Mazembe             -  RCK                   
FC Saint-Eloi Lupopo   -  AS Nyuki              
SM Sanga Balende       -  AC Rangers            
AS Vita Club           -  FC Lubumbashi Sport   
AS Dauphin Noir        -  JS Groupe Bazano      
FC Simba               -  OC Bukavu Dawa        

NB: league suspended for 30 days as of Mar 16 due to Covid-19 virus and
    abandoned on May 13.

Final Table:

 1.TP Mazembe (Lubumbashi)            20  17  2  1  48- 9  53  [C]  Champions
 2.AS Vita Club (Kinshasa)            23  13  9  1  40-12  48
 3.AS Maniema Union (Kindu)           21  14  4  3  42-15  46
 4.DC Motema Pembe (Kinshasa)         21  12  6  3  40-16  42
 5.JS Groupe Bazano (Lubumbashi)      19  11  4  4  21-11  37
 6.FC Renaissance du Congo (Kinshasa) 24  11  4  9  32-29  37  [!]
 7.Académic Club Rangers (Kinshasa)   25   6 11  8  27-28  29
 8.Racing Club Kinshasa (Kinshasa)    23   6 10  7  25-22  28  [P]
 9.Lubumbashi Sport (Lubumbashi)      23   7  6 10  16-20  27
10.CS Don Bosco (Lubumbashi)          23   4 13  6  23-23  25
11.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi)  22   5  9  8  24-25  24
12.FC Simba (Kolwezi)                 22   6  4 12  15-31  22  [P]
13.AS Dauphin Noir (Goma)             22   4  6 12  12-32  18
-------------------------------------------------------------
14.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi)      19   4  5 10  17-35  17
15.OC Bukavu Dawa (Bukavu)            23   4  2 17  15-49  14  [P]  Relegated
16.AS Nyuki (Butembo)                 22   3  3 16  15-55  12       Relegated

[!] Renaissance were excluded on Sep 3 following fan violence after their
    second match, at home to Sanga Balende on Sep 2 and suspended for both
    the 2019/20 and the 2020/21 season; however, they were readmitted in
    October

NB: league abandoned on May 13; the table as of Mar 16 is final; TP Mazembe
    declared champions, AS Vita Club qualified for CAF Championship league,
    AS Maniema Union and DC Motema Pembe for CAF Confederations League;
    bottom-2 clubs relegated

Promoted: Jeunesse Sportive de Kinshasa and SC Etoile Jaune (Lubumbashi)

NB: together with the announcement of the abandonment of the league, the
    following (clearly incorrect) standings were published.


As the sum of the number of matches yields an odd number, these standings clearly are incorrect (also, the overall goal difference is -1); moreover, they suggest the matches played between Mar 9 and 15 were not included: [Mar 9] (round 28) AS Vita Club 2-0 CS Don Bosco [Mar 10] (round 30) DC Motema Pembe 1-1 FC Renaissance [Mar 12] (round 29) AS Nyuki awd SM Sanga Balende [awarded 3-0, Sanga Balende dns] [Mar 12] (round 30) AS Maniema Union 1-0 CS Don Bosco [Mar 14] (round 28) DC Motema Pembe 3-0 AC Rangers [Mar 15] (round 17) AS Maniema Union 2-0 FC Lubumbashi Sport [Mar 15] (round 26) OC Bukavu Dawa 2-2 CS Don Bosco [Mar 15] (round 29) FC Renaissance 0-2 AS Vita Club The correct standings without these matches would be (Table after Mar 8): 1.TP Mazembe (Lubumbashi) 20 17 2 1 48- 9 53 [C] Champions 2.AS Vita Club (Kinshasa) 21 11 9 1 36-12 42 3.AS Maniema Union (Kindu) 19 12 4 3 39-15 40 4.DC Motema Pembe (Kinshasa) 19 11 5 3 36-15 38 5.JS Groupe Bazano (Lubumbashi) 19 11 4 4 21-11 37 6.FC Renaissance du Congo (Kinshasa) 22 11 3 8 31-26 36 [!] 7.Académic Club Rangers (Kinshasa) 24 6 11 7 27-25 29 8.Racing Club Kinshasa (Kinshasa) 23 6 10 7 25-22 28 [P] 9.Lubumbashi Sport (Lubumbashi) 22 7 6 9 16-18 27 10.CS Don Bosco (Lubumbashi) 20 4 12 4 21-18 24 11.FC Saint-Eloi Lupopo (Lubumbashi) 22 5 9 8 24-25 24 12.FC Simba (Kolwezi) 22 6 4 12 15-31 22 [P] 13.AS Dauphin Noir (Goma) 22 4 6 12 12-32 18 ------------------------------------------------------------- 14.SM Sanga Balende (Mbuji-Mayi) 18 4 5 9 17-32 17 15.OC Bukavu Dawa (Bukavu) 22 4 1 17 13-47 13 [P] Relegated 16.AS Nyuki (Butembo) 21 2 3 16 12-55 9 Relegated However, presumably whoever included the standings together with the report on the abandonment used outdated information. In either case, the ruling seems rather unfair on Maniema Union, who had a much better points/match ratio than Vita Club (2.19 vs 2.09 as of Mar 16 and 2.11 vs 2.00 as of Mar 8) and would have surpassed them with just one win from the two matches they were in arrears w.r.t. to the Kinshasa side.

2018/19

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 May 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.