Zambia 2002

Final Table:
 
 1.Zanaco (Lusaka)                    30 18  7  5  42-24  61  Champions
 2.Power Dynamos (Kitwe)              30 18  6  6  41-21  60 
 3.Green Buffaloes (Lusaka)           30 19  3  8  42-26  60
 4.Kabwe Warriors                     30 16  7  7  39-21  55
 5.Red Arrows (Lusaka)                30 15  8  7  37-24  53
 6.Nchanga Rangers                    30 13  6 11  28-18  45
 7.Kitwe United                       30 11  8 11  29-30  41
 8.Konkola Blades (Chililabombwe)     30 10  8 12  29-31  38  
 9.Lusaka Dynamos                     30  9 10 11  33-36  37 
10.Nkana FC (Kitwe)                   30  9  9 12  38-34  36
11.City of Lusaka                     30  7 12 11  26-36  33
12.Zamsure (Lusaka)                   30  8  9 13  24-36  33  Relegated
13.Nkwazi (Lusaka)                    30  6 14 10  28-37  32
------------------------------------------------------------
14.Mufulira Wanderers                 30  8  8 14  22-34  32  Relegated  
15.Lusaka City Council                30  5  8 17  22-47  23  Relegated  
16.Forest Rangers (Ndola)             30  3  7 20  20-45  16  Relegated 

NB: Zamsure apparently had one win awarded a loss against them as they 
    are reported with a 7-9-14  24-27(?) record and are relegated; the 
    table at CopperNET Sports Portal does not make it
    possible to determine which match is involved

Round 1
[May 12]
Konkola Blades          0-0     Red Arrows
Lusaka Dynamos          abd     Zanaco                 [abandoned at 0-0 in 96']
City of Lusaka          0-0     Nchanga Rangers
Lusaka City Council     0-3     Nkana FC
[May 13 - replay]
Lusaka Dynamos          0-1     Zanaco
[May 14]
Zamsure                 1-0     Green Buffaloes
Kitwe United            2-0     Kabwe Warriors
Power Dynamos           3-0     Nkwazi
Mufulira Wanderers      2-1     Forest Rangers

Round 2
[Apr 13]
Forest Rangers          1-2     Power Dynamos
Green Buffaloes         2-1     Lusaka City Council
Kabwe Warriors          0-0     Konkola Blades
Nchanga Rangers         2-0     Mufulira Wanderers
Nkwazi                  0-0     Lusaka Dynamos
[Apr 14] 
Red Arrows              1-1     City of Lusaka
[May 1]
Nkana FC                1-2     Kitwe United
Zanaco                  2-1     Zamsure

Round 3 [Apr 20,21]
Power Dynamos           1-0     Nchanga Rangers
Kitwe United            0-1     Green Buffaloes
Konkola Blades          0-0     Nkana FC
City of Lusaka          2-1     Kabwe Warriors
Mufulira Wanderers      1-3     Red Arrows
Lusaka Dynamos          3-2     Forest Rangers        
Zanaco                  1-0     Nkwazi
Zamsure                 1-1     Lusaka City Council

Round 4 
[Apr 24]
Red Arrows              1-0     Power Dynamos
Green Buffaloes         1-2     Konkola Blades
Nchanga Rangers         1-2     Lusaka Dynamos
Lusaka City Council     1-3     Zanaco
Kitwe United            2-1     Zamsure
Forest Rangers          0-2     Nkwazi
Kabwe Warriors          1-0     Mufulira Wanderers 
[Jul 17]
Nkana FC                0-2     City of Lusaka

Round 5
[date?]
Zanaco                  3-0     Forest Rangers
[Apr 27]
Lusaka Dynamos          1-3     Red Arrows
[Apr 28]
City of Lusaka          0-1     Green Buffaloes
Kitwe United            3-0     Lusaka City Council
Konkola Blades          1-1     Zamsure
Nkwazi                  0-2     Nchanga Rangers
[May 1]
Power Dynamos           1-3     Kabwe Warriors
[Jun 9]
Mufulira Wanderers      1-0     Nkana FC

Round 6
[May 4]
Kitwe United            0-1     Zanaco
Nchanga Rangers         1-0     Forest Rangers
Green Buffaloes         0-1     Mufulira Wanderers
Zamsure                 2-1     City of Lusaka
Konkola Blades          2-0     Lusaka City Council      
Kabwe Warriors          1-0     Lusaka Dynamos
Nkana FC                0-1     Power Dynamos
[May 5]
Red Arrows              2-0     Nkwazi

Round 7 [May 11]
Power Dynamos           1-2     Green Buffaloes
Konkola Blades          2-0     Kitwe United
Forest Rangers          3-1     Red Arrows
Zanaco                  0-1     Nchanga Rangers
Lusaka Dynamos          0-1     Nkana FC
City of Lusaka          2-2     Lusaka City Council
Nkwazi                  1-0     Kabwe Warriors
Mufulira Wanderers      0-0     Zamsure

Round 8
[May 19]
Kitwe United            3-1     City of Lusaka
[May 22]
Konkola Blades          1-2     Zanaco
Nkana FC                2-2     Nkwazi
Red Arrows              0-4     Nchanga Rangers
Green Buffaloes         2-3     Lusaka Dynamos
Zamsure                 2-1     Power Dynamos
Kabwe Warriors          2-0     Forest Rangers
Lusaka City Council     1-1     Mufulira Wanderers

Round 9 [May 25]
Zanaco                  2-1     Red Arrows
Mufulira Wanderers      0-1     Kitwe United
Power Dynamos           2-1     Lusaka City Council
Forest Rangers          1-4     Nkana FC
City of Lusaka          1-0     Konkola Blades
Nchanga Rangers         0-0     Kabwe Warriors
Nkwazi                  1-2     Green Buffaloes       
Lusaka Dynamos          0-2     Zamsure      

Round 10 
[Jun 19]
Green Buffaloes         2-2     Forest Rangers
Kabwe Warriors          2-0     Red Arrows
Kitwe United            1-1     Power Dynamos
Konkola Blades          0-1     Mufulira Wanderers
Lusaka City Council     2-0     Lusaka Dynamos
Zamsure                 1-1     Nkwazi
[Jun 23]
City of Lusaka          0-1     Zanaco
[Jul 14]
Nkana FC                1-0     Nchanga Rangers

Round 11 [Jun 1,2]
Zanaco                  1-1     Kabwe Warriors
Nchanga Rangers         0-1     Green Buffaloes
Nkwazi                  1-1     Lusaka City Council
Lusaka Dynamos          0-0     Kitwe United
Konkola Blades          1-0     Power Dynamos
Mufulira Wanderers      1-0     City of Lusaka
Forest Rangers          0-1     Zamsure 
Red Arrows              2-0     Nkana FC        

Round 12 [Jun 8,9]
Nkana FC                2-2     Kabwe Warriors
Mufulira Wanderers      0-0     Zanaco
Konkola Blades          3-2     Lusaka Dynamos
Zamsure                 0-3     Nchanga Rangers
Green Buffaloes         1-0     Red Arrows
Lusaka City Council     0-0     Forest Rangers
City of Lusaka          0-0     Power Dynamos
Kitwe United            1-1     Nkwazi 

Round 13
[Jun 16]
Zanaco                  1-0     Nkana FC
Red Arrows              1-0     Zamsure
Nchanga Rangers         2-1     Lusaka City Council
Forest Rangers          2-2     Kitwe United
Lusaka Dynamos          1-1     City of Lusaka
[Jun 23]
Kabwe Warriors          2-0     Green Buffaloes
[Jul 10]
Nkwazi                  0-0     Konkola Blades
[Jul 17]
Power Dynamos           2-0     Mufulira Wanderers

Round 14
[Jun 22]
Lusaka City Council     0-0     Red Arrows
Zanaco                  2-1     Power Dynamos
Zamsure                 1-2     Kabwe Warriors
City of Lusaka          1-1     Nkwazi
Mufulira Wanderers      0-1     Lusaka Dynamos
Konkola Blades          2-0     Forest Rangers
Green Buffaloes         1-0     Nkana FC
[Jun 23]
Kitwe United            0-0     Nchanga Rangers

Round 15
[Jun 30]
Nkana FC                3-0     Zamsure
Red Arrows              3-0     Kitwe United
Zanaco                  1-0     Green Buffaloes
Forest Rangers          awd     City of Lusaka         [Forest R. dns (players'
                                                        strike); awarded 1-2 (?)
                                                        to City]
[Jul 17]
Kabwe Warriors          2-0     Lusaka City Council 
Nchanga Rangers         1-0     Konkola Blades
[Jul 24]
Nkwazi                  3-1     Mufulira Wanderers   
Lusaka Dynamos          1-1     Power Dynamos            
          
Round 16 
[Jul 2]
Zanaco                  2-1     Lusaka Dynamos
Kabwe Warriors          1-0     Kitwe United
Green Buffaloes         2-0     Zamsure
Red Arrows              2-0     Konkola Blades        
Nkana FC                3-1     Lusaka City Council
Forest Rangers          awd     Mufulira Wanderers     [Forest R. dns; awarded
[Aug 17]                                                1-2 (?) to Mufulira W.]
Nchanga Rangers         1-2     City of Lusaka
Nkwazi                  0-1     Power Dynamos  

Round 17 [Jul 7]
Zamsure                 0-0     Zanaco
Lusaka City Council     1-4     Green Buffaloes
City of Lusaka          0-2     Red Arrows
Lusaka Dynamos          3-1     Nkwazi
Kitwe United            1-1     Nkana FC
Power Dynamos           2-1     Forest Rangers
Mufulira Wanderers      0-1     Nchanga Rangers
Konkola Blades          0-0     Kabwe Warriors

Round 18
[Jul 13]
Nkwazi                  2-2     Zanaco
Green Buffaloes         2-0     Kitwe United
Nchanga Rangers         1-1     Power Dynamos
Kabwe Warriors          2-0     City of Lusaka
Nkana FC                1-2     Konkola Blades
Forest Rangers          0-1     Lusaka Dynamos
Zamsure                 2-3     Lusaka City Council
[Jul 14]
Red Arrows              1-0     Mufulira Wanderers

Round 19 [Jul 20,21]
Kitwe United            0-1     Zamsure
Lusaka City Council     0-3     Zanaco
City of Lusaka          1-1     Nkana FC
Lusaka Dynamos          1-0     Nchanga Rangers
Nkwazi                  1-1     Forest Rangers
Power Dynamos           1-1     Red Arrows
Konkola Blades          3-0     Green Buffaloes
Mufulira Wanderers      0-3     Kabwe Warriors

Round 20
[Jul 28]
Nchanga Rangers         1-2     Nkwazi
Red Arrows              3-3     Lusaka Dynamos
[Jul 31]
Kabwe Warriors          0-0     Power Dynamos
Green Buffaloes         2-1     City of Lusaka
Forest Rangers          0-2     Zanaco
Zamsure                 2-0     Konkola Blades
Lusaka City Council     0-1     Kitwe United
Nkana FC                1-1     Mufulira Wanderers

Round 21
[Aug 3]
Forest Rangers          0-0     Nchanga Rangers
Konkola Blades          4-1     Lusaka City Council
Lusaka Dynamos          1-3     Kabwe Warriors
Mufulira Wanderers      2-3     Green Buffaloes
Power Dynamos           1-0     Nkana
Nkwazi                  0-1     Red Arrows
Zanaco                  2-1     Kitwe United
[Jul ?]
City of Lusaka          3-2     Zamsure

Round 22
[Aug 5]
Kabwe Warriors          1-2     Nkwazi
Kitwe United            1-0     Konkola Blades
Red Arrows              1-0     Forest Rangers
Zamsure                 1-0     Mufulira Wanderers
[Aug 25]
Nkana FC                1-1     Lusaka Dynamos
Lusaka City Council     2-0     City of Lusaka
[Aug 28]
Nchanga Rangers         0-1     Zanaco  
[Sep 1]
Green Buffaloes         1-2     Power Dynamos    

Round 23
[Aug 10]
Zanaco                  3-0     Konkola Blades
Forest Rangers          1-3     Kabwe Warriors
Nkwazi                  0-2     Nkana FC
Lusaka Dynamos          0-0     Green Buffaloes
Mufulira Wanderers      1-2     Lusaka City Council
City of Lusaka          ppd     Kitwe United           [City of Lusaka dns for
  having 5 players with U-21 team, Kitwe will have travel expenses partially
  reimbursed]
[Aug 25]
Power Dynamos           1-0     Zamsure
[Sep 29]
Nchanga Rangers         1-0     Red Arrows
[Oct 26, replay]
City of Lusaka          0-2     Kitwe United

Round 24 
[Aug 31]
Kabwe Warriors          1-0     Nchanga Rangers
Green Buffaloes         3-0     Nkwazi
Lusaka City Council     0-1     Power Dynamos
Konkola Blades          1-1     City of Lusaka
Zamsure                 0-2     Lusaka Dynamos
Nkana FC                0-1     Forest Rangers
[Sep 1]
Red Arrows              2-0     Zanaco
Kitwe United            1-2     Mufulira Wanderers

Round 25 
[Sep 7]
Lusaka Dynamos          0-1     Lusaka City Council  
Nkwazi                  1-1     Zamsure                 
Red Arrows              2-1     Kabwe Warriors          
Zanaco                  2-2     City of Lusaka 
[Sep 8]
Forest Rangers          0-1     Green Buffaloes     
Mufulira Wanderers      2-0     Konkola Blades       
Nchanga Rangers         2-1     Nkana FC            
[Sep 11]    
Power Dynamos           2-0     Kitwe United         

Round 26 [Sep 14]
Kabwe Warriors          3-1     Zanaco                  
Green Buffaloes         0-0     Nchanga Rangers      
Power Dynamos           2-0     Konkola Blades        
Nkana FC                1-1     Red Arrows              
Kitwe United            0-0     Lusaka Dynamos          
City of Lusaka          1-1     Mufulira Wanderers    
Zamsure                 1-1     Forest Rangers        
Lusaka City Council     0-0     Nkwazi                

Round 27
[Oct 13]
Power Dynamos           3-0     City of Lusaka
Green Buffaloes         1-0     Red Arrows
Kabwe Warriors          1-2     Nkana FC
Lusaka Dynamos          3-1     Konkola Blades
Nkwazi                  4-2     Kitwe United
Forest Rangers          0-0     Lusaka City Council
[Oct 17]
Nchanga Rangers         2-0     Zamsure
[Oct 19]
Zanaco                  1-1     Mufulira Wanderers

Round 28
[Oct 27]
Mufulira Wanderers      0-2     Power Dynamos
[Nov 3]
City of Lusaka          0-0     Lusaka Dynamos
Green Buffaloes         2-0     Kabwe Warriors
Kitwe United            1-0     Forest Rangers
Konkola Blades          2-2     Nkwazi
[Nov 6]
Zamsure                 0-0     Red Arrows
Lusaka City Council     0-1     Nchanga Rangers
Nkana FC                2-2     Zanaco

Round 29 [Nov 9]
Power Dynamos           2-0     Zanaco
Nkana FC                2-4     Green Buffaloes
Kabwe Warriors          0-0     Zamsure
Red Arrows              2-0     Lusaka City Council
Nchanga Rangers         0-1     Kitwe United
Lusaka Dynamos          1-1     Mufulira Wanderers
Forest Rangers          1-0     Konkola Blades
Nkwazi                  0-0     City of Lusaka          

Round 30 [Nov 16]
Kabwe Warriors          1-0     Lusaka City Council
Power Dynamos           3-2     Lusaka Dynamos
Konkola Blades          2-1     Nchanga Rangers
Kitwe United            1-1     Red Arrows
Zanaco                  0-1     Green Buffaloes
Zamsure                 0-3     Nkana FC
Mufulira Wanderers      0-0     Nkwazi
Forest Rangers          0-1     City of Lusaka

Final Table:
 
 1.Zanaco (Lusaka)                    30 18  7  5  42-24  61  Champions
 2.Power Dynamos (Kitwe)              30 18  6  6  41-21  60 
 3.Green Buffaloes (Lusaka)           30 19  3  8  42-26  60
 4.Kabwe Warriors                     30 16  7  7  39-21  55
 5.Red Arrows (Lusaka)                30 15  8  7  37-24  53
 6.Nchanga Rangers                    30 13  6 11  28-18  45
 7.Kitwe United                       30 11  8 11  29-30  41
 8.Konkola Blades (Chililabombwe)     30 10  8 12  29-31  38  
 9.Lusaka Dynamos                     30  9 10 11  33-36  37 
10.Nkana FC (Kitwe)                   30  9  9 12  38-34  36
11.City of Lusaka                     30  7 12 11  26-36  33
12.Zamsure (Lusaka)                   30  8  9 13  24-36  33  Relegated
13.Nkwazi (Lusaka)                    30  6 14 10  28-37  32
------------------------------------------------------------
14.Mufulira Wanderers                 30  8  8 14  22-34  32  Relegated  
15.Lusaka City Council                30  5  8 17  22-47  23  Relegated  
16.Forest Rangers (Ndola)             30  3  7 20  20-45  16  Relegated 

NB: Zamsure apparently had one win awarded a loss against them as they 
    are reported with a 7-9-14  24-27(?) record and are relegated; the 
    table at CopperNET Sports Portal does not make it
    possible to determine which match is involved

Topscorers:

 1. Rotson Kilambe (Zanaco)            17
    Zacchariah Simukonda (Red Arrows)  17
 3. John Lomani (Power Dynamos)        16
 4. Chaswe Nsofwa (Zanaco)             14
 5. Linos Chalwe (Green Buffaloes)     13
    Songwe Chalwe (Red Arrows)         13
 7. Francis Kombe (Power Dynamos)      12
 8. Chris Katongo (Green Buffaloes)    11
    Benard Simakweza (Lusaka Dynamos)  11
10. Masautso Phiri (Nkana)              9
    Sydney Sinkamba (Konkola Blades)    9
12. Philemon Chipeta (Lusaka Dynamos)   8
    Clive Hachilensa (Kabwe Warriors)   8
    Harry Milanzi (Nchanga Rangers)     8
    Numba Mumamba (Zanaco)              8
    Jimmy Mumba (Green Buffaloes)       8
    Nelson Musumali (Power Dynamos)     8
18. Isaac Chansa (Power Dynamos)        7
    John Munkonje (Power Dynamos)       7
    Chisala Mwandama (Kitwe United)     7



Zambia Cups 2002


Samuel "Zoom" Ndholvu Memorial Cup (formerly Charity Shield)
2002 winners: Nchanga Rangers


BP Top Eight Cup 2002

Quarterfinals [May 18]
Power Dynamos          1-1      Zanaco                 [4-3 pen]
Konkola Blades         1-1      Nchanga Rangers        [6-5 pen]
Green Buffaloes        0-1      Kabwe Warriors         
Mufulira Wanderers     3-2      Nkana 

Semifinals [Jun 15]
Kabwe Warriors         1-0      Mufulira Wanderers
Power Dynamos          2-1      Konkola Blades

Third Place Playoff [Jun 29]
Mufulira Wanderers     3-2      Konkola Blades

Final [Jun 29]
Kabwe Warriors         1-0      Power Dynamos


Mosi Cup 2002

225 clubs participate

The teams from FAZ Division Two were given a bye in the preliminaries;
in addition 44 amateur clubs received a bye, namely:
Eastern Province: Shoprite, Saddam, Medical Lundazi, Nyimba United, 
                  Judiciary Kasizi, Sinda Pirates. 
North-Western Province: Solwezi Stars, ZNS Mwembeshi, Police Shockers,
                        Kasama Medix, Zacts, Prison Jets, Twikatane. 
Northern Province: Tazara Blues Eagles, Mpika Rangers, ZNS Kasama,
                   Ngonis United, Caltex Rangers. 
Copperbelt: Washington DC, Medical Stars, Luanshya United, Loading Shark FC. 
Luapula: Musumba, Chipembele, Zesco United, TB Swallows, Mununga Stars,
         Matelo Blackpool, Samfya Rockets, Bangweulu, Mansa Teachers College,
         Puta and Mansa Prison.
Central Province: Mobile Police. 
Southern Province: Kabebya, Town Centre Market, Sun Chesters Kalomo Jetters,
                   Community, Musokotwane United, Kazungula United,
                   Kascol Rangers. 
Western Province: Coca-Cola. 
Lusaka: State House.

Round 4
Indeni                 1-0      Afri-Stars

(Preliminary) Round 5
[date?]
Indeni                 8-0      Meheba FC
[Sep 7]
Ndola United           abd      Makeni United (Lusaka)
  [abandoned at 1-1 before start of extra time due to darkness]

Replay [Oct 5]
Makeni United (Lusaka) bt       Ndola United


Round 1 (first round proper or sixth round overall)
[Sep 21,22] 
Coca Cola              2-3      Power Dynamos
Kabwe Warriors         2-1      Konkola Blades       [asdet]
Zanaco                 3-0      Forest Rangers
ZESCO United           0-2      Lusaka Dynamos
Edmol                  0-2      Nchanga Rangers
Samfya Rockets         0-3      Lusaka City Council
Lusaka Tigers          3-2      City of Lusaka
Medix Mufumbwe         lt       ZNS Green Bullets
Mufulira Wanderers     1-3      Kitwe United
Red Arrows             2-0      Nkana
Kasama United          1-4      INDENI
Profund Warriors       2-3      Green Buffaloes
Young Arrows           0-1      National Assembly
Police Blue Eagles     0-2      Nkwazi
Zamsure                2-0      Chambishi Blackburn
[Oct 10]
Nakambala (Chilanga)   bt       Makeni United

Round 2 (seventh round overall)
[Oct 5] 
Nkwazi                 0-3      Power Dynamos
Zanaco                 3-0      National Assembly
Green Buffaloes        0-1      Zamsure
Lusaka Tigers          1-3      Red Arrows
Lusaka Dynamos         1-0      Kabwe Warriors
Indeni                 0-0      ZNS Green Bullets    [4-2 pen]
Kitwe United           0-2      Lusaka City Council
[Oct 13]
Nchanga Rangers        3-1      Nakambala Leopards

Quarterfinals 
[Oct 20]
Power Dynamos          1-0      Zamsure              [asdet]
Indeni                 1-2      Lusaka City Council
Red Arrows             2-1      Lusaka Dynamos
[Oct 23]
Zanaco                 1-0      Nchanga Rangers

Semifinals [Nov 2]
Power Dynamos          3-2      Lusaka City Council
Zanaco                 2-0      Red Arrows

Third Place Match
Red Arrows             2-0      Lusaka City Council

Final [Nov 24]
Power Dynamos          3-3      Zanaco               [2-3 pen]


Samuel "Zoom" Ndholvu Memorial Cup (formerly Charity Shield) 2003

Final [at Independence stadium in Lusaka]
[Mar 29]
Zanaco                 3-2      Kabwe Warriors
  [Roy Makayi 4, Bernard Simakweza 51, Newa Mwewa 71; Musonda Mweuke 14, 81]


Coca Cola Cup 2002

Qualifiers: top-8 of top-level at half-way stage;
            top-2 of both sections FAZ Division 1 (2nd level), viz.
              North: Prison Leopards and ZESCO United,
              South: Young Arrows and Eagles Stars;
            top-2 both sections FAZ Division 2 (3rd level), viz:
              leaders: North: Kalewa, South: State House;
              runners-up: ZNS Green Bullets and Chambishi Blackburn.

Round 1 [Jul 27]
Power Dynamos          1-2      Kitwe United  
  [John Munkonje 15; Mabvuto Zulu 44pen, Chisala Mwanadama 49]          
Konkola Blades         1-2      Nchanga Rangers
  [Joseph Bwalya 58; Harry Milanzi 26, 44]
Kalewa                 0-1      ZESCO United
  [Yona Mwango 5]
Red Arrows             6-1      State House 
  [Songwe Chalwe 48, 72, 82, Zachariah Simukonda 59, 75,
   Ernest Ngambi 83; ? 51]
ZNS Green Bullets      1-3      Green Buffaloes
  [T.Mhango ; Kunda Chalwe 50, Linos Chalwe 73, Jimmy Mumba (pen)]
Prison Leopards        0-1      Young Arrows 
Eagle Stars            0-4      Zanaco
  [Chaswe Nsofwa 8pen, Rotson Kilambe 26, 61, 84]
Chambishi Blackburn    1-0      Kabwe Warriors
  [Isaac Matende 86]

Quarterfinals [Aug 24]
Kitwe United           1-0      Red Arrows
  [Calvin Chisha 35]
ZESCO United           2-1      Nchanga Rangers
  [A.Chisha 83, 90; (Mark Sinyangwe 15]
Zanaco                 2-2      Chambishi Blackburn     [4-5 pen]
  [Edward Kangwa 28, Emmanuel Chibale 70; Bobby Chola 15, 25]
Prison Leopards        1-0      Green Buffaloes
  [Nicholas Zulu 43]

Semifinals [Sep 7; both matches at Nchanga stadium, Chingola]
ZESCO United           2-0      Kitwe United
  [Crispin Mwaba 1pen, Paul Masumba 42]
Chambeshi Blackburn    0-0      Prison Leopards         [3-2 pen]

Third Place Match
Kitwe United           0-0      Prisons Leopards        [5-4 pen]

Final [Sep 28, Arthur Davies stadium, Kitwe]
ZESCO United           1-2      Chambishi Blackburn
  [Yona Mwango 44; Arthur Siwale 55pen, 90]


Second Level 2002


First Division North

[Nov 10]
Roan U.                 0-0     Bwana Mkubwa
Chambishi               0-0     Nkwiza
Chingola                1-1     ZESCO U.
Police Blue Eagles      0-0     Indeni

[Nov ?]
Indeni                  2-0     Tazara Express

Final Table:

 1.Roan United               30  19  9  2  59-23  66  Promoted
 2.Chambishi Blackburn       30  19  7  4  46-23  64  Promoted
 3.Zesco United              30  16 10  4  37-20  58
 4.Lime Hotspurs             30  17  7  6  36-21  58
 5.Indeni                    30  14 10  6  40-20  52
 6.Nkwiza                    30  14  7  9  38-29  49
 7.Police Blue Stars         30  12  9  9  31-28  45
 8.Bwana Mkubwa              30  10  9 11  35-38  39
 9.Konkola Mine Police       30   8 13  9  30-26  37
10.Police Doves              30   9  8 13  30-37  35
11.Mufulira Blackpool        30   7  9 14  30-44  30
12.Chingola Leopards         30   7  8 15  22-33  29  
13.Tazara Express            30   6 11 13  29-29  29
14.Zacks United              30   7  5 18  28-47  26
15.Police Tigers             30   5  9 16  28-49  24
16.Butondo Western Tigers    30   5  3 22   9-41  18

NB: 4 more wins than losses; 20 more goals scored than conceded
    (presumably mistake at Tazara).


First Division South

[Nov 10]
Coca Cola               0-1     Makumbi Stars
Young Arrows            ppd     Profund Warriors

Final Table:

 1.National Assembly         30  20  9  1  49- 8  69  Promoted
 2.Prison Leopards           30  19  6  5  42-21  63  Promoted
 3.Young Arrows              30  15  7  8  38-24  52
 4.Profund Warriors          30  13 10  7  33-21  49
 5.Nakambala Leopards        30  10 10 10  28-27  40
 6.ZAF Blue Arrows           30  10  9 11  34-26  39  [*]
 7.Nampundwe                 30   9 12  8  30-25  39 
 8.Riflemen                  30   8 13  9  28-21  37
 9.Coca Cola                 30   9 10 11  22-28  37
10.Ndola United              30  11  4 15  24-34  37             
11.Makumbi Stars             30   9  9 12  31-30  36
12.Lusaka Tigers             30   9  9 12  23-30  36
13.TAP Dragons               30   9  7 14  21-30  34
14.Livingstone Pirates       30   7 11 11  18-25  32
15.Chibuluma Modern Stars    30   8  6 16  21-38  30
16.Kascol Rangers            30   3  8 19  14-30  17      

NB: 38 (!) more goals scored than conceded.

[*] ZAF Blue Arrows (Livingstone) were disbanded at the end of the season 
    as sponsors Zambia Air Force wants to concentrate its efforts on
    Red Arrows and Young Arrows.

Promoted: National Assembly (Lusaka) and Prison Leopards (Kabwe)



2001.

2003.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Partial source: CopperNET Sports Portal

With thanks to Josť Batalha and Kalumiana Kalumiana

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 15 Aug 2005

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2002/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.