Zambia 2019


Super League
Cups
Division One

Super League

Group Stage | Championship Final

NB: transitional season, played in two groups; group winners play off for title,
    group runners-up qualify for CAF Confederation Cup; two clubs to be relegated
    from each group while only two are promoted as top level is reduced to 18 clubs
    for 2019/20 season.

Group Stage

Stream A | Stream B

Stream A

NB: odd-placed clubs 2018 season with promoted clubs from northern zone

Final Table:

 1.ZESCO United (Ndola)                18   9  6  3  35-20  33  [C]  Championship Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Zanaco (Lusaka)                     18  10  3  5  40-28  33       Third Place Match
 3.Red Arrows (Lusaka)                 18   9  6  3  25-15  33
 4.Kabwe Warriors                      18   7 10  1  22-13  31
 5.Lusaka Dynamos                      18   9  7  2  23-15  28  [-6]
 6.Green Buffaloes (Lusaka)            18   4  8  6  16-16  20
 7.Mufulira Wanderers                  18   4  6  8  15-27  18  [P]
 8.Nakambala Leopards (Mazabuka)       18   4  5  9  12-24  17
--------------------------------------------------------------
 9.Kitwe United                        18   2  5 11  14-25  11       Relegated
10.Prison Leopards (Kabwe)             18   1  6 11  10-29   9  [P]  Relegated

NB: Lusaka Dynamos 6 points deducted by FIFA decisions for failure to pay
    former players (Abdul Latif Mohammed and Sheriff Deen)

Round 1
[Jan 27]
Mufulira Wanderers      3-0 Prison Leopards         
  [John Goma, Mathews Macha, Brian Chewe]
Nakambala Leopards      1-0 Kitwe United            
  [Portipher Zulu 86]
Zanaco                  4-1 Red Arrows              
  [Tafadzwa Rusike 29, 41pen, Rodgers Kola 63, Ernest Mbewe 89; Francis Simwanza 38]
Kabwe Warriors          1-1 Lusaka Dynamos          
  [Emmanuel Okutu 90; Emmanuel Habasimbi 24]
[Jan 30]
Green Buffaloes         0-1 Zesco United            
  [Jesse Were 20]

Round 2
[Feb 2]
Prison Leopards         0-0 Green Buffaloes         
Kitwe United            abd Kabwe Warriors          [abandoned at 0-0 in 54' due to heavy rain]
Red Arrows              1-1 Mufulira Wanderers      
  [Lubinda Mundia 77; Brian Chewe 53]
[Feb 3]
Kitwe United            1-2 Kabwe Warriors          [remaining 36']
  [Rodgers Mukenge 54; Paul Simpemba 89, Patrick Kasunga 90+2]
Lusaka Dynamos          2-5 Zanaco                  
  [Emmanuel Habasimbi 19, 83; Rodgers Kola 3, 20, Guily Manziba 66, Tafadzwa Rusike 71,
   Felix Nyaende 89]
[Feb 6]
Zesco United            2-0 Nakambala Leopards      
  [Quadri Kola 8, Jesse Were 17]

Round 3
[Feb 9]
Green Buffaloes         3-0 Nakambala Leopards      
  [Chilimba Moonga 30, Diamond Chikwekwe 83, Eddie Sinyangwe 88]
Mufulira Wanderers      0-0 Lusaka Dynamos          
Prison Leopards         1-1 Red Arrows              
  [Frank Banini 36; Bruce Musakanya 70]
[Feb 10]
Zanaco                  4-3 Kitwe United            
  [Rodgers Kola 4, 40, Kapota Kayawe 23og, Julius Situmbeko 36;
   Rodgers Mukenge 19, 67, Moses Lolozi 40]
[Feb 26]
Kabwe Warriors          2-2 Zesco United            
  [Emmanuel Okutu 28, Patrick Kasunga 90pen; Rahim Osumanu 45, Winston Kalengo 51]

Round 4
[Feb 16]
Red Arrows              1-0 Green Buffaloes         
  [Bruce Musakanya 54]
Nakambala Leopards      1-1 Kabwe Warriors          
  [Simon Mulenga 4; Emmanuel Okutu 90]
Lusaka Dynamos          1-0 Prison Leopards         
  [Chris Mugalu 3]
Kitwe United            2-0 Mufulira Wanderers      
  [Hope Katwishi 32, Holly Songwe 73]
[Feb 17]
Zesco United            0-0 Zanaco                  

Round 5
[Feb 23]
Green Buffaloes         1-1 Kabwe Warriors          
  [Field Kandela 3og; Paul Simpemba 79]
Red Arrows              0-1 Lusaka Dynamos          
  [Chris Mugalu]
Zanaco                  1-0 Nakambala Leopards      
  [Rodgers Kola 85]
Prison Leopards         1-1 Kitwe United            
  [Tshite Mweshi; Holly Songwe]
[Mar 13]
Mufulira Wanderers      2-1 Zesco United            
  [Humphrey Maseneko 20, Brian Chewe 67; Lazarus Kambole 45]

Round 6
[Mar 2]
Kabwe Warriors          3-2 Zanaco                  
  [Emmanuel Okutu 63, Twiza Chaibela 71, Prince Mumba 90; Chitiya Mususu 10, 52]
Kitwe United            0-2 Red Arrows              
  [Paul Katema 9, 45]
Nakambala Leopards      1-0 Mufulira Wanderers      
  [Biuma Kashito 85]
[Mar 3]
Lusaka Dynamos          3-1 Green Buffaloes         
  [Chris Mugalu 3, Ocean Mushure 62, Aubrey Funga 71; Happy Kaunda 32]
[Apr 3]
Zesco United            5-2 Prison Leopards         

Roun 7
[Mar 9]
Mufulira Wanderers      0-1 Kabwe Warriors          
  [Emmanuel Okutu 3]
Prison Leopards         0-0 Nakambala Leopards      
Lusaka Dynamos          1-1 Kitwe United            
  [Chris Mugalu 53; Hope Katwishi 26]
Green Buffaloes         1-1 Zanaco                  
  [Eddie Sinyangwe 57; Romeric Petroipa 72]
[Apr 10]
Red Arrows              1-1 Zesco United            
  [Bruce Musakanya 68; Jesse Were 57]

Round 8
[Mar 16]
Kabwe Warriors          1-0 Prison Leopards         
  [Clement Mundia 90]
Nakambala Leopards      0-0 Red Arrows              
[Mar 17]
Kitwe United            0-0 Green Buffaloes         
Zanaco                  6-1 Mufulira Wanderers      
  [Peter Banda 21, Tafadzwa Rusike 33, 37, 50, Chitiya Mususu 69,
   Romeric Pitroipa 78; John Goma 18]
[Apr 17]
Zesco United            2-2 Lusaka Dynamos          
  [Rahim Osumanu 20, Clement Mwape 65; Chris Mugalu 4pen, Marvin Jere 46]

Round 9 [Mar 27]
Green Buffaloes         0-0 Mufulira Wanderers      
Kitwe United            0-0 Zesco United            
Prison Leopards         1-2 Zanaco                  
  [Tshite Mweshi 25; Ernest Mbewe 13, Chitiya Mususu 19]
Lusaka Dynamos          2-0 Nakambala Leopards      
  [Chris Mugalu 2, Andrew Kwiliko 88]
Red Arrows              0-0 Kabwe Warriors          

Round 10
[Mar 30]
Zesco United            3-1 Green Buffaloes         
  [Jesse Were 10, Clement Mwape 45, Lazarus Kambole 80; Friday Samu 50]
Prison Leopards         awd Mufulira Wanderers      [awarded 0-3; originally 1-0, Prison Leopards 
  [Trust Gomezeni 75]                                fielded incorrectly registered player]
Kitwe United            0-1 Nakambala Leopards      
  [Simon Mulenga 35]
[Mar 31]
Lusaka Dynamos          0-0 Kabwe Warriors          
Red Arrows              2-1 Zanaco                  
  [George Simbayambaya 30, Stanley Nshimbi 60; Rodgers Kola 42]

Round 11 [Apr 6]
Green Buffaloes         awd Prison Leopards         [awarded 3-0; originally 1-0, Prison Leopards 
  [Jackson Chirwa 75pen]                             fielded incorrectly registered player]
Nakambala Leopards      1-2 Zesco United            
  [Chataba Kabole; John Chingandu, Quadri Kola]
Mufulira Wanderers      0-3 Red Arrows              
  [Bruce Musakanya 29, Andrew Tololwa 62, George Simbayambaya 80]
Kabwe Warriors          2-1 Kitwe United            
  [Heritier Nkonko 39, Moses Lolozi 53og; Lassa Kiala 77]
Zanaco                  1-3 Lusaka Dynamos          
  [Rodgers Kola 78; Chris Mugalu 38, 90, Tardile Ilunga 60]

Round 12
[Apr 13]
Nakambala Leopards      0-1 Green Buffaloes         
  [Mike Katiba 7]
Zesco United            1-1 Kabwe Warriors          
  [Marcel Kalonda 68; Heritier Nkonko 45]
Red Arrows              3-1 Prison Leopards         
  [Bruce Musakanya 39, Stanley Nshimbi 47, George Simbayambaya 81; Alfred Okoyi 61]
Lusaka Dynamos          1-0 Mufulira Wanderers      
  [Chris Mugalu 60]
[Apr 14]
Kitwe United            1-2 Zanaco                  
  [Lassa Kiala 43; Taonga Bwembya 38, Ernest Mbewe 46]

Round 13
[Apr 20]
Green Buffaloes         1-1 Red Arrows              
  [Robert Musonda 20; Andrew Tololwa 45]
Kabwe Warriors          awd Nakambala Leopards      [awarded 3-0; abandoned at 2-0 in 88',
  [Paul Simpemba 39, Tandi Mwape 88]                 Nakambala walked off]
Prison Leopards         0-1 Lusaka Dynamos          
  [Petrus Shitembi 5]
Zanaco                  4-1 Zesco United            
  [Souleymanou Moussa 10, Tafadzwa Rusike 16, Chitiya Mususu 27, Ernest Mbewe 87;
   Logic Chingandu 73]
[Apr 21]
Mufulira Wanderers      1-2 Kitwe United            
  [John Goma 2; Robin Siame 52, Holly Songwe 56]

Round 14
[Apr 27]
Zesco United            6-0 Mufulira Wanderers      
  [Jesse Were 18, 70, Quadri Kola 40, 51, Clement Mwape 66, Enock Sabumukama 67]
Nakambala Leopards      4-2 Zanaco                  
  [Simon Mulenga 5, 57, Felix Bulaya 23, Junior Zulu 45; Tafadzwa Rusike 29,
   Taonga Bwembya 41]
Kitwe United            0-1 Prison Leopards         
  [Tshite Mweshi 90]
Kabwe Warriors          1-1 Green Buffaloes         
  [Jimmy Ndhlovu 17; Friday Samu 33]
[Apr 28]
Lusaka Dynamos          1-2 Red Arrows              
  [Elvis Bissong 24og; James Chamanga 1, 27]

Round 15
[May 4]
Red Arrows              1-0 Kitwe United            
  [Paul Katema 46]
Zanaco                  0-2 Kabwe Warriors          
  [Akakulubelwa Mwachiaba 46, Jimmy Ndhlovu 51]
Mufulira Wanderers      2-1 Nakambala Leopards      
  [Kwame Attrum (2); Junior Zulu]
Prison Leopards         1-2 Zesco United            
  [Liya Landu 50; Jesse Were 50, 88]
[May 5]
Green Buffaloes         0-1 Lusaka Dynamos          
  [Hendricks Somaeb 2]

Round 16
[May 11]
Zesco United            3-2 Red Arrows              
  [Lazarus Kambole 29, 34, Enock  Sabumukama 45; James Chamanga 4, Bruce Musakanya 41]
Zanaco                  2-1 Green Buffaloes         
  [Guily Manziba 11, Souleymanou Moussa 14; Diamond Chikwekwe 48]
Kitwe United            1-1 Lusaka Dynamos          
  [John Mwewa 36; Aubrey Funga 34]
Nakambala Leopards      1-1 Prison Leopards         
  [Junior Zulu 24; Patrick Kasongo 90+1]
[May 12]
Kabwe Warriors          1-1 Mufulira Wanderers      
  [Jimmy Ndhlovu 25; Kwame Attrum 13]

Round 17
[May 18]
Prison Leopards         0-0 Kabwe Warriors          
Red Arrows              3-0 Nakambala Leopards      
  [Bruce  Musakanya 35pen, Saddam Phiri 49, 57]
Mufulira Wanderers      1-1 Zanaco                  
  [Kwame Attram 56; Chitiya Mususu 15]
Green Buffaloes         2-1 Kitwe United            
  [Friday Samu 79, Jack Chirwa 90; Lassa Kiala 60]
[May 19]
Lusaka Dynamos          1-0 Zesco United            
  [Dennis Dauda 90]

Round 18 [May 25]
Mufulira Wanderers      0-0 Green Buffaloes         
Zesco United            3-0 Kitwe United            
  [John Chingandu 2, Lazarus Kambole 24. 67]
Zanaco                  2-1 Prison Leopards         
  [Chitiya Mususu 4, Kelvin Owusu 72; Tshite Mweshi 10]
Nakambala Leopards      1-1 Lusaka Dynamos          
  [Simon Mulenga 47; Tardelie Ilunga 36]
Kabwe Warriors          0-1 Red Arrows              
  [Paul Katema 29]

Final Table:

 1.ZESCO United (Ndola)                18   9  6  3  35-20  33  [C]  Championship Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Zanaco (Lusaka)                     18  10  3  5  40-28  33       Third Place Match
 3.Red Arrows (Lusaka)                 18   9  6  3  25-15  33
 4.Kabwe Warriors                      18   7 10  1  22-13  31
 5.Lusaka Dynamos                      18   9  7  2  23-15  28  [-6]
 6.Green Buffaloes (Lusaka)            18   4  8  6  16-16  20
 7.Mufulira Wanderers                  18   4  6  8  15-27  18  [P]
 8.Nakambala Leopards (Mazabuka)       18   4  5  9  12-24  17
--------------------------------------------------------------
 9.Kitwe United                        18   2  5 11  14-25  11       Relegated
10.Prison Leopards (Kabwe)             18   1  6 11  10-29   9  [P]  Relegated

NB: Lusaka Dynamos 6 points deducted by FIFA decisions for failure to pay
    former players (Abdul Latif Mohammed and Sheriff Deen)

Stream B

NB: even-placed clubs 2018 season with promoted clubs from southern zone

Final Table:

 1.Green Eagles (Choma)                18  10  6  2  22-10  36       Championship Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Buildcon (Ndola)                    18   8  7  3  21-12  31       Third Place Match
 3.Nkwazi (Lusaka)                     18   7  8  3  15-12  29
 4.Forest Rangers (Ndola)              18   7  5  6  27-24  26
 5.NAPSA Stars (Lusaka)                18   5  9  4  21-19  24
 6.Power Dynamos (Kitwe)               18   6  6  6  19-20  24
 7.Nkana (Kitwe)                       18   5  8  5  26-27  23
 8.Lumwana Radiants                    18   3  7  8  14-19  16
--------------------------------------------------------------
 9.Circuit City (Lusaka)               18   4  5 10  17-27  16  [P]  Relegated
10.FC MUZA (Mazabuka)                  18   2  6 10   8-20  12  [P]  Relegated

Round 1
[Feb 27]
Forest Rangers          1-0 Green Eagles            
  [Austin Muwowo 88]
Buildcon                2-0 Circuit City            
  [Kingsley Kangwa 41, Moses Phiri 70pen]
NAPSA Stars             2-0 Nkwazi                  
  [Laudit Mavugo 27, 45]
Power Dynamos           2-0 MUZA                    
  [Jimmy Dzingai 47, Martin Kayuwa 73]
[Jan 30]
Lumwana Radiants        2-2 Nkana                   
  [John Kaiku 17, Victor Mubanga 73; Kelvin Mubanga 66, Fred Tshimenga 86]

Round 2
[Feb 2]
Nkwazi                  1-0 Forest Rangers          
  [Emmanuel Chabula 75]
Green Eagles            2-0 Power Dynamos           
  [Amity Shemanda 3, Collins Mulenga 70]
Circuit City            1-0 Lumwana Radiants        
  [Chitoshi Chiinga 19]
MUZA                    1-1 Buildcon                
  [Emmanuel Manda; Mande Badawa 35]
[Feb 6]
Nkana                   3-1 NAPSA Stars             
  [Fred Tshimenga 18, Kelvin Mubanga 74, Simon Bwalya 90; Erick Yema 9]

Round 3 [Feb 9]
MUZA                    0-1 Green Eagles            
  [Ray Mutale 62]
Power Dynamos           0-1 Nkwazi                  
  [Eric Chomba 33]
NAPSA Stars             1-1 Circuit City            
  [Laudit Mvugo 48; Dominic Chanda 34]
Forest Rangers          2-2 Nkana                   
  [Yvan Mballa 10, Douglas Muwowo 46; Fred Tshimenga 40, Walter Bwalya 49]
Buildcon                4-1 Lumwana Radiants        
  [Osas Okoro 21, Fahad Bayo 46, 84, Ephraim Gikan 85; Chrispin Mulenga 35]

Round 4 [Feb 16]
Nkwazi                  1-0 MUZA                    
  [Emmanuel Chabula 45+2]
Green Eagles            1-0 Buildcon                
  [George Chaloba 45+2]
Lumwana Radiants        0-1 NAPSA Stars             
  [John Sikaumbwe 14]
Circuit City            2-1 Forest Rangers          
  [Biston Banda 44, Mangani Phiri 45pen; Adams Zikiru 60]
Nkana                   0-2 Power Dynamos           
  [Alex Ngonga 13, Christian Ntouba 68]

Round 5
[Feb 22]
Forest Rangers          1-1 Lumwana Radiants        
  [Austin Muwowo 33; Musonda Kapembwa 23]
[Feb 23]
Power Dynamos           2-1 Circuit City            
  [Jimmy Dzingai 13, 71; Biston Banda 89]
Green Eagles            0-1 Nkwazi                  
  [Emmanuel Chabula 79]
Buildcon                1-1 NAPSA Stars             
  [Made Badawa 87; Laudit Mavugo 25]
[Mar 21]
MUZA                    1-1 Nkana                   
  [Emmanuel Manda 48; Fred Tshimenga 82]

Round 6
[Mar 2]
NAPSA Stars             1-2 Forest Rangers          
  [Laudit Mavungo 24; Austin Muwowo 28, Adams Zikiru 73]
Nkwazi                  0-2 Buildcon                
  [Kingsley Kangwa 80, Eleuter Mpepo 90]
Lumwana Radiants        0-1 Power Dynamos           
  [Larry Bwalya 17]
[Mar 3]
Circuit City            2-1 MUZA                    
  [Biston Banda 60, Paul Mwiya 63; Mandre Muleya 90]
[Apr 24]
Nkana                   1-4 Green Eagles            
  [Hassan Khamis 35; Amity Shamenda 45, 84, Kennedy Musonda 54, Lazarus Phiri 68]

Roun 7
[Mar 9]
Buildcon                2-3 Forest Rangers          
  [Moses Phiri 68, Kingsley Kangwa 83; Zikiru Adams 7, 30, Webster Muzaza 76]
Power Dynamos           2-2 NAPSA Stars             
  [Lameck Kafwaya 17, Faustin Bakodila 88; Bornwell Mwape 1, 62pen]
Green Eagles            3-3 Circuit City            
  [Spencer Sautu 17, Michael Mwenya 40, 71; Abdul Zakaria 22, Dominic Chanda 26, 55]
MUZA                    0-4 Lumwana Radiants        
  [Chiyesu Sakafunya 11, Gozon Mutale 28, 44, 81]
[May 1]
Nkwazi                  2-2 Nkana                   
  [Emmanuel Chabula 28, Kebson Kamanga 58; Ronald Kampamba 46, 90]

Round 8
[Mar 16]
Lumwana Radiants        0-1 Green Eagles            
  [Kizito Cheelo 14]
Circuit City            0-3 Nkwazi                  
  [Erick Chomba 32, 70, Emmanuel Chabula 59]
NAPSA Stars             0-1 MUZA                    
  [Emmanuel Manda 48]
[Mar 18]
Forest Rangers          4-2 Power Dynamos           
  [Adams Zikiru 6, Austin Muwowo 13, 16, Patrick Ilongo 20;
   Larry Bwalya 73, Jimmy Dzingai 75]
[May 8]
Nkana                   1-1 Buildcon                
  [Simon Bwalya 85; Chanda Mushili 58]

Round 9
[Mar 22]
Nkwazi                  1-1 Lumwana Radiants        
  [Emmanuel Chabula 78; Victor Mubanga]
[Mar 27]
Buildcon                2-1 Power Dynamos           
  [Diego Apanene 73, Lameck Banda 88; John Soko 23]
Nkana                   3-2 Circuit City            
  [Shadreck Musonda 27pen, Simon Bwalya 77, 88; Biston Banda 47, Albert Ngosa 72]
Green Eagles            1-1 NAPSA Stars             
  [Kennedy Musonda 13; Luka Lungu 45]
MUZA                    0-0 Forest Rangers          

Round 10 [Mar 30]
MUZA                    0-1 Power Dynamos           
  [Christian Ntouba 31]
Nkana                   1-2 Lumwana Radiants        
  [Fred Tshimenga 55pen; Musonda Siame 45, Jacob Phiri 86]
Green Eagles            2-1 Forest Rangers          
  [Tapson Kaseba 31, Amity Shemende 51; Austin Muwowo 64]
Circuit City            0-1 Buildcon                
  [Chanda Mushili 55]
Nkwazi                  0-0 NAPSA Stars             

Round 11
[Apr 6]
Power Dynamos           1-1 Green Eagles            
  [Martin Kayuwa 84; Tapson Kaseba 63]
Forest Rangers          2-0 Nkwazi                  
  [Adams Zikiru 7, Austin Muwowo 61]
Buildcon                1-0 MUZA                    
  [Lameck Banda 70pen]
Lumwana Radiants        1-0 Circuit City            
  [George Quershie 40]
[May 15]
NAPSA Stars             2-3 Nkana                   
  [Thomas Banda 11, Austin Banda 40; Richard Ocran 15, Yannick Mulenda 64, Duncan Otieno 83]

Round 12
[Apr 13]
Lumwana Radiants        0-1 Buildcon                
  [Lameck Banda 60]
Green Eagles            1-0 MUZA                    
  [Tapson Kaseba 36]
Circuit City            0-2 NAPSA Stars             
  [Laudit Mavugo 12, 44]
Nkwazi                  1-0 Power Dynamos           
  [Kebby Kamanga 45]
[May 22]
Nkana                   1-2 Forest Rangers          
  [Ronald Kampamba 17; Webster Muzaza 24, 66]

Round 13
[Apr 19]
Forest Rangers          3-2 Circuit City            
  [Laurent Muma 25, Adams Zikiru 49, Austin Muwowo 80; Augustine Maozeka 28,
   Biston Banda 88]
Buildcon                0-1 Green Eagles            
  [Tapson Kaseba 57]
[Apr 20]
NAPSA Stars             1-0 Lumwana Radiants        
  [Collins Sikombe 24pen]
MUZA                    0-1 Nkwazi                  
  [Eric Chomba]
Power Dynamos           0-2 Nkana                   
  [Ronald Kampamba 10, Hassan Khamis 63]

Round 14
[Apr 27]
NAPSA Stars             2-2 Buildcon                
  [John Sikaumbwe 25, Aaron Kabwe 62; Moses Phiri 20pen, Benyamen Nenkavu 86]
Nkana                   2-1 MUZA                    
  [Festus Mbewe 53, Kelvin Mubanga 84; Yanganile Tembo 3]
Lumwana Radiants        0-0 Forest Rangers          
Circuit City            0-1 Power Dynamos           
  [Martin Kayuwa 46]
[Apr 28]
Nkwazi                  0-0 Green Eagles            

Round 15 [May 4]
Forest Rangers          2-3 NAPSA Stars             
  [Adams Zikiru 32, Austin Muwowo 83pen; Laudit Mavugo 4, 61pen, 88pen]
Buildcon                0-0 Nkwazi                  
Green Eagles            1-1 Nkana                   
  [Tapson Kaseba 73pen; Simon Bwalya 90+4]
Power Dynamos           1-1 Lumwana Radiants        
  [Benson Sakala 11; Jacob Phiri 20]
MUZA                    0-0 Circuit City            

Round 16 [May 11]
Forest Rangers          0-1 Buildcon                
  [Isaac Shamujompa 90]
Nkana                   1-1 Nkwazi                  
  [Shadreck Malambo 24; Mathews Nkhowani 82]
NAPSA Stars             1-1 Power Dynamos           
  [Collins Sikombe 48; Luka Chamanga 86]
Circuit City            0-1 Green Eagles            
  [Spencer Sautu 66]
Lumwana Radiants        1-1 MUZA                    
  [Jacob Phiri 55; Emmanuel Manda 57]

Round 17
[May 18]
Power Dynamos           2-2 Forest Rangers          
  [Dave Daka 4, Linos  Makwaza 15; Austin Muwowo 61pen, Adams Zikiru 86]
Nkwazi                  2-2 Circuit City            
  [Morgan Kanjolo 39, Emmanuel Chabula 90; Dominic Chanda 27, Biston Banda 65]
MUZA                    0-0 NAPSA Stars             
Green Eagles            2-0 Lumwana Radiants        
  [Warren Kunda 30, Kennedy Musonda 35]
[May 19]
Buildcon                0-0 Nkana                   

Round 18 [May 26]
Power Dynamos           0-0 Buildcon                
Circuit City            1-0 Nkana                   
  [Chitoshi Chinga 36]
Forest Rangers          1-2 MUZA                    
  [Adams Zikiru 90; Yanganile Tembo 51, Martin Dzilah 78]
Lumwana Radiants        0-0 Nkwazi                  
NAPSA Stars             0-0 Green Eagles            

Final Table:

 1.Green Eagles (Choma)                18  10  6  2  22-10  36       Championship Final
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Buildcon (Ndola)                    18   8  7  3  21-12  31       Third Place Match
 3.Nkwazi (Lusaka)                     18   7  8  3  15-12  29
 4.Forest Rangers (Ndola)              18   7  5  6  27-24  26
 5.NAPSA Stars (Lusaka)                18   5  9  4  21-19  24
 6.Power Dynamos (Kitwe)               18   6  6  6  19-20  24
 7.Nkana (Kitwe)                       18   5  8  5  26-27  23
 8.Lumwana Radiants                    18   3  7  8  14-19  16
--------------------------------------------------------------
 9.Circuit City (Lusaka)               18   4  5 10  17-27  16  [P]  Relegated
10.FC MUZA (Mazabuka)                  18   2  6 10   8-20  12  [P]  Relegated

NB: promoted club MUZA (Manchester United Zambia Academy) changed the meaning of their
    acronym to Maestro United Zambia before the start of the 2019 season

Third Place Match

[Jun 29, National Heroes Stadium, Lusaka]
Zanaco                  1-3 Buildcon                
  [Chitiya Mususu 65; Eleuter Mpepo 3, 26, 29]

Championship Final

[Jun 29, National Heroes Stadium, Lusaka]
Zesco United            0-0 Green Eagles            [3-1 pen (no extra time)]


Topscorers:

10 Laudit Mavugo (Napsa Stars)
   Austin Muwowo (Forest Rangers)
   Adams Zikiru (Forest Rangers)
 9 Chris Mugalu (Lusaka Dynamos)
   Jesse Were (Zesco)


Cups

2019 Charity Shield | ABSA Cup 2019 

2019 Charity Shield

Final [Jan 26, Arthur Davies Stadium, Kitwe]
Nkana                   1-1 Zesco United            [5-4 pen]
  [Ronald Kampamba 47; Maybin Kalengo 4]


ABSA Cup 2019

NB: the Barclays Cup was renamed ABSA Cup; in the transitional 2019 season it
    will only be contested by four clubs (the top-2 of both first level groups);
    in 2019/20 it will return to the usual 8-team format (6 from the top level
    and 2 from the second level)

Semifinals [Jun 15, Nkoloma Stadium, Lusaka]
Zesco United            2-0 Buildcon                
  [Jesse Were 38, 50pen]
Green Eagles            1-1 Zanaco                  [2-3 pen]
  [Edward Mwamba 13; Ernest Mbewe 36]

Final [Jun 22, Levy Mwanawasa Stadium, Ndola]
Zesco United            4-1 Zanaco                  
  [Jesse Were 13, Winston Kalengo 24, John Chingandu 62, Lazarus Kambole 75;
   Ernest Mbewe 60]


Division One

Played in four zones, with the four winners playing off for two promotion spots.

Zone 1 winners: National Assembly (Lusaka)
Zone 2 winners: Kansanshi Dynamos
Zone 3 winners: Kabwe Youth Soccer Academy
Zone 4 winners: Young Green Eagles

Promotion Playoffs

First Legs
[Jul 6, Presidents Stadium, Kabwe]
Kabwe Youth Academy     1-0 National Assembly       
  [Maunga Kabuku 65]
[Jul 9, Khosa Stadium, Kafue]
Young Green Eagles      1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Kingsley Fichite 90]

Second Legs
[Jul 13, Miller Grounds, Lusaka]
National Assembly       0-2 Kabwe Youth Academy     
  [Ian  Sililo 5, Tresor Ilunga 21]
[Jul 14, Independence Stadium, Solwezi]
Kansanshi Dynamos       1-0 Young Green Eagles      [5-4 pen]
  [Royd Alphonso 90+3]

NB: Kabwe Youth Soccer Academy and Kansanshi Dynamos promoted

2018

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Kalumiana Kalumiana for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Kalumiana Kalumiana
Last updated: 18 Jul 2019

(C) Copyright Kalumiana Kalumiana and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.