Zambia 2009

Premier League 

Final Table:

 1.Zanaco (Lusaka)                     30 19  6  5  50-18  63  Champions
 2.ZESCO United (Ndola)                30 18  9  3  36-16  63
 3.Power Dynamos (Kitwe)               30 14 12  4  34-22  54
 4.City of Lusaka                      30 13  9  8  29-25  48
 5.Choma Eagles (Choma)                30 12  9  9  30-25  45
 6.Green Buffaloes (Lusaka)            30 13  6 11  31-28  45
 7.Red Arrows (Lusaka)                 30 11 10  9  33-22  43
 8.Forest Rangers (Ndola)              30 10 11  9  29-30  41
 9.Konkola Blades (Chililabombwe)      30  9 12  9  27-28  39
10.Roan United (Luanshya)              30 10  7 13  33-36  37
11.Kabwe Warriors                      30  9 10 11  20-23  37
12.Lusaka Dynamos                      30  9  9 12  26-26  36
-------------------------------------------------------------
13.Chambishi FC                        30  7 12 11  23-33  33  Relegated
14.Zamtel FC (Ndola)                   30  7  6 17  13-31  27  Relegated
15.Nakambala Leopards (Mazabuka)       30  4 10 16  17-39  22  Relegated
16.Young Arrows (Lusaka)               30  3  6 21  18-47  15  Relegated

Round 1 
[Mar 14]
Choma Eagles        1-0 Forest Rangers
  [Aubrey Zulu 57]
Konkola Blades      2-0 Green Buffaloes
  [Chileshe Kabwe 15, Chipulu Chileya 30]
Kabwe Warriors      0-0 Nakambala Leopards 
Power Dynamos       2-1 Zanaco
  [Elson Mkandawire 49, Perry Mubanga 76; Henry Banda 43]
[Apr 7]
Lusaka Dynamos      0-1 Roan United
  [Derrick Kabwe 56]
Zamtel              0-0 Zesco United
[May 13]
Young Arrows        1-5 Red Arrows
  [Juma Lwipa 5; Judge Mkandawire 51, Simon Lupiya 53, 85, 90,
   Jimmy Njobvu 67]
[May 25]
City of Lusaka      0-1 Chambishi 
  [Kangwa Bwalya 20]

Round 2 
[Mar 21]
Green Buffaloes     3-0 Zamtel
  [Edward Museba 65, 73, Newa Mwewa 84]
Forest Rangers      2-0 Konkola Blades
  [Manashe Mwape 60, Owen Kaposa 67]
Roan United         3-2 Choma Eagles
  [Arthur Kasoloki 18, Kelvin Muzungu 22, 84; Aubrey Zulu 32pen,
   Tresford Mhango 90]
Nakambala Leopards  1-3 Power Dynamos
  [Charles Kafula 85; Lameck Mwale 4, 75, Elson Mkandawire 80]
Zanaco              3-1 Young Arrows
  [Jack Chileshe 47, 50, 75; John Kaonga 83]
[Mar 22]
Zesco United        2-1 City of Lusaka
  [Roger Kamwandi 18, Josphat Nkhoma 59; Geoffrey Nsama 38]
[May 3]
Chambishi           1-1 Kabwe Warriors
  [Edward Sinkala 35; Vias Mwendalubi 25]
[May 25]
Red Arrows          1-1 Lusaka Dynamos
  [Jimmy Njobvu 66; Makundika Sakala 15]

Round 3 
[Mar 28]
Green Buffaloes     0-1 Forest Rangers
  [Alex Mwiche 55]
Zamtel              1-2 City of Lusaka
  [Sydney Mwewa 81; Ackson Phiri 32, Kennedy Chola 75]
Kabwe Warriors      0-1 Zesco United   
  [Siloni Jere 71]
Konkola Blades      1-0 Roan United
  [Visto Mulundu 70]
Power Dynamos       1-1 Chambishi
  [Luka Lungu 90+3; Edward Sinkala 35]
Young Arrows        2-1 Nakambala Leopards
  [Kruger Mwansa 2, Remmy Tembo 57; Charles Kashitu 56]
Lusaka Dynamos      0-5 Zanaco
  [Patrick Kabamba 20, 44, 87, Ignatius Lwipa 22, Jack Chileshe 79]
[Jun 3]
Choma Eagles        0-0 Red Arrows

Round 4
[Apr 4]
Zanaco              1-0 Choma Eagles
  [Patrick Kabamba 87]
Nakambala Leopards  0-0 Lusaka Dynamos
City of Lusaka      1-0 Kabwe Warriors
  [Felix Ludaka 24]
[Apr 5]
Forest Rangers      0-0 Zamtel
Roan United         0-2 Green Buffaloes
  [Brian Lubaba 25, Tyson Chikwanda 90+]
Chambishi           0-1 Young Arrows
  [Moffat Sakala 43]
[May 25]
Zesco United        1-0 Power Dynamos 
  [Clifford Chipalo 45]
[Jul 1]
Red Arrows          0-1 Konkola Blades
  [Chipulu Chileya 48]

Round 5 [Apr 11]
Choma Eagles        1-1 Nakambala Leopards  
  [Diamond Chigwewe 33; Charles Kashitu 40]
Forest Rangers      1-0 Roan United         
  [Kameta Mutambo 46]
Green Buffaloes     2-1 Red Arrows          
  [Tyson Kalaba 26, Brian Lubaba 45; Stanley Banda 36]
Konkola Blades      1-1 Zanaco              
  [Christian Mpoyi 89; Patrick Kabamba 28]
Lusaka Dynamos      3-0 Chambishi           
  [Makundika Sakala 3, Chalwe Katongo 43, Boyd Chipeta 83]
Power Dynamos       1-1 City of Lusaka      
  [Dennis Chimena 85; Felix Ludaka 55]
Young Arrows        0-1 Zesco United        
  [Josphat Nkhoma 78]
Zamtel              0-1 Kabwe Warriors
  [Masuzyo Mubanga 82]

Round 7 
[Apr 25]
Zamtel              2-0 Power Dynamos 
  [Chris Mwamba 15, Isaac Nyirenda 21]
Roan United         1-0 Red Arrows
  [Ben Mwanza 45]
Young Arrows        1-2 Kabwe Warriors 
  [Shaft Katuka 59; Musonda Mweuke 24pen, Douglas Muwowo 43]
Forest Rangers      0-4 Zanaco 
  [Allen Mukuka 8, Patrick Kabamba 22, Jack Chileshe 40, 80]
Lusaka Dynamos      0-1 City of Lusaka 
  [Kennedy Chola 33]
Green Buffaloes     2-1 Nakambala Leopards
  [Edward Museba 10, Tyson Chikwanda 58; Webster Mulenga 60]
Konkola Blades      1-1 Chambishi
  [Chipulu Chileya 58; Venercious Mapande 28]
[Jun 24]
Choma Eagles        1-2 Zesco United
  [Tresford Mhango 42; Jonas Sakuwaha 49, Jackson Mwanza 88]

Round 8 
[May 1]
Power Dynamos       1-1 Young Arrows
  [Francis Kasonde 62; Moffat Mtonga 71]
Zanaco              1-2 Roan United
  [Henry Banda 90; Ben Mwanza 47, Joseph Sakala 73]
Kabwe Warriors      1-1 Lusaka Dynamos
  [Methuselah Chipupu 61; Thomas Mulendema 15]
Nakambala Leopards  2-4 Forest Rangers
  [Liniker Mwikisa 16, Kelly Kumwenda 40;
   Kameta Muteambo 25, 47, 85, Joe Mwenya 62]
City of Lusaka      0-1 Choma Eagles
  [Diamond Chikwekwe 21]
Chambishi           1-1 Green Buffaloes
  [Edward Sinkala 21; Edward Museba 40]
[Jun 3]
Zesco United        1-1 Konkola Blades
  [Chalwe Kabamba 57; Chipulu Chileya 34]
[Jun 24]
Red Arrows          1-0 Zamtel
  [Sylvester Bwalya 34]

Round 9
[May 9]
Zamtel              1-0 Young Arrows 
  [Graven Chitalu 8]
Red Arrows          0-2 Zanaco 
  [Kennedy Nkethani 60pen, Patrick Kabamba 79]
Choma Eagles        4-1 Kabwe Warriors
  [Phenias Bulaya (2), Diamond Chikwekwe, Oscar Kachika; Festus Mbewe]
Forest Rangers      1-0 Chambishi
  [Kameta Mutambo 1]
Konkola Blades      1-1 City of Lusaka
  [Musonda Mwape 51; Humphrey Juma 85]
Green Buffaloes     1-2 Zesco United
  [Brian Lubaba 5; Jonas Sakuwaha 65, Clifford Chipalo 81]
Roan United         abd Nakambala Leopards     [abandoned at 1-0 due to
  [Ben Mwanza 35]                               bad weather]
[May 10]
Lusaka Dynamos      2-0 Power Dynamos
  [Makundika Sakala 5, 51]
[May 25]
Roan United         2-1 Nakambala Leopards     [replay]
  [Joseph Sakala, Kelvin Muzungu; Steven Sakala 4]

Round 10 [May 16]
Zanaco              1-0 Zamtel
  [Patrick Kabamba 61]
Young Arrows        0-1 Lusaka Dynamos
  [Makundika Sakala 20]
Nakambala Leopards  0-2 Red Arrows
  [Simon Lupiya (2)]
Power Dynamos       0-0 Choma Eagles
Chambishi           1-0 Roan United
  [Patrick Kasunga 50]
Kabwe Warriors      2-0 Konkola Blades
  [Bob Muwowo 2, Asbelito Chulu 34]
Zesco United        2-0 Forest Rangers
  [Enoch Sakala 5, Rogers Kamwandi 90]
City of Lusaka      1-3 Green Buffaloes
  [Kennedy Chola 60; Brian Chilando 22, Sydney Lombe 47,
   Edward Museba 70]

Round 11 [May 23]
Zamtel              awd Lusaka Dynamos         [awarded 0-2; Zamtel 
Zanaco              3-1 Nakambala Leopards      players on strike]
  [Henry Banda 1, Patrick Kabamba 15, Winston Kalengo 39;
   Liniker Mwikisa]
Choma Eagles        1-0 Young Arrows
  [Oscar Kashinka 76]
Red Arrows          1-0 Chambishi
  [Timothy Mbewe 30]
Konkola Blades      1-2 Power Dynamos
  [Chipulu Chileya 21; Luka Lungu 75, Elson Mkandawire 88]
Roan United         1-1 Zesco United
  [Arthur Kasoloki 1pen; Maybin Mwaba 52]
Green Buffaloes     1-0 Kabwe warriors
  [Reuben Tembo 77]
Forest Rangers      1-1 City of Lusaka
  [Kameta Mutambo 11; Aaron Silwimba 64]

Round 12
[May 30]
Nakambala Leopards  0-1 Zamtel
  [Arthur Siwale 76]
Lusaka Dynamos      0-0 Choma Eagles
Chambishi           0-3 Zanaco
  [Patrick Kabamba 8, 50, Ziyo Tembo 30]
Power Dynamos       1-0 Green Buffaloes 
  [Luka Lungu 41]
City of Lusaka      2-1 Roan United
  [Kennedy Chola 20pen, 69; Derrick Lukwesa 8"]
Kabwe warriors      0-0 Forest Rangers
Young Arrows        0-0 Konkola Blades
[May 31]
Zesco United        1-1 Red Arrows
  [Jackson Mwanza 61; Timothy Mbewe 44]

Round 13 
[Jun 7]
Zamtel              0-1 Choma Eagles
  [Aubrey Zulu 75]
Nakambala Leopards  0-0 Chambishi
Konkola Blades      2-1 Lusaka Dynamos
  [Maybin Chishimba 65, Musonda Mwape 2-1; Makundika Sakala 52]
Green Buffaloes     1-0 Young Arrows
  [Sydney Lombe 76]
Red Arrows          0-0 City of Lusaka
Forest Rangers      0-2 Power Dynamos
  [Alex Ngonga 36, Luka Lungu 0-2]
Roan United         0-1 Kabwe Warriors
  [Felix Haiinde 75]
[Jun 21]
Zanaco              0-1 Zesco United
  [Jonas Sakuwaha 56]

Round 14 [Jun 13]
Chambishi           0-0 Zamtel
Choma Eagles        2-1 Konkola Blades
  [Mwelwa Mwila, Tresford Mhango; Costain Muleya 36]
Zesco United        0-0 Nakambala Leopards
Lusaka Dynamos      1-2 Green Buffaloes
  [Stanley Nshimbi 70; Lawrence Phiri 12, Oswald Kalamba 42]
City of Lusaka      1-2 Zanaco
  [Kennedy Chola 84pen; Kennedy Nkethani 2, Patrick Kabamba 4]
Young Arrows        1-1 Forest Rangers
  [Chomba Ngandwe 44; Chomba Sikazwe 24]
Kabwe warriors      0-2 Red Arrows
  [Judge Mkandawire 12, 87]
Power Dynamos       1-1 Roan United
  [Joseph Sitali 70; Arthur Kasoloki 82]

Round 15
[Jun 27]
Zamtel              2-1 Konkola Blades
  [Arthur Siwale, Gavin Chitalu; Musonda Mwape]
Green Buffaloes     2-0 Choma Eagles
  [Ken Ngambi 60, Nathan Sinkala 69]
Nakambala Leopards  0-1 City of Lusaka
  [Aaron Lwimba 88]
Forest Rangers      1-1 Lusaka Dynamos
  [Alex Mwiche 72; Philemon Chipeta 75]
Roan United         3-1 Young Arrows
  [Kelvin Muzungu 13, Derrick Kabwe 83, 90; Kelly Sicjliya 62og]
Red Arrows          1-1 Power Dynamos
  [Timothy Mbewe 51; Lameck Mwale 65pen]
[Jun 28]
Chambishi           0-1 Zesco United
  [Jackson Mwanza 81]
Zanaco              1-0 Kabwe Warriors
  [Jackson Chileshe 11pen]

Round 6 
[Jul 4]
Roan United         2-1 Zamtel
  [Derrick Kabwe, Arthur Kaseloki; Graven Chitalu]
Kabwe Warriors      0-0 Power Dynamos
Red Arrows          1-1 Forest Rangers
  [Lawrence Ponadani; Chomba Sikazwe]
City of Lusaka      2-0 Young Arrows
  [Kennedy Chola 25, Geoffery Nsama 80]
Zanaco              1-0 Green Buffaloes
  [Jack Chileshe 38pen]
Nakambala Leopards  3-1 Konkola Blades
  [Dan Masumba 7, 42, Nixon Chilundika 80; Chipulu Chileya 85]
Chambishi           2-1 Choma Eagles
  [Chipili Mungule 39, Edward Sinkala 85; Katongo Chanda 57]
[Jul 5]
Zesco United        0-0 Lusaka Dynamos

Round 16 
[Jul 25]
Zesco United        2-0 Zamtel
  [Jackson Mwanza 47, Lottie Phiri 66]
Chambishi           1-1 City of Lusaka
  [Francis Chileshe 57; Morgan Kaoma 68]
Forest Rangers      1-1 Choma Eagles
  [Alex Mwiche; Mwila Mwilwa]
Nakambala Leopards  0-0 Kabwe Warriors
Roan United         0-1 Lusaka Dynamos
  [Patson Kaimana 77]
Zanaco              3-0 Power Dynamos
  [Patrick Kabamba 35, 80, Lottie Nyambili 88]
Red Arrows          0-2 Young Arrows
  [Kasongo Mwepya 17, Remmy Tembo 83]
[Jul 26]
Green Buffaloes     1-0 Konkola Blades
  [Edward Museba 61]

Round 17 
[Aug 5]
Zamtel              1-0 Green Buffaloes
  [Chilufya Changwe 85]
Konkola Blades      0-0 Forest Rangers
Kabwe Warriors      1-1 Chambishi
  [Maunga Kabuku 47; Clement Kabali 84]
Choma Eagles        1-1 Roan United
  [Chiwati Mulenga 9; Kelvin Muzungu 70]
Power Dynamos       2-0 Nakambala Leopards
  [Alex Ngonga 51, Joseph Sitali 81]
Lusaka Dynamos      1-2 Red Arrows
  [Patson Kaimana 59; Stanley Banda 46, Dan Siyuni 85]
Young Arrows        1-4 Zanaco
  [Sam Gondwe 55; Patrick Kabamba 6, 53, 85, Winston Kalengo 34]
[Sep 5]
City of Lusaka      0-0 Zesco United

Round 18 
[Aug 8]
City of Lusaka      1-0 Zamtel
  [Ackson Phiri 90]
Forest Rangers      3-0 Green Buffaloes
  [Kameta Mutambo 27, 54, Frazer Mwelwa 43]
Zesco United        1-1 Kabwe warriors
  [Innocent Mwaba 82; Joseph Bwalya 20]
Chambishi           0-0 Power Dynamos
Red Arrows          1-1 Choma Eagles
  [Chisi Mbewe 78; Mwila Mwelwa 78]
Nakambala Leopards  0-0 Young Arrows
Zanaco              1-0 Lusaka Dynamos
  [Patrick Kabamba 2pen]
[Aug 9]
Roan United         1-0 Konkola Blades
  [Ben Mwanza 2]

Round 19
[Aug 15]
Zamtel              1-0 Forest Rangers
  [Chilufya Changwe 82]
Kabwe Warriors      2-0 City of Lusaka
  [Mukuka Mulenga 66, Musonda Mweuke 72]
Konkola Blades      1-0 Red Arrows
  [Graven Chitalu 25]
Young Arrows        0-1 Chambishi
  [Vanecious Mapande 2]
Choma Eagles        0-1 Zanaco
  [Patrick Kabamba 65]
Lusaka Dynamos      0-1 Nakambala Leopards
  [Nixon Chilundika 89]
[Aug 16]
Green Buffaloes     1-1 Roan United
  [Linker Mwikisa 87; Arthur Kasoloki 90]
[Sep 30]
Power Dynamos       4-1 Zesco United
  [Luka Lungu 7, Joseph Sitali 19, 40, Kennedy Mudenda 67;
   Maybin Mwaba 74]

Round 20 [Aug 22]
Kabwe Warriors      1-0 Zamtel
  [Musonda Mweuke 6]
Roan United         3-3 Forest Rangers
  [Perry Sinkala 44, Ben Mwanza 78, Derrick Kabwe 85;
   Rodrick Kabwe 23, 33, 67]
City of Lusaka      1-2 Power Dynamos
  [Kennedy Chola 2pen; Laughter Chilembe 20, Francis Kasonde 80]
Red Arrows          3-0 Green Buffaloes
  [Judge Mkandawire 10, Agrippa Mbewe 15, Kamuzati Kabwe 76]
Zesco United        3-0 Young Arrows
  [Jonas Sakuwaha 5, 78, Kondwani Mtonga 58]
Zanaco              1-1 Konkola Blades
  [Lottie Nyambili 71; Maybin Chishimba 69]
Chambishi           0-0 Lusaka Dynamos
Nakambala Leopards  0-1 Choma Eagles
  [Phenius Bubaya 44]

Round 21
[Aug 29]
Zamtel              1-0 Roan United
  [Francis Kamfwa 28]
Power Dynamos       1-0 Kabwe Warriors
  [Kennedy Mudenda 55]
Forest Rangers      1-0 Red Arrows
  [Mala Besa 76]
Green Buffaloes     1-1 Zanaco
  [Liniker Mwikisa 45; Patrick Kabamba 48]
Konkola Blades      1-0 Nakambala Leopards
  [Mulenga Mwape 66]
Choma Eagles        2-1 Chambishi
  [Aubrey Zulu, Diamond Chigwegwe; Vanecious Mapande]
[Sep 2]
Young Arrows        0-1 City of Lusaka
  [Kennedy Chola 26pen]
[Oct 14]
Lusaka Dynamos      0-1 Zesco United
  [Clifford Chipalo 22]

Round 22
[Sep 12]
Power Dynamos       0-0 Zamtel
Red Arrows          1-0 Roan United
  [Kennedy Mpoya 18og]
Kabwe Warriors      0-0 Young Arrows
Zanaco              0-1 Forest Rangers
  [Kameta Mutambo 40]
City of Lusaka      2-1 Lusaka Dynamos
  [(Nasha Kaya 5, Vincent Mangamu 90; Joseph Milanzi 1]
Nakambala Leopards  1-0 Green Buffaloes
  [Kelly Kumwenda 3]
[Sep 23]
Chambishi           1-1 Konkola Blades
  [Claude Bwalya 24; Chipulu Chileya 77]
[Nov 11]
Zesco United        0-1 Choma Eagles
  [Chansa Katongo 8]

Round 23 
[Sep 26]
Zamtel              0-1 Red Arrows
  [Stanley Banda 90]
Roan United         abd Zanaco          [abandoned at 0-0 in 74' after
Young Arrows        1-3 Power Dynamos    linesman struck by object]
  [Remmy Tembo 36; Luka Lungu 17, Crispin Mulenga 53,
   Simon Bwalya 56]
Lusaka Dynamos      2-0 Kabwe warriors
  [Joseph Milanzi 16, Stanley Nshimbi 32]
Forest Rangers      2-0 Nakambala Leopards
  [Rodrick Kabwe 35, Alex Mwiche 48]
Choma Eagles        0-1 City of Lusaka
  [Kennedy Chola 64]
Green Buffaloes     3-2 Chambishi
  [Nathan Sinkala 17pen, Edward Museba 53, Sebastian Mwansa 74;
   Vernacious Mapande 21, 30]
Konkola Blades      1-2 Zesco United
  [Musonda Mwape 89; Josphat Nkhoma 14, Clifford Chipalo 67]
[Nov 11]
Roan United         1-2 Zanaco          [replay]
  [Arthur Kaseloki 70; Makundika Sakala 24. 27]

Round 24 [Oct 3]
Young Arrows        1-1 Zamtel
  [Kenney Mbabara 82; Saint Nkoma 90]
Zanaco              0-0 Red Arrows
Power Dynamos       1-0 Lusaka Dynamos
  [Luka Lungu 12]
Nakambala Leopards  1-1 Roan United
  [Charles Kashitu 87pen; Derrick Kabwe]
Kabwe Warriors      3-2 Choma Eagles
  [Joseph Bwalya 8, 19, Maunga Kabuku 51; Aubrey Zulu 11,
   Felix Kalowa]
Chambishi           3-0 Forest Rangers
  [Vanecious Mapande 19, Erick Chibuye 21, Paul Nkonde 56]
City of Lusaka      0-0 Konkola Blades
Zesco United        1-0 Green Buffaloes
  [Lottie Phiri 74]

Round 25 [Oct 11]
Zamtel              1-1 Zanaco
  [Isaac Nyirenda 46; Ignatius Lwipa 30]
Lusaka Dynamos      2-1 Young Arrows
  [Sashi Chalwe 12, Patson Kaimana 14; Oswald Munthali 63]
Red Arrows          6-1 Nakambala Leopards
  [Jimmy Njobvu 7, Lawrence Pondani 11, 20, Danny Sibanda 52,
   Timothy Mbewe 87, 89; Dan Masumba 30]
Choma Eagles        0-1 Power Dynamos
  [Emmanuel Chimpinde 75]
Roan United         2-0 Chambishi
  [Arthur Kasoloki, Kennedy Mpoya]
Konkola Blades      1-0 Kabwe Warriors
  [Chipulu Chileya 22]
Forest Rangers      0-0 Zesco United
Green Buffaloes     1-2 City of Lusaka
  [Sebastian Mwansa 27; Zebron Njobvu 31pen, Kennedy Chola 90]

Round 26 [Oct 17]
Lusaka Dynamos      3-0 zamtel
  [Joseph Milanzi 32, Lameck Banda 65, Katongo Chalwe]
Nakambala Leopards  1-1 Zanaco
  [Kelly Kumwenda 86; Ignatius Lwipa 22]
Young Arrows        0-1 Choma Eagles
  [Phenias Bulaya]
Chambishi           1-1 Red Arrows
  [Paul Nkonde 19; Stanley Banda 62]
Power Dynamos       0-0 Konkola Blades
Zesco United        2-1 Roan United
  [Rogers Kamwandi 50pen, Mathews Chikwete 90; Arthur Kasoloki 30pen]
Kabwe Warriors      0-1 Green Buffaloes
  [Edward Museba]
City of Lusaka      3-3 Forest Rangers
  [Zebron Njobvu 5, 71, Kennedy Chola 62; Alex Mwiche 16,
   Rodrick Kabwe 35, Allan Chibwe 62]

Round 27
[Oct 31]
Zamtel              0-1 Nakambala Leopards
  [Kelly Kumwenda 20]
Choma Eagles        1-0 Lusaka Dynamos
  [Kangwa Mwape]
Konkola Blades      2-1 Young Arrows
  [Musonda Mwape 46, Oswald Siwale 89; Chaknar Lungu 63]
Red Arrows          1-2 Zesco United
  [Simon Lupiya 5; Mathews Chikwete 56, Clifford Chipalo 87]
Green Buffaloes     0-0 Power Dynamos
Roan United         0-1 City of Lusaka
  [Nasha Kaya 30]
Forest Rangers      0-1 Kabwe Warriors
  [Michael Katongo]
[Nov 18]
Zanaco              4-1 Chambishi
  [Winston Kalengo 9, Fabrice Kanda 12, Charles Siyingwa 22,
   Makundika Sakala 34; Richard Mooka 57]

Round 28
[Nov 14]
Lusaka Dynamos      2-2 Konkola Blades
  [Lameck Banda 4, Patson Kaimana 12; Chipili Mungule 1,
   Chipulu Chileya 27]
Chambishi           1-0 Nakambala Leopards
  [Vanecious Mapande 54]
Zesco United        0-1 Zanaco
  [Winston Kalengo 20]
City of Lusaka      0-1 Red Arrows
  [(Jimmy Njovu 69]
Young Arrows        0-2 Green Buffaloes 
  [Edward Musebo 30, Brian Chilando 50]   
[Nov 15]
Choma Eagles        awd Zamtel          [awarded 2-0, Zamtel dns]
Power Dynamos       2-1 Forest Rangers
  [Simon Bwalya 12, Luka Lungu 60; Alex Mwiche 72]
Kabwe Warriors      2-0 Roan United
  [Joseph Bwalya 5, 37]

Round 29
[Nov 22]
Zamtel              0-2 Chambishi
  [Francis Chileshe 57, 70]
Konkola Blades      1-1 Choma Eagles
  [Maybin Chishimba 22; Tresford Mhango 52]
Nakambala Leopards  0-2 Zesco United
  [Jackson Mwanza 78, Siloni Jere 90]
Green Buffaloes     0-0 Lusaka Dynamos
Forest Rangers      1-0 Young Arrows
  [Alex Mwiche 90]
Red Arrows          0-0 Kabwe warriors
Roan United         2-2 Power Dynamos
  [Arthur Kaseloki 25, Derrick Kabwe 73; Laughter Chilembe 70,
   Lameck Mwale 75]
[Nov 25]
Zanaco              0-1 City of Lusaka
  [Lawrence Lubinda 16]

Round 30 
[Nov 29]
Konkola Blades      awd Zamtel          [awarded 2-0, Zamtel dns]
Zesco United        3-0 Chambishi
  [Nicholas Zulu 9, Jackson Mwanza 32, Lottie Phiri 84]
City of Lusaka      0-0 Nakambala Leopards
Lusaka Dynamos      1-0 Forest Rangers
  [Joseph Milanzi 32]
Kabwe Warriors      0-1 Zanaco
  [Makundika Sakala 24]
Young Arrows        2-3 Roan United
  [Kennedy Mpoya (og), Chomba Ngandwe; Douglas Muwowo 6,
   Arthur Kaseloki 17, Kelvin Mumba 35]
[Dec 2]
Choma Eagles        1-1 Green Buffaloes
  [Aubrey Zulu 84; Nathan Sinkala 69]
Power Dynamos       1-0 Red Arrows
  [Lameck Mwale 37]

Final Table:

 1.Zanaco (Lusaka)                     30 19  6  5  50-18  63  Champions
 2.ZESCO United (Ndola)                30 18  9  3  36-16  63
 3.Power Dynamos (Kitwe)               30 14 12  4  34-22  54
 4.City of Lusaka                      30 13  9  8  29-25  48
 5.Choma Eagles (Choma)                30 12  9  9  30-25  45
 6.Green Buffaloes (Lusaka)            30 13  6 11  31-28  45
 7.Red Arrows (Lusaka)                 30 11 10  9  33-22  43
 8.Forest Rangers (Ndola)              30 10 11  9  29-30  41
 9.Konkola Blades (Chililabombwe)      30  9 12  9  27-28  39
10.Roan United (Luanshya)              30 10  7 13  33-36  37
11.Kabwe Warriors                      30  9 10 11  20-23  37
12.Lusaka Dynamos                      30  9  9 12  26-26  36
-------------------------------------------------------------
13.Chambishi FC                        30  7 12 11  23-33  33  Relegated
14.Zamtel FC (Ndola)                   30  7  6 17  13-31  27  Relegated
15.Nakambala Leopards (Mazabuka)       30  4 10 16  17-39  22  Relegated
16.Young Arrows (Lusaka)               30  3  6 21  18-47  15  Relegated



Samuel "Zoom" Ndhlovu Memorial Cup (formerly Charity Shield) 2009

Semifinals 
[Feb 28, Nkoloma Stadium, Lusaka]
Zesco United         1-0 Red Arrows              [aet]
  [Maybin Mwaba 112]
[Feb 28, Trade Fair Grounds, Ndola]
Lusaka Dynamos       0-1 Power Dynamos
  [Dennis Chimena 61]

Final [Mar 7, Kafubu Stadium, Luanshya]
Zesco United         0-2 Power Dynamos
  [Luka Lungu 2, 43]


Barclays Cup 2009

Quarterfinals
[Oct 24, Trade Fair Grounds, Ndola]
Power Dynamos        1-0 Zesco United
  [Simon Bwalya 89]
[Oct 24, Woodlands Stadium, Lusaka]
Green Buffaloes      1-1 National Assembly       [6-5 pen]
  [Brian Chilando 65; Lawrence Phiri 75]
Choma Eagles         1-1 Nkana                   [8-7 pen]
  [Tresford Mhango 61; William Chinse 40]
[Nov 5, Trade Fair Grounds, Ndola]
Roan United          1-0 Zanaco
  [Arthur Kasoloki 61]

Semifinals [Nov 8, Trade Fair Grounds, Ndola]
Power Dynamos        3-0 Choma Eagles
  [Kennedy Mudenda 13, Elson Mkandawire]
Green Buffaloes      0-0 Roan United             [5-4 pen]

Final [Nov 28 ,Nkoloma Stadium, Lusaka]
Power Dynamos        2-1 Green Buffaloes
  [Lameck Mwale 23, Simon Bwalya 38; Brian Chilando 27]


Second Level 2009


Division 1 North

Round 1 
[Mar 15]
Nkana               7-1 Zesco Luapula 
Mufulira Blackpool  0-0 Ndola United  
Kalulushi Modern S. 0-0 Kitwe United 
Chingola Leopards   0-2 Afrisports  
Chindwin            0-0 Prison Leopards 
Mining Rangers      2-0 Muchindu  
Lime Hotspurs       0-1 Indeni 
[May 3]
Mufulira Wanderers  0-0 Kalewa
Nchanga Rangers     2-0 Luanshya United         

Round 2
[Mar 22]
Afrisports          3-1 Mining Rangers 
Kitwe United        0-0 Chindwin Sentries 
Prison Leopards     0-1 Nkana 
Zesco Luapula       2-5 Ndola United 
Mufulira Blackpool  1-0 Lime Hotspurs 
Indeni              1-0 Chingola Leopards 
Kalewa              1-0 Kalulushi Modern Stars 
[May 25]
Muchindu            0-0 Nchanga Rangers
[date?]
Luanshya United     2-2 Mufulira Wanderers

Round 3
[Mar 29]
Chindwin Sentries   2-1 Nkana
Kitwe United        0-0 Kalewa
Kalulushi Modern S. 0-0 Luanshya United
Ndola United        0-1 Prison Leopards
Chingola Leopards   2-0 Mufulira Blackpool
Mining Rangers      2-1 Indeni
Mufulira Wanderers  1-2 Muchindu
Lime Hotspurs       awd Zesco Luapula          [awarded 2-0, walkover]
[Oct 14]
Nchanga Rangers     2-0 Afrisports  

Round 4 
[Apr 1]
Nkana               2-0 Ndola United 
Kalewa              1-0 Chindwin 
Luanshya United     abd Kitwe United           [abandoned at 1-1 due to rain]
Prison Leopards     2-2 Lime Hotspurs 
Muchindu            2-1 Kalulushi Modern Stars 
Zesco Luapula       0-1 Chingola Leopards 
Afrisports          0-1 Mufulira Wanderers 
Mufulira Blackpool  0-0 Mining Rangers 
Indeni              2-2 Nchanga Rangers 
[Jun 3]
Luanshya United     1-0 Kitwe United           [replay]

Round 5 [Apr 4,5]
Lime Hotspurs       1-1 Nkana 
Mufulira Wanderers  0-0 Indeni 
Mufulira Blackpool  1-1 Nchanga Rangers 
Kalewa              1-0 Luanshya United 
Chindwin Sentries   1-0 Ndola United 
Chingola Leopards   0-0 Prison Leopards 
Afrisports          0-1 Kalulushi Modern Stars 
Kitwe United        0-0 Muchindu 
Mining Rangers      awd Zesco Luapula          [awarded 2-0, walkover]

Round 6 [Apr 12]
Prison Leopards     1-0 Mining Rangers 
Nkana               1-0 Chingola Leopards 
Muchindu            1-0 Kalewa 
Mufulira Wanderers  0-0 Mufulira Blackpool 
Afrisports          1-0 Kitwe United 
Indeni              0-2 Kalulushi Modern Stars 
Zesco Luapula       0-1 Nchanga Rangers 
Chindwin Sentries   0-1 Luanshya United 
Lime Hotspurs       2-1 Indeni 

NB: round 7 played after round 16

Round 8 [Apr 25,26]
Chingola Leopards   0-3 Lime Hotspurs 
Afrisports          0-1 Luanshya United 
Ndola United        0-1 Mining Rangers 
Prison Leopards     0-1 Mufulira Wanderers 
Muchindu            1-0 Chindwin 
Zesco Luapula       1-0 Kalulushi Modern Stars 
Mufulira Blackpool  1-0 Kitwe United  
Kalewa              1-1 Indeni 
Nkana               0-0 Nchanga Rangers 

Round 9 [May 1]
Chindwin            0-1 Chingola Leopards
Muchindu            1-1 Afrisports 
Mining Rangers      0-1 Lime Hotspurs 
Luanshya United     0-3 Indeni 
Nchanga Rangers     0-0 Ndola United
Kalewa              0-0 Mufulira Blackpool 
Mufulira Wanderers  0-1 Nkana 
Kalulushi M. Stars  1-0 Prison Leopards 
Kitwe United        awd Zesco Luapula          [awarded 2-0, walkover]

Round 10 [May 10]
Afrisports          0-1 Chindwin
Chingola Leopards   0-0 Mining Rangers
Indeni              0-1 Muchindu
Lime Hotspurs       0-1 Nchanga Rangers
Mufulira Blackpool  2-0 Luanshya United
Ndola United        0-0 Mufulira Wanderers
Zesco Luapula       1-0 Kalewa
Nkana               2-0 Kalulushi Modern Stars
Prison Leopards     0-1 Kitwe United

Round 11 [May 17]
Chindwin            0-1 Mining Rangers
Afrisports          0-0 Indeni
Nchanga Rangers     0-0 Chingola Leopards
Muchindu            0-1 Mufulira Blackpool
Mufulira wanderers  0-1 Lime Hotspurs
Luanshya United     2-0 Zesco Luapula
Kalulushi M. Stars  1-0 Ndola United
Kalewa              3-1 Prison Leopards
Kitwe United        0-0 Nkana

Round 12 
[May 23,24]
Indeni              1-1 Chindwin 
Mining Rangers      0-0 Nchanga Rangers
Mufulira Blackpool  2-1 Afrisports
Zesco Luapula       1-2 Muchindu
Lime Hotspurs       0-1 Kalulushi Modern Stars
Prison Leopards     2-0 Luanshya United
Ndola United        2-2 Kitwe United
Nkana               2-1 Kalewa
[played later]
Chingola Leopards   0-1 Mufulira Wanderers

Round 13 [May 31]
Chindwin            0-0 Nchanga Rangers
Indeni              1-1 Mufulira Blackpool
Mufulira Wanderers  1-0 Mining Rangers
Afrisports          2-0 Zesco Luapula
Kalulushi M. Stars  1-0 Chingola Leopards
Muchindu            0-1 Prison Leopards
Kitwe United        0-0 Lime Hotspurs
Luanshya United     1-2 Nkana
Kalewa              0-2 Ndola United

Round 14 [Jun 7]
Mufulira Blackpool  2-2 Chindwin
Nchanga Rangers     2-0 Mufulira Wanderers
Zesco Luapula       0-1 Indeni
Mining Rangers      0-1 Kalulushi Modern Stars
Prison Leopards     3-2 Afrisports
Chingola Leopards   2-0 Kitwe United
Nkana               0-0 Muchindu
Lime Hotspurs       0-0 Kalewa
Ndola united        0-0 Luanshya United

Round 15 [Jun 14]
Chindwin            0-0 Mufulira Wanderers
Mufulira Blackpool  1-1 Zesco Luapula
Kalulushi M. Stars  1-2 Nchanga Rangers
Indeni              1-0 Prison Leopards
Kitwe United        1-0 Mining Rangers
Afrisports          1-0 Nkana
Kalewa              3-1 Chingola Leopards
Muchindu            2-1 Ndola United
Luanshya United     0-2 Lime Hotspurs

Round 16 [Jun 21]
Zesco Luapula       1-1 Chindwin 
Mufulira wanderers  2-1 Kalulushi Modern Stars 
Prisons Leopards    0-2 Mufulira Blackpool 
Nchanga Rangers     1-1 Kitwe United 
Nkana               2-1 Indeni 
Mining Rangers      1-0 Kalewa 
Ndola United        2-0 Afrisports 
Chingola Leopards   1-0 Luanshya United 
Lime Hotspurs       1-0 Muchindu 

Round 7 [Jun 27]
Chindwin            0-2 Lime Hotspurs 
Luanshya United     0-2 Muchindu 
Chingola Leopards   1-0 Ndola United 
Kalewa              0-0 Afrisports 
Mining Rangers      1-3 Nkana 
Kitwe United        0-0 Indeni 
Nchanga Rangers     1-0 Prison Leopards 
Kalulushi M. Stars  1-0 Mufulira Blackpool 
Mufulira Wanderers  3-0 Zesco-Luapula 

Round 17 [Jun 28]
Chindwin            3-1 KKalulushi Modern Stars 
Zesco-Luapula       0-0 Prison Leopards 
Kitwe United        2-0 Mufulira Wanderers 
Mufulira Blackpool  0-2 Nkana  
Kalewa              0-0 Nchanga Rangers
Indeni              1-0 Ndola United 
Luanshya United     1-3 Mining Rangers 
Afrisports          1-0 Lime Hotspurs 
Muchindu            0-0 Chingola Leopards 

Round 18 [Jul 25,26]
Zesco-Luapula       3-2 Nkana 
Kitwe United        1-0 Kalulushi Modern Stars 
Afrisport           1-0 Chingola Leopards 
Lime Hotspurs       2-0 Indeni  
Kalewa              0-1 Mufulira Wanderers 
Mining  Rangers     0-0 Muchindu 
Prisons Leopards    2-0 Chindwin 
Luanshya United     0-0 Nchanga Rangers
Mufulira Blackpool  n/p Ndola 

Round 19 [Aug 1,2]
Chindwin            1-1 Kitwe United 
Nkana               1-0 Prisons Leopards 
Kalulushi M. Stars  2-1 Kalewa 
Ndola United        1-0 Zesco-Luapula 
Mufulira Wanderers  2-0 Luanshya United 
Lime Hotspurs       1-3 Mufulira Blackpool 
Nchanga Rangers     2-0 Muchindu 
Chingola Leopards   1-1 Indeni 
Mining Rangers      0-3 Afrisports 

Round 20 
[Aug 8,9]
Nkana               1-1 Chindwin 
Kalewa              1-1 Kitwe United
Prison Leopards     2-0 Ndola United
Luanshya United     1-0 Kalulushi Modern Stars 
Zesco-Luapula       1-1 Lime Hotspurs 
Muchindu            0-0 Mufulira Wanderers 
Afrisports          0-1 Nchanga Rangers
Indeni              1-1 Mining Rangers   
[Oct 14]
Mufulira Blackpool  1-0 Chingola Leopards

Round 21 [Aug 15,16]
Chindwin            2-0 Kalewa 
Ndola United        0-0 Nkana 
Kitwe United        3-0 Luanshya United 
Lime Hotspurs       1-1 Prison Leopards 
Kalulushi M. Stars  1-0 Muchindu 
Chingola Leopards   1-0 Zesco-Luapula  
Mufulira Wanderers  2-1 Afrisports  
Mining Rangers      0-1 Mufulira Blackpool 
Nchanga Rangers     1-2 Indeni 

Round 22 [Aug 22,23]
Ndola United        1-0 Chindwin 
Luanshya United     1-2 Kalewa 
Nkana               1-0 Lime Hotspurs 
Muchindu            2-1 Kitwe United 
Prison Leopards     0-0 Chingola Leopards 
Afrisports          0-0 Kalulushi Modern Stars 
Zesco-Luapula       0-0 Mining Rangers 
Indeni              1-2 Mufulira Wanderers 
Mufulira Blackpool  0-0 Nchanga Rangers 

Round 23 [Aug 29,30]
Nchanga Rangers     5-0 Zesco-Luapula  
Mufulira Wanderers  2-0 Mufulira Blackpool  
Mining Rangers      2-1 Prisons Leopards
Kitwe United        1-0 Afrisports 
Chindwin            1-1 Luanshya United
Kalulushi M. Stars  1-2 Indeni  
Kalewa              1-3 Muchindu 
Chingola            1-1 Nkana   
Lime Hotspurs       0-0 Ndola United 

Round 24 [Sep 12,13]
Nkana               0-1 Mining Rangers 
Prisons Leopards    0-1 Nchanga Rangers 
Afrisport           0-2 Kalewa 
Lime Hotspurs       0-0 Chindwin 
Muchindu            2-0 Luanshya United 
Zesco-Luapula       1-2 Mufulira Wanderers 
Indeni              1-2 Kitwe United 
Mufulira Blackpool  1-2 Kalulushi Modern Stars 
Ndola United        0-0 Chingola Leopards 

Round 25 [Sep 20]
Nchanga Rangers     0-0 Nkana 
Mufulira Wanderers  1-1 Prison Leopards 
Chindwin            0-0 Muchindu 
Chingola Leopards   1-2 Lime Hotspurs 
Mining Rangers      0-0 Ndola United 
Kalewa              2-0 Indeni 
Kitwe United        2-1 Mufulira Blackpool 
Luanshya United     1-1 Afrisport 
Kalulushi M. Stars  awd Zesco Luapula          [awarded 2-0, walkover]

Round 26 
[Sep 27]
Chingola Leopard    0-0 Chindwin  
Afrisports          0-2 Muchindu
Lime Hotspurs       0-1 Mining Rangers 
Indeni              1-0 Luanshya United 
Ndola United        1-2 Nchanga Rangers 
Mufulira Blackpool  0-0 Kalewa  
Nkana               2-1 Mufulira Wanderers  
Zesco-Luapula       0-1 Kitwe United  
[Oct 14]
Prison Leopards     1-0 Kalulushi Modern Stars 

Round 27 [Oct 3,4]
Muchindu            0-2 Indeni 
Nchanga Rangers     0-0 Lime Hotspurs 
Chindwin            1-0 Afrisports 
Mining Rangers      0-0 Chingola Leopards 
Luanshya United     0-1 Mufulira Blackpool 
Mufulira Wanderers  2-1 Ndola United 
Kalewa              1-0 Zesco-Luapula 
Kalulushi M. Stars  1-0 Nkana 
Kitwe United        0-0 Prison Leopards 

Round 28 [Oct 10,11]
Mining Rangers      1-1 Chindwin 
Indeni              0-0 Afrisports 
Mufulira Blackpool  0-2 Muchindu 
Zesco-Luapula       2-1 Luanshya United
Ndola United        0-0 Kalulushi Modern Stars
Prison Leopards     0-0 Kalewa 
Nkana               3-1 Kitwe United 
Nchanga Rangers     0-1 Chingola Leopards 
Lime Hotspurs       2-0 Mufulira Wanderers 

Round 29 [Oct 17,18]
Chindwin            3-2 Indeni 
Nchanga Rangers     2-1 Mining Rangers 
Afrisports          0-0 Mufulira Blackpool 
Mufulira Wanderers  0-0 Chingola Leopards 
Muchindu            1-0 Zesco-Luapula 
Kalulushi M. Stars  0-1 Lime Hotspurs 
Luanshya United     0-2 Prison Leopards 
Kitwe United        1-0 Ndola United 
Kalewa              1-1 Nkana 

Round 30
[OCt 24,25]
Ndola United        2-0 Kalewa 
Nchanga Rangers     3-0 Chindwin 
Zesco-Luapula       0-0 Afrisports 
Chingola Leopards   0-2 Kalulushi Modern Stars 
Prison Leopards     3-0 Muchindu
[Oct 27]
Mining Rangers      0-2 Mufulira Wanderers
Nkana               0-3 Luanshya United

Round 31 [Oct 31, Nov 1]
Mufulira Wanderers  0-0 Nchanga Rangers 
Kalulushi M. Stars  1-0 Mining Rangers 
Chindwin            2-0 Mufulira Blackpool 
Afrisports          1-0 Prison Leopards 
Kitwe United        1-2 Chingola Leopards 
Kalewa              2-3 Lime Hotspurs 
Luanshya United     1-0 Ndola United 
Muchindu            0-0 Nkana 
Indeni              n/p Zesco Luapula       [Zesco-Luapula dns]

Round 32
[Nov 7]
Nchanga Rangers     2-0 Kalulushi Modern Stars 
Zesco-Luapula       02 Mufulira Blackpool 
[Nov 8]
Nkana               1-0 Afrisports 
Mufulira Wanderers  0-1 Chindwin Sentries 
Prison Leopards     2-1 Indeni 
Mining Rangers      1-0 Kitwe United 
Chingola Leopards   0-0 Kalewa 
Ndola United        2-1 Muchindu 
Lime Hotspurs       4-1 Luanshya United 

Round 33 [Nov 14,15]
Kitwe United        1-2 Nchanga Rangers     [abandoned at 1-2, result stood]
Kalulushi M. Stars  0-1 Mufulira Wanderers 
Indeni              awd Nkana               [awarded 0-2; abandoned at 0-1 
Mufulira Blackpool  0-2 Prison Leopards      after crowd trouble]
Kalewa              1-0 Mining Rangers 
Afrisports          0-1 Ndola United 
Luanshya United     1-1 Chingola Leopards 
Muchindu            2-3 Lime Hotspurs 
Chindwin            n/p Zesco Luapula

Round 34 [Nov 29]
Kalulushi M. Stars  0-1 Chindwin 
Nkana               1-0 Mufulira Blackpool 
Nchanga Rangers     3-0 Kalewa 
Ndola United        1-1 Indeni 
Mining Rangers      0-1 Luanshya United 
Lime Hotspurs       3-1 Afrisports 
Chingola Leopards   2-0 Muchindu 
Prison Leopards     2-0 Zesco-Luapula 
Mufulira Wanderers  0-2 Kitwe United 

Reported Table:

 1.Nchanga Rangers                     34 17 15  2  39-11  66  Promoted
 2.Nkana                               34 17 11  6  41-22  62  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Lime Hotspurs                       33 15 10  8  38-23  55
 4.Mufulira Wanderers                  34 15 10  9  30-23  55
 5.Muchindu                            34 14  9 11  30-27  51  [*]
 6.Prison Leopards                     34 13 10 11  29-22  49
 7.Kitwe United                        34 12 13  9  29-23  49
 8.Mufulira Blackpool                  33 12 12  9  25-23  48
 9.Kalulushi Modern Stars              33 15  3 15  25-25  48
10.Chingola Leopards                   34 11 12 11  23-22  45
11.Chindwin                            33 10 14  9  25-27  44
12.Kalewa                              34 10 12 12  25-29  42
13.Mining Rangers                      35 11  9 15  22-28  42  [?!]
14.Indeni                              33 10 11 12  29-32  41
15.Afrisports                          34  9  8 17  22-30  35
16.Ndola United                        32  8 10 14  21-24  34
17.Luanshya United                     34  8  7 19  21-45  31
18.Zesco-Luapula                       32  4  6 22  15-53  18

[*] also listed as Mufulira Police

NB: record Mining Rangers absurd

Division 1 South

Round 1 [Mar 15]
Paramilitary        1-0 Police Bullets 
Kascol Rangers      0-0 National Assembly 
Young Green Eagles  0-2 Mazabuka United
Zamcoal Diggers     1-2 Lusaka Tigers 
Lusaka Celtic       0-0 Livingstone Pirates 
Riflemen            1-2 Nkwazi 
Profound Warriors   3-1 Luena Buffaloes 
Nampundwe           1-1 Lusaka City Council 
Green Eagles        4-1 Petauke United 

Round 2 
[Mar 22]
National Assembly   3-1 Paramilitary
Police Bullets      1-3 Young Green Eagles 
Mazabuka United     1-0 Lusaka Celtic 
Nkwazi              5-0 Zamcoal Diggers 
Luena Buffaloes     0-2 Green Eagles 
Petauke United      0-0 Nampundwe 
Livingstone Pirates 1-0 Profund Warriors  
Lusaka City Council 1-4 Riflemen 
[tba]
Lusaka Tigers        -  Kascol Rangers       

Round 3 [Mar 29]
Paramilitary        1-0 Young Green Eagles
National Assembly   5-1 Lusaka Tigers
Lusaka Celtic       1-1 Police Bullets
Kascol Rangers      0-1 Nkwazi
Profund Warriors    2-1 Mazabuka United
Zamcoal Diggers     1-1 Lusaka City Council
Green Eagles        2-0 Livingstone Pirates 
Riflemen            5-0 Petauke United
Nampundwe           5-1 Luena Buffaloes 

Round 4 [Apr 1]
Lusaka Tigers       2-0 Paramilitary 
Young Green Eagles  0-1 Lusaka Celtic 
Nkwazi              0-1 National Assembly 
Police Bullets      1-0 Profund Warriors 
Lusaka City Council 0-1 Kascol Rangers 
Mazabuka United     0-1 Green Eagles 
Livingstone Pirates 1-1 Nampundwe 
Leuna Buffaloes     0-1 Riflemen 
Petauke United      n/p Zamcoal Diggers        [Zamcoal dns]

Round 5 
[Apr 4,5]
Riflemen            2-0 Livingstone Pirates 
Lusaka Tigers       1-1 Nkwazi 
National Assembly   2-4 Lusaka City Council 
Paramilitary        1-2 Lusaka Celtic 
Profund Warriors    0-0 Young Green Eagles 
Zamcoal Diggers     1-1 Luena 
Nampundwe           1-0 Mazabuka United 
Kascol              1-1 Petauke United 
[tba]
Green Eagles         -  Police Bullets

Round 6 
[Apr 12]
Nkwazi              2-0 Paramilitary
Lusaka city Council 2-0 Lusaka Tigers 
Lusaka Celtic       1-0 Profund Warriors 
Young Green Eagles  1-2 Green Eagles 
Petauke United      1-2 National Assembly 
Police Bullets      2-2 Nampundwe 
Mazabuka United     0-1 Riflemen 
Livingstone Pirates 2-0 Zamcoal Diggers 
[May 25]
Luena               1-0 Kascol Rangers

Round 7
Paramilitary         -  Profund Warriors
Nkwazi               -  Lusaka City Council
Green Eagles         -  Lusaka Celtic
Lusaka Tigers        -  Petauke United
Nampundwe            -  Young Green Eagles
National Assembly    -  Luena
Riflemen             -  Police Bullets
Kascol               -  Livingstone Pirates
Zamcoal Diggers      -  Mazabuka United

Round 8 [Apr 25,26]
Lusaka city Council 0-0 Paramilitary 
Profund Warriors    2-1 Green Eagles 
Petauke United      1-3 Nkwazi 
Lusaka Celtic       0-1 Nampundwe 
Luena               2-3 Lusaka Tigers 
Young Green Eagles  0-1 Riflemen 
Mazabuka United     1-1 Kascol 
Livingstone Pirates 0-1 National Assembly 
Police Bullets      n/p Zamcoal Diggers        [Zamcoal dns]

Round 9 [May 3]
Paramilitary        1-1 Green Eagles 
Lusaka City Council 2-0 Petauke United 
Nampundwe           0-1 Profund Warriors 
Nkwazi              3-0 Luena 
Riflemen            1-0 Lusaka Celtic 
Lusaka Tigers       2-1 Livingstone Pirates 
Zamcoal Diggers     0-1 Young Green Eagles 
National Assembly   5-0 Mazabuka United 
Kascol              2-0 Police Bullets 

Round 10 [May 10]
Petauke United      2-1 Paramilitary
Green Eagles        1-0 Nampundwe
Luena               0-1 Lusaka City Council
Profund Warriors    2-1 Riflemen
Livingstone Pirates 0-1 Nkwazi
Lusaka Celtic       2-1 Zamcoal Diggers
Mazabuka United     0-2 Lusaka Tigers
Young Green Eagles  2-1 Kascol
Police Bullets      0-4 National Assembly

Round 11 [May 17]
Paramilitary        0-1 Nampundwe
Petauke United      1-1 Luena
Riflemen            1-2 Green Eagles
Lusaka City Council 2-1 Livingstone Pirates
Zamcoal Diggers     0-2 Profund Warriors
Nkwazi              1-0 Mazabuka United
Kascol              n/p Lusaka Celtic
Lusaka Tigers       0-0 Police Bullets
National Assembly   2-0 Young Green Eagles

Round 12 [May 23]
Luena               2-2 Paramilitary
Nampundwe           0-2 Riflemen
Livingstone Pirates 3-1 Petauke United
Green Eagles        n/p Zamcoal Diggers
Mazabuka United     1-2 Lusaka City Council
Profund Warriors    1-0 Kascol
Police Bullets      0-0 Nkwazi
Lusaka Celtic       0-0 National Assembly
Young Green Eagles  3-0 Lusaka Tigers

Round 13 [May 31]
Paramilitary        1-0 Riflemen
Luena               1-2 Livingstone Pirates
Zamcoal Diggers     2-0 Nampundwe
Petauke United      n/p Mazabuka United
Kascol              0-2 Green Eagles
Lusaka City Council 1-2 Police Bullets
National Assembly   1-1 Profund Wanderers
Nkwazi              0-0 Young Green Eagles
Lusaka Tigers       1-1 Lusaka Celtic

Round 14 [Jun 7]
Livingstone Pirates 1-2 Paralimitary
Riflemen            2-1 Zamcoal Diggers
Mazabuka United     3-1 Luena
Nampundwe           1-1 Kascol
Police Bullets      1-1 Petauke United
Green Eagles        0-0 National Assembly
Young Green Eagles  0-0 Lusaka City Council
Profund Warriors    2-1 Lusaka Tigers
Lusaka Celtic       0-0 Nkwazi

Round 15 [Jun 14]
Paramilitary        n/p Zamcoal Diggers
Livingstone Pirates 1-0 Mazabuka United
Kascol Rangers      1-0 Riflemen
Luena               2-2 Police Bullets
National Assembly   1-0 Nampundwe
Petauke United      0-0 Young Green Eagles
Lusaka Tigers       2-1 Green Eagles
Lusaka City Council 0-3 Lusaka Tigers
Nkwazi              1-0 Profund Warriors

Round 16 [Jun 21]
Mazabuka United     4-0 Paramilitary 
Zamcoal Diggers     3-3 Kascol 
Riflemen            2-0 National Assembly 
Young Green Eagles  2-0 Luena 
Nampundwe           1-0 Lusaka Tigers 
Lusaka Celtic       2-1 Petauke United 
Green Eagles        1-1 Nkwazi 
Profund Warriors    1-1 Lusaka City Council 
Police Bullets      0-1 Livingstone Pirates 

Round 17 [Jun 27]
Paramilitary        1-1 Profund Warriors 
Nkwazi              1-0 Lusaka City council 
Green Eagles        0-0 Lusaka Celtic 
Lusaka Tigers       3-1 Petauke United 
Nampundwe           0-1 Young Green Eagles 
National Assembly   2-1 Luena Buffaloes 
Riflemen            0-0 Police Bullets 
Kascol              1-2 Livingstone Pirates 
Zamcoal Diggers     1-0 Mazabuka United 

Round 18 [Jul 25,26]
National Assembly   2-0 Kascol Rangers 
Police Bullets      1-3 Paramilitary 
Mazabuka United     2-0 Young Green Eagles 
Lusaka Tigers       0-0 Zamcoal Diggers 
Livingstone Pirates 5-0 Lusaka Celtic 
Nkwazi              1-1 Riflemen  
Luena Buffaloes     1-0 Profund Warriors 
Lusaka City Council 0-0 Nampundwe  
Petauke United      2-2 Green Eagles  

Round 19 [Aug 1,2]
Paramilitary        0-1 National Assembly 
Young Green Eagles  2-1 Police Bullets 
Lusaka Celtic       2-1 Mazabuka United 
Zamcoal Diggers     2-0 Nkwazi 
Green Eagles        2-0 Luena Buffaloes 
Nampundwe           1-0 Petauke United  
Profund Warriors    0-0 Livingstone Pirates 
Riflemen            1-1 Lusaka City Council 
Kascol Rangers      0-0 Lusaka Tigers 

Round 21 [Aug 15,16]
Green Eagles        1-0 Mazabuka United 
Zamcoal Diggers     1-2 Petauke United 
Nampundwe           1-0 Livingstone Pirates 
Paramilitary        1-0 Lusaka Tigers 
Lusaka Celtic       1-0 Young Eagles 
National Assembly   0-0 Nkwazi
Profund Warriors    2-0 Police Bullets 
Kascol Rangers      1-0 Lusaka City Council 
Riflemen            0-0 Luena 

Round 22 [Aug 22,23]
Lusaka Celtic       0-3 Paramilitary 
Nkwazi              1-0 Lusaka Tigers 
Young Green Eagles  0-1 Profund Warriors 
Lusaka City Council 0-1 National Assembly 
Petauke United      0-0 Kascol 
Mazabuka United     0-0 Nampundwe 
Livingstone Pirates 1-0 Riflemen 
Luena               n/p Zamcoal Diggers
Police Bullets      n/p Green Eagles

Round 23 [Aug 29,30]
Paramilitary        0-2 Nkwazi 
Profund Warriors    1-1 Lusaka Celtic 
Lusaka Tigers       2-3 Lusaka City Council 
National Assembly   6-1 Petauke United 
Nampundwe           2-0 Police Bullets 
Kascol              0-4 Luena
Riflemen            3-0 Mazabuka United 
Zamcoal Diggers     1-3 Livingstone Pirates 
Green Eagles        0-0 Young Green Eagles 

Round 24 [Sep 12,13]
Profund Warriors    0-1 Paramilitary 
Lusaka City Council 1-2 Nkwazi 
Lusaka Celtic       0-1 Green Eagles 
Petauke United      5-1 Lusaka Tigers 
Young Green Eagles  1-0 Nampundwe 
Luena               1-1 National Assembly 
Police Bullets      1-0 Riflemen 
Mazabuka United     1-0 Zamcoal Diggers
Livingstone Pirates n/p Kascol

Round 25 [Sep 20]
Nampundwe           0-2 Lusaka Celtic 
Nkwazi              3-1 Petauke United 
Lusaka Tigers       2-1 Luena 
Riflemen            0-2 Young Green Eagles 
National Assembly   1-0 Livingstone Pirates 
Kascol Rangers      1-2 Mazabuka United 
Zamcoal Diggers     0-0 Police Bullets 
Paramilitary        1-1 Lusaka City Council 
Green Eagles        1-0 Profund Warriors  

Round 26 [Sep 26,27]
Green Eagles        1-0 Paramilitary 
Petauke United      1-2 Lusaka City Council 
Profund Warriors    1-1 Nampundwe 
Luena               0-0 Nkwazi 
Lusaka Celtic       1-0 Riflemen 
Livingstone Pirates 2-0 Lusaka Tigers 
Young Green Eagles  3-1 Zamcoal Diggers  
Mazabuka United     2-1 National Assembly 
Police Bullets      1-1 Kascol 

Round 27 [Oct 3,4]
Nampundwe           1-1 Green Eagles 
Zamcoal Diggers     0-0 Lusaka Celtic 
Paramilitary        0-1 Petauke United 
Lusaka city Council 1-2 Luena Buffaloes 
Riflemen            0-0 Profund Warriors 
Nkwazi              1-0 Livingstone Pirates 
Lusaka Tigers       1-1 Mazabuka United
Kascol Rangers      0-4 Young Green Eagles 
National Assembly   1-0 Police Bullets

Round 28 [Oct 10,11]
Young Green Eagles  1-1 National Assembly 
Mazabuka United     0-0 Nkwazi  
Green Eagles        1-1 Riflemen 
Police Bullets      2-2 Lusaka Tigers 
Profund Warriors    1-0 Zamcoal Diggers 
Livingstone Pirates 0-0 Lusaka City Council 
Nampundwe           2-1 Paramilitary 
Luena               n/p Petauke United
Lusaka Celtic       n/p Kascol

Round 30 [Oct 24,25]
Lusaka Celtic       1-0 Lusaka Tigers 
Riflemen            2-1 Paramilitary 
Livingstone Pirates 1-0 Luena Buffaloes 
Mazabuka United     1-0 Petauke United 
Green Eagles        4-0 Kascol Rangers 
Police Bullets      1-1 Lusaka City Council 
Young Green Eagles  0-2 Nkwazi 
Profund Warriors    n/p National Assembly
Nampundwe           n/p Zamcoal Diggers  

Round 31 [Oct 31, Nov 1]
Paramilitary        1-1 Livingstone Pirates 
Kascol              1-1 Nampundwe 
National Assembly   1-1 Green Eagles 
Lusaka Tigers       0-2 Profund Warriors 
Luena               3-0 Mazabuka nUnited 
Zamcoal Diggers     0-0 Riflemen 
Nkwazi              6-1 Lusaka Celtic 
Lusaka City Council 1-1 Young Green Eagles 
Petauke United      abd Police Bullets      [abandoned at 2-1]

Round 32
[Nov 7]
Nampundwe           0-1 National Assembly 
Police Bullets      2-2 Luena Buffaloes 
Zamcoal Diggers     1-2 Paramilitary 
Green Eagles        n/p Lusaka Tigers 
[Nov 8]
Profund Warriors    0-0 Nkwazi 
Lusaka Celtic       0-0 Lusaka City Council 
Young Green Eagles  3-1 Petauke United 
Mazabuka United     2-0 Livingstone Pirates 
Riflemen            1-2 Kascol Rangers 

Round 33 [Nov 14,15]
National Assembly   3-0 Riflemen 
Nkwazi              1-0 Green Eagles 
Lusaka City Council 1-0 Profund Warriors
Paramilitary        2-0 Mazabuka United 
Kascol Rangers      n/p Zamcoal Diggers
Luena               1-0 Young Green Eagles 
Lusaka Tigers       0-0 Nampundwe 
Petauke United      n/p Lusaka Celtic 
Livingstone Pirates 6-0 Police Bullets 

Round 34 [Nov 29]
Zamcoal             2-2 National Assembly 
Nampundwe           2-0 Nkwazi 
Kascol Rangers      0-1 Paramilitary 
Police Bullets      0-2 Mazabuka United 
Young Green Eagles  2-0 Livingstone Pirates 
Riflemen            1-2 Lusaka Tigers 
Profund warriors    2-1 Petauke United 
Green Eagles        1-2 Lusaka City Council 
Lusaka Celtic       1-1 Luena 

Reported Table:

 1.National Assembly                   32 20  9  3  52-20  69  Promoted
 2.Nkwazi                              33 19 11  3  44-14  68  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Green Eagles                        30 14 11  5  36-21  53
 4.Profound Warriors                   33 14 11  8  29-19  53
 5.Paramilitary                        33 14  7 12  33-33  49
 6.Young Green Eagles                  33 13  8 12  32-23  47
 7.Livingstone Pirates                 32 13  7 12  35-25  46
 8.Lusaka Celtic                       31 12 10  9  25-30  46
 9.Lusaka City Council                 33 11 11 11  33-35  44
10.Riflemen                            32 12  7 13  33-26  43
11.Nampundwe                           33 10 13 10  27-26  43
12.Lusaka Tigers                       30 11  8 11  33-37  41
13.Mazabuka United                     32 11  6 15  27-33  39
14.Luena Buffaloes                     30  6  9 15  31-45  27
15.Kascol Rangers                      29  5  9 15  19-38  24
16.Petauke United                      28  5  9 14  27-49  24
17.Police Bullets                      30  4 12 14  20-44  24
18.Zamcoal Diggers                     28  4  8 16  23-41  20



2008

2010

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Kalumiana Kalumiana for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Kalumiana Kalumiana (karl_dino@yahoo.co.uk)
Last updated: 19 Mar 2010

(C) Copyright Kalumiana Kalumian and RSSSF 2009/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.