Zambia 2000

Final Table:

 1.Power Dynamos (Kitwe)            30   15  11   4   34-16   56  Champions 
 2.Nkana FC (Kitwe)                 30   14  10   6   36-24   52    
 3.Zanaco (Lusaka)                  30   14   8   8   48-32   50 
 4.Roan United (Chililabombwe)      30   13  11   6   32-22   50  
 5.Kabwe Warriors                   30   12  13   5   28-13   49   
 6.Green Buffaloes (Lusaka)         30   14   6  10   33-24   48
 7.Zamsure (Lusaka)                 30    9  15   6   27-18   42
 8.Nchanga Rangers                  30    9  14   7   22-17   41 
 9.Konkola Blades                   30    9  14   7   24-21   41 
10.Railway Express (Ndola)          30   10   9  11   25-27   39   
11.Indeni (Ndola)                   30    7  14   9   18-20   35  
12.Lusaka Dynamos                   30    9   7  14   26-33   34
---------------------------------------------------------------- 
13.Mufulira Wanderers               30    7  10  13   37-39   31  Relegated 
14.Nkhwiza (Kitwe)                  30    8   6  16   25-55   30  Relegated 
15.Profund Warriors (Lusaka)        30    6  10  14   22-40   28  Relegated  
16.Lusaka Tigers                    30    1   8  21   15-50   11  Relegated 

[1 more goal scored than conceded]

Week 1 
[Mar 11, ppd to Apr 21]
Konkola Blades          1-0     Kabwe Warriors
Green Buffaloes         1-0     Nkwiza
Nkana FC                0-0     Indeni
Railway Express         1-1     Power Dynamos
Lusaka Dynamos          1-0     Profund Warriors
Roan United             0-0     Nchanga Rangers
Mufulira Wanderers       -      Lusaka Tigers 
[May 21]
Zamsure                 1-0     Zanaco 

Week 2 [Mar 13, ppd to May 6]
Zanaco                  4-3     Railway Express
Profund Warriors        0-1     Konkola Blades
Indeni                  0-0     Lusaka Dynamos
Green Buffaloes         2-0     Lusaka Tigers
Kabwe Warriors          2-0     Roan United
Nkhwiza                  -      Nkana FC 
Power Dynamos            -      Mufulira Wanderers 
Nchanga Rangers          -      Zamsure 

Week 3 
[Mar 18]
Green Buffaloes         0-3     Power Dynamos
Profund Warriors        1-1     Kabwe Warriors
Lusaka Dynamos          3-4     Nkhwiza
Indeni                  1-1     Konkola Blades
Zanaco                  5-0     Mufulira Wanderers
Roan United             2-1     Zamsure
Nchanga Rangers	        1-0	Railway Express
[Sep 17]
Nkana FC                3-0     Lusaka Tigers

Week 4 
[Apr 1]
Lusaka Tigers           1-0     Lusaka Dynamos
Indeni                  0-0     Profund Warriors
Konkola Blades          drw     Nkhwiza
Roan United             bt      Railway Express
[Apr 16]
Zamsure                 1-1     Kabwe Warriors
Power Dynamos            -      Nkana FC 
Zanaco                   -      Green Buffaloes 
Nchanga Rangers         0-0     Mufulira Wanderers

Week 5 
[Apr 8]
Green Buffaloes         1-0	Nchanga Rangers
Lusaka Dynamos          2-0     Power Dynamos
Kabwe Warriors          1-0     Indeni
Green Buffaloes         1-0     Nchanga Ranches
Mufulira Wanderers      lt      Roan United     
Railway Express          -      Zamsure 
Konjola Blades           -      Lusaka Tigers 
Profund Warriors         -      Nkhwiza 
[Apr 16]
Nkana FC                3-2     Zanaco 

Week 6 [Apr 12]
Zamsure                 1-1     Mufulira Wanderers
Railway Express         1-1     Kabwe Warriors
Roan United             0-0     Green Buffaloes
Nchanga Rangers         1-1     Nkana FC
Zanaco                  1-2     Lusaka Dynamos
Power Dynamos           1-2     Konkola Blades
Lusaka Tigers            -      Profund Warriors
Nkhwiza                 0-1     Indeni

Week 7 [Apr 15]
Mufulira W.		0-1	Railway Express	
Green Buffaloes	        2-1	Zamsure
Nkana FC		3-2	Roan U.
Lusaka Dynamos     	1-2	Nchanga R.
Konkola Blades	        0-1	Zanaco
Profund W.		1-1	Poer Dynamos
Indeni			 -	Lusaka Tigers
Kabwe W.		4-0	Nkhwiza

Week 8 [Apr 24]
Roan United		1-1	Lusaka Dynamos
Mufulira Wanderers	1-1	Kabwe Warriors
Nchanga Ranchers	1-0	Konkola Blades     [0-0?]
Power Dynamos	        2-0	Indeni
Zamsure  		1-0	Nkana FC
Green Buffaloes 	0-1	Railway Express
Profund Warriors	0-2	Zanaco
Nkhwiza		        1-0	Lusaka Tigers

Week 9 [Apr 29] 
Mufulira Wanderers      2-0     Green Buffaloes 
Nkana FC                2-1     Railway Express 
Zamsure                 1-0     Lusaka Dynamos 
Indeni                   -      Zanaco 
Konkola Blades           -      Roan United 
Lusaka Tigers            -      Kabwe Warriors 
Profund Warriors        0-2     Nchanga Ranchers 
Nkhwiza                  -      Power Dynamos 

Week 10 
[May 1] 
Zanaco                  3-1     Nkhwiza 
Green Buffaloes         0-1     Kabwe Warriors 
Power Dynamos           1-0     Lusaka Tigers 
Roan United             2-1     Profund Warriors 
Nchanga Rangers         1-0     Indeni 
Railway Express          -      Lusaka Dynamos 
Mufulira Wanderers       -      Nkana FC 
[Aug 13] 
Zamsure                 1-0     Konkola Blades          

Week 11 
[May 13]
Lusaka Dynamos           -      Mufulira Wanderers 
Konkola Blades           -      Railway Express 
Indeni                   -      Roan United 
[Jun 14]
Kabwe Warriors          0-0     Power Dynamos
Nkhwiza                 1-0     Nchanga Rangers
Profund Warriors        0-0     Zamsure
Lusaka Tigers           0-1     Zanaco
Roan United             2-1     Indeni
[Nov 1]
Nkana FC                0-1     Green Buffaloes  

Week 12 [May 20] 
Nchanga Rangers         3-0     Lusaka Tigers 
Power Dynamos           3-0     Zanaco 
Mufulira Wanderers      2-1     Konkola Bladfes 
Rail Express            1-0     Profund Warriors 
Roan United             2-0     Nkhwiza 
Nkana FC                0-0     Kabwe Warriors 
Zamsure                 1-0     Indeni 
Green Buffaloes          -      Lusaka Dynamos 

Week 13 
[May 25] 
Konkola Blades           -      Green Buffaloes 
Profund Warriors         -      Mufulira Wanderers 
Indeni                   -      Railway Express 
Lusaka Tigers            -      Roan United 
Power Dynamos            -      Nchanga Rangers 
Kabwe Warriors           -      Zanaco 
[Jun 21]
Nkhwiza                 1-5     Zamsure 
[Aug 7]
Lusaka Dynamos          2-1     Nkana FC      

Week 14 
[Jun 3] 
Lusaka Dynamos          0-1     Kabwe Warriors 
Green Buffaloes         0-1     Profund Warriors 
Zamsure                 0-0     Lusaka Tigers 
Roan United              -      Power Dynamos 
Mufulira Wanderers       -      Indeni 
Rail Express             -      Nkhwiza 
[Jul 8] 
Nchanga Rangers         1-1     Zanaco  
[Aug 20] 
Nkana FC                0-0     Konkola Blades          

Week 15 [Jun 15 and 24]
Power Dynamos           0-2     Zamsure
Kabwe Warriors          0-0     Nchanga Rangers
Zanaco                  1-0     Roan United
Indeni                  1-0     Green Buffaloes
Konkola Blades          2-2     Lusaka Dynamos
Profund Warriors        1-1     Nkana FC
Nkhwiza                 2-2     Mufulira Wanderers
Lusaka Tigers           -       Railway Express 

Week 16 [Jul 2]
Zanaco                  2-1     Zamsure
Profund W.              1-1     Lusaka Dynamos
Kabwe W.                2-0     Konkola Blades
Roan U.                 0-0     Nchanga Rangers
Power Dynamos            -      Railway Express 
Lusaka Tigers            -      Mufulira Wanderers 
Nkhwiza                  -      Green Buffaloes 
Indeni                   -      Nkana FC 

Week 17 [Jul 4] 
Konkola Blades           -      Profund Warriors 
Lusaka Dynamos           -      Indeni 
Nkana FC                 -      Nkhwiza 
Green Buffaloes          -      Lusaka Tigers 
Mufulira Wanderers       -      Power Dynamos 
Railway Express          -      Zanaco 
Zamsure                  -      Nchanga Rangers 
Roan United              -      Kabwe Warriors 

Week 18 [Jul 15 and 19] 
Profund Warriors        2-2     Kabwe Warriors 
Nchanga Rangers         0-1     Railway Express 
Lusaka Tigers           2-2     Nkana FC 
Green Buffaloes         0-2     Power Dynamos 
Roan United              -      Zamsure 
Zanaco                   -      Mufulira Wanderers 
Nkhwiza                  -      Lusaka Dynamos 
Indeni                   -      Konkola Blades 

Week 19 
[Jun 25] 
Kabwe W.	        0-0     Zamsure 
[Jul 22]
Green Buffaloes         2-0     Zanaco
Nkana FC                 -      Power Dynamos
Lusaka Tigers            -      Lusaka Dynamos
Railway Express          -      Roan United
Profund Warriors         -      Indeni
Mufulira Wanderers      1-3     Nchanga Rangers
Konkola Blades           -      Nkhwiza 

Week 20
[Jul 29] 
Zamsure                  -      Railway Express 
Roan United              -      Mufulira Wanderers 
Power Dynamos            -      Lusaka Dynamos 
Nkhwiza                  -      Profund Warriors 
Indeni                   -      Kabwe Warriors
[Sep 24] 
Zanaco                  3-0     Nkana FC        
[Oct 7]
Lusaka Tigers           0-0     Konkola Blades 
[Oct 8]
Nchanga Rangers         0-0     Green Buffaloes 

Week 21 [Aug 5,6]
Konkola Blades          0-1     Power Dynamos
Lukaka Dynamos          1-2     Zanaco
Profund Warriors        4-2     Lusaka Tigers
Mufulira Wanderers      1-1     Zamsure
Indeni                  1-0     Nkhwiza
Kabwe Warriors          0-0     Railway Express
Green Buffaloes          -      Roan United 
Nkana FC                 -      Nchanga Rangers 

Week 22 [Aug 12] 
Zamsure                 0-0     Green Buffaloes 
Railway Express          -      Mufulira Wanderers 
Roan United              -      Nkana FC 
Nchanga Rangers          -      Lusaka Dynamos 
Zanaco                   -      Konkola Blades 
Power Dynamos            -      Profund Warriors 
Lusaka Tigers            -      Indeni 
Nkhwiza                  -      Kabwe Warriors 

Week 23 [Aug 19?] 
Nkana FC                 -      Zamsure 
Kabwe Warriors           -      Mufulira Wanderers 
Green Buffaloes          -      Railway Express 
Lusaka Dynamos           -      Roan United 
Konkola Blades          2-1     Nchanga Rangers 
Profund Warriors         -      Zanaco 
Indeni                   -      Power Dynamos 
Nkhwiza                 ppd     Lusaka Tigers 

Week 24
[Aug 27] 
Lusaka Tigers           1-2     Kabwe Warriors 
Nkana FC                2-0     Rail Express 
Zanaco                  0-0     Indeni 
Mufulira Wanderers      2-1     Green Buffaloes 
Power Dynamos           3-0     Nkhwiza 
Zamsure                 0-0     Lusaka Dynamos 
Roan United             1-0     Konkola Blades 
[Oct 7]
Nchanga Rangers         0-0     Profund Warriors 

Week 25 [Sep 9]
Lusaka Tigers           0-3     Power Dynamos           [corrected from 3-0] 
Nkhwiza                 2-2     Zanaco 
Indeni                  1-1     Nchanga Rangers 
Profund Warriors        2-2     Roan United 
Konkola Blades          2-1     Zamsure 
Lusaka Dynamos          0-1     Rail Express 
Kabwe Warriors          0-1     Green Buffaloes 
Nkana FC                1-0     Mufulira Wanderers 
 
Week 26 [Sep 23]
Green Buffaloes         1-2     Nkana FC
Mufulira Wanderers      2-1     Lusaka Dynamos
Railway Express         2-1     Konkola Blades
Zamsure                 0-0     Profund Warriors
Roan United             2-0     Indeni
Nchanga Rangers         0-1     Nkhwiza
Zanaco                  7-1     Lusaka Tigers
Power Dynamos           1-0     Kabwe Warriors

Week 27 [Oct 22]
Kabwe Warriors          1-1     Nkana FC
Lusaka Dynamos          1-0     Green Buffaloes
Konkola Blades          1-1     Mufulira Wanderers      
Profund Warriors        2-1     Railway Express
Indeni                  1-1     Zamsure
Nkhwiza                 2-1     Roan United
Lusaka Tigers           0-1     Nchanga Rangers
Power Dynamos           1-0     Zanaco

Week 28
Green Buffaloes         0-1     Konkola Blades
Nchanga Rangers         2-2     Power Dynamos
Nkana FC                2-0     Lusaka Dynamos
Railway Express         0-0     Indeni
Roan United             1-0     Lusaka Tigers
Zamsure                 2-0     Nkhwiza
Zanaco                  1-1     Kabwe Warriors
Mufulira Wanderers      ppd     Profund Warriors

Week 29 [Nov 19]
Konkola Blades          2-1     Nkana FC
Kabwe Warriors          3-1     Lusaka Dynamos
Profund Warriors        0-2     Green Buffaloes
Indeni                  1-1     Mufulira Wanderers
Nkhwiza                 1-2     Railway Express
Lusaka Tigers           0-1     Zamsure
Power Dynamos           1-1     Roan United
Zanaco                  1-0     Nchanga Rangers

Week 30 [Nov 25]
Lusaka Dynamos          0-1     Konkola Blades
Nkana FC                1-0     Profund Warriors
Green Buffaloes         1-0     Indeni
Mufulira Wanderers      8-0     Nkhwiza
Railway Express         1-0     Lusaka Tigers
Zamsure                 0-0     Power Dynamos
Roan United             1-0     Zanaco
Nchanga Rangers         0-2     Kabwe Warriors

Final Table:

 1.Power Dynamos (Kitwe)            30   15  11   4   34-16   56  Champions 
 2.Nkana FC (Kitwe)                 30   14  10   6   36-24   52    
 3.Zanaco (Lusaka)                  30   14   8   8   48-32   50 
 4.Roan United (Chililabombwe)      30   13  11   6   32-22   50  
 5.Kabwe Warriors                   30   12  13   5   28-13   49   
 6.Green Buffaloes (Lusaka)         30   14   6  10   33-24   48
 7.Zamsure (Lusaka)                 30    9  15   6   27-18   42
 8.Nchanga Rangers                  30    9  14   7   22-17   41 
 9.Konkola Blades                   30    9  14   7   24-21   41 
10.Railway Express (Ndola)          30   10   9  11   25-27   39   
11.Indeni (Ndola)                   30    7  14   9   18-20   35  
12.Lusaka Dynamos                   30    9   7  14   26-33   34
---------------------------------------------------------------- 
13.Mufulira Wanderers               30    7  10  13   37-39   31  Relegated 
14.Nkhwiza (Kitwe)                  30    8   6  16   25-55   30  Relegated 
15.Profund Warriors (Lusaka)        30    6  10  14   22-40   28  Relegated  
16.Lusaka Tigers                    30    1   8  21   15-50   11  Relegated 

[1 more goal scored than conceded]

First ever relegation for Mufulira Wanderers

NB: after the folding of Railway Express (Ndola), Mufulira Wanderers
    maintained their first level place.


Mosi Cup (39th or 40th edition)

The initial 3 rounds involved amateur and Division 2 clubs from the North and South teams,
the second draws bringing in Division 1 North and Division 2 South.

Profund Warriors do not participate (as only first level club).

Round 4 [Aug 6]  [home/away unclear]
Zowa Rangers                     -      Lime Hotspurs
Tazara Express                  lt      Bwana Mukubwa
Chifubu United                  lt      Ndola Wanderers
Chingola Leopards                -      Zampost
Kalewa Barracks                  -      Konkola Mine Police
Mufulira Blackpool              bt      Mansa Health Stars
Kasama Soccer Academy            -      Zesco United
Dapp                             -      Luanshya United
Solwezi Stars                    -      Butondo Western Stars
Kashikishi Warriors              -      Zacks United
Palanca Solwezi                  -      Police Tigers
Lime Stars                      lt      City of Lusaka
Prison Leopards                  -      Hospital Warriors
Police College                  bt      Tap Dragons
Young Arrows                    lt      Riflemen
Nkhwazi                         bt      Agip
Saddam United                    -      Nakambala Leopards
Red Arrows                      bt      State House
Mazabuka United                 bt      City Market
Choma Bulls                     bt      Chilanga Heroes
Kascol Rangers                  lt      National Assembly
Nampundwe                        -      Young Buffaloes
Telesport                       lt      Lusaka City Council
Zambeef Mongu                    -      Livingston Pirates
Coca-Cola                       bt      Young Warriors
Ndola United                    bye
Kitwe United                    bye
Kalulushi Modern Stars          bye
Chambishi                       bye
Forest Rangers                  bye     
 
Round 5
Riflemen                        lt      Nkhwazi
Kitwe United                    1-0     Bwana Mukubwa 
Mazabuka United                 1-0     Choma 
Green Buffaloes                 bye 
Kalulushi Modern Stars          bye 
other matches unknown

Round 6 [Sep 3]
Nkana FC                        2-0     Coca-Cola
City of Lusaka                  0-1     Mufulira Wanderers
Forest Rangers                  1-3     Kabwe Warriors
Mazabuka United                 0-1     Power Dynamos
Zanaco                          4-0     Red Arrows
Lusaka Dynamos                  0-1     National Assembly
Kitwe United                    0-1     Zamsure
Lusaka Tigers                   bt      Ndola Wanderers           [4-2 pen]
Mufulira Blackpool              2-0     Nkhwiza
Indeni                          1-0     Lusaka City Council
Green Buffaloes                 1-0     Nkhwazi 
Ndola Wanderers                 0-1     Roan United
Chambishi Blackburn             2-2     Rail Express              [4-2 pen]
Zesco                           0-1     Nchanga Rangers 
Kalulushi Modern Stars          bye      

Round 7 [Sep 16,17] 
Power Dynamos                   1-1     Mufulira Wanderers        [4-5 on pen] 
Zamsure                         1-2     National Assembly 
Nkana FC                        1-0     Kabwe Warriors 
Zanaco                          1-0     Nchanga Rangers 
Green Buffaloes                 2-1     Kalulushi Modern Stars 
Ndola Wanderers                 0-0     Konkola Blades            [2-4 on pen]
Chambishi                       0-1     Indeni 
Mufulira Blackpool              0-2     Roan United 

Quarterfinals [Sep 30]
Indeni                          0-3     Greem Buffaloes
National Assembly               0-1     Mufulira Wanderers
Zanaco                          5-1     Konkola Blades
Roan United                     0-2     Nkana FC

Semifinals
Zanaco                          1-1     Nkana FC                  [2-3 on pen]
Mufulira Wanderers              0-2     Green Buffaloes

Third Place Playoff [Nov 11]
Zanaco                          1-1     Mufulira Wanderers        [5-4 on pen]

Final [Nov 11]
Nkana FC (Kitwe)                0-0     Green Buffaloes (Lusaka)  [7-6 on pen]


2000 Charity Shield
Nkana FC                        4-0     Indeni 


2000 BP Top 8 Cup 

Final
Nkana FC                        6-1     Konkola Blades 
 

Second Level 2000

Division 1 

Group South

[Apr 15]
TAP Dragons		1-2	National Assembly
Lusaka City Council	2-1	Nakambala Leopards
Coca-Cola		awd	Eagle Stars	[Stars dns]

[Apr 23]
National Assembly       4-0     Lusaka City Market
Lusaka City Council     4-0     Coca-Cola
Red Arrows              1-1     Nkhwazi
City of Lusaka          0-0     Eagle Stars
Choma Bulls             1-0     Nampundwe

[Jun 7?]
Coca-Cola               1-0     National Assembly

[Sep 10?] 
Lusaka City Coundil     2-0     Coca-Cola 
Nkhwazi                 1-2     Arrows 
Eagle Stars             1-1     City of Lusaka 
TAP Dragons             4-1     Riflemen 

[Nov 5]
Lusaka City Council     2-1     Prison
City of Lusaka          2-1     TAP Dragons
Red Arrows              3-0     Choma Bulls

Top of table:
1.Lusaka City Council   66
2.Red Arrows            65

Following (last) round:
Red Arrows       -      City Cobras     [awd, Cobras disbanded]


Group North

[Apr 15]
Forest Rangers	        1-0	Ndola United
Mufulira Blackpool	2-1	Zesco United
Kalulushi Modern Stars  2-0	Chingola Leopards
Kitwe Police Tigers	0-0	Butondo Tigers

[Apr 23]
Kitwe United            4-0     Ndola Wanderers
Zacks United            1-0     Mufulira Blackpool
Ndola United            1-0     Tazara Rockets

[Nov 5]
Ndola United            2-0     Luanshya United

Top of table:
1.Kalulushi Modern Stars        67
2.Ndola United                  65

Last round:
Kalulushi                -      Lime Hotspurs
Ndola U.                 -      Kitwe U.


Third Level 2000

Division 2 

Midlands Section

[Apr 24]
Makumbi Stars	        4-1	Judiciary
Young Arrows		6-0	Black Lechwe
Mosali Warriors	        1-3	Mount Makulu
Deejays		        2-1	Chilanga Heroes
Telesport		2-1	Chainama Wanderers
Chindwu Kabwe     	2-2	Agip
Police College		4-0	Twikatane
Rover Rangers		ppd	Man United  

NB: Man United's participation in doubt, since they did not yet pay the
    annual fee.

Week 14 [May 4?]
Makumbi Stars           4-1     Deejays
Rover Rangers           1-3     Young Arrows    
Police College          2-1     Telesport
Mount Makulu            3-0     Twikatane
Black Lechwe            1-0     Mosali Warriors
Chilanga Heroes         3-0     Agip
Cainama Wanderers        -      Manchester United 
Judiciary                -      Chindwu Kabwe

NB: Man United entered after all.

Top of table:

 1.Mount Makulu          25
 2.Police College        24
 3.Young Arrows          22
 4.Deejays
 .
 6.Makumbi Stars         19


1999.

2001.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

With thanks to Ian King

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 11 May 2002

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2000/02
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.